Reünie familie Goumans van het Kerkpad Koester uw Monument Wereldwinkel trakteert 3 SPM I Honderddertigste jaargang - week 20 - donderdag 14 mei 2009 Dit jaar is het veertig jaar geleden dat een begin werd gemaakt met de bouw van het Venrayse woonzorgcentrum Het Schuttersveld. De zorglo- catie is een onderdeel van De Zorggroep. Om het jubileum te vieren, wer den medewerkers, vrijwilligers en bewoners afgelopen maandag in de vorm van de theatervoorstel ling Zusters on Tour in het zon netje gezet. Deze is voortgekomen uit de beroepstrotscampagne van 2006. De voorstelling wordt aan geboden door het Florence Nigh tingale Instituut, in opdracht van het Ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. De voorstel ling is bedoeld voor werkenden en vrijwilligers in de ouderenzorg en behandelt op theatrale wijze de belangrijkste thema's die er spelen. Daarna is er een gezamen lijke lunch voor medewerkers en vrijwilligers. Op donderdag 18 juni worden er extra activiteiten gehouden, zoals een feestelijke heilige mis, een brunch en een cabaretoptreden van medewer kers voor bewoners. Daarnaast wordt de vernieuwde tuin van Het Schuttersveld geopend. Diver se mensen en bedrijven zijn al enkele weken druk in de weer om de tuin onder handen te nemen. Het tuinproject Buiten Beleven voorziet in onder meer nieuwe banken, speeltoestellen, een het gemeentelijk project Centrum die afkomstig zijn van de gemeen- Naast het woonzorgcentrum zijn wonen, maar gebruik kunnen kunstwerk, een jeu de boules baan op de Schop krijgt de tuin van Het te Venray. Het Schuttersveld telt er aanleunwoningen voor men- maken van de faciliteiten van Het en wandelpaden. In het kader van Schuttersveld diverse materialen, op dit moment 133 bewoners. sen die zelfstandig willen blijven Schuttersveld. Op 12 mei 1958 waren Chris en Marie Goumans-Janssen vijftig jaar getrouwd. Op dat huwelijksfeest van slager Chris Goumans is een foto gemaakt van de hele familie: opa en oma en hun acht kinderen Jeanne, Jaap, Truce, Helma, Math, Pie, Nell en Ben en hun 42 klein kinderen in de tuin van Jerusalem. Zo'n 50 jaar later vond een reünie van de familie Goumans plaats in de Rooijerie. Op het bordes van het raadhuis, waar enkelen hun huwelijk hebben gesloten, is een foto gemaakt van de aanwezige neven en nichten. Venray is ver anderd. Het Kerkpad heet nu Mgr. Goumansplein. Mgr. Goumans is hun oom, die in de vorige eeuw Ap.Vic. (hulpbisschop) in Ban doeng was. Math en Jaap en Truce hebben hun hele leven in Venray gewoond. Jeanne in Boekel, Helma in Gouda, Pie in Udenhout, Nell in Tegelen en Ben als pastoor in Bunde. Voor de reünie kwamen ze allen nog een keer terug naar Ven- ray om voor de foto op het bordes van het raadhuis te poseren. Rik Alofs uit Venray op de planken in Golden Musicial Moments Zaterdagavond 16 mei staat Rik Alofs (30) uit Venray voor de laatste keer op de plan ken met de productie Golden Musical Moments. Een show vol muziek waarin hij samen werkt met onder andere Bill van Dijk. Aankomend talent Rik heeft al verschillende ste den aangedaan met de show en zal zijn tiende en laatste avond vullen in de schouw burg van Venray. Door Sanne Claessens Net als bij veel andere talen ten in de muziek- en musicalwe reld is Rik er zelf al vroeg bij. Hij is nog maar negen jaar als hij bij de Zangers van St. Frans in Ven- ray terechtkomt. In de tien jaar dat hij hierbij zingt, leert hij vol gens eigen zeggen erg veel. "Het belangrijkste wat ik heb geleerd, is de basis van alles. Je zingt veel en er word je vooral vaak verteld wat je wel en wat je niet moet doen", aldus Rik Alofs. Na het kerkkoor neemt hij zanglessen en komt op die manier al snel terecht bij Lynn's Dinnershows. Hij besluit na de middelbare school de pabo te gaan doen, maar breekt dit af om een opleiding in bank en verze keringen af te ronden. Een beetje zoekende naar wat hij precies wil, blijft muziek een belangrijke rode draad in zijn leven spelen. Hij treedt regelmatig op met de dinnershows, speelt in een bandje en doet vaker dan eens aan gast optredens in verschillende voor stellingen. Momenteel werkt hij als opticien en is hij bezig met het uitbreiden van zijn muzikale talen ten en carrière. Een stap in de goede richting maakt hij ongeveer twee jaar geleden, als hij meedoet aan een auditie voor de rol van Jezus in de musical Jesus Christ Superstar. "Eerlijk gezegd heb ik getwijfeld om überhaupt mee te doen aan de auditie. In eerste instantie kozen ze me uit voor de rol van Judas, maar dat lag mij niet zo goed qua stem vond ik zelf. Uiteindelijk kreeg ik toch de rol van Jezus en werd de musical een groot succes en een enorme ervaring." Een groot succes was het zeker, want er vonden maar liefst zes uitverkochte voorstellingen plaats in de schouwburg van Venray. Tij dens deze musical komt Rik voor het eerst in contact met dirigent Max Smeets, een grote naam in dat wereldje. "Max zou ook muzi kaal leider worden bij de Golden Musical Moments en vroeg mij of ik daar ook een onderdeel van wilde zijn. Ik wist meteen dat ik dat wilde, zo'n kans krijg je niet zo vaak namelijk." De voorstelling Golden Musical Moments serveert het beste uit musicals zoals Jesus Christ Super star, Grease,Chess en Hair.Verschil- lende bekende zangers en zange ressen werken mee aan de show, die door het hele land reist. Rik heeft inmiddels al in acht verschil lende steden gestaan, vaak verge zeld door een ander plaatselijk koor en zingt samen met Bill van Dijk, Ben Kramer, Kristien Coenen en Elke Buyle. Aanstaande vrijdag zal hij nog te zien zijn in Arnhem en zaterdag is het de laatste keer voor Rik in zijn eigen woonplaats Venray. De recensies zijn lovend. "Ik vind het echt jammer dat het bijna afgelopen is. Het is een pro fessioneel stuk en het is heerlijk om samen te werken met profes sionele mensen. In Venray worden we vergezeld door popkoor Ven rode, dat veel mensen wel kennen in Venray!" Het was voor Rik ook bijzonder om samen te werken met bekende musicalsterren zoals Bill van Dijk. "Bij hem straalt het er gewoon van af. In het begin kijk je een beetje af, maar ik heb veel tips van hem gekregen en het was een mooie ervaring." Niet alleen Rik is enthousiast, maar ook de andere solisten die een rol op zich nemen in Golden Musical Moments. Bill van Dijk vindt het leuk om te zien hoe gedreven de lokale koren zijn en dus ook Venrode. "Het is me opge vallen dat er een aantal bijzonder goede koren in het land zijn, maar ook het werken met nieuwe aan komende talenten is mooi. Je hebt natuurlijk na veertig jaar in het vak de neiging om als mentor op te treden. Je hebt al veel gezien en gedaan en kunt daarin een hel pende hand zijn. Toch zie ik mij met deze talenten in deze context meer als collega en de combinatie van alles is wat de Golden Musical Moments zo mooi maakt. Ik zie gewoon geen reden om niet te komen kijken", aldus Bill van Dijk. Ook collega-soliste Kristien Coe- nen (bekend uit vele Belgische musicals) vindt het heerlijk om met zoveel verschillende koren en talenten samen te werken. "Ik weet ongeveer wat Max (Smeets) verwacht en welke eisen hij stelt. Ik denk dus wel dat het koor Ven rode een ietsje hoger niveau heeft, dat er net iets meer aan tekst, uitspraak, interpretatie, muzikale boog en vertellijn gewerkt is", aldus Kristien. Het mag duidelijk zijn dat de Golden Musical Moments een bijzondere 'live'-ervaring zal zijn voor de bezoeker. Rik Alofs geniet er zelf in ieder geval vol overtui- ging van, maar ook nog steeds van muziek in het algemeen. "Op het podium ben ik gewoon thuis. Ik wil mezelf gewoon steeds meer laten zien en laten horen wat ik kan. Ik vind het heerlijk om men sen te boeien en te raken. Dat kan ik met de band waar ik tegen woordig weer in speel, Reeds Eer der Verschenen genaamd, maar de interactie komt vooral naar voren bij de dinnershows die ik samen met een groep van acht personen verzorg, vaak in Asteria. Muziek is gewoon mijn passie, het is gevari eerd en ik kan er mijn ei in kwijt. Daarbij zou ik ook niet weten wat ik zou doen als ik dit niet meer kon." Voor meer informatie over de dinnershows, kunt u terecht op www.theateropbezoek.nl. Maar dit weekend zal natuurlijk vooral in het teken staan van de Golden Musical Moments met Rik in de hoofdrol naast Bill van Dijk. Voor meer informatie over Venrode, dat zaterdag ook van de partij is, kunt u terecht op www.venrode. nl. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar voor de show van zaterdag. Wees er snel bij, want het belooft een bijzondere avond te worden. Voor reserveringen kunt u terecht bij Schouwburg Venray aan het loket of via de website www.schouw- burgvenray.nl. Op de foto opnamen van het voormalige klooster St. Paschalis (gemeentelijk monument) aan de Wanssumseweg in Oostrum. De kerkelijke feestdag van St. Pascha- lis wordt op 17 mei gevierd. Het klooster werd in 1937 gebouwd als noviciaat van de congrega tie van de Broeders van Liefde. In de bescherming als gemeen telijk monument is bepaald dat de kapel geheel is beschermd. Het interieur van de kapel is een prachtige harmonie tussen vaste bouwkundige elementen en losse inventaris met veel kunstobjecten. Het in de kapel in gele steen uit gevoerd metselwerk is bijzonder fraai. Op de middelste foto in de linkerkolom een opname richting priesterkoor met drie gemetselde spitsbogen die het priesterkoor accentueren. Op de foto daaron der een kijkje vanaf het priester koor met links op de voorgrond een schitterende natuurstenen gebeeldhouwde console van de middelste spitsboog. In de langs- gevels spitsboogvensters met glas in lood ramen. De zelfstandige provincie Nederland van de con gregatie van de Broeders van Lief- de is toegewijd aan Maria. Midden op de foto het gebrandschilderde glas in lood raam in de noorde lijke dwarsbeuk dat de kroning van Maria uitbeeldt en rechts een fragment daarvan. Het kleurrijke raam met de levendige voorstel ling heeft een hoogte van 6 meter. Het is gemaakt door glazenier Pieter Geraedts (1911-1978) uit Warmond. Het raam werd pas in 1961 geplaatst, tezamen met het raam in de zuidelijke dwarsbeuk. Plaatsing van beide ramen was mogelijk door een gift. Alle glas in lood ramen van de kapel zijn na 1937 aangebracht. De overige in drietallen, die met medewer king van het St. Servatiusgesticht aan de Stationsweg in Venray werden bekostigd uit de verkoop van eieren. Pieter Geraedts ver liet voortijdig de H.B.S. en ging aanvankelijk autocarrosserie?n ontwerpen. Maar uiteindelijk is hij, net als zijn vader Wijnand Geraedts, schilder geworden. Hij leerde het vak van zijn vader en heeft nooit een opleiding aan een kunstacademie gevolgd. Samen met zijn vader werkte hij aan ver schillende opdrachten voor R.K. kerken. De eerste twee opdrach ten voor de kerken in Terneuzen en Tegelen. Daarna volgden er nog velen. Ook schilderde hij onder meer heiligenvoorstellingen voor bidprentjes en prentbriefkaarten, een portret van koningin Juliana en een van prinses Beatrix en ont wierp hij reclamefolders voor grote Nederlandse bedrijven. Pie- ter Geraedts was een veelzijdig kunstenaar met een omvangrijk oeuvre. Voor de kapel van het Paschalisklooster maakte hij alle 26 stuks glas in lood ramen, ook de grote muurschildering op de oostwand van het priesterkoor en ook nog de veertien stuks schil derijen van de kruisweg. Foto en redactie Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, GGZ Noord en Midden-Limburg,verslavingskli- niek Paschalis en biografie Pieter Geraedts door André van Noort. Stichting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat, Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Koester uw monument 2009 - week 20; foto: Frans de Roos Tekst: Frans de Roos Afgelopen zaterdag waren de Wereldwinkels in Nederland jarig. Zij vierden het feit dat veertig jaar geleden in ons land de eerste Wereldwinkel werd geopend. De Wereldwinkel aan de Hensenius- straat in Venray deed mee en had voor alle kopers een aardigheidje in de vorm van aantrekkelijke kor tingen. Tot de toepasselijke hoogte van veertig procent. Het was veel drukker in de winkel dan op een normale zaterdag. Ook was er de mogelijkheid deel te nemen aan een quiz. Uit de vele goede inzen dingen trok wethouder Elly van Dijck de winnende persoon. Dat werd mevrouw Van Doren. Ook kon men het juiste aantal (van 2440) koffiebonen in een pot raden. Dat ging Ivonne van Amers foort uit Horst het beste af. Wethouder Van Dijck trok uit de vele goede inzendingen de winnaar (links) Qpsitetió>7 I Ó035S D06L EN MAAS L Zusters on Tour "Op het podium ben ik thuis"

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15