Gemeente ontruimt verblijf buitenlandse werknemers Wat willen jongeren zelf? Samenvoeging gemeente en UWV? Varkensgriepvirus: 'nog geen reden tot paniek' 'Heimwee naar gemeentebodes' SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Woensdag 29 april 2009 - Pagina 3 Geen brandblussers en rookmelders in boerderij Meerselse Peel Het Bureau Handhaving van de gemeente Venray heeft woensdag een boerderij aan de Meerselse Peel in Ysselsteyn ontruimd. De boerderij vol doet niet aan de eisen van de Woningwet. In de boerderij woonden buitenlandse werk nemers, maar het ontbrak aan brandblussers en rookmelders en de elektrische bedrading was niet volgens de regels. Ook troffen de ambtenaren een gasfles met een poreuze gasslang aan. Tien bewoners, negen mannen en één vrouw, allemaal buitenlandse werkne mers, moesten het huis uit. Ze hebben ergens anders moeten overnachten. De huurders mogen pas terug als de verhuurder de gebreken heeft verholpen en de gemeente de woning heeft gecontroleerd. De verhuurder moet bovendien een vergunning aanvragen om bui tenlandse werknemers te mogen huisvesten. Het ging woensdag om een geplande actie van de gemeente Venray, waarbij ook belastingdienst en vreemdelingen politie betrokken waren. De boer derij aan de Meerselse Peel is bij gemeente al jaren bekend als een pand waar buitenlandse werkne mers worden gehuisvest. In 2006 werd de geïsoleerd liggende boer derij ook al gecontroleerd. Nadat de gemeenteraad eind vorig jaar de nota 'huisvesting buitenlandse werknemers' heeft vastgesteld, is Bureau Handhaving begonnen met een hernieuwde controle van pan den waar buitenlandse arbeiders wonen. In totaal gaat het om 55 bekende panden waar de gemeen te gaat kijken of ze voldoen aan de Woningwet. Burgemeester Waals is tevreden over de actie en het resultaat. Waals kondigt aan dat binnenkort de samenwerking tus sen verschillende instanties die met huisvesting van buitenlandse werknemers te maken hebben, wordt versterkt. Deze zomer start in de regio een interventieteam, waarin gemeenten, Arbeidsinspec tie, Belastingdienst, vreemdelin genpolitie, douane en uitkeringsin stanties samenwerken en gegevens uitwisselen. Doel is volgens Waals de achtermannen achter illegale huisvesting en uitbuiting van bui tenlandse werknemers te pakken. De Venrayse burgemeester is lid van het bestuurlijk overleg dat in Zuid-Nederland het beleid rond de fraude met buitenlandse arbeiders opzet. PopPodium Venray voor een verfrissende kijk Horecagelegenheid Café 't Podium in de Kruisstraat in Venray is voor veel jongeren een bekende plek om gezellig samen te komen op vrijdag avonden. Wat niet veel men sen weten is dat het café op de overige dagen bekendstaat onder de naam PopPodium Venray. Een stichting door en voor jongeren, die zich bezig houdt met het organiseren van activiteiten voor de jeugd tussen de 16 en 23 jaar en die zich richt op de vraag 'Wat wil len jongeren zelf?' (Door Sanne Claessens) Robert Timmermans (26) is voorzitter van jongerenstichting Poppodium Venray. Samen met nog zes andere bestuursleden en een groep van zo'n dertig vrijwil ligers wil hij jongeren actief laten worden in hun eigen gemeente als het gaat om activiteiten die zij leuk vinden. "Er zijn verschillende doelgroepen in Venray die eigen lijk niet een eigen plek hebben om naartoe te gaan. Er zijn meerdere cafés en kroegen te vinden, maar binnen onze stichting zijn we door de gemeente aan het denken gezet over wat we eigenlijk mis sen en misten in onze omgeving", legt Robert uit. De gemeente ging op zoek naar jongeren met eigen ideeën, want wie weet er nu beter wat jongeren aantrekt dan de doelgroep zelf? Toch houdt het niet alleen op met het spuien van ideeën, want stichting PopPodium Venray is veel meer dan dat. Zij is ook verantwoordelijk voor het uit dragen, organiseren en reguleren van de bedachte plannen. "Begin 2008 is het eigenlijk alle maal begonnen met een bestuur en een groep vrijwilligers. Door het jaar heen liep niet alles zoals het zou moeten. Er waren enkele conflicten. Vorig jaar december zijn er gelukkig nieuwe en goede afspraken gemaakt. Nu zijn we met een mooie groep en wor den we ondersteund door twee beroepskrachten van Synthese." Deze krachten van Synthese ondersteunen de organisatie, maar het zijn toch echt de jongeren zelf die het balletje aan het rollen moe ten brengen en rollende moeten houden. Alle begin is natuurlijk moeilijk, maar het is uiteindelijk de bedoeling dat het PopPodium zes dagen per week zijn deuren opent voor de jeugd. Elke dag dus, uitgezonderd van de vrijdag, wanneer Gijs Schapendonk café t Podium beheert. Uiteindelijk is het wel de bedoeling dat PopPodi um Venray ook de vrijdagmiddag onder zijn hoede gaat nemen om het scholierencafé nieuw leven in te blazen. Dat betekent dat for meel alleen de vrijdagavond com mercieel zou zijn. Robert wordt in het bestuur bijgestaan door verschillende anderen, onder wie Dave van Tilborg, Teun van Daal en Joep Gielens. Samen zijn ze op zoek naar wat de horeca in Venray niet biedt om daar vervolgens op in te kunnen spelen. Het is niet de bedoeling te gaan concurreren, zeker niet omdat de organisatie niet onder de noemer horeca valt. "We hebben de jongeren gevraagd wat ze missen. Dan hoor je vaak dezelfde dingen terug zoals dj's, bandjes, dance, rappers en een echt podium met livemuziek. Dat zijn dingen die je in Venray niet terugvindt, maar waar vanuit de jongeren dus wel degelijk vraag naar is." Binnen de organisatie van Pop Podium Venray zijn verschillende commissies die zich richten op specifieke activiteiten. Zo is er een dancecommissie, een live commissie, een barcommissie, mensen die zorgen voor de pr en de organisatie is zelfs bezig met een commissie voor homoseksu ele jongeren. Ook daarvoor lijkt nergens een echte plek in Venray. "Het is niet de bedoeling dat we speciale kroegavonden gaan orga niseren waar alleen homoseksuele jongeren naartoe mogen, iedereen is uiteraard welkom, maar het is wel het idee om avonden te creë ren waarop ze met elkaar kunnen praten bijvoorbeeld",aldus Robert. Dat hiernaar wel degelijk vraag is, blijkt uit het feit dat er al verschil lende aanmeldingen binnen zijn. Voor de komende tijd staan er al wat leuke dingen op stapel. Voor zaterdag 2 mei heeft PopPodium Venray namelijk de band Hit Me TV weten te strikken. De forma tie stond eerder al op Lowlands Robert Timmermans, Dave van Tilborg, Teun van Daal en Joep Gielens. en is onder meer bekend van de muziekzenders MTV en TMF. Op zondag 14 juni vindt Jerusa lem Rock's Cool plaats, dat wordt georganiseerd in samenwerking met het Kunstencentrum Venray. PopPodium Venray is ook nog steeds op zoek naar vrijwilligers. Hoe meer hoe beter zelfs, zodat het aanbod straks groot en breed kan worden. "Van sommige stij len hebben wij zelf niet zoveel verstand, bijvoorbeeld van R&B of hiphop. We hopen ook jonge ren aan te trekken die daar wel iets van afweten", vertelt Robert. Het hoeft overigens niet alleen de muziekkant uit te gaan, maar denk bijvoorbeeld ook aan filmavonden of comedy. Mocht je er interesse in hebben om van je te laten horen en kan jij vertellen wat jij nog steeds mist in Venray, neem dan gerust een kijkje op www.poppo- diumvenray.nl, of stuur direct een mailtje naar vrijwilligers@poppo- dium.nl. Wethouder Jansen: "Een gedurfde stap naar één organisatie" Er zijn vergevorderde plan nen voor de oprichting van een nieuwe organisatie rond om werk en uitkering. De opzet is dat het UWV Werk- bedrijf wordt samengevoegd met de gemeentelijke sociale dienst. "Het is een gedurfde stap", zegt wethouder Twan Jansen (PvdA). "We werken toe naar één krachtige organisatie. Er is veel enthousiasme voor, maar er moet ook nog veel gebeuren." Op 8 mei nemen de bestuur ders van het UWV en de gemeente het definitieve besluit of het plan daadwerkelijk wordt doorgezet. Mensen die zonder werk komen te zitten, kloppen bij het UWV Werk- bedrijf - het voormalige arbeidsbu reau - aan voor een WW-uitkering. Daarna komen ze bij de gemeente terecht voor een bijstandsuitke ring (WWB). "De WW en de WWB vormen nu nog twee aparte insti tuten. Het streven is ze samen te bundelen in één nieuwe organisa tie", verklaarde Jansen donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten. Er moet sowieso een nauwere samenwerking komen tussen gemeente en UWV. De werkzaamheden moeten beter op elkaar worden afgestemd. "Een vol ledige samenvoeging betekent wel een erg forse stap", erkent de wet houder. "Maar wij zijn er een groot voorstander van. We kunnen het als gemeente niet alleen. Ook het ministerie ziet het graag gebeuren dat gemeente en UWV één pact gaan vormen." Werkgevers, werk nemers en scholingsinstituten zijn er nauw bij betrokken. Het gaat om drie sporen. Het begeleiden van mensen van werk naar werk, van uitkering naar werk (reïnte gratie) en het (bij)scholen van uitkeringsgerechtigden zodat ze beter toegerust zijn voor een baan. De nieuwe organisatie moet een omslag maken. Voorheen werd er pas actie ondernomen als een wer keloze zich meldde aan het loket om een uitkering aan te vragen. In de nieuwe werkwijze is alles erop gericht juist te voorkomen dat mensen in een uitkering belanden. "We moeten veel actiever aan de voorkant de markt opgaan", aldus Jansen. "We gaan letterlijk met de cliënten de deur langs bij werkge vers." De wethouder vindt ook dat de werkgevers een actievere rol kunnen spelen in het begeleiden van werk naar werk. "Daarvoor wil ik een oproep doen op de werkgevers in Venray. Ze moeten binnen hun eigen kring kijken of werknemers tijdelijk overgeplaatst kunnen worden naar andere bedrijven. De werkgevers weten goed wat er speelt en ze kunnen elkaars inzichten benutten. In enkele andere plaatsen loopt dit al met succes. Ik wil het ook in Venray van de grond krijgen." John Michels (CDA) stelde in de com missie vragen over de vorderingen van het Werkplein Venray. Hierin werken de gemeenten Bergen, Gennep, Meerlo-Wanssum, Venray, Horst aan de Maas en Sevenum samen met het UWV Werkbedrijf. Wethouder Jansen verklaarde dat het Werkplein zich vooral richt op een betere samenwerking tus sen gemeenten en UWV en op een hechtere band met de werkgevers. "Deze sporen komen steeds dich ter bij elkaar. Maar we willen nog een stap verder gaan", aldus Twan Jansen. De wethouder meldde dat in februari 2009 voor het eerst een duidelijke toename bij het aantal WW-uitkeringen te zien was. In februari 2008 bedroeg de instroom nog 123 werkelozen. In februari van dit jaar was het aan tal meer dan verdubbeld naar 257. Bij de WWB vallen de effecten van de economische crisis nog mee. In het eerste kwartaal van 2009 telde de gemeente een toename van 29 uitkeringen, een stijging van 6 pro cent. Vervolg voorpagina Nieuw gemeentehuis mei 2012 klaar "Er wordt wel erg zwaar getild aan gewone, lopende zaken. Daar voor hoeft de verhuizing niet zolang te worden uitgesteld. Het zal leiden tot veel meer kosten. Het wordt een enorm dure klus." Bert Linskens (PvdA) vindt alle ophef overbodig. "We hebben nu alles helder in beeld. Wij staan er te ver van af om er een opvatting over te hebben. We moeten vertrouwen op de specialisten hier in huis en ons zeker niet laten verleiden tot een versnelling", aldus de PvdA- er. Frans van der Kruijf (VVD) en Richard de la Roy (Lokaal Aktief) raakten net als CDA en Samenwer king niet overtuigd door de argu menten voor het uitstel. "Zo is er altijd wel iets. We leven immers in een dynamische wereld", zei Van der Kruijf. De la Roy (Lokaal Aktief) en René Houben (inVEN tief) wezen op het risico dat veelal dezelfde ambtenaren bij de drie projecten betrokken zijn. "Het kan leiden tot afbeuk", waarschuwt Houben, die vindt dat de techniek nooit een reden voor uitstel kan zijn. Het commissielid van inVEN tief vreest dat er grotere financi- ele risico's worden gelopen, des te langer de verbouwing duurt. Een mogelijke pandemie (wereldwijde epidemie) houdt de wereld in zijn ban. Het var kensgriepvirus, dat zijn oor sprong in Mexico vindt, duikt in allerlei landen op. Sinds deze week ook in Europa. In Mexico zijn al meer dan hon derd mensen overleden aan deze variant van de varkens- griep. Reden genoeg om een geplande vakantie naar Mexico te heroverwegen. Tot op heden zag het ministerie van Buiten landse Zaken nog geen reden om een negatief reisadvies uit te vaardigen. Maar de eerste verontruste vakantiegangers zich inmiddels wel bij de reis bureaus in Venray. Hebben jullie klanten die op dit moment in Mexico verblij ven? Maja Kateman-van Opbergen van Reisbureau Vice Versa: "Nee, op dit moment hebben wij gelukkig geen klanten in Mexico." Saskia Koolen van D-Reizen: "Ja, een aantal klanten van ons is momenteel in Mexico. De precieze cijfers van de regio Venray hebben wij niet, die worden alleen lande lijk bijgehouden." Nefeli Janssen van VakantieXperts Venray: "Wij hebben nu geen klan ten in Mexico." Hebben jullie al telefoontjes van bezorgde reizigers gehad? Saskia Koolen: "Jazeker, zo'n zes verontrustende klanten hebben zich gemeld. Vanochtend nog belde iemand die op 3 mei naar Mexico zou gaan en heel bezorgd is over de situatie. Waarschijnlijk gaat hij gebruikmaken van onze omboekverzekering. Dit is een verzekering die klanten bij het boeken van de reis kunnen afslui ten. Met deze verzekering kunnen ze vanaf twee weken voor ver trek hun reis omboeken naar een andere bestemming, die minstens 100 kilometer verwijderd is van de oorspronkelijke reisbestemming." Nefeli Janssen: "Er heeft zich nog niemand gemeld, maar dat komt ook doordat er geen klanten van ons in Mexico zijn en ook niet op korte termijn gaan." Maja Kateman-van Opbergen: "Tot nu toe valt het mee. Er heeft een enkeling gebeld. Nee, er is geen sprake van paniek." Gaan er de komende tijd veel klanten van jullie naar Mexi co? Nefeli Janssen: "De komende maand gaat er in ieder geval nie mand vanuit ons reisbureau naar Mexico." Maja Kateman-van Opbergen: "De eerste klanten van ons vertrekken in juni. Dat duurt nog even. Daar om hebben waarschijnlijk nog niet veel verontruste klanten zich gemeld." Saskia Koolen: "De komende tijd gaan er zeker klanten van ons naar Mexico. Mensen met de omboek- verzekering hebben zelf de keuze om een andere bestemming te kiezen. Ik verwacht dat een aantal hiervan gebruik zal maken." Wat is jullie advies voor reizi gers die een reis naar Mexico hebben gepland? Saskia Koolen: "Wij adviseren de mensen met een omboekverzeke- ring om naar een andere bestem ming uit te kijken. De mensen die wel naar Mexico gaan, raden wij af om drukke plekken te bezoeken, zoals toeristische trekpleisters. Dat is natuurlijk vervelend voor vakantiegangers, maar voor de meeste reizigers staat de gezond heid voorop." Maja Kateman-van Opbergen: "Zolang er geen negatief reisadvies is, geven wij geen speciaal advies. We hebben wel vaker te maken gehad met enge ziektes, zoals legi- onellabesmetting in hotels. Je moet dan ook het hoofd koel houden. Doordat er op dit moment geen klanten van ons naar Mexico gaan of er zijn, hebben wij nog geen reden om extra bezorgd te zijn." Nefeli Janssen: "Er is nog geen negatief reisadvies gegeven. De uitbraak van het virus is pas in de beginfase. We hoeven nu nog niet te zoeken naar oplossingen, omdat we geen klanten hebben die op korte termijn naar Mexico gaan. Als er daadwerkelijk een negatief reisadvies komt, dan kunnen klan ten de reis annuleren." Kritiek op inzet beveiligingsmedewerkers in gemeentehuis Martin Wijnhoven (Samen werking) heeft heimwee naar de oude, vertrouwde gemeen tebodes. "Zij waren de gast heren in het gemeentehuis. We moeten ze weer terug laten komen", zei Wijnhoven woensdag in de commissie Middelen. Omdat de vacatures voor de bodes lastig waren in te vullen, heeft het college besloten om voortaan beveiligingsmedewer kers van Intergarde in te huren. In 2009 gaat het om een extra bedrag van 110.000 euro. De beveiligers verrichten doordeweeks de ope nings- en sluitdiensten van het gemeentehuis. Terwijl buiten de kantooruren en in de weekeinden wachtdiensten worden gedraaid. Martin Wijnhoven vindt de bevei ligingsmensen geen goed visite kaartje voor de gemeente. "Toen ik jaren geleden voor de eerste keer in het gemeentehuis kwam, werd ik keurig ontvangen door een bode die mij de weg wees", zei het commissielid, die vindt dat zeker tijdens openingsuren de eigen gemeentebodes moeten terugkeren. "Het is niet passend dat een bruidspaar als eerste in het gemeentehuis een beveili gingsambtenaar tegenkomt die het paar begeleidt naar de trouw zaal." Joos Linskens (CDA) kon Politie waarschuwt voor oplichters De politie Limburg-Noord waarschuwt dat er in verschil lende dorpen oplichters actief zijn, die voor geld onder andere opritten en daken schoon willen spuiten. In de dor pen Siebengewald, Bergen, Otter- sum, Mook en Gennep zijn al ver schillende mensen benaderd door deze oplichters. De verdachten bieden aan de oprit te behandelen met een speciaal schoonmaakmid del. De oplichters vragen de ene keer tussen de 1500 euro en 1800 euro en de andere keer vragen ze 'slechts' enkele honderden euro's voor de werkzaamheden. Het is bekend dat de oplichters rondrij den in een lichtblauwe VW Mul- tivan met Duits kenteken en een donkerblauwe Fiat Ducato met eveneens een Duits kenteken. Mensen die in contact komen met deze oplichters wordt gevraagd direct contact op te nemen via 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. Dorpsradenoverleg vergadert De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 4 mei vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Aan de orde komen onder meer een terugblik op de leefbaarheidcon ferentie en de uitvoering energie en klimaatbeleid van de gemeente Venray. Tweede verdachte overval aangehouden Dinsdagochtend is een 20- jarige man uit Venray als tweede verdachte aangehouden voor de gewapende overval van 10 april op de cafetaria aan de Kennedys- traat. Twee weken geleden had de politie al een eerste verdachte in deze zaak weten aan te houden. Bij de overval werden de eigenaar, een personeelslid en enkele klan ten met een wapen bedreigd. De verdachte is in alle vroegte in zijn woning aangehouden en overge bracht naar het bureau. Chauffeur vrachtauto rijdt door Vrijdag vond omstreeks 07.30 uur op de Brugstraat in Wanssum een aanrijding plaats tussen een 14-jarige fietsster uit Well en een nog onbekende vrachtwagen. Het slachtoffer fietste die ochtend met drie vriendinnen over de rotonde op de Brugstraat, toen ze werd aangereden door een rood met grijze vrachtauto. De betreffende vrachtauto bleef hierop even stil staan, maar reed vervolgens ver der in de richting van Well, zonder te kijken hoe het met het slacht offer ging. De fiets van het meisje is bij het ongeluk vernield en zelf hield ze er lichte verwondingen aan over. De politie komt graag in contact met de bestuurder van deze vrachtwagen en vraagt even tuele getuigen zich te melden via 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg zich wel vinden in de kritiek van Samenwerking. "Wij vinden ook dat de dienstverlening nu niet het meest optimaal is", aldus de CDA- er, die ook wees op de hoge kos ten voor de inhuur van Intergarde. "Voor dat geld kunnen we wel drie bodes laten werken." Wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) beloofde voor komend jaar er nog eens goed naar te kijken. Het college moet nog een besluit nemen over de uitbesteding van allerlei facilitai re zaken, zoals de bodediensten. Intergarde is ingehuurd tot 1 janu ari 2010. "Het kan zijn dat de oude bodes terugkeren, maar het kan ook dat we kiezen voor volledige uitbesteding", zei Teunissen. "Het onderzoek loopt nu, en daarom hebben we geen vacatures open staan. We willen eerst de uitkomst afwachten." ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) MUNTEN VERPLICHT] Heineken Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Henk Willemssen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3