Collecte epilepsie Venray zet starters in het zonnetje OPEN cre'cLtieve iedereen 1 Subsidie voor behoud cultuur OTTO werft verzorgers voor zeehonden Ingezonden r ho ve niers VOLLEDi.' VERDUNN Woensdag 20 mei 2009 - Pagina 7 PEEL EN MAAS Gevarieerd aantal cultuurhistorische artikelen De gemeente Venray gaat de komende jaren de startende ondernemer in het zonnetje zetten. Zij doet dit door samen met de Rabobank Venray, de Kamer van Koophandel en Dagblad de Limburger vier keer per jaar de verkiezing van de 'Starter van het Kwar taal' te organiseren. Aan het einde van elk jaar wordt uit deze ondernemers de 'Starter van het Jaar' gekozen. De gemeente heeft in haar eco nomische visie al aangegeven dat ze meer aandacht gaat besteden aan de startende ondernemer. Zo zijn er op enkele plekken in de gemeente kleinere bedrijfs- kavels beschikbaar en verleent de gemeente medewerking aan een nieuw bedrijvencentrum op bedrijventerrein de Hulst. Met dit startersinitiatief dat ook op andere plaatsen in Limburg al loopt, wil de gemeente startende onderne mers de kans geven om met hun Het college van B en W heeft besloten aan vier projecten subsidies voor cultuurbehoud te leveren. Hiermee draagt de gemeente bij aan waardevolle projecten als de gebrandschil derde ramen van de Petrus' Bandenkerk, de wetenschap pelijke geschiedenis van Lim burg, Molen Nooit Gedacht en archeologisch veldonderzoek bij de Hulst II. In totaal is een bijdrage van 12.258 euro toe gezegd. Het college heeft de subsidies vastgesteld op basis van de Ven- rayse Instandhoudingsverorde ning Monumenten en Cultuur historische waarden 2009 (VIMC 2009). Op basis hiervan kan zij bijdragen aan het behoud van ove rige monumentale en cultuurhis torische zaken. Tijdens deTweede Wereldoorlog zijn de gebrandschilderde ramen van de Grote Kerk geheel ver woest. Het bestuur wil het raam boven het dagaltaar voorzien van gebrandschilderd glas zodat een stukje oude glorie teruggewonnen wordt. De kosten zijn geraamd op 75.000 euro. Via giften en donaties probeert het bestuur dit bedrag bijeen te brengen. Een bedrag van 57.000 euro is inmiddels toe gezegd. Nu is de Stichting Res tauratie en Behoud Beeldenschat Petrus Banden Kerk Venray een campagne gestart om de resteren de 18.000 euro bijeen te krijgen. De gemeente levert hieraan een bijdrage van 4.000 euro. In 2013 bestaat het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap 150 jaar, een mijlpaal die het genoot- Veranderingen in vervoer leerlingen Het college van B en W heeft ingestemd met de aanpassing verordening leerlingenver voer. De aangepaste verorde ning zal in het nieuwe school jaar 2009/2010 in werking treden. De aanpassing was nodig omdat ook de landelijke modelverorde ning in 2008 is aangepast. De Ven- rayse verordening is op dat model gebaseerd. Sinds 1987 is het leer lingenvervoer gedecentraliseerd. Hierdoor zijn gemeenten verplicht een verordening leerlingenvervoer vast te stellen en passend vervoer aan te bieden. Op basis van deze verordening kunnen ouders onder voorwaarden aanspraak maken op een vergoeding van de vervoers kosten van en naar school. In de aangepaste verordening is ook de kilometergrens voor het Speciaal Basisonderwijs (SBO Focus) gewij zigd van twee naar vier kilometer. WIJZIGING Met deze wijziging volgt Venray de landelijke tendens, die ervan uitgaat dat kinderen die het spe ciaal basisonderwijs bezoeken lichamelijk prima in staat zijn om naar school te fietsen. Het college en ook de school is het daarmee eens. Venray blijft met de aanpas sing naar vier kilometer overigens nog onder de wettelijke grens. De wetgever vindt zes kilometer fietsen acceptabel, zowel voor kinderen van het speciaal als het regulier basisonderwijs. Voor leer lingen van SBO Focus die op dit moment gebruikmaken van het leerlingenvervoer en binnen de grens van vier kilometer vallen, is een overgangsregeling getroffen van zes maanden. Op 4 juni wordt het B en W advies voorgelegd aan de commis sie Maatschappelijke Diensten en op 30 juni aan de gemeenteraad. bedrijf naar buiten te treden. De winnaars zijn verzekerd van gratis publiciteit en ontvangen boven dien een kleine attentie. Bij het bepalen van de winnaar zal vooral worden gekeken naar zaken als innovatie, duurzaamheid, regio nale uitstraling en maatschappe lijke betrokkenheid. Wethouder Lei Heldens is blij met dit nieuwe initiatief. "We gaan de komende tijd meer aandacht besteden aan onze starters en werken daarbij graag samen met onder meer de Kamer van Koophandel en de Rabobank. Deze verkiezing past prima bij ons voornemen om het zelfstandig ondernemerschap in Venray te promoten. Ik ontmoet vaak starters en weet daarom dat er heel veel goede initiatieven zijn zonder dat dit altijd wordt opge merkt. Via de starter van het kwar taal gaan we daar iets aan doen. Ik ben ervan overtuigd dat dit voor veel mensen met plannen voor een eigen bedrijf aanleiding kan zijn om de echte stap te maken." schap op eerbiedwaardige wijze wil gedenken. Onder andere door een nieuwe wetenschappelijke geschiedenis van Limburg het licht te laten zien. Dit werk zal bestaan uit drie boekdelen over de periode tot 1500, van 1500 tot 1800 en de periode van 1800 tot heden. De boekwerken dragen bij aan het behoud van de cultuurhis torische waarden van Venray en de hele provincie. Het initiatief ontvangt een bijdrage van 2.000 euro. De afgelopen jaren heeft van wege het ontbreken van financi- ele middelen het onderhoud van molen Nooit Gedacht in Merselo achterstand opgelopen. Eerdere inspanningen van de gemeente hebben geresulteerd in een uit breiding van het bestuur van de Stichting met een groot aantal activiteitencommissies die ervoor zorgen dat er 'leven' in de molen gaat komen. Met een functie en een kostendekkende exploitatie, waarbij het onderhoud de groot ste kostenpost is, wordt behoud voor de toekomst mogelijk. De gemeente verstrekt een bijdrage van 3.758 euro voor 2009 en 2010. Het is nu nog mogelijk voor de Archeologische Werkgroep Venray (AWV) om veldonderzoek te doen in het,voornamelijk archeologisch, zeer waardevolle terrein De Hulst II. Al een groot aantal jaren vindt hier onderzoek plaats en de resul taten leveren een grote bijdrage in de beeldvorming van hoofdzake lijk de Romeinse geschiedenis van Venray. Met de bijdrage van 2.500 euro kan verder onderzoek plaats vinden. Werk aan N554 De provincie Limburg is van plan om van maandag 29 juni tot maandag 20 juli 2009 op drie plaatsen werkzaamheden te verrichten aan de hoofdrij baan en de (brom)fietspaden van de provinciale weg N554 tussen Horst en Wanssum. Op 28 mei is er een inloopbijeen komst in het gemeentehuis van Meerlo-Wanssum. Er wordt op drie plaatsen afzonderlijk gewerkt. Hierbij kan de hoofdrijbaan dan wel het (brom)fietspad volledig worden afgesloten en het verkeer worden omgeleid. Spoorstraat (zuidzijde) tot aan de NS-overgang: werkzaam heden aan de hoofdrijbaan van vrijdag 10 juli 19.00 uur tot maan dag 13 juli 5.00 uur. De werkzaam heden aan het (brom)fietspad vin den plaats in de periode van 29 juni tot en met vrijdag 10 juli. In deze periode werkt de gemeente Horst aan de Maas aan het gemeen telijke deel van de wegverbinding tussen de Spoorstraat en de aan sluiting met de A73. Kloosterstraat (vanaf bebouwde komgrens) en Tienrayseweg (tot aan Beekveld/ Elshout): werkzaamheden aan de hoofdrijbaan van vrijdag 17 juli 19.00 uur tot maandag 20 juli 5.00 uur. Moleneind (vanaf bebouwde komgrens), Helling en Burg. Pon- jeestraat (tot aan provinciale weg N270 Eindhoven-Well): werkzaam heden aan de hoofdrijbaan van maandag 13 juli tot en met vrijdag 17 juli 19.00 uur. Op donderdag 28 mei kunt u tussen 16.00 uur en 19.00 uur binnenlopen in het gemeentehuis in Meerlo. Medewerkers van de provincie Limburg, de gemeente Meerlo-Wanssum en de gemeente Horst aan de Maas kunnen u dan de situatie persoonlijk toelichten en uw vragen beantwoorden. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met R. Baars, project leider bij de afdeling provinciale Wegen van de provincie Limburg, telefoon 043 - 389 7666. 'Het is voor mij een eer de pen voor het schrijven van een voorwoord bij deel vier van Koos Swinkels over te mogen nemen', meldt voor zitter Peter Teeuwen van het Historisch Platform Venray in het pas verschenen deel uit de serie Venrays Verleden. Deze nieuwe uitgave, met wederom een zeer gevarieerd aantal cultuurhistorische artikelen, werd op woensdag 13 mei gepresenteerd in museum De Peelstreek te Ysselsteyn. Het was Koos Swinkels die als eerste voorzitter van het platform in 2003 deel 1 van Venrays Verle den mocht aankondigen. Op 13 maart 2007 nam Peter Teeuwen het voorzitterschap van hem over en aan hem was het nu de beurt om al weer het vierde deel uit de serie te presenteren. In het bij zijn van onder meer alle auteurs kon Peter Teeuwen in zijn ope ningswoord vol trots melden dat de redactie er ook nu weer in geslaagd was een twaalftal arti kelen te bundelen die een brede greep vormen uit het culturele erfgoed van de gemeente Venray. Veel zie je ze niet meer, men sen die houden van nostalgie en het echt belangrijk vinden dat traditionele ambachten blijven bestaan. Willem Eick- mans (61) uit Oirlo heeft net zijn opleiding tot molenaar afgerond en zorgt er op zijn eigen manier voor, dat ook het cultureel erfgoed in Venray door kan blijven draaien. Door Sanne Claessens Het zal veel mensen niet bekend zijn dat er überhaupt nog zoiets bestaat als een cursus die je opleidt tot molenaar. Een tweejarige intensieve opleiding waarin je alles leert over verschil lende molens, hoe ze werken en over hun geschiedenis. Willem Eickmans besluit op het moment dat hij in de vut gaat de cursus te gaan volgen, met als doel om daar na te gaan werken in een molen. Momenteel is hij werkzaam in de Rosmolen, de bekende watermo len in de Geijsterse bossen aan de Oostrumsche beek. "Ik kom al meer dan dertig jaar op de Rosmolen", vertelt Willem, "ik kende de vorige bewoner en schoor ook daar schapen. Dat doe ik al sinds de jaren zeventig. In 1990 nam ik de wei over van hem en ontstond er dus een nog gro tere betrokkenheid bij de molen." De oude ambachten zitten Wil lem al veel langer in het bloed. Altijd is hij trouw gebleven aan de traditionele techniek van het schapen scheren. Hij werd er zelfs drie keer Nederlands kampioen mee. "Wat tegenwoordig binnen twee minuten kan, daar doe ik dan inderdaad een half uur over. Maar het is toch mooi juist om zulke tra ditionele dingen te bewaren?" Dat is ook de reden waarom hij besluit de cursus tot molenaar te volgen in Roermond. Een hele intensieve opleiding, blijkt al snel. "Je bent vaak wel al een beetje bekend met molens als je eraan begint, maar er komt veel bij kijken. Je leert over Voordat het eerste exem plaar werd uitgereikt, verzorgde Jan Strijbos een lezing over de beroemde trekpaardhengst Nico van Melo. In de nieuwe uitgave is een samenvatting van het levens verhaal van dit edele paard opge nomen. Maar ook de archeologie komt in het boek aan bod, even als de vorming van het Venrayse landschap door de eeuwen heen. Pastoor Gijsbert van der Gaet; deserteur Willem Baltesen; de reli gieuze kunst in de Paterskerk; het gebruik van de openbare ruimte door de katholieken; kopersla ger/beeldhouwer Piet Clephas; de historie van het instituut Sint Paschalis; Ad van Schendel en de Venrayse brandweer; het Venrayse Sint Jorispark en een overzicht van de activiteiten van de eenen dertig bij het Historisch Platform aangesloten organisaties vormen alle boeiende thema's die in een prettige schrijfstijl in het nieuwe boek verwerkt zijn. Het eerste exemplaar van Ven- rays Verleden deel IV werd door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren uitgereikt aan Han van Schendel. Van Schendel is de zoon alle verschillende molens en dus niet alleen de molens waar je mee werkt, in mijn geval watermolens." Tijdens de opleiding loopt hij stage bij verschillende andere molens in bijvoorbeeld Baarlo en Eindhoven, waar hij ook in aanra king komt met andere manieren van werken. Het 400 bladzijden tellende eindwerkstuk maakt niet alleen duidelijk hoe veel er valt te leren over een molen, maar vooral dat het beroep zeker niet voor gemakkelijk aangezien moet worden. "Ik heb bijvoorbeeld helemaal geen technische achter grond of opleiding gehad", legt Willem uit, "maar om molenaar te kunnen worden, moet je de molens van binnen naar buiten kennen, dus ook juist alle techni sche kanten begrijpen." Woensdag 13 mei legde hij het officiële exa men af, waar drie examinatoren hem beoordeelden op zijn manier van werken en zijn theoretische kennis. Willem slaagde voor zijn examen en dat betekent dat hij nu dus officieel molenaar is. van Ad van Schendel (1910-1949) die van 1936 tot 1945 directeur was van de dienst Gemeentewer ken en commandant van de Ven- rayse vrijwillige brandweer. Van Schendel heeft aan het begin van de Tweede Wereldoorlog de Ven- rayse brandweer gereorganiseerd en samen met zijn manschappen heeft hij zich onderscheiden tij dens de bevrijding van Venray in oktober 1944. Han van Schendel (1938) heeft de oorlog zeer bewust meege maakt. Tijdens de zware beschie tingen van Venray ontsnapte hij ternauwernood aan de dood. Het ouderlijk huis aan de Oude Oostrumseweg werd door een voltreffer geraakt. Het gezin wist uit de kelder te ontsnappen, waarna een angstig verblijf volgde in de kelders van St. Servaas. Zijn oorlogservaringen heeft Han van Schendel verwerkt door het op papier zetten van zijn jeugdherin neringen en het maken van teke ningen. Samen met zijn jongere broer Ad, die ook een exemplaar van het boek ontving, heeft hij veel documentatie verzameld over zijn vader. Het Gemeentearchief Hiermee draagt Willem zijn steentje bij in het behoudt van deze oude ambacht. "Het is gewoon belangrijk dat het bewaard blijft. Het zijn alleen nog maar hobbyisten die daar nog mee bezig zijn en zich daar dan ook echt voor inzetten. Het is meer dan alleen maar malen. Het is enorm belangrijk dat je veilig en verantwoord weet te werken met zo'n molen, want als het fout gaat, dan gaat het ook goed fout." De watermolen aan de Oostrumsche beek, die iedereen weet te vinden tijdens een wan deling door de Geijsterse bossen, heeft heel erg lang stilgestaan. "Sinds. 1928. Als een molen niet gebruikt wordt, dan vergaat hij. Hij moet blijven draaien anders is het een kwestie van tijd voor dat hij aangevreten wordt door bijvoorbeeld houtworm, zo sim pel is het." De Rosmolen is al eeu wenlang in het bezit van de Baron van Geijsteren. Hij gaat binnen de familie van zoon op zoon over. De Het eerste exemplaar van Ven rays Verleden deel IV werd door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren uitgereikt aan Han van Schendel. Venray en het Venrays Museum ontvingen een kopie van dit mate riaal voor hun collecties. Behalve alle auteurs kregen ook de leden van de redactie een gra tis exemplaar aangeboden door drs. Maria van Dorst, de voorzit ster van het zeshoofdige redactie team. Naast haar hebben zitting in de redactie Rien van den Brand, drs. Anton Kroft, drs. Paul van Meegeren, Eduard Messemaeckers en drs. Piet Theuws. Uit handen van HPV-voorzitter Peter Teeuwen kregen de gemeenteafgevaardigde en gastheer Jan Houben van muse um De Peelstreek eveneens een gratis exemplaar van het nieuwe boek. Venrays Verleden deel IV is voor 15 euro te koop in de Ven- rayse boekhandel en in museum 't Freulekeshuus. Ook kan men een bestelling doorgeven bij de secre taris van het Historisch Platform Venray, de heer Jan Manders tel. 0478-631894 of e-mail jantonnie- manders@hetnet.nl. Molenaar Willem Eickmans. huidige baron besloot in 2000 de molen geheel te laten restaureren met als doel dat hij ook echt weer in werking genomen zou worden. "Het is een markant gebouw en een hele mooie omgeving. Meest al zijn molens eigendom van de gemeente of stichtingen, maar hier gaat het dus om een parti culiere molen. De baron verdient echt een pluim, hij zorgt zo enorm goed voor de molen, de omgeving en legt ons niets in de weg", aldus Willem. Het mag duidelijk zijn dat Willem hart draagt voor de molen, waar hij elke vrijdag zo'n vijftig kilo maalt. Meel dat de mensen in Venray voorziet van het echte Rosmolenbrood dat verkrijgbaar is bij bakkerij Van Gassel in Venray. Ook vindt hij het jammer te zien dat er op sommige plekken veel cultureel erfgoed verloren gaat door een gebrek aan vrijwilligers. "Zonde, want die kostbare monu menten en oude ambachten zijn goddomme toch wel mooi!" Ruim 30.000 vrijwilligers gaan in de week van maandag 25 tot en met zaterdag 30 mei op pad om huis aan huis te collecteren voor het Nationaal Epilepsie Fonds - De Macht van het Kleine. Het thema van de collecteweek is Epilepsie maakt geen onder scheid, u wel? De opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichtingsactivi teiten, het organiseren van bege leide vakanties voor mensen met epilepsie en individuele hulp. Het thema Epilepsie maat geen onder scheid, u wel? is een oproep om mensen met epilepsie te steunen. Iedereen kan op elke leeftijd plot seling epilepsie krijgen. Er kan niets worden gedaan om het te voorkomen. Een 'normaal' leven met epilepsie is niet vanzelfspre kend, want iemand kan op ieder moment van de dag onverwacht een epileptische aanval krijgen. In Nederland zijn er 120.000 men sen met epilepsie. Het merendeel van deze mensen is aanvalsvrij dankzij medicijnen, maar dertig procent blijft heel veel last hou den van aanvallen. Geld voor de epilepsiebestrijding en voor een betere zorg en behandeling van mensen met epilepsie is daarom hard nodig. Het Nationaal Epilep sie Fonds krijgt geen subsidie van de overheid. Er is geld nodig voor OTTO Work Force en Zee hondencrèche Lenie 't Hart hebben de handen ineen geslagen. OTTO werft tegen gereduceerd tarief zeehonden verzorgers voor Lenie 't Hart. Hiermee is de zeehondencrè che geholpen en onderstreept de internationale arbeidsbe middelaar haar maatschappe lijke verantwoordelijkheid. Jaarlijks komen er gemiddeld 300 zeehonden binnen bij de Zee hondencrèche van Lenie 't Hart in Pieterburen. Op dit moment moet de organisatie alle zeilen bijzetten om een record aantal zieke jonge zeehonden van een wisse dood te redden. Sinds afgelopen najaar zijn er al in totaal 134 zieke dieren bin nengebracht, die last hebben van longworm infecties. Zeehonden hebben daar tegenwoordig extra last van doordat de vervuiling hun immuunsysteem heeft verzwakt. Bij binnenkomst zijn deze dieren er erg slecht aan toe. Ze hebben zichtbaar moeite met ademha len en hoesten veel taai slijm op. Normaliter wegen gewone zee honden van deze leeftijd rond de 35 kilo. Een aantal trouwe mede werkers en vrijwilligers biedt de beste zorg, maar kan het werk niet aan. Daarom zoekt uitzendbu reau OTTO Work Force geschikte verzorgers om het team te ver sterken. Deze tijdelijke krachten worden zorgvuldig geselecteerd. Welkom Deze week zat ik nog op de luchthaven van Kinsasha in Congo waar mijn gedachte weer even terugdwaalde naar 14 dagen eer der toen ik met vijf reisgezellen door de vrijwel ontoegankelijke jungles in het oosten van Congo reisde. Het ongekende ontvangst dat we kregen bij de pygmeestam- men was het warmste ontvangst dat ik ooit ontvangen heb. Ik voel de me welkom bij deze, voor mij, onbekende mensen. Ik voelde me veilig. Pijnlijk om te lezen dat er men sen zijn die in opstand komen en in hun eigen angst voor het onbekende deze asielzoekers op voorhand verweren. Dat wij uber- haupt in onze 'beschaafde' wereld deze kansloze groep mensen wil len verbannen uit het normaal zo onderzoek; hoe epilepsie ontstaat is nog steeds niet bekend. Maar zeker ook voor voorlichting; een op de 150 mensen heeft epilep sie, maar ondertussen weten veel mensen niets over deze aandoe ning. Naast het subsidiëren van onderzoek en het geven van voor lichting, houdt het Nationaal Epi lepsie Fonds speciale reizen voor mensen met epilepsie. Voor veel kinderen en volwas senen is dit de eigen mogelijkheid om met vakantie te gaan. Ook ver leent het fonds individuele hulp aan mensen met epilepsie. Het fonds helpt mensen met epilepsie op vele terreinen. Om dit te kun nen blijven doen, is geld nodig. Daarom komen de collectanten in de week van 25 mei voor een vrij willige bijdrage aan de deur. HEMELVAARTSDAG 12.00 - 16.00 uur MARI WANSSUM STAYERHOFWEG 2C WANSSUM Het werken in een zeehonden crèche vergt namelijk veel inzet van de personen. Zowel fysiek als mentaal. OTTO werft voor Lenie 't Hart zeehondenverzorg(st)ers in Oost-Europa. Door een zorg vuldige selectieprocedure in combinatie met een uitgebreide competentietest heeft OTTO een geschikte kandidaat voor de functie van Junior Verzorger kun nen voorstellen. De Stichting Zee hondencrèche Lenie 't Hart heeft via Skype een sollicitatiegesprek gevoerd. Onlangs is de eerste uit zendkracht begonnen; het gaat om Monika, die zelfs ervaring heeft met het werken met zee zoogdieren. OTTO Work Force is de grootste internationale arbeids bemiddelaar in Europa. In Venray staat het hoofdkantoor, waar ruim 100 mensen van verschillende nationaliteiten werkzaam zijn. i ceuten van loon gastvrije Noord-Limburg, als crimi neel bestempelen en de kans nog niet willen geven. We zetten ons zelf hiermee in dezelfde cultuur die wij vaak elders in de wereld zo achterlijk vinden en gaan de strijd aan met het onbekende zon der dialoog en zonder begrip. Ondanks deze pijnlijke verhalen geloof ik in het gastvrije Limburg. De eerste asielzoeker die in juni in Tienray zal komen, zal ik persoon lijk verwelkomen. Ik ga praten met deze mensen, dialoog zoeken, vriendschap sluiten en kritisch blijven, want dat is de basis voor een goede en betrouwbare relatie. Ik ben ervan overtuigd dat ik niet alleen zal staan en meer mensen met mij deze groep komen ver welkomen in het gastvrije Noord Limburg. Marijn Poels Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Willem Eickmans gek van molens L_J Presentatie Venrays Verleden IV ZWEMBADEN, SAUNA'S INFRAROOD CABINES SPA'S 1 /A Begin met een goed en gratis gesprek! T (0478) 54 63 39 E info@keutenvanloon.nl W www.keutenvanloon.nl Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Traditie moet meer bewaard blijven .KAT5 vrkl.FflEh'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7