'Dorpen voor school en kerk naar Venrav Sfeervolle fair op Merselose dag van de wind m Gemeente en Odapark sluiten convenant Streep door opkoop woningen voorlichting^ "Stemmingmakerij en kretologie" Scepsis over De Brier •Je elke dag wublMvend implantaten, klikgebit Militairen begeleiden bewoners zorgcentrum DREIGEND ONTSLAG? ÓNDZORG n SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 4 juni 2009 - Pagina 3 Burgemeester Waals zoekt opnieuw confrontatie met platteland Ruim een half jaar voor zijn aftreden zocht burgemees ter Jos Waals nog een keer de confrontatie met de Venrayse kerkdorpen. Zoals hij dat in het verleden wel vaker deed. Met enkele uitspraken maakt Waals zich allesbehalve popu lair bij de dorpsbewoners. Waals hekelt het krampachtig in stand houden van tradities. De kerk en de school zijn wat hem betreft niet heilig. De leefbaarheid gaat te veel over stenen en statussymbolen, vindt hij. Zoals de dorpsbe woners nu voor de winkels, huisarts of schouwburg naar Venray gaan, zo zou dat straks ook voor kerk en school moe ten gelden. Waals vindt het een illusie om koste wat kost de kerk en de school in de dorpskernen over eind te houden. De kerk zou nog maar door 15 procent van de volwassenen bezocht worden. "Terwijl 80 procent van de kerk bijdrage wordt besteed aan de instandhouding van een nauwe lijks gebruikt gebouw", aldus de burgemeester, die vindt dat het dorp niet gebaat is met een kerk en school. De kerkbijdrage zou veel beter aan de pastorale zorg besteed kunnen worden. Waals meent dat het beroerd gesteld is met het onderwijs in de kleine dorpsscholen. Liefst 80 procent van de leerlingen zou minimaal een keer doubleren in het vervolgonderwijs. Terwijl het gemiddelde op 40 procent ligt, aldus Waals die vindt dat de dis cussie veel meer over mensen dan over stenen moet gaan. Waals deed zijn uitspraken vori ge week in Wanssum tijdens de jaarvergadering van de LLTB. "Het leek wel oorlog tussen u en mij. Maar wij houden niet van pappen en nathouden", zo herinnerde hij aan zijn eerste aanvaringen met de agrariërs. "Gemeente en de agrarische sector staan niet meer als vijanden tegenover elkaar", zei Waals die vindt dat er in de afge- lopen vijftien jaar meer begrip is gekomen voor de wet- en regelge ving. "U bent ook meer maatschap pelijk verantwoord en duurzamer geworden", hield hij de toehoor ders voor. Dat was bij het aantreden van Waals in 1991 nog heel anders. Hij noemde als voorbeeld de afzet van mest. "Toen liet u het als Gods water over Gods akkers lopen. De overheid leek meer een rioolzui- veringsbedrijf dan een beheerder van natuur, milieu en landschap. Maar het stinkt nu niet meer in Venray." In de toekomst zal de productie van energie steeds belangrijker worden. "In de glastuinbouw is dit al belangrijker dan het primaire product", aldus Waals, die een omslag ziet van kostenbeheersing naar vraaggericht ondernemen. Het is niet de verdienste van de LLTB dat er in de supermarkten een steeds breder scala aan eie ren, vlees, melk, groente en fruit is gekomen. "De inkopers van Albert Heijn hebben meer invloed op uw productieproces dan uw coö peratieve belangenorganisatie", aldus Waals die meent dat de LLTB steeds meer belang en invloed verliest. "Ondernemers zijn steeds meer afhankelijk van de markt. Als u het coöperatieve niet helemaal los laat, zult u de markt nooit goed kunnen beheersen. Maar de markt beheerst wel steeds meer uw den ken en doen." De agrarische bedrijfstak zal meer toegevoegde waarde aan het product moeten toekennen. Met alleen toerisme en groene stroom zal de sector het niet redden. Waals ziet toekomst in een markt die een gezond voedingspatroon combineert met een gezonde levensstijl. "U moet met die ont wikkeling mee. Zo niet, dan doen ze het elders wel en dat is dan jammer." Waals vindt dat de agrariërs zich te veel vastklampen aan tra ditionele normen en waarden. "Het kost soms moeite om veran- deringen te onderkennen en te accepteren." Het traditionele fami liebedrijf is aan het verdwijnen. Volgens Waals heeft meer dan de helft van de bedrijven geen opvol ger meer binnen het gezin. "Daar door zal de financiering steeds meer via extern kapitaal gebeu ren. De boer wordt directeur van zijn eigen bedrijf." Waals vindt het een gemis dat dit onderwerp nauwelijks aan bod kwam tijdens de onlangs gehouden conferentie over de plattelandseconomie. "De uitkomsten waren niet vreselijk opwindend", vindt Waals die de slogan 'Koeweid aan de Maas' iets vindt voor de carnavalsoptocht. Waals vindt ook de beoogde herinrichting (reconstructie) van het platteland door de overheid nauwelijks van de grond is geko men. "Je ziet dat de markt zelf al voor een concentratie van bedrij ven zorgt. De reconstructiewet is het speelveld van bobo's, drome rige politici en andere hobbyisten. De realiteit gaat aan hen voorbij." Een stralende zon, een prachtige locatie en de fier draaiende molen Nooit Gedacht, vormden het decor van de sfeervolle fair die op tweede pinksterdag plaats vond in Merselo. Tot in de namiddag waren er prachtige vliegers in de lucht te zien, waarvan één met de tekst Dag van Wind. Rond een uur of drie kwam ook de wind zelf een partijtje meeblazen. Flinke wind vlagen zorgden even voor de nodige opschudding en vroegen om fysiek ingrijpen van de stand houders. Maar het kon niemand deren: het was tenslotte de Dag Molenaar Thea Michels verzorgde rondleidingen tijdens de dag van de wind. van de Wind. De eerste windmolenfair, geor ganiseerd door stichting Nooit Gedacht, kan een groot succes genoemd worden. De molen werd door veel mensen beke ken. Er waren vijf molenaars om rondleidingen te geven. Op de fair, met ruim 40 stands, boden kleine ondernemers hun vlie gers, streekproducten, kunstwer ken en planten aan. Organisaties op gebied van cultuurhistorie en natuur gaven informatie aan belangstellenden. Bij de kinderen waren vooral het pony rijden, het schminken, de ballonbeesten en de pannenkoeken populair. Al met al bezochten zo'n 1000 bezoekers dit evenement. Op het grote terras kon ieder een genieten van de doorlopende muzikale optredens, zoals een koor, een lokaal orkest en een doedelzakspeler. Enkele deelne mers aan de fair brachten spon taan hun muziekinstrumenten mee. Dat zorgde voor enkele ontroerende optredens van een drietal scholieren op de saxofoon en een muzikale vader op accor deon met zijn 8-jarige dochtertje op de viool. Ook bood het terras de nodige schaduw, koele drank jes en bijzondere culinaire hap jes op basis van streekproducten. Het was een ideale plek voor veel bezoekers om bij te praten met bekenden, soms van vele jaren terug, die zij op de fair ontmoet ten. Dat de molen dus nog steeds mensen 'trekt' is tijdens deze 2de pinksterdag opnieuw gebleken. Aan het einde van de Windmo- lenfair zouden twee luchtballon nen opstijgen vanaf het terrein naast de molen. Vanwege de gril ligheid van de windkracht werden alle ballonvaarders al vroeg in de middag op de hoogte gebracht dat de vaart niet door kon gaan. De krachtige windvlagen eerder die middag en de enorme plensbui die rond vijf uur voor een abrupt einde van deze mooie dag zorgde, bevestigde dat instabiele weer beeld. De planning is dat op 10 juni en op 17 juni bij de molen, vroeg in de avond, alsnog de hete luchtbal lonnen zullen opstijgen. Als men sen dat van dichtbij willen zien dan zijn zij welkom. Op de web site www.molenmerselo.nl wordt gemeld of de ballonvaarten op die dagen door kunnen gaan. Het Odapark draagt met zijn beeldentuin en uitdagende kunst projecten bij aan het positieve imago van Venray en de regio Noord- Limburg. Daarom heeft de raad de stichting Odapark voor de periode tot en met 2012 een structurele subsidie van 70.000 euro toegekend. Het college van B en W sluit nu een convenant met het Odapark om de te leveren prestaties vast te leggen. In de cultuurnota heeft de gemeente vastgelegd dat zij veel waarde hecht aan het ontwikkelen van structurele vormen van samen werking met het Odapark en tus sen het Odapark en de andere professionele instellingen in Ven- ray en de (Eu)regio. Het Odapark zal de komende vier jaar jaarlijks drie tentoonstellingen en om de twee jaar een grote kunst- en cul- tuurmanifestatie organiseren met diverse kunstinstellingen. Verder zal het Odapark jaarlijks één jonge kunstenaar faciliteren om zich te kunnen ontwikkelen in het kader van zijn programma 'Broedplaats voor jonge kunstenaars'. De beel dentuin wordt actueel gehouden en regelmatig worden kunstwer ken verwisseld. Het aantal sculptu ren zal worden uitgebreid van zes tig naar tachtig. In samenwerking met Cultuurpunt ontwikkelt het Odapark vraaggerichte educatie projecten voor primair en voortge zet onderwijs. Het Odapark draagt tevens bij aan de realisatie van de kunstnota 'Ruimte voor kunst'. Op de vier rotondes die men tegen komt als men Venray binnenrijdt zal het Odapark wisseltentoon stellingen organiseren. Hiervoor wordt een apart projectplan opge- steld in het kader van de restant subsidie van kunstmanifestatie De Waan. De beeldentuin zal ingezet worden als experimenteel podium in het kader van de nota Ruimte voor Kunst. Julicher Meijer Het plan om leegstaande wonin gen op te kopen en te verhuren, gaat niet door. Zowel de provincie als de gemeente ziet er bij nader inzien van af. De overheden dach ten de scheefgetrokken woning markt zo een impuls te geven. "Ook Wonen Venray ziet nut en noodzaak er niet van in", vertelde wethouder Hans Teunissen dins dag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. De politiek had eer der hierop aangedrongen omdat er vorig jaar in de gemeente Ven ray geen enkele huurwoning is gebouwd. De overheid zou de huurders tegemoet kunnen komen door leegstaande woningen op te kopen en weer te verhuren. Lokaal Aktief, PvdA en inVENtief uitten hun zorgen over het achter blijven van de bouw van huurwo ningen. Dit komt vooral door het uitstel van grote projecten zoals Veltum en het circusterrein. Daar naast is de bouw van appartemen tencomplex De Berkelaer in Bra bander vertraagd door bezwaren van omwonenden. De Berkelaer gaat 52 appartementen tellen. Wethouder Teunissen meldde dat het er in 2009 heel anders uit ziet. Waardoor het opkopen van woningen ook niet meer urgent is. Er zijn al grondgebonden huur woningen opgeleverd in Merselo en Brabander (De Schans). "En er komen er dit jaar nog meer bij", aldus Teunissen. In Veltum gaat binnenkort de bouw van start van 34 sociale huurwoningen aan de Haammakerstraat. Volgens de wet houder is de overeenkomst met Wonen Venray over nieuwbouw op het circusterrein bij Land- weert bijna afgerond. Hier zijn 36 appartementen en 34 eenge zinswoningen gepland. Het blijkt vooral in de dorpen lastig te zijn de huurwoningen aan de man te brengen. In Merselo heeft Wonen Venray onlangs aan de Vloetweg negen woningen gebouwd. "Na een lange zoektocht zijn er huur ders voor gevonden", aldus Teu- nissen. "De mensen zijn kieskeuri ger geworden en ze letten steeds meer op de kwaliteit en de woon omgeving." Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl Voorzitter dorpsraden Theo Zegers hekelt uitspraken Waals De uitspraken van burge meester Waals over de Ven- rayse kerkdorpen zijn hele maal verkeerd gevallen bij Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg. Zegers vindt dat Waals zich verlaagt tot stemmingmakerij en kre tologie. Tijdens de jaarver gadering van de LLTB stelde Waals het behoud van kerk en school in de dorpskernen ter discussie. De dorpsbewoners zouden voor deze voorzienin gen naar Venray kunnen gaan. "U rijdt toch ook naar Venray voor uw inkopen", hield Waals de toehoorders voor. Hij vindt dat de leefbaarheidsdiscussie te veel over stenen en status symbolen (kerk, school) gaat. Waals meent dat een dorp niet gebaat is bij een vrijwel leeg staande kerk en een school waar het onderwijs onder de maat is. Zegers vindt dat de burgemees ter helemaal voorbijgaat aan de gemeenschapszin en de sociale structuur in de dorpen. "Juist de kerk en de school zijn de centrale ontmoetingsplekken in een dorp. Daar treffen de mensen elkaar en dat is van groot belang voor de leefbaarheid. Net zoals het vereni gingsleven. Dit zijn de pijlers die we in stand moeten zien te hou den. Deze voorzieningen kun je niet verspreiden buiten het eigen dorp. Als die wegvallen, dan valt de gemeenschap uit elkaar. Dan gaan de dorpen inderdaad lijken op de wijken van Venray." Waals vindt dat er te veel geld wordt uitgegeven aan het onder houd van kerkgebouwen die nau welijks worden gebruikt. Zegers: "Maar als de bewoners dat geld ervoor over hebben, dan is dat toch goed? De kerk betekent veel voor de meeste mensen in de dor pen. Voor het geloof en ze vinden er rust en voldoening." De dorps raadvoorzitter wijst naar wijken als Landweert en Brukske, waar de sociale samenhang ontbreekt. "Kijk maar eens hoeveel er wordt uitgetrokken voor activiteiten zodat de mensen elkaar weer ont moeten. Ook in nieuwe wijken is het heel lastig een sociale struc tuur op te bouwen. Dat levert problemen en spanningen op die de dorpen helemaal niet kennen. Daarom is het ook zo waardevol de gemeenschapszin in stand te houden. Natuurlijk kost het geld om een school en kerk overeind te houden, vooral in de kleine kernen. Maar het kost nog veel meer om achteraf leefbaarheid en gemeenschapszin te repareren met allerlei noodgrepen en soci ale agenda's." Theo Zegers heeft er geen moeite mee dat Waals de discus sie op scherp probeert te zetten. "Maar hij moet zich niet verlagen tot stemmingmakerij en kretolo gie. En daar lijkt het wel op." Waals beweert dat het slecht gesteld is met de kwaliteit van het onder wijs in de dorpen. Zo zou 80 pro cent van de leerlingen ten minste een keer doubleren in het vervolg onderwijs. Terwijl het gemiddelde op 40 procent zou liggen. "Daar moet hij maar eens het bewijs voor leveren en het met cijfers onderbouwen", zegt Theo Zegers. "Ik heb namelijk die indruk hele maal niet. Integendeel. Ik hoor juist geluiden dan de kinderen van de dorpen het goed doen op een hogere school." Bij schoolbestuur SPOV was begin deze week nie mand bereikbaar voor een reactie. "Het had vooraf beter geregeld moeten zijn" De gemeente heeft een toe komstvisie ontwikkeld om bedrijventerrein De Brier een kwaliteitsimpuls te geven met de komst van kantoren en grootschalige detailhandel. De politiek vraagt zich af wat er van de mooie plannen terecht zal komen. De gemeente heeft, behalve de brandweerkazerne, geen grond in eigendom en is daarom volledig afhankelijk van bedrijven en projectont wikkelaars Op de voormalige gemeente- werf staat nu woonboulevard WoonMax, dat in handen is van ING Real Estate. De projectont wikkelaar blijkt bij nader inzien niet bereid om medewerking te verlenen aan het oplossen van enkele knelpunten. Ambtenaren en wethouder Teunissen gaven al eerder toe dat de gemeente in de fout is gegaan met De Brier. De gemeente heeft verzuimd om voor de verkoop van de grond de zaken goed te regelen. De andere ondernemers op De Brier zijn er nu de dupe van. Zo wil ING Real Estate niet meewerken aan het openstellen van de bevoorradingsweg aan de achterzijde van Praxis. "Het is niet wenselijk vanwege de bevoor rading en de veiligheid", luidt de verklaring. De kantoren aan de Leunseweg pleiten al jarenlang voor een achterontsluiting vanwe ge de toenemende verkeersdrukte op de Leunseweg. De gemeente is er eveneens voorstander van maar stuit nu op tegenwerking van de eigenaar van WoonMax. Toch houdt wethouder Teunissen hoop. Dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling meldde Teunissen dat het om een 'proce durele stap' gaat. "Want het is voor ING formeel de laatste kans hun belangen veilig te stellen." Eind juni hebben de wethouders Van der Broeck en Teunissen opnieuw een gesprek met de eigenaar van WoonMax. "We gaan alsnog probe ren de zaken goed te regelen." ING Real Estate is ook tegen het omdraaien van de bedrijven aan de Plataanstraat in de richting van WoonMax. Tevens ziet de project ontwikkelaar hoogbouw op de hoek Leunseweg-Deurneseweg niet zitten. Vanwege de toenemen de parkeerdruk en het markante gebouw zou het zicht op Woon- Max ontnemen. De fracties staan machteloos aan de zijlijn. "Het is duidelijk dat WoonMax veel te snel gerealiseerd is", zei Gerrit Verkoeijen (Samen werking). "Nu, pas jaren later, stel len we een visie vast. Jammer, dat hier niet eerder aan gewerkt is. Die visie had er natuurlijk vooraf moeten zijn. Dat had veel proble men voorkomen. Vooral het ver keer is behoorlijk onderschat. Dit had van tevoren veel beter onder zocht moeten worden." Ton Teeu- wen (CDA) betreurt het dat er nog steeds geen oplossing is voor de gewenste achterontsluiting van de bedrijven aan de Leunseweg. "De vraag is of het er met de opstel ling van ING nog wel van komt. Dit had vooraf geregeld moeten zijn. Jammer dat dit niet gebeurd is", aldus Teeuwen, die pleitte voor de komst van een overlegplatform. "Het blijkt maar weer dat commu nicatie heel wezenlijk is. Enkele ondernemers kunnen niet uit de voeten met de visie." Frans van der Kruijf (VVD) vindt dat er in De Brier veel te verbete ren valt. "Maar we zijn afhankelijk van de ondernemers. Er ligt nu een visie met de gewenste ontwik keling, maar als de ondernemers niet meewerken, dan blijft het bij mooie plaatjes." Veel partijen wijzen op de aan wezigheid van het lpg-vulpunt bij het BP-tankstation aan de Leunse- weg. Dit gasvulpunt staat de ont wikkelingen deels in de weg. Het contract tussen exploitant en eige naar loopt af in 2011. Het is voor de gemeente nog onduidelijk wat er daarna gebeurt. "Er moet wel duidelijkheid over komen", zet Bert Linskens (PvdA). "Want dit is cruciaal voor de ontwikkeling van het gebied." Kees van de Molengraft (inVEN tief) ziet een hoog, markant gebouw van vier verdiepingen niet zitten op de hoek Leunseweg- Deurneseweg. "We vinden het niet fraai. Het komt te dicht bij het viaduct en aan de overzijde komt ook al zo'n hoog gebouw", zei Van de Molengraft die erop wijst dat de Deurneseweg mogelijk wordt verbreed naar vier rijbanen. "Dan blijft er wel erg weinig ruimte over, laat staan voor een groen strook." Teunissen erkent dat het lastig zal zijn de visie op De Brier daad werkelijk te realiseren. "Het zal echt niet van de ene op de andere dag kunnen. Er is een grote diver siteit aan ondernemers met allerlei verschillende voor- en achterkant situaties. Er zijn een paar ontwik kelaars die staan te popelen om hun locaties te ontwikkelen. Maar de plannen zullen wel moeten passen binnen de visie." Donderdag 4 en zaterdag 6 juni gaan 50 militairen van de Groep Geleide Wapens (GGW) en het Commando Luchtdoelartillerie (CoLua) bewoners van Zorg- boogcentrum De Nieuwenhof uit Deurne begeleiden tijdens de avondvierdaagse in Deurne. Dit doen de militairen door de bewoners vijf kilometer lang in hun rolstoel voort te duwen. Het is voor de eerste keer dat de bewoners en militairen op deze bijzondere wijze meedoen aan de avondvierdaagse in Deurne. Het detachement zal op beide dagen starten vanuit Zorgboogcentrum De Nieuwenhof. Als afsluiting van de avondvier daagse nemen de bewoners en militairen zaterdag 6 juni deel aan het bloemendefilé. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCAT EN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3