Jeu-de-boulesbaan feestelijk geopend Opening wandelroute Koester uw Monument "Nooit gaan slapen met ruzie!" Jan-Pieter Schols doet deur tabakszaak voorgoed op slot Honderddertigste jaargang - week 19 - donderdag 7 mei 2009 Afgelopen weekend is de nieu we jeu-de-boulesbaan in de Venray- se wijk Veltum officieel geopend. Dit met dank aan het Fonds Leef baarheid van Wonen Venray. In een messing plaquette op de tafel bij de jeu-de-boulesbaan, gele gen nabij het winkelcentrum in Veltum, is de betrokkenheid van Wonen Venray bij de totstandko- De knooppuntenwandelroute Castenray wordt op zaterdag 16 mei om 14.00 uur feestelijk geopend op het Dorpsplein in Castenray. Na een openings woordje door voorzitter Ben van der Sterren van de dorpsraad verricht wethouder Lei Heldens de officiële opening. Tijdens de opening wordt tevens de prijs winnaar bekendgemaakt van degenen die namen hebben inge zonden voor de wandelroute. De muzikale omlijsting is in handen van het leerlingenorkest. Terwijl ming van de baan te lezen. F. Aus- sems van Wonen Venray verrichtte de officiële openingshandeling. De opening van de nieuwe baan, in combinatie met een straatfeest, is een initiatief om op de eerste plaats de bewoners nader ken nis met elkaar te laten maken en dit een vervolg te geven door regelmatig samen een balletje te het gezelschap naar het informa tiebord loopt, dat geplaatst is bij gemeenschapshuis De Wis, vertelt de heemkundevereniging over de historie van Castenray. Vanaf het informatiebord loopt de groep vervolgens naar het fietstunnel- tje waar de Commissie Kleur in Castenray vertelt over het graffi tikunstwerk. De kinderen krijgen een kleine traktatie aangeboden en de volwassenen een folder van de knooppuntenwandelroute. Aansluitend is er een samenkomst in café De Köster. gooien. "Het was een gezellige dag met livemuziek, een barbe cue met eten en dans voor alle culturen die hier samen wonen. Door het wijkplatform van Veltum werd een setje boules aangebo den die meteen werden ingewijd en hopelijk nog heel vaak over deze baan mogen rollen", aldus Jan Lagarde. Leefbaarheid Onder de titel Een Rooij(s)e zaterdagmorgen over Leefbaar heid houdt de Partij van de Arbeid van de afdeling Venray op zater dag 9 mei een bijeenkomst. De ochtend in wijkcentrum De Kiosk in Brukske duurt van 9.30 tot 12.00 uur. Er zijn vertegenwoordi gers uitgenodigd van de dorps- en wijkraden, Synthese,Turkse-Marok- kaanse gemeenschap, Wonen Ven- ray, Stichting Poppodium, politie Noord-Limburg, GGZ NML en de gemeente. Deze bijeenkomst is bedoeld om in gesprek te gaan over de Venrayse situatie nu en in de toekomst en de resultaten dra gen bij aan de totstandkoming van het conceptverkiezingsprogram ma 2010-2013. Gouden bruidspaar in Castenray Na ruim een eeuw einde aan familietraditie in Schoolstraat Het einde van de Stationsweg met de Grote Kerk staat op de ach tergrond. De bovenste foto dateert van omstreeks 1914, de onderste foto werd in februari van dit jaar gemaakt. In 1850 telde Venray ongeveer vijfduizend inwoners en was bebouwd langs een kruispunt van lokale en interlokale wegen. Het merendeel van de bestaande wegen in de uitgestrekte heide gebieden van Noord-Limburg bestond uit zandwegen, paden of karrensporen. Pas na 1844 werd begonnen met een verbinding noordwestelijk van Venlo rich ting Horst en Venray. De handel in schapen, vanaf ongeveer 1850 gebundeld in de Venrayse Schaaps compagnieën, de ontginning van de Peel, het omzetten van woeste heidegrond in bos en de komst van de spoorlijn droegen bij tot de groei en uitbouw van Venray. Ook kloosterorden hebben hierin een belangrijke rol gespeeld. Zij hielden zich onder meer bezig met onderwijs en de zorg voor armen, zieken, bejaarden, wees kinderen en psychiatrische patiën ten. Vanwege de opkomst van de spoorwegen, was er echter in de tweede helft van de 19e eeuw weinig aandacht voor uitbreiding en onderhoud van de wegen. De uitbreiding van Venray ontwik kelde zich in die tijd voornamelijk in oostelijke richting; aan de zuid west kant lag het redelijk ontoe gankelijke Peelgebied. In 1883 werd de spoorlijn Venlo-Nijmegen gerealiseerd die over het grondge bied van Venray liep. Het station kwam in Oostrum. De gemeente Venray (inmiddels ongeveer 8000 inwoners) opende in 1909 een tramlijn voor het vervoer van pas sagiers van Venray-Dorp naar Sta tion-Oostrum. De Chemin de Ven ray et Oostrum a Wanssum werd de Stationsweg. De tramrails is rechts op de oude foto duidelijk te zien. De weg was sinds 1872 een grindweg en werd in 1931 geasfal teerd. De paardentram reed op 30 juni 1926 voor het laatst en werd vanaf die datum vervangen door een autobus. In 1939 telde Ven ray 14.000 inwoners. De Stations weg is een voorname straat met een aantal grote fraaie vrijstaande woonhuizen. Veel panden date ren uit de periode tussen 1850 en 1940 en zijn ontworpen door belangrijke architecten, onder andere Alb. Martens, H. Oudenho ven uit Venray en J. Wielders uit Sittard. Het Servatius-complex bui ten beschouwing gelaten, staan er langs de Stationsweg in totaal elf panden die bescherming genieten als Gemeentelijk monument. Als bouwstijl treft men voornamelijk traditionalisme aan (nummers 26, 27, 29, 43, 119 en 201) en tradi tionalisme met neorenaissance (nummers 10, 22, 65) en jugend stil (nummer 12, 142 en 142a) ele menten. Met name in het gedeelte binnen Venray-kom vormt het straatbeeld een herkenbaar, samen hangend, sfeervol en karakteristiek geheel. Een aantal nieuwe panden van latere datum zijn harmonieus ingepast. Foto Frans de Roos Gemeente Archief. Venray/tekst Leonie Cals. Bron MIP Limburg. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat: Beekweg 62, 5815 in CN Merselo, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Koester uw monument 2009 - week 19; foto: Frans de Roos Tekst: Leonie Cals Jan Tacken (76) en zijn vrouw Truus Tacken-Jennes- kens (75) wonen tegenwoordig samen in een prachtig afgele gen huis in Castenray. Op 12 mei aanstaande zijn ze maar liefst vijftig jaar getrouwd. Dit gouden bruidspaar blikt samen terug naar het verleden, leeft volop in het heden en kijkt uit naar de toekomst.(Door Sanne Claessens) Jan en Truus zijn beiden oor spronkelijk afkomstig uit Meterik, maar wonen al heel lang in Cas- tenray. Ze leren elkaar kennen op jonge leeftijd en komen elkaar dan vaak tegen op het schaatswa- ter in de winter als ze ongeveer vijftien jaar zijn. Truus valt als een blok voor Jan, herinnert ze zich nog goed. "Ik voelde me altijd de koningin te rijk als hij ook maar één rondje met me wilde schaat sen", lacht Truus. Later, op de ker mis in Horst, klikt het van beide kanten helemaal en krijgen ze ver kering. Bijna tien jaar later stappen ze samen in het huwelijksbootje. Op 11 mei 1959 geven ze elkaar het jawoord voor de gemeente en een dag later staan ze voor het altaar. Het duurt dan ook niet lang voordat ze samenwonen en hun zoon wordt geboren. Jan was op één na de oudste van de kinderen thuis en heeft altijd zijn vader geholpen op de boerderij. Truus was de oudste van maar liefst negen kinderen en hielp ook mee op de boerderij en in het gezin. Na een tijd kopen ze de boerderij van de vader van Jan over en werken samen hard in hun bedrijf. Het bevalt ze enorm goed en hun zoon krijgt het boe renleven dan ook met de paplepel ingegoten. "Toen ik 65 werd, heb ben we het bedrijf overgedragen aan onze zoon", vertelt Jan, "en in 2001 zijn we in ons huidige huis getrokken dat schuin tegenover het bedrijf ligt." De familie woont dus erg dicht bij elkaar en dat vinden ze prima en fijn. "Het klikt gewoon allemaal heel goed. Mijn zoon woont tegenover ons met zijn vrouw en inmiddels hebben we vier kleinkinderen die heel vaak over de vloer komen. Heer lijk gewoon", aldus Truus. De boerderij hebben ze dan wel overgedragen aan hun zoon, maar Truus en Jan zijn gastvrouw en gastheer van de vakantieboerderij naast hun eigen huis. Hier kunnen groepen lekker tot rust komen en het echtpaar vindt het heerlijk om gasten te verwelkomen. Stilzitten is overigens wel het laatste dat ze doen. Jan is vaak te vinden in de tuin rondom het huis die hij bijhoudt. Hij geniet van een lek kere fietstocht, is lid van de KBO in Castenray en helpt mee met het groenonderhoud in het dorp. Jan: "Altijd gezellig, zo onder de mensen. Net als bij het hand- boogschieten, dat ik nog eens in de week doe. Al die verhalen tus sendoor, onder het genot van een kopje koffie." Truus houdt van flinke stukken wandelen, maar dat is niet het enige. "Fietsen, kaarten, schilderen, borduren, lezen, genieten van de natuur..en natuurlijk de kleinkin deren!" Ook zij is lid van de KBO in Castenray, sterker nog, ze is tot voor kort met veel plezier voor zitter geweest. Na tien jaar hield ze dat voor gezien en nu geniet ze vooral volop van alle leuke activiteiten die ze samen met de anderen doet. "We zijn de grootste vereniging in de buurt. We onder nemen van alles samen. Om de veertien dagen is er op woensdag altijd een excursie en dat is ook altijd weer hartstikke gezellig", volgens Truus. Terugkijkend op het leven zijn ze zeer tevreden en zijn ze het er over eens dat ze niets missen. "We wonen hier graag en zouden hier graag blijven wonen. Als we het zo kunnen houden zoals we het nu hebben, zijn we erg tevreden, meer willen we ook niet. We zijn blij dat het zo goed gaat met ieder een en zijn ons er ook bewust van dat dit niet vanzelfsprekend is", vertelt Jan. Nog steeds is de mens op zoek naar het geheim van een goed huwelijk. Jan en Truus heb ben wel wat tips. "Overleggen met elkaar, begrip voor elkaar opbren gen en elkaar accepteren. Oh ja, en geduld hebben. Problemen echt proberen op te lossen. Weet je wat het belangrijkste is.", zegt Truus, ".nooit met ruzie gaan sla pen! Daar komt alleen maar narig heid van." Op 22 mei geven Jan en Truus een mooi feestje om te vieren dat hun huwelijk tegenwoordig goud (waard) is. Er is een heilige mis in de kerk en daarna komt er een mooi groot, maar besloten feest voor familie, vrienden en de buurt. Zaterdagmiddag rond vier uur is het een komen en gaan van vaste klanten en toeval lige voorbijgangers. Het laatste uur heeft zojuist geslagen voor de sigarenspeciaalzaak van de familie Schols, die sinds 1905 op dezelfde plek is gevestigd aan de Schoolstraat. Jan-Pieter Schols heeft tussen alle bedrij vigheid en gelukwensen toch even tijd voor een interview dat plaatsvindt in de aanpalen de keuken. Een stel komt met weemoed voor de allerlaatste keer in het winkeltje van zestien vierkante meter. Ze waren vele jaren vaste klant. "Dit zijn de allervriendelijk ste verkopers van heel Venray. Zet dat maar gerust in de krant", zegt zij, terwijl haar man alvast afscheid neemt van Pieter-Jan (62) en zijn vriend en compagnon Udo (66). "Hartelijk bedankt voor al die gezellige jaren. We zullen jullie nog missen." En zo gaat het al dagen lang door. Bedankjes, bloemen en veel welgemeende afscheidswoor den. Met het sluiten van de winkel gaat alweer een echte Venrayse traditie verloren in het winkel centrum. In 1905 opende de grootvader van Jan-Pieter, die ook zo heette, de tabakszaak. In 1946 nam Tiny Schols de winkel over en sinds 1986 drijft Pieter-Jan samen met Udo de familiezaak. Slechts drie generaties in 104 jaar tijd is welhaast uniek. "Ja, helaas komt er nu een einde aan", zegt Jan-Pie- ter. "Een familietraditie verdwijnt. Er zijn geen opvolgers. We zijn al jaren bezig om de zaak te verko pen. Velen toonden belangstelling, alleen is het onmogelijk op deze voet de winkel voort te zetten. De zaak zal gemoderniseerd en uitge breid moeten worden. En daarop liep het telkens stuk. Want er moet flink geïnvesteerd worden, terwijl de winstmarges klein zijn. Het duurt heel lang voordat het geld is terugverdiend." Het pand is inmiddels verkocht. De nieuwe eigenaar wil er een winkel gaan runnen. "Maar we weten echt niet wat het gaat wor den", vertelt Jan-Pieter. "Tot half mei hebben we de tijd om hier alles op te ruimen. Na de bouwvak vakantie wordt het pand helemaal verbouwd. Gelukkig blijft de tradi tionele uitstraling behouden. De nieuwe winkel wordt wel negen keer zo groot." Vanuit het keuken raam is er uitzicht op de binnen tuin die straks bij de zaak wordt getrokken. De oude bovenwoning wordt verbouwd tot appartement. "Mijn tante Tiny, die inmiddels 91 is, heeft tot drie jaar terug nog boven de winkel gewoond. Totdat ze haar heup brak en niet meer de trap opkon." In 1905 begon grootvader Schols een kantoor van de arbeidsdienst in de ruimte naast de winkel. De tabakszaak werd gedreven door de grootmoeder van Jan-Pieter. Men sen die naar het kantoor wilden, moesten door de winkel en koch- ten dan vaak hun tabak, sigaren of sigaretten. In 1936 verhuisde de arbeidsdienst maar de tabakszaak bleef bestaan. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het pand ver woest. Grootvader Schols overleed tijdens de evacuatie. "Hij is gestor ven aan longontsteking. Dat heeft hij opgelopen in die vochtige schuilkelders. Medicijnen waren er toen nog niet", vertelt Jan-Pieter. Zijn tante Tiny pakte vlak na de oorlog de draad weer op. Veertig jaar lang was zij het gezicht van de familiezaak. Op 68-jarige leef tijd hield ze ermee op. Even was er sprake van dat de winkel zou verdwijnen vanwege de komst van De Bleek. Het was de bedoeling het Schoutenstraatje door te trek ken naar de nieuwe wijk. Daarvoor moest het pand gesloopt worden. Later wijzigden de plannen weer en kon de winkel toch blijven. Jan-Pieter woonde destijds in Hamburg waar hij werkte in een modezaak. Hij heeft als schaatsster van 'Holiday on Ice' een kleurrijk leven achter de rug en zwierf de hele wereld rond. Als kind droom de hij ervan ooit op te treden in de beroemde schaatsshow. Die droom werd werkelijkheid en negen jaar lang maakte hij deel uit van het wereldberoemde rondtrekkende schaatscircus. In 1976 nam hij afscheid en ging weer werken in de modebranche.Tien jaar later kon hij de lokroep uit Venray niet weerstaan en hij verruilde de Duit se havenstad voor een terugkeer naar zijn geboorteplaats. Samen met zijn partner Udo, die werkte bij Bauknecht, nam hij de fami- liezaak over. "Het was een sprong in het diepe, zoals ik dat al vaker had gedaan. Nee, ik het er geen moment spijt van gehad." Vier jaar lang volgde hij cursussen om de fijne kneepjes van het vak te leren. De laatste jaren is het steeds meer een speciaalzaak geworden met luxere artikelen en rookwaren. De ontmoediging van het roken door de regering deerde de win kel nauwelijks. Integendeel, steeds meer klanten wisten de weg naar de Schoolstraat te vinden. "We zijn nu op een leeftijd dat we kunnen stoppen. Het is met zijn tweeën altijd hard werken geweest, zeven dagen per week. We konden ook hooguit veertien dagen op vakan tie." Zijn zus Anny hoort het ver haal aan. Tijdens hun afwezigheid nam zijn met haar dochters de honneurs waar. "Nee, ze konden echt niet langer dan twee weken op vakantie. Iedere dag kreeg ik te horen 'zijn de jongens nog niet terug'. Ik kon de klanten wel hel pen, maar ik wist niet precies wat iedereen rookte. En dat was soms best lastig." Jan-Pieter haakt in: "Dat kan ik me goed voorstellen. Tegen mij of Udo zeiden de klanten 'doe mij drie pakjes'. En dan wisten we precies wat ze bedoelden." De fijne, jarenlange contacten met de vaste klanten maken het afscheid moeilijk. Maar Jan-Pieter ziet ook de keerzijde. De gemoe delijkheid, die altijd zo vanzelfspre kend was, is aan het verdwijnen. In de afgelopen 23 jaar is er acht keer ingebroken, maar het meest ingrij pend was nog de grote ramkraak van juli vorig jaar, toen de hele voorpui aan diggelen lag. De agressie is bij de jonge klan ten toegenomen, vooral sinds het verbod op verkoop aan jongeren onder zestien. "We zijn gewoon verplicht om een legitimatie te vra gen. Als er zo'n groep in de winkel staat, is dat moeilijk. Ze worden dan snel agressief en dreigen met verbaal geweld. Gelukkig is dat steeds net niet gebeurd, maar het is allesbehalve prettig. We waren iedere keer blij dat we ze naar bui ten kregen en de deur op slot kon den doen. Nee, we voelen ons niet meer zo veilig als voorheen. Het is daarom ook een goed moment om te stoppen." EN MAAS L SYNTHESE.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17