Pauselijke eer voor Mia Janssen Podiumplek Kevin van Leuven Gouden erespeld voor Leo Beterams Toch geen asielzoekers in Tienray Peuters bewegen BK ïïmmm ff PEEL EN MAAS Donderdag 28 mei 2009 - Pagina 13 De actie voor het vervan gen van de versleten glas-in- loodramen van de Joannes de Doperkerk in Meerlo heeft een van de prijzen gewonnen van de Stichting Wilhelmina San- gers Cultuurprijs. De prijs die naar Meerlo gaat bedraagt 4800 euro. De bij deze prijs beho rende oorkonde werd vrijdag middag in Venray uitgereikt door het bestuur van de Wil- helmina Sangers Stichting aan pastoor Ruud Verheggen van Meerlo. Liefst dertien kerkelijk geori- enteerde organisaties in de regio Venray en Beegden ontvangen dit jaar in totaal een bedrag van 43.200 euro van de Stichting Wilhelina Sangers Cultuurprijs. De prijzen variëren van 2400 tot 4800 euro. Wilhelmien Sangers werd in 1898 geboren in Beegden en was directrice van de toenma lige huishoudschool in Venray. Zij overleed in 1990 op 92-jarige leef tijd in Venray en werd begraven te Beegden. Ze was een bekende persoonlijkheid in Venray. Zo is er ook een straatnaam naar haar vernoemd. De directrice had een mooi bedrag gespaard en ander halve maand voor haar overlijden via de notaris laten vastleggen dat van de rente jaarlijks de cultuur prijzen uitgereikt konden worden. De prijzen moeten worden gege ven aan organisaties en instituten die nauw verbonden zijn met het katholieke geloof en een bijdrage leveren aan het behoud van onder andere kerkschatten. Maar ook jeugdorganisaties met een soci ale tak kunnen een beroep op het fonds doen. Het gaat om organisa ties in de regio van de geboorte- en overlijdensplaats van Wilhel- mina Sangers. Voorzitter Jo Simons -de vroege re burgemeester van Broekhuizen- meldde dat de parochie Joannes de Doper zich op een geweldige wijze heeft ingezet om het geld bijeen te krijgen voor het vervan gen van de glas-in- loodramen. De inspanningen van het kerkbestuur, het actiecomité en de vele vrijwil ligers hebben de prijs verdiend, aldus Simons. Pastoor Ruud Ver heggen reageerde zeer verrast op de prijs. "Het is een groot bedrag dat we hebben ontvangen dankzij de inzet van veel vrijwilligers in onze parochie", aldus de pastoor, die samen met kerkbestuurslid Arnold Jacobs en comitélid René Poels de oorkonde kwam opha len. Het was de achttiende keer dat het bestuur van de Stichting Wilhelmina Sangers Cultuurprijs de prijzen uitreikte. In totaal is de afgelopen jaren een bedrag van bijna 700.000 euro beschikbaar gekomen voor organisaties en instituten. Het Actiecomité Glas in Nood Meerlo heeft vorig jaar (2008) de glas-in-loodramen van de Joannes de Doperkerk succesvol afgeslo ten nadat ruim 50.000 euro was ingezameld. Daarvoor werden veel succesvolle publieksacties gehouden en tokkelde de pastoor zelfs van de hoge kerktoren af. De totale kosten van de restauratie van de glas-in-loodramen zijn ge raamd op ruim 160.000 euro. Dat geld wordt opgebracht door het kerkbestuur (78.000 euro), het bisdom (32.000 euro) en de acties in het dorp (50.000 euro). Het comité heeft het afglopen jaar veel inwoners van Meerlo in actie gekregen om dat geld ook daadwerkelijk binnen te krijgen. Al die inspanningen zijn voor het De uitreiking van de oorkonde v.l.n.r. voorzitter Jo Simons, secre taris Ruud Vermaaten, bestuurs lid mevrouw M. Schim van der Loeff-Savelsbergh, pastoor Ruud Verheggen en Arnold Jacobs. bestuur van de Stichting Wilhelmi- na Sangers Cultuurprijs aanleiding om de prijs toe te kennen. De glas-in-loodramen moeten dringend worden vervangen. Ze dateren van vlak na de oorlog. De parochianen hebben eind jaren veertig het door oorlogsgeweld verwoeste godshuis zelf weer hersteld met de middelen en materialen die toen beschikbaar waren. In die periode zijn ook de huidige witte glas-in-loodramen gezet. Begin jaren vijftig zijn de drie grote ramen boven het altaar voorzien van gebrandschilderd glas en in de jaren tachtig geres taureerd. Deze bevinden zich in een uitstekende staat. Alle overige ramen van het kerkgebouw zijn versleten en er vallen hier en daar zelfs stukjes uit. Deze ramen, in totaal 36 stuks, moeten worden vervangen. Het is de bedoeling dat in juli gestart wordt met de ver vanging van de ramen. Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/Wqsosz stopt De Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/ W^sosz stopt aan het eind van dit jaar met haar activiteiten. Dat heeft burgemeester Joep Hahn in zijn functie als voorzitter van de stichting officieel bekend gemaakt. Volgens Hahn is de opsplitsing van de gemeente Meerlo-Wanssum - en zijn pen sionering - per 1 januari 2010 de aanleiding voor het ophef fen van de samenwerking met de Poolse gemeente. "Maar het is ook zo dat we al onze doelstellingen hebben bereikt in ruim vijftien jaar tijd. In het begin hebben we vanuit Meerlo-Wanssum de mensen en organisaties als scholen en ziekenhuizen hulp geboden door hun goederen te bren gen. Stilaan zijn we gelijkwaar dige partners geworden. De mensen in W^sosz doen het nu zelf en krijgen de laatste jaren nog maar een beetje hulp van ons." Toch schrok het gemeentebe stuur van W^sosz danig toen Joep Hahn en zijn vrouw Riny, die bijna vanaf het begin als secretaris aan de stichting verbonden was, in sep tember 2008, tijdens de afronding van de vier allerlaatste projecten van Kern met Pit, de onheilstijding voorzichtig overbrachten. "Er ont stond meteen een grafstemming", weet Joep Hahn zich nog goed te herinneren. "Maar het is natuurlijk niet zo dat alle vriendschapsban den ineens eindigen. Er zijn in vijf tien jaar tijd tijdens de uitwisselin gen enorm veel vriendschappen tussen mensen uit Meerlo-Wans sum en W^sosz ontstaan. Nee, niet alleen op bestuurlijk niveau, maar bijvoorbeeld ook tussen gezinnen die elkaars kinderen een logeer- plaats hebben geboden." De actie ve ouderwerkgroep wil de uitwis selingen met W^sosz graag blijven organiseren, vervolgt Riny Hahn. "In augustus gaan we samen met de werkgroep aan tafel zitten om te bekijken hoe de vriendschaps banden metW^sosz in de toekomst ingevuld zouden kunnen worden. Het stichtingsbestuur kan daar bij een handje helpen. De ouder- werkgroep zal een rechtspersoon moeten worden, onze stichting overnemen kan de eerste stap zijn. We hebben als bestuur aangebo den te helpen bij het opstellen van doelstellingen, statuten e.d. en zul len ook de kosten daarvan dragen." De nadere invulling van het een en ander is een zaak van de leden van de werkgroep, zegt Joep Hahn. "Maar voor raad en advies kun nen ze natuurlijk altijd bij ons en de overige bestuursleden terecht. Voor de Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/ W^sosz zit de tijd er na vijftien schitterende jaren binnenkort echter op. Het is een mooie en erg leerzame peri ode geweest, waarbij wij als kleine gemeente er mede voor hebben gezorgd dat de leefbaarheid in W^sosz erg is vooruitgegaan. Daar mogen we best trots op zijn en daar zijn de mensen in W^sosz ons ook erg dankbaar voor." W^sosz is net als Meerlo-Wans- sum een kleine plattelandsge meente. De gemeente telt 7000 inwoners en ligt aan de Duits-Pool se grens, tweehonderd kilometer zuidoostelijk vanaf Frankfurt am Oder. In oktober 1992 bracht het Meerlo-Wanssumse gemeente bestuur een eerste bezoek aan W^sosz. Joep Hahn zal zijn eerste kennismaking met de plattelands gemeente nooit meer vergeten. "Dat was een bijzondere beleve nis", zegt hij. "De grote veranderin gen die ook in Polen plaatsvonden na de val van de Berlijnse muur in 1989, waren op het platteland nog nauwelijks in gang gezet. We heb ben nog het Polen van voor de val van de muur gezien. De ontvangst was toen en is nu nog steeds allerhartelijkst, want van de gast vrijheid in Polen kunnen wij hier in Nederland nog wel wat leren. Die kent geen grenzen: 'Een gast in huis, is god in huis'. In de loop der jaren hebben we de gemeente en het land zien moderniseren, zeker na de toetreding van Polen tot de Europese Unie per 1 mei 2004, maar die gastvrijheid is altijd gebleven." Zeker in het begin van de samenwerking was er volgens Joep Hahn vooral sprake van een- richtingsverkeer van vooral materi alen uit Meerlo-Wanssum waaraan in W^sosz behoefte was. Meubilair voor scholen en kindertehuizen, (elektrische en in hoogte verstelba re) bedden, rollators en rolstoelen voor zieken- en verpleegtehuizen, sporttoestellen voor verenigin gen, prentenboeken voor een bibliotheek en zelfs de rode blus- auto van de brandweer ging vanuit Meerlo-Wanssum naar Polen. "Wat eens zo'n primitief land was, is de laatste jaren echter met sprongen vooruitgegaan. De mentaliteit van het land is veranderd, verwesterd, en ik moet zeggen dat W^sosz ook geluk heeft gehad met een erg gedreven en nieuwsgierige bur gemeester als Zbigniev Stuczyck. Die heeft veel Europese subsidies binnengehaald en ook bij ons in de gemeente goed rondgekeken. In W^sosz is bijvoorbeeld in een vleugel van een te groot gebouw de school bijna een kopie van de sporthal in 't Brugeind in Meerlo gebouwd. Van die hal was hij erg onder de indruk. Ja, dat zijn toch leuke dingen." Maar ook introduceerde de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/ W^sosz samen met de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij (KNHM) het succes volle project Kern met Pit in de Poolse gemeente. "Die financiële ondersteuning van kleinschalige projecten heeft de leefbaarheid in de dertig dorpjes en gehuchten van W^sosz erg verbeterd", vindt Riny Hahn. "Voor de inwoners was het in het begin allemaal nieuw. Zij waren uit de communistische periode niet gewend dat zij zelf iets konden ondernemen. Ze waren in het begin erg afwach tend, maar begonnen al snel eigen initiatieven te ontplooien. De olie vlek heeft uitstekend gewerkt, er kwamen steeds meer initiatieven en er werd samen gewerkt aan de leefbaarheid." In het eerste jaar werden zestien projecten, zoals de aanleg van een speeltuin, het opknappen van een gemeen schapshuis of een trimbaan bij een school, beloond met minimaal 1000 euro voor materiaalkosten. "In het eerste jaar hebben we dat samen met de KNHM betaald, ieder de helft", weet Riny Hahn. "Na twee jaar wilde de KNHM stoppen om elders in Polen een andere gemeente te adopteren. Maar de roep vanuit W^sosz was zo groot dat werd besloten om er nog een ronde aan vast te plak ken." Lachend: "Ja, de buurgemeen ten waren erg jaloers en hebben de burgemeester van W^sosz vaak gevraagd hoe hij dat toch altijd voor elkaar kreeg. In drie jaar tijd zijn circa 60 leefbaarheidsprojec ten in de gehele gemeente met behulp van onze stichting en KNHM gerealiseerd. W^sosz heeft een echte facelift ondergaan." De stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/ W^sosz werd in 1997 opgericht met als doel mee helpen om contacten te leggen en vriendschapsbanden te kweken tussen de twee gemeenschappen. De hoofddoelstelling om zoveel mogelijk mensen bij de samenwer king te betrekken, is gehaald, vindt Joep Hahn. "De samenwerking bestond uit een mix van vriend schapsbanden en samenwerkings- projecten.Verbroedering, ontmoe ting en kennisuitwisseling, daar ging het eigenlijk allemaal om. En natuurlijk is de samenwerking ook goed geweest voor het wegnemen van vooroordelen. Want Polen zijn net als wij mensen. Zij zijn niet beter, maar zeker ook niet slech ter." Stanislaw Lewicki, de ambte naar die al die jaren als enthousi aste tolk en contactpersoon heeft gefungeerd, blijft deze week in het kader van de vriendschapsban den samen met zijn echtgenote en drie kinderen een paar dagen bij de familie Hahn logeren. Eind juni brengt ook burgemeester Zbigniew Stuczyck met zijn echt genote Renata een bezoek aan de familie Hahn én de gemeente Meerlo-Wanssum. "En ik weet zeker dat wij nog regelmatig naar W^sosz reizen. Ja, na 1 januari 2010, als ik met pensioen ben en meer vrije tijd heb. We hebben tij dens de viering van het tienjarig jubileum de sleutel van W^sosz gekregen, dus volgens mij zijn we daar altijd van harte welkom", besluit Joep Hahn lachend. Koster Mia Janssen (72) uit Wanssum is vanwege haar ver diensten voor de plaatselijke parochie geëerd met de pau selijke onderscheiding Bene Merenti. Dit is een onderschei ding die wordt uitgereikt aan mensen die langer dan tien jaar zeer verdienstelijk, maar meestal op onopvallende wijze, bezig zijn voor de paro chie. Dat is bij Mia Jansen zeker het geval. Ze is al meer dan negentien jaar zeer actief. Op haar verjaar dag, op Hemelvaartsdag, ontving ze de bijzondere onderscheiding uit handen van pastoor Van Horne. Op haar 52ste werd Mia Jansen lid van het kerkbestuur. Naast haar kosterwerkzaamheden regelt ze onder meer ook de indeling van de misdienaars, neemt ze de mis- intenties aan, laat ze de missen publiceren in de media en stemt ze de missen af met de andere parochies. KWS Tijdens de derde wedstrijd voor het ONK Supersport 600 in het Gelderse Hengelo is Kevin van Leuven uit Swolgen op een derde plaats geëindigd. In zijn tweede seizoen in de SS 600 is dit een uitstekende pres tatie te noemen. De race werd in twee delen gereden omdat er na zes ronden een rodevlagsituatie was. Kevin lag op dat moment op een vierde plek. Na de herstart had hij het flink aan de stok met Ker- vin Bos, die echter te veel waagde om Kevin bij te houden en ten val kwam. Op de derde plaats liggend maakt de regerend kam pioen Swen Ahnendorp een fout en Kevin kon hem ook passeren. Nadat de tijden van racedeel een en twee waren samengevoegd, bleek Kevin een derde plaats te hebben behaald. Een plek waar hijzelf, het team, en de vele fans enorm blij mee waren. Door deze uitslag is Kevin op geklommen naar de zesde plaats in de tussen stand. Op tweede pinksterdag is de vierde ONK-wedstrijd in Oss, wederom een stratencircuit. Oud-wethouder Leo Bete- rams (PK Meerlo-Wanssum) uit Meerlo heeft vorige week tijdens zijn drukbezochte afscheidsreceptie in zalencen trum 't Brugeind in Meerlo de gouden erespeld van de gemeente Meerlo-Wanssum ontvangen. Hij is de derde persoon die met dit bijzonde re kleinood wordt geëerd voor zijn verdiensten, na oud-wet houder Jan Rutten (CDA) uit Wanssum en huidig GP-wet- houder Arnold Holl. Leo Beterams (61) was tussen 1974 en 1990 lid van de gemeen teraad, eerst voor Lijst Wanssum en sinds 1978 voor de PK Meerlo- Wanssum, waarvan hij medeop richter was. Vanaf 1 mei 1990 tot begin dit jaar was hij wethouder van met name Welzijn en Sociale zaken. Al die tijd zette Beterams zich vol energie in voor met name de zwakkere mensen in Meerlo- Joep Hahn speldt Leo Beterams de onderscheiding op. Wanssum. Na negentien jaar kwam het wethouderschap van Leo Bete- rams in februari 2009 abrupt tot een einde. Onder druk van CDA, GP'94 en PvdA diende hij net als met collega-PK-wethouder Carla Brugman zijn ontslagbrief in, na 35 jaar lokale politiek. "Uiteindelijk zijn wij, mijn vrouw en ik, blij met de gemaakte keuze", zegt Leo Beterams. "De grote belangstelling tijdens de receptie, de warme, soms troos tende, maar zeker ook opbeurende woorden, e-mails en kaarten heb ben ons allebei erg goed gedaan. De heel persoonlijke noten op de kaarten hebben mij de bevesti ging gegeven dat mijn manier van werken, van aandacht geven in de 'menselijke maat' zeer gewaar deerd werd en dat stemt tot grote tevredenheid. Iedereen dank daarvoor." Vervolg voorpagina Deze hadden hun onderzoek op het moment van de drukbezochte informatiebijeenkomst in het hotel nog niet voltooid. Het COA had de gemeente laten weten dat het bestemmingsplan en de gebruiks vergunning de huisvesting van de asielzoekers in St-Joseph toelaat en de gemeente dus geen andere keuze zou hebben dan de tijde lijke noodvoorziening toe te laten. Dit blijkt nu echter volgens de door de gemeente ingeschakelde juristen niet het geval te zijn. "Er is helaas een verkeerd in de pers gekomen", verklaarde burgemees ter Joep Hahn dinsdagmiddag tij dens een persconferentie. "Ik heb steeds verteld dat de opvang van asielzoekers in het hotel moet passen binnen zowel het bestem mingsplan als de gebruiksvergun ning. Maar als het in het overeen stemming is met de regels, kan een gemeente de opvang van vluchte lingen niet tegengehouden. Dat heb ik gezegd. Ik heb geen enkel principieel bezwaar tegen de opvang van asielzoekers, maar het moet wel aan de voorwaarden vol doen. De burgemeester wil dat, werd gezegd, maar dat is niet zo." Waarom het COA niet heeft gewacht met het informeren van de burgers, weet Hahn niet. "Dat moet je aan het COA vragen. Het COA heeft besloten om die infor matieavond te organiseren en is verantwoordelijk voor de com- municatie."Volgens woordvoerder Anholt heeft het COA echter de normale procedure gevolgd en was er geen enkele aanleiding om de burgers niet te informeren over de tijdelijke opvang in het hotel in Tienray. "Waarom? We hebben vooraf met de gemeente gepraat en toen is ons zowel mondeling als schriftelijk te kennen gegeven dat er geen bezwaren zijn. Ja, wij erg ontstemd en verbaasd over het besluit." Dorpsraadvoorzitter Anthony van Baal is zeker niet ontstemd over het besluit van het college van B en W. "De opluchting zal groot zijn in het dorp. En groot gedeelte van Tienray was niet tegen de komst van de vluchte lingen, maar 250 was gewoon te veel. Dat zouden er minder moe ten zijn, en dat zijn er nu in ieder geval een stuk minder." Frans Kerstjens, fractievoorzit ter van GP'94, zag het besluit al aankomen. "We hebben het er maandagavond in het presidium (overleg tussen burgemeester en fractievoorzitters, red.) over gehad. Toen was al duidelijk dat er twijfels waren omdat de opvang van asielzoekers in het hotel niet zou stroken met het bestemmings plan. Het besluit zal voor Tienray in ieder geval een hele opluchting zijn." Vreemd is volgens Kerstjens wel dat het COA verklaart met spoed op zoek te zijn naar tijdelij ke opvangplaatsen, terwijl staats secretaris Albayrak (PvdA) van Jus titie vorige week in een debat met de Kamer zei dat het COA niet al direct alle zeilen hoeft bij te zetten om mensen op te vangen. "En er moet personeel verdwijnen omdat enkele gevangenissen de deuren sluiten. Pas die aan en maak daar goede opvangcentra van, zou je zeggen. Duidelijk is in ieder geval dat het erg heeft geschort aan een stukje duidelijke informatie. Want iedereen dacht dat de opvang van vluchtelingen in het hotel niet te voorkomen was." Fractievoorzitter Rob van der Heijden zegt dat de CDA-fractie eerder intern heeft gediscussi eerd 'over de toen blijkbaar defi nitieve komst van de tijdelijke noodvoorziening voor asielzoe kers naar Tienray'. Aan dit dossier zitten meerdere kanten. Enerzijds is het CDA na informatieverga ring en fundamentele discussie van mening dat wij enerzijds een morele maatschappelijke plicht hebben inzake het opvangen van mensen in een noodsituatie, een stelling die ook door inwoners van Tienray tijdens de informatie avond werd verwoord. Anderzijds leven we in een rechtsstaat. Mijn fractie had daarbij twijfels over de correctheid van de stellingname van het COA. Het beginsel van rechtszekerheid was mogelijk in het geding, met name ten aanzien van het bestemmingsplan. Ook hadden wij vragen ten aanzien van het verschil tussen het aantal van 190 gasten, waarop de gebruiks vergunning gebaseerd is, en de geplande huisvesting van 250 asielzoekers. De reactie van het college van B en W bevestigt onze twijfels inzake de haalbaarheid. De rol van het COA lijkt daardoor uiterst dubieus en gebaseerd op een overvaltactiek en een partij tje blufpoker. Dat is volgens het CDA een ongewenste opstelling, zowel naar de burgers in de direc te nabijheid van een geplande opvang als naar de beeldvorming ten aanzien van de vestiging van asielzoekers." Ook Sylvia Gielens, de Tien- rayse fractievoorzitter van de PvdA, is opgelucht. "Natuurlijk ben ik opgelucht dat de tijdelijke noodvoorziening asielzoekers geen doorgang vindt in Hotel St.Joseph Als het er misschien wat minder waren geweest, dan was er niet zoveel commotie ont staan. Ik hoop dat de gemoederen van de burgers van Tienray weer wat tot rust zijn gekomen. Er kan weer rustig geslapen worden in het dorp Tienray." Fractievoorzitter Theo Franc ken van PK Meerlo-Wanssum, de enige oppositiepartij, vindt dat het college van B en W heel wat heeft uit te leggen. "Waarom eerst een heel dorp op stang jagen alvo rens uit te zoeken of het wel kan en mag? Vorige week kwamen de asielzoekers wel, en nu niet. Als je ballen hebt dan zeg je toch tegen het COA dat ze met hun informa tieronde even moeten wachten totdat het juridisch onderzoek of het ruimtelijk kan is afgerond? Dit hele gedoe is slecht voor de geloofwaardigheid van de politiek. Verder vind ik het erg zwak dat de wethouders de burgemeester niet hebben gesteund. Waarom zaten zij niet vooraan tijdens de infor matieavond in Tienray? Waarom moest de burgemeester alleen het woord voeren? Hahn heeft namens het college de kastanjes uit het vuur mogen halen, dat vind ik niet erg collegiaal." Francken kan zich de reactie in het dorp goed voor stellen. "Opluchting, blijdschap. De bewoners zullen zeggen dat de gemeente toch weer onder de massale druk is bezweken. Maar het blijft natuurlijk ook vreemd dat de staatssecretaris in tegen stelling tot het COA vertelt dat er eigenlijk geen nijpend probleem is.Tja, communicatie. Vorige week stonden alle peu terspeelzalen in de gemeenten Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum in het teken van de peuterbeweegweek. De drie gemeenten werken samen binnen het project Sport-3, waarin men- sen gestimuleerd worden om te bewegen. Een van de onderdelen van het project is het bewegen met peuters. In Meerlo werd het bewegen gecombineerd met het mooie weer. De peuters hebben gerend, geklommen en geklauterd. Cultuurprijs voor kerkramenactie Meerlo "Maar vriendschappen gaan niet verloren Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13