Opknapbeurt plantsoenen wbBè& SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 14 mei 2009 - Pagina 3 Tegenstanders vinden elkaar in 21 actiepunten Maandag vond in de Rooije- rie het startsein plaats om de overlast van de horeca in het winkelcentrum terug te drin gen. Sinds begin dit jaar heb ben alle betrokken partijen gewerkt aan een actielijst met 21 verbeterpunten. Het gaat om de omgeving van de Grote Markt en het Schoutenstraatje. De dagelijkse praktijk zal uit wijzen of de goede voorne mens voldoende zijn. De 21 punten zetten vooral de gemeente, politie en horecaon dernemers in beweging. Burge meester Waals zei het vreemd te vinden dat slechts één punt direct betrekking heeft op de bezoekers. "De communicatie gaat nu te veel over hun hoofden heen", vindt Waals, die opperde een commu nicatieplan op te stellen dat zich richt op het (jeugdige) uitgaanspu bliek. "De gemeente is bereid de kosten van de campagne te beta len. Het moet gaan om pakkende folders in eenvoudige taal. Het is belangrijk het publiek goed voor te lichten, zodat iedereen zich aan de regels kan houden." Als eerste aanzet bevestigde Waals met een schroevendraaier een lijst met tien huisregels aan de muur. 'Geen wapens of drugs', 'geen onge wenste intimiteiten', 'geen agres sie of racisme', 'geen hinderlijk gedrag' en 'kleed u correct'. De punten lijken even logisch als van zelfsprekend. Toch blijkt het nodig te zijn de huisregels op een duide lijk zichtbare plaats onder de ogen te brengen van het publiek. Burge meester Waals hoopt het initiatief straks uit te breiden naar andere locaties in Venray, waar veel hore ca geconcentreerd is. Hij noemde de omgeving van 't Podium, de Henseniusstraat en de Hoender straat. "En Zenith in Oostrum mag beslist geen eiland worden. Daar is de situatie nog wel zorgelijker dan in het centrum", meent Waals. "We gaan ook afspraken maken met Zenith. Want ook zij moeten zich aan dezelfde regels houden." Begin dit jaar ontving het wijk- platform nogal wat klachten van bewoners in de omgeving van de Grote Markt. "Toen wist ik dat het ernst was. Als burgers klagen is het vaak te laat", vertelde Theo Swinkels, voorzitter van het wijk- platform centrum. "Voor ons was het een belangrijk signaal om mee aan de slag te gaan. Onder het motto 'beter laat dan nooit'." Alle betrokken werden bij elkaar getrommeld: bewoners, winke liers, horeca, politie, brandweer, gemeente en het wijkplatform. Tijdens de eerste bijeenkomst waren er nogal wat irritaties over en weer. "Het liep niet zo soepel", zegt horecaondernemer Geert Pel- zer. "Het bleek dat er dingen niet goed geregeld waren. Uiteindelijk is het helemaal goed gekomen. We zijn tot een mooi akkoord geko men." Volgens Waals ging het tijdens de eerste gespreksronde zelfs hard tegen hard. "Waarbij de gemeente in een spagaat zat. Want zowel de bewoners als de onder nemers hadden een beetje gelijk." Waals zei daarom blij te zijn dat Theo Swinkels namens het wijk- platform zich aandiende om het voortouw te nemen. "Er ligt nu een resultaat om trots op te zijn. Het betekent een geweldige stap voorwaarts." Swinkels zei op zijn beurt verheugd te zijn dat er bin nen drie maanden een verbeter plan op tafel ligt. "Dankzij ieders actieve medewerking." Volgens Swinkels is er geen sprake van een typisch Venrays probleem. "We kunnen niet ontkennen dat door het rookverbod er meer op straat wordt gerookt met alle gevolgen van dien." De oplossing van het probleem wordt vaak bij ande ren neergelegd, weet Swinkels uit ervaring. "De gemeente moet iets doen. Op iedere hoek van de straat zou politie moeten staan en de inwoners mogen niet zeuren. En zelf blijven we buiten schot." Toch denkt Swinkels dat er in Ven- ray een uitgelezen kans ligt om de overlast te beteugelen. Vooral nu het centrum helemaal wordt opgeknapt. "De Grote Markt moet wel de huiskamer van alle Venray- naren kunnen zijn. Dat doet een beroep op tolerantie van allen die van deze huiskamer gebruikma ken. We streven naar een centrum waar wonen, werken en uitgaan hand in hand kunnen gaan." Een actiepunt is bijvoorbeeld dat horecabazen hun gasten aan- spreken als ze buiten voor de zaak luidruchtig staan te roken. De Rooijerie heeft hiervoor zelfs een portier ingehuurd. "En dat werkt uitstekend", zegt Bert Pelzer. "Het personeel kan dat niet allemaal in de gaten houden. De portier weet wie er naar binnen komt of naar buiten gaat. En hij heeft een goed overzicht van wat er zich voor de deur afspeelt. Hij kan snel mensen aanspreken als er teveel overlast ontstaat." Ook de gemeente gaat op vrijdag- en zaterdagavond en tijdens evenementen een actieve re rol spelen. Gedacht wordt aan de inzet van beveiligingsmede werkers die in het uitgaansgebied patrouilleren. Zoals dit al vaker is gebeurd rondom 't Podium. Tevens zorgt de gemeente voor een 24-uurs meldpunt voor klach ten. De reiniging van de straten zal ook verbeteren. Zonodig wordt er dagelijks geveegd en opgeruimd. De horecaondernemers zijn ver plicht, binnen een straal van 25 meter van hun zaak, dagelijks het afval en rotzooi op straat op te rui men. De politie heeft met ingang van 1 januari 2009 de inzet van blauw op straat al verhoogd. De afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis pre senteerde zich zaterdag met verve op het Schouwburg plein. De vrijwilligers lieten onder meer zien wat het Rode Kruis in de gemeente Venray allemaal te bieden heeft en wat Venraynaren van het Rode Kruis mogen verwachten. Zo kon het publiek met eigen ogen zien hoe ondersteuning bij geneeskundige hulp wordt gebo den door zogeheten Sigma-een heden: Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie. En dat ze snel zijn, was te merken tijdens het opbouwen en tijdens de demon straties. Als er een bom onschade lijk moet worden gemaakt, of als er een trein ontspoort, moeten veel mensen worden opgevangen: de afdeling opvang en verzorging doet dat. Registratie van vermiste personen in dit soort situaties wordt gedaan door de groep ver wanteninformatie. De eerste hulp bij evenementen als de wandel vierdaagse, Venray on Ice en sport evenementen is misschien wel de meest bekende tak van het Rode Kruis. Ook kinderen deden inten sief mee met reanimaties, kre- gen verwondingen aangebracht door de grimeur en puzzelden vrolijk alle antwoorden bij elkaar om een prijsje in de wacht te sle pen. Ook was de groep verbindingen van de partij, die zorgdraagt voor de netwerken via portofoons bij evenementen: een essentiële taak, zeker als het mobiele netwerk door omstandigheden eruit ligt. De afdeling materiaalbeheer zorgt dat alle spullen in conditie zijn en goed functioneren. En ten slotte biedt het Rode Kruis de mogelijk heid van een aangepaste vakantie met een boot of in een hotel voor mensen die om uiteenlopende redenen niet meer zelfstandig op vakantie kunnen: voor chronisch zieken, maar ook voor mensen die in een sociaal isolement verkeren, voor mensen met een lichamelijke en/of verstandelijke beperking en ten slotte ook voor mensen die lijden aan dementie of mensen die terminaal zijn. Al deze taken worden gedaan door vrijwilligers: zij zijn het kapitaal van het Rode Kruis en op hen drijft het Rode Kruiswerk. Zonder vrijwilligers geen Rode Kruis en hoe meer vrij willigers, hoe beter. Het enthou- siasme van de vrijwilligers heeft tien nieuwe aspirant-vrijwilligers opgeleverd en de onbekendheid van de aangepaste vakanties die het Rode Kruis aanbiedt, heeft gezorgd voor veel nieuwe aanmel dingen. Mocht u meer informatie wil len over het Rode Kruis, dan kunt u via telefoonnummer 0478 583698 of e-mail rodekruisven- ray@zonnet.nl contact opnemen. Voor meer informatie over één van de vakanties kunt u contact opnemen met Mieke Vercauteren, telefoonnummer 0478-584005. Leunen kan zijn gewenste centrumplan vergeten. Het college van B en W van Ven- ray komt na onderzoek tot de eindconclusie dat de beoogde herinrichting van de kern van het dorp onbetaalbaar is. "Het financiële gat van 1,5 miljoen euro is niet dicht te krijgen, het tekort valt te hoog uit", vertelt wethouder Elly van Dijck (PvdA). De dorpsraad streeft al jaren naar een multifunctioneel centrum en een centraal ingericht dorps plein. Volgens de wethouder blijkt uit doorrekeningen van zowel de gemeente als Wonen Venray dat het plan financieel 'niet reëel is'. De gemeente zal er dan ook geen gemeentelijke bijdrage aan leve ren. "Het is van alle kanten uitge breid bekeken. Het is vooralsnog niet haalbaar, of er moeten nieuwe invalshoeken of nieuwe financiers komen. Het grootste struikelblok blijft het geld. Als we een gouden berg hadden, dan konden we die ook uitdelen. Maar die hebben we niet." Verder is de gemeente tot de conclusie gekomen dat het cen trumplan een begrijpelijke wens van het dorp blijft, maar ook dat 'er geen noodzaak voor zo'n grote investering is'. "De voorzieningen die er zouden moeten zijn in Leu nen, die zijn aanwezig." Bij doorrekeningen van een afgeslankt plan bleef er nog steeds een tekort van 1,5 miljoen euro over. Aangezien er op dit moment weinig investeerders bereid zul len zijn om in het project deel te nemen en subsidies ook niet een voudig te verkrijgen zijn voor het project, zou dit betekenen dat de gebruikers vanverenigingsgebouw De Schakel en gemeenschapshuis De Brink een groot deel van de kosten op zich moeten nemen. Dit zou er volgens de gemeente toe leiden dat de gebruikers drie keer zoveel huur moeten betalen als ze op dit moment doen. Dat is vol gens de gemeente buiten propor ties. "Het centrumplan is gewoon niet te financieren, zegt Van Dijck. "Ik denk wel dat het plein wordt opgeknapt, want dat heeft natuurlijk steeds gewacht op het totaalplan. We gaan natuurlijk niet opnieuw beklinkeren, bomen planten en bakken zetten, zon der dat we weten hoe het plaatje eruitziet. Nu we weten dat het hele centrumplan niet aangepakt zal worden, zul je wel gericht naar het plein moeten kijken van wat er dan wel kan." DORPSRAAD "Natuurlijk zijn we teleurgesteld dat het plan niet doorgaat,", zegt dorpsraadvoorzitter Jeroen van de Leur in een eerste reactie op het besluit van B en W. "Maar het posi tieve aan het hele verhaal is wél dat er nu eindelijk duidelijkheid is. De facelift van het centrum van Leunen blijkt niet mogelijk, maar we hebben nu tenminste wel een antwoord gekregen. Al is dit natuurlijk niet het antwoord waarop we hadden gehoopt. Dui delijk is dat nieuwbouw in de kern van het dorp niet realistisch is. Zowel De Brink, De Schakel als de dorpsraad weten nu waar ze aan toe zijn." Wat de volgende stap van de dorpsraad zal zijn, kan Van de Leur nu nog niet zeggen. "Nee, ik wil niet op de zaken voor uitlopen. Volgende week hebben we dorpsraadvergadering. Dan zal dit het belangrijkste agendapunt zijn." De dorpsraad van Leunen werkt al enkele jaren aan een face lift van het centrum van Leunen. In het laatste centrumplan zou verenigingsgebouw De Schakel blijven staan, de voormalige kleu terschool worden uitgebreid met een gemeenschapsruimte en een sportzaal en gemeenschapshuis De Brink worden gesloopt. Door de sloop van dit gebouw zou het gerenoveerde dorpsplein een meer open verbinding krijgen naar de Albionstraat. Het plein ligt nu te veel opgesloten tussen de gebouwen in, vindt de dorpsraad. Wonen Venray gaf eerder aan op de plaats van de Rabobank wonin gen voor senioren of zorgwonin- gen te willen bouwen. Het vorige centrumplan werd ook al afgeblazen. Vanwege een tekort van ruim 3 miljoen euro. Dat plan ging uit van de sloop van drie gebouwen (Rabobank, gemeenschapshuis De Brink en verenigingsgebouw De Schakel) rondom het dorpsplein. Tijdelijke huisvesting raadhuis blijft in Venray Dinsdagavond had de gemeenteraad in de huidige samenstelling de laatste kans zijn ongenoegen te uiten over de gang van zaken rond de verbouwing van het gemeen tehuis. Het zit alle partijen behoorlijk dwars dat er al een uitstel van twee jaar is. De nieuwe gemeenteraad krijgt in de loop van 2010 pas weer wat te zeggen over de vervolgstap. Terwijl volgens de eerste plan ning de renovatie nu al was begonnen. De beoogde eind datum - het najaar van 2010 - is het startsein geworden. Dat zit de meeste partijen flink dwars. Er kwam opnieuw flinke kritiek op wethouder Elly van Dijck (PvdA) en de leiding van de ambtelijke organisatie. Met CDA en Samenwerking voorop. "Onbe grijpelijk van de wethouder dat ze nooit eerder een signaal heeft afge geven over zo'n grote vertraging", zei Toon Loonen (CDA). "Heeft de wethouder het proces wel in de vingers?", vroeg de CDA'er zich af. Theo Mulders (Samenwerking) voorspelt dat de beoogde eindda- tum in het voorjaar van 2012 niet wordt gehaald. "Met dit tempo zal het 2013 of zelfs 2014 worden." Ook zal het 'harde' totaalbedrag van 30 miljoen euro worden over schreden, denkt Samenwerking. "Let maar op, het gaat meer dan 35 miljoen euro kosten", verwacht Mulders, die geen goed woord over heeft voor de argumenten van het college. De aankomende herindeling en de uitvoering van het informatiebeleidsplan nopen tot de vertraging, zo luidt de ver klaring. "Wij willen de werkelijke reden wel eens weten", zei Mul ders die sprak van een falende projectleider en architect. "Is de organisatie stuurloos geworden? Het college lijkt de grip volledig kwijt te zijn." De SP kan zich alle frustratie goed voorstellen. "We staan gewoon voor een voldongen feit", zei Roland van Hal. Ook de VVD vreest dat de kosten door het uitstel veel hoger zullen uit vallen. "Het lijkt wel of er angst is aan dit project te beginnen", aldus Ingeborg de Barbanson. "Ik ben niet onder de indruk van de slag vaardigheid van de wethouder en de ambtelijke organisatie." De coalitiepartijen PvdA en Lokaal Aktief zijn eveneens onaan genaam verrast. "Die twee jaar vertraging had niet mogen gebeu ren", vindt Tiny Grebenjak (Lokaal Akief). "We willen dat de wethou der nu voortvarend en transparant aan de slag gaat. Uitstel mag geen afstel worden." Wethouder Van Dijck deelde het ongenoegen met de raad. "Voor mij geldt precies hetzelfde. Ook ik ben onaangenaam verrast en mijn teleurstelling is minstens zo groot. Maar de consequenties bleken niet te overzien. Daarom, beter ten halve gekeerd." De wethouder bestreed het gerucht dat het gemeentehuis tij dens de verbouwing deels wordt overgeplaatst naar het raadhuis in Meerlo. "Er worden momenteel negen locaties onderzocht en die liggen allemaal in Venray. Het is ook nooit de bedoeling geweest de ambtenaren buiten de gemeen te te huisvesten", verklaarde Van Dijck. "De publieksbalie en het frontoffice komen sowieso op een gemakkelijk bereikbare locatie." Gemeenteraad staat drie woningen aan Molenhofweg toe Eindelijk is er duidelijkheid voor de drie perceeleigenaren aan de Molenhofweg in Leu nen. Dinsdagavond besprak de politiek de kwestie voor de vierde keer binnen een jaar. Opnieuw zaten de Leunenaren Van Ool, Strijbosch en Swin kels op de publieke tribune. Na alle politieke gekrakeel konden ze ditmaal eindelijk opgelucht naar huis gaan. De kogel is door de kerk. Op hun percelen mogen drie huizen gebouwd worden. De kwestie ligt nogal gevoelig. Alles draait om het groene, open gebied tussen Leunen en Venray. Volgens de ruimtelijke visie van Leunen is verdere bebouwing rond het beekdal en de Molenhof weg ongewenst. De dorpsraad, die nauw bij de visie betrokken was, blijft op zijn standpunt staan: geen woningbouw. Wethouder Teunis- sen (Lokaal Aktief) slaagde er niet in de partijen dichter bij elkaar te brengen. Dinsdag koos een ruime raadsmeerderheid de zijde van de drie bouwers. Van Ool had de beste papieren. Voordat hij des tijds zijn perceel kocht, deed hij navraag bij de gemeente. Ja, er mocht een woning gebouwd wor den. Dat de plannen later wijzig den en dat Van Ool niet veel haast maakte, doet niets aan die belofte af. Dat erkent ook wethouder Teu- nissen. De drie bouwers willen een front vormen. Als de een mag bouwen, mag de ander het ook. Er kwamen alternatieven om bebou wing deels toe te staan. Daarbij kwam Swinkels er het slechtste vanaf. Zijn perceel op de hoek van de Albionstraat en de Molenhof weg ligt vanaf de doorgaande weg In de wijken Centrum-West, Landweert en Brukske worden voor een bedrag van 60.000 euro enkele plantsoenen en speellocaties opgeknapt. Dat kan dankzij het budget van het Rijk in het kader van stedelijke vernieuwing. Een ander deel van dit budget, 378.885 euro, wordt gebruikt voor de herin richting van de omgeving van het Kennedyplein, zo heeft het college van B en W deze week besloten. De gemeente Venray krijgt van het Rijk budget om in het kader van stedelijke vernieuwing enkele projecten uit te voeren. Een van de voorwaarden van dit zogehe ten Investeringsbudget Stede lijke Vernieuwing (ISV) is dat dit wordt besteed aan fysieke projec ten. Het 'leggen van stenen' kost namelijk vaak veel geld. Dankzij deze bijdrage van het Rijk kan de gemeente meer projecten reali seren. Zo zijn in Venray uit deze ISV-2-gelden enkele woningen aan De Gouden Leeuw gebouwd. In de kerkdorpen wordt een aan tal verkeersprojecten uitgevoerd, vooral rond de schoolomgeving. Ook levert ISV-2 een bijdrage aan de herinrichting van het Kennedy- plein en omgeving. Verder is het budget besteed aan het uivoeren van bodem- en geluidssaneringen. Burgemeester en wethouders hebben nu het resterende budget voor dit jaar verdeeld. In de wij ken Centrum-West, Landweert en Brukske worden enkele plantsoe nen en speellocaties opgeknapt. In Noord-West worden bijvoor beeld de wat grotere plantsoenen aan de Pastoor van der Gaetstraat opgeknapt en een aantal kleine hoeken en strookjes die voor vele ergernis zorgen aangepakt. Hiervoor is 26.000 euro nodig. In Landweert worden voor een bedrag van 20.000 euro diverse werkzaamheden uitgevoerd rond om het winkelcentrum, waarbij onder meer het groen wordt ver laagd en verfraaid om de sociale veiligheid en de uitstraling van de ruimte rond het winkelcentrum te verbeteren. In Brukske worden twee speellocaties in de buitenste ring opgeknapt, samen met bewo ners. Er wordt een bedrag van 10.000 euro uitgetrokken voor een opknapbeurt van het speel terrein aan de Ouverturestraat en 4000 euro voor de speellocatie aan de Mambostraat. Tevens wordt het budget, aanvullend op een eerdere bijdrage van 410.000 euro aan ISV-2-gelden, ingezet voor de herinrichting van de openbare ruimte rondom het Kennedyplein. Ria Oomen naar Venray In het kader van de Europese verkiezingen op donderdag 4 juni komt Ria Oomen op maandag 18 mei naar Venray. Zij wordt tijdens haar verkiezingscampagne op de weekmarkt vergezeld door lijst trekker Gerda van Stelten van CDA Venray. *H Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching het meest in het zicht. Maar uitein delijk kregen ze alle drie toestem ming. Alleen PvdA en Lokaal Aktief waren tegen. De andere vijf partij en (CDA, Samenwerking, VVD, SP en inVENtief) hadden zich voor de raadsvergadering al gevonden in een gezamenlijk voorstel. "De ruimtelijke visie suggereert dat er een groot, open gebied is. Maar als je vanaf de zuivelfabriek gaat kijken, dan zie je helemaal geen groen meer", zei Ton Teeu- wen (CDA). "Door de bouw van de Korenmolen is die open ruimte al helemaal tenietgedaan." Marius Emons (PvdA) was een faliekan te tegenstander. "Wij nemen de ruimtelijke visie en de dorpsraad wel heel serieus. Het gaat om het algemeen belang. We mogen niet zwichten voor het financieel belang van drie dorpsgenoten", zei Emons, die niets begreep van de opstelling van het CDA. "Die partij was eerst vol lof over de ruimtelijke visie. En nu laten ze het zomaar vallen. Onacceptabel." Wethouder Teunissen zei vooral blij te zijn dat er nu eindelijk een einde is gekomen aan een al jaren lang voortslepende discussie. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Overlast horeca in centrum moet afnemen Rode Kruis: iets voor jou? 'Centrumplan Leunen onbetaalbaar' Renovatie houdt gemoederen bezig Groen licht bouwers Leunen DUCHENNE ER0ES Steun ons in de strijd tegen de ziekte van Duchenne www.mudhunters4duchenne.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3