Burgers voelen zich thuis in Limburg Sneller maatwerk voor cliënten Wmo Ontbijt voor moeders Themacafé Venray www.mijndierenspeciaalzaak.nl Wisselexposities op rotondes Campus op locatie De Toverbal Gebruikers Wmo adviseren gemeente 'Eerste' buurtbus mijn vogeltje moet nodig een nieuwe kooi hebben ■■II PEEL EN MAAS Woensdag 29 april 2009 - Pagina 9 Burgers voelen zich thuis in Limburg en identificeren zich met Limburg. Redenen om in Limburg te blijven wonen zijn de Limburgse afkomst, het landschap, de woonomgeving, de Limburgse eigenheid en de sociale banden die burgers in Limburg hebben. Dit alles blijkt uit het Bevolkingson derzoek Limburg 2009 dat is uitgevoerd door de provincie Limburg. Uit het onderzoek blijkt onder andere dat Limburgers van 65 jaar en ouder vooral het landschap als reden aangeven om in hun provincie te blijven, terwijl jon geren tot 25 jaar vooral de sociale banden noemen. Zevenenvijftig procent van de deelnemers aan het onderzoek geeft aan geen reden te hebben om Limburg te willen verlaten. Dit beeld wordt versterkt door het aanwezige Lim- burggevoel: 90 procent van de deelnemers voelt zich wel eens Limburger of Limburgse. Uit het bevolkingsonderzoek blijkt dat 68 procent van de Limburgers tevre den of zelfs heel tevreden is met zijn/haar woning. Ondanks deze tevredenheid vindt de meerder heid van de Limburgers dat er in Limburg onvoldoende geschikte woningen voor ouderen en voor jongeren zijn. Gevraagd naar wat zij van belang vinden voor de leef baarheid in de eigen omgeving, wordt in meerderheid gewezen op de veiligheid. Aan cultuuraan- bod en speelruimte wordt nau welijks waarde gehecht. Ouderen vinden vooral veiligheid en natuur en landschap belangrijk, terwijl jongeren werkgelegenheid en recreatiemogelijkheden noemen. Limburgers hebben energiezuinig wonen hoog in het vaandel staan. Zo zegt 74 procent van de deel nemers aan het onderzoek een huis te hebben dat grotendeels geïsoleerd is. Zesenzestig procent zegt een HR ketel te hebben, 50 procent groene stroom en 69 pro cent zegt meer dan vier spaarlam pen in de woning te hebben. Een zonneboiler en/of zonnepanelen zijn veel minder in zwang. In dat laatste kan verandering komen wanneer de energieleverancier of de overheid zodanig gaat bij dragen in de kosten dat de inves tering binnen vijf jaar is terug te verdienen, aldus 29 procent van de deelnemers. In het algemeen geldt dat hoe ouder de Limbur ger is, hoe milieubewuster hij/zij zich zegt te gedragen. Het Bevol kingsonderzoek Limburg 2009 is gebaseerd op vragen rondom de vijf programma's van het coalitie akkoord. Het in december 2008 verrichte onderzoek onder bijna drieduizend inwoners van Lim burg peilt hoe burgers denken over de Limburgse samenleving en de betrokkenheid en het ver trouwen in de politiek. Dit jaar is ook de mening van Belgisch Lim burgers en Nederlanders buiten de provincie gepeild. De dienstverlening voor inwoners van Venray door het Wmo-team wordt volgens de gemeente Venray in de komen de periode sterk verbeterd. De gemeente gaat de indicering in 90% van de gevallen zélf uitvoeren. Door huisbezoek wordt er beter ingespeeld op de individuele omstandighe den, aldus de gemeente. Ook de afwikkeling wordt door een andere aanpak versneld. Daarnaast wordt intensiever samengewerkt met de teams Schuldhulpverlening en Wet werk en bijstand (Wwb). Landelijk is er een ontwikkeling waarbij steeds meer gemeenten overgaan op vaker zelf indice ren. De praktijk wijst uit dat een gemeente 90% van de indicatie stellingen in eigen beheer kan doen en niet hoeft uit te besteden. Om zelfstandig indiceren moge lijk te maken, gaan huisbezoeken straks standaard deel uitmaken van de procedure. De consulenten adviseren de cliënt dan op basis van één gesprek. Zo kunnen zij sneller tot een eerste indicatiestel ling komen en maatwerk leveren. Hierbij vervullen de consulen ten Wmo, Schuldhulpverlening en Wwb een signaalfunctie naar elkaar. Dat zorgt voor verbetering van de dienstverlening. De cliënt wordt namelijk sneller geholpen en heeft één aanspreekpunt voor Wmo-, Schuldhulpverlenings- of Wwb-aanvragen. Wethouder Twan Jansen (PvdA): "Na de invoering van de Wmo hebben wij conse quent gewerkt aan verbetering van de uitvoering. Door deze veranderingen kunnen we onze Wmo-klanten nog beter van dienst zijn. Deze aanpak levert beter maatwerk, snellere afhandeling en een brede advisering op." Om tijd vrij te maken voor het doen van huisbezoeken zijn de Wmo-consulenten met ingang van 1 juni 2009 telefonisch bereik baar op werkdagen van 09.00 uur tot 10.00 uur. Het zorgloket blijft telefonisch bereikbaar op maan dag van 12.00 tot 17.00 uur en op dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur op (0478) 52 33 33. Kiwanisclub de Rooyse Ladies gaat dit jaar op Moederdag zondag 10 mei voor de vierde keer een geheel verzorgd moederdagontbijt aanbieden. Nieuw dit jaar is dat er ook voor andere huisgenoten een extra ontbijtje bijbesteld kan worden. De Rooyse Ladies zetten zich geheel vrijwillig in om voor de moeders in Venray, kerkdorpen, Wanssum, Geijsteren, Blitterswij- ck, Overloon én Vierlingsbeek een ontbijt samen te stellen. Dit luxe ontbijt bestaat uit overheerlijke hapjes en verschillende verrassin gen en is gesponsord door diverse bedrijven. Het ontbijt wordt tus sen 8.00 en 9.30 uur thuisbezorgd. Ook is het mogelijk om het ontbij tje af te halen op zondagochtend tot 11.00 uur op Keizersveld 50 in Venray. Uiteraard komen de opbrengsten van deze actie ook dit keer weer ten gunste van het goede doel: Kindervakantiewerk Venray. De Rooyse Ladies heb ben in 2007 Kindervakantiewerk Venray geadopteerd waardoor de eigen bijdrage voor kinderen zo laag mogelijk kan worden gehou den en alle basisschoolkinderen uit groep 3 tot en met 7 weer gegarandeerd zijn van een gewel dige kindervakantieweek. De kin dervakantieweek vindt jaarlijks plaats in de eerste week van de basisschoolvakantie. Kindervakan tiewerk wordt jaarlijks georgani seerd door ongeveer 25 personen die alle activiteiten gezamenlijk uitwerken. Het merendeel van de spellen wordt zelf gemaakt en samen met nog eens ruim 160 vrij willigers zorgen zij ervoor dat de kinderen weer een topweek heb ben. Het speciale Rooyse Ladies Moederdagontbijt is te bestellen tot dinsdag 5 mei via www.kiwa- nisderooyseladies.nl. Verder is er ook voor vaders een aanbieding. Op zaterdag 9 mei gaan een aantal andere dames auto's wassen. Deze carwash wordt gehouden op Kei- zersveld in Venray. MEE Noord- en Midden- Lim burg houdt op donderdag 7 mei een themacafé in De Evenaar in Venray. Het themacafé is een café waar mensen met een licht ver standelijke beperking bij elkaar komen om te praten over onder werpen die hen bezighouden en deze keer is dat Mijn huisdier en ik. Wie heeft er een huisdier en waarom? En wat komt er alle maal kijken bij het houden van een huisdier? Dit zijn een paar vragen die aan bod komen. Er worden toneelstukjes opgevoerd om het thema in te leiden, maar bezoekers komen vooral zelf aan het woord. Het themacafé is eens per twee maanden en is bedoeld voor alle mensen met een licht verstandelijke handicap vanaf 18 jaar. Aanmelden is niet nodig. De bijeenkomst in De Evenaar aan de Merseloseweg in Venray begint om 20.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Manon Clarke van MEE Noord-en Midden- Limburg via telefoon nummer (077) 3961515. Belofte wordt ingelost Bij de prijsuitreiking van de Venrayse ondernemersprijzen beloofde Henny de la Roy het al min of meer. Die avond ont ving hij de Rabobank Publieks prijs, waarbij directeur Jan Vinkenvleugel van de Rabo bank de opmerking maakte dat het bijbehorende kunstwerk niet van piepschuim was. "We zouden zomaar een blow up van zes meter op een rotonde kunnen plaatsen", was de reactie van Henny. Over enkele weken is het zover en zal de zes meter hoge replica op de rotonde aan de Noordsingel worden geplaatst. Voor zover bekend is dit het eer ste kunstwerk van piepschuim dat op een rotonde komt te staan. Henny de la Roy legde zijn idee neer bij de gemeente Venray, waar het positief werd ontvangen. "Een prima initiatief", aldus wethouder Heldens. "Het kunstwerk is een symbool van ondernemend Ven- ray en de kennisintensieve indu strie die Venray heeft." "Daarnaast heb ik ook contact gehad met Thea Hermans, de weduwe van de Venrayse kunstenaar Piet Her mans die het beeld destijds heeft vervaardigd. Ook zij was zeer enthousiast over het initiatief", weet Henny de la Roy te vertellen. Het grote beeld ligt inmiddels in het magazijn van De la Roy Isola tie Design. "We hebben van het beeld een modelscan gemaakt en vervolgens met onze apparatuur een uitsnede gemaakt. Piepschuim is wat dat betreft een materiaal dat makkelijk te bewerken is." Het beeld werd vervolgens voorzien van een 5 millimeter dikke coating. Die coating in com binatie met de hardheid van het piepschuim maakt het kunstwerk slagvast."Piepschuim is bovendien een duurzaam materiaal, dat maar Deze gemonteerde foto geeft een impressie van het kunstwerk op de rotonde. liefst zeven keer hergebruikt kan worden", vertelt Henny de la Roy. Wat hem betreft is piepschuim een materiaal dat makkelijk, net als flessen, blik, kunststof en papier, apart ingezameld kan wor den voor hergebruik. Wanneer het kunstwerk wordt geplaatst, is nog niet duidelijk. "Ook welstand moet zich daar nog over buigen. Ik hoop dat het ergens rond eind mei een plekje op de rotonde krijgt." Prijsuitreiking bij Capretto Charles de Vilder neemt de cheque in ontvangst. Jos Waals samen met Beth Brand en Anke Keijser. Jos Waals is winnaar geworden van de etalagewedstrijd die door Capretto in de Grotestraat was gehouden. Waals heeft de prijs, een bedrag van 100 euro, over gemaakt aan de stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat St. Petrus' Bandenkerk, die van plan is om een kunstwerk van glas in lood in de Grote Kerk te realise ren. Bij de etalagewedstrijd moes ten de klanten raden in welke periode de geëtaleerde schoenen gedragen werden. Dat was in de periode 1890-1900. Naast onze burgemeester waren er tal van andere goede inzendingen waar van opvallend veel van buiten Venray. De tweede prijs ging naar Beth Brand (11 jaar) uit Wellerlooi, de derde prijs voor Peter Bouten uit Kessel. Anke Keijser nam de prijs namens Peter Bouten in ont vangst. Kritiek op rol GGZ bij Venrays museum De samenvoeging van 't Freulekeshuus met het psy chiatrisch museum staat op losse schroeven. Het nieuwe Venrays museum legt de lat te hoog en kampt voor de start al met gigantische tekorten. De gemeente is niet van plan het jaarlijkse exploitatietekort van 194.000 euro te dichten. Daarnaast moet er nog een dekking gevonden worden voor 800.000 euro aan investe ringen in het gebouw op Ser- vaashof. Het tekort wordt veroorzaakt door de hoge huur en de forse personeelslasten. De GGZ, eige naar van het beoogde museum gebouw op Servaashof, vraagt een huur van 181.000 euro per jaar. Terwijl de personeelskosten bijna verdubbelen van 68.000 naar 116.000 euro. De gemeente betaalt nu jaarlijks een subsidie van 79.000 euro aan 't Freulekes- huus. De verkoop van het muse um aan de Eindstraat - geschat op 350.000 euro - wordt ingebracht in het nieuwe museum. Daarnaast komt er uit het stimuleringsfonds maatschappelijke doelen een bedrag van 300.000 euro beschik baar. Gemeente en GGZ hebben beide dit fonds opgericht. Donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten barst te de kritiek los. De fracties heke len de opstelling van de GGZ. "Als twee partijen een nieuw museum neerzetten, dan moet dat op basis van gelijkwaardigheid", zei Martin Wijnhoven (Samenwerking). Bert Linskens (PvdA): "Er is een enorme disbalans tussen wie wat inbrengt. De GGZ blijft eigenaar van het gebouw dat de komende jaren enorm wordt opgewaardeerd." John Michels (CDA) vindt de huisvestingskosten veel te hoog en het exploitatietekort onaan vaardbaar. "Het mag geen bodem loze put worden. Het lijkt erop dat het bestuur alle realiteitszin heeft verloren", vindt Michels, die de rol van GGZ bedenkelijk vindt. "Ze maakt goede sier met het stimule ringsfonds. Maar anderzijds wordt het museum het mes op de keel gezet met een torenhoge huur. Die bijdrage aan het fonds is zo bin nen twee jaar al terugverdiend." Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) heeft het museum bestuur laten weten dat de exploi- tatie onhaalbaar is. De gemeente zal niet opdraaien voor de forse tekorten. "Het bestuur beraadt zich. Ze moeten eens goed kijken naar het ambitieniveau. Het stre ven is een professionele aanpak, maar het hoeft niet in een keer op en top te zijn", vindt Van der Broeck. "Het bestuur is nu aan zet. Ik verwacht dat er een nieuw voorstel komt." De wethouder meldde dat er beweging zit in het standpunt van de GGZ. Zo is er de bereidheid de huurprijs langzaam op te bouwen en zou de GGZ ook een structurele subsidie willen geven. Van der Broeck houdt zelfs rekening met de mogelijkheid naar een ander onderkomen te zoeken. "Als het op Servaashof te duur is, dan zullen we wel naar een ander gebouw moeten uitkijken." De gemeente Venray wil op vier rotondes in Venray met wisselende kunstwerken gaan exposeren. Het college van B en W heeft het Odapark ver zocht hiervoor een plan van aanpak te schrijven. Met dit voornemen is de koppeling met de kunstmanifestatie De Waan in 2003 en met de psy chiatrie helemaal losgelaten. Er komen dus geen geknakte kruisen of hersenpannen op de Venrayse rotondes. De rotondes die voor de 'expo sities' in aanmerking komen, vor men de poorten van het centrum. Het gaat om de rotondes Noord- singel-Maasheseweg, Zuidsingel- Langeweg, Zuidsingel-Langstraat en Westsingel-Beekweg. Het Oda- park is gevraagd een plan van aan pak te maken voor het realiseren van wisselende projecten en/of presentaties van hedendaagse kunstenaars. Daarbij kunnen de kunstwerken niet alleen op, maar ook bij de rotondes geplaatst worden. In het plan van aanpak dienen verder ook zaken als mate riaal en vormkeuze en de frequen tie van de wisselingen te worden aangegeven. Uitgangspunt is het koppelen van de wisselexposi tie aan de exposities in het Oda- park. Het kunstwerk van Reinier Kurpershoek met de geknakte kruisen blijft op het grasveld voor het hoofdgebouw op het St. Anna- terrein staan. "Met de GGZ is dit afgesproken. Mocht het terrein verkocht worden en blijken dat de nieuwe eigenaar de kruisen niet op die locatie wil hebben, dan zal hiervoor naar een andere plek gekeken worden", aldus wet houder Heldens. De locatie van basisschool De Toverbal is het meest geschikt voor de vestiging van een expertisecampus in Ven- ray, zo blijkt uit een locatie- onderzoek. Burgemeester en Wethouders willen dan ook verder onderzoeken hoe een expertisecampus op die plek gerealiseerd kan worden. In 2008 is een haalbaarheidson derzoek uitgevoerd naar de ves tiging van een expertisecampus in Venray. Dat is gebeurd op ver zoek van de schoolbesturen SPOV SSONML, Dynamiek en de Mut- saersstichting. In de expertisecam pus kunnen onder andere voor zieningen voor speciaal onderwijs worden ondergebracht. Leerlin gen uit de gemeente Venray moe ten daarvoor nu namelijk nog naar scholen in Venlo en Nijmegen. De schoolbesturen denken aan een campus waarin een basisschool, een school voor speciaal basison derwijs, een speciale school voor leerlingen met een verstandelijke beperking en een voor kinde ren met gedragsproblemen gaan samenwerken. Ook meerbegaafde kinderen kunnen er terecht voor extra begeleiding. Daarnaast is er plaats voor peuterspeelzaalwerk, kinderopvang en buitenschoolse opvang. Naar aanleiding van de uitkomsten van dit haalbaarheids onderzoek heeft het college van B en W de participanten verzocht nader onderzoek uit te voeren. Als onderdeel daarvan hebben de partijen tevens een locatiestu die uitgevoerd op De Brabander, St. Anna en De Toverbal. Uit alle onderzoek blijkt de locatie van De Toverbal de meest geschikte en reële optie voor realisatie van de expertisecampus te zijn. Het col lege van B en W komt tot dezelfde conclusie. Burgemeester en wet houders gaan nu eerst de finan ciële gevolgen voor de gemeente verder op een rijtje zetten. Duide lijk is dat het project 8,5 miljoen euro gaat kosten en dat sloop van het huidige Toverbalgebouw een onderdeel van het plan is. Nog voor de zomer wil de gemeente een besluit nemen over het ver volgtraject, zoals het opstellen van een projectplan. "De vestiging van een expertisecampus is een goede ontwikkeling voor Venray", zegt wethouder Twan Jansen. "Leerlin gen kunnen daarmee voortaan in de eigen gemeente terecht voor speciaal onderwijs. Tevens ver sterkt een expertisecampus de regiofunctie van Venray." De gemeente Venray wil graag weten wat gebruikers van de Wmo-voorzieningen, zoals hulp bij het huishouden, vervoersvoorzieningen en woonvoorzieningen daarvan vinden. Om voortaan direct de mening van deze gebrui kers te horen, gaat de Klank bordgroep Wmo werkgroepen oprichten. De gemeente vindt het belang rijk dat de mening van gebruikers van gemeentelijke voorzieningen wordt gehoord bij het maken of aanpassen van beleid dat betrek king heeft op deze voorzieningen. Vaak zijn deze gebruikers verte genwoordigd in cliëntenraden. Zo heeft Venray een cliëntenraad voor de Wet werk en bijstand (Wwb) en voor de Wet sociale werkvoor ziening (Wsw). In 2007 is de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) ingevoerd. Dit is een brede wet waarin het door iedereen, ook door mensen met een beperking meedoen in de maatschappij cen traal staat. De Wmo bestrijkt een breed gebied, van sociale samen hang en leefbaarheid in wijken en dorpen tot het ondersteunen van vrijwilligers, mantelzorgers, jeugdi gen met problemen met opgroei en en ouders met problemen met opvoeden. Ook gaat de Wmo over openbare geestelijke gezondheids zorg, huiselijk geweld, maatschap pelijke opvang en voorzieningen voor mensen met een beperking of een chronisch psychisch of psychosociaal probleem, zodat zij zelfstandig kunnen blijven functi oneren in en deelnemen aan het maatschappelijk verkeer. Voor advies over het gemeen telijk beleid met betrekking tot de Wmo is in 2008 de klank bordgroep Wmo ingesteld. Deze bestaat uit vertegenwoordigers van belangenorganisaties zoals de seniorenraad, het Gehandicapten Platform Venray, het Platform Lage Inkomens Venray en het Platform Allochtone Zorgvragers Limburg. Zij behartigen de belangen van hun achterban prima, zo hebben gemeente en klankbordgroep geconcludeerd. Op het niveau van individuele voorzieningen hebben de belangenorganisaties echter niet altijd zicht op knelpunten. Daarom is afgesproken dat de klankbordgroep zich ten behoeve van haar beleidsadvisering aan de gemeente laat informeren door de gebruikers van individuele Wmo- voorzieningen. De klankbord groep gaat daarvoor werkgroepen oprichten waaraan deze gebrui kers deelnemen. Smakt krijgt weer een open- baarvervoersverbinding. Met ingang van 4 mei worden de dienstregeling en route van Buurt bus 255 Boxmeer-Venray aange past. Deze aanpassingen maken het mogelijk dat de buurtbus voortaan ook door Smakt rijdt. De route door de dorpen is van Boxmeer, Vierlingsbeek, Maashees, Holthees, Smakt naar eindpunt Venray en andersom. Met deze openbaarvervoersverbinding nemen de bereikbaarheid en leef baarheid van het dorp Smakt weer toe. Uiteraard wordt dit heugelijke feit gevierd. Gelet op het speciale karakter van 4 en 5 mei wordt de 'eerste' buurtbus officieel verwel komd op woensdag 6 mei als de bus om 07:30 uur t Pelgrimshuis passeert. Belangstellenden zijn daarbij van harte welkom. In de openbaar vervoervisie van de pro vincie Limburg staat dat iedere kern in Limburg met meer dan 400 inwoners bediend moet wor den door het openbaar vervoer. Smakt valt hier met zijn 220 inwo ners niet onder. Maar het dorp wordt jaarlijks vanwege de viering van St. Jozef door duizenden pel grims bezocht. Smakt ligt boven dien aan het bekende Pieterpad, dat veel bezoekers trekt. Eerste kunstwerk van piepschuim op rotonde Waals schenkt prijs aan Grote Kerk 'Museum mag geen bodemloze put worden'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9