Koninginnedag: groot drama Blunder bü 't uitnodigen voor Lintjesregen maar 't Kan altijd erger! nog vroeger versturen Advocaten het lintje ook meesturen l r^\ ui uo üj t e d s ijftj Gunhoek ook voor uw tuin ■556677 VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al meer dan 35 jaar! In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor met gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? PEEL EN MAAS Donderdag 7 mei 2009 - Pagina 5 Wat hebben het Bont Zand oogje, Johannes de Evangelist, het Trans Cedron Nico van Melo en de Venrayse brand weer met elkaar gemeen? Het zijn allemaal onderwerpen die voorkomen in de nieuwe cultuurhistorische publicatie die binnenkort in Venray ver schijnt. Op woensdag 13 mei 2009 wordt deel IV in de serie Venrays Verleden gepresenteerd. Het eer ste exemplaar wordt om 16.00 uur uitgereikt in museum De Peelstreek in Ysselsteyn. Deze publicatie is al weer het vierde deel in de serie boeken, waarin cultuurhistorische bijdragen over Venray en omgeving gepubliceerd worden. Het zijn uitgaven van het Historisch Platform Venray, dat hiermee het historisch erfgoed van Venray onder een brede doel groep wil verspreiden. Een team van zes redacteuren heeft een keuze gemaakt van ruim twaalf artikelen van evenzoveel auteurs. In deze artikelen komen opnieuw een aantal interessante onderwer pen aan bod. Evenals in de andere delen is er weer een verslag te lezen van wat de Archeologische Werkgroep Venray in de afgelopen jaren voor interessante vonds ten heeft gedaan in de Venrayse bodem. Hoe het met de flora en fauna in Venray en omgeving is gesteld en de rollen daarin van het Bonte Zandoogje en de bever, komen in een volgend artikel aan bod. Verder kunnen we lezen hoe wijd vertakt het netwerk van fami lie en contacten was van een pas toor in de vijftiende eeuw. En dat katholieke contacten in de twin tigste eeuw nog steeds belangrijk waren, blijkt wel uit het artikel 'Van Schieëperskruis tot Trans Cedron'. Ook wordt de lezer een kijkje gegund in de werkplaats van beeldhouwer Piet Clephas en de kunst in de Paterskerk van na 1925 wordt door middel van een rondgang belicht. Voorts is te lezen hoe het er vroeger aan toe ging in Sint Paschalis en hoe de Venrayse brandweer na de Tweede Wereldoorlog gereorga- niseerd werd door Van Schendel. De burgemeester en de veldwach ter hadden in vroeger tijden heel wat te stellen met de burgers die het niet zo nauw namen met de regels. Dat is te lezen in een arti kel, gebaseerd op bronnen in het gemeentearchief van Venray. De verschillen in het buiten spelen vroeger en nu komen mooi naar voren in het artikel over spelen in het Sint Jorispark. De artikelen zijn, zoals ook in de andere delen, gelardeerd door Veldeke met gedichten in de Venrayse streek taal. En dat we in Venray een heel beroemd fokpaard in ons midden hadden, is uitgebreid terug te vin den in het verhaal over Nico van Melo. En met dit gegeven zijn we weer aangekomen in Ysselsteyn. Het opgezette hoofd van Nico van Melo is tentoongesteld in museum De Peelstreek aldaar, de locatie waar op 13 mei 2009 deel IV van Venrays Verleden feestelijk gepresenteerd zal worden. Aan de presentatie gaat een korte lezing over Nederlands beroemdste trek- paardhengst vooraf. Venrays Verle den deel IV is na 13 mei 2009 te koop in de Venrayse boekwinkels, in Museum 't Freulekeshuus en bij de VVV/ANWB. De prijs van het boek bedraagt 15 euro. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het Historisch Plat form Venray, tel. 0478-631894 of www.historischplatformvenray. nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Wij staan u graag bij in zaken over: arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht overeenkomsten vergunningen Gemeente stuurt uitnodiging te vroeg Een negental inwoners van Ven- ray kreeg op woensdag 29 april in het bijzijn van familie, vrienden en bekenden een koninklijke onder scheiding opgespeld. De drie vrou wen en zes mannen waren onder valse voorwendselen naar het gemeentehuis in Venray gelokt, waar burgemeester Jos Waals hen vervolgens verraste met de mede deling dat ze een lintje kregen. Alhoewel je je kunt afvragen hoe groot de verrassing voor hen nog was. De inwoners ontvingen door een blunder van een ambtenaar van de gemeente Venray een paar dagen voor Koninginnedag name lijk al een brief, waarin ze werden uitgenodigd voor de feestelijke ontvangst op Koninginnedag don derdag 30 april in het gemeente- huis en de aubade voor de gede coreerden. Normaliter wordt die brief pas op 'lintjesdag' persoon lijk aan de gedecoreerden uitge reikt. Benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau werden: Gonny Franssen-Arts, Gerrit Beerkens, De negen gedecoreerden in de gemeente Venray. Toon Ewals, Nell Gommans, Jan Kreutz, Johanna Kusters-Delauw, Jeu Marcellis, Jan Michels en Jack Schuurmans. Bedreiging De politie heeft donderdag avond rond negen uur op het Stra- tumseind in Eindhoven een 18-jari- ge man uit Leunen aangehouden. Hij zou op het Catharinaplein een 20-jarige man uit Boekel met een mes hebben bedreigd. De Boekel- naar sprak na de bedreiging agen ten op straat aan. Op basis van een signalement is de man uit Leunen aangehouden en meegenomen naar het politiebureau voor ver der verhoor. Fietsster gewond Bij een ongeluk op de Beekweg in Venray is vrijdag een Venrayse (68) gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond drie uur toen de vrouw over de rotonde fietste en de Beekweg over wilde steken. Een automobilist (49) uit Merselo zag haar daarbij over het hoofd. Hij reed met een aanhanger. Het slachtoffer kwam tussen de auto en de aanhangwagen terecht en viel erin. Ze werd met hand-, hoofd- en bekkenletsel opgeno men in het ziekenhuis. Dorpsraad Oostrum In D'n Oesterham in Oostrum wordt op dinsdag 12 mei vanaf 20.00 uur een openbare verga dering gehouden. Op de agenda staan onder meer een mondeling verslag van de dorpsradenoverleg van 4 mei, het leefbaarheidbudget en de dorpsontwikkeling. Wat een prachtige dag moest worden, is donderdag uitge lopen op een groot drama. Koninginnedag 2009 zal voor altijd een zwarte bladzijde blijven in de Nederlandse geschiedenis. De 38-jarige Karst T. reed tijdens de festi viteiten in Apeldoorn met zijn zwarte Suzuki Swift in volle vaart door de mensenmassa, die langs de kant van de weg stond. Bij de aanslag op de koninklijke familie kwamen zeven mensen om het leven, inclusief de dader, en raakten er tien gewond. In het begin van de middag sij pelde het slechte nieuws ook in Venray door, waar Koninginnedag op dat moment uitbundig werd gevierd. Tijdens de huldiging van de gedecoreerden in het gemeen tehuis was het drama nog niet bekend. Een uurtje later wel, tot ontsteltenis van alles en iedereen. Toch besloot het Oranjecomité Venray niet de festiviteiten in Venray af te gelasten. "Uiteraard hebben we wel overwogen om de festiviteiten te beëindigen", aldus voorzitter Ans Bistervels van het Oranjecomité Venray. "Uiteinde lijk hebben we besloten dit niet te doen, al leven we heel erg mee met de betrokkenen van dit groot drama. Het is vreselijk wat er is gebeurd." onze xilf: www.gi.inhoek.nl Venniy De Hoveniers o4?mm telefoon 0478- info@putt.nl Bij GGZ Noord- en Midden Limburg, Regionaal Centrum GGZ Venlo vindt op donder dag 28 mei van 13.30 tot 16.00 uur een symposium plaats ter gelegenheid van het afscheid van René Smeets, sociaal geri ater. Vanwege de vergrijzing krijgt de zorg voor mensen met demen tie en hun mantelzorgers steeds meer aandacht. In de komende 25 jaar gaat het aantal mensen waarbij een vorm van dementie wordt gediagnosticeerd in Noord Limburg nagenoeg verdubbelen naar 5600 personen. Verreweg de meesten van hen wonen thuis en een groot aantal is alleenstaand. Het aantal mantelzorgers neemt daarentegen vanwege de 'ontgroe ning' in dezelfde periode sterk af. De vergrijzing in Noord-Lim burg loopt nu nog enigszins ach ter bij het landelijk gemiddelde; vanaf 2015 verandert dit beeld. In 2030 ligt het aantal mensen met dementie in Noord-Limburg circa drie procent hoger dan lan delijk gemiddeld. De druk op de eerstelijns gezondheidszorg zal sterk toenemen. Dat dementie ook op jongere leeftijd voorkomt, is nog steeds minder bekend. Het Alzheimercentrum Limburg heeft becijferd dat er in Noord-Lim burg momenteel ongeveer 390 mensen jonger dan 65 jaar, lijden aan een vorm van dementie. Het ministerie van VWS heeft middels het programma Zorg voor Beter dementie tot een speerpunt van beleid gemaakt. In Noord-Limburg is hier actief op ingespeeld en is een aantal belangrijke stappen gezet in de verbetering van zorg en dienstverlening aan mensen met dementie en hun mantelzor- gers. René Smeets, sociaal geriater bij de GGZ Noord- en Midden-Lim burg, is een belangrijke stimulator geweest van regionale samen werking. Hij kan als een van de grondleggers worden beschouwd van de ketenzorg dementie. Het spreekt daarom voor zich dat bij gelegenheid van zijn afscheid een symposium wordt georganiseerd met als thema: Jong dementeren den: van diagnose tot ketenzorg! Professor Raymond Koopmans (verpleeghuisgeneeskunde Rad boud Universiteit Nijmegen) doet onderzoek naar het beloop van dementie bij verpleeghuis patiënten. Beloop, in de zin van: hoe ontwikkelt zich de dementie, wat is de levensverwachting van de patiënt, maar ook: is er sprake van de ontwikkeling van pro bleemgedrag en hoe zit het met de comorbiditeit (wisselwerking met andere ziekten). In zijn inlei ding: Jonge mensen met dementie: een groep apart! gaat hij in op de meest voorkomende ziektebeel den bij jong dementerenden en het belang van een vroege diag nostiek. Dokter Samantha Riedijk is als medisch psycholoog werk zaam bij de afdelingen Klinische Genetica en Medische Psycho logie Psychotherapie van het Erasmus MC in Rotterdam. Zij pro moveert 8 mei op de studie Bur dening Care. Deze studie zoemt in op de zorgbelasting die mantel- zorgers van patiënten met Fronto- temporale Dementie (FTD) erva ren en komt met aanbevelingen die bijdragen aan meer op maat gesneden ondersteuning van de FTD mantelzorgers. In haar lezing: Problemen van mantelzorgers van jong dementerenden, doet zij verslag van de bevindingen uit haar onderzoek naar de sociale implicaties van mantelzorgers van jong dementerenden. Mark Scha pendonk, bestuurssecretaris van De Zorggroep, is als projectlei der van Hulp bij Dementie nauw betrokken bij de totstandkoming van ketenzorg dementie. Noord Limburg behoort tot de koploper regio's in Nederland. Kenmerkend voor de ketenorganisatie in Noord Limburg is de netwerkconstructie van de twaalf participerende orga nisaties. In zijn inleiding: Hulp bij Dementie, belang van ketenzorg in Noord-Limburg, illustreert hij de resultaten en de beoogde doe len van de ketenzorg dementie in de regio. lem. Zang, muziek, dans en sport wisselden elkaar in een vlot tempo af. Ondertussen was het dankzij het prachtige zonnetje heerlijk toeven op de terrassen. Ondanks het drama in Apel- kinderen en hun ouders naar het festiviteiten van start met de huldi- pleinen. Zo waren er onder andere doorn werd donderdag toch Schouwburg- en Henseniusplein ging van de gedecoreerden in het demonstraties van Judovereniging Koninginnedag gevierd in Venray. om hun artikelen uit te stallen afgelopen jaar. Na de rommelmarkt Venray en gymnastiekvereniging Een prachtig zonnetje lokte 's mor- voor de grote kinderrommelmarkt. ging Koninginnedag door met tal St. Christoffel, de Venrayse brand- gens rond zeven uur al de eerste In het gemeentehuis gingen de van activiteiten op de Venrayse weer en Kunstencentrum Jerusa- www. Presentatie Venrays Verleden IV in museum De Peelstreek Koninginnedag in Venray Symposium jong dementerenden Koninklijk onderscheiden...

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5