Vrij van school I Week van het luisterboek Expositie drie bewoners Langstraat Expositie Seniorservice Odapark presenteert Bastiaans Zilveren priesterjubileum Denise Marie in Cambrinus Enquête over live popmuziek De paardenjongen (J)e' PEEL EN MAAS Donderdag 11 juni 2009 - Pagina 10 Expositie Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum Op vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 juni houdt Heemkundevereniging Meer lo-Wanssum een tentoonstel ling over schoolgaande kinde ren uit Tienray. Deze expositie omvat schoolfoto's van kinde ren uit Tienray (en Swolgen) van 1909 tot 2009 en wordt gehouden in De Winkel (ach ter de kerk) te Tienray op vrij dag 12 juni van 18.o0 - 20.00 uur, zaterdag 13 juni van 13.00 - 17.00 uur en op zondag 14 juni van 13.00 - 17.00 uur. Leden van de Heemkundever eniging Meerlo-Wanssum zijn maandenlang bezig geweest met het zoeken van oude en moderne schoolfoto's, het digitaliseren en het documenteren hiervan, het afdrukken van de foto's op A4 - formaat en het inrichten van de tentoonstelling. Gelukkig heeft de werkgroep niet vanaf het nul punt hoeven te beginnen. Ze heeft gebruik kunnen maken van de prachtige collectie van de 82-jarige Sjaak van Leuven uit Swolgen. Dit actieve lid heeft zijn verzameling vooroorlogse school foto's, voorzien van de namen van de scholieren, aangeboden aan de vereniging. De oudste foto dateert van 1909 en geeft een beeld van jon gens die op de rooms-katholieke lagere school in Swolgen zaten. Omdat in Tienray in die tijd nog geen basisschool was, moesten de jongens voor het volgen van onderwijs naar Swolgen toe. Enke le jaren later, vanaf 1911, kregen de kinderen in Tienray onderwijs in het klooster. Vervolgens werd geregeld dat de jongens les kregen in Swolgen en de meisjes in Tien ray. Sinds circa 1957-1958 volgden de meisjes behalve in het klooster ook les bij Huberts Pietje in het zaaltje van het café. In december 1960 kwam zowel in Tienray als in Swolgen een nieuwe school. Dit waren gemengde scholen, zodat de jongens en meisjes voortaan in hun eigen dorp les konden vol gen. De Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum geeft met deze tentoonstelling de bezoekers de gelegenheid om misschien opa, oma, vader of moeder te zien tij dens hun schooltijd. Tevens hoopt de vereniging dat de bezoekers enkele hiaten kunnen invullen of mogelijke fouten verbeteren. Een wisselwerking dus. De entree is Een schoolfoto uit de zomer van 1947. Op de foto van de zevende klas van de Swolgense rooms-katholieke lagere school St. Jozef staan van links naar rechts (bovenste rij): Bèr Lem- men uit Swolgen, Sjaak Clabbers uit Tienray, Frans Coenders uit Tienray, Wiel van Rijswick uit Tienray, Jan Custers uit Swolgen, meester Ger de Ponti uit Swolgen. Van links naar rechts (onderste rij): Hai Custers uit Swolgen, Jan Nabben uit Swolgen, Ger Hen driks uit Tienray, Wiel Cox uit Tienray en Ger Vermeulen uit Swolgen. Foto uit het archief van Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum. vrij, een vrijwillige bijdrage om de vereniging te steunen is altijd welkom. Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus Ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortejaar organi seert museum 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoon stelling van de schilderijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909 1982). In een serie artikelen de kijk van Jeuken op zijn eigen werken. Vrij van school. Johan Jeuken, de schilder van dit werk, aan het woord: De school was in onze tijd niet bepaald een aantrekke lijk instituut. Alles was verplicht of verboden. Hoge hekken wer den geplaatst alsof het weglopen moest worden voorkomen. Is het een wonder dat het als een bevrij ding werd ervaren als je de school voorgoed verliet? Je voelde je als een kerel en liep met trots extra in de speeltijd voor het hek langs om de meester en die snotapen te laten zien dat je nu kon doen wat je zelf wilde. Deze gevoelens weer te geven was de opzet van dit schilderij. Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar orga niseert museum 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstel ling van de schilderijen en tekenin gen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Venray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondel park in Amsterdam. Vele gebeurte nissen uit Venray en de kerkdor pen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de kermis, de komst van de konin gin, de wekelijkse veemarkt, spe- lende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Johan Jeuken (1909-1982), Een Venrayse plezierschilder, t/m 30 augustus 2009, museum 't Freulekeshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Openingstijden: woens dag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. info@museumvenray.nl www.museumvenray.nl In de bibliotheek in Venray wordt van woensdag 17 tot en met zondag 28 juni speciale aandacht gegeven aan het luis- terboek. Een goede timing zo vlak voor de zomer, met de vakantie voor de deur en lange autoritten en vlieg reizen in het verschiet. Eenmaal op de vakantiebestemming aan gekomen is het heerlijk luisteren in de hangmat, luie stoel of op het strand. Maar ook voor de thuis blijvers is een luisterboek een prettige manier van ontspannen. Het aanbod van luisterboeken is enorm toegenomen en luisterboe- ken genieten een groeiende popu lariteit zowel bij de jeugd als bij volwassenen. Niet alleen literaire romans, maar ook detectives, his torische romans, korte verhalen, gedichten, jeugdboeken en fami lieromans zijn ingesproken op cd. Tijdens de week van het luister- boek is het bij BiblioNu Venray mogelijk om luisterboeken in de bibliotheek te beluisteren. Uitgebreide informatie is te vin den op www.biblionu.nl. Excursiegidsen De boeken Reizen door de oude Peel van schrijver Theo Janssen bevatten grotendeels reisverhalen. De meest inte ressante verhalen zijn nu gebundeld in twee excursie- gidsen: Een dag de in de Peel en Sagen en verhalentocht door een Peelparadijs. De gid sen zijn van een handzaam formaat. A5, liggend (15x21 centimeter) Uitgevoerd in kleurendruk met talrijke foto's en enkele kaarten. Deze gidsen maken het moge lijk interessante tochten te maken door de Peel. De gids Een dag in de Peel voert u door het hart van de Peel, landschappelijk en cultuurhistorisch het meest boei ende deel van de Peel. De lengte van de beschreven route is 40 km. Ze voert overwegend over rustige wegen en is geschikt als auto-en fietstocht. De gids Sagen en ver- halentocht door een Peelparadijs is een tocht door de Venrayse, Bakelse en Deurnese heiden en venen. Het zijn de verhalen die grootvaders tijdens lange winter avonden vertelden. Sterke verha len van vorige generaties die nog steeds in de volksmond bewaard zijn gebleven. Ze worden echter nog maar spaarzaam verteld. De excursiegidsen zullen eind juni van de persen rollen. De geza menlijke winkelprijs van deze boekjes is zestien euro. U kunt van deze voorinschrijving tot eind juni gebruik maken door twaalf euro over te maken op rekening nummer 14 19 21 285 t.n.v. Jans- sen-Winkelmolen BV in Sevenum. De boekjes worden dan zonder meerkosten per omgaande toege zonden. Info over deze boekjes vindt u op: www.peelverhalen.nl. Cursusmarkt In museum De Kantfabriek in America wordt op zaterdag 20 juni van 10.00 tot 17.00 uur een cursusmarkt gehouden. Het cur susaanbod voor de periode sep tember 2009 tot juni 2010 komt aan bod en men kan kennisma ken met de docenten die uitleg geven over hun cursus. Verder zijn er deze dag demonstraties van docenten en werkstukken van cursisten van het afgelopen jaar. Voor het komende seizoen staan de volgende cursussen op het programma: pimpen van kleding, kleding maken voor kinderen en volwassenen, vilten, zeefdrukken op stof, miao Chinese handwerk techniek, kantbreien, kantklos sen voor kinderen, punchen en werken met verdwijnfolie. Voor informatie: www.museumdekant- fabriek.nl/cursussen. In de tuin van Langstraat 27 in Venray laten zondag 28 juni drie bewoners van de Langstraat hun werk zien. Midden tussen het groen, de bloemen en struiken staan en hangen foto's en schil derijen. Petra Rongen toont schil derwerken die gemaakt zijn naar voorbeeld van een kindertekening. Wie een kindertekening heeft en deze duurzaam aan de muur wil hebben hangen, kan deze door Rongen laten vereeuwigen op het doek. Ook maakt ze vrij werk met als kenmerk een kinderlijk karakter, soms voorzien van tekst. Ze werkt met verschillende mate rialen. Anneke Willems laat een indruk zien van de foto's die zij maakt. In opdracht maar ook vrij werk. De portretfoto's maken dat men even stil wordt. Ze is in staat het moment te vangen: een moe der met een kind, het gezicht van een puber, een landschap waar je zo in zou kunnen stappen. In kleur maar ook in zwart wit. Foto's om bij stil te staan. Marjo de Maat laat schilderwerken zien die niet een duidig zijn. In haar werk maak ze een verbinding tussen tekst, kleur, vorm en beweging. Het één ver sterkt het ander, geeft betekenis aan wat ze wil zeggen, aan wat de kijker wil zien, in een beeld, een schilderij, een verhaal. Sinds een jaar of tien schrijft ze verhalen, korte stukjes, columns, een reisro man en gedichten. Op de reizen die ze maakt brengt ze kranten mee. Niet om te lezen maar ter inspiratie van wat ze wil maken. Tekens, vreemde let ters krijgen een plek in haar werk. Belangstellenden zijn welkom om deze dag op hun gemak rond te kijken van 11.00 tot 17.00 uur. Seniorservice, het hobby- en creativiteitencentrum Gilde Ven- ray, houdt in het gebouw van Syn these aan de Leunseweg in Ven- ray een expositie acryl olieverf, pasteltekenen en stoelenmatten van juli tot en met september. De doelstelling van de Seniorservice is belangstellenden de mogelijk heid te geven zich aan te melden om kennis en ervaring belange loos over te dragen aan anderen. Op de tweede plaats tracht het bestuur bij voortduring na te gaan aan welke activiteiten behoefte is. Op maandagmiddag is er de schil dersgroep van Theo Coumans. De groep bestaat uit acht personen. Er wordt hoofdzakelijk realistisch geschilderd (landschappen en stil levens). De vrijdagmorgengroep wordt begeleid door Martien Arens, die als vrijwilliger alleen maar wat aanwijzingen hoeft te geven over bijvoorbeeld perspec tief, verhoudingen of kleurkeuze. Er wordt heel precies en intensief gewerkt. Ook de gekozen onder werpen zijn zeer uiteenlopend. De donderdagmiddaggroep pas teltekenen wordt door Jo Hoe- demakers begeleid. Bij haar in de groep werkt ieder op zijn eigen niveau. Men is geïnteresseerd in elkaars werk en men wordt door elkaar geïnspireerd. Stoelenmatten (riet en biezen) is een van de oude vakken die tegenwoordig veelal door hobby isten wordt beoefend. Er zijn nog wel enkele professionele stoelen- matters in Nederland, hoofdzake lijk in Noord-Brabant en Drenthe. Deze hobby wordt door Wim van Meyel al 20 jaar beoefend. De bie zen en het riet dat hij gebruikt zijn natuurproducten. Hij gebruikt de zoutwaterbies die groeit in gebieden waar brakwater is. Dit is water wat tussen zout en zoet in zit. Het riet wat hij gebruikt (bam boe) komt uit Indonesië. Stoelen- matten doet hij thuis en hij leert andere mensen stoelen maken bij Seniorservice. Wilt u er meer van weten, kom dan op vrijdagmiddag kijken bij Seniorservice. De gehele expositie bij Synthese is op afspraak toegankelijk. U kunt hiervoor bellen met Bernadette van Beekum: telefoon 517317. AZ004.bvb/0236.mm Monique Bastiaans exposeert van 17 juni tot en met 4 september op uitnodiging van het Odapark in Venray in het gouvernement in Maastricht. Het Odapark is door de provincie Limburg gevraagd een tentoonstelling in de ont vangsthal in te richten. Bastiaans toont in Maastricht de installatie Pura Fibra. Voor trouwe bezoe kers van Odapark is Bastiaans geen onbekende. Zij had reeds in 2007 een solopresentatie Venray. Bastiaans, sinds 1989 woonachtig in Valencia, maakt veelal monu mentale, transparante en tijdelijke installaties, waarbij er een onlos makelijk verband is tussen vorm, kleur en materiaal. Zij verheerlijkt het natuurlijke en laat organische vormen en synthetische materia len een symbiose aangaan met de omgeving. Daar waar het ludieke en de bezinning elkaar ontmoe ten ligt voor de kunstenares vitale energie en vreugde. Terwijl zij de kijker deelgenoot maakt van haar zonderlinge universum, veroor zaakt haar werk altijd een vreemd gevoel van onwerkelijkheid. De tentoonstelling wordt geopend op 16 juni in de ontvangsthal van het gouvernement. Gede puteerde Odile Wolfs en Patrick van der Broeck, wethouder cul tuur van de gemeente Venray, geven tijdens deze opening een korte inleiding. Op zondag 14 juni viert Huub van Horne, pastoor van de parochies Blitterswijck, Wanssum en Castenray, zijn zilveren priesterschap. Deze dag draagt hij uit dank baarheid om 09.00 uur een heilige mis op in de kerk van O.L. Vrouw Geboorte te Blitterswijck. Aanslui tend aan deze dienst wordt de traditionele sacramentsprocessie gehouden. Hierna is er in het nabij de kerk gelegen parochiehuis voor alle parochianen van de drie paro chies en andere belangstellenden gelegenheid om de jubilaris te feli citeren. Deze receptie duurt tot circa 13.00 uur. Hierna wordt het feest voor genodigden voortgezet in de tuin van de pastorie. De 52- jarige Huub van Horne werd op 16 juni 1984 door mgr. dr. J. Gijsen in de kathedraal te Roermond tot priester gewijd. Zijn eerste heilige mis droeg hij op in zijn geboorte plaats Panningen op 17 juni 1984, waarna hij aan slag ging als dia- kenassistent in Gennep. Hier werd hij negen maanden later benoemd tot kapelaan om vervolgens in 1987 benoemd te worden tot pas toor van Grevenbicht, een plaatsje aan de Maas bij Sittard. Ruim vijf jaar later werd Van Horne pastoor van de Heerlense stadswijk Wel- ten, waar hij liefst negen jaar heeft gediend. Daarna volgden Epen en Mechelen, waar hij vanwege span ningen in beide parochies niet echt kon aarden. Hij was dan ook bepaald niet ongelukkig, toen in 2008 zijn wens om terug te keren naar zijn geboortestreek in vervul ling ging met zijn benoeming per 1 juli tot pastoor van de parochies Blitterswijck en Wanssum en tot administrator van de parochie Castenray. De officiële installatie indertijd werd over de vakantie periode heen getild en vond op 30 augustus te Blitterswijck plaats door deken Harrie Smeets. Van Horne nam zijn intrek in de pasto rie in Blitterswijck en van daaruit bestiert hij de drie parochies. Sweet and dangerous. Zo wordt de uit New Orleans afkomstige gitarist en singer-songwriter Deni- se Marie omschreven. Op zondag 14 juni is ze met begeleider Mar cel Koster te gast op het Cam- brinus Muziekpodium in Horst. Denise Marie treedt al twintig jaar als live-performer op en de laatste jaren verdeelt ze haar leven tus sen Europa en New Orleans. Sinds haar stad New Orleans door de orkaan Katharina is verzwolgen, heeft ze besloten om voorlopig even in Europa te blijven. Marie wordt geïnspireerd door vele soorten muziek en noemt haar stijl: bayou blues, swampy jazz and funky folk, vermengd met een vleugje wereldmuziek. Ze speelt elke gitaar die ze in haar handen krijgt. Ook zingt ze, ter wijl ze een Arabische tamboerijn bespeelt. Dit combineert ze met een stem die op momenten door haar toonhoogte doet denken aan Kate Bush en in haar speelsheid aan Fay Lovsky. De zwoele atmos feer van New Orleans proeft men terug in haar liedjes, die gaan over liefde, verlies en politiek. Marie treedt aan met drummer en accor deonist Marcel Koster. Het concert begint om 16.00 uur. Meer informatie staat op www.cambrinusconcerten. of is te verkrijgen via telefoon (077)3983009. Het gaat niet goed met de seri euze live- popmuziek in Limburg en Stichting Cambrinus Concer ten in Horst stelt dit als muziek- podium aan de kaak. De materie is ingewikkeld. Natuurlijk zijn er succesvolle bands die volle zalen trekken. Vele geluiden van muzi kanten spreken echter een ander verhaal. Met name serieuze musi ci die serieuze muziek brengen leiden een kwijnend bestaan en weten net als beginnende musici amper een podium weten te vin den. En de podia aan de andere kant lijken slechts met veel moeite publiek voor deze muziek te trek ken. Is het dan toch het publiek dat moeilijk te bereiken is en waarom...? Antwoorden op deze vragen denkt Cambrinus te vin den door haar enquête die is uit geschreven onder alle muzikanten in de regio en daarbuiten... Samen met de uitkomsten van een enquê te onder podia en een forum over popmuziek in Limburg op 1 juli hoopt ze met aanbevelingen te kunnen komen, die beleidsmakers er toe aan kan zetten om serieuze live-popmuziek als serieuze kunst uiting te omarmen. Of om dat nog meer te doen dan ze al deden. Deze enquête is door muzikan ten via internet in te vullen via de website van dit muziekpodi- um. Op de forumavond op 1 juli komen onder leiding van Frans Pollux (programmamaker L1- radio en zanger Neet oet Lottum) muzikanten, podia, overheid, SPL (Stichting Popmuziek Limburg) en andere betrokkenen uitgebreid aan het woord. Tweede Kamerlid Arda Gerkens gaat de door haar ingediende popnota Oorstrelend en Hartverwarmend uitleggen en vertalen naar de Limburgse situ atie anno 2009. De enquête voor muzikanten en podia, achtergrondinformatie en informatie over het forum is te vinden op www.cambrinuscon- certen.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Als Rowan tweeënhalf jaar oud is, wordt de diagnose gesteld dat hij autistisch is. De wereld van vader Rupert Isaacson en zijn moeder Kris tin stort in. Rowan lijdt aan spastische aanvallen en is onhandelbaar. Binnen korte tijd verliezen de ouders al het contact met hem. Op een dag kruipt Rowan tij dens een wandeling door een afrastering. Lachend laat hij zich op zijn rug op de grond vallen, pal voor een grote merrie. Rupert weet als paardentrainer dat de situatie levensgevaarlijk is: één ver keerde beweging kan de merrie doen schrikken en Rowan wordt vertrapt. Wat er dan gebeurt, is even bijzonder als ongelooflijk. De paardenjongen is het unieke en hartverwarmende verhaal van Rupert en zijn zoon Rowan, die samen de therapeutische kracht van paarden ontdekken. Ze onder nemen een reis door Mongolië, de enig overgebleven plek ter wereld waar nomadenstammen volgens oude rituelen samenleven met paarden. Het wordt een reis die het uiterste vergt van het gezin en hun relatie met elkaar danig op de proef stelt, maar die hun levens ook voorgoed zal veranderen. Rupert Isaacson werkte jaren- PAAR DEN JONGEN lang als paardentrainer en maakte talloze reizen in Afrika, Azië en Noord-Amerika. Hij schreef onder meer voor Daily Telegraph, Esquire en National Geographic. Zijn werk werd recentelijk bekroond door de National Geographic Society. Rupert Isaacson woont en werkt in Texas met zijn vrouw Kristin Neff, die werkt als psychologe, en hun zoon Rowan. De paar- denjongen is een verhaal dat nie mand onberoerd laat. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,90 euro. Honderd jaar schoolfoto's in Tienray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10