DeskundiglM Vertrouwd Eén jarig bestaan Van Essen Optiek (geE &optometrie Dat gaat natuurlijk niet onopgemerkt voorbij! GRATIS GUESS Ontspiegelde zonnebril, ook met multifocale glazen GRATIS bij aankoop van een complete bril* JOOP! PEEL EN MAAS Donderdag 7 mei 2009 - Pagina 13 Ex-wethouder Leo Beterams (PK Meerlo-Wanssum) neemt dinsdag 19 mei officieel afscheid De tijd heelt alle wonden, maar toch heeft ex-wethouder Leo Beterams (61) uit Meerlo het er nog altijd moeilijk mee. Dat hij zijn ontslagbrief moest indienen, een klein jaar voor de opsplitsing van 'zijn' gemeente Meerlo-Wanssum, heeft hem diep in zijn ziel geraakt. De eind januari 2009 nog langstzit tende wethouder van Limburg is sinds begin februari 2009 werkloos en dat valt hem zwaar. "Ik kan maar moeilijk afstand nemen van de politiek. Als ik zie wat er nu gebeurt met bij voorbeeld het Leefplein en de sportparken, dan maak ik me daarover grote zorgen. Ik heb de klus niet mogen afmaken, met de nadruk op mogen, en dat verwijt ik een aantal politici nog altijd." U bent nog altijd boos? "Nou, boos is niet het goede woord. Het is meer een gevoel van onmacht. Ik ben erg teleurgesteld in een aan tal personen, die ik toch hoog had zitten. Het ontslag van mij en mijn PK-collegawethouder Carla Brug man ging om het vereffenen van oude rekeningen, en zeker niet om inhoud. Ja, ik heb er moeite mee om sommige mensen de hand te schud den, gewoon omdat het spel in mijn ogen niet eerlijk is gespeeld en er door een aantal mensen stemming is gemaakt en uit rancune, frustratie en eigenbelang is gehandeld." Het doet u vooral pijn dat u het verwijt kreeg niet geluisterd te hebben naar de mening van de burgers. Bijvoorbeeld tijdens de discussie over de herindeling en het sportpark Noord werd dat zowel de fractie van de PK als het college van B en W ver weten. Is de PK te star geweest? "Nee, ik vind van niet. Luisteren is één, verschillende verantwoorde lijkheden hebben is twee. Wij zijn gekozen en benoemd om de beste keuze te maken in het belang van die burgers. Ook als dat sommige mensen minder goed uitkomt. Ik vind nog steeds dat de gemeente Meerlo-Wanssum beter als geheel had kunnen fuseren met Venray, dat was voor zowel de organisa tie als de burger als de regio veel beter geweest. Maar binnen diverse raadsfracties was verdeeldheid troef, sommige waren tot op het bot verdeeld. Alleen de PK-fractie én wethouders waren eensgezind in hun keuze. Toen moesten de dorpsraden de kastanjes maar uit het vuur halen. De uitslag van de peiling kwam enkele fracties goed uit, zélfs tot in het provinciehuis. Bovendien, democratie betekent toch óók dat je een andere mening mag hebben? Waarom ons dan afre kenen op ons afgewogen stand punt? Maar eigenlijk geldt voor beide kwesties hetzelfde: er is een massahysterie rondom de herinde ling en het sportpark Noord gecre- eerd. Want laten we nou wel wezen: hoeveel mensen hebben op basis van echte inhoudelijke argumen ten hun keuze bepaald? Het ging bij de herindeling om een georga niseerde emotie, en daar gaat het bij de hele discussie over sportpark Noord nog steeds om. En mensen die zeggen dat ik niet luister naar de burger, weten niet waarover en over wie ze het hebben. Ik ben geboren in Wanssum, woon al vanaf 1974 in Meerlo, ben een echt ver enigingsmens en al 35 jaar actief in de lokale politiek, waarvan de laatste negentien jaar als wethou der. Dat hou je niet zo lang vol als je het werk niet doet uit bevlogen- heid en met plezier. Of je moet je als een dove gedragen. Ik heb altijd oog gehad voor de mens, maar pas er als politicus en bestuurder voor om slappe knieën te krijgen als er wat tegenwind komt. Daarnaast ga ik consequent voor politiek zuiver en integer handelen. Om die reden heb ik bijvoorbeeld vanaf dag één, toen de discussie ging spelen over de problemen binnen de voetbal clubs, afstand genomen binnen mijn voetbalclub. Het resultaat: het verwijt dat ik niet zou weten wat er leeft bij burgers! En dat in een jaar dat we, samen met burgers, de WMO - visie hebben neergezet en met de dorpsraden de DOP's heb ben uitgewerkt. Hoezo, niet weten wat er leeft?" Dat multifunctionele sportpark is toch belangrijk voor de leef baarheid in de dorpen Meerlo en Wanssum? "Ja, dat wordt gezegd. Maar ik vraag me werkelijk af of bijvoorbeeld de voetbalclub het best af is op De Helling. Het begint meer op een prestigezaak te lijken. Dat sportpark moet er koste wat het kost komen. Maar ik ben bijvoorbeeld niet erg onder de indruk van het door veel mensen zo geprezen rapport van de stuurgroep De Helling. Er wordt in dat onderzoek bijvoorbeeld mis leidende informatie verstrekt. De gemeente zou bijvoorbeeld maar 500.000 euro extra bij moeten leggen. Maar er wordt met geen woord gerept over de aankoop van de gronden, of de kosten van de verkeerstechnische maatregelen, of de extra onderzoekskosten die nog nodig zijn en die toch door de gemeente opgehoest zullen moeten worden." U vindt dat SV United te veel risico's loopt? "Als lid van SV United, want dat ben ik nog altijd, maak ik me ernstig zorgen over de toekomst van de club. De vereniging met ongeveer 600 leden maakt zich in mijn ogen voor wat betreft de realisatie van een relatief eenvoudige voetbal- en korfbalaccommodatie afhankelijk van de inbreng van andere, veel kleinere partijen binnen de Stich ting De Broekberg. Verder vind ik het niet netjes om te dreigen richting de politiek met 'als jul lie, dan'. Wie het programma van eisen bekijkt, kan niet anders dan concluderen dat in het plan, naast de belangen van United, vooral de eisen van de andere clubs binnen de Stichting De Broekberg een plek krijgen. Waarom worden de Stichting Bergbos en Doema niet genoemd? De meeste 'aanpalende' verenigingen hebben vanuit de huidige gemeentelijke subsidiere gelingen geen enkele subsidierech ten in de investeringssfeer. Ik ben benieuwd welke draai de raad daar aan zal gaan geven." U vindt dat er beter ingezet kan worden op een nieuw gemeen schapshuis in Wanssum? "Ja, naast renovatie en een beperkte uitbreiding van sportpark Bergbos voor SV United in Meerlo bijvoor beeld, goed voor de komende 10 tot 15 jaar. Want als ik die hele discussie over 'Noord' bekijk, dan vraag ik me af of we de gemeentelijke euro's tegenwoordig soms twee of drie keer kunnen uitgeven? Er moet op De Helling door de gemeente twee hectare grond aangekocht worden voor motorclub MAC, voor twee crossen per jaar in een gebied dat tegen de ecologische hoofdstruc tuur aan ligt. En vervolgens moet het volgens de stuurgroep vijf hec- tare worden omdat het crossterrein 'opgeleukt' moet worden tot een evenemententerrein bij het sport park, terwijl er op de Megelsum in Meerlo al een prachtig evenemen tenterrein is. Dan vraag je je toch wel af: zouden we die euro's niet beter in kunnen zetten voor een oplossing van de problemen met het gemeenschapshuis in Wans sum, waar tal van verenigingen, óók die binnen de Stichting Broekberg, prima terecht zouden kunnen. Het huidige gemeenschapshuis ver plaatsen en op de huidige locatie een woonzorgcomplex bouwen, naar het voorbeeld van Oostrum. Dat zou voor mij een prima oplos sing zijn." En de motorclub dan? "Die leden kunnen prima in een nieuw gemeenschapshuis in Wans- sum terecht voor hun vergaderin gen. Maar laten ze samen binnen en met de nieuwe gemeente Venray naar een geschikte locatie kijken voor hun jaarlijkse crossen. Het gaat nu om twee races per jaar in Wans sum, waar hebben we het over? En voor de zeskamp, de jeugdkampen en het kindervakantiewerk zijn in Wanssum ook wel andere geschik te buitenlocaties te vinden. En de locatie De Broekberg is voorlopig nog steeds beschikbaar." En dan hebben we nog het zwembad "Ja, daar wordt de politiek mee onder druk gezet. Als er wordt geschrapt in het plan, dan zou het zwembad wel eens kunnen ver dwijnen. Dan kan de gemeente het beheer van het zwembad wel schudden. Alsof het zwembad er is voor de gemeente en niet voor haar inwoners in het algemeen en de Wanssumse bevolking in het bijzon der. Ik kan me niet voorstellen dat er geen mensen opstaan als de toe komst van dat prachtige kinderbad in gevaar komt. Ik ben benieuwd of de raad zich zal laten overbluffen door dit soort argumenten." Er zitten volgens u dus heel veel haken en ogen aan het sport park op De Helling. Vooral voor SV United. "Ik vind dat SV United niet haar eigen kansen moet verkwanselen en niet blind achter dit soort voor stellen moet aanhollen. Want er zit ten heel veel risico's en ongedekte financieringen in. Daarbij komt dat de werkgroep financiën zelf al waarschuwt voor een stijging van de consumptieprijzen met twintig procent. Tevens gaat men er zonder meer van uit dat de gemeente 60 procent van de totale financiering voor haar rekening zal nemen. Een zuivere toepassing van de subsidie verordening zou echter wel eens tot een geheel ander resultaat kun nen leiden. De cruciale vraag is: hoe ziet de exploitatie van SV United zélf eruit, of wordt de vereniging zelf tot op het bot uitgekleed? Het rapport van de stuurgroep De Hel ling gaat alleen over de investerin gen en de exploitatielasten van de nieuwe accommodatie, jaarlijks 80.000 euro, zo is becijferd. Maar kwamen de voetbalclubs in 2004 niet bij de gemeente aankloppen omdat ze een exploitatieprobleem hadden en door allerlei omstandig heden hun accommodaties niet op peil konden houden? Beginnen we niet aan de verkeerde kant? Dat heb ik het bestuur en de leden als bezorgd lid ook per brief laten weten: United, pas op uw zaak!" Goed, even terug. Het Leefplein. Komt dat er? "Dat denk ik wel, maar ik verwacht in een uitgeklede variant. En dat is erg jammer, want de bedoeling was om net als bij de sporthal in Meerlo een win-winsituatie te creëren. Het Leefplein zou een centrale plek moeten worden waar alle functies op het gebied van zorg, onderwijs en welzijn samenkomen. Ik ben bang dat het een geamputeerd Leef- plein wordt, met alleen een brede school en woningbouw. Maar laten we hopen dat het het huidige col lege toch lukt om een volwaardig Leefplein, inclusief een zorgcom- ponent, het medisch cluster en wel zijnsvoorzieningen, in Meerlo te rea liseren. Dat zou de leefbaarheid van Meerlo enorm ten goede komen, en zou de beste garantie bieden voor het behoud van de eerstelijnszorg in onze plattelandssituatie." Het Nieuwe Wanssum: woning bouw rond de jachthaven, beperkte uitbreiding van de industriehaven en herschikking en revitalisering van het bedrij venterrein alsmede aanleg van een rondweg. Blij dat het eind in zicht lijkt? "Jazeker. Het megaplan leek in de ijskast te staan, maar is gelukkig voor Wanssum weer tevoorschijn gekomen nadat de provincie het voorstel had gelanceerd om de oude Maasarm Ooijen - Wanssum in gebruik te gaan nemen als gebied dat mag overstromen bij hoog water. Naast cofinanciering vanuit de gebiedsontwikkeling Ooijen - Wanssum kan de gemeente, als ze alert is en blijft, subsidies krijgen van verschillende overheden om Het Nieuwe Wanssum in zijn geheel uit te voeren. En dat is belangrijk voor de leefbaarheid van Wanssum, een dorp dat door water en wegen eigenlijk uit vier delen bestaat. Belangrijk is dat de Brugstraat en de Venrayseweg in de toekomst woon straten worden, dat het verkeer via de rondweg uit de kern blijft en dat er in en om de haven genoeg werkgelegenheid is en blijft. Ja, ik weet zeker dat het project vroeg of laat wordt gerealiseerd, maar soms moet je in de politiek geduld heb ben. Dit zijn projecten van de lange adem, de puzzelstukken lijken lang zaam in elkaar te vallen. Het wordt nu of nooit!" Maar volgens mij heeft u nog een visionaire gedachte? "Ja, maar daarvoor moet je 20 tot 25 jaar vooruit durven kijken. Waarom bouwen we het gemeenschapshuis in Wanssum in de toekomst niet aan de andere kant van de Venrayseweg, op het hoge gedeelte van de sport terreinen, tegen de tennisbanen en het zwembad aan? Nu lijkt dat nog onlogisch, maar op de lange termijn zal woningbouw op De Broekberg de enige en meest geschikte locatie blijken te zijn. Dan ligt het nieuwe gemeenschapshuis tegen de kern aan, met een groene buffer voor Leo Beterams: "Ik kan maar moeilijk afstand nemen van de politiek." buitenactiviteiten voor de eerder genoemde verenigingen en orga nisaties, en hoeft het beheer van het zwembad ook geen probleem meer te zijn. Een win-winsituatie dus. En ik denk tot slot aan uit breiding van de jachthaven in een deel van het Wanssum Broek met een ophaalbrug over de Venrayse- weg/Brugstraat. Wie zou dan niet op De Broekberg willen wonen? Door op de huidige locatie van het gemeenschapshuis bijvoorbeeld een woonzorgcomplex te bouwen en de gronden van het parkeerter rein aan de Venrayseweg, die ook van de gemeente zijn, te verkopen en te bestemmen voor winkelvoor zieningen of iets dergelijks, zou je nieuw geld kunnen maken." Waar bent u bijzonder trots op? "Nou, dat weet ik niet hoor. Ik ben niet iemand die zichzelf graag op de borst klopt. Bovendien ben ik al trots als ik een burger van een probleem af heb kunnen helpen. Maar als ik dan toch een project moet noemen, dan is het toch wel sport- en zalencentrum 't Brugeind in Meerlo. Ook daar zijn we jaren bezig geweest met het zoeken naar een geschikte locatie en om een win-winsituatie te creëren. Als ik zie hoeveel mensen van verschil lende doelgroepen momenteel van die accommodatie gebruikmaken Dat gebouw is de investering tig keer waard geweest, ook al wordt er nog altijd gezeurd over de, vol gens sommigen, 'dure' sporthal. Bij die keuze stond vooral het behoud van voorzieningen voorop, want Meerlo was zijn mavo ook al kwijt. Maar ook de speelterreinen in alle kernen zijn belangrijk voor de leef baarheid, zeker als je erin slaagt om de bevolking erbij te betrekken en de mensen een rugzakje geeft waar van ze gebruik kunnen maken. Zo wordt één en één drie en heb je ze ook iets te bieden. Maar je zou bij voorbeeld ook kunnen denken aan de sanering van het Beerkensterrein en de verplaatsing van boerderij Geurts. Daardoor werden vette pro blemen in Blitterswijck en Meerlo opgelost. Waar ik tevens trots op ben is dat de gemeente Meerlo- Wanssum in mijn eerste wethou dersjaar de emancipatieprijs van de provincie Limburg won. Ja, dat is lang geleden, negentien jaar. Vooral de post zorg en welzijn gaat u na aan het hart? "Ik heb als wethouder zestien jaar de portefeuille Sociale Zaken en Welzijn onder mijn hoede gehad. Daar ligt ook mijn hart. Ik ben iemand die altijd oog zal blijven houden voor de minderbedeelden onder ons, de links-progressieve en sociale PK-gedachte, noem ik dat maar voor het gemak. Mensen met een functiebeperking, bijstands moeders en senioren met geld problemen: vooral voor hen heb ik me altijd extra ingezet, omdat zij onze steun hard nodig hebben. Voor hen heb ik - samen met mijn ambtenaren - altijd de wettelijke grenzen opgezocht in onze zoek tocht naar maatwerk. En vanuit die sociale hoek heb ik na mijn opstap pen ook erg veel steunbetuigingen gekregen. Ja, dat heeft me erg goed gedaan. Net als de vele reacties van uit het gemeentehuis die ik na mijn opstappen heb mogen ontvangen." Hoe kijkt u terug op uw loop baan als politicus? "Met heel veel plezier, maar het eind voelt als een amputatie. Ik ben een deel van mijzelf kwijtgeraakt, er is een leegte ontstaan. 's Morgens opstaan en na moeten denken over de vraag 'wat zal ik vandaag eens gaan doen?', ben ik niet gewend. Mijn agenda stond altijd vol met afspraken en vergaderingen, dat is wennen. Aan de andere kant: het leven gaat door, ik kan nu wat vaker op vakantie met mijn vrouw Corrie, op bezoek bij vrienden en bekenden en wordt binnenkort voor de eerste keer opa." Lachend: "Ja, ook Leo Beterams wordt ouder." Wat vindt u ervan dat u een afscheidsreceptie krijgt aange boden? "Nou, ik zal het eerlijk zeggen: ik heb er toch wel een paar dagen over moeten nadenken en heb er ook met mijn vrouw en fractiege noten van de PK over gesproken. Vooral zij hebben me weten te overtuigen dat ik het wel moest doen, zeker omdat er nog erg veel mensen schijnen te zijn die me persoonlijk de hand willen komen schudden. Na 35 jaar politiek, waar van de laatste negentien jaar als wethouder, heb ik dat volgens hen wel verdiend. Het is voor mij wel een dilemma geweest, ze hebben me echt moeten overtuigen, want het lege gevoel is er nog steeds." En wat gaat Leo Beterams in de toekomst doen? Rustig rentenie ren lijkt me toch niks voor u? "Nee, ik kan niet stilzitten, dan wordt mijn vrouw gek van me. Ik ben altijd actief geweest bij ver enigingen. Dorpsraad, jeugdclubs, kindervakantiewerk, jeugdleider en -trainer, zowel bij SV Wanssum als bij SV Meerlo. Maar al die hobby's zijn eigenlijk in de loop der jaren gesneuveld omdat ik altijd politiek zuiver heb willen werken. En dat kan moeilijk als je meerdere petten op hebt. Ik heb onlangs gereageerd op een vacature als voorzitter van de Participatieraad Welzijn in de gemeente Cuijk, die onder meer opkomt voor de belangen van senioren, jongeren en gehandicap ten. Een interessante vacature, het is een ieder geval een job die me dwingt om bij de les te blijven. We zien wel of het ervan komt. En ver der blijf ik natuurlijk lid van de PK, die zowel in Horst aan de Maas als Venray politiek actief zal blijven. Ja, dat stemt me toch wel trots en ik vind het ook mooi dat de jongere generatie van de PK niet het bijltje erbij neer wil gooien en de ideeën van de fractie ook in de nieuwe gemeenten voort wil zetten. Het is alleen jammer dat ook de PK wordt opgesplitst, want we hebben al die jaren gewerkt met een hecht een kwalitatief sterk team." Als ik zeg: Joep Hahn. Wat zegt u dan? "Een burgemeester van VVD - huize, maar wel een met oog voor de soci ale kant van de samenleving. Ja, die VVD'ers bestaan dus ook. Natuur lijk verschilden we wel eens van mening, maar hij liet me meestal wel mijn gang gaan, kennelijk in het vertrouwen dat het met mijn visie en intuïtie wel goed zat. Ja, we kun nen goed met elkaar door een deur. Ook Joep en zijn vrouw Riny heb ben zo'n laatste jaar absoluut niet verdiend, dus wens ik hen allebei alle goeds voor de toekomst toe." Wilt u nog wat kwijt aan de lezers van Peel en Maas? Zijn we nog iets vergeten? "Nu ik daartoe de kans krijg, wil ik graag nog twee zaken rechtzetten die allebei te maken hebben met de discussie over sportaccommodatie Noord. Ten eerste: in het college voorstel naar de raad over de locatie De Helling waren drie aspecten aan de orde: de planologie, de financiën én het draagvlak. Mijn goedkeuring aan dat voorstel was gekoppeld aan een tekst die ikzelf ingebracht heb. Ik citeer: 'Wij kunnen en willen SV United niet dwingen om naar 't Hoogveld te Blitterswijck te gaan. Want een gedwongen samensmel ting tussen SV United en BVV'27 zal de primaire doelstelling van de gehele operatie, namelijk komen tot een paar duurzame toekomstbe- stendige sportverenigingen in onze gemeente niet bevorderen' Deze passage wordt stelselmatig door alle betrokkenen volledig genegeerd, simpelweg; het komt niet in hun kraam van pas. Ten tweede is niet Leo Beterams met de locatie De Helling op de proppen gekomen maar in de stuurgroepvergadering van 18 januari 2005 zijn in geza menlijkheid toentertijd vijf opties besproken. Daarvan was De Helling er één. Met deze rechtzetting hoop ik een einde te maken aan enerzijds een stukje geschiedenisvervalsing en anderzijds de negatieve beeld vorming richting mijn persoontje in deze kwestie. Voor de rest... het gaat u allen goed." Op dinsdag 19 mei 2009 neemt Leo Beterams afscheid als wet houder van de gemeente Meerlo- Wanssum. De afscheidsreceptie vindt plaats in "t Brugeind aan De Leeuwerik 33 te Meerlo en duurt van 18.00 tot 19.30 uur. Leo Bete rams was tussen 1974 en 1990 lid van de gemeenteraad, eerst voor Lijst Wanssum en sinds 1978 voor de PK, waarvan hij medeop richter was. Vanaf 1 mei 1990 tot begin dit jaar was hij wethouder van met name Welzijn en Sociale zaken. Al die tijd zette Beterams zich vol energie in voor met name de zwakkere mensen in Meerlo- Wanssum. Via het e-mailadres Dag- Leo@meerlo-wanssum.nl kunt u wethouder Beterams een bericht sturen. collectie aanwezig in onze winkel Moderne kwaliteitsproducten voor een betaalbare prijs Schoolstraat 24 5801 BP Venray Tel. 0478 512567 www.vanessenoptiek.nl Tijdens onze jubileummaand maakt u kans op de volgende extra's! 4x iPod loungekussen met speakers 4x Dinerbon te besteden bij Tante Jet aan de Maas 2x Wellness waardebon t.W.V. 1 50,- te besteden bij Sanadome Nijmegen Optometristen Een hart voor de gemeente Meerlo-Wanssum Vraag naar de voorwaarden DOLCE a, GABBAN A J AG UAR EYEWEAR Horn Ralph Lauren SWEDISH SPORT te besteden bij D-Reizen VERENICING NEDERLAND

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13