Bijna helft ambtenaren werkt in deeltijd Steun voor Doe een Wens Steeds meer Duitse consumenten in Venray Dag van de Wind NNP: bezwaar tegen bevoordeling dagbladen Vijfde lustrum Bond van Wapenbroeders voorlichting elke dag vrübUjvmd implantaten, klikgebit PEEL EN MAAS Donderdag 28 mei 2009 - Pagina 5 Tipgeversbeloning voor vinden nieuwe medewerkers Het personeelsbestand van de gemeente Venray is vorig jaar gegroeid van 334 naar 339 medewerkers. Steeds meer ambtenaren gaan in deeltijd werken. Bijna de helft van de medewerkers (48 procent) heeft geen volledige baan meer in het gemeentehuis. De gemiddelde leeftijd is stabiel gebleven op 45 jaar. De gemid delde leeftijd bij de mannen (47 jaar) ligt iets hoger dan bij de vrouwen (43 jaar). Uit het sociaal jaarverslag van 2008 blijkt ook dat het aantal medewerkers van 55 jaar of ouder is gedaald van 22,5 naar 18,3 procent. Dit komt doordat liefst twaalf ambtenaren gebruik heb ben gemaakt van de vervroegde uittreding (FPU). In totaal gingen vorig jaar 37 medewerkers uit dienst. Dit is veel meer dan in voorgaande jaren, toen het gemid delde rond twintig lag. Vooral bij de afdelingen Wonen en Werken, Openbare Ruimte en Middelen was de uitstroom hoog. Venray kent weinig jonge medewerkers, slechts 1,5 procent is jonger dan 24 jaar. Dit is overigens niet uit zonderlijk bij de lokale overheid. In 2008 zijn er 85 inhuurkrach ten werkzaam geweest. Een jaar eerder waren dat er nog zeventig. Inhuur wordt ingezet bij ziekte, zwangerschapsverlof en bij tij delijke piekbelasting. Ook voor specialistische kennis wordt vaak gebruik gemaakt van externen. Vorig jaar zijn er 42 medewer kers in dienst getreden. Het hoge aantal komt door de grote uit stroom. Er zijn vorig jaar 63 vaca tures opengesteld, dat zijn er twin tig meer dan een jaar eerder. Aan het eind van het jaar waren er tien vacatures nog niet ingevuld. Voor al de werving van nieuwe mana gers en coördinatoren blijkt lastig te zijn. De gemeente Venray heeft daarom in 2008 de tipgeversbelo ning ingevoerd. Medewerkers die uit hun kennissen- of familiekring een geschikte kandidaat aandra gen, krijgen hiervoor een extra beloning. Het tipgeld is vorig jaar vier keer uitgekeerd. Vacatures blijven steeds langer openstaan. Vooral voor specialistische func ties op het gebied van financiën, automatisering, juridische zaken, management en projectleiding. Vorig jaar hebben zestien mede werkers gebruik gemaakt van ouderschapsverlof. Opvallend is dat het voor het eerst meer man nen (tien) waren dan vrouwen (zes). Alleen medewerkers die minimaal een jaar in dienst zijn mogen er gebruik van maken. Het ziekteverzuim is gedaald van 4,24 naar 4,04 procent. Hier mee zit Venray onder het landelijk gemiddelde. Net als in 2007 kende de afdeling Bestuurszaken het hoogste ziekteverzuim. Op carnavalsdinsdag van dit jaar werden Léon en Karin in de onecht verbonden als boerenbruidspaar van carnavalsvereniging De Piël- haas in Venray. In het voortraject naar de dinsdag toe hadden de twee bedacht dat ze tijdens hun 'huwelijk' ook iets wilden doen voor een goed doel. Na een tijdje wikken en wegen werd bepaald om de opbrengst van hun cd-single te schenken aan de Stichting Doe een Wens. Deze stichting vervult dromen voor kinderen in de leef tijd van drie tot en met achttien jaar met een levensbedreigende ziekte. Een stichting die altijd wel een extra handje kan gebruiken. De cd-verkoop werd een groot suc ces en bracht al het nodige geld in het laatje. Op de dinsdag zelf werd er nog een tombola gehouden. Ook de opbrengst van deze tom bola is ten goede gekomen aan de Stichting Doe een Wens. Afgelopen maandag kwam Follie van Dijk van de Stichting Doe een Wens naar Venray. Ze kreeg van Léon en Karin een cheque van maar liefst 1111,11 euro overhandigd. Duitse consumenten bezoe ken Limburgse winkelgebie den nog meer dan twee jaar geleden. Bovendien geven ze veel meer geld uit. Het cen trum van Maastricht blijft het meest populair, maar ook Venray profiteert steeds meer van de Duitse consument. Dit en meer blijkt uit de Monitor Grenzeloos Winkelen 2009, een vervolg op een eerder onderzoek naar bovenregio naal winkelgedrag in Limburg en de aangrenzende regio's (in binnen- en buitenland). Op jaarbasis wordt in Limburg en de aangrenzende regio's bijna 3 miljard euro besteed buiten de eigen regio. In 2007 was dit 33 euro miljoen minder. Vooral Duit se consumenten geven fors meer uit buiten de eigen regio dan twee jaar geleden. Bij de Nederlandse consumenten is sprake van een lichte daling. De bovenregionale bestedingen van de Belgen zijn nagenoeg gelijk gebleven. Naast het centrum van Maastricht zijn ook het Designer Outlet Centre in Roermond en de binnenstad van Venlo bovenregionale trek kers. Goed scorende nieuwko mers ten opzichte van twee jaar geleden zijn het Retailpark en de Huis- en Tuinboulevard in Roer mond. Vooral consumenten uit de regio's Weert en Venlo bezoeken deze winkelgebieden in grote mate. Recreatief winkelen en doelgericht aankopen doen zijn de belangrijkste motieven voor consumenten om buiten de eigen regio te winkelen. Het is opval lend dat het prijsniveau een veel belangrijkere reden is om boven regionaal te winkelen dan twee jaar geleden. De economische cri sis, die zich in de tweede helft van 2008 langzaam manifesteerde, is hier mogelijk de oorzaak van. Het bestedingsoverschot in het Nederlandse deel van het onderzoeksgebied is verder toe genomen. Vooral de regio's Roer mond en Venlo profiteren van de enorme toestroom van Duitse consumenten. De bestedingsover schotten in deze regio's zijn ten opzichte van het onderzoek uit 2007 verdubbeld. Opvallende stij- ger is verder de regio Venray. Ook deze regio wordt in steeds gro- tere mate, door vooral de Duitse consument, bezocht. Er zijn ook vragen gesteld over 'boodschap pen doen in het buitenland' en 'winkelen op koopzondag'. Ruim twee derde van de consumenten doet wel eens boodschappen in het buitenland. Niet alleen van wege assortiment en prijs, maar ook omdat men het een leuke tijd besteding vindt. De Nederlandse winkels zijn onverminderd popu lair bij de Duitsers en de Belgen. De helft van de consumenten in het onderzoeksgebied winkelt op zondag wel eens buiten de eigen regio. In 2007 was dat ruim 40%. Vooral de Nederlandse winkel gebieden profiteren hiervan. Een verklaring hiervoor is het feit dat Duitsland doorgaans nog altijd geen koopzondagen kent. Duitse respondenten geven echter aan dat, mochten ze in eigen land meer koopzondagen krijgen, ze minder snel de grens zullen over steken. Dit kan dus gevolgen heb ben voor de Nederlandse winkel gebieden, die op dit moment in grote mate op koopzondag van de Duitsers afhankelijk zijn. Twee op de vijf consumenten geeft aan dat de bestedingen op koopzondag extra uitgaven zijn. Dat wil zeggen dat deze bestedin gen anders niet worden gedaan of terecht komen in andere sectoren (bijvoorbeeld attractieparken of in de horeca). De Venrayse centrumonderne mers adverteren de laatste jaren onder de noemer Fraay Venray ook steeds meer in Duitse media waarmee Venray zich steeds vaker in de Duitse picture heeft gesteld. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen L. Bot Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld De stichting Nooit Gedacht houdt op maandag 1 juni de Merselose Dag van de Wind. Er wordt een grote windmo- lenfair gehouden in een lan delijke sfeer. De fair begint om 11.00 uur en eindigt om 18.00 uur. Er is veel bijzonders te zien en te proeven en er zijn veel duurzame producten te koop. De fair vindt plaats rondom de molen aan het Grootdorp in Merselo. Het bestuur hoopt veel 'vrien den van de molen' te werven, die bereid zijn in de toekomst mate rieel of immaterieel bij te dragen aan het in stand houden van de molen. Dat is hard nodig want het onderhoud van de molen is kost baar en arbeidsintensief. Daarnaast zijn de toekomstplannen met de molen groots en er op gericht de molen weer tot middelpunt van de gemeenschap te maken. Er zijn deze dag rondleidingen in de molen, waar vier molenaars aanwezig zijn. Daarnaast zijn er demonstraties van diverse vliegers en een vliegershow, fotografieap- paratuur op vliegers, een lucht ballonvaart, windenergie toen en nu en windpret met de verkoop van hebbedingen rondom wind. Diverse partners presenteren zich die dag zoals t Raokeliezer met oude graangewassen en vergeten groenten, de Stichting De Marke over natuurbehoud en in het bij zonder over stormschade in bos sen, Stichting Schaapscompagnie Merselo i.o. over plannen een schaapskudde en schaapskooi te gaan exploiteren, Stichting Mooi- land over educatie op gebied van agrarische historie en Stichting Rooyse Schans over de herbouw van een volmolen en demonstratie wol vilten. Verder is er de verkoop van streekproducten zoals asper ges, biologische wijnen en meel met molenstenen gemalen. Ook is er een tuingerelateerde verkoop van vjjgen- en olijvenbomen, keu kenkruiden, handgemaakte tuinge reedschappen en tuindecoraties. De liefhebbers kunnen deelne men aan een huifkartocht door de Merselose bossen of Streekmuse um De Peel en het meditatiecen trum bezoeken. De kunstliefhebber komt even eens aan zijn trekken met de ver koop van quilten, sieraden, glas, keramiek, kunstbemiddeling en houtsculpturen. Voor de kinderen is er een ballonnenman, schmin ken, ponyrijden en pannenkoek met limonade. Het muzikale gedeelte komt voor rekening van enkele regionale koren, doedelza koptredens, het Merselo's jeugdor kest en een accordeonoptreden. Geen races tijdens Pinksteren Tijdens de pinksterdagen vin den er geen races plaats op Race way Venray. Dat zegt initiatiefne mer Harry Maessen. Maessen had gehoopt dat de Raad van State nog deze week een uitspraak zou doen over de lopende procedures. Dinsdag kreeg Maessen echter van de Raad van State te horen dat de uitspraak zes weken is uitge steld. "Tot die tijd kunnen wij op het circuit niets organiseren voor de autoliefhebbers", aldus Maes- sen. In april besloot de Raad van State om het bestemmingsplan te schorsen. Daarnaast had de Raad van State geen problemen met de afgegeven bouwvergunning. Maes- sen is bovendien nog bezig met de afbouw van de geluidswal om het circuit. Vliegoefening In verband met de oefening Basic Windmill vinden van dins dag 2 tot en met vrijdag 5 juni vliegactiviteiten plaats boven luchtmachtbasis De Peel. De oefening heeft als doel het oplei den van zogenaamde Forward Air Controllers, militairen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvlieg tuigen over de precieze locatie van de aan te vallen doelen. In het kader van hun opleiding moeten cursisten in praktijksituaties leren samenwerken met vliegtuigen van verschillende NAVO-bondgenoten. Hiertoe vinden gedurende het jaar verschillende oefeningen plaats in het luchtruim boven en rondom luchtmachtbasis De Peel. Kerktoren open Op zaterdag 6 juni wordt er door bouwbedrijf Koenen Zn en Bouwend Nederland een open dag gehouden bij de kerktoren in Vierlingsbeek. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt de bouwplaats opengesteld voor iedereen die de renovatie van dichtbij wil bekij ken en vanaf veertig meter hoogte wil zien. Onder begeleiding kun nen belangstellenden tijdens de landelijke 'Dag van de Bouw' mee naar boven en de werkzaamheden bekijken. Het is de bedoeling dat de toren eind 2009 gereed is. Voor meer informatie: www.koenenhol- thees.nl s c o m f c w m ui Het bestuur van de Neder landse Nieuwsblad Pers (NNP) is opnieuw onaangenaam verrast door de kennelijke voorkeur die de minister van OCW, Ronald Plasterk, heeft voor de in Nederland opere rende dagbladen. In een brief aan de minister maakt de NNP, een belangenorganisatie voor nieuwsbladen waarbij ook deze krant is aangeslo ten, hiertegen dan ook ernstig bezwaar. Bestuur en directie zijn in de pen geklommen naar aanleiding van de toezegging van de minister om vier miljoen euro beschikbaar te stellen voor het aantrekken van 60 journalisten bij de naar schat ting 30 in Nederland verschijnen de dagbladen. Door teruglopende oplages en dalende advertentie inkomsten moeten de dagbladen bezuinigen, met als gevolg dat jonge journalisten als eerste aan de dijk worden gezet. Volgens minister Plasterk is dat een slechte ontwikkeling, omdat het 'verjon ging en vernieuwing' van kranten redacties in de weg staat. Bestuur en directie van de NNP wijzen er op dat lokale uitgevers, die in tegenstelling tot dagbladen aan de voet van de samenleving opere ren en weinig boodschap hebben aan veeleisende aandeelhouders, met dezelfde problemen te kam pen hebben, waardoor ook daar de begrippen verjonging en ver nieuwing onder druk staan. Het bestuur wijst er bovendien op dat dagbladen niet de enige partij zijn die de pluriformiteit van de infor matievoorziening bepalen. "Wij zijn van mening dat de betaalde en onbetaalde nieuwsvoorziening op lokaal niveau niet alleen de bur gers op hun eigen niveau bereikt, maar dat in principe ook nog eens doet op een algemeen informatief en onafhankelijk niveau. Vandaar dat wij ernstig bezwaar maken tegen de wijze waarop de dagblad sector (opnieuw) bevoordeeld wordt boven de nieuwsbladsector, die voortreffelijke papieren heeft als het gaat om het waarborgen van de (lokale) democratie", geeft het NNP-bestuur aan. Het bestuur verzoekt de minis ter nadrukkelijk zich op de hoog te te stellen van het belang en de betekenis van de sector lokale nieuwsmedia in het totale media- landschap en nodigt hem daartoe uit voor een informatief gesprek met bestuur en directie. Daarnaast verzoekt het bestuur minister Plas- terk in overweging te nemen de nieuwsbladsector dezelfde finan ciële (en daarmee journalistieke) faciliteiten toe te kennen als de sector van de dagbladen. Om de minister te bewegen de sector van de lokale nieuwsmedia serieus te nemen, zijn de leden van de NNP in hun printuitgaven gestart met een 'aanwezigheids campagne' met als titel 'De Haag, laat u onze krant aan haar lot over?'. September wordt erg druk voor de jubilerende afde ling Venray van de Bond van Wapenbroeders. Op zaterdag 26 september viert de afdeling namelijk haar vijfde lustrum met een receptie en een groot concert in zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Uitgenodigd is het Reünieor kest van de Limburgse Jagers, dat twee jaar geleden de tent bijna afbrak, de Wapenbroeders en hun gasten tot groot enthousi asme brengend. Ook zal een jubi leumboekje worden uitgereikt, waarin vooral de activiteiten van de afgelopen vijf jaar illustratief worden belicht. Ieder maand een verenigingsavond en twee dag tochten per jaar, meestal verwend door Defensie. Veteranenhulp en bezoek tijdens ziekenhuisopname houdt de saamhorigheid tussen de wapenbroeder optimaal. Ook een vast aantal steunverleners en donateurs maken het drukke jaar programma financieel mogelijk. Het is 25 jaar geleden dat de afde ling Venray werd opgericht, op 25 september 1984 in restaurant Vlakwater in Venray. De benodigde twintig leden werden gehaald en een voorlopig bestuur wer opge- richt. De consul Venray, Henny Meijer, werd officieel vervangen door het bestuur van de afdeling Venray, onderdeel van het Gewest Limburg. Meijer, de enige overle vende oprichter, viert als afdelings bestuurder dus eveneens zijn vijf de lustrum. Er werd die avond in 1984 nog een besluit genomen: op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat moest een jaarlijkse herdenking worden gehouden. Op zondag 20 september vanaf 11.00 uur vindt deze herdenking weer plaats. Dan wordt herdacht dat Venray-centrum 65 jaar geleden werd bevrijd door Britse militairen van de 3e Infanterie Divisie, een bevrijding die helaas zes weken zou duren en die Venray als front- stad zwaar zou beschadigen. Bijna 300 burgers verloren het leven, een aantal dat tot op de dag van vandaag nog niet exact is vastge steld. Uit het Verenigd Koninkrijk zijn twee groepen Britten aanwe zig. Als eerste de trouwe groep van de Anglo-Dutch Bond, geleid door Mr. John Sleep. John Sleep is sinds 1986 een jaarlijkse gast, samen met zijn vrouw Margaret. Per bus wordt tevens een groep van 40-48 personen verwacht van veteranen van het Norfolk Regiment, geleid door Mr. John Lincoln, MC, die als jonge officier voor zijn dapperheid rond Venray hoog werd onder scheiden. Ouderen zullen zich her inneren dat dit regiment verant woordelijk was voor onder andere het evacueren van de bewoners van Sint Anna, terwijl de militairen, ingekwartierd, de hele winter in de regio bleven strijden. De twee groepen Britse gasten hebben een verschillend programma, maar zullen beide aanwezig zijn bij de herdenking op het Britse oor logskerkhof, waar zij ongetwijfeld zullen worden ontroerd door de medewerking van vele kinderen, die op alle 700 oorlogsgraven van hun gevallen kameraden een bloe menhulde leggen. Na afloop van de herdenking komen alle gasten bijeen in De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Ook worden ze op het gemeentehuis ontvangen. Tijdens deze bijeenkomst worden zij gehuldigd. De Bond van Wapen broeders probeert de bevrijders waar mogelijk behulpzaam zijn. Dat is nodig omdat de meesten van hen hoog bejaard zijn en vaak slecht ter been. Maar de afdeling Venray bestaat tevens uit voldoen de jonge veteranen, gevormd door deelname aan Vredesmissies, die voor deze eretaak graag klaarstaan. ÖNDZORG Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl ,1» A. iT» i k w pl k r r i A hn rm verzorging Begin met een goed en gratis gesprek! T (0478) 54 63 39 E info@keutenvanloon.nl W www.keutenvanloon.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5