"Ze noemen me ook "Ontwikkeling van talent staat centraal" Koester uw Monument wel een hitoloog" Huldiging jubilarissen Soapsterren voetballen... h Marion Minten ambassadeur Stichting Nederlandse Top 40 Honderddertigste jaargang - week 24 - donderdag 11 juni 2009 Kunstencentrum Jerusalem start talentenklassen dans en musical Talent moet gestimuleerd en ontwikkeld worden. Kunsten centrum Jerusalem in Venray start daarom in het nieuwe cursusjaar talentenklassen dans en musical. "Het is een van de drie uitgangspunten in ons beleidsplan om naast het aanbieden van amateur kunst en de cursussen voor de recreatieve beoefenaar ook de talentenontwikkeling cen traal te stellen", aldus Myrna van Rens, hoofd dans van Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Er zijn altijd kinderen die het talent of de aanleg in de schoot krijgen geworpen. Ze blinken al op vroege leeftijd uit in een bepaalde discipline, pakken nieuwe vaardig heden snel op en hebben de ambi tie om van hun hobby hun beroep te maken. "Die kinderen krijgen vaak in de reguliere les te weinig aandacht omdat er in grotere groe pen wordt gewerkt en niet ieder een alles even snel oppakt. Voor de meer getalenteerde kinderen betekent dit, dat ze in hun ontwik keling geremd worden. Het aanle ren van technische vaardigheden gaat bij die talenten veel sneller dan bij de gemiddelde beoefenaar, waardoor het talent minder snel progressie boekt omdat hij in het groepsgebeuren afgeremd wordt. Het gevaar bestaat zelfs dat talent volle kinderen afhaken en dat zou enorm zonde zijn", zegt Van Rens. Om het aanbod ook op de talen ten af te stemmen, start Kunsten centrum Jerusalem in het nieuwe cursusjaar met talentenklassen binnen de afdeling dans en musi cal. Myrna van Rens: "De kinderen krijgen in die klassen een op maat gemaakt programma. Intensievere begeleiding van ervaren docenten, persoonlijke aandacht en meer trainingen om hun talenten volle dig te kunnen ontplooien. Omdat Ook delen van de aanleg van een terrein en beplantingen kun nen in het kader van de Monu mentenwet en Monumentenver ordening worden beschermd als monument. Aansprekende voor beelden in het Venrayse zijn te vinden op het Sint Annaterrein aan de Noordsingel. Het Sint Anna terrein is in de jaren 1907-1911 tot stand gekomen onder invloed van de landschapsstijl en gemeng de tuinstijl. Voorbeelden van Rijks monumenten zijn het ovale gazon voor het hoofdgebouw en de twee noord-zuid hoofdlanen. Het gazon staat op de foto linksboven. Op de middenfoto de oostelijke noord- zuidlaan en op de rechterfoto de westelijke noord-zuidlaan, beiden gezien naar het zuiden. De aanleg van het terrein bestond aanvan kelijk uit die twee langgerekte lanen die dienden als ontsluiting van het terrein en uit diverse lanen en paden als verbinding tus sen de paviljoens. Na de Tweede Wereldoorlog is het gesticht weer volgens dat paviljoenstelsel her bouwd. Het open ovale gazon wordt nog altijd omzoomd door een gebogen laan en is thans voor zien van enkele solitaire bomen. De oostelijke noord-zuidlaan loopt vanaf de noordelijke grens van het terrein, heeft een licht slingerend verloop en loopt tenslotte, voor de dokterswoningen langs, tot aan de Noordsingel waarvan hij thans is afgesloten. De laan is grotendeels beplant met eiken. De westelijke noord-zuidlaan loopt vanaf de boerderij in het noorden naar de achterzijde van het hoofdgebouw. Ook deze laan is voornamelijk beplant met eiken. Het ovale gazon en de lanen zijn van algemeen en cultuurhistorisch belang omdat ze gaaf bewaarde en herkenbare onderdelen zijn van de oorspron kelijke parkachtige aanleg van de psychiatrische inrichting, die aan het begin van de twintigste eeuw volgens het paviljoenstelsel is gebouwd. Ook vanwege de ouder dom en de sierende hoedanig heden van aanleg en beplanting. Tevens als essentieel element bin nen het paviljoenstelsel, waardoor een belangwekkende episode uit de geschiedenis van de geestelijke gezondheidszorg tot uitdrukking komt. Tenslotte nog een voor beeld van een groen monument in het kader van de Monumenten- verordening.Vanaf de portiersloge naast het hoofdgebouw verder het terrein opgaande, is aan het einde van de eerste weg links in de verte het gemeentelijk monument Paviljoen Sint Eugène zichtbaar. Links van dat paviljoen staat een kolossale treurbeuk van honderd jaar oud. Die treurbeuk, afgebeeld op de foto linksonder, is eveneens een Gemeentelijk monument. De boom is vijftien meter hoog, heeft een stamdiameter van een meter en een kroondiameter van 25 meter. Als men onder dit dak van afhangende takken en blade ren gaat staan en naar boven kijkt, dan waant men zich in een groene kathedraal. Foto en tekst Frans de Roos. Bron Lijst van monumenten in de gemeente Venray en Wandeling door het Gesticht van Stichting Stadspark Venray. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. ze in een groep met andere talen ten werken, zullen ze zich ook beter en sneller ontwikkelen." Inzet van de talentenklas musi cal is het ontwikkelen van theater persoonlijkheden die zich bewust zijn van hun kwaliteiten binnen de verschillende disciplines zang, dans en drama. De samenhang tus sen deze disciplines bepaalt het vakgebied van het musicaltheater. De leerling ontwikkelt professio nele uitvoeringskwaliteiten in de disciplines zang, dans en drama door middel van groeps- en indi- viduele coaching. Verschillende vakdocenten staan de leerlingen daarbij terzijde. Voor de talen tenklas dans geldt in grote lijnen hetzelfde. Voor een carrière als danser of docent moet je vroeg beginnen. Kunstencentrum Jerusa lem biedt getalenteerde leerlingen vanaf tien jaar de mogelijkheid om zich te oriënteren op een eventuele danscarrière. Naast het volgen van een les klassiek of jazz wordt deze cursus aangeboden. Dit gebeurt in samenwerking met de vooropleiding in Venlo. Myrna: "In beide opleidingen staat het ontwikkelen van technische vaar digheden en creativiteit centraal. Voor jonge dansers en mensen die op het gebied van musical en the ater het vak in willen, zijn beide opleidingen een belangrijke stap in de goede richting. De weg is lang en zwaar, maar de voldoening om alles uit je talenten te halen, is de des te groter. Vandaar ook dat er voor beide opleidingen audi ties zijn om de krenten uit de pap te halen. Talenten die het in zich hebben om later hun weg te vin- den in de dans- en musicalwereld, kunnen in de talentenklas hun vaardigheden onder goede bege leiding verder ontwikkelen. Het is een uitstekende voorportaal voor hbo-opleidingen." De audities voor de talentenklas sen vinden plaats in de maanden september en oktober. Voor meer informatie kunt u contact opne men met Kunstencentrum Jerusa lem, Heuvelstraat 4 in Venray, telefoon 0478-585320 of www. kunstencentrumjerusalem.nl. Door Sanne Claessens In heel het land dragen maar veertien mensen de titel ambassadeur van Stichting Nederlandse Top 40. Marion Minten (42) uit Venray is daar sinds maandag 8 juni eentje van. Dat ze deze titel dubbel en dwars verdient, blijkt uit haar oneindige lijst aan werkzaam heden voor en in de muziek wereld. De echte fascinatie voor muziek begint al wanneer Marion nog op de lagere school zit. Wel komt ze er al snel achter dat het meer om luisteren en de achterliggende verhalen gaat, dan om het maken van muziek zelf. "Ik heb wel ooit eens een keyboard gekocht, maar al snel bleek dat ik daar de tijd en het geduld niet voor had", vertelt Marion lachend. Ze richt zich dan vooral op het luisteren naar de Nederlandse hitlijsten en al snel op het verzamelen van de offici- ele hitlijsten van de top 40. Deze lijsten verschijnen voor het eerst wekelijks vanaf begin 1965. Mari on is dan nog niet eens geboren, maar zodra haar fascinatie groter wordt gaat ze op zoek naar alle hitlijsten die ooit zijn uitgebracht. Ze is dan ook de trotse eigenares se van veel verschillende originele exemplaren. "Ik ben een echte ver zamelaar. Ieder jaar sinds 1965 is er natuurlijk een lijst uitgekomen, dus tel maar uit hoeveel dat er zijn (ruim 2200 dus). Van al die lijsten mis ik er maar zesendertig, maar ik blijf op zoek! Het is gewoon enorm leuk om ze te bewaren en te zien hoeveel er verandert in de tijd, niet alleen wat betreft de muziek maar bijvoorbeeld ook wat betreft de lay-out. Ik bewaar ze allemaal in ieder geval goed!" Marion is ook al jaren een bekend 'gezicht' bij Omroep Ven- ray. Ze vindt het heerlijk om ach ter de schermen bezig te zijn en heeft zich helemaal gericht op het technische gedeelte van de radio. Iedere dinsdagavond draait ze tus sen 21.00 en 22.00 non-stop niet- alledaagse muziek tijdens het pro- gramma Classic Rock Experience. "Wat betreft de techniek ben ik destijds echt een beetje voor de leeuwen gegooid, maar het trok me wel. Mathieu Custers, fotograaf bij Omroep Venray, heeft me echt goed opgeleid in begin. Gelukkig had ik er de feeling voor en had ik het snel onder de knie." Naast deze werkzaamheden coördineert ze samen met Hilko Poot ook het sportprogramma op de lokale omroepzender. Dat houdt in, afspraken maken, draaiboeken in elkaar zetten, opnemen en mon teren. "Het is soms erg hectisch, maar zo geweldig, zo leuk", vertelt Marion vol enthousiasme, zoals ze over al haar muziekgerelateerde bezigheden vertelt. Sinds maandag is ze dus ambas sadeur van de Nederlandse Top 40. Diezelfde dag werd in Hilver sum de nieuwe Nederlandse site www.top40.nl gelanceerd en het boek Top 40 Hitdossier gepresen teerd. Wat houdt dat nou precies in, ambassadeur van de stichting? "Ik ben verantwoordelijk voor het nieuws op de website, en dan gaat het om al het nieuws omtrent de muziek. Ik struin dus ook vaak het web af op zoek naar nieuwtjes en verwerk deze dan." Ook verzorgt ze een onderdeel op een Belgi sche website die ook voor muziek nieuws zorgt. Zo is Marion dus op verschillende manieren bezig met muziek en alles wat daar bij komt kijken. Maar haar eigen lijst is daar mee nog lang niet compleet. Ook is ze werkzaam voor de Stichting Eurovision Artist. Deze stichting werd in 1977 opgericht als informatiebureau voor de media op het gebied van het Euro visie Songfestival, zowel nationaal als internationaal. "Alles wat je wil weten over de muziek, de arties ten en de liedjes proberen wij te verzamelen en op te slaan. Het is een soort van archief vol feiten en weetjes uit de historie", legt Mari on uit. Je mag dus wel aannemen dat Marion zelf enorm veel ken nis heeft op muziekgebied. Het allerliefste zou ze nog een keer afreizen naar het Eurovisie Song festival zelf om verslag te doen. In 2005 interviewde ze samen met een collega drievoudig winnaar van het festival Johnny Logan, wat al erg bijzonder is. Muziek is natuurlijk ook een onderwerp dat continu in verandering en verbre ding blijft waardoor Marion haar Marion Minten is ambassa deur van de Nederlandse Top 40. werk nooit op zal raken. "Dit is iets dat zal nooit meer uit mijn systeem gaan. Sommigen mensen noemen me ook wel een hitoloog. De Nederlandse Top 40 is altijd mijn lijst geweest en zal het ook altijd blijven. Mijn droomwens is om van deze enorme grote hobby nog eens echt mijn broodwinning te kunnen maken." Het mag duidelijk zijn dat overal op het web sporen te vinden zul len zijn van Marion haar werk. Ook heeft ze zelf een eigen site waar ze mensen voorziet van informa tie en waar iedereen een kijkje op kan nemen. Surf hiervoor naar www.muziekfreaks.web-log.nl. Tijdens de jaarlijkse feestavond huldigde PHV Buitenlust dit jaar maar liefst zes jubilarissen van wege hun bijdrage aan het 47- jarige clubbestaan. Gehuldigd werden vanwege hun 25-jarig jubileum: M.Voesten, M.van Til burg, T. Verbruggen en P de Bruijn. Voor het 40-jarige jubileum werd J.Verbruggen in het zonnetje gezet. Tevens werd A. Philipsen, mede oprichter van PHV Buitenlust, in het bijzijn van familieleden onder scheiden met de zilveren speld vanwege zijn 50-jarige lidmaat schap bij de Koninklijke Neder landse Politiehonden Vereniging. Bekende televisie- en soapster- lijkse voetbaltoernooi van Venray- tie, Koert-Jan de Bruijn, Bas Muijs, ren trokken zaterdag veel publiek Ooit, dat dit jaar in het teken stond Brian Kubate en andere sterren naar sportpark 't Vloet in Merselo. van het 50-jarig jubileum van SV toonden aan dat ze ook nog een De BN'ers namen deel aan het jaar- Merselo. Charly Luske, Quintes Ris- aardig partijtje kunnen voetballen. EN MAAS L *r J* jf-% Hi IK L U U I N ivin THE HAGUE JAZZ Vice Versa DIA DOM I AO°" V3IaU°P'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13