Bouw sporthal officieel van start Energiebus komt naar Venray I Roofovervallers voor de rechter Straf inbreker fors lager Aanschaf stemhokjes en -bussen Opheffingsuitverkoop Kortingent0 Nd Burggraaf en grote put, weer een archeologische vondst in venray MA Gunhoek - ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 14 mei 2009 - Pagina 5 Financiële positie vorig jaar opnieuw verbeterd De gemeente Venray heeft het jaar 2008 afgesloten met een overschot van 549.000 euro. Dit is ongeveer driekwart minder dan in de afgelopen drie jaar, toen de gemeente tel kens zo'n 2 miljoen euro over hield. Het lagere jaarresultaat is geen verrassing. Al eind vorig jaar was duidelijk dat er een half miljoen euro 'winst' zou worden gemaakt. Dat het resultaat nu lager is, is niet verontrustend en heeft ook niets met de economische crisis te maken die eind 2008 de kop opstak. De grote meevallers in de afgelopen jaren waren vooral incidenteel. Zoals de jaarlijkse dividenduitkering van Essent. Met ingang van 2008 zijn deze extra bedragen zoveel mogelijk in de begroting opgenomen. Daardoor wijkt het jaarresultaat ook veel minder af van de begroting. De reservepositie is opnieuw versterkt. De reserves namen met 3,1 miljoen euro toe tot 29,8 mil joen euro .Venray heeft een stevige financiële buffer die de komende jaren ook hard nodig is voor twee miljoenenprojecten. De renovatie van het gemeentehuis en de aan pak van de wijk Brukske. Het stuwmeer van niet afge werkte investeringen is gedaald van 20,4 naar 16,2 miljoen euro. Dit is het laagste niveau sinds 2003 (13,9 miljoen euro). De toe name van het stuwmeer baarde de politiek vaker zorgen omdat grote projecten steeds vaker worden doorgeschoven. De bouw van de sporthal is met 5,5 miljoen euro de grootste post in het stuwmeer. Eind 2009 zal de nieuwe sporthal worden opgeleverd. Andere grote posten zijn wegenonderhoud, de automatisering en de renovatie van het gemeentehuis. Ook het Grondbedrijf kende wederom een goed jaar. Ook al is het voordelig resultaat van ruim 1,4 miljoen euro geflatteerd. Het wordt grotendeels veroorzaakt door twee grote grondverkopen met een flinke winst. Zo leverde de verkoop van percelen op bedrij venterrein de Blakt een winst op van 900.000 euro. Ook de bouwlo catie aan de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum legde de gemeente geen windeieren. De verkochte bouw grond leverde een voordeel van 500.000 euro op. De grootste ver liespost was de voorziening van 476.000 euro die getroffen is voor het verliesgevende bouwproject de Gouden Leeuw. Bij het opma ken van de jaarrekening van het Grondbedrijf is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de economisch crisis voor de huizen markt en de vestiging van nieuwe bedrijven. In de loop van dit jaar zal blijken hoe groot de negatieve effecten voor Venray zijn. Opnieuw oude sporen in centrum Venray In de Markstraat, op zo'n twintig meter van de hoek met de Schoolstraat, zijn vorige week woensdag tijdens de werkzaamheden voor het project 'Centrum op de schop' opnieuw sporen uit het ver leden gevonden. Het gaat om een rij mergelstenen, die een dag later door de leden van de Archeologische Werkgroep Venray verder zijn blootge legd. Het gaat om de bovenste rij van een fundering, die nog 65 centi meter dieper reikte. De muur, die drie meter lang is, ligt parallel aan de gevels, anderhalve meter uit het midden van de straat. De vondst is ingemeten en gefotografeerd. Inmiddels is alles weer toegedekt en wordt de plek verder ingericht. Een verband met de voormalige dorpsgracht - ofwel een burggraaf - ligt voor de hand, laat amateur historicus Koos Swinkels weten. Bekend is dat de dorpsgracht ter hoogte van de hoek van de Markthof, komend van de School straat, in de richting van de pas torie gevoerd heeft. Deskundigen hebben steeds verondersteld, dat op die plek een oversteek richting de Hoenderstraat en het Eind is geweest. Deze vondst lijkt die ver wachting nadrukkelijk te staven." De Venrayse dorpsgracht is vol gens Swinkels in de twaalfde eeuw aangelegd. "Kennelijk was er vol doende reden voor de bevolking om de enorme krachtsinspanning te leveren om het belangrijkste deel van het dorp te 'omgrachten'. Er is weinig of niets zeker over het waarom, eventuele verdedi gingswerken of andere omstandig heden. Uit onderzoek is nog nooit iets gebleken over stadsrechten die een gracht kunnen verklaren, ook al is overduidelijk, dat het dorp in de middeleeuwen van belang is geweest. Een klein voor beeld daarvan is het feit, dat hier kort na 1400 enkele jaren munten werden geslagen. Het muntrecht was toen een exclusieve aangele genheid." In november 2008 werd in de Grotestraat daarom sterk gelet op sporen van de burggraaf, toen die straat op de schop ging. Uit eerdere waarnemingen bij de rio- leringswerkzaamheden in 1976 was al bekend, dat de gracht ter hoogte van drogisterij De Adelaar een vaste doorgang gehad heeft: er heeft daar nooit een waterloop Venrays belangrijkste winkelstraat doorsneden. Links en rechts van de straat begon de gracht, die met een boog dat gedeelte van de oud ste kern omsloot, waarbinnen de markt, de kerk, het raadhuis, het handelscentrum en de pastorie lagen. Bij het begin van de Stati onsweg kwamen de twee delen bij weer elkaar. Daar wordt vol gens Swinkels overigens de derde doorgang verondersteld. "In de Grotestraat werden in 1976 twee parallel liggende fun damenten van muren vastgesteld, midden in de straat, ter hoogte van Nooyen Herenmode. Vorig jaar kwamen daar twee mergel stenen vierkante funderingen bij van 60 bij 60 centimeter, tus sen die muren en de doorgang. Het geheel wekt de indruk, dat er sprake is geweest van een of andere versterking aan de binnen kant van de opening. De vierkante funderingen kunnen heel goed de pinnen hebben gedragen, waarop de hekken draaiden die de door gang 's avonds of bij onraad kon den afsluiten. De achterliggende muren liggen ver genoeg uiteen om een kar en paard door te kun nen laten. Of er sprake is geweest van een poortgebouw, is onzeker. Er was geen mogelijkheid om ver der onderzoek te doen, voor zover de grondlagen niet al vroeger verstoord zijn. De mensen van de Archeologische Werkgroep Ven- ray waren niet in de gelegenheid om een echte opgraving te doen. Dat zou te veel tijd, en dus te veel vertraging van het project opleve ren." Het bijzondere van de vorige week aangetroffen mergelstenen muur in de Marktstraat is, dat zij precies in het plaatje van de Gro- testraat past, vertelt Swinkels."Het- zelfde materiaal, dezelfde maat ste nen, dezelfde maten van de muur, dezelfde afstand verwijderd van de gracht, en midden in de tegen woordige straat. Daarmee ligt de veronderstelling voor de hand, dat daar ook sprake is geweest van een versterkte oversteek. Het belangrijkste verschil is dat aan het einde van de Marktstraat een brug moet zijn geweest om de gracht van vijf meter breed over te steken. Het regenwater vloeide immers vanaf de Grotestraat met een bocht voorbij, richting de pas torie en verder. Die brug is niet waargenomen. Daarvoor waren de omstandigheden niet geschikt. De bodem is ter plaatse meerma len verstoord bij rioleringswerk. Dat heeft overigens ook de paral lelle muur doen verdwijnen, waar schijnlijk al in 1927. Er werden geen aardewerkscherven aange troffen, die iets meer konden dui- In de Markstraat werd een muur van mergelblokken aan getroffen. Foto: Archeologische Werkgroep Venray. delijk maken over de ouderdom van de muur. Toch mag er van uit worden gegaan, dat de resten uit de middeleeuwen stammen en deel uitmaken van een doorgang van de burggraaf. Het project 'Centrum op de schop' levert tot nu toe archeologisch gezien een aantal min of meer te verwachten extra's op: twee doorgangen van de burggraaf en een grote put bij de pomp op de Grote Markt. Het gemeentebestuur heeft plannen om de steeds duidelijker wor dende rijke historie van de eeu wenoude kern van het dorp op een kunstzinnige manier voor het publiek levend te houden. Het is afwachten, want de komende tijd gaan er nog meer schoppen de grond in!" De uitbreiding van sporthal De Wetteling met een nieuwe sport en evenementenhal is officieel van start gegaan. Door symbolisch de plek aan te geven waar straks de laatste steen wordt ingemetseld, verrichtte wethouder Twan Jan sen de aftrap. De wethouder werd bijgestaan door directeur Bart van Roy van Bouwmij Janssen. De Ven- rayse aannemer gaat de nieuwe sporthal bouwen. Jansen en Van Roy plaatsten een frame waarin de laatste steen wordt geplaatst.'Het is immers niet zo belangrijk wanneer je begint, maar wanneer het werk klaar is', verklaarde de wethouder de symboliek achter de handeling. De laatste steenlegging gebeurt volgens planning in december van dit jaar. Als alles volgens plan ver loopt kunnen verenigingen uit de gemeente Venray de nieuwe hal rond Kerstmis in gebruik nemen. De officiële opening zal ergens in 2010 plaatsvinden. Door de uit breiding verdubbelt het oppervlak van de sporthal tot 2700 m2. Daar naast krijgt De Wetteling er 450 m2 horecaruimte, ruim 1000 m2 gang, kleedlokalen en berging bij, plus een entree van 250 m2. In totaal neemt de bebouwde oppervlakte met 3000 m2 toe tot 5000 m2. Het project gaat inclusief de renovatie van de bestaande hal 6,2 miljoen euro kosten. De nieuwe hal vol doet aan de eisen van sportkoepel NOC/NSF, hetgeen inhoudt dat er wedstrijden op eredivisieniveau gespeeld mogen worden. De sport en evenementenhal komt voort uit het initiatief voor een multifunc tioneel centrum voor sport, jeugd en (muziek)verenigingen. Dat initi atief bleek eind 2007 niet haalbaar, waarna de gemeenteraad besloot tot de bouw van een derde sport hal, die ook voor evenementen geschikt is. De komende jaren stijgen de energielasten veel harder dan de huren van woningen. Daar om laat de Huurdersvereniging Noord-Limburg, samen met de bewoners van de bomenbuurt in Venray Zuid, op woensdag 20 mei de energiebus van de Woonbond voorrijden. Tijdens deze dag wordt bekeken welke maatregelen nodig zijn om deze oudere huizen energie zuiniger en comfortabeler te maken, waarna deze bespro ken worden met Wonen Ven- ray. Aan de bewoners is gevraagd om hun energielasten door te geven. Om 9.00 uur is men wel kom in De Springplank aan de Beukenlaan in Venray voor een eerste gesprek met de Woonbond en en Huurdersvereniging.Daarna worden vijf woningen bezocht en doorgemeten. 's Middags wordt hierover het rapport opgesteld. Om 15.00 uur wordt samen het gesprek met de verhuurder voor bereid en worden tips en advie zen gegeven voor de verdere aanpak van de energieproblemen. Tussen 16.00 en 17.00 uur volgt het gesprek met Wonen Venray, waarbij het rapport wordt gepre senteerd en de adviezen aan de verhuurder worden toegelicht. Met deze adviezen kan Wonen Venray niet vrijblijvend omgaan. Met het ministerie en de Woon bond is in een convenant vastge legd dat voor 2018 in alle huur woningen 20 procent besparing op energie moet zijn gerealiseerd. Men gaat in overleg met de bewo ners binnen niet te lange tijd vast stellen welke maatregelen wan neer worden genomen om deze woningen leefbaarder te maken. k WAALSANCHAMON Q U) LU UJ Vervolg voorpagina Opvang asielzoekers in Tienray "Het COA moet voor draagvlak in het dorp zorgen", verklaart bur gemeester Joep Hahn, die begin april op de hoogte werd gesteld van het feit dat het COA in onder handeling was over het huren van ruimte met de eigenaren van het kloosterhotel. "We gaan het plan nog wel even toetsen aan het bestemmingsplan en de gebruiks vergunning, maar ik verwacht op dat gebied geen problemen. De gemeente is eigenlijk geen partij in dezen. We hebben ons de laat ste weken vooral beziggehouden met het opzetten van een dui delijk communicatieplan." Want ook de burgemeester beseft dat de opvanglocatie momenteel hét gesprek van de dag is in Tienray. "Dat is te begrijpen, maar het COA zal deze mensen toch ook ergens moeten onderbrengen. Het gaat om tijdelijke noodopvang, gezin nen en alleenstaanden tot achttien jaar die komen uit gebieden waar veel ellende is. Somalië, Irak, Afgha nistan. Deze mensen hebben geen status, geen verblijfsvergunning en krijgen binnen een paar weken te horen wat er met hen gaat gebeu ren. Voor alleenstaanden ouder dan achttien jaar zijn aparte cen tra opgezet. Volgens Hahn blijft de huidige directie van het hotel aan, samen met het personeel. "En er wordt geïnvesteerd in toezicht en bewaking." Dorpsraadvoorzitter Anthony van Baal weet ook dat er veel commotie is in het dorp over de komst van de asielzoekers. "Dat merk je wel. De mensen zijn voor al verontrust over het grote aan tal in vergelijking met het aantal inwoners. Ook doen er al allerlei spookverhalen de rondte. Je hoort zelfs van mensen dat ze hun was niet meer buiten kunnen hangen en hun fiets niet meer buiten durven zetten, maar uit mijn per soonlijke ervaring als politieagent weet ik dat het met die overlast wel meevalt. En als voorzitter van de voetbalclub hoop ik dat er wat talenten tussenzitten." Werkbezoek aan stichting Castenray Het college van B en W brengt op dinsdag 19 mei van 15.00 tot 17.0 uur een werkbezoek aan de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray. Burgemeester en wethouders maken tijden dit bezoek onder meer een wande ling door de Castenrayse vennen. Sinds haar oprichting in 2001 heeft de stichting al diverse pro jecten gerealiseerd die de historie van het dorp Castenray voor het voetlicht brengen. De Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij (KNHM) waar deerde de positieve bijdrage die de stichting aan de leefomgeving levert onlangs met de onderschei ding 'Kern met Pit'. De heemkun- degroep nam onlangs in het gou vernement in Maastricht naast deze onderscheiding ook een geldbedrag van 1000 euro in ont vangst. Dit bedrag wordt door de stichting ingezet voor een nieuw project: het in beeld brengen van de Hengstenassociatie Vooruit gang Venray-Horst-Sevenum. lli bezoek onze site: wvw.gLinhoek.nl Venray De Hoveniers wmntM In twee megazittingen brengt het Openbaar Ministerie Roer mond het merendeel van de roof overvallers, die begin dit jaar in Noord- en Midden-Limburg actief waren, voor de rechter. Nog vóór de zomervakantie staan tien Ven- lose verdachten (vijf meerderjarig en vijf minderjarig) terecht. Hier voor zijn 14, 15 en 17 juli gereser veerd. De regiezitting in deze eer ste megazaak vindt donderdag 14 mei (vandaag) plaats. Voor iedere verdachte is 20 minuten uitge trokken. Half oktober is het de beurt aan een kleine twintig Roer- mondse verdachten. De regiezit ting van deze tweede megazaak vindt plaats op 3 juli. Een regie zitting behandelt de stand van het onderzoek en de aanvullende onderzoekswensen van verdedi- ging en het Openbaar Ministerie. Denk aan vragen over het horen van getuigen en deskundigen. Ook de verdachte kan hierbij aan wezig zijn. Alle vragen moeten zijn beantwoord vóór aanvang van de inhoudelijke behandeling van de zaak. Doel is vertraging te voorko men verderop in het strafrechte lijk proces. De eerste twee maan den van dit jaar vertoonden een explosieve stijging van het aantal roofovervallen en straatroven in Noord- en Midden-Limburg. Een intensieve aanpak van het OM en het politiekorps Limburg-Noord - ondersteund met onder andere een postercampagne - brak deze trend en resulteerde in tientallen arrestaties. Een aantal is inmiddels veroordeeld of wacht thuis het proces af. De rechtbank in Roermond heeft de 22-jarige Ibrahime Z. tot een opvallend lagere straf veroordeeld dan het Openbaar Ministerie (OM) had geëist. De rechtbank legde de inbreker een gevangenisstraf van acht tien maanden op - waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest - met een proeftijd van twee jaar. Verder moet de man zich houden aan de richtlijnen van de Justitiële Verslavingszorg. Het OM in Roermond had een gevangenisstraf van 42 maan den geëist. De rechtbank komt mede tot een lagere straf, omdat een inbraak in Venray niet wettig en overtui gend is bewezen. Justitie beschul digde Z. ervan meerdere inbraken te hebben gepleegd. Hij sloeg met name in Horst - aantal inbraken op oudejaarsnacht in 2007 - en in Venray zijn slag. Hij stal onder meer autosleutels, mobiele tele foons, geld, auto's, sieraden en fototoestellen. De man zou vol gens het OM ook in de nacht van 26 op 27 september 2008 aan de Eikenlaan in Venray een inbraak hebben gepleegd. Daarbij maakte hij onder meer een tas, geld, een bankpas, een rijbewijs, een pas poort, een fototoestel, een sleu telbos en een auto buit. De recht bank vond de bewijsvoering voor die inbraak onvoldoende. Het college van B en W van de gemeente Venray trekt ruim 15.000 euro uit voor de aanschaf van stemhokjes en -bussen. Door het besluit van het ministerie van Binnenlandse Zaken, in 2008, om voorlopig niet meer te gaan stem men met stemcomputers, maar weer met potlood, is de aanschaf van papieren stembiljetten, stem hokjes en stembussen noodzake lijk. De stemcomputer, waarmee tot vorig jaar gestemd kon worden, werd onveilig verklaard. Er wordt dit jaar daarom in alle gemeen ten weer met het rode potlood gestemd. De verkiezingen voor de Europese Unie vinden op 4 juni 2009 plaats en in november 2009 worden in verband met de diverse herindelingen en/of grenswijzigin gen de gemeenteraadsverkiezin gen in Noord-Limburg gehouden. Met de aanschaf van de nieuwe stemhokjes en -bussen moeten volgens B en W enkele verkiezin gen worden overbrugd. 'Mogelijk wordt elektronisch stemmen in 2011 gerealiseerd', meldt het col lege. ggjgESöfcAü"*- I showroomkeukens. —mamers. tegels enj de COMFORTABEL WONENaanpaJtr umr Gemeente heeft kleiner overschot in 2008 Burggraaf ook in Markstraat Gewijzigde openingstijden: do-vr 10.00 - 17.30 uur za 9.00 - 16.00 uur 70°/ Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 Openingstijden: do - vr 10.00 - 1 7.30 uur za 9.00 - 16.00 uur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5