Open dag De Hofsteeg m Gewonde militair terug uit Uruzgan SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN ts 3 PEEL EN MAAS Donderdag 28 mei 2009 - Pagina 3 Gehandicaptenplatform houdt workshops De familie Peterink uit Heide wil op haar terrein op het landgoed Weverslo aan Janslust in Heide een natuur- begraafplaats inrichten. Een begraafplaats in het bos, op natuurlijke wijze ingericht en zonder hek eromheen. Een fenomeen dat overgewaaid is uit Engeland. De natuur- begraafplaats in Heide wordt de derde in Nederland. De begraafplaats krijgt een regio functie voor Noord-Limburg en Oost-Brabant. Het college van Burgemees ter en Wethouders staat positief tegenover het initiatief voor de aanleg van een natuurbegraaf- plaats in Heide. Als de plannen doorgaan is Venray een van de weinige gemeenten in ons land met een natuurbegraafplaats. Het college noemt een natuur begraafplaats een goede aanvul ling op de bestaande faciliteiten. De gedachtegang achter natuur- begraven sluit aan bij de ambitie om het gebied Heide en Weverslo ecologisch, esthetisch en econo misch verantwoord te ontwik kelen en te beheren. De natuur- begraafplaats is een initiatief van Venraynaar Gé Peterink. Hij wil een circa 5,5 hectare groot terrein Het bestuur van het Venrays Museum is met onmiddellijke ingang gestopt met de fusie tussen 't Freulekeshuus en het psychiatriemuseum op Servaashof. Als belangrijkste reden wordt aangegeven dat gemeente en GGZ te weinig geld beschikbaar willen stel len. Al jarenlang is er sprake van een samenvoeging van beide musea. 't Freulekeshuus zit in het pand aan de Eindstraat te klein behuisd. Met de nieuwbouw op Servaashof ligt er een ideale kans om in de voor malige kapel een nieuw museum op te zetten. Het bestuur is er ech ter niet in geslaagd een sluitende begroting op te stellen. Onlangs in de commissie Maatschappelijke Diensten barstte de kritiek los. De politieke fracties zijn niet van plan jaarlijks het tekort van bijna twee ton te dichten. Ook kwam er kri tiek op de GGZ, dat een jaarlijkse huur van 181.000 euro vraagt. In het persbericht spreekt het bestuur ook over een inhoude lijk verschil met de gemeente. 'Er is bij de gemeente een wezenlijk andere visie over het toekomst- aan Janslust ervoor gebruiken. Het terrein is eigendom van de initia tiefnemer. Op een natuurbegraaf- plaats worden mensen op milieu vriendelijke wijze begraven in een groene omgeving. Een natuurgraf wordt niet gemarkeerd door de traditionele grafsteen, maar hoog uit door een boom of een zwerf kei. De natuurbegraafplaatsen zijn ontstaan in Groot-Brittannië, waar ze vanaf 1993 hun intrede deden. Inmiddels zijn er meer dan driehonderd natuurbegraafplaat- sen in Groot-Brittannië. Volgens het ondernemingsplan is op de natuurbegraafplaats ruimte voor ongeveer honderd begravingen per jaar. In de regio zou komende jaren behoefte zijn aan circa 50 hectare natuurbegraafplaatsen. Voor het aanleggen van de natuur- begraafplaats is een bestemmings planwijziging nodig. Ook dienen milieu- en archeologisch onder zoek verricht te worden. Het beoogde gebied is archeologisch waardevol. Natuurbegraven houdt in dat het lichaam op een organische manier wordt teruggegeven aan de aarde. Alleen duurzame mate rialen die zonder problemen weer opgenomen worden door de natuur vergezellen het lichaam. Natuurbegraven onderscheidt concept voor een nieuw Venrays Museum. Het bestuur betreurt ten zeerste dat er geen andere weg mogelijk is dan het ingezette tra ject te beëindigen. Een bijzonder perspectiefrijk museaal concept, dat zowel de gemeente Venray als GGZ, landelijk op de kaart zou zet ten, gaat niet door'. Het bestuur streeft naar een professionele organisatie met landelijke bekend heid. Het nieuwe museum moet veel meer zijn dan de samenge voegde collecties van 't Freulekes huus en het psychiatriemuseum. Aan de hoge ambities hangt een fors prijskaartje. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) spreekt tegen dat de gemeente financieel te wei nig zou willen bijdragen aan het museum. De gemeente betaalt nu jaarlijks een subsidie van 79.000 euro aan 't Freulekeshuus. Dit bedrag krijgt het nieuwe museum straks ook en wellicht nog iets meer. De verkoop van het gebouw aan de Eindstraat - geschat op 350.000 euro - wordt ingebracht als bruidschat. Daarnaast komt er uit het stimuleringsfonds maat schappelijke doelen een bedrag van 300.000 euro beschikbaar. zich door eenvoud, eerlijkheid en eeuwigdurende rust. Een keuze voor een natuurgraf is ook een bij drage aan de instandhouding van bos, natuur en landschap. "We hebben ons georiënteerd op de ontwikkelingen en moge lijkheden van natuurbegraven. Daarvoor hebben we niet alleen in Nederland, maar met name ook in Engeland rondgekeken. Daar is natuurbegraven inmid dels al heel gewoon. Het voorziet in de behoefte van mensen om ook deze fase van het leven meer naar eigen ideeën vorm te geven. Onze conclusie is dat het bosge bied dat we hiervoor willen gaan gebruiken aan alle voorwaarden voldoet. Diverse onderzoeken hebben inmiddels uitgewezen dat er uit oogpunt van natuur, milieu en landschap geen belemmerin gen zijn. Uit de vele reacties die we op ons voornemen hebben gekregen, blijkt dat er veel belang stelling is voor natuurbegraven", laat Gé Peterink namens de initi atiefnemers weten. "Steeds meer mensen hebben de behoefte om een afscheid en begrafenis van dierbaren een persoonlijk karak ter te geven. Daarbij speelt de gedachte dat we als mensen deel uitmaken van de kringloop van de natuur steeds vaker een belang- Gemeente en GGZ hebben samen dit fonds opgericht. "Er gaat al heel veel geld van de gemeente naar het nieuwe museum toe. Maar er is nog zo'n groot financieel gat. Dat krijgen we niet dicht", zegt Van der Broeck. Het tekort wordt veroorzaakt door de hoge huur en de forse personeelslasten. Naast een huur van 181.000 euro per jaar verdub belen de personeelskosten bijna van 68.000 naar 116.000 euro. Er resteert een exploitatietekort van 194.000 euro. Daarnaast moet er nog een dekking gevonden worden voor 800.000 euro aan investeringen in het gebouw op Servaashof. Ook Van der Broeck ziet graag een museum dat Venray landelijk op de kaart zet. Maar de wethou der voegt er direct aan toe dat de ambities ook betaalbaar moeten zijn. "Zoiets kan ook groeien", vindt hij. "Kijk maar eens naar museum De Locht in Melderslo. Dat is jaren geleden in een oude boerderij begonnen. Het krijgt geen gemeentelijke subsidie, maar het trekt jaarlijks meer dan tien duizend bezoekers. Ik zou graag ook een huis voor de Venrayse rijke rol. De keuzevrijheid om zelf een plek te kunnen bepalen waar iemand wordt begraven en ook om de manier en het tijdstip waarop afscheid wordt genomen zelf te kunnen te kiezen, is voor veel mensen heel belangrijk." Een natuurbegraafplaats biedt die mogelijkheden. Een keuze voor een natuurbegraafplaats betekent tegelijk een bijdrage aan het in stand houden en verbeteren van de kwaliteit van bos, natuur en landschap. Volgens Peterink wordt het de derde natuurbegraafplaats in Nederland. "We zijn enerzijds inderdaad een concurrent van de algemene begraafplaats. Van de andere kant verhoogt het de keuzemogelijkheid voor de men sen. Mensen kunnen zelf een plek uitzoeken. Verder worden er geen grafstenen geplaatst, maar komen er bij de graven markeringen van natuurlijke materialen", aldus Peterink. Het gebied is ongeveer vijf hectare groot. Jaarlijks mikt Peterink op ongeveer 100 begra vingen. "Met de opbrengst kun nen wij met name het bosgebied onderhouden en in stand hou den. Wanneer mensen het gebied bezoeken, moeten ze ook het idee hebben dat ze in een bos zijn en niet op een begraafplaats." Een geschiedenis willen zien. Waarin ruimte is voor heemkunde, cul tuurhistorie en psychiatrie." Van der Broeck betreurt het op zijn beurt dat het bestuur het bijltje erbij neer gooit. "Enerzijds is het geen verrassing. Het was al een hele tijd stil. Zo schiet het natuurlijk niet op. Ik vind het jammer, maar er is nu wel duide lijkheid." De cultuurwethouder gaat een poging wagen om een herstart van de fusie op gang te brengen. "De gemeente kan alleen ondersteunen, maar is niet de trekker. Het zal van de twee par tijen afhangen. Ik ga eens kijken hoe de vlag erbij hangt en ik hoop van harte dat er met andere men sen een nieuwe start gemaakt kan worden." In de commissievergadering van april opperde Van der Broeck om uit te kijken naar een andere locatie nu Servaashof onbetaal baar lijkt. "Mijn voorkeur heeft nog steeds een plek op Servaashof. Daar is nu ook het psychiatriemu- seum gevestigd. Maar de huur van het gebouw is de grootste kos tenpost. Als het bedrag niet lager kan, dan moeten we wel naar een andere accommodatie uitkijken." essentieel verschil met Boschhui zen is dat het grafrecht 100 jaar is in plaats van vijftien jaar op de algemene begraafplaats. "Verder is er veel mogelijk en dat is de kracht van een natuurbegraafplaats", stelt Peterink. "Nu de gemeente Venray ons plan ondersteunt, willen we belangstellenden graag informe ren over ons initiatief. Daarbij zijn we natuurlijk ook zeer geïnteres seerd in de wensen en ideeën van belangstellenden over de moge lijkheid van natuurbegraven op natuurbegraafplaats Weverslo. In samenwerking met de Dorpsraad Heide organiseren we daarom op dinsdag 2 juni om 20.00 uur een informatiebijeenkomst in gemeenschapshuis De Gelderkoel in Heide, waar iedereen van harte welkom is. Op zondag 7 juni van 11.00 tot 16.00 uur zijn belangstel lenden welkom op de locatie van onze natuurbegraafplaats i.o. aan de Janslust 11 in Heide. Daar kan iedereen kennismaken met het gebied en de sfeer die we zullen creëren. Inmiddels is er een web site www.weverslo.nl waarop al meer informatie is te vinden", besluit Gé Peterink. Dinsdag werd eveneens bekend dat ook in Blerick een initiatief is ontwikkeld voor een natuurbe- graafplaats. herindeling door Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft onlangs ingestemd met de herindelings- voorstellen in Noord-Limburg. Als straks ook de Eerste Kamer akkoord gaat, dan is de nieuwe gemeente Venray per 1 januari 2010 een feit. Het Kamerdebat in Den Haag werd bijgewoond door burgemeester Waals, negen raadsleden en een ambtenaar. Ook bestuurders van andere Noord Limburgse gemeenten zaten op de publieke tribune. Al aan het einde van de eerste termijn was duidelijk, dat de beoogde herin delingen goed werden ontvangen. Er waren, naast een enkel kritiek puntje, zelfs complimenten voor de manier waarop de voorstellen tot stand zijn gekomen. Uiteinde lijk zijn de wetsvoorstellen met een grote meerderheid aangeno men. Alleen SP, PVV en de fractie Verdonk stemden tegen. Daarmee is de belangrijkste horde geno men. Formeel is het nog wachten tot ook de Eerste Kamer instemt met de voorstellen. Inbraak voorkomen Zondagochtend omstreeks 09.00 uur zijn een 19-jarige vrouw uit Diemen en een 24-jarige man uit Maastricht aangehouden voor een poging inbraak in een kiosk aan de Holthesedijk in Overloon. Een oplettende getuige zag dat het tweetal in wilde breken en belde de politie. De verdachten zijn meegenomen naar het bureau voor verhoor. Het Gehandicaptenplat form Venray (GPV) vraagt de komende tijd extra aan dacht voor de gelijke behan deling van mensen met een beperking. Met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen in november hoopt het GPV dat de politieke partij en het onderwerp opnemen in hun programma's. Er worden binnenkort twee workshops gehouden. Op 11 juni voor de politiek en medewerkers van de gemeente en op 18 juni voor alle betrokken belangen groepen in Venray. Uitgangspunt is de Agenda 22- methode. Dit is gebaseerd op de standaardregels van de Verenigde Naties voor gelijke kansen voor mensen met een beperking. Dis criminatie en uitsluiting op basis van een beperking zijn verboden op grond van de mensenrechten. Het GPV vraagt aan politici en beleidsmakers van de gemeente Venray om afspraken te maken zodat er voortaan 'inclusief beleid 'wordt gemaakt.Tot nu toe was het gebruikelijk om voor mensen met een beperking achteraf ondersteu ning te geven en aanpassingen te verrichten. Denk bijvoorbeeld aan de bouwkundige aanpassin- De 22-jarige Jeroen Winnen uit Venray is weer terug in Nederland. Maandagmorgen raakte de militair in Uruzgan lichtgewond toen het voertuig waarin hij zat op een berm- bom reed. Daarbij brak de Venraynaar zijn kaak op twee plaatsen. Verder heeft hij een schouderkwetsuur, een lichte hersenschudding en de nodige schaafwonden. Volgens zijn vader gaat het goed met hem. Maandag werden de ouders geïnformeerd door een medewerker van Defensie. "Vooral de eerste uren waren spannend omdat toen alleen nog bekend was dat hij aan zijn gezicht gewond was. Toen duidelijk werd dat het om een gebroken kaak ging, viel een heel stuk spanning weg, zeker toen we hem daarna konden spreken", aldus Jeu Win nen. Winnen is vooral te spreken Reparatie Senseo's Philips heeft bij Flextronics Logistics in Venray een reparatie centrum geopend voor de zogehe ten ontplof-Senseo's. Per dag kun nen er 50.000 koffiezetapparaten hersteld worden. Het elektronica bedrijf roept in totaal 7 miljoen koffiezetapparaten terug omdat ze door verkalking zouden kunnen ontploffen. In totaal zijn er wereld wijd 25 miljoen Senseo's verkocht. Het elektronicabedrijf heeft vier reparatiecentra geopend. Naast Venray zijn dat Drachten in Friesland, en in Duitsland en Frankrijk.Voor Flextronics bete kent dit project ongeveer acht weken werk voor 450 tijdelijke medewerkers. gen om het huis bewoonbaar te houden voor bewoners met een beperking. Bij 'inclusief beleid' zouden deze reparaties achteraf niet nodig hoeven zijn, denkt het GPV. Bij de inrichting van de maatschappij moet hierbij al aan de voorkant rekening mee wor den gehouden. Het nieuwe beleid vraagt een omslag in het denken bij politiek, bestuur, maatschappe lijke organisaties in zorg en wel zijn en bij burgers en hun belan genorganisaties. Agenda 22 is een initiatief van de Verenigde Naties. Het resulteer de in 1993 in de beschrijving van 22 standaardregels voor gelijke kansen. Agenda 22 wordt gezien als een maatstaf voor het respect voor de rechten van mensen met een beperking. In 2003 trad in Nederland de Wet Gelijke Behan deling in werking. De kern van de wet is een gelijk recht van burgers met een beperking om te parti ciperen in het maatschappelijk leven. Het beleid van de gemeen ten was in het verleden vooral gericht op het oplossen van pro blemen. Agenda 22 beoogt juist het voorkomen ervan. Het GPV vindt dat in Venray op allerlei gebied al veel vooruitgang is geboekt. Zoals de burgerparti cipatie in dorpen en wijken. Er over de begeleiding van Defensie. "We worden wel zeven keer per dag gebeld en bijgepraat over de stand van zaken." Woensdagmorgen arriveerde Jeroen Winnen in het militair zie kenhuis in Utrecht, waar hij met zijn ouders herenigd werd. "Ook daar zijn we perfect opgevangen door medewerkers van Defensie." Bermbommen vormen volgens Defensie de grootste bedreiging voor militairen in Uruzgan. De meeste van die bommen worden overigens opgespoord, voordat ze tot ontploffing kunnen komen. Zeven Nederlandse militairen kwamen tot nu toe in Afghanistan om door bermbommen. In totaal zijn negentien militairen bij de inzet in Afghanistan om het leven gekomen. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet duidelijk of de Venrayse militair nog in het zie kenhuis moest blijven. Vreemdelingen Op een veld aan de Kouden hoek in Holthees/Overloon werd een controle gehouden op de Wet Arbeid Vreemdelingen. Dertien Poolse werknemers,elf mannen en twee vrouwen, konden zich niet ter plekke legitimeren. Daar op zijn ze aangehouden en op het politiebureau werd hun identiteit middels geldige identiteitskaarten vastgesteld, waarop ze weer kon den vertrekken. Op een akker aan de Maarven te Overloon werd ook nog een Poolse medewerker aangehouden, omdat die zich niet kon legitime ren. Ook hij bleek rechtmatig in Nederland te verblijven. zijn cliëntenraden voor de WSW en WWB en er is een klankbord groep WMO. Er is veel aandacht voor de uitvoering van de WMO. Het gaat om een breed terrein van welzijn, gezondheid, wonen, werken, sport, recreatie, zorg, vei ligheid, hulpmiddelen, vervoer, persoonsgebonden budget en de een-loket functie. Ook is er aan dacht voor de toegankelijkheid van gebouwen en de openbare ruimte, zoals momenteel bij de herinrichting van het winkelcen trum. Het GPV hoopt dat de Noord Limburgse gemeente beter gaan samenwerken. Samen met de betrokken regionale gehandicap tenplatforms wordt de discussie aangegaan met wethouders en politieke partijen. Het uiteinde lijke doel is dat bij alle besluiten voortaan rekening wordt gehou den met de regels van Agenda 22. Vervolg voorpagina Venray zoekt ambassadeur Venray zoekt iemand met erva ring in het openbaar bestuur, iemand die beschikt over een goed inlevingsvermogen. De bur gemeester moet openstaan voor vernieuwing, daadkracht tonen en besluitvaardig en doelgericht kunnen optreden. De nieuwe man of vrouw moet integer en sociaal vaardig zijn en als bruggenbou wer kunnen optreden. In de pro fielschets staat ook dat de bur gemeester een voorbeeldfunctie heeft en een goede balans moet kiezen tussen betrokkenheid en ingetogenheid. Dit laatste was niet het sterkste punt van Waals. Een paar jaar geleden kreeg hij nogal wat kritiek op zijn onbehouwen optreden bij de jongerenconflic- ten. Door zijn krasse uitspraken gooide hij zelfs olie op het vuur. Venray kwam landelijk negatief in het nieuws als 'Lonsdalegemeen- te', voornamelijk door toedoen van de burgemeester. Later bleek ook uit twee politieonderzoeken dat vooral Waals verantwoorde lijk was voor de imagoschade van Venray. Vanwege de vele interna tionale contacten is het ook wen selijk dat de burgemeester vaardig is in het gebruik van de Duitse en Engelse taal. Tot 15 juni kunnen sollicitanten een brief schrijven. Leon Frissen, de commissaris van de Koningin, maakt een eerste selectie. Eind juni bespreekt de vertrouwens commissie, bestaande uit de Ven- rayse fractievoorzitters, de door Frissen geselecteerde sollicitanten en er wordt een keuze gemaakt welke kandidaten worden uitge nodigd voor een gesprek. De solli citatiegesprekken zijn gepland op 2 en 4 juli. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Zorgboerderij De Hofsteeg in Oirlo neemt op zaterdag 6 juni deel aan de landelijke open dag van zorgboerderijen. De Hofsteeg is een dagbestedingproject voor ouderen maar ook jongeren die een dagbestedingplek zonder arbeidsmatige insteek zoeken kun nen terecht op de zorgboerderij. De zorgboerderij wil de bezoe kers een plek bieden waar ze zich thuis kunnen voelen en waar rekening wordt gehouden met ieders (on-)mogelijkheden. Een plek waar huiselijkheid, sfeer en kleinschaligheid de basis vormen en waarbij bezoekers zelf een belangrijke inbreng hebben bij de soort activiteiten die ze willen doen. Het samen verzorgen van de warme maaltijd is een dagelijks terugkerende activiteit. Met een CIZ-indicatie kan de Zorggroep voor bezoekers een plek reali seren op de zorgboerderij. Ook ouderen met een PGB kunnen de zorgboerderij bezoeken. Om veel individuele zorg te kunnen bieden is de zorgboerderij nog op zoek naar vrijwilligers die dit project mee willen ondersteunen. Op zaterdag 6 juni is de zorgboer derij geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De Hofsteeg is gelegen aan de Ericaweg in Oirlo. Op www.land- bouwzorg.nl. kan men zien welke zorgboerderijen deze dag nog meer geopend zijn. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede nohting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching De knooppuntenwandelroute van Vredepeel is afgelopen zondag officieel geopend door wethouder Elly van Dijck van Venray. De wandelroute Vredepeel sluit aan op de wandelroute Merselo en vormt zo een aaneengesloten wandelgebied voor heel regio Venray. Het project knooppuntenwandelroutes in grondgebied Venray is hiermee compleet en is een mooie aanvulling op de toeristische trekpleisters van Venray en omstreken. Middels het knooppun tensysteem kun je vooraf bepalen welk deel van de route je wilt gaan bewandelen. Ambities museumbestuur te hoog gegrepen voor gemeente Wetsvoorstel Natuurbegraafplaats in Heide Aandacht voor gelijke behandeling INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Wandelroute Vredepeel officieel geopend Streep door nieuw museum Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3