Schudden en Blaos mich 't landj door Toneelvereniging Vreato 25 jaar Fototentoonstelling in Liberty Park "Pop en Rock's Cool: spelen in een band!" Meister Rongen Peeltoernooi Afscheid van Sue van Rens w& Maand van het spannende boek Boos op de lucht s;: PEEL EN MAAS Donderdag 4 juni 2009 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray Schudden met Ruis en Blaos mich 't landj door zijn de twee voorstellingen die komend weekend te zien zijn in Schouwburg Venray. Op zaterdag 6 juni kan men in de schouwburg vanaf 20.00 uur genieten van Schudden met Ruis. Weinig woorden, maar een hoop humor. Absurdistische en fysieke scènes. Dit zijn de vaste ingredi- enten voor dit programma. Maar de heren doen er deze keer nog wat bij: een laagje poëzie. Dit is Schudden op zijn best: ontroe rende hilariteit en lachwekkende treurigheid. De Jong en Van San ten mengen cabaret met toneel en mime. Met hun vorig programma Zout toonden de mannen van Schudden de tragikomedie tot in de finesses te beheersen en tot de absolute top in dit genre te horen. Muziekvereniging St. Caecilia America verzorgt samen met Gé Reinders op zondag 7 juni de voorstelling Blaos mich 't landj door in Schouwburg Venray. Dit is een interactieve en avondvullende Limburgerings-cursus. Niemand in Nederland heeft zo veel ervaring met het optreden met blaasor- kesten als de Limburgse zanger Gé Reinders. Hij heeft er al een gouden cd aan overgehouden en het lied Blaosmuziek staat in de Top 2000. In dit programma staan zowel het alledaagse als het extre me centraal. Aanvang 20.00 uur. Schudden (foto Arjan Ben- ning) Dit jaar viert toneelvereni ging Vreato uit Vredepeel haar 25-jarige jubileum. De vereni ging is ontstaan tijdens het carnaval van 1984, toen Bert van Eerd een komische voor dracht hield vanuit de ton. Er werd geroepen: "Eigenlijk moeten we een toneelclub begin nen". Deze opmerking bleef niet onopgemerkt en op 10 juni 1984 was de toneelclub een feit. Uit een wedstrijd die gehouden werd om een naam voor de vereniging te bedenken werd de naam Vreato gekozen. Deze naam draagt de vereniging nu dus al 25 jaar. Vre ato bestaat momenteel uit vijftien leden in de leeftijd van 24 tot 80 jaar. Jaarlijks in november wordt er een klucht of blijspel voor jong en oud opgevoerd. In verband met het jubileum kan men op zaterdag 20 juni in Schouwburg Venray genieten van het blijspel Prinselijke Problemen. Op posters die worden verspreid staan de verkoopadressen. Op 30 oktober en 1 november wordt door leden en oud-leden twee eenakters gespeeld. Verder zijn er nog vijf jubilarissen die 25 jaar lid zijn. Dit zijn Bert van Eerd, Julia van Asten, Leo Classens, Noud Cornelissen en Tonny van Hoof. Zomerconcerten Het symfonieorkest Helmond- Venray houdt op de zaterdagen 27 juni en 11 juli zomerconcer- ten met als thema Symfonische muziek van Heinde en Verre. Het programma bestaat uit typerende werken uit een aantal landen die gelden als mogelijke vakantie bestemmingen. Dit alles wordt gebracht onder de bezielende leiding van dirigent Jacco Nefs. Men kan genieten van onder meer Roemeense volksdansen, Carmen Suite van Georges Bizet, Gershwin in Concert en Romance voor altvi ool. Het concert van 27 juni vindt plaats in St. Pascalis GGZ aan de Wanssumseweg in Oostrum. Aan vang 20.00 uur. Het concert van 11 juli wordt gehouden in wijk centrum De Fonkel aan de Prins Karelstraat in Helmond. Aanvang 20.00 uur. Kaarten reserveren kan via shvpost@live.com of aan de zaalingang. 't Zoemhukske Er leven in Nederland zo'n drie honderd verschillende soorten solitaire bijen met vaak een heel bijzondere naam zoals boeren- wormkruidbij, pluimvoetbij, groef- bij, slobkousbij, behangersbij en metselbij. Deze bijen zorgen hele maal alleen voor hun jongen en wonen in gangetjes in de grond of in gangetjes in dood hout. Op zondag 7 juni houdt Imkersvereni ging Horst van 11.00 tot 13.00 uur een informatiemorgen in het regi onale praktijkcentrum voor bijen teelt 't Zoemhukske in Horst. De kinderen mogen deze dag zelf aan de slag met het maken van een nestgelegenheid, om thuis verder kennis te kunnen maken met deze mensvriendelijke insecten en hun manier van leven. Tevens wordt er uitgebreid uitleg gegeven over de manier van voortplanting en leven van deze interessante en nuttige insecten in de natuur. Er is ook honing te koop en men kan wandelen door de drachtplanten tuin. Kijk voor meer informatie op www.zoemhukske.nl. Kermis in Leunen In Leunen wordt van zaterdag 6 tot en met dinsdag 9 juni een ker mis gehouden op het parkeerter rein aan de Kapelweg. De kermis bestaat uit botsauto's en een Polyp voor de jeugd en voor de kleintjes is er de draaimolen en de Fantasy World. De spelletjesfanaten kun nen terecht bij de schietsalon, touwtje trekken, bussengooien, grijpkranen, eendjesvissen, aqua blasta, big one en boksbal. Voor de inwendige mens staan er nougat/ suikerwerken, suikerspin/pop corn en visverkoop. Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisvenray.com. Opening Stone in Loon Onder grote belangstelling is afgelopen zaterdag de expositie Stone in Loon geopend in beelden tuin Bovenloon. De genodigden genoten in een prachtige ambian ce van de veelzijdigheid van deze expositie. Onder de aanwezigen waren niet alleen een aantal uit voerende kunstenaars, maar ook wethouder Everink van Boxmeer die de openingsrede hield. Na het officiële gedeelte werd er verder ingegaan op de vele mogelijkhe den van deze kunst- en natuurtuin. De expositie loopt van zaterdag 6 juni tot en met zondag 12 juli. De openingstijden zijn elke zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Meer informatie staat op www. bovenloon.nl. Tijd voor een boek? hofstraat 6 - venray In het Liberty Park (Nati onaal Oorlogs- en Verzets museum) in Overloon is van zaterdag 6 juni tot en met 30 augustus een fototentoonstel ling te zien over het zoeken naar Duitse oorlogsgraven in Rusland en de herbegrafenis sen die daarop volgen. Pas sinds de val van het com munisme mag de Duitse oorlogs gravenstichting in de voormalige Oostbloklanden naar haar doden zoeken. Fotograaf Claudia Hei- nermann reisde af naar Rusland om het werk van de oorlogsgra venstichting in beeld te brengen. Bij de tentoonstelling verschijnt ook een fotoboek, een bijzonder document. Het toont sporen van de oorlog, die wij nog niet eerder gezien hebben. Flip Bool (Senior Collecties Onderzoek Neder lands Fotomuseum|lector foto grafie AKV|St. Joost, Avans Hoge school) gaat de tentoonstelling openen en het boek presenteren. Beeldend kunstenares en foto graaf Heinermann maakte een documentaire fotoserie Spuren Traces over het zoeken naar Duit se oorlogsgraven in Rusland en de herbegrafenissen die daarop vol gen. Aanleiding daarvoor was Hei- nermann's zoektocht naar het graf van haar grootvader. Deze was tijdens de Tweede Wereldoorlog als soldaat van de Wehrmacht in Roemenië en Hongarije gelegerd en geldt sinds 1944 als vermist. Bij het rechercheren naar infor matie over oorlogsgraven kwam zij in aanraking met het werk van de Duitse oorlogsgravenstichting (Volksbund). In het voormalige Oostblok hebben drie miljoen Duitse solda ten het leven gelaten. 2,2 Miljoen daarvan zijn in de Sovjet-Unie gestorven. Pas sinds de val van het communisme heeft de Duitse oor logsgravenstichting toestemming van de overheden om gericht naar deze graven te zoeken. Omdat de meeste begraafplaatsen niet meer als zodanig te herkennen zijn is dit niet eenvoudig. De houten kruizen op de graven zijn in de koude winters na de oorlog opge stookt en de grond is vaak weer in gebruik genomen. De Volksbund heeft tot taak de begraafplaatsen op te sporen, de beenderen van de doden te ber- gen, te identificeren en op nieuwe officiële oorlogsbegraafplaatsen te herbegraven. Tot nu toe werden in de afgelopen 17 jaar ruim 200.000 doden herbegraven. Heinermann was dermate geïntrigeerd geraakt door deze feiten dat zij besloot om zelf naar Rusland af te reizen om er een documentaire fotoserie over te maken. Zij volgde met haar camera het werk van een aantal Russische medewerkers van de Volksbund in de omgeving van St. Petersburg. Het zijn beelden die vertellen over de sporen van een oorlog. De zorg en precisie waarmee de beenderen van de gesneuvelde soldaten worden opgegraven, geïdentificeerd en herbegraven op hun laatste rustplaats, wordt in de serie helder in beeld gebracht. Voor haar serie portretteerde Hei- nermann ook een nabestaande, de heer Engels, die op zoek was naar het graf van zijn vader. Hij is een van de velen die nog de behoefte voelen om het graf van een gemis te dierbare te bezoeken. Engels bleek nog brieven te bezitten die zijn vader aan zijn moeder vanuit het Oostfront schreef. Ze kreeg toestemming om fragmenten uit deze brieven in haar beeldverhaal te verwer ken. Het zijn brieven die je laten voelen hoezeer het gezin gemist werd en hoe groot de angst was om niet meer thuis te komen. Door deze emotionele fragmen ten is het een universeel verhaal geworden over mensen die een oorlog en de gevolgen daarvan moeten ervaren. Heinermann heeft haar materiaal in een foto boek gebundeld en dit in eigen beheer uitgegeven. Het is een bijzonder document geworden. Het toont sporen van de oorlog, die wij nog niet eerder gezien hebben. De tentoonstel ling is buiten in het park van het Nationaal Oorlogs- en Verzets museum te zien. Een plek die nu rust en vrede uitstraalt en waar je van de natuur kan genieten, maar waar in 1944 hevig werd gevochten. Flip Bool (Senior Col lecties Onderzoek Nederlands Fotomuseum|lector fotografie AKV|St. Joost, Avans Hogeschool) gaat de tentoonstelling openen en het boek presenteren. Kunstencentrum presenteert zondag 14 juni zijn bands in 't Podium De presentatie van de bands van Pop en Rock's Cool van Kunstencentrum Jerusalem vindt plaats op zondag 14 juni. In samenwerking met Stichting het Poppodium tre den de zes bands van Kun stencentrum Jerusalem live op in poppodium 't Podium, vanaf 14.00 uur. Tot de klok van zessen is iedereen die wil swingen, kijken en luisteren van harte welkom. De bands van Kunstencentrum Jerusa lem hebben het afgelopen cursusjaar geoefend op hun eigen 'popsound' en willen De zes bands van Kunstencentrum Jerusalem treden live op in poppodium 't Podium. hun eigen geluid graag aan het publiek presenteren. Kunstencentrum Jerusalem begeleidt sinds cursusjaar 2007 2008 leerlingen bij een korte en vooral plezierige weg naar het grote podium. Op de dinsdag avond wordt er in de compleet ingerichte popruimte van KCJ hard gerepeteerd. De docenten Ad Welten, Hans Kalberg en Jan Voermans begelei- den de groepen van de eerste ken nismaking tot de laatste gespeelde noot op een poppodium of in de popstudio. Tijdens de repetities leert een cursist zijn eigen instru ment beter te beheersen, zich één te voelen met het instrument én met een goed gevoel te spelen. Die weg naar het podium bewan delt een bandlid bij de Pop en Rock's Cool niet alleen. De leer lingen leren hun eigen sound te combineren met die van de ande re bandleden. Iedereen met mini- maal een A-diploma en de ambi tie om in een popband te willen spelen, is welkom bij de Pop en Rock's Cool. Natuurlijk wordt er ook rekening gehouden met leef tijd, speelniveau en muziekstijl. Het gaat er per slot van rekening om dat iedereen met een ontspan nen en goed gevoel repeteert en leert. Iedere docent heeft zijn spe cialisme en kan daardoor de band optimaal coachen. De presentatie op 14 juni wordt een groot feest voor de bands. Vrienden, familie, bekenden en andere muzieklief hebbers zijn allemaal van harte welkom in 't Podium. De komende twee weekein den staat Meijel weer in het teken van het jaarlijkse Meis ter Rongen Peeltoernooi. Het toernooi beleeft inmid dels zijn 43e editie en is voor veel korpsen een goede voorbe reiding voor andere concoursen, waaronder het Wereld Muziek Concours, dat later dit jaar in Kerkrade wordt gehouden. Ook dit jaar laten weer tal van har monieën, fanfares, brassbands en slagwerkorkesten het beste van zichzelf horen. In totaal doen er 47 muziekverenigingen mee aan dit toernooi. De slagwerkorkesten worden op de zaterdagen 6 en 13 juni beoordeeld door Rob Janssen, een erkend jurylid voor de drum band- en showbandsector in bin nen- en buitenland. De Ha-Fa-Bra- orkesten (harmonieën, fanfares en brassbands) worden op zondag 7, zaterdag 13 en zondag 14 juni beoordeeld door erkend jurylid Jacob Slagter. Het Meister Rongen Peeltoernooi 2009 vindt dit jaar plaats in de weekeinden 6 en 7 en 13 en 14 juni in zalencentrum D'n Binger in Meijel. De organisatie is in handen van fanfare Dorpsklank uit Castenray, in samenwerking met de stichting Peeltoernooi. Zangeres/muzikante Sue van Rens uit Baarlo neemt op vrijdag 5 juni afscheid van Venray. Sue was twaalf jaar een bekend gezicht bij muziek- en dvd-win- kel Van Leest aan de Passage in Venray, maar verkast binnenkort noodgedwongen naar de vesti ging in Venlo. "Op 13 juni sluit Van Leest de deuren in Venray en ga ik naar Venlo." Om al haar trouwe klanten in de afgelopen jaren te bedanken, verzorgt ze vrijdag een instore-optreden. Sue: "Samen met Cor Vaessen op gitaar zal ik tussen 19.30 en 20.30 uur nieuw en oud werk in de winkel spelen. Om op die manier alle mensen met wie ik een relatie heb opgebouwd, muzi kaal te bedanken." Begin februari van dit jaar presenteerde Sue van Rens haar eerste ep Closure. Een ep die vijf zelfgeschreven num mers bevat en één cover. De stijl van haar muziek bevat veel invloe den uit de country en folk, maar tegenwoordig is de term 'america na' steeds meer van toepassing. Op verschillende manieren heeft Sue muziek toegelaten in haar leven. Al jarenlang zingt ze, heeft ze zich zelf leren begeleiden op gitaar en is ze een van de zangeressen van de band Hillock, ook bekend om haar americanamuziek. Sue schrijft zelf haar nummers en tek sten. De inspiratie hiervoor haalt ze uit haar omgeving, bij vrien den en familie. Ben je benieuwd naar Sue en haar muziek, neem dan een kijkje op www.myspace. com/suevanrens of mail haar op suevanrens@home.nl. Voor meer informatie over de band Hillock surf je naar www.hillock.nl. Wraak is het thema van juni, de maand van het spannende boek. Je bent te schande gezet. Je bent bestolen. Je geliefde heeft je inge ruild voor een ander. Ze hebben je vrouw of kind wat aangedaan. Een mens kan op talloze manie ren diep beledigd worden. Eén gedachte houdt hem of haar dan vaak nog op de been: genoegdoe ning, vergelding, 'oog om oog, tand om tand'. Kortom, wraak. Geen motief biedt de schrijver van spannende boeken zoveel kan sen als juist wraak. Lees Het vat Amontillado van Edgar Allan Poe, Een studie in rood van Sir Arthur Conan Doyle, Agatha Christie's Moord in de Oriënt-expres en Car rie van Stephen King. Vergeet ook auteurs van eigen bodem niet: De Cock en de bloedwraak van Baan- tjer, De reünie van Simone van der Vlugt en Schone handen van René Appel. In alle vestigingen van BiblioNu maar ook bij boekhandel Van den Munckhof in de Hofstraat wordt aandacht besteed aan de maand van het spannende boek 2009. In de bibliotheek worden boekenleggers uitgereikt aan vol wassen leden die een boek lenen. Ook bij Van den Munckhof zijn de boekenleggers gratis verkrijg baar. Met de code op de boeken legger kan online een eersteklas treindagkaart besteld worden met fikse korting. In de eerste klas zijn de omstandigheden ideaal om vol ledig op te gaan in het spannende boek dat geleend is in de biblio theek. Uitleg over de actie staat op de boekenlegger vermeld. Deze is geldig tot eind augustus. Boekrecensie in Peel en Maas Paul de Leeuw is niet alleen een van de meest getalenteer de en succesvolste televisiema kers van Nederland, maar ook een van de hartstochtelijkste televisiekijkers. Hij ziet, bekritiseert en ont houdt alles: Patty Brard met kom kommers in de Uri Gellershow, Oprah Winfrey die met de moeder van Natalee Holloway terugblikt op de uitzending van 'Pieter de Freeze', Beau van Erven Dorens versus Matthijs van Nieuwkerk in De Wereld Draait Door...In de VARA-gids schreef De Leeuw jarenlang buitengewoon openhar tig, scherp en geestig over wat hij op tv allemaal voorbij zag komen. En dat was veel! In dit boek zijn de beste columns gebundeld. Boos op de lucht! is een sprankelende verzameling ontboezemingen en observaties van een bevlogen tele visiekijker. Het televisiewerk van Paul de Leeuw (1962) is bekroond met de Gouden Televizier-Ring 2008, en met de Bronzen Roos van Montreux, twee Zilveren Nip- kowschijven, twee Zilveren Tele- vizier-Sterren en een nominatie voor een Emmy Award. Hij is ook buitengewoon succesvol als zan- ger (Plugged, Lief, Symphonica in Rosso) en als acteur (Les Miséra- bles, Torch Song Trilogy, Filmpje!, Ja Zuster Nee Zuster,Alles is Liefde en Spion van Oranje). Sinds enige jaren maakt hij Mooi! Weer de Leeuw dat wekelijks wordt beke ken door een miljoenenpubliek. Eerder verschenen van zijn hand de kinderboeken De kleine heks 1 en 2. Boos op de lucht is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Priis: 12,90 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19