Groot personeelsverloop bij Rooyse Wissel Snelle gezinshulp na tijdelijk huisverbod in Venray Groot vrijwilligersfeest én Maxima op bezoek Pilot met camera's in het centrum Parkmanagement onder druk Door Europese verkiezingen ga je sterretjes zien Advocaten Europese PEEL EN MAAS Donderdag 4 juni 2009 - Pagina 5 Vorig jaar weinig incidenten bij tbs-kliniek in Oostrum Bij de Rooyse Wissel verblij ven ruim 230 patiënten. De tbs-kliniek in Oostrum biedt werk aan bijna zeshonderd medewerkers. Maar het ver loop is groot. Vorig traden 112 personeelsleden (21,6 pro cent) uit dienst. Dat is minder dan in 2007 toen het verloop zelfs op 24,3 procent lag. Van de 112 vertrokken arbeids krachten waren er 46 korter dan een jaar in dienst. De afdeling Sociotherapie spande de kroon, want hier vertrok 33,9 procent van de medewerkers. Het ziekte verzuim ligt daarentegen laag met 4,04 procent. Het landelijk gemid delde is 4,78 procent. Met iedereen die uit dienst gaat, wordt een exitgesprek gehou- den. Het doel hiervan is het ach terhalen van de redenen en de knelpunten die de vertrekkers ervaren hebben tijdens hun werk. Drie negatieve punten sprin gen eruit. Het grote verloop, de te hoge werkdruk en het te lage salaris worden vaker als argument genoemd. Als positief worden de goede werksfeer en de omgang met collega's en leidinggevenden genoemd. De Rooyse Wissel is een van de grootste werkgevers van Venray geworden. Het aantal fte's nam vorig jaar toe van 407 naar 493. De personeelslasten vormen met 25 miljoen euro verreweg de grootste kostenpost op de exploi tatierekening van 37 miljoen euro. De Rooyse Wissel wordt vrijwel geheel gesubsidieerd door het ministerie van Justitie. Vorig jaar werd 35,7 miljoen euro subsidie ontvangen. Uit het jaarverslag van 2008 blijkt dat er enkele grote ver anderingen op stapel staan. In Maastricht is het forensisch psy chiatrisch centrum (FPC) Over- maze opgezet. Hier wordt niet alleen zorg geboden aan tbs'ers maar ook aan gedetineerden. In Zetten werkt de Rooyse Wissel samen met de Ottho Gerhard Heldringstichting bij het FPC de Lingeburght. Hier wordt forensi sche zorg geboden aan jongvol wassen met een tbs-achtergrond of vanuit een behandelmaatregel van het jeugdstrafrecht. De Rooy- se Wissel zal ook gaan fuseren met de Ottho Gerhard Heldringstich ting. De veiligheid staat uiteraard hoog in het vaandel bij de tbs- kliniek. Voorkomen moet worden dat patiënten opnieuw een mis drijf begaan. Buiten de muren van de kliniek is daarbij de veiligheid van de maatschappij in het geding. Een ontsnapte tbs'er levert veel landelijke, vaak negatieve publi citeit op. Alles is erop gericht om ongewenste gebeurtenissen te voorkomen. Het is maatschappe lijk onaanvaardbaar, het verstoort de gang van zaken zowel binnen als buiten de kliniek en het tast het imago aan. In 2008 vonden er geen ont vluchtingen plaats. Wel onttrokken drie patiënten zich aan hun ver lof. Dat zijn er evenveel dan een jaar eerder. Het aantal is voor de Rooyse Wissel geen reden tot het nemen van extra maatregelen. Op 3 juli 2008 is een patiënt plotse ling overleden. De forensische arts constateerde dat een hartstilstand de oorzaak was. Er was drie keer sprake van geweld tussen patiënten. De inci denten liepen niet uit de hand en de medewerkers hadden het snel onder controle. Er vonden zeven geweldplegingen tegen het perso neel plaats. Dit aantal is de afgelo pen jaren flink gedaald. Twee patiënten begingen vorig jaar een strafbaar feit. Een tbs'er stal een niet afgesloten lokfiets. Een andere tbs'er werd in Venlo op heterdaad betrapt bij winkel diefstal, waarna hij vluchtte. Hij is later opgepakt door de politie en hij werd in afzondering op de afdeling geplaatst. De gemeente Venray en hulpverleners hebben een convenant ondertekend voor de hulpverlening vanuit de Wet tijdelijk huisverbod. Daar mee is de snelle hulp aan gezinnen die te maken krij gen met (dreigend) huiselijk geweld geregeld. Bij het convenant zijn naast de gemeente Venray betrokken: Synthese, GGZ Noord- en Mid den-Limburg, Bureau Jeugdzorg en De Rooyse Wissel. In het con venant staat hoe de partijen na een tijdelijk huisverbod na een dreiging met geweld meteen in actie komen om het gezin te hel pen. Vanaf 1 januari 2009 geldt de Wet tijdelijk huisverbod. Die wet verschaft de burgemeester de bevoegdheid een huisverbod op te leggen aan personen die dreigen met huiselijk geweld. Het De partners ondertekenen het convenant. V.l.n.r. L.Lena (bureau Jeugdzorg), M.Vincken (Synthese), wet houder Twan Jansen, de heer Uiterwijk (De Rooyse Wissel). Staand: Elleke Raedts, beleidsmedewerker Maatschappelijke Diensten gemeente Venray. De heer Lijnders (GGZ NML) ontbreekt. huisverbod biedt mogelijkheden om escalatie in een noodsituatie te voorkomen en hulp te bieden. Maar een huisverbod alleen is niet voldoende, vindt de gemeente. Volgens wethouder Twan Jansen is een huisverbod zonder direct daaropvolgende hulpverlening aan alle betrokkenen een gemiste kans. In de afgelopen maanden heeft de gemeente Venray met een aantal lokale samenwerkingspart ners sluitende afspraken gemaakt. Binnen één uur na een opgelegd huisverbod, leggen hulpverleners contact met de leden van het huisgezin. Binnen 24 uur start de outreachende begeleiding en een gezamenlijk advies aan de burge meester over een eventuele ver- lenging of intrekking van het huis verbod volgt rond de achtste dag. Voor veel instanties die betrokken zijn bij de uitvoering van de nieu we wet is dit een nieuwe werk wijze. Draagvlak bij alle betrokken organisaties is een voorwaarde voor deze gezamenlijke en snelle aanpak. Met het tekenen van het convenant heeft de gemeente de zekerheid dat de hulpverlening bij het opleggen van een tijdelijk huisverbod is gegarandeerd. VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al meer dan 35 jaar! arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht overeenkomsten vergunningen mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Home-Start viert 15-jarig jubileum in Venray Home-Start bestaat 15 jaar. Dit betekent dat al 15 jaar gezinnen met jonge kinderen worden ondersteund door vrijwilligers. In 1993 was Venray één van de eerste gemeenten die met het proefproject is gestart. Na enkele succesvolle jaren sloten steeds meer gemeenten zich bij Home-Start aan. Tegenwoordig werken ruim 100 gemeenten in Nederland met het Home-Start programma. De organisatie viert dit jaar haar jubileum in de baker mat, Venray, met een bezoek van prinses Maxima. Op 9 juni is er een gevarieerd programma voor de afgevaardigden van alle samen werkende vrijwilligersorganisaties en professionals. Home-Start biedt ondersteuning aan gezinnen met kinderen onder de zes jaar die in een stressvolle situatie zitten. Vaak stapelen pro blemen zich op en snakken de ouders naar ondersteuning. Home Start biedt deze hulp op vrijwillige en kostenloze basis. Dat wil zeg gen dat er met instemming van de ouders een vrijwilliger langskomt en dat de ouders te allen tijde dit contact kunnen opzeggen. Soms komt de vrijwilliger op het ver zoek van een gezin zelf, maar vaker wordt Home-Start getipt door ver- wijzers, zoals consultatiebureaus, Riagg, peuterspeelzalen of maat schappelijk werk. Gezinnen die in het Home-Start programma zitten, krijgen wekelijks iemand over de vloer die een ochtend of een mid dag blijft. Jeannette Janssen, coördinator van Home-Start Venray, benadrukt dat de activiteiten van Home-Start vrijwilligerswerk zijn en geen hulpverlening. "Onze vrijwilligers bieden de ouders een ondersteu nende hand en een luisterend oor. Bijvoorbeeld: een moeder met twee kleine kinderen is de hele dag met ze alleen, voelt zich geïso leerd, heeft het er druk mee, voelt zich soms onzeker, heeft moeite met boodschappen doen met twee kleintjes. Onze vrijwilliger helpt dan een handje mee. Door uit te helpen in moeilijke situa ties proberen wij de noodzaak tot hulpverlening te voorkomen. Je kunt mensen laten aanmodderen totdat er hulpverlening nodig is, maar je kunt ook eerder insprin gen." "Gezinnen zijn vaak heel blij dat ze hun verhaal kwijt kunnen bij iemand die ze vertrouwen. Daarom is het belangrijk dat de vrijwilliger en het gezin een 'klik' hebben. Dat is een belangrijke taak voor mij: een goede koppe ling maken tussen een gezin en een vrijwilliger. Vaak weten gezin nen in het begin niet hoe ze moe ten reageren op Home-Start. Het is daarom van belang dat goed wordt uitgelegd dat wij ondersteuning bieden op vrijwillige basis en dat wij geen hulpverlenende instantie zijn. De gezinnen moeten de ruim te krijgen om hun eigen keuzes hierin te maken." Onder Home-Start Venray vallen naast Venray zelf ook Bergen, Seve- num, Horst aan de Maas, Arcen en Velden, en Meerlo-Wanssum. Home-Start Venray heeft gemid deld 20 gezinnen in ondersteu ning. Marijke Galama, directeur Home-Start landelijk steunpunt, legt uit waarop het aantal gezin nen wordt gebaseerd. "Het aantal gezinnen dat we kunnen helpen, wordt bepaald door het geld dat een gemeente ervoor vrijmaakt. Het programma van Home-Start moet worden opgenomen in het jeugdbeleid van een gemeente. Ontwikkelingen als een Centrum voor Jeugd en Gezin dragen bij aan de mogelijkheden van Home Start. Overigens werkt Home-Start met tal van organisaties samen, zoals zorginstanties, jeugdwelzijn en vrijwilligersorganisaties." Dit jaar wordt het werk van Home-Start bekroond met jubi leumactiviteiten. Op 9 juni is er een gevarieerd programma voor en door Home-Starters. Vijftien jaar Home-Start komt tot leven in woord, beeld en geluid. Voor alle genodigde vertegenwoordigers van vrijwilligersorganisaties en professionals wordt er in Venray een feest gehouden. "Dit is een feest vóór en dóór vrijwilligers", benadrukt Marijke Galama. Daar naast heeft rinses Maxima interes se getoond. Om deze belangstel ling kracht bij te zetten, komt ze naar Venray voor het jubileum van Home-Start. Vanaf 14.00 uur is zij in ouderencentrum De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray aanwezig om kennis te maken met vrijwilligers en ouders van Home-Start. U) U) W verkiezingen Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Dronken bestuurder Donderdagavond is op de Henri Dunantstraat In Venray een 30-jari- ge man uitWanssum aangehouden, nadat hij in beschonken toestand een verkeersongeval had veroor zaakt. De man is die avond met de achterkant van zijn voertuig tegen een boom gebotst. Agen ten troffen de man in beschonken toestand buiten het voertuig aan. Bij het voertuig stond ook een 30-jarige man uit Venray, die ver klaarde als bijrijder in het voertuig te hebben gezeten. Hij begon zich op een gegeven moment met de aanhouding van de bestuurder te bemoeien. Toen de agenten de man op zijn gedrag aanspraken, kregen zij de volle laag, waardoor ook de 30-jarige man uit Venray werd aangehouden. Gemeente wil cameratoezicht op bedrijventerreinen toestaan De gemeente Venray wil camera's gaan inzetten voor de beveiliging van eigendommen in op de bedrijventerreinen. Bedrijventerrein Smakterhei- de krijgt als eerste camera's. Het college van B en W heeft deze week de kaders vastgesteld voor cameratoezicht in de open bare ruimte in Venray. Belangrijke voorwaarde voor het toestaan van camera's is de privacy van burgers. Ook dient cameratoezicht altijd onderdeel van een groter pakket beveiligingsmaatregelen te zijn. De afspraken over camerabeveiliging op de bedrijventerreinen worden vastgelegd in een convenant met de ondernemers en de politie. De gemeenteraad moet toestemming geven voor het inzetten van came ra's. Het college ziet camera's als een belangrijk hulpmiddel bij het veiliger maken van bedrijventer reinen. Een veilig ondernemings klimaat kan van doorslaggevend belang zijn bij de keuze voor een vestigingsplaats van bedrijven. Voor Smakterheide is gekozen omdat op dit bedrijventerrein de bekabeling die nodig is voor came ratoezicht al in de grond ligt. Voor waarde is wel dat de beveiliging een gezamenlijke wens is van de ondernemers en dat ze bereid zijn daarin te investeren. "Het mag niet zo zijn dat de burger betaalt voor het bewaken van hun goederen. De liefde moet van twee kanten komen", zegt burgemeester Jos Waals. In een later stadium kun nen camera's ook worden inge zet op andere bedrijventerreinen en in het winkelcentrum. Venray gaat geen camera's inzetten voor het handhaven van de openbare orde in het centrum. De gemeente heeft de mogelijkheden daarvoor onderzocht en concludeert dat het middel te zwaar is in vergelij king met de incidenten die zich voordoen. In het centrum gaat het vooral om (brom)fietsdiefstallen en overlast. Voor beide incidenten zijn andere, minder ingrijpende maatregelen te bedenken. In het kader van het project Centrum op de Schop wordt de realisering van een goede (brom)fietsparkeer voorziening, zo mogelijk bewaakt, meegenomen. De politie houdt zich al bezig met de overlastmel- dingen, die zich vooral concentre ren rondom het Henseniusplein. Het college wil wel twee proe ven nemen met camera's bij het handhaven van kleine ergernissen zoals het illegaal storten van afval bij afvalcontainers. Burgemeester Jos Waals heeft zijn ambtenaren opdracht gegeven twee locaties te selecteren. In één geval moet het cameratoezicht dienen om het dumpen van zwerfvuil aan te pak ken. De twee proeven gaan na de zomervakantie van start. Waar de experimenten plaats gaan vinden, is nog niet bekend. "Het ligt voor de hand om het winkelcentrum in Brukske te pakken, maar het kan ook de ondergrondse container in Veltum of Landweert zijn." De camera's zullen er niet voortdu rend staan, aldus Waals. "Het doel is om mensen aan te spreken op hun maatschappelijk gedrag, ze bij te sturen. We hoeven ze niet meteen de bekeuren. We gaan niet de boze boeman spelen, maar zet ten vooral in op het beïnvloeden van het gedrag van mensen." Na verloop van tijd kunnen de came ra's op een andere locatie worden neergezet, om de aandacht te ves tigen op een andere 'kleine erger nis', zoals foutgeparkeerde fietsen. B en W willen binnen een maand een voorstel over de plaatsen waar bij wijze van proef camera's komen te hangen. Burgemeester Waals is er geen voorstander van om Venray vol te hangen met camera's. "Ik hecht zeer aan het recht op privacy. We moeten de bezoekers van het centrum de garantie kunnen geven dat ze zich redelijk anoniem kunnen bewe gen. Aan de andere kant willen we niet weglopen voor onze verant woordelijkheid Vandaar de proe ven om kleine ergernissen aan te pakken door de inzet van came ra's." De kaders cameratoezicht staan op 7 en 29 september op de agenda van de commissie Stedelijk Beheer en de gemeenteraad. De gemeente Venray maakt zich grote zorgen over het voortbestaan van de Stichting Parkmanagement Venray. "Die staat ernstig onder druk en dat is een slechte zaak", verklaart wethouder Lei Heldens (CDA, Economische Ontwikkeling). "Er is weinig draagvlak voor onder ondernemers. Slechts een klein percentage van hen neemt deel aan het parkmanagement." Als er bin nen zes maanden geen nieuw elan komt - lees: genoeg financiën zijn - "is het einde oefening", aldus Heldens. De gemeente hoopt dat er vanuit de ondernemers zelf meer enthousiasme en (financi- ele) steun komt voor het parkma nagement. Parkmanagement is een integrale aanpak om de kwaliteit van nieuwe bedrijventerreinen op lange termijn te handhaven of van bestaande terreinen te handhaven of te verbeteren. Parkmanagemen- tonderdelen kunnen bijvoorbeeld zijn het beheer en onderhoud van de openbare ruimte, collec tieve beveiliging en bewegwijze ring, "Een goede kwaliteit van de bedrijventerreinen is belangrijk voor het imago van Venray, maar ook van de bedrijven zelf", vindt Heldens. Eind dit jaar is de proefperiode van drie jaar - en de financiering vanuit onder meer de gemeen te en de provincie- verstreken. In december 2006 stemde de gemeenteraad in met het busi nessplan 'Parkmanagement Venray e.o'. Op basis van dit plan besloot de raad om in totaal 90.000 euro beschikbaar te stellen voor het opstarten van het parkmanage- ment, verspreid over de jaren 2007, 2008 en 2009. De in het convenant afgesproken overeen gekomen financiering loopt eind dit jaar af. Het uitgangspunt is vol gens Heldens dat de organisatie zich daarna zelf kan bedruipen door vaste bijdragen van onder nemers en bijdragen uit collec tieve activiteiten. "Maar het is zeer twijfelachtig of dat gebeurt. Er is juist sprake van een afbrokkeling van het draagvlak voor het park- management onder ondernemers. Ze zien vaak onvoldoende meer waarde in de collectieve projec ten, waardoor nieuwe initiatieven niet of maar moeizaam van de grond komen." Parkmanagement richt zich in eerste instantie op de bedrijventerreinen Keizersveld en Smakterheide I en II. De bedoe ling is om in de toekomst ook aansluiting te zoeken bij De Hulst I en II en De Witte Vennen. Ook wordt bekeken of en in hoeverre De Blakt, Ysselsteyn en het indu striegebied in Wanssum bij het parkmanagement kunnen worden betrokken. Voor het uitvoeren van de werkzaamheden is een parkma nager aangesteld voor drie dagen per week, die jaarlijks een activi teitenplan opstelt. De kosten zijn geschat op 75.000 euro per jaar voor onder meer het inhuren van een parkmanager, communicatie, huisvesting en werkbudget. In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor met gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Wij staan u graag bij in zaken over: telefoon 0478-556677 info@putt.nl www.putt.nl Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5