Militairen begeleiden bewoners zorgcentrum A Ik Kindervakantiewerk: 900 deelnemers Opheffingsuitverkoop Wim Lenssen 30 jaar bij KVW 'Jongerensozen moeten stichtingen blijven' VVD: ozb niet verhogen met hondenbelasting Wijkagent roept hulp in SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 11 juni 2009 - Pagina 3 CDA in de clinch met 'zwartgallig' inVENtief Alhoewel de Voorjaarsnota een bijna sluitende meerjaren begroting tot 2013 laat zien, zijn de fracties niet gerust over de financiële toekomst. Tot in 2011 liggen de rijksinkomsten vast en dat is voor het CDA al een hele geruststelling. Vanaf 2012 krijgen de gemeenten onherroepelijk te kampen met fikse bezuinigingen. Het is nog onzeker of de solide financiële positie van Venray daardoor wordt aangetast. De jaren van grote overschotten zijn in elk geval voorbij. De eerste vier maanden van 2009 lieten al een tekort zien van 775.000 euro. Uit voorzorg is er alvast 350.000 euro uit de algemene reserve gehaald. Dit zijn de eerste voorte kenen van de mindere tijden die aanbreken. In de commissie Middelen toonden de fracties hun tevre- denheid over de huidige stand van zaken. Venray heeft vorig jaar 549.000 euro overgehouden, ter wijl de reserves met 3,1 miljoen euro groeiden naar 29,8 miljoen. De meerjarenbegroting is bijna sluitend, terwijl de lasten voor de burgers laag blijven. Maar er schuilen ook enkele adders onder het gras. Veel partijen wezen erop dat nogal wat werkzaamheden zijn doorgeschoven naar de toe komst. "We mogen ons niet rijk rekenen ondanks alle financiële buffers", zei Frans van der Kruijf (VVD). "Terughoudendheid moet het motto voor de komende jaren zijn." De VVD'er wijst op enkele openeindregelingen, zoals de bij standsuitkeringen. Door de reces sie zullen steeds meer werklozen bij de gemeente aankloppen. "Dit moeten we scherp in de gaten houden, want het kan een dubbel negatief effect hebben", voorspelt Van der Kruijf. "Vanaf 2011 komen de bezuinigingen", zei Richard de la Roy (Lokaal Aktef). "Dit baart zorgen. Hoe gaan we hiermee om?", vroeg hij zich af. Tino Zand bergen (inVENtief) vindt dat de Voorjaarsnota een veel te roos kleurige voorstelling van zaken geeft. "De realiteitszin ontbreekt. Het dieptepunt van de recessie is nog niet bereikt. De reserves zullen we straks nog hard nodig hebben. Voor je het weet is de pot leeg", waarschuwde Zandbergen, die pleitte voor een financiële paragraaf met een overzicht van alle risico's. "Want er zijn nogal wat onzekerheden die nu niet goed zichtbaar zijn." Zandbergen noemde de renovatie van het gemeentehuis, het masterplan Brukske, een dreigend financieel debacle bij de Floriade, enkele claims die de gemeente boven het hoofd hangt zoals van Ahold en het voortgezet onderwijs, de oplo pende bijstandsuitkeringen en de dalende rijksinkomsten. Zandber gen vergeleek de Voorjaarsnota met een luchtballon omdat de financiële dekking grotendeels ontbreekt. "Het is veel te optimis tisch. We mogen ons hoofd niet in het zand steken. We pleiten voor meer realisme." Henk Bisschops (PvdA) voegde er nog aan toe dat de komst van de drie nieuwe dorpen nog niet is meegenomen in de meerjaren begroting. Toch is de PvdA niet zo pessimistisch. "Onze reserve positie is de laatste jaren enorm verbeterd. Er zit wel wat rek in. De algemene reserve is veel hoger dan eigenlijk nodig is", aldus Bis schops. Toon Loonen (CDA) vindt dat inVENtief een veel te negatief beeld schetst. "De Voorjaarsnota ziet er gezond uit. Zeker in ver gelijking met andere gemeenten", meent Loonen. "Er is het laatste jaar wel nogal wat veranderd. De ontwikkelingen zijn zorgelijk maar we moeten als overheid ook vertrouwen uitstralen. Onze finan ciële positie is gewoon goed." Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) zei zelfs trots te zijn op de Voorjaarsnota. "Ik deel de zwartgallige inbreng van inVEN tief dan ook zeker niet. Ondanks alle ellende van de recessie staan we er goed voor. We kunnen een stootje hebben en we houden al rekening met lagere inkomsten uit het gemeentefonds." Van der Broeck wijst niet alleen op de ste vig gevulde reservepotten, maar Venray kan ook nog eens extra inkomsten genereren. "Want er zit nogal wat ruimte om de ozb te verhogen." Daarnaast zal de ver koop van Essent-aandelen leiden tot hogere inkomsten dan het jaar lijkse dividend. "Met het geld dat we van Essent ontvangen kunnen we bovendien duurdere langlo pende leningen aflossen en herfi nancieren", aldus Van der Broeck. Vijftig militairen van de Groep Geleide Wapens (GGW) en het Commando Luchtdoel artillerie (CoLua) hebben don derdag de bewoners van Zorg- boogcentrum De Nieuwenhof uit Deurne begeleid tijdens de avondvierdaagse in Deurne. De bewoners, in hun rolstoelen met kleurige paraplu's, werden door de militairen 5 kilometer lang voortgeduwd. Voor de bewo ners was het volop genieten en de inzet van de militairen werd zeer gewaardeerd. Het is voor de eerste keer dat de militairen op deze bij zondere wijze mee hebben gedaan aan de avondvierdaagse in Deurne. Zaterdag 6 juni toonden de militai- ren wederom hun goede inzet. Als afsluiting van de avondvierdaagse werd op deze middag door de bewoners en militairen deelgeno men aan het bloemendefilé. De aanmeldtermijn voor Kin dervakantiewerk Venray (KVW) is gesloten en de organisatie heeft het aantal deelnemers geteld. Dit jaar nemen meer dan negenhon derd kinderen deel aan de popu laire activiteitenweek. Deze kin deren beleven in de week van 27 juli een prachtige week. Kinderva kantiewerk is een stichting die al bijna zestig jaar in Venray bestaat. Daarmee is zij stevig geborgd in de Venrayse samenleving. Gemiddeld doet jaarlijks bijna een op de drie kinderen mee. Tijdens de activitei- tenweek vermaken de kinderen zich onder meer met knutselen, een sportdag, bioscoopbezoek, een theatervoorstelling en natuur lijk veel spellen. Dit doen ze niet alleen, want tijdens de week zitten de kinderen in groepjes van tien, waarin zowel een klasgenootje zit, maar ook vele andere kinderen waarmee nieuwe vriendschappen ontstaan. Ook dit jaar zet een ver schuiving van de gemiddelde leef tijd van de kinderen door. "Waar in het verleden ongeveer evenveel kinderen uit de jongste klassen als uit de oudste klassen meededen, zien wij dit nu veranderen. Net als vorig jaar doen er nu meer kin deren uit de oudste klassen mee magaziinleegverlmoP I showroo de COMFORTABEL WONEN aanpak dan uit de jongste klassen", aldus Erik van de Leur, hoofdleider van KVW. Een uitleg hiervoor kan Van de Leur ook geven. "Het aantal kinderen zal de komende jaren in deze regio teruglopen. Dat zullen wij natuurlijk iets terugzien in de nieuwe aanmeldingen, maar Kin dervakantiewerk Venray blijft een van de grootste van Nederland!" De afgelopen jaren heeft KVW veel gebruikgemaakt van diverse buiten- en binnenlocaties in Ven- ray. Door het afnemen van het aantal beschikbare ruimtes wordt er dit jaar voor het eerst met een grote tent gewerkt, zodat KVW ongeacht het weer toch door kan gaan. Samen met de gemeente zoekt de organisatie naar een blij vende oplossing voor het locatie probleem. Inbraak in supermarkt Bij een supermarkt aan de Krui denlaan in Venray is vorige week in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks 01:20 uur ingebroken De daders verschaf ten zichzelf toegang tot de winkel door de voordeur te forceren. Bij de inbraak is een groot aantal rook waren weggenomen. De politie is een onderzoek gestart en vraagt eventuele getuigen, of mensen die deze nacht iets verdachts hebben gezien of gehoord, contact op te nemen met de politie via telefoon nummer 0900-8844. Tijdens een besloten feest van Kindervakantiewerk Venray is Wim Lenssen in het zonnetje gezet. Dit gebeurde vanwege het feit dat Lenssen dertig jaar aan het werk is als vrijwilliger van KVW. In 1980 werkte hij voor het eerst mee aan de kindervakantieweek. Hij is naast vrijwilliger in de organisatie ook voorzitter en hoofdleider geweest. "Een KVW zonder Lenssen is niet voor te stellen", zegt Erik van de Leur, een van de huidige hoofdlei ders. "In de tijd dat ikzelf als kind meedeed, was Lenssen er al en nog steeds is hij met zijn enorme brok ervaring een aanvulling voor onze organisatie." Hij wordt hier bij ondersteund door zijn vrouw Angel. Ook hun drie kinderen helpen al geruime tijd mee bij Kin dervakantiewerk Venray. CDA verwerpt nieuw subsidiebeleid In Venray moeten 28 stich tingen, veelal op het gebied van sport en jeugd, op last van de gemeente worden omge vormd tot een vereniging. Er blijkt jarenlang ten onrechte subsidie te zijn verstrekt aan allerlei jongerenorganisaties. Dit zijn veelal stichtingen die op papier geen leden kunnen hebben. Sjoerd Ewals (CDA) verzet zich tegen het nieuwe subsidiebeleid. In de commissie Maatschappe lijke Diensten pleitte Ewals met name voor de jongerensozen. Een open jongerencentrum is veelal een stichting. De CDA'er meent dat het open karakter wordt aan getast als het een vereniging met leden moet worden. "Het krijgt daardoor juist een gesloten karak ter. Want je moet eerst lid zijn om deel te kunnen nemen", zegt Ewals, die vindt dat de gemeente de zaak omdraait. "Waarom moe ten goedlopende stichtingen hun organisatievorm omgooien door een fout van de gemeente?", vraagt hij zich af. "De gemeente moet het beleid maar zodanig aanpassen, dat het ook van toepassing kan zijn op stichtingen." De juridische omzetting kost 350 euro. De gemeente heeft notaris Paantjens bereid gevon den het voor het gereduceerde tarief van 278,75 euro te doen. De gemeente Venray wil de jongeren organisaties hiermee niet financi eel belasten en neemt daarom de totale kosten van 7.805 euro voor haar rekening. Binnenkort zijn de eerste bijeenkomsten met de organisaties die het betreft. Sjoerd Ewals denkt ook dat de nieuwe opzet niet werkbaar is. Een jongerensoos trekt zo'n duizend bezoekers per jaar. Als die allemaal lid zouden worden, dan kan aan spraak gemaakt worden op zelfs meer dan 70.000 euro subsidie, zo rekende de CDA'er voor. "Daar zullen de jongeren heel tevreden mee zijn." Bert Linskens (PvdA) denkt eveneens dat het invoeren van een lidmaatschap de drempel verhoogt om aan activiteiten deel te nemen. "Dat geldt zeker voor jongerencentra, maar ook voor bij voorbeeld het moedercentrum." Voor de gemeente is het aantal leden bepalend voor de hoogte van de subsidie. Juridisch gezien kan dit alleen als de organisaties de vereniging als rechtsvorm heb ben. Het blijkt achteraf dat de gemeente jarenlang onrechtmatig subsidies heeft verstrekt. Volgens wethouder Twan Jansen (PvdA) heeft het puur een formele ach tergrond. "Want we kunnen stich tingen zo niet langer subsidiëren. We proberen wel maatwerk te leveren. De stichtingen mogen er geen nadeel van ondervinden", zegde de wethouder toe. Het afschaffen van de hon denbelasting valt niet bij alle partijen in goede aarde. Per 1 januari 2010 wil het college de al langer omstreden belasting afschaffen. De belangrijkste reden is dat de gemeente Meer- lo-Wanssum geen hondenbe lasting kent. Daarbij zijn de kosten hoog en de opbrengs ten relatief laag. De VVD is een voorstander van afschaffing, maar Frans van der Kruijf vindt het niet terecht dat de onroerendezaakbelasting (ozb) daardoor wordt verhoogd."We zijn voor opheffing van overbodige belastingen. Maar op deze manier blijft de hondenbelasting tot in lengte van jaren voortbestaan. Het enige verschil is dat het nu wordt versleuteld over alle inwoners", zei Van der Kruijf in de commissie Middelen. De VVD wil het voor deel aan de burgers geven. De hondenbelasting brengt jaarlijks 140.000 euro op. Daar gaan de uitvoeringskosten van ruim 30.000 euro nog vanaf. In het nieuwe voorstel heeft de gemeente de ozb-inkomsten ver hoogd met 140.000 euro. Theo Mulders (Samenwerking) vindt dit niet terecht omdat het slechts om de 'echte' opbrengst van 110.000 euro mag gaan. Samenwerking pleit al jarenlang voor afschaffing. "Eindelijk is het nu zover", zei Mulders. "Deze belachelijke belas ting valt niet uit te leggen aan de burgers. Want het geld wordt niet ingezet voor de honden." Ook Lokaal Aktief is voor de afschaf- Wijkagent Roel Coppus roept de hulp in bij het oplossen van een inbraak in een zorgcentrum aan de Bergweg in Venray via de site buurtlink.nl. Deze inbraak vond plaats in de avonduren van 2 april 2009. Sinds 21 april houdt wijkagent Roel Coppus van de wijken Landweert en Smakter- heide een weblog op deze site bij. Daardoor kunnen buurtbewoners op een eenvoudige manier in con tact komen met hun wijkagent. Daarnaast kan hij ook direct de hulp inroepen van inwoners bij het oplossen van misdrijven. De weblog en het opsporingbericht zijn te zien via www.buurtlink.nl, waarna men de postcode 5803BV in kan toetsen. In Roermond heb ben al eerder wijkagenten een opsporingsbericht geplaatst op deze site waardoor ze in twee gevallen een zaak succesvol heb ben kunnen oplossen. Als mensen de verdachten op de site herken nen kunnen zij contact opnemen met telefoonnummer 0900-8844. Mensen kunnen echter ook ano niem een melding doen, via tele foonnummer 0800-7000. Via de website buurtlink kunnen mensen ook rechtstreeks informatie en/of tips mailen naar de wijkagent. Venray ontvangt 3,5 ton voor verkeersprojecten De provincie Limburg heeft aan de gemeente Venray een subsidie toegekend van 343.000 euro voor diverse verkeersprojecten. Er gaat 106.000 euro naar de aanleg van een rotonde op de kruising West- singel-Merseloseweg. Eind 2009 wordt gestart met de aanleg van de rotonde om de doorstroming op de kruising te bevorderen en de verkeersveiligheid te verbete ren. Voor de bedrijvennummering Venray is 178.000 euro bestemd. Met de bedrijvennummering wordt beoogd (vracht)verkeer via de beste route naar de bestem ming te leiden. Daarbij wordt gelet op doorstroming van ver keer, milieu, leefbaarheid en ver keersveiligheid. Bijna 60.000 euro gaat naar twee fietsprojecten, de aan te leggen fietsroute door de Deken Thielenstraat en een fiets- stalling aan de Julianasingel in het centrum van Venray. Vervolg voorpagina Nieuwbouw voor judo en taekwondo John Michels (CDA) en Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) vroe gen zich af of dit wel mogelijk is binnen het vastgestelde budget van 6,2 miljoen euro. De poli tiek wil niet dat dit bedrag wordt overschreden. Jansen meldde dat door het schuiven binnen enkele posten en door zelfwerkzaam heid van de verenigingen, de extra nieuwbouw haalbaar is binnen het door de gemeenteraad vastge stelde krediet. De nieuwe sporthal zal rond de jaarwisseling worden opgeleverd. Pas daarna, in januari, wordt gestart met de aanbouw van het vechtsportcentrum. De kantine van De Wetteling moet nog een nieuwe bestemming krij gen. Mogelijk wordt het een kan toorruimte voor onder meer de beheerder. Het is ook mogelijk dat het als fitnessruimte wordt inge richt. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching fing. PvdA en CDA houden nog een slag om de arm. Henk Bis schops (PvdA) wijst erop dat de gemeente er weliswaar weinig aan overhoudt. "Maar deze belas ting zorgt er wel voor dat het aan tal honden in de gemeente binnen de perken blijft. Dit doel wordt nu vergeten." ADVOCAAT DUUR? Vraag naar de voorwaarden Julicher Meijer Muzikale opening Grote Markt Op zaterdag 4 juli verricht bur gemeester Jos Waals de officiële heropening van de Grote Markt. De afgelopen maanden is het plein in het kader van het project Centrum op de schop volledig gerenoveerd. Voor de horecaon dernemers aan de Grote Markt het sein voor een muzikale ope ning. Nadat Jos Waals om 16.00 uur de openingshandeling heeft verricht, zijn er diverse optredens op het plein. Vastgelegd zijn onder meer het Venrays Mannenkoor, de djembégroep van het Kunstencen trum Venray en het orkest Flavour. Samen met diverse andere lokale artiesten staan zij garant voor een feestelijke muzikale avond. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Politiek niet gerust op financiële toekomst Gewijzigde openingstijden do-vr 10.00 - 17.30 uur za 9.00 - 16.00 uur Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 Openingstijden: do - vr 10.00 - 1 7.30 uur za 9.00 - 16.00 uur Wij lossen uw probleem op! INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3