Schudden en Gé Reinders Station Venray Oostrum Nieuwe cursussen Jerusalem The Story of Mr. Black Dag van het Park a Doe mee met het literair café Zoo Crime Investigation Caesarion CAESARION PEEL EN MAAS Donderdag 28 mei 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray Het theaterseizoen loopt langzaam ten einde. Schouw burg Venray presenteert de komende week nog twee voor stellingen: cabaret net De Jong en Van Santen in Schudden en muziek met Gé Reinders. Weinig woorden, maar een hoop humor. Absurdistische en fysieke scènes. Dat zijn de vaste ingrediënten voor het Schudden programma van Ruis op zaterdag 6 juni in de schouwburg. Maar de heren doen er deze keer nog wat bij: een laagje poëzie. Dit is Schudden op zijn best: ontroe rende hilariteit en lachwekkende treurigheid. De Jong en Van San ten mengen cabaret met toneel en mime. Met hun vorig programma Zout toonden de mannen van Schudden de tragikomedie tot in de finesses te beheersen en tot de absolute top in dit genre te horen. In het programma Ruis laat Schud den je lachen van het huilen. Ruis sluipt je luie leven in, ruis slipt je zuivere liefde binnen, totdat het oorverdovend klinkt. Aanvang 20.00 uur. Op zondag 7 juni vanaf 20.00 uur kan men in de schouwburg van Venray genieten van een optreden door Gé Reinders en Muziekvereniging St. Caecilia America. De titel van het program ma is Bloas mich 't landj door. Het is een interactief en avondvullend optreden onder leiding van Frank Steeghs. Er is niemand in Neder land die zo veel ervaring heeft in optreden met blaasorkesten als Reinders. In dit programma staan zowel het alledaagse als het extre me centraal. Reinders zingt zowel over D'n Haof als over Eine Gek. De overige arrangementen zijn gemaakt door blaasmuziekcory- feeën als Bert Appermont, Peter Gé Reinders (foto: Jac Vullers) Kleine Schaars en Hardy Mertens. Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar orga niseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekes huus een grote overzichts tentoonstelling van de schil derijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). In een serie arti kelen de kijk van Jeuken op zijn eigen werken. Station Venray Oostrum. Johan Jeuken, de schilder van dit werk, aan het woord: Een herinnering aan de stoomtrein en de paarde- tram. Het is een klein maar fijn schilderijtje geworden, met veel liefde geschilderd op linnen met als onderschildering een tempe- raverf. Het linnen is op spaanplaat geplakt. Ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortejaar organiseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstelling van de schilderijen en tekenin gen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Ven ray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse - carnaval, de kermis, de komst van de koningin, de wekelijkse vee markt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Johan Jeuken (1909- 1982), Een Venrayse plezierschil- der, t/m 30 augustus 2009, Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekeshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Ope ningstijden: woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. info@museumvenray.nl www.museumvenray.nl kunstencentrum jerusalem in venray heeft voor het sei zoen 2009-2010 het aanbod voor beeldende kunst uitge breid met een aantal geheel nieuwe cursussen voor elke leeftijdsgroep. Met dit aanbod tracht Kunsten centrum Jerusalem in te haken op nieuwe ontwikkelingen en nieuwe vragen. Dat alles naast het al bekende aanbod van korte en lange cursussen schilderen, edel smeden, keramiek, beeldhouwen, digitale fotografie en jeugd- en jon gerencursussen. Men heeft voor het seizoen 2009-2010 de keus uit zo'n veertig cursussen. Tentoon stellingen van werk van kinderen voor kinderen, schilderij van de week, projecten, excursies naar smaakmakende exposities, vak manschap en kwaliteit en dat alles begeleid door beroepskunstenaars in de goed uitgeruste ateliers van Kunstencentrum Jerusalem. Kun stencentrum Jerusalem bruist dus van de creativiteit. In de cursus digitale fotografie leren de cur sisten kijken en meer maken van een foto dan een vakantiekiekje. Beeldhouwen in hardsteen, hout en ruimtelijk in arbeidsintensieve technieken die steeds zeldzamer worden. In de cursus edelsmeden een eigen stijl ontwikkelen. Maar natuurlijk ook tekenen en schil deren in allerlei vormen en tech nieken en (sculpturale) keramiek: grote beelden die in de ovens van Kunstencentrum Jerusalem gebak- ken kunnen worden met alle mogelijkheden voor het uitvoeren van decoratietechnieken. Wan neer de cursist het moeilijk vindt om een keuze te maken, is er altijd nog de introductiecursus waarin een veelheid aan technieken aan bod komen om zo de toekomsti ge kunstenaar in de gelegenheid te stellen een bewuste keuze te maken. Wak! de strip komt terug! een vrolijk weerzien en de strip is eigenlijk onmisbaar kopt de volks krant bijlage een paar weken gele den. Kunstencentrum Jerusalem sluit aan bij deze trend met een speciale cursus voor jongeren: de comic class. Onder leiding van striptekenaar Ted Lenssen kunnen jongeren vanaf twaalf jaar in het nieuwe seizoen op dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur een cursus striptekenen volgen! Ook geheel nieuw in het aanbod is een korte cursus grafiek. Sinds kort heeft Kunstencentrum Jerusalem de beschikking over een etspers en heeft het kunstencentrum docent grafiek, Roel Sanders, aan zich weten te binden. Dus een uitgele zen kans voor mensen die zich wil len oriënteren met betrekking tot grafiek. Ook de abk cursus voor jongeren die belangstelling heb ben voor een kunstacademie of aanverwante opleiding krijgt een nieuw jasje. Deze cursus kan, na een succesvol afgesloten jaar, voor een entreebewijs zorgen voor de kunstacademie in Maastricht en een portfolio voor alle andere opleidingen. De eindpresentatie van deze cursus komt in nauwe samenwerking met het centrum voor de kunsten in Roermond tot stand. Om de gevorderde cursist tegemoet te komen, ontwikkelt Kunstencentrum Jerusalem in samenwerking met de afdelingen dans en muziek masterclasses; deze zullen in de loop van het seizoen geprogrammeerd wor den, onder andere dansend model schilderen en schilderen op piano muziek. Ook voor kinderen is er een uitgebreid aanbod aan cursus sen en workshops. Geheel nieuw zijn de kinderkunstworkshops op zaterdag. Vijf zaterdagen waarin rond een thema wordt gewerkt aan een mooi eindresultaat onder leiding van kunstenaar/docent Roel Sanders. Voor de jongeren is er behalve de abk (voorbereiding kunstacademie) ook weer veel te beleven zoals de reguliere cursus sen maar ook de kunstwerkplaats. Zelfstandig werken onder leiding van een vakbekwame docent. Alle cursussen en uitgebreide infor matie zijn te vinden op www. kunstencentrumjerusalem.nl waarop men ook kan inschrijven. Snel inschrijven is echter wel van belang, want een aantal cursus sen zal naar verwachting snel vol raken. Voor informatie kan men ook terecht bij het hoofd van de afdeling beeldende kunst, Jeanny van Lieshout via telefoon (0478)585320 of bij jeanny@kun- stencentrumjerusalem.nl. Op zaterdag 30 mei kan men in café De Tijd in Venray genieten van een optreden door The Story of Mr. Black. Stonden er eerst covers op de setlist, als snel kwa men de eerste eigen deuntjes uit de versterkers en van het drum stel gerold. Dit werd samenge smeed tot de loeiharde rock waar The Story of Mr. Black om bekend staat. De woorden vloeien soepel uit de pen en vormen zinnen die zich op papier tot songteksten vormen. The Story of Mr. Black is niet zomaar een bandje. Het zijn de levens van vijf jonge gasten die samen repeteren, componeren en werken om de band te worden van de toekomst. Men hoort The Story of Mr. Black in iedere noot die gespeeld wordt. Van de drumpartij van The Feeling Disappeared, tot de riffs van Hold My Breath, alles is eigen. De muziekstijl is breed en de invloeden divers. Het optreden begint om 21.30 uur. Speciaal voor de Dag van het Park op zondag 31 mei haalt Odapark in Venray de Roadshow van Project X naar Venray. Dit Gesammtkunstwerk is een idee van kunstenaarscollectief Union by Fiction en deze zomer trek ken ze daarmee door Limburg. Tijdens de Dag van het Park wor den bezoekers van Odapark uit gedaagd om een creatief laagje en een theatraal sausje aan het geheel toe te voegen. Het resul taat wordt rond de klok van 16.00 op bombastische wijze gepresen teerd worden. De Dag van het Park duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Project X is een multidisci plinair, sociaal en educatief kunst project van het jonge kunstenaars collectief Union by Fiction. Vanaf november 2008 tot februari 2009 werkten de professionele kunste naars samen met ruim 180 men- sen van verschillend pluimage aan in totaal twaalf kunstobjecten die samen een Gesammtkunstwerk vormen. Het resultaat is al enkele keren gepresenteerd, onder meer in de carnavalsoptocht van Maas tricht. Op dit moment trekt Pro ject X door Limburg waar het aan sluit bij evenementen en festivals om aangevuld te worden met nog meer kunst en nog meer mensen uit de provincie. Bezoekers zijn welkom om deel te nemen aan de presentatie van dit Limburgse Gesammtkunstwerk, ook in Oda park tijdens de Dag van het Park. Geïnteresseerden kunnen zich om 14.00 aanmelden bij de organisa tie in Odapark. Meer informatie over Project X staat op www.unionbyfiction. nl. Voor informatie over Odapark en De Dag van het Park zie www. odapark.nl. Puur Natuur In het kader van de landelijke Dag van het Park zijn er in het Odapark in Venray op zondag 31 mei spannende en interessante activiteiten voor jong en oud. Op deze dag presenteert Puur Natuur haar nieuwe jaarprogramma voor 2009/2010. Er worden deze dag verschillende voorproefjes gege ven om alvast de smaak te pakken te krijgen. Zo kan men bijvoor beeld braakballen pluizen, genie ten van de opzwepende percussie van djembégroep Tubabo of deel nemen aan het springfestijn. Het Venrayse landschap inspireerde Stichting De Marke Venray tot het ontwikkelen van Puur Natuur: een programma boordevol activi teiten, ieder van een uur of meer, waarmee men op 1001 unieke manieren de natuur kan beleven. Ga naar www.demarke-puurna- tuur.nl. voor meer informatie. Early Adopters De Early Adopters staan op zondag 31 mei vanaf 16.00 uur op het Cambrinus Muziekpo- dium in Horst. Onlangs stonden de Adopters in de voorronde van Nu of Nooit, de bandwedstrijd waarvan de winnaar het presti gieuze Pinkpopfestival mag ope nen. Early Adopters greep in de finale naast de hoofdprijs, maar kreeg wel de aanmoedigings prijs overhandigd. Early Adopters toont zich een scherp pakkende rockgroep, die scheurende rifs afwisselt met melodieuze meer stemmige refreintjes en dat alles afwerkt met een subtiel randje elektronica. Alhoewel onmisken baar een band is van deze tijd, verraadt hun sound dat de band leden veelvuldig door de sixties en seventies-platenkast van hun ouders hebben gestruind en daar beslist niet het minste aan over hebben gehouden. Live resulteert dat in een spannende set met een hoog contrast, waarbij vurige rock moeiteloos wordt afgewisseld met subtiele akoestische songs en elek tronische passages. Early Adopters wordt gevormd door zanger en toetsenist Jacky Baeten, gitarist Bram Jacobs en de broers Victor en Sean Verstraelen op respectie velijk bas en drums. Alle bezoe kers van dit Adopters-optreden krijgen een strippenkaart, die kor ting geeft op alle komende con certen in Cambrinus door bands van de Rockacademie in Tilburg. Maar liefst negen bands treden op tijdens vier Rockacademiepresen taties. Voor meer informatie zie www.cambrinusconcerten.nl. Inloopavond 't Raokeliezer 't Raokeliezer houdt op maan dag 15 juni vanaf 19.00 uur een inloopavond in De Schop in Mer- selo. Deze avond wordt gehouden voor iedereen die interesse heeft in het verleden van Merselo, maar vooral voor die mensen die iets weten of iets willen weten over het kamp dat, op het einde van de Tweede Wereldoorlog of net na de oorlog, gevestigd was op de Ende poel. Wat waren het voor mensen die daar zaten? Waarom zaten ze in dat kamp? Wat voor werkzaam heden deden ze? De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo zijn tijdens de pinkster dagen zondag 31 mei en maandag 1 juni warme bakkers aan het werk. Eerst wordt de bakoven opgestookt. Als de oven goed op temperatuur is, wordt er brood gebakken. Kinderen mogen hun eigen broodje bakken. Tot novem ber zijn de exposities De Twaalf maanden van het Jaar, met mid deleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland van rond het jaar 1500 en Het Trekpaard springlevend met schilderijen en aquarellen van paardenschilder Ton van der Weerden te bezich tigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen om 14.00 uur. Zie ook www. delocht.nl. Koningschieten Holthees Het Onze Lieve Vrouwe Gilde Holthees houdt op maandag 1 juni in de Mariakapel in Holthees de jaarlijkse gildeviering vanaf 9.00 uur. Om 16.00 uur barst de strijd tussen de gildeleden los. Er wordt gestreden om wie zich een jaar koning mag noemen. Het is aan Hanriëtte Pingen-Nijsen om haar titel te verdedigen. Ook de jeugd gaat strijden om de jeugdko- ningstitel. Dit alles vindt plaats op het schietterrein bij de voetbalvel den. De nieuwe koning wordt op zaterdag 6 juni een receptie aan geboden van 20.00 tot 21.00 uur in 't Trefpunt in Holthees. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op maandag 1 juni een Accordeon/ Harmonica festival met open podi um in 't Veerhuis in Ayen. Het festi val duurt van 12.00 tot 18.00 uur. - neur Ook de meiopgave bezorgt de ware liefhebber van poëzie niet veel hoofdbrekens. Ze schrijven in de boeken: "De kindertijd is fijn." Maar voor jou zijn er wel dagen dat je liever dood zou zijn. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretari aat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 19 juni. Op www.literair-cafe-venray.nl- is deze opgave te vinden. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. De poëziekenners uit de regio willen blijkbaar niet voor elkaar onderdoen. Allen scoorden deze maand 10 punten! De dames H. Craghs en I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen, L. Lahay en P. Weerts staan gelijk, nu met 40 punten! Het niet zo moeilijk te vinden gedicht heet Holland en is ook oer-Hollands, hoe kan het ook anders van de hand van Potgieter! Het stamt uit de tijd van de opkomst van het nationalisme en de tijd van de romantiek, van het ontstaan van de moderne nationale staten in Europa. De dichter spreekt zijn liefde uit voor zijn land en zijn trots op wat onze voorvaderen gepresteerd hebben. Hij pleit voor orde, vrijheid en gastvrijheid voor de verdrukten op aarde. Holland Grauw is uw hemel en stormig uw strand Naakt zijn uw duinen en effen uw velden, U schiep natuur met een stiefmoeders hand,- Toch heb ik innig u lief, o mijn Land! Al wat gij zijt, is der Vaderen werk; Uit een moeras wrocht de vlijt van die helden, Beide de zee en de dwing'land te sterk, Vrijheid een tempel en Godsvrucht een kerk. Blijf, wat ge waart, toen ge blonkt als een bloem: Zorg, dat Europa de zetel der orde, Dat de verdrukte zijn wijkplaats u noem'. Land mijner Vad'ren, mijn lust en mijn roem! En wat de donkere toekomst bewaart, Wat uit haar zwangere wolken ook worde, Lauw'ren behoren aan 't vlekloze zwaard, Land, eens het vrijst' en gezegendst'der aard'. E. J. Potgieter (In Zweden, 1832) Het programma voor volgend seizoen is praktisch rond. Een tipje van de sluier kan nu al opgelicht worden. Zondag 4 oktober, 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark, Khalid Boudou. Op 15 oktober komt Vonne van der Meer. Mallemoer verschijnt dit keer op 13 december in het Literai re Café met een kerstprogramma. Op 24 januari 2010 worden de Raadse- lige Rozen uitgereikt. Herman Koch is op 28 maart en Suzanne Jansen op 2 mei 2010 onze gast. De schrijfkring gaat op 18 april met het thema muziek in proza en poëzie de aandacht vragen! Donateurs krijgen voor aanvang van dat seizoen het volledige programma thuisgestuurd. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Kinderen kunnen in juni elke zaterdag vanaf 13.3 uur in Zoo Parc Overloon op forensisch onderzoek uit tijdens de activiteit Zoo Crime Investigation. Er is een dode zwart-witte vari gevonden in het park en het lijkt erop dat het dier geen natuurlijke dood is gestorven. Op het plaats delict zijn sporen gevonden van verschil lende verdachten. Van wie zijn de sporen en wat hadden de ver dachten te zoeken op het plaats delict? De hoofdrechercheur van de Zoo Politie zit met zijn handen in het haar en kan wel wat hulp gebruiken. De kinderen gaan aan de slag als forensisch onderzoe ker en proberen samen de moord op te lossen. Gekleed in echte onderzoeksjassen en met behulp van loep, kwast, pincet en andere onderzoeksmaterialen gaan de kinderen aan de slag om de dader te vinden. Een pootafdruk in het gras, een geknakt takje, een stukje vacht, alles kan een aanwijzing zijn wie de dader is van de moord op de zwart-witte vari. Voorzich tig lopen de onderzoekertjes rond bij het plaats delict om geen bewijsmateriaal te beschadigen. Ze onderzoeken pootafdrukken, ruiken aan gevonden materiaal en maken overal aantekeningen van. Door alle sporen te verzamelen komen er steeds meer verdachten bij. Het hoofd van het forensisch onderzoek kan de hulp van de 'hulponderzoekers' goed gebrui ken tijdens deze lastige zaak. Er zijn zoveel mogelijke daders in Zoo Parc Overloon dat er goed onderzoek moet worden gedaan. Af en toe krijgt de hoofdrecher cheur telefonisch een bericht van het hoofdkantoor, waar sectie wordt verricht op het lichaam van de zwart-witte vari. In die berich ten wordt weer een aantal aanwij zingen gegeven. Na de activiteit wacht er een patatje en een mooie oorkonde op de deelnemers. Zoo Crime Investigation wordt gehou den op zaterdagen 6, 13, 20 en 27 juni. Reserveren is noodzakelijk en kan via telefoon (0478)640046. Zoo Parc Overloon is gelegen aan de Stevensbeekseweg in Overloon en is dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Zie ook www.over- loonzoo.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Ludwig Unger komt voort uit het huwelijk van twee beroemdheden, en was voor bestemd van hun beider talen ten de vermenigvuldiging te zijn. De zoon van Julius Caesar en Cleopatra werd Caesarion genoemd, kleine Caesar. Het is ook de koosnaam die Lud- wig Unger van zijn moeder krijgt. Met haar woont hij op een ero derende klif in Oost-Engeland. Na iedere winter is de zee hun huis dichter genaderd, net zo lang tot het vergaat. Een odyssee begint. Caesarion is een geschiedenis over schoonheid en verval, over de knellende band tussen moeder en kind, hun trouw en ontrouw, en ten slotte, over het belang jezelf ten offer te brengen. Tommy werd wereldwijd vertaald. Essays Wieringa schreef onder meer de en beschouwingen van zijn hand romans Alles over Tristan en Joe verschenen in de Volkskrant en Speedboot. Van de laatste werden NRC Handelsblad. Caesarion is in vier jaar tijd meer dan 300.000 te koop bij boekhandel Van den exemplaren verkocht en het boek Munckhof. Prijs: 24.95 euro. TOMMY WIERINGA Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21