Nieuw in Venr Koninginnedag HOSPICE ZENiT NïondZorg Weersverwachtingen voor Koninginnedag plaatselijke lintjesregen! 0£/i dermalogica MA Gunhoek - ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Woensdag 29 april 2009 - Pagina 5 Negen koninklijke onderscheidingen I C a r t Commissie Landweert lli Venray De Hoveniers Miwimt Carillonconcert centrum voor palliatieve terminale zorg Hospice Zenit organiseert in 2009 inloopmiddagen op elke 1e zaterdag van de maand. In mei is dat op zaterdag 2 mei van 13.30-15.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Hoenderstraat 95e Venray Tel. 0478-551434 Koninginnedag 2009 Koninginnedag 2009 begint op donderdag 30 april met het trompetgeschal van de herau ten. Ook dit jaar is er, onder auspiciën van het Oranjeco mité Venray, in samenwerking met de plaatselijke midden stand, verenigingen en sport clubs, VVV, Venrayse horeca en de gemeente Venray een afwisselend programma in elkaar getimmerd, voor jong én oud. Om 09.30 uur worden de gede coreerden, samen met degenen die werden genaturaliseerd, op het gemeentehuis ontvangen. Deze ontvangst wordt muzikaal omlijst door de muziekschool en Octet Nog. Na het voorlezen van de bul door de leider van de herauten en de receptie van de gedecoreer den, begeeft het gezelschap zich naar het bordes, waar Koninklijke Harmonie Euterpe een aubade ten gehore brengt. Van 11.00 13.00 uur is het Schouwburg- en het Henschenius- plein gereserveerd voor de kinder- markt. Alleen kinderen tot 12 jaar mogen aan deze markt meedoen. De kinderen kunnen zich vanaf 11.00 uur ook laten schminken op het Schouwburgplein en van 11.00 tot 17.00 uur kan door jong en oud de toren van de Grote Kerk worden beklommen. Octet Nog brengt in het centrum van Venray tussen 12.00 en 17.00 uur een ori- gineel repertoire en bij de ingang van schouwburg musiceert vanaf 12.15 uur de jeugdharmonie van Euterpe een uur lang. Om 13.00 uur begint op sportpark De Wieën het Oranjevoetbaltoernooi en om 13.00 uur moet de kindermarkt op het Schouwburgplein plaats maken voor Flavour, dat tot circa 17.00 uur zal optreden. Op dat zelfde Schouwburgplein vinden van 13.30-16.00 uur afwisselend optredens plaats van de dansgroep Van den Bosch en Bruce Dance Factory. Ook Beukenrode viert Koninginnedag, knus en gezellig, van 14.00-16.00 uur met diverse activiteiten. Van 14.00-15.30 uur kunnen de bezoekers rondom de Grote Kerk genieten van een carillonconcert en van 14.00 tot 16.30 uur staat tevens de huifkar klaar op de Grote Markt voor een gratis rondritje, waarbij ook Beu kenrode wordt aangedaan. Op het Henscheniusplein vinden van 14.30 -16.30 uur gymnastiekde- monstraties plaats, terwijl op het Schouwburgplein de brandweer haar capaciteiten laat zien. Wat zelfverdediging als sport inhoudt, tonen judosporters op het Hen- scheniusplein van 14.30-16.30 uur. Op het grasveld bij de Grote Kerk zijn van 14.30-16.30 uur honden demonstraties te zien. Tegelijker tijd is daar House on Wheels te bezichtigen. De Archeologische Werkgroep is zelfs op Koningin nedag actief. Op het nog onbe- bouwde stuk van de Schoolstraat, tegenover Rick de Kaasboer, heb ben de leden van deze werkgroep een zandbak gebouwd. Daarin zijn munten verstopt, die door kinde ren kunnen worden opgegraven. Vinden zij zon muntje, dan kun nen zij dat bij De Verleiding op de Grote Markt of bij La Promenade, Henscheniusplein 1 omwisselen tegen een ijsje. Van 16.00 uur tot 21.00 uur is er op de Grote Markt een dj actief. De hele namiddag is er in het centrum volop muziek met bijvoorbeeld joekskapel- len die rondtrekken. Traditioneel wordt Koninginnedag ook dit jaar weer besloten met de Bridge drive, vanaf 19.30 uur in De Witte Hoeve. Lintjesregen in Venray In Venray zijn negen perso nen koninklijk onderscheiden bij gelegenheid van de jaar lijkse lintjesregen. Allen zijn benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Waals reikte de onderschei dingen woensdagochtend 29 april uit. Gonny Franssen-Arts (62) heeft grote verdiensten voor wandel sportvereniging De Natuurvrien den in Merselo. Vanaf 1980 maakt zij deel uit van deze sportvereni ging en tot 2000 was zij tijdens het winterseizoen actief als leid ster van de knutselmiddagen. Sinds 1982 heeft zij zitting in het bestuur en sinds 1997 ver vult Gonny Franssen de functie van vicevoorzitter. Zij begeleidt de jeugdigen tijdens de wandel tochten en geeft leiding aan de volwassen deelnemers tijdens de Vierdaagse van Nijmegen en de Avondvierdaagse Venray. Al meer dan vijftien jaar draagt zij zorg voor de wandelkleding van de jeugdleden en van 1997 tot 2005 was zij belast met de begeleiding van het jaarlijkse zomerkamp van de jeugdleden. Daarnaast is zij meer dan twintig jaar bestuurs lid en vanaf 1993 vicevoorzitter van de afdeling Limburg van de KNBLO. Gerrit Beerkens (71) heeft zich ruim een halve eeuw verdienstelijk gemaakt door, geheel op basis van vrijwilligheid, de muzikale begeleiding en onder steuning van enkele koren op zich te nemen en ontelbare kerkdien sten in Noord-Limburg muzikaal op te luisteren. In de St. Petruspa rochie in Bergen is hij al meer dan vijftig jaar de vaste organist. Hij is organist in het hele dekenaat Venray, maar heeft ook gespeeld (en speelt nog) in bijvoorbeeld Amstenrade, Overloon, Siebenge- wald, Bergen, Wellerlooi, America, Merkelbeek, Viecuri Medisch Cen trum locatie Venray, Meterik, Meer- lo, Afferden en Well. Bovendien ondersteunt hij wekelijks mensen met een verstandelijke beperking die graag muziek willen maken. Toon Ewals (71) verricht vanaf 1983 vrijwilligerswerk. Zijn ver diensten hebben onder meer betrekking op zijn bestuurlijke activiteiten voor de Dorpsraad Oirlo. Vanaf 1985 is hij penning meester en sindsdien vertegen woordigt hij de dorpsraad in vele commissies. Zo was hij onder meer kartrekker van een groot woningbouwproject in Oirlo. Ook werkte hij mee aan de totstandko ming van de wandelknooppunt routes die Oirlo ook toeristisch op de kaart zetten. Toon Ewals is actief voor toneel vereniging Oirato sinds de oprich ting in 1983. Vanaf het begin tot 1993 was hij voorzitter van deze vereniging. Oirato telt momenteel 21 leden en treedt gemiddeld 6 keer per jaar op in Oirlo, Venray en Bergen. Als vrijwilliger voor de stichting Kruisen en Kapellen heeft Toon Ewals al veel jaren het beheer over de veldkruisen en kapellen in Oirlo. Nell Gommans-Versteegen (72) is langdurig en met grote inzet actief als vrijwilliger. Zo is zij sinds 1978 actief voor de gymnastiek vereniging in Oirlo die uit circa 40 leden bestaat. Zij coördineert afspraken, onder meer over de beschikbaarheid van de gymzaal. Daarnaast is Nell Gommans al 15 jaar bestuurslid van de EHBO-ver- eniging Meerlo-Wanssum. Ze zet zich ook in voor diverse activitei ten in de parochiale kerk, onder andere als lid van de missiehand- werkclub. Jaarlijks wordt er een tentoonstelling en verkoop geor ganiseerd. De opbrengsten hier van komen ten goede aan de kerk. Jan Kreutz (62) verricht al vele jaren met veel zorg, ijver en bekwaamheid vrijwilligerswerk. Zijn verdiensten hebben onder meer betrekking op zijn (bestuur lijke) activiteiten voor de stichting Fietsvierdaagse Venray, waarvan hij in 1983 de oprichter was. Vanaf de oprichting is Jan Kreutz actief als voorzitter en organisa tor. Hij is nauw betrokken bij het wel en wee van de vrijwilligers en fungeert als vertrouwenspersoon voor vele ouderen. De Fietsvier daagse Venray is uitgegroeid tot een groot evenement, waarvoor zich in 2008 meer dan 4.000 deelnemers inschreven. Sinds een aantal jaren zet Jan Kreutz zich ook in voor wandelsportvereni ging De Natuurvrienden Merselo, voor de KNBLO Wandelsportorga nisatie Nederland en voor Veilig Verkeer Nederland. Daarnaast is hij ook actief voor de stichting Ador/Rollebol en de Bloedbank. Tot voor kort was Jan Kreutz ook bestuurslid van buurtvereniging Vriendschap door Samenwerking in Oostrum. Johanna Kusters-Delauw (61) is sinds 1987 actief als vrijwillig ster. Zo is zij spreekuurhoudster en plaatsvervangend coördina tor van het WAO spreekuurteam van de regio Venlo en lid van de cliëntenraad van het UWV Venlo. Zij behandelt circa 140 zaken per jaar. Het gaat daarbij om het assis teren van WAO-cliënten bij con tacten met UWV's, CWI's, werkge vers, gemeenten en rechtbanken, het begeleiden bij de opstelling van bezwaar- en beroepschriften en het adviseren van WAO'ers. Het werkgebied omvat geheel Noord-Limburg. In 1993 was zij medeoprichtster van de Stichting Gehandicaptenplatform Venray en aansluitend tot 2000 penning meester van deze stichting. Jeu Marcellis (71) is inmiddels 52 jaar lid van Sportvereniging Ysselsteyn en was in 2008 40 jaar actief als vrijwilliger voor deze vereniging. Een scala aan taken verricht(te) hij en hij droeg de verantwoordelijkheid voor vele zaken. Hij was onder meer jeugd leider, begeleider van het eerste elftal en de veteranen. Momenteel is hij verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van sport park de Vlies en geeft hij leiding aan een vrijwilligersgroep die hem daarin ondersteunt. Voor de toneelvereniging Crescendo is Jeu Marcellis eveneens een groot aan tal jaren actief geweest als lid (46 jaar) en als bestuurslid (12 jaar, waarvan 10 jaar als voorzitter). Jan Michels (65) is langdurig actief voor Sportvereniging Mer- selo. Voor deze club verricht(te) hij verschillende taken. Hij was onder meer secretaris, verant woordelijk voor het onderhoud van de velden en beplanting (sinds 2000), grensrechter, elftal leider en lid van de bouwcom missie van het eerste clubhuis. Van 1967 tot 1982 vervulde hij de functie van secretaris. Daarnaast is Jan Michels sinds 1972 lid van de redactie van het dorpsblad en Fietvsierdaagse-voorzitter Jan Kreutz uit Oostrum is benoemd tot lid in de Orde van Oranje- Nassau. zorgt voor een tijdige bezorging. 'Os Krentje' is een informatiekrant voor de Merselo en Vredepeel die wekelijks verschijnt. Jack Schuurmans (58) verricht in zijn vrije tijd al vele jaren vrij willigerswerk. Sinds 1989 is hij lid van het bestuur van de harmonie Sub Matris Tutela (circa 100 leden) in Oostrum. Hij vervult de functie van secretaris en was van 1997 tot 2002 tevens waarnemend voor zitter. Hij geeft voortdurend blijk van een grote mate van betrok kenheid bij en inzet voor 'zijn' harmonie en wordt hierdoor in Oostrum ook wel beschouwd als het 'boegbeeld' van SMT. Ook is hij sinds lange tijd bestuurslid van de Federatie van Muziekgezelschap pen en van het Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Van 1986 tot 1999 zette hij zich op bestuurlijk niveau in voor de dorpsraad. Hij is een aantal jaren voorzitter geweest van de Stichting Gemeenschaps huis in Oostrum, was actief in buurtvereniging De Alde Beek en in het bestuur van basisschool De Meulebeek (voorheen BS Maria) in Oostrum. Bovendien heeft hij een grote bijdrage geleverd in de organisatie van plaatselijke activi teiten en evenementen. Actie Amnesty 'Verkrachting is killing, stop seksueel geweld als oorlogs wapen'. Met dit motto roept Amnesty International op Koninginnedag en tijdens de bevrijdingsfestivals op 5 mei bezoekers op om hun handte kening te plaatsen voor de vei ligheid van mensenrechtenac tivisten in Congo. Justine Masika Bihamba werkt voor een organisatie die zich inspant om seksueel geweld tegen vrouwen te voorkomen. Eind 2007 drongen militairen haar huis binnen. Daar troffen ze haar zes kinderen. Ze bonden de kinderen vast en een soldaat sloeg de oud ste dochter hard in het gezicht. Daarna probeerde hij haar zus te verkrachten en bewerkte hij haar met een mes. Toen Justine Bihamba thuiskwam, vertrokken de soldaten. Justine Bihamba had de indringers herkend. De mili taire politie weigerde ze echter te arresteren, want er zou geen bewijs zijn. In de periode die volg de vielen soldaten nog twee keer haar huis binnen en bedreigden ze het gezin. Het is geen toeval dat de soldaten het huis van Justi ne binnendrongen. Ze hebben het op haar gemunt omdat zij voor een mensenrechtenorganisatie werkt en opkomt voor verkrachte vrouwen. GEWELD Het oorlogsgeweld, de systema tische verkrachtingen en de straf feloosheid waarmee dit geweld gepaard gaat, leiden tot verdere ontwrichting van de samenle ving. Vrouwen die verkracht zijn, worden vaak verstoten door hun gemeenschap. Ze zijn bang om aangifte te doen. Moedige vrou wen en hun mensenrechtenor- ganisaties komen op voor deze slachtoffers terwijl ze zelf ook vaak gevaar lopen. Deze vrouwen zelf en hun organisaties zijn vaak doelwit van het geweld. Mensen- rechtenverdedigers en hun fami lies hebben bedreigingen ontvan gen, zijn slachtoffer van fysiek geweld en in sommige gevallen zelf door soldaten en gewapende groeperingen verkracht. BESCHERMING Amnesty roept de autoriteiten van Congo op om de rechten te beschermen van deze mensen- rechtenverdedigers die strijden tegen geweld; om bestaande wettelijke en internationale ver plichtingen ter bescherming van vrouwen na te komen; om daders van seksueel geweld te vervolgen en slachtoffers toegang tot een effectieve rechtsgang en zorg te verschaffen. Bij haar stand in de Schoolstraat (bij de apotheek) verzamelt Amnesty Peel Maas op Koninginnedag, donderdag 30 april, handtekeningen waarmee Amnesty oproept tot de vervol ging van de daders van het geweld tegen Justine Bihamba en bescher ming van mensenrechtenactivis ten in Congo. De handtekeningen worden aangeboden aan de Con golese autoriteiten. Een ouder wetse kijkdoos met moderne geluidseffecten zorgt ervoor dat de bezoeker van de stand op een aangrijpende manier een indruk krijgt van het leven en de proble men van de vrouwen in Congo. U hoort de stemmen van Jacqueline Blom, Frank Lammers, Gijs Schol ten van Aschat en Saskia Temmink. Voor meer informatie en/of het ondertekenen van de petities kunt u ook kijken op http://www. amnesty. nl/in_actie_vervolg/ stop_geweld_tegen_vrouwen. UJ LU U) Koninginnepop In De Evenaar in Venray wordt op donderdag 30 april voor de elfde keer Koninginnepop gehou den. Van 16.00 tot 18.00 betreden de bandjes Gadienlo, Noon en PM het podium. Gadienlo bestaat zo'n drie jaar. De formatie speelt jazz en rock. Noon bestaat ongeveer een half jaar en zijn muziekstijl bestaat uit rock uit de zeventiger jaren. De uit twee personen bestaande formatie PM bestaat nog maar een paar weken. PM maakt zijn debuut in De Evenaar en brengt funk- en rockmuziek. Daarna is het de beurt aan What's Left. Deze vijfkoppige formatie brengt rock, pop, eigen nummers en covers van onder meer Snow Patrol en Ryan Shaw. Daarna gaat Black Tree het podium betreden. Deze band brengt rock van onder meer Pink Floyd en Porky Pine Three. Black Tree wordt opgevolgd door Imagi- neers. De band is opgericht na de zomer van 2007 en de muziek die ze maakt is het best te omschrij ven als dansbare Britrock met uitstapjes naar hardere rock. De op een na laatste band die gaat optreden is 2 Late. De bandleden laten deze avond de negen num mers horen van hun eerste cd en spelen ook covers van onder meer Krezip en Womwats. Als laat ste is het de beurt aan rock- en lolband Pilot Flame. Deze muzi kanten brengen muziek van de jaren '70 tot de nieuwere rock van deze tijd. De Activiteiten Commissie Landweert is weer actief. De eer ste activiteit voor de wijk Land- weert wordt gehouden op Konin ginnedag donderdag 30 april. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn alle kinderen tot en met 12 jaar uit Landweert van harte welkom om met hun fiets te komen naar 't Stekske. Daar is dat gelegen heid om de fietsen op te pimpen. Ook kan kunnen de kinderen zich laten schminken of zich vermaken op het springkussen. De mooiste fiets wint een prijs. De prijsuitrei king is om 15.45 uur. Iedere don derdagavond kan men terecht in 't Stekske. Daar kan men onder het genot van een drankje buur ten met andere wijkgenoten. Vaak is er ook iemand aanwezig van de activiteitencommissie of van het wijkplatform. Neem eens een kijk je op www.aclandweert.nl. bezoek onze site: WWW.guflhhck.111 Ook het carillon laat zich op Koninginnedag niet onbetuigd. Stadsbeiaardier Rosemarie Seun- tiens heeft zich goed voorbereid en er een feestelijk programma van gemaakt. Het concert staat natuurlijk in het teken van Konin ginnedag en is op de Grote Markt of in de stilte van het stadspark tussen de Grote Kerk en het gemeentehuis het best te beluiste ren. Gedurende de dag kan ook de toren beklommen worden en kan men, tijdens het concert tussen 14.00 en 15.00 uur, de beiaardier aan het werk zien. Het Wijkplat- form Brukske brengt tijdens deze bespeling een hommage aan Cor Bijl die onlangs overleden is. Bijl stond aan de wieg van de Wijkraad Brukske en was voorzitter van het Wijkradenoverleg Venray. Voor deze en vele andere verdiensten is hij in september 2008 nog konink lijk onderscheiden. Bijl, geboren Amsterdammer, wordt herdacht met een speciale feestelijke med ley van Amsterdamse liederen en tenslotte met Rooy mien Daorp ien de Pieël. Wie eens een wens- concert door de beiaardier wil, kan hierover contact opnemen met de Stichting Carillon Venray via telefoon 06-26795444. SKIN CARE CENTER VENRAY Patersstraat 16 Venray 0478-514468 O.P.I. Nagelstyling Stop-Nagelbijten www.centrum-mondzorg.nl 10.00 uur: Herauten te paard kondigen bij het gemeentehuis de feestdag aan; 10.00-11.30 uur: Feestelijke ontvangst in het raadhuis voor gedecoreerden en genodigden; 10.00-13.00 uur: Kinderschminken op het Schouwburgplein; 11.00-13.00 uur: Kinderrommelmarkt op het Schouwburg- en Henseniusplein (alléén voor kinderen tot 12 jaar!); 11.00-17.00 uur: Torenbeklimming Grote Kerk; 11.30-11.45 uur: Aubade voor de gedecoreerden, voor het bordes van het raadhuis door de Koninklijke Harmonie Euterpe; 12.15-13.15 uur: Concert Jeugdharmonie Euterpe bij Schouwburg; 13.30-17.00 uur: Muziek- en dansspektakel op het Schouwburgplein met Flavour, Bruce Dance Factory en Kunstencentrum; vanaf 13.30 uur: Diverse muziekgezelschappen in het centrum, waaronder Oktet Nog; 00 uur: Koninginnedagfeest op Beukenrode; 00 uur: Huifkartochten tussen Centrum en Beukenrode; 30 uur: Carillonconcert (Grote Kerk); 30 uur: Hondensportdemonstraties op grasveld bij Grote Kerk; 30 uur: Inheemse Turkse gerechten op grasveld bij Grote Kerk; 30 uur: Brandweerdemonstraties op Schouwburgplein; 30 uur: Turn- en vechtsportdemonstraties door St. Christoffel en Judovereniging op het Henseniusplein; 15.00-16.00 uur: Schatzoeken voor kinderen tot 12 jaar aan de Schoolstraat met medewerking van de Archeologiegroep Venray; 16.00-21.00 uur: Optreden discjockey op Grote Markt; 19.30-23.30 uur: Koninginnebridgedrive in De Witte Hoeve. 14.00-16 14.00-17 14.30-15 14.30-16 14.30-16 14.30-16 14.30-16 r Tmjw vr*

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5