'Monument voor eigen jongens' PK: "Meerlo kan naar zijn medisch cluster fluiten" Leefplein Meerlo van de baan 't Karrewiel klaar voor toekomst Bouw brug Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 28 mei 2009 - Pagina 11 Werkgroep Meerlo ijvert voor eerbetoon oud-Indiëgangers jp. KrfgËW De oprichting van een monument ter nagedachtenis aan Herman Linskens (kleine foto), die op 21-jarige leef tijd, op 24 september 1947 om precies te zijn, op het Indone sische eiland Java tijdens een gevecht dodelijk werd getrof fen door vijandelijk vuur. Dat is waar het onlangs in het leven geroepen comité 'Monument voor gevallenen Meerlo-Wans- sum in Indonesië 1945-1950' voor ijvert. "Een monument voor onze eigen jongens", zegt woordvoerder Mies Coenders, die zich samen met Bertus Janssen, Sjaak Cox, Harry Vul- lings en Lei Bartels inzet voor de realisatie van een herden kingszuil op het plein voor het gemeentehuis in Meerlo. De vijf oud-Indiëgangers hebben het college van B en W van Meerlo- Wanssum vorige week officieel op de hoogte gesteld van hun plan. Of ze van de gemeente toestem ming, hulp en 4500 euro subsidie krijgen voor het monument, is op dit moment nog niet bekend. Het comité bestaat uit oud-Indiëgan- gers en hun nabestaanden en het krijgt voor zijn plan de volledige steun van de plaatselijke afdeling van de Bond van Wapenbroeders. "De bedoeling is om met het monument niet alleen Herman te herdenken, maar in hem wor den ook alle teruggekeerde oud- Indiëgangers erkend", legt Bertus Janssen uit. Volgens Janssen zou het toch wel vreemd zijn als het college van B en W zou besluiten om hun initiatief niet te onder steunen. "Aan de Heesweg in Meerlo is vorig jaar met steun van de gemeente een Lancastermonu ment onthuld ter nagedachtenis aan het overlijden van de Cana dees-Engelse vliegtuigbemanning in de Tweede Wereldoorlog. Daar heeft de gemeente alle medewer king aan verleend. Die onthulling gaf ons allemaal een heel dubbel gevoel en is eigenlijk de aanlei ding geweest om ons in te gaan zetten voor de eigen jongens die door de Nederlandse regering naar Indië zijn gestuurd. Want net als de militairen die in WOII voor onze vrijheid vochten, verdienen ook alle oud-Indiëgangers erken ning, waardering en respect voor het feit dat ze oud-strijdkrachten zijn. Het gaat in onze ogen om een hartstikke vergeten groep die het verdient om een gedenkplaats te krijgen. Ook in Meerlo." Nederlands-Indië was een Nederlandse kolonie die het gebied omvatte dat nu Indonesië is. Tijdens de Tweede Wereldoor log gaven de Nederlandse strijd krachten zich in 1942 over en werd Nederlands-Indië door Japan bezet. De Nederlanders die nog in het land verbleven, werden in Japanse kampen geïnterneerd. Nederland zond na de Tweede Wereldoorlog 140.000 militairen naar zijn voormalige kolonie om orde en rust te brengen in deze gigantische archipel, die pas was bevrijd van de Japanse bezetter. De Nederlandse militairen slaagden er echter niet in de Indonesiërs te verslaan, en mede vanwege inter nationale druk van vooral de Ver enigde Staten, accepteerde Neder land in 1949 de Indonesische onafhankelijkheid. Bij terugkomst in Nederland was er geen belang stelling - laat staan medeleven - voor wat de Nederlandse jongens, meestal dienstplichtigen, mee had den gemaakt tijdens de guerrilla oorlog, waarin 6200 Nederlandse militairen omkwamen. "We wer den bij terugkomst in Nederland met de nek aangekeken", vertelt Sjaak Cox. "Het Nationale Comité 4-5 Mei Herdenking verbood zelfs tot de negentiger jaren deze 6200 oorlogsslachtoffers te herdenken op 4 mei! Pas in 2008 gaf minister president Balkenende openlijk toe dat de Nederlandse regeringen na 1950 geen enkele hulp en erken ning hadden geschonken aan onze oud-Indiëgangers noch aan hun doden. Deze pijnlijke ervaringen hebben veel verdriet en frustra- Het Meerlose comité dat ijvert voor een monument voor oud- Indiëgangers. tie veroorzaakt. Er zijn veel oud- Indiëgangers die nog steeds met een oorlogstrauma rondlopen. Nazorg? Nee, dat kende men in die tijd niet. Je ging naar huis en moest meteen weer werken." Het is dit jaar zestig jaar precies geleden dat de zogeheten souve- reiniteitoverdracht werd overge dragen door Nederland aan de nieuwe staat Indonesië. Tevens wordt de gemeente Meerlo-Wans- sum per 1 januari 2010 opgeheven en gesplitst, waarbij de dorpen Meerlo, Tienray en Swolgen bij Horst aan de Maas en Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck bij Ven- ray worden gevoegd. "Twee goede redenen om onze plannen uit te voeren", meent Mies Coenders. "Het is nu het juiste moment om het monument met daarop de negentien namen van de Meerlose oud-Indiëgangers in de huidige gemeente Meerlo-Wanssum te onthullen." Het plan kan in ieder geval rekenen op steun van Jan Linskens, de jongste broer van Herman. "Ik vind het een prach tig initiatief. Herman is overleden toen hij met een paar mannen een dorp introk. Daar werden ze van buitenaf beschoten. Maar waar schijnlijk is hij door vuur van eigen troepen omgekomen. Ja, ik vind het echt ontzettend mooi dat Herman zoveel jaren later mis schien toch zijn eigen monument krijgt in Meerlo." Politiek teleurgesteld over stopzetten Leefplein De politiek in Meerlo-Wans- sum is niet verbaasd, maar wel zwaar teleurgesteld over het stopzetten van het miljoe nenproject Leefplein in Meer- lo. De fracties vinden dat de plannenmakerij veel te lang heeft geduurd, maar vooral de coalitiepartijen CDA, GP'94 en PvdA willen niet al te lang bij de pakken neerzitten. Ze zien door het afblazen van het Leefplein een nieuwe kans voor zorg in Meerlo en pleiten voor een medisch cluster in het raadhuis. Oppositiepartij PK Meerlo-Wanssum reageert sceptisch. "Met hun pleidooi proberen de fracties hun eigen falen te verbloemen. Dit plan is een wassen neus en finan cieel niet haalbaar, dat snapt iedereen. Het is duidelijk dat Meerlo naar zijn medisch clus ter kan fluiten en dat is een gemiste kans", zegt PK-fractie- voorzitter Theo Francken stel lig. Volgens Francken is het ver schrikkelijk dat het megaproject Leefplein is afgeblazen. "Het was hét speerpunt, waarin enorm veel tijd en energie is gestoken. Maar het heeft gewoon veel te lang geduurd, dat was al lang dui delijk. De vorige wethouder (Dic kie Minken, PvdA, red.) is daar verantwoordelijk voor. Waar wij bang voor waren, is nu gebeurd. Daarom verbaast het besluit me niet. Het is niet voor niks dat het vorige college afscheid van die wethouder wilde nemen. En nu zijn de rapen pas echt gaar. Een kans van dit kaliber doet zich maar een keer voor en ik kan me ook niet voorstellen dat de gemeente Horst aan de Maas het gemeen tehuis schenkt aan het medisch cluster. Dat gebouw is begroot op pakweg 500.000 euro." Francken vraagt zich tevens af of het huidige college er wel voldoende aan heeft gedaan om het project het laatste zetje te geven. "Was het niet mogelijk om financieel een extra steentje bij te dragen? Je moet bij dit soort projecten ook creatief zijn en een win-winsituatie weten te cre- eren. Ik vraag me af of dat wel is gebeurd. Daar zullen we zeker op terugkomen bij de verantwoorde lijk wethouder." Ook het CDA betreurt het dat het belangrijke project Leef- plein in zijn oorspronkelijk vorm niet haalbaar is, zegt fractievoor zitter Rob van der Heijden. "Het college had van de nieuwe coa litie de opdracht meegekregen om knopen door te hakken. Het Leefplein was één van de dossiers waarop dat moest gebeuren. Het proces inzake het Leefplein was te stroperig geweest en duurde veel te lang. Een oude boerenwijs heid stelt dat je het ijzer moet smeden als het heet is. Dat kun je niet jaren later. Inzichten, situ aties en financiële mogelijkheden veranderen. Soms ten goede, soms ten kwade. Dit laatste gebeurde zeker ten aanzien van de Zorg groep Noord-Limburg en Wonen Venray." Het CDA is volgens Van der Heijden van mening dat het nieu we college adequaat handelt door dit signaal af te geven. "Dat laat echter onverlet dat de politiek nu aan zet is. Zijn er nog mogelijkhe- den om naast het project brede school een afgeslankt zorgplein te realiseren? Daar zullen we ten behoeve van de burgers van Meer- lo-Wanssum uitdrukkelijk naar moeten kijken. Mogelijk is het hui dige gemeentehuis daar een ideale locatie voor." Ook fractievoorzitter Frans Kerstjens van GP'94 is teleurge steld over het annuleren van het Leefplein in Meerlo. "Ondanks het feit dat er nu eindelijk duide lijkheid is over het Leefplein, is dit natuurlijk voor iedereen een enorme tegenvaller. Geweldige plannen werden er gemaakt, maar de fractie van GP '94 is van mening dat deze plannen achteraf te ambitieus zijn geweest. In het verleden hebben we het vorige college herhaaldelijk meerdere malen vragen gesteld over de voortgang van het Leefplein. Alles heeft in onze ogen te lang op zich laten wachten en daardoor zijn ook eerdere toezeggingen van deelnemers door de tijd ach terhaalt. Natuurlijk zal de huidige financiële malaise ook nog debet zijn aan het geheel." Voor wat betreft de brede school zal volgens Kerstjens gekeken moeten worden of een aanpassing op de huidige locatie tot de mogelijkheden behoort. "Of nieuwbouw op de locatie bij de sporthal. Dat laatste zal natuur lijk erg lastig worden gezien de financiële aspecten die hierbij een grote rol zullen spelen. De sociaal maatschappelijke zaken binnen het Leefplein onderbrengen in het gemeentehuis is wellicht een optie. De tijd die we daarvoor hebben, wordt echter steeds min der. Op dit moment kunnen we weinig doen en we wachten het voorstel van het college af." Ook fractievoorzitter Sylvia Gielens (PvdA) laat weten dat het plan voor een Leefplein, achteraf gezien, 'te ambitieus was voor de locatie'. "Met de kennis van nu is het duidelijk dat er te veel open einden waren, waarin partners elkaar moesten vinden. In elke fase was er een moment van go/ no go, en zolang deze 'escape' er was hebben partners meegelift en knopen niet doorgehakt. Tot dui delijk werd wat het kostenplaatje zou worden. Toen hebben een aantal belangrijke participanten afgehaakt." Een van de doelen, namelijk de huisartsenzorg, in het algemeen het medisch cluster, binnen de dorpen vast te houden, is volgens de PvdA nog realiseerbaar. "Maar dit vraagt om creatieve oplos singen. Daarnaast hebben we de school, bibliotheek en de kinder opvang, die samen zouden kunnen optrekken. Dit kan als resultaat van de discussie rond het Leef- plein worden gezien. Het blijkt nu dus wel dat alle projecten onder een parasol brengen voor een aantal deelnemers, ook politiek gezien, te hoog gegrepen was. De verwachting is dat de brede school na een verbouwing op de huidige locatie komt. Het zorgcen trum zou wellicht in het gemeen tehuis van Meerlo-Wanssum gere aliseerd kunnen worden. Het zal er natuurlijk wel van afhangen of het bouwtechnisch wel allemaal kan. We zullen met de resterende partners snel in overleg moeten, over hetgeen er nu moet gaan gebeuren." Het miljoenenproject Leef- plein in Meerlo is van de baan. Het plan is volgens het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum stopgezet, omdat steeds meer deelnemers afhaken. Daarmee is de finan ciële dekking voor de project volledig weggevallen. Voor het Leefplein in zijn hui dige vorm is volgens het college van B en W onvoldoende draag vlak onder de betrokken partners. Tot deze conclusie komen burge meester en wethouders na recen te gesprekken met enkele belang rijke partners binnen het project. Het college bekijkt momenteel of het op een andere wijze een brede school met kinderopvang kan realiseren. Ook wordt er met de KBO gesproken over een alter natieve locatie. De KBO heeft nu haar onderdak in het Meerlose schoolgebouw, maar de school is de afgelopen jaren erg gegroeid en heeft de leegstaande lokalen weer nodig. Er wordt daarom gekeken naar een andere locatie voor de KBO. Het Leefplein was het beoogde zorg- en welzijns- centrum van Meerlo. In dat kader zouden er onder meer een brede school (basisschool met kinder opvang), een bibliotheek, een medisch cluster met huisarts, apo theek en verloskundige zorg en woningen van ouderen en gehan dicapten gerealiseerd worden. Zorggroep Noord-Limburg nam sinds 2006 aan het project deel met de intentie om zogeheten 24 uurszorgwoningen voor maxi maal 28 dementerende ouderen en hun naasten te realiseren. Uit recente demografische en finan ciële berekeningen blijkt vol gens het college echter dat er in Meerlo-Wanssum slechts plaats is voor maximaal tien mensen. Bovendien brengt een nieuwe financieringsvorm meer risico voor de zorgorganisatie met zich mee in het geval bedden leeg zouden komen te staan. Om deze redenen besloot de zorggroep om niet langer aan het project deel te nemen. Wonen Venray, bouwer en verhuurder van het hele complex, stelt dat, nu de zorgorganisatie uit valt, daarmee de behoefte aan de bouw van 21 appartementen is vervallen. Daardoor is vervolgens de financiële dekking van het pro ject onvolledig geworden. Wonen Venray vindt tevens dat niet meer wordt voldaan aan de criteria van de intentieovereenkomst, die de woningcorporatie in 2007 met de gemeente Meerlo-Wanssum heeft gesloten. Tegen deze achtergrond ziet Wonen Venray voor zichzelf geen mogelijkheden meer om het project te realiseren. Wonen Ven- ray is wel bereid mee te denken over de invulling van mogelijke alternatieven. De organisatie voor kinderopvang, Spring, kan de kos ten binnen de beoogde huursitu- atie niet opbrengen en ziet ook af van participatie in het project. In een brief aan de gemeenteraad stelt het college, dat het de ambi- tie om synergie te halen uit het doen samengaan van instellingen 'onverkort wil handhaven'. Het wil daartoe de mogelijkheden van een brede school (basisschool, peuterspeelzaal en kinderopvang laten onderzoeken. Ofwel in het bestaande schoolgebouw ofwel in nieuwbouw. Het college geeft toe dat de gemeente het project heeft onderschat. 'De poging om het Leefplein te realiseren bleek een complex proces met veel afbreukrisico's. Dat hebben wij onderschat. Achteraf bezien is het niet gelukkig geweest om alles tegelijk te willen realiseren. Met de inzichten van vandaag zouden wij inzetten op een fasering van de plannen met vooraf gebonden partijen', schrijft het college van B en W in een brief aan de gemeen teraad. Het Leefplein in Meerlo betrof de clustering op één locatie van een brede school met negen lokalen voor de basisschool (Dynamiek), ruimtes voor de peuterspeelzaal en kinderopvang (Spring), bibliotheek, een medisch cluster met huisartsen, een apo theek, fysiotherapie en mogelijk jeugdgezondheidszorg, zorgwo- ningen (zorggroep) en reguliere woningen. Wonen Venray zou het gehele complex bouwen en gaan verhuren. De samenvoeging van deze functies moest een meer waarde creëren voor de betrok ken partners. Het project startte in 2006. Nieuwe speeltuin, vernieuwd zwembad, renovatie zalen Met de renovatie van de zalen, een nieuwe speeltuin, een vernieuwd zwembad met een glijbaan voor de jongste bezoekers en een update van het complete terrein, is cam ping 't Karrewiel in Meerlo helemaal klaar voor de toe komst. Dat zeggen Jan-Willem en Marianka Sibering, eigena ren van de familiecamping aan de rand van het dorp. De twee zijn erg trots op het resultaat van drie jaar hard werken. Het heeft ze bloed, zweet en tra nen gekost, maar samen met hun medewerkers zijn ze er in rap tempo in geslaagd om van het ietwat ingedutte 't Kar rewiel een levendige cam ping voor zowel Nederlandse als internationale gasten te maken. Hun ambitieuze plan voor een eigen jachthaven hebben ze inmid dels laten varen. Niet mogelijk, zo kregen ze enige tijd geleden te horen van zowel de gemeente als de provincie Limburg. "Het gebied moet zijn mooie natuur behouden en daar hebben we ook alle begrip voor", zegt Jan-Willem Sibering uit. "Het is ook mooi als er wandel- en fietsroutes in de buurt van onze camping komen. En er zijn nog een hoop andere uitdagingen voor ons en onze gas- ten. Zelf zie je het misschien niet, maar Meerlo en omgeving is een prachtig gebied. Dat moeten we veel meer naar buiten toe promo ten." Jan-Willem en Marianka staan als eigenaren van de Meerlose cam ping aan de vooravond van alweer een nieuw zomerseizoen in Meer- lo. Het is druk op de camping, zeg gen ze. Maar ook zelf hebben ze enerverende jaren achter de rug. Want 't Karrewiel heeft onder hun leiding de afgelopen 2,5 jaar een ware metamorfose ondergaan. De zalen zijn gerenoveerd, net als de standplaatsen en het buitenzwem bad. Ook is er veel tijd en geld geïn vesteerd in de aankleding en uit breiding van de camping, die voor hun komst vooral bekendstond als een 'Duitse' toeristenoord, maar tegenwoordig steeds meer Neder landse kampeerders trekt. "We hebben onder meer geadverteerd in de bekende campinggids ACSI, met een kortingsactie. Dat werkt, dat merk je wel. Ook veel mensen uit de regio weten inmiddels de weg naar 't Karrewiel te vinden, bijvoorbeeld voor een middagje zwemmen, het nuttigen van een maaltijd of het drinken van een biertje op het terras. Maar ook worden in onze zalen meetings van bedrijven gehouden. 't Kar- rewiel biedt legio mogelijkheden en", vertelt Jan-Willem Sibering. 't Karrewiel is geen kleine cam ping. Met 430 vaste standplaatsen en 50 toeristische plaatsen, een zwembad met een veertig meter lange glijbaan en een nieuwe glijbaan voor kleine kinderen in de vorm van een karrenwiel, tennisbanen, een visvijver, een café-restaurant, een cafetaria, een dierenweide, een nieuwe speel tuin, diverse zalen en ruim opge zette standplaatsen in het groen, is het een recreatieoord dat jaar lijks duizenden bezoekers trekt. "Hemelvaart was en Pinksteren is bijna volgeboekt", weet Marianka Sibering. "En ook voor de zomer vakantie zijn de meeste plaatsen al gereserveerd. Tijdens de pinkster dagen en tijdens de grote vakantie gaat ons eigen animatieteam weer aan de slag om onze gasten te ver maken. Ja, het oubollige van 't Kar- rewiel is verdwenen. De camping is up-to-date, we hebben zelfs zelf een AED (Automatische Externe Defibrillator, red.) aangeschaft, een apparaat om mensen met een hartstilstand te reanimeren." Lachend: "Ja, de klant is koning. De moderne kampeerder heeft veel wensen, die wij zo goed mogelijk proberen in te willigen." Voor meer informatie: camping 't Karrewiel Peschweg 8, 5864 CZ in Meerlo, telefoon 698062,websi- te www.karrewiel.eu, e-mail: info@ karrewiel.eu. Het bouwen van een brug was de specialiteit van F. van Encke- vort, met de nieuwe bouwmetho de: gewapend beton. Vooral in die tijd belangrijk in verband met de kanalisatie van de verschillende waterwegen. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans- sum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11