Lezing euthanasie i Ingezonden Ronde Tafel 160 helpt speeltuin Het.Nederlai PEEL EN MAAS Mariaprocessie in Oostrum Rode Kru Heeft u wel eens gedacht: hoe gaat het straks als ik medisch uit- behandeld ben? Samen praten over euthanasie en palliatieve sedatie. In de lezing van 12 mei worden eze thermen uitvoerig uitgelegd door het coördinerend team van hospicehuis De Cocon Land van Cuijk. Uitvaartverzorger Wilbert Goemans nodigt iedereen van harte uit om deel te nemen aan deze lezing. Of het sterven nu thuis plaatsvindt, in een verpleeg- zorgcentrum of in een hospice: het mag geen verschil maken. Belangrijk is dat mensen die ter minaal zijn en niet meer genezen door hun behandelend arts of verpleegkundige op de hoogte worden gebracht over de moge lijkheden van 'waardig mogen sterven'. Hospicehuis De Cocon is een gastvrij 'bijna thuishuis' in St.Anthonis, waar een veilige en warme omgeving wordt geboden aan mensen in de eindfase van hun leven. Een thuis waar ster venden worden omringd met persoonlijke zorg en aandacht. De lezing euthanasie en palliatieve sedatie is gratis en vindt plaats op dinsdag 12 mei om 20.00 uur in de aula van het Regionaal Uitvaart centrum, 2e Dwarsweg 54 te Gen nep-Zuid. Samenkomst met koffie vanaf 19.30 uur. Aanmelden via Wilbert Goe- mans Uitvaartzorg, telefoon: 0485- 523043/ 0478-588889. Rijbewijs kwijt De politie Brabant-Noord betrapte in de nacht van zaterdag op zondag in Schijndel een 31- jarige automobilist uit Venray op rijden onder invloed. De man had zo diep in het glaasje gekeken dat hij zijn rijbewijs moest inleveren. Ook kreeg hij een proces-verbaal en een rijverbod. Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Flyers Internet Communicatie Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. De Diepeling Op het eerste gezicht een onschuldig bericht in de Peel en Maas van 16 april:'Informatieavond over De Diepeling' met de mede deling daarin dat de firma Teune- sen Zand&Grind BV uit Heyen de dorpsraad en de Stichting Heem kundig genootschap Castenray heeft gevraagd deze avond te houden in verband met de uitbrei ding van het wingebied aan De Diepeling. Deze mededeling wekt bij mij meteen verbazing, immers bij besluit van de provincie Lim burg met kenmerk 2007/23050 dd. 22 november 2007 werd aan Teunesen Zand&Grind BV vergun ning verleend om door te gaan met de winning van delfstoffen uit De Diepeling voor nog eens een termijn van vijf jaar onder de voorwaarde dat binnen deze vijf jaar tevens de (her) inrich ting van dit terrein gerealiseerd moet zijn. Op 22 november 2012 zou de winning van delfstoffen uit De Diepeling derhalve beëindigd dienen te zijn en zou het gehele terrein als natuur- en stiltegebied ingericht moeten zijn. Hoezo dan nu wederom een uitbreiding van de winning van zand en grind tot 2015 aankondigen?! Navraag daar toe bij de afdeling Grondgebieds zaken van de gemeente Meerlo- Wanssum levert geen resultaat op. Zij weten daar niets van plannen om de ontgronding van De Diepe- ling ook na 2012 voort te zetten! Ik besluit daarom de vergadering in gemeenschapshuis De Wis te Castenray op woensdag 22 april te bezoeken. Om 19.30 uur zit de zaal van De Wis vol met belang stellenden. De 'speaker' deelt mee dat koffie, thee, frisdrank en bier voor rekening van Teunesen Zand&Grind BV zijn. Jan van de Mortel, landschapsarchitect in dienst van het Landschapsbu reau Groenplanning te Meerssen, heeft in opdracht van Teunesen Zand&Grind BV al een plan opge steld hoe De Diepeling eruit moet komen te zien na de voorgenomen uitbreiding van de ontgronding aldaar. Het gebied wordt opnieuw aangetast, maar niet getreurd: de inwoners van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray en de toeristen die Noord-Limburg bezoeken krijgen er wel wat voor terug. Jan van de Mortel toont een tekening waarop de gehele her inrichting van de ca. 100 hectare grote waterplas, met een klein randje natuur daaromheen, staat afgebeeld. Er is werkelijk aan alles gedacht, zelfs aan een leefgebied voor de das. Op de opmerking van een van de aanwezigen dat na deze voorgenomen aanvullende ontgronding er aan De Diepeling wel heel veel water, maar nog maar weinig grond voor de natuur overblijft, wordt niet echt serieus ingegaan. Uit de voordracht door Jos Kniest van de gemeente Ven- ray blijkt dat deze gemeente van alle plannen al wel op de hoogte is, immers het alsnog te ontgron- den terrein ligt op het gebied van Castenray. Jos Kniest deelt mee dat via inspraakprocedures de burger nog in de gelegenheid zal worden gesteld om zijn mening te geven over dit nieuwe ontgrondingplan, voordat de provincie Limburg over de nieuwe aanvraag van Teu- nesen Zand&Grind BV zal beslis sen. Zo krijgen in ieder geval de dorpsraden van Meerlo en Tienray de gelegenheid om de verkeers overlast aan de orde te stellen die door de vele vrachtwagens wordt veroorzaakt wanneer zij de ont grondingproducten afvoeren van De Diepeling naar de haven van Wanssum. Door dit zware verkeer wordt ook het woongenot van de bewoners van woonhuizen, gelegen zijn aan de Spoorstraat in Tienray en aan de Hoofdstraat in Meerlo, ernstig aangetast.Aan deze twee vormen van overlast zal deze keer bij de beoordeling van de vergunningaanvraag van Teunesen Zand&Grind BV door de provin cie Limburg beslist meer aandacht moeten worden besteed dan zij in het verleden heeft gedaan. Wat mij betreft is het met de ontgronding van De Diepeling in 2012 vol strekt gedaan en is dit gebied op 22 november 2012 ingericht als natuurgebied. F.P.H.M. Koch, Meerlo Geld en sieraden gestolen bij inbraak Bij een inbraak in een woning aan de Vossestaart in Venray gin gen onbekenden er vrijdagmiddag met geld en sieraden vandoor. De inbrekers kwamen de woning via de achterkant binnen, vermoe delijk door de achterdeur te for ceren. Daarna gingen ze er met de buit van meerdere duizenden euro's vandoor. een abonnement waard Ontruiming Ik wil reageren op uw artikel 'Ontruiming boerderij Meerselse Peel' Het betreft hier mijn inziens een gebeurtenis waarbij dringend enkele kanttekeningen dienen te worden geplaatst. Een en ander is, behalve een begrijpelijke actie van de overheid op grond van allerlei tekortkomingen op het gebied van veiligheid en hygiëne, die overigens door diezelfde overheid jarenlang lijken te zijn getolereerd, ook een treffend voorbeeld van hoe er met de mensen zelf, men sen die in zo'n situatie verblijven, wordt omgegaan. Die moesten dus maar elders de nacht door brengen. Omdat ik persoonlijk, vanaf begin 1990, betrokken ben bij de 'huisvestingsproblematiek' van buitenlandse werknemers in het kader van mijn kunstproject de Aspergestekers kan ik een aar dig woordje meespreken over hoe deze zich sinds de val van de Ber- lijnse Muur heeft ontwikkeld. Wel: er is inderdaad een soort van sta bilisatie opgetreden. Vanwege de uitbreiding van legale mogelijkhe den om aan werk te komen sinds de toetreding van landen als Polen tot de EU en de daarbij komende verplichting van werkgevers en uitzendbureaus om zelf voor ade quate huisvesting te zorgen Dat is dus geen speciale verworven heid van de politiek en onze over heidsinstanties, want die beperken zich uitsluitend tot handhaving en regelgeving zoals dat heet. Bij voorbeeld: waar moesten de men sen in Ysselsteyn naartoe nadat ze uit het huis waren gezet? Hadden ze überhaupt vervoersmogelijk heden en geld om ergens anders (legaal) te kunnen overnachten? Welnu. Ik vind het noodzakelijk om bij te dragen aan het besef dat de officiële en gangbare benaming van de categorie 'buitenlandse werknemers' of 'seizoenarbei ders' slechts ten dele beschrijft wat de motieven, beweegredenen of andere oorzaken zijn van hun aanwezigheid hier en dat zulke omstandigheden net als elders in de wereld vaak de oorzaak zijn van het bestaan van een soort van sub cultuur, die werkelijk ver verwij derd is van de beschermde omge ving van de gemiddelde brave burger(meester) die s avonds heel zelfvoldaan de gordijntjes dicht doet en gerust gaat slapen. F. Hermans, Meerlo Voorbeeld Vorige week vrijdag liep ik met mijn twee kinderen vanuit de Pr. Bernardstraat naar het dorp. Bij het zebrapad bij de Zuidooster stonden we even stil om te kijken of we door konden lopen. Naast ons stond, in de Pr. Bernardstraat, een 'dikke' auto die net als wij, maar dan met hoge snelheid, de Poststraat inreed. Dat mag niet, want de Poststraat is een een- richtingsweg. Mijn zoontje zei nog: "Dat mag toch helemaal niet, mam?" Ikzelf dacht: 'Nou moet ik toch eens kijken wat die automo bilist gaat doen?' Hij reed de oprit van de zeilmakerij op en keerde zijn auto zo dat hij weer in de 'goede' richting van de Poststraat stond geparkeerd. En weet je wie achter het stuur van die auto zat? Nou, het is niet te geloven, maar echt waar: meneer Waals, de bur gemeester van Venray! Is dit nu een voorbeeld geven van hoe het moet gaan hier in Venray? Bianca van Dijck, Venray Op zondag 17 mei vindt weer de jaarlijkse Mariaprocessie in Oostrum plaats. Om 10.00 uur begint de pontificale hoogmis en vervolgens wordt omstreeks 11.00 uur via de gebruikelijke route de Mariaprocessie gehouden. Mgr. De Jong, hulpbisschop van Roer mond, is de voorganger tijdens deze plechtigheid. In de Maria- processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van Oostrum 'Behou denis der Kranken' meegedragen. De hoogmis met Mariaprocessie wordt opgeluisterd door harmo nie Sub Matris Tutela, het gemengd koor van Oostrum en het gilde St. Margaretha uit Aarle-Rixtel. Kinde ren van de Oostrumse basisschool strooien tijdens de processie bloe men en vrijwilligers versieren de kerk, het dorpsplein en de pro cessieroute. Na afloop van de traditionele Mariaprocessie verzorgt het gilde uit het Brabantse Aarle-Rixtel op het Dorpsplein een demonstratie vendelzwaaien. Na afloop kun nen de bedevaartgangers op het Dorpsplein napraten onder het genot van een kopje koffie, dat hun gastvrij en gratis wordt aan geboden door de Mariaproces- siecommissie en het kerkbestuur van Oostrum. In mei en juni staat molen Nooit Gedacht aan het Groot dorp in Merselo regelmatig in het middelpunt van de belangstelling. Op zaterdag 9 en zondag 10 mei is de molen geopend vanwege het Natio nale Molen- en Gemalenweek- end en op tweede pinksterdag 1 juni is er rondom de molen een Windmolenfair. Daarnaast worden in de regio enkele fietstochten gehouden waarbij de molen het begin- en vertrekpunt is. Binnenkort is een oplaadpunt voor (accu's van) fiet sen operationeel. Als vanouds is de molen elke tweede en vierde zaterdag van de maand geopend voor bijeenkomsten, feesten en vergaderingen op afspraak.Tijdens het Nationale Molenweekend is de molen op zaterdag en zondag geopend. Op zondag worden vooral de 'vrienden van de molen' in het zonnetje gezet. Tijdens de molendagen zijn er rondleidingen. Ook kunnen de bezoekers zien hoe het schilderwerk van de bui tenzijde van de molen, waarmee medio april werd gestart, inmid dels is gevorderd. Uiterlijk 1 juni staat de molen weer strak in de verf staan en is het meest urgen te onderhoud aan het houtwerk gedaan. Op tweede pinksterdag, door de stichting uitgeroepen tot de Merselose Dag van de Wind, wordt de windmolenfair gehou den van 11.00 tot 18.00 uur. De fair biedt een dagvullend pro gramma met rondleidingen in de molen, informatie over de Mer- selose molen, windenergie en tal van lokale cultuurhistorische initi atieven, verkoop van veelsoortige natuur- en duurzame producten, kunstobjecten en windobjecten, doorlopende vliegerdemonstra ties, speciale activiteiten voor kinderen, huifkartochten door de bossen van Merselo, diverse muzikale intermezzo's, de voor bereidingen en het vertrek van twee luchtballonnen en een ter ras met drankjes en hapjes. In de tweede helft van mei staat het uitgebreide programma op www. molenmerselo.nl. Tijdens de fees telijkheden op 29 maart ter gele genheid van de restauratie van de ballonzuil, het eerste monument in Nederland op gebied van de luchtvaart, werd de luchtballon vaart op 1 juni bij de molen al aan- gekondigd. De historie vertelt dat de eerste eigenaar van de molen, Mathijs Michels, in 1871, een van de drie Merselonaren was die de Franse ballon naar de grond heb ben geloodst. Met de luchtballon vaart wordt dus de relatie gelegd tussen de ballonzuil en de molen en tevens de aandacht gevestigd op de prachtige bossen rondom de ballonzuil, waar veel wandel en fietsroutes langs voeren. Op tweede pinksterdag vertrekken twee ballonnen vanaf de molen, omstreeks 18.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Wie een ballonvaart cadeau wil doen of andere vragen heeft, kan con tact opnemen met de secretaris van de stichting Nooit Gedacht, Pieter Weerts via e-mail secreta- ris@molenmerselo.nl. De afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis houdt op zaterdag 9 mei van 10.00 tot 16.00 uur op het Schouwburg plein in Venray een promotie dag. Voor iedereen dé kans om kennis te maken met de afde ling en haar activiteiten. Iedereen kent het Rode Kruis en zijn zusterorganisatie de Rode Halve Maan door hun internatio nale activiteiten: opkomen voor de kwetsbaren in de samenleving, voor slachtoffers en vluchtelin gen bij oorlogen, conflicten en rampen. Het Rode Kruis doet dat zonder vooroordelen of politieke bemoeienis en is daarom interna tionaal gerespecteerd en oprecht. Mensen in nood worden door het Rode Kruis het eerst geholpen. Nationaliteit, ras, geloof, afkomst of politieke mening spelen daarbij geen enkele rol. Het Rode Kruis kiest nooit par tij in conflicten; het kiest altijd voor de slachtoffers. Het is onaf hankelijk en neutraal. Het Rode Kruis helpt mensen wereldwijd, maar ook dichtbij, om de hoek. Het Rode Kruis geeft tijdens de promotiedag inzage in zijn werk zaamheden en toont veel (medi sche) materialen. Er wordt bij voorbeeld antwoord gegeven op vragen als wat je moet doen als iemand zich verslikt en daar niet meer uitkomt. Ook de reanimatie bij een baby en kleuter krijgt spe ciale aandacht. De Rode Kruis-bus, maar ook speciale voertuigen voor snelle hulp, worden getoond. Ook aan de kinderen is gedacht: puz zels waarmee je een rood kruis en een rode halve maan kunt maken, een quiz, schminken, het De vrijwilligers van het Rode Kruis heten u van harte wel kom op zaterdag 9 mei op het Schouwburgplein. oplossen van een sudokupuzzel van verbandmateriaal, een elek- trospel en het aanleggen van ver banden leveren altijd een prijsje op. De lotuskring Deurne en de stichting Hard voor Hart onder steunen deze dag het Rode Kruis. Voor meer informatie: Rode Kruis, afdeling Venray, telefoon: 0478 583698, e-mail: rodekruisvenray@ zonnet.nl. Donderdag 7 mei 2009 - Pagina 7 Op 28 april tekenden Fred Wel- schen (Odapark), Anne Christine Liebrand (Schouwburg), Bernard Ruyten (Museum van de Geest), Arnoud Bruijns (BiblioNu) en Ko van der Velpen (Kunstencentrum Jerusalem) een samenwerkings overeenkomst. De partners spre ken in deze overeenkomst af zich gezamenlijk in te zetten voor de culturele ontwikkeling in Ven- ray. Met name op het terrein van het aanbod voor het primair en voortgezet onderwijs hebben de diverse instellingen nadrukkelijk afgesproken zich gezamenlijk in te spannen deze onderwij sinstel- lingen op een goede manier te bedienen. Daarvoor is een bureau Cultuurpunt in het leven geroe pen. Onderwijsinstellingen kun nen bij dit bureau terecht voor al hun culturele oplossingen, vragen, workshops en projecten. Het bureau is gevestigd in Kun stencentrum Jerusalem en bereik baar via de website www.cultuur- puntvenray.nl of telefonisch bij Kunstencentrum Jerusalem, 0478 585320. Een ander belangrijk onderdeel van deze overeenkomst is de afstemming zo veel mogelijk te regelen en het ontwikkelen van Een toost op de culturele samenwerking. gezamenlijke activiteiten. Een zo intensieve samenwerking die ook formeel bekrachtigd is, is volgens de samenwerkende partijen uniek in Nederland te noemen en zal volgens hen een zeer belangrijke bijdrage leveren aan het culturele klimaat in Venray. Door kinderen van leden van Ronde Tafel 160 Venray- Horst werd zondag 26 april het nieuwe speeltoestel voor de Mart Roeffen Stichting in gebruik genomen. De populai re speeltuin in Grubbenvorst bestaat 35 jaar en trekt bezoe kers uit de hele regio. Eind vorig jaar werd de Ronde Tafel 160 Venray-Horst benaderd door Jacq Roebbers en Hans Hendrikx van de Mart Roeffen Stichting. Zij wilden de speeltuin ter ere van het 35-jarig bestaan een impuls geven. Al jaren draait de exploitatie onder meer op gemeentelijke subsidies, maar voornamelijk op giften en dona ties. Hiervan worden reparaties en materialen voor onderhoud bekostigd. Deze werkzaamheden worden door groot aantal vrijwil ligers uitgevoerd. "Willen we iets extra's hebben, dan we hiervoor externe partijen vinden", aldus Hans Hendrikx. "Om een extra Voorzitter Arthur van Dok van Ronde Tafel Venray samen met Jan Vissers en Jacq Roebers van Mart Roeffen Stichting. tintje te geven aan deze schen king kwam de Ronde Tafel in maart met een extra verrassing voor ons", vertelt Jacq Roebbers. De serviceclub wilde zelf de han den uit de mouwen steken om op die manier iets extra's te doen voor de vele vrijwilligers. Daar over hoefde het bestuur van de stichting niet lang na te denken. In overleg met Bart Lemmen werd een werkplan opgesteld om een lang gekoesterde wens, het opruimen van de bosrand, in vervulling te laten gaan. Even eens werd door de Ronde Tafel geregeld dat loonbedrijf Kurst- jens uit Grubbenvorst de grote boomstronken vakkundig kwam wegfrezen. Vele handen maken licht werk: na een morgen werken ligt de speeltuin er weer tiptop bij. September Bloemei Patersstraat 5, Venra^ Tel. 0478 - 588198 Molen Merselo in het middelpunt Promotiedag Rode Kruis Belangrijke culturele samenwerking

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7