Autisme en onderwijs in Venray www.mijndierenspeciaalzaak.nl 'Maak van Parc Velt geen vuilnisbelt!' Maak kennis bij PLUS Speelterrein in Castenray opgeknapt Streekgerechten in kookboek RIA OOMEN CDA m f A LIJST 1 fWh Gunhoek --\ ook voor uw tuin m PEEL EN MAAS De Nederlandse Vereniging voor Autisme regio Limburg, het Informatiecentrum Gees telijke Gezondheid en MEE Noord- en Midden-Limburg organiseren op maandag 8 juni 2009 van 20.00 tot 22.00 uur een gratis toegankelij ke informatieavond met als thema 'autisme en onderwijs, samenwerking tussen school en ouders is zo gek nog niet!'. Locatie is De Witte Hoeve, Gas- straat 5 in Venray. Samenwerking tussen school en de ouders van kinderen/jon geren met autisme is belangrijk. Maar hoe geef je die samenwer king vorm, tegen welke drempels of problemen loop je als ouder aan en hoe overwin je die? Twee ouders van een jongere met autisme gaan op deze vragen in. Zij schetsen een beeld van hoe Zo'n drie jaar geleden kwam Rien op den Brouw in Venray wonen. De dominee van de Pro testantse Kerk viel meteen op hoeveel zwerfvuil en dumpvuil er te zien was op straat, op de gras velden of in de bermen. "En dat is nog steeds zo. Ik breng regelma tig mijn dochter naar school op de fiets. Westsingel, Zuidsingel en nog een stukje Oostsingel Prach tige bomen en struiken langs deze route, maar ook altijd weer zwerf vuil en dumpvuil. Bij de flats ter hoogte van de Zuidsingel staan afvalcontainers en regelmatig lig gen daar vuilniszakken naast. Ook soms matrassen of meubilair. Ook in mijn eigen wijk Veltum zie ik hetzelfde beeld. Ik zie zwerfvuil in de bermen. Of dumpvuil in het groen of bij de afvalcontainers." Om die reden maakte Op den Brouw vorige week een afspraak met twee gemeenteraadsleden van het CDA, Gerda van Stelten en Ton Teeuwen. Ook Wiske Koster, eveneens actief voor het CDA, was aanwezig. "Ik heb in een gesprek aandacht gevraagd voor het afval probleem rond het winkelcen trum van Veltum. Vanuit mijn huis hebben we samen een route gelo pen naar de dichtstbijzijnde flat aan de Haammakerstraat en bij de afvalcontainer troffen we vuil niszakken en boodschappentas sen met afval. Sommige lagen half open. Echt onhygiënisch. Verder een meubelkastje en wat andere afgedankte spullen uit een huis Open dag Turkse moskee In de Turkse moskee aan de Eindstraat in Venray wordt op zon dag 31 mei een open dag gehou den. Bezoekers kunnen de gebeds ruimtes en lesruimtes bezichtigen en in de ontmoetingsruimte kan men zich tegoed doen aan aller lei zoete en hartige Turkse lek kernijen. Op bepaalde tijden zijn er de gebruikelijke gebedsdien sten en lezingen. Hierbij mag men uiteraard gewoon aanwezig zijn. Er gelden geen bepaalde kle dingvoorschriften. Er is volop de mogelijkheid om vragen te stellen of om gewoon gezellig te praten. De deuren zijn open van 10.00 tot 17.00 uur. Voorjaarsmarkt basisschool Merselo Op donderdag 28 mei (van daag) vindt op de basisschool St. Jan de Doper in Merselo een voor- jaarsmarkt plaats. Het thema van de markt, die duurt van 18.00 tot 20.00 uur, is Tuinen prikkelen de kinderfantasie. De leerlingen zijn creatief bezig geweest met het maken van tuindecoraties die ze deze avond te koop aanbieden. Dit alles in een sfeervolle buiten omgeving waar ook nog van alles te horen, te zien, te proeven en te beleven valt. De opbrengst van de avond komt geheel ten goede aan het onderwijs van het adoptiekind Samsan Joseph uit Sri Lanka. Ieder een is van harte welkom. zij de samenwerking met school zien en ervaren en gaan in op wat de samenwerking kan beperken, of juist verbeteren. Functionaris sen van het Steunpunt Autisme in Noord- en Midden-Limburg ver tellen waar scholen/leerkrachten zoal tegenaan lopen in de samen werking met ouders en vertellen hun ervaringen. Vervolgens gaan de sprekers met u in gesprek over hoe ouders en school elkaar kun nen versterken in de zorg voor kinderen met autisme. Deze avond is in eerste instantie bedoeld voor ouders/verzorgers van mensen met autisme en mensen met autis me zelf. Wilt u deze avond bezoe ken, dan kunt u zich tot en met 7 juni aanmelden. Neem hiervoor contact op met Lonneke Keppel van MEE Noord- en Midden-Lim burg, telefoon 077 396 15 15 of e-mail info@mee-nml.nl. Aan deel name zijn geen kosten verbonden. raad. Daarna hebben we gewan deld naar het winkelcentrum. Daar troffen we een paar zakken vuil naast de afvalcontainers." Rond het winkelcentrum wordt gebouwd. Op verschil lende plaatsen is een bord te zien met de tekst Parc Velt - bruisend hart van het nieuwe Veltum. Een nieuw winkelcentrum dus, een kwaliteitsimpuls die de wijk een nieuwe uitstraling moet geven. Op den Brouw: "Zo'n kwaliteits impuls krijgt de wijk ook, als het afvalprobleem breed wordt aange pakt. Wat kunnen we er aan doen met elkaar? De bewoners kunnen meer doen. Ik heb sinds enige tijd een berm geadopteerd die op mijn looproute ligt als ik naar het winkelcentrum ga om boodschap pen te doen. Ik neem een plastic zak mee en verzamel de blikjes, flesjes, papier die ik onderweg tegenkom. Soms krijg ik ook posi tieve reacties van passanten. De winkeliersvereniging kan meer doen. Vaker het zwerfvuil verza melen bij de parkeerplaats van het winkelcentrum. En de politiek van Venray kan meer doen. Vaker de afvalcontainers laten legen en meer inspanning leveren als het gaat om dumpvuil. Nog meer doen aan handhaven dus. Uiteindelijk gaat hem om bewustwording bij iedereen - zwerfvuil en dumpvuil hoeft niet. Een schonere wijk is haalbaar. Ik heb er ook een mis sion statement bij bedacht: Maak van Parc Velt geen vuilnisbelt!" Funpop deels uitverkocht Funpop, hét openluchtmuziek festival voor mensen met een verstandelijke beperking op zater dag 6 en zondag 7 juni, is deels uitverkocht. Ruim 8.000 mensen uit het hele land komen naar eve nemententerrein De Kasteelse Bossen in Horst om dit unieke festival mee te maken. Zaterdag is uitverkocht. Voor zondag zijn nog voldoende kaarten beschikbaar. Er staan veel bekende namen op het podium zoals Jan Smit, Beef, Monique Smit en Jeroen van der Boom. Er is een circusworkshop, theateracts, snoezelen, schminken, knutselen en nog veel meer. Ok kunnen de bezoekers overnach ten op de festivalcamping. Ook dancemuziek ontbreekt niet op Funpop. SENS11 wil mensen met een (verstandelijke) beperking de passies en emoties van dance- muziek laten ervaren. Op zondag organiseert Funpop De Funfactor. Tijdens dit 'Idols voor mensen met een verstandelijke beperking' strij den negen zangers en zangeressen om een geweldige hoofdprijs. Ze laten in De Funfactor voor publiek en jury zien en horen wat ze kun nen. Ze zingen een zelf gekozen nummer onder begeleiding van een liveband. De driekoppige jury onder leiding van Nard Reijnders kiest de winnaar. Er zijn nog kaar ten te koop voor zondag 7 juni aan de dagkassa a 15 euro. De zaterdag is uitverkocht. Kijk voor meer informatie op www.funpop.nl. Dinsdagmorgen hield de afdeling Venray van de VVD in het Odapark een ontbijt- sessie met als gastsprekers partijvoorzitter Ivo Opstelten en Europarlementariër Toine Manders uit Asten. Zo'n vijftig gasten genoten van een stevig ontbijt, waarna beide kopstuk ken uit de doeken deden waar de VVD voor staat en waarom de bezoekers vooral op de VVD moeten gaan stemmen. In tijden van verkiezingen komt het veelvuldig voor dat hogere partijfunctionarissen het land ingaan om hun partij te promo ten. Zo ook Opstelten en Manders. Opstelten gaf aan dat zijn partij een lastig jaar achter de rug heeft, Het fraaie voorjaarsweer werkte uitstekend mee bij de excursie van het college van Burgemeester en Wethouders naar de Castenrayse Vennen. Het voltallige college maakte daar een wandeling op uit nodiging van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray als dank voor de structurele gemeentelijke subsidie die het genootschap sinds haar oprichting mocht ontvangen. Per 1 januari 2009 is een nieuw subsidiesysteem ingegaan en zijn de gemeentelijke subsidies voor cultuurhistorische organisaties komen te vervallen. Deze kun nen, onder voorwaarden, voor een projectsubsidie voortaan terecht bij het Historisch Platform Ven- ray, dat daarvoor jaarlijks van de gemeente een subsidie ontvangt. Voor het bezoek van het college had de heemkundestichting een powerpointpresentatie van haar activiteiten en meerjarenplanning voorbereid. Deze zou in de dorps zaal van het gemeenschapshuis van toelichting voorzien worden en aansluitend zou er gewandeld worden. Door werkverplichtin- gen van het college moest het maar dat de VVD weer op koers is om een harde politieke partij te worden met liberale beginse len. Het wetsontwerp dat Mark Rutte dinsdag heeft ingediend in het kader van de vrijheid voor meningsuiting is daar volgens Opstelten een voorbeeld van. "Wat Wilders schrijft en zegt veraf schuw ik, maar ik vind wel dat hij dat moet kunnen zeggen", aldus Opstelten. Volgens de partijleider is dat in de huidige maatschappij niet het geval en verschuift de dis cussie te veel naar de rechtszaal. Economie en veiligheid zijn twee speerpunten van de VVD. Opstelten, met zijn ervaring als burgemeester van Rotterdam, benadrukte dat er na de herinde ling voor Venray als havenstad aanvangstijdstip echter gewijzigd worden en kon alleen de excursie plaatsvinden. Voordat er gewandeld werd, bracht het college een kort bezoek aan heemkundelokaal 't Moezehool in het voormalige Rabokantoor. Dit gebouwtje aan de Lollebeekweg wordt door eigenaar Numac gratis beschik baar gesteld aan de Castenrayse heemkundegroep. Het dient voor het opbergen van het verzamelde documentatiemateriaal, maar ook als werkruimte. Met onder meer financiële hulp van Teunesen Zand en Grint BV is het heemkun- delokaal volledig ingericht en zelfs uitgegroeid tot een kleinschalig dorpsmuseumpje. Tijdens de koffie en vlaai kreeg het college enige informatie over de activiteiten van de heemkun- destichting en vervolgens gingen de laarzen aan voor de excursie in het moerasgebied. Door de Cas- tenrayse Vennen loopt een bijna vier kilometer lange wandelroute en hier kreeg het college uitleg over het natuurgebied, de daar grazende Schotse Hooglanders, de moerkuilen, het 'schanse' maken en de voorkomende planten. De waterviolier, de gele lis en de slangewortel stonden nog in volle voldoende economische kansen liggen. Voor de lokale afdeling had Opstelten een goede tip. "Gebruik een speerpunt in je campagne." Als voorbeeld haalde Opstelten de gemeente Haarlem aan, waar de lokale VVD ingezet had op het afketsen van de bouw van een nieuw gemeentehuis. Dat leidde in de zaal tot de nodige hilariteit, want bekend is dat de VVD grote vraagtekens zet bij de verbou wing van het Venrayse gemeen tehuis. Realisatie van een nieuw gemeentehuis geniet binnen de VVD-gelederen duidelijk de voor keur. "We hoeven het alleen maar om te draaien", aldus een van de aanwezigen. Toine Manders benadrukte dat Europa een belangrijke rol speelt bloei en ook de statige koningsva ren toonde zich in volle wasdom. Het was zonder meer genieten tijdens deze voorjaarswandeling door het prachtige en gevarieerde gebied. Het college was reeds op de hoogte van de verandering die de ruilverkaveling in 1969 voor het natuurgebied met zich mee bracht. Door de versnelde afvoer van het water zakte de water stand in de oude turfgaten en dit had desastreuze gevolgen voor de plantengroei. De aanleg van een stuw in 1974 in de Lollebeek bracht enige verlichting, maar bur gemeester en wethouders konden met eigen ogen aanschouwen dat het gebied te weinig kwelwater krijgt toegevoerd. Er bestaan plan nen voor een reconstructie van de Castenrayse Vennen, het terug brengen van de Lollebeek naar de oude bedding midden door het gebied en het weer laten meande ren van de beek. Dergelijke plan nen bestaan er al jaren, maar Cas- tenray blijft hopen dat ze eindelijk eens worden uitgevoerd. Omdat de collegeleden aanslui tend aan de excursie zich moesten spoeden naar een receptie, waren enkelen al keurig in het pak gesto ken. Het bracht dan ook de nodige hilariteit teweeg, toen wethouder om de economie in beweging te houden. "De economie is een trein. De locomotief is daarbij het belangrijkst. Die moet blijven rijden. Staat die stil, dan staat de trein (lees economie, red.) stil. De locomotief moet blijven rijden. Daar moeten we in Europa aan werken." Beide sprekers kregen van Frans van Hooft, voorzitter van de afde ling Venray, het boek 'De kathe draal van de Peel' overhandigd als blijvende herinnering aan Venray. Ook hij kreeg de lachers op zijn hand. "Ik stond in de boekhandel en zag daar ook het boekje van Jos Waals liggen. Ik koos uiteinde lijk voor dit boek omdat de kathe draal van de Peel blijvend is, Jos Waals niet. Teunissen zich verstapte en zijn laars, met daarin een pijp van zijn mooie zondagse broek gestoken, voelde vollopen met modder water. Ook wethouder van der Broeck moest ervaren dat het wandelpad op een enkele plaats wel erg avontuurlijk en wat moei lijker te belopen is, want hij zakte met zijn stevige wandelschoenen eveneens in de modderige brij. Het mocht de pret niet drukken, want de bekoorlijke uitstraling van het natuurgebied vergoedde veel, zo niet alles. Burgemeester Waals, die regelmatig een bezoek brengt aan 't Casels Broek, kende het pad op zijn duimpje en hij slaagde erin zijn schoeisel redelijk schoon te houden. Gezien de beperkte tijd werd het college tijdens de wandeling nog snel bijgepraat over de plan nen die de heemkundestichting dit jaar en voor de komende jaren heeft. Graag had men daarvoor iets meer tijd gehad, maar al met al was het een nuttige, ontspan nen en buitengewoon aange name middag. Stipt op tijd was het gezelschap weer terug bij het heemkundelokaal, waar de laarzen en wandelschoenen uitgingen en B en W zich na een kort afscheid spoedde naar een volgende ver plichting. De heemkundestichting is graag bereid bij gelegenheid ook eens een excursie te verzorgen naar de Castenrayse Berg en de Diepeling, want ook daar kan men genieten van een prachtig stukje natuur. Afgelopen zaterdag is het speel terrein aan de Pastoor Verheggen- straat in Castenray onder handen genomen. Achttien volwassenen en tien kinderen uit de buurt sta ken de handen uit de mouwen om het speelterrein een opknapbeurt te geven. Door een gedegen voor bereiding van de buurtbewoners werd samen met Gerrit Linders van de gemeente Venray een plan gemaakt. Er werden verschillende toestellen verplaatst, maar ook vervangen. Ook aan de oudere buurtbewoners werd gedacht. Zij kregen hun eigen picknicktafel met afdak, met name om de soci ale contacten met en tussen de ouderen te bevorderen. De betrokkenheid van de buurt bewoners was groot en vele han den maakten licht werk. Voor kof fie en een broodje en een lekker ijsje voor de jeugd werd gezorgd. Het project werd gerealiseerd door mensen van buurtvereniging Casele Vur-Uut. handig toch! al mijn huisdierartikelen gratis thuis bezorgd. Donderdag 28 mei 2009 - Pagina 7 Vanaf 25 mei kunnen de klanten van PLUS van Dijck in Venray en Plus Verbeeten in Vierlingsbeek en Overloon op een geheel eigen wijze met elkaar kennismaken. Onder de noemer 'Kennismakers' kun nen zij op een leuke en een voudige manier met andere klanten in contact komen. De klant neemt een paars winkel mandje waaraan zij een speci aal 'kennismakerslabel' hangt. Dit label nodigt uit tot het leg gen van contact met andere klanten. De boodschappen waaruit klanten kunnen kiezen zijn de volgende: Ik maak graag een praatje', 'Ik kom graag een kopje koffie drinken', 'Ik ga graag samen eten', 'Ik help graag een handje', 'Ik ga graag naar de bioscoop' en 'Ik sport graag samen'. Het zijn dus boodschappen die niet alleen gebruikt kunnen worden door singles, maar ook door iedereen die graag zijn of haar contacten wil verbreden. Of door mensen die gewoon iemand anders wil len helpen met een klusje of een sportmaatje zoeken. Dus, ook voor uw speciale boodschappen komt de klant nu naar PLUS. Het idee voor de Kennismakers is ont staan uit het feit dat supermarkten een geliefde ontmoetingsplek zijn. Met deze wetenschap hebben een aantal PLUS ondernemers de kop pen bij elkaar gestoken en samen bekeken hoe zij hun klanten kon den helpen om sneller met elkaar in contact te komen. Het verrassende resultaat is er dus nu. Overigens kunt u bij PLUS ook op zondag terecht. Komend weekeinde echter niet op 1e pink sterdag maar op 2e pinksterdag van 12.00 tot 18.00 uur. bemoei orizSsile: www4j1.n1l1eek.il] Ve/miy De Hoveniers 1 Uniek initiatief voor Venray Heeft u nog ergens wat oude streekrecepten van uw groot moeder of misschien wel over grootmoeder liggen? Daar zou nog wel eens toekomst in kun nen zitten. Keukencentrum Peter Nellen wil, in samen werking met de VVV Venray en drukkerij Van den Munck- hof, een kookboek uit gaan brengen met allerlei streekge- rechten. Dus niet alleen oude, maar ook nieuwe recepten die u, op basis van oude recepten ooit heeft aangepast, zijn hier voor welkom. Het idee komt van Peter Nellen. Voor zijn keukencentrum was de ondernemer op zoek naar streek- gerechten voor de voorjaarscam pagne. De zoektocht stokte echter vrij snel. Vervolgens zocht Nellen de samenwerking met de VVV en Van den Munckhof op en na een kort onderzoek is besloten om een boek met streekrecepten uit te gaan brengen. Het boekje moet dit najaar onder de naam 'Uit de keuken van Venray' verschijnen. Het boekje moet een smakelijke mix worden van authentieke en hedendaagse recepten, gecombi- neerd met foto's uit de omgeving en van bijzondere keukens. De initiatiefnemers zijn daarom op zoek naar streekgerechten die traditiegetrouw zijn voortgezet of ontwikkeld zijn door inwoners van Venray en omgeving. Een van de voorwaarden is dat ook de ingrediënten uit deze omgeving moeten komen. Om u een idee te geven over welke producten we het hebben volgt hierbij een bloemlezing: geitenkaas, geiten melk, boerenzuivel, vruchtensap pen, verse eieren, pasta's, honing, mosterd, rabarber, rabarbersiroop, meerval, asperges, paddenstoe len, zalmforellen, forellen, rozen, Wagyu rundvlees, blauwe bessen, aardbeien, Hertog Jan bier, melk, varkensvlees, rundvlees en kip. Lezers van wie een recept in het boekje wordt opgenomen, worden in ieder geval beloond met een exemplaar van 'Uit de keuken van Venray'. Dus heeft u nog een authentiek recept ergens onder in een lade liggen of heeft u een overheerlijk hedendaags recept waarbij streekgerechten de boventoon voeren, stuur dan een mail naar asnellen@vanden- munckhof.nl STEM 4 JUNI EUROPESE VERKIEZINGEN WWW. RIA Kopstukken VVD te gast in Venray College op bezoek. ■ff. "25

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7