Koester uw Monument Spectaculaire roofvogelshow 2400 euro voor kindervakantiewerk Honderddertigste jaargang - week 22 - donderdag 28 mei 2009 Tweede boek van Henk van Straten uit Venray De Grote Kerk in Venray, Ven- rays Rijksmonument nummer een, wordt vanwege haar imposante verschijning ook wel de kathe draal van de Peel genoemd. Bij binnenkomst van de kerk via het torenportaal vallen direct al de twaalf indrukwekkende kolom men op, die het dak van het mid denschip en deels het dak van de zijbeuken dragen. Die twaalf kolommen staan symbool voor de twaalf apostelen, die immers de dragers zijn van het katholieke geloof. Bijzonder daarbij is dat een kostbare collectie middeleeuwse apostelbeelden tegen de kolom men is aangebracht. De collectie bestaat uit in totaal tien, bijna levensgrote beelden. De beelden van Johannes en Paulus komen niet in deze col lectie voor. Op de foto rechts het beeld van apostel de H. Matthias, wiens kerkelijke feestdag op 14 mei wordt gevierd. Op de foto in het midden is Matthias het voor- ste beeld. Het is 160 cm. hoog en gemaakt van eikenhout. Het is afkomstig uit de Zuidelijke Maas streek en dateert uit het begin van de 17e eeuw. De H. Matthias is gekleed in een tunica met de reismantel om. Een lichtblauw onderkleed dat versierd is met bloem- en kruismotieven. De poly chromie dateert van 1886. Mat thias heeft een evangelieboek in de rechterhand en is blootsvoets, klaar om het evangelie te verkon digen. In de rechterhand houdt hij als attribuut een hellebaard vast. Dat is een lans voorzien van een bijl, een middeleeuws wapen waarmee kon worden gestoken en gehouwen. Het bij het beeld behorend attribuut is een toege voegd voorwerp waaraan de hei lige mede kan worden herkend. Het verwijst in dit geval naar het werktuig waarmee Matthias zijn marteldood onderging. Het door het instorten van het kerkgewelf in oktober 1944 zwaar bescha- digde beeld is direct na de oorlog gerestaureerd door Piet van Don gen. Daarbij zijn zowel de hand als de hellebaard opnieuw aange bracht. In de raad van apostelen werd Matthias gekozen als opvol ger van Judas Iskariot, die na Jezus verraden te hebben, door ophan ging om het leven was gekomen. Matthias was tollenaar - een inner van belastingen - van beroep. Hij zou gepreekt hebben in Cappado- ci? en aan de kusten van de Kaspi sche Zee. De apostelbeelden zijn een collectie uit de omvangrijke middeleeuwse beeldenschat van de Grote Kerk. Een beeldenschat die onderdeel is van de Grote Kerk als Rijksmonument. Foto en redactie Frans de Roos. Bron Stichting Behoud en Restau ratie Beeldenschat Grote Kerk. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat: Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. In navolging op de Nacht van de fooi hebben Jan Hendriks en Alda Haegens in Venray de Dag van de fooi georganiseerd, in samenwer king met een groot gedeelte van de Venrayse horecaondernemers. Dit in het kader van hun huwe lijksreis naar San Mateo in Guate mala, waar Jan en Alda drie weken vrijwilligerswerk gaan doen. De fooiennacht is een jaarlijks terugkerende actie, waar voorna melijk de grote steden in Neder land aan meedoen. Een dag per jaar geven medewerkers van hore cagelegenheden geheel vrijwillig hun fooi aan ontwikkelingswerk en ontwikkelingshulp. n Ven- ray stond deze dag geheel in het teken van het kinderproject in San Mateo. Jan en Alda stonden zelf met een marktkraam op de Grote Markt om daar boeken te verko pen (van Jan zijn eigen collectie). De opbrengst van deze boeken komt geheel ten goede van nieu we boeken in San Mateo, het gaat hier om zowel boeken voor in de bibliotheek in San Mateo, die nu nog nagenoeg leeg is, en leerboe ken waar nog steeds een groot tekort aan is. Een en ander in het kader van de alfabetiseringslessen voor vooral moeders. Boeken voor boeken dus. De opbrengst was in een woord fantastisch. De ver koop heeft Jan en Alda 310 euro opgeleverd. Wat nog prachtiger was om te zien was dat de hore- camedewerkers zich voor de volle 100% ingezet hebben om zoveel mogelijk fooi binnen te halen voor het goede doel. Het weer was goedgezind, volle terrassen, veel mensen en uiteindelijk heel erg veel fooi opgehaald. De fooi- enopbrengst was maar liefst 1168 euro. Daarbij zijn er nog enkele horecaondernemers geweest die de fooi van deze dag verdubbeld hebben. Voor Jan en Alda een gran dioos bedrag dat ze mee kunnen nemen op 12 september en waar een heleboel dingen mee gereali seerd kunnen worden. Momenteel weten ze al dat ze kunnen zorgen voor deuren in de school, stoeltjes voor de kleuters, vernieuwen van het schoolpleintje, een schom mel en heel veel leermateriaal. Voor meer info over de projecten van Los Ninos kunt u de website bezoeken: www.stichtinglosninos. nl Tevens kunt u ook bij Jan en Alda terecht voor informatie (06 10292205 of 06-34066601) of via email: aldahaegens@home.nl Deze week vindt op de Petrus' Bandenschool de projectweek rondom Natuur plaats. Om deze week spectaculair te openen werd er een heuse roofvogelshow inge- huurd. De kinderen kwamen ogen tekort tijdens de demonstratie. Oehoes en valken scheerden rakelings over de hoofden van de kinderen. De rest van de week zul len alle kinderen uit de groepen 5 tot en met 8 nog diverse uitstap jes maken om de natuur te ont dekken. Opbrengst moederdagontbijt Met Moederdag werden in Ven ray, de kerkdorpen en in Wans- sum, Geijsteren, Blitterswijck Overloon en zelfs Vierlingsbeek ruim 250 moeders verwend met het bekende luxe moederdagont bijtje van kiwanisclub de Rooyse Ladies. De Rooyse Ladies kon den de opbrengst van 2400 euro van dit unieke moederdagontbijt overhandigen aan Trinus Dijkstra, bestuurslid van Kindervakantie werk Venray. Hij was aangenaam verrast door het hoge bedrag. Kiwanisclub de Rooyse Ladies heeft Kindervakantiewerk Ven- ray voor vijf jaar geadopteerd. Dit houdt in dat de club jaarlijks een deel van hun opbrengsten aan kin dervakantiewerk schenkt. Door deze ondersteuning kan de eigen bijdrage voor kinderen zo laag mogelijk worden gehouden en zijn alle basisschoolkinderen uit groep 3 tot en met 7 weer gegarandeerd van een geweldige kindervakantie week die jaarlijks plaatsvindt in de eerste week van de basisschoolva kantie. Kindervakantiewerk wordt jaarlijks georganiseerd door onge veer 25 personen die samen met nog eens ruim 160 vrijwilligers ervoor zorgen dat de kinderen weer een topweek hebben. Het moederdagontbijt kon ook dit jaar weer gerealiseerd worden door de vele sponsoren uit de regio en natuurlijk door alle vaders en kin deren die het ontbijtje bestelden. Het roept bij velen wellicht verbazing op. Maar tegelij kertijd ook bewondering. Op 91-jarige leeftijd een boek uit brengen hoor je misschien niet dagelijks, maar Henk van Straten uit Venray lijkt de smaak te pakken te hebben en presenteert zijn nieuwe boek 'Het Geheimzinnige Kistje'. Door Sanne Claessens Het is het tweede boek dat offi cieel van zijn hand is. Ongeveer anderhalf jaar geleden publiceer de Henk van Straten zijn primeur met 'De jaren 1937-1945'. Een boek gebaseerd op feiten en bijna autobiografisch over zijn leven tijdens de bezetting, een boek dat door anderen omschreven wordt als een boek vol liefde, verdriet en vriendschap. "Het is zeker geen fictie. Wel heb ik het in de derde naamval geschreven om wat meer afstand te kunnen nemen van het verhaal", vertelt Henk. Zijn eerste boek is dus al langer te koop (en te vinden in de biblio- theek), maar het is niet het eerste verhaal dat Henk heeft geschreven. Want daarvoor moeten we veel verder terug. In de tijd dat Henk in Venlo woont (tot twee jaar geleden), is hij als kleine jongen vaak te vinden op het vliegveld in Venlo, de Grote Hei. Hij wandelt vaak rond in deze omgeving en ontdekt daar een gangenstelsel dat zijn aandacht trekt. Hij leert dat er een heel systeem in zit en dat voedt destijds al zijn fantasie in verhalen die hij zijn kinderen vaak vertelt. Later, in 1946, komt hij in Maasniel uit, waar hij via via in een oud huis belandt, dat blijkt te beschikken over verschillende geheime kelders die, zo wordt hem verteld, niet bedoeld zijn als schuilkelder. Ze zouden dienen als zeer geheime kamers, waar belangrijke documentatie over het verzet in opgeslagen wordt. "Ik leerde dus nogal wat, maar liet het eigenlijk rusten, ondanks dat ik het er interessant vond. Pas veel later heb ik de twee verhalen gecombineerd tot een spannend verhaal. Het speelt zich dus af op de Grote Hei en in het huis met de geheime kelders, maar het is wel een verhaal dat echt zou kun nen gebeuren en waar veel men sen bestaande plekken in zullen en kunnen herkennen." Op die manier wordt dus 'Het Geheimzinnige Kistje' geboren, waarin een jongen, Mike, een kistje op een rommelmarkt koopt dat vol geheimen blijkt te zitten en hem meeneemt op spannend avontu ren. Het verhaal blijft overigens, eenmaal geschreven, nog lange tijd op de plank liggen. In de tus sentijd blijft Henk zich overigens volop bezighouden met schrijven. "Ik heb altijd veel geschreven. Ik heb veel gereisd in mijn leven en schreef dan ook veel reisverhalen. Ook is er een heel boekwerk over de geschiedenis van mijn familie dat ik heb gemaakt." Uitgeven, daar dacht hij in die tijd niet echt bij na. Wel leerde hij zelf boeken te binden, waar door veel van zijn verhalen mooi gebundeld zijn. Het eerste offici- ele uitgegeven boek laat lang op zich wachten, terwijl Henk intus sen doorschrijft. Waarom nu pas uitgeven? "Moeilijke vraag", ant woordt Henk direct, "ik heb het enorm lang uitgesteld en begon het laster misschien een beetje te zien als een gemiste kans." Maar dat je nooit te uit bent om zoge naamde kansen alsnog te grijpen, bewijst hij nu vol overtuiging. Henk bezit een creativiteit op meerdere uiteenlopende vlak ken. Hij heeft bijvoorbeeld een voorliefde voor vlinders, die hij in veel verschillende soorten, maten en kleuren met zijn blote handen maakt. Zelfs het 'geheime kistje', dat de hoofdrol speelt in zijn laat ste boek, bestaat in het echt. Een mooi exemplaar dat bijzondere fascinatie oproept bij veel kinde ren. Wie overigens denkt dat Henk van plan is op zijn leeftijd de spreekwoordelijke pen erbij neer te leggen, die zit er goed naast. Achter zijn computer brengt hij nog steeds veel tijd door om nieu- Schrijver Henk van Straten. we verhalen in elkaar te zetten. Zo weet hij zelfs als wel boek zal volgen in de reeks als het aan hem ligt. "Dat wordt 'Het Spookhuis'. Ook een verhaal dat al langer op de plank ligt en fictief is, maar wat ik nu wel wil gaan uitgeven", ver klapt Henk. Daarnaast is hij bezig met een boek dat net als zijn eerste publicatie, gebaseerd is op eigen ervaringen. "Het boek gaat over mantelzorg, waar ikzelf ook mee te maken heb. Het verhaal speelt zich weliswaar af in een andere omgeving, maar ik schrijf het wel uit eigen kennis en het is allemaal waar. Ik combineer hierin het dra matische aspect met humor." Geïnteresseerd in de boeken en verhalen van Henk van Straten? Begrijpelijk! Neem dan snel een kijkje op www.boekscout.nl waar u via de online boekwinkel meer te weten kunt komen over de boe ken en hem kunt bestellen. EN MAAS Nooit te oud om kansen te grijpen L Venrayse horecamedewerkers zijn kanjers Vrijwilligerswerk in 1Gu ate mala als huwelijksreis Project Guatemala in volle gang 13 mei 1009 Dm™ tai' Steun ons kiedetpreieei in Sm Maten - OualemaUl iiiijh» urn jtaat tlMi»'"»""0"1 Alda en Jan voget hun fo.fi in Ciu-ittm.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17