Raceverbod op circuit 'Een plekje in het gezin, een plekje in het hart' Uitstroompremie ter discussie Commotie over grondbeleid Dodenherdenking in Venray imooier door maatwerk lT*<m PEEL EN MAAS Aanhouding Dinsdag 5 mei 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur PEEL EN MAAS Woensdag 29 april 2009 - Pagina 7 Bouwvergunning De Peel niet geschorst Circuit De Peel mag voorlo pig nog niet worden gebruikt. Dat heeft de Raad van State maandag beslist. Volgens de raad is niet zeker dat omwo nenden voldoende tegen overlast worden beschermd, omdat een dertien meter hoge geluidswal rond het circuit nog niet voltooid is. Of er op het circuit tijdens de pinkster dagen geracet kan worden, hangt af van de definitieve uit spraak van de bodemprocedu re. Die uitspraak volgt volgens eigenaar Harry Maessen nog voor Pinksteren. De Raad van State besloot tot schorsing van het bestemmings plan na een verzoek van de Lim burgse Milieufederatie en omwo nenden uit de wijde omgeving van het nieuwe circuit aan de Bakelsedijk. Ze stelden dat het bestemmingsplan voor het cir cuit is vastgesteld in strijd met de Wet geluidhinder, omdat niet aan de eisen van die wet kan worden voldaan. Volgens de Raad van State ligt rondom het circuit een geluidszone. Aan de randen daarvan moet het geluid van de races aan een bepaalde norm vol doen. En om aan die norm te kun nen voldoen, is het vereist dat de geluidswal volledig is gerealiseerd. Nu dit niet het geval is, vindt de Raad van State het noodzakelijk om races nu te verbieden. Later volgt nog een definitief oordeel van de Raad van State over het bestemmingsplan. Het circuit kan overigens vragen om opheffing van de schorsing als bijvoorbeeld de geluidswal is gerealiseerd. "Het gebruik is geschorst tot de uitspraak van de bodemproce dure. Eigenlijk hadden we deze uitspraak ook verwacht omdat de geluidswal nog niet klaar is. Daar zijn we nu nog volop mee aan het werk", aldus Harry Maessen. Maes- sen betwijfelt overigens of de geluidswal voor Pinksteren gereed is. "Dat is een hele grote klus." De Raad van State ziet geen reden om de bouwvergunning voor circuit De Peel in de gemeen te Venray te schorsen. Dat maakt de Raad van State donderdag al bekend. De Milieufederatie Lim burg vroeg de Raad van State onlangs om de afbouw van het circuit stil te leggen. Maar dat ver zoek is dus niet gehonoreerd. De vergunning regelt de bouw van de opstallen op het terrein en de aan leg van een groot geluidsscherm. De federatie heeft grote twij fels over de effectiviteit van dit scherm. Volgens de federatie is er bij de berekening van de geluids reductie door dit scherm een fout gemaakt, waardoor niet duidelijk is of het scherm wel voldoende zal werken. De Raad van State consta teert dat dit bezwaar niet zozeer te maken heeft met de bouwver gunning, maar met de milieuver gunning voor het circuit. Daarom is het verzoek om schorsing afge wezen. Aan de bouwvergunning is de eis verbonden dat het scherm zo moet worden gebouwd, dat daarmee ook aan de eisen van de milieuvergunning wordt voldaan. Over de milieuvergunning moet de Raad van State nog een oordeel geven. De bouw kan voorlopig doorgaan, al is dat wel voor eigen risico, zolang de bouwvergunning nog niet definitief is goedgekeurd. De Raad van State buigt zich daar later dit jaar nog over. Gastgezinnen in regio Venray gezocht voor kinderen uit problematische thuissituatie Een Wii om te gamen en een mobieltje om met vriendjes en vriendinnetjes te kletsen. Niet ieder kind kent dezelfde luxe. Sommige kinderen worden al uitzinnig van vreugde bij het zien van een tuintje waar ze buiten kunnen spelen. Europa Kinderhulp biedt al bijna 50 jaar vakanties aan kinderen uit kansarme gezinnen. Jaar lijks komen zo'n 2000 kinde ren enkele weken naar Neder landse gastouders om van een onbezorgde vakantie te kun nen genieten. Tot op heden is er echter een groot gebrek aan gastoudergezinnen, ook in de regio Venray. Europa Kinderhulp organiseert vakanties voor kinderen met een problematische thuissituatie uit Duitsland, Engeland, Frankrijk, Oekraïne, Oostenrijk, Bosnië, Mol davië en Nederland. De kinderen worden geselecteerd door instan ties ter plekke. Vaak komen de kinderen uit een gezin waar pro blemen de boventoon voeren. Dit kunnen problemen van diverse aard zijn: financiële problemen, verslaving, werkloosheid, eenou dergezinnen. Meestal is het een combinatie van meerdere proble men. Door tweeëneenhalf of drie weken naar Nederland te komen, krijgen kinderen de kans om hun zorgen even opzij te zetten. Ieder jaar komen er 100 a 120 kinderen naar Limburg, waarvan ongeveer 10 kinderen naar de regio Venray. Ruim 300 vrijwil ligers zetten zich het hele jaar in om de vakanties te kunnen rea liseren. "Nog altijd zijn er meer kinderen dan gastgezinnen", ver telt Nicole Litjens uit Leunen, van Europa Kinderhulp regio Lim burg. "We merken dat er door de economische crisis nog minder gastgezinnen en meer kinderen zijn dan normaal. Dat vinden we jammer. Ik heb zelf vier verschil lende kinderen in huis gehad. Een jongen komt al sinds 2000 ieder jaar bij ons. Het voelt alsof hij deel uitmaakt van ons gezin." WARM NEST De kinderen komen altijd in de zomervakantie. Dit jaar rond 14 juli, als de zomervakantie in de regio Zuid nog niet is begon nen. Dat hoeft geen probleem te zijn. Veel basisscholen vinden het prima als het vakantiekind enkele dagen met de eigen kinderen mee naar school komt. De reis van de kinderen wordt vergoed door instanties in het thuisland. Gast gezinnen krijgen geen vergoeding voor hun gastouderschap. Maar volgens Nicole Litjens hoeft het helemaal niet veel geld te kosten. "Het is niet de bedoeling dat de kinderen de ene dag naar de Efte- ling gaan en de volgende dag naar de dierentuin. Ons doel is om kin deren een warm nest te bieden, een plek waar ze een gewoon gezinsleven kunnen ervaren." Europa Kinderhulp vakanties zijn een bijzondere tijd voor het kind en het gezin. "Bij het vertrek van het kind vloeien er heel wat tranen. Vooral als je denkt aan de problemen waarin ze thuis weer terechtkomen. Je bouwt toch een band op met een kind. Het is vooral verbazingwekkend hoe snel een kind tevreden is. Wij heb ben een keer een jongen uit Rot terdam in ons gezin gehad. Die jongen was stomverbaasd om te zien dat wij een zwembad in huis hadden. In werkelijkheid was dat een eenpersoons ligbad. Je kunt met weinig middelen zóveel doen. Met Europa Kinderhulp bied je een kind een plekje in je gezin én een plekje in je hart." Gezinnen die graag een kind een onbezorg de vakantie willen bieden, kunnen Sterre en Hidde Litjens spelen met twee gastkinderen, een meis je uit Rotterdam en een jongen uit Berlijn, tijdens de zomerva kantie in 2008. zich aanmelden via de website www.europakinderhulp.nl. Na de aanmelding krijgen ze informatie thuisgestuurd. Als de gastouders interesse hebben, komen er twee medewerkers van Europa Kin derhulp op bezoek om alle infor matie door te nemen. Vervolgens worden de gastouders gevraagd om een verklaring omtrent gedrag en om twee referenties. De eer ste keer dat kinderen op vakantie gaan via Europa Kinderhulp zijn ze tussen de 5 en 12 jaar. Als er een klik is tussen het gastgezin en het kind, dan kan het kind tot 16 jaar terugkomen. Europa Kinder hulp draagt een CBF-keurmerk, wat wil zeggen dat ze financiële verantwoording afleggen. Zondag 3 mei 2009 vindt het jaarlijkse koningschieten plaats van de Venrayse schut terij 't Zandakker Gilde Sint Jan. De grote vraag tijdens dit evenement is natuurlijk wie de opvolger wordt van de hui dige koning Bernie van Lierop. Of weet hij wellicht zijn titel te prolongeren? De dag van het koningschieten begint om 8.30 uur voor de schut ters, als zij het koningspaar Bernie en Annemie van Lierop-Nooijen af gaan halen aan de Vossestaart te Venray. Om 9.30 uur woont de schutterij de hoogmis bij in de Sint- Petrus' Bandenkerk, waar de gildepriester, deken Smeets, de mis zal opdragen mede voor de intenties van de levenden en overleden leden van de schutterij. Een besloten koffietafel volgt na de mis en vanaf 13.30 uur is het publiek van harte welkom om deel te nemen aan het koningschieten. Eerst wordt de 'koning van ere', Jacqueline Lenssen, bedankt voor haar verdiensten en daarna wordt de koning, Bernie van Lierop, ont daan van zijn koningsattributen. In het afgelopen jaar heeft het koningspaar Bernie en Annemie van Lierop-Nooijen de schutterij op een waardige manier gepre senteerd. Er werden diverse prij zen behaald als mooiste konings paar en mooiste koningin en het hoogtepunt vormde natuurlijk het feit dat zij als koningspaar in het huwelijk zijn getreden op 08 augustus 2008. Nadat de konings titels vacant zijn, begint de strijd om de nieuwe koningstitels. Het publiek kan actief deelnemen aan de strijd om de 'koning van ere' en daarnaast zal er geschoten worden met de luchtbuksen (ook voor kinderen). Voor de muzikale ondersteuning van deze middag heeft de schutterij een verrassing in petto. Publiek is van harte wel kom op zondag 3 mei vanaf 13.30 uur op de schuttersweide, het einde is om circa 17.30 uur. De schutterij heeft onlangs educatie gegeven op basisschool de Meent in Leunen. Tijdens deze lessen kregen de leerlingen als opdracht om een affiche te maken voor het koningschieten. De schutterij heeft een vijftal affiches uitgekozen en deze leerlingen krij gen tijdens het koningschieten allemaal een prijs aangeboden. Ook wordt de winnaar van het mooiste affiche bekendgemaakt. De leerlingen Indy Rongen, Veerle Kurvers, Eline Huisman, Carol Bartels en Aniek Vogelsangs zijn de vijf leerlingen, die zijn geselec teerd voor het mooiste affiche. De prijzen worden rond 13.45 uur uitgereikt. De schutterij is altijd op zoek naar nieuwe leden. Dit geldt zowel voor tamboers als schut ters. Voor de tamboers beschikt de schutterij over eigen interne opleidingsmogelijkheden. De schutterij doet ook een oproep op alle oud-reservisten van Ven- ray om zich aan te sluiten bij de oudste schutterij van Venray! Een mooi welkomstcadeau ligt tijdens het koningschieten voor nieuwe leden klaar. Dodenherdenking in Overloon Het is een goed Overloons gebruik om jaarlijks de slachtof fers uit de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Alleen al in Over- loon sneuvelden 2400 soldaten en stierven 40 inwoners door oorlogsgeweld. Ook dit jaar orga niseert de Stichting Herdenking Slag om Overloon de jaarlijkse dodenherdenking op maandag 4 mei. Het programma begint om 18.35 uur met het vertrek naar de Chapelle Ardente in het Liberty Park voor het ontsteken van het bevrijdingsvuur en wordt ver volgd met een stille tocht naar de St. Theobalduskerk. Om 19.15 uur begint de herdenkingsdienst in de St. Theobalduskerk en om 19.50 uur is de herdenking bij het Vrij heidsmonument op het 14 Okto- berplein. Om 21.00 uur houdt drs Paul van Meegeren, archivaris van de gemeente Venray, een lezing met als thema 'De evacuatie van de Overloonse bevolking septem ber- oktober 1944'. Deze lezing vindt plaats in het restaurant Het Hof van Loon en is voor iedereen vrij toegankelijk. een abonnement waard Mensen met een bijstands uitkering (WWB) die een baan weten te vinden, krijgen van de gemeente Venray een uit stroompremie van 1080 euro. Het is toegestaan een maxi male premie van 2196 euro toe te kennen. De cliëntenraad doet een beroep op wethouder Twan Jansen om ook in Ven- ray de 'bonus' van 2196 euro volledig uit te betalen. Donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten liet Jansen duidelijk weten dit niet van plan te zijn. "Die premie is toch eigenlijk onbelangrijk. Wat mij betreft mag het helemaal komen te vervallen." De fracties reageerden verdeeld. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) wijst op de gevolgen van de armoedeval die veel mensen treft als ze vanuit een uitkering aan het werk gaan. Vooral als het een karig betaalde baan is, kan het voorkomen dat ze met werk finan cieel slechter af zijn dan zonder werk. Dit komt doordat allerlei extra uitkeringen komen te verval len zodra het inkomen het mini mum overstijgt. Het zijn nogal wat regelingen zoals de kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, de draagkrachtregeling, de collectie ve ziektekostenverzekering voor minima, de bijdrage voor maat schappelijke activiteiten, de lang durigheidstoeslag en ook de huur- toeslag. Voor een aantal mensen is het daarom geen stimulans om te gaan werken. De uitstroompremie is een extraatje. De gemeente gaat ervan uit dat werken een plicht Commissie zwaar bezet De ambtenarentribune puilde woensdagavond uit bij de com missie Middelen. De twaalf com missieleden moesten het nume riek afleggen tegen liefst zestien ambtenaren die de vergadering bijwoonden. Daarnaast waren ook nog de gemeentesecretaris en vier wethouders van de partij. Er ston den enkele belangrijke onderwer pen op de agenda, zoals de ver koop van de aandelen Essent en de renovatie van het gemeentehuis. De politie heeft vorige week in de nacht van woensdag op don derdag een 26-jarige inwoner van Venray aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht te hebben ingebroken in een supermarkt aan de Merret in Sint Anthonis. Agen ten reageerden op een inbraak alarm van het bedrijf en kregen direct daarna de melding dat op de kruising Kolonel Silvertoplaan - Breestraat een auto uit de bocht was gevlogen. In de nabije omge ving van de auto troffen agenten een gevulde kassalade en een breekijzer aan. Een politiehond vond later nog een kassalade. Deze waren gestolen uit de supermarkt. In de auto lagen onder meer hand schoenen. Bij de inbraak werden meerdere kassalades met nog onbekende inhoud weggenomen. Enkele daarvan zijn nog spoorloos. De recherche doet verder (tech nisch) onderzoek naar de inbraak. is en het ontvangen van een uit kering een recht. Tiny Grebenjak vindt enerzijds dat de uitstroom premie verdubbeld moet worden naar 2196 euro. Maar ze zou nog veel liever zien dat mensen, zodra ze een baan aanvaarden, niet meer worden uitgesloten van allerlei regelingen. "Daar moeten we als gemeenteraad iets aan doen. Het is toch triest dat de mensen dan zoveel geld kwijtraken." Lokaal Aktief beraadt zich over een voorstel om de gemeentelijke kwijtscheldingen uit te breiden voor een grotere groep. Wethou der Jansen vindt dat de uitstroom naar werk het allerbelangrijkste is. "Mensen die kunnen werken, dienen ook te gaan werken. Een premie mag daarvoor niet bepa lend zijn." Ingeborg de Barbanson (VVD) is het daar helemaal mee eens. "Het is te zot voor woor den dat mensen die niet willen werken, met een hogere premie over de streep getrokken moeten worden." 1088s (herhaling om het uur) Items: Koninginnedag in Venray Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl De gemeente werkt aan een herziening van het grondbe leid. De nieuwe nota zou voor de zomer aan de politiek wor den voorgelegd. Maar dit blijkt - ondanks eerdere toezeg gingen - onhaalbaar. De com missie Middelen accepteert het niet dat het grondbeleid pas in november kan worden besproken. Woensdag kreeg wethouder Lei Heldens (CDA) flink de wind van voren. CDA, PvdA en VVD houden Heldens aan zijn afspraken. "U zei pas nog in de commissie dat het geen probleem was het voor de zomer te behandelen", zei Nick van Sinderen (PvdA). De meeste kritiek kreeg Heldens van zijn eigen partij. "Onze fractie is zeer teleurgesteld in de wethouder", zei Toon Loonen (CDA). "Afgesproken is dat we het grondbeleid voor de zomer zouden afronden. We heb ben geen enkel signaal gekregen, dat het niet haalbaar zou zijn. En nu worden we plotseling opnieuw met uitstel geconfronteerd. Dit is voor ons niet acceptabel." Ook de VVD drong eropaan de nota nog voor het zomerreces in de raad te behandelen.Volgens Heldens is dat vrijwel onmogelijk. "Dat betekent dat we er nu nog twee weken aan kunnen werken. Dat redden we niet. Dan zullen we externe krach ten moeten inhuren. En dat bete kent weer extra kosten." Heldens zei dat het wel mogelijk is voor de zomer de conceptnota klaar te hebben. Maar daar namen de com missieleden geen genoegen mee. "Wij vragen gewoon de gemaakte afspraken na te komen", reageerde Loonen. Na enkele felle discussies over en weer beloofde Heldens zijn best te doen het grondbeleid in september in de gemeenteraad te brengen. Daar namen de partij en - met enige tegenzin - uitein delijk maar genoegen mee. Opening meldpunt Wethouder Twan Jansen (PvdA, Welzijn) opent op donderdag 7 mei om 13.30 uur het kantoor annex meldpunt van de Stichting Algemene Hulpdienst Venray in De Kemphaan aan het Kennedy- plein 1 in Venray. Met het door Fonds Ons Limburg toegekende bedrag van 6200 euro is nieuwe vloerbedekking en nieuw meubi lair aangeschaft en heeft de kan toorruimte een facelift ondergaan. Jaarlijks wordt het rendement van Fonds Ons Limburg besteed aan Limburgse projecten die zich rich ten op leefbaarheid in de buurt. Op maandag 4 mei vindt in Venray de jaarlijkse dodenher denking plaats. Deze plechtig heid in de Grote Kerk begint om 18.45 uur. Na afloop is er een stille tocht naar het oor logsmonument aan het Kerk- pad, waar onder meer kransen worden gelegd. Tijdens de plechtigheid voeren burgemeester Jos Waals, de Duitse ambassadeur dr. Thomas Laufer en leden van de Oecumenische Werkgroep Venray het woord ter herdenking van alle mensen, die in de Tweede Wereldoorlog en daarna, waar ook ter wereld, het slachtoffer zijn geworden van oor logen of oorlogshandelingen. Ook dragen kinderen van basisschool St. Petrus" Banden een steentje bij aan deze herdenkingsplechtigheid. Het thema van de dodenherden king is dit jaar: 'Vrijheid en Iden titeit'. Verder verzorgen de Fanfare De Peelklank uit Ysselsteyn en het Collegium Vocale uit Venray de muzikale opluistering van deze herdenkingsplechtigheid. De route van de stille tocht naar het oorlogsmonument aan het Kerkpad: Mgr. Gommansplein, Grote Markt, Hofstraat, Raadhuis straat, Kerkpad tot aan het monu ment. Bij het oorlogsmonument houden militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel de ere wacht. Na het spelen van de Last Post worden twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens zul len onder andere de burgemeester en de voorzitter van het Oranjeco mité, de commandant GGW de Peel, de Bond van Wapenbroeders en de kinderen van De Landweert kransen en bloemen leggen. De herdenking wordt besloten met het spelen van het Reveille en het Wilhelmus. Iedereen is van harte welkom bij deze betekenisvolle, jaarlijkse plechtigheid. Na afloop van de dodenherden king brengen de genodigden een bezoek aan de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn,waar het openluchttoneelstuk Een kamer op het Kerkhof in première gaat. Een belevingstheater over oorlog en vrede, doden en dro men. In dat toneelstuk komt een kopie voor van de kamer van Anne Frank, waar een jonge Duitse sol daat een vrouw ontmoet die zegt dat ze Anne Frank nog gekend heeft. Samen praten ze over de afloop van de Tweede Wereldoor log en dat dit niet de laatste was. KEUKEN INTERIEUR MAATWERK 0478-690333 WWW.STRAKK.NL Wie wordt de nieuwe koning van de Venrayse schutterij? KEUKENS BADKAMERS MEUBELS VERBOUWINGEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7