Activiteiten in Zoo Parc v i Expositie Anne Hayen EEN KAMER OP HET KERKHOF Fraayste ondernemerke Veertig jaar Freunde Echo Kruistocht LLijki- Drukwerk offerte? H PEEL EN MAAS Woensdag 29 april 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray Silvester Zwaneveld met zijn programma Silvester Alone, 10 Duizend zakdoeken, een muzikaal theaterprogramma met Heddy Lester en Myra de Jong, en Cesar Zuiderwijk met de voorstelling Slagdroom. Deze drie voorstellingen zijn komende week te zien in Schouwburg Venray. Silvester Zwaneveld brengt op zaterdag 2 mei in de schouwburg zijn programma Silvester Alone. Zwaneveld is het pretentieloos dollen voorbij; het échte werk gaat beginnen. Hij heeft een ver haal te vertellen. Een verhaal over wat hem beweegt, wat hem raakt en waarom hij altijd van die slech te keuzes maakt. Silvester Alone is voorstelling in de traditie van het stand-up comedy versmolten met een inhoudelijk en persoonlijk verhaal. Een verhaal met confron taties: 'Vrienden zeggen vaak tegen mij dat ze mij cynisch vinden. Maar daar lach ik om.' Een verhaal met een twist, 'Ik heb me vandaag helemaal volgepropt met gehakt- staven. Ik heb gisteren namelijk niet gegeten en vandaag heb ik een balansdag.' Een verhaal met observaties, 'Ik snap niet dat poli tici hun werk zo moeilijk vinden, zelfs dronken mannen weten de wereldproblematiek binnen een half uur op te lossen.' Een verhaal met waarheden: 'Vrouwen kun nen krijgen wie ze willen en man nen willen wie ze kunnen krijgen.' Een verhaal met persoonlijkheid: 'Het huwelijk van mijn ouders was echt een dag om nooit te ont houden.' Kortom een verhaal over hemzelf. Zonder poespas en zon der Arie. Aanvang 20.00 uur. Op woensdag 6 mei vanaf 20.00 uur kan men genieten van 10 Dui zend zakdoeken in Schouwburg Venray. Het is een muzikaal thea terprogramma met Heddy Lester en Myra de Jong Een gespeelde Cesar Zuiderwijk en gezongen documentaire in zestig minuten. Over ménsen, niet over joden. Toneel of Cabaret? Een combinatie van beide. Niet zomaar een verhaal: de geschiedenis van Louise de Montel en Coen Affol- ter. Twee jonge mensen die elkaar leren kennen in het washok van concentratiekamp Vught in 1943. Ze worden verliefd op elkaar en uit elkaar gehaald. Hij blijft achter in Vught, Louise gaat op transport naar twee vernietigingskampen in Duitsland. Zij overleeft, Coen eveneens. En omdat toeval niet bestaat treffen ze elkaar na de oorlog weer in het Sarphatipark in Amsterdam. Ze pakken de draad weer op en trouwen in 1949. Lester en De Jong, begeleid door Frank Affolter en Nico van der Lin den spelen in een caleidoscoop van beelden, geluidsfragmenten, scènes en liedjes een terugblik, zonder te verzanden in sentiment. Een gezonde dosis humor en zelf spot afgewisseld met momenten van oprechte ontroering, maken dat deze stevige, suggestieve voor stelling een brede doelgroep weet aan te spreken. 'Ik ben een mens, jij bent een mens' dat als motto door de voorstelling heen dwar relt, is in deze tijd zelfs meer dan actueel. Na de voorstelling komen de acteurs naar de foyer voor de nazit. Cesar Zuiderwijk brengt op donderdag 7 mei de voorstelling Slagdroom in de schouwburg. Wat begonnen is als jubileumvoorstel ling (35 jaar Pearl Drums, 40 jaar Zildjan bekkens en 35 jaar Golden Earring) is danig uit de klauwen gelopen. Wegens doorslaand suc ces daarom nog één keer te zien; de solovoorstelling Slagdroom van Cesar Zuiderwijk. Slagdroom houdt het midden tussen een drumdemonstratie en Cesars jongensdroom om clown te wor den. Beslagen met een vrachtwa gen vol curiosa voert Cesar het publiek langs de geheimen van het drumstel, doet hij een imitatie van verschillende soorten drum mers, brengt hij de befaamde stoelenact door Maitre Cesar en maakt hij een reisje langs zijn met vele hoogtepunten bezaaide car rière aan de hand van anekdotes en snaredrums uit de betreffende periodes. Het geheel is doorspekt met spectaculaire drumsolo's en het spelen van Earring-klassiekers. Daarnaast vertelt Cesars alterego, de drummende marionet Corretje, een en ander uit zijn jeugd. Kort om: een programma niet alleen voor drummers en slagwerk-affici- onado's, maar ook voor de liefheb bers van humorvol muziektheater en geschikt voor iedereen vanaf 12 jaar! Aanvang 20.00 uur. Spetterende Koninginnenacht in foyer Schouwburg In de foyer van Schouwburg Venray wordt woensdag 29 april Koninginnenacht weer op een spe ciale wijze gevierd. Dit jaar brengt de organisatie weer iets heel spe ciaals op de planken: Booming pia- nos's, gebaseerd op het zogeheten duellingconcept, dat al jaren een megagrote hit is in Amerika. Twee om twee pianisten wisselen elkaar af en zorgen voor meer dan drie uur lang topentertainment. De vijf topmuzikanten hebben alles in hun mars; zang, entertainment en uiteraard het pianospel. Velen ken nen het fenomeen Crazy Piano's in Scheveningen, waar onder meer Van Velzen is begonnen als artiest. Deze formule komt nu voor de eerste keer naar Venray. Booming piano's staat bekend om de grote interactie met het publiek. Zoals ook bijvoorbeeld in Scheveningen is het op deze avond ook mogelijk om uw favoriete nummer aan te vragen. Zo wordt de avond gevuld met de muziekkeuze van het publiek. Onder het motto van 'u vraagt wij spelen' voert de avond tot een ware climax. Kaarten zijn verkrijgbaar voor tien euro bij Theatercafe De Artiest aan het Schouwburgplein in Venray. Tijdens de meivakantie zijn er volop activiteiten in Zoo Parc Overloon. Tot en met 5 mei wor den dagelijks allerlei activiteiten gehouden. Bezoekers kunnen deelnemen aan de lentespeur tocht Born to be Wild en een kijkje nemen bij de Beestenboel- kar, waar ze veren, vachtjes, eie ren en ander materiaal kunnen bekijken, voelen en ruiken. Bij de entree van het park gaat Zoodey, de levensgrote rode panda, ieder een verwelkomen. Wie dat wil kan met Zoodey op de foto. Kinderen kunnen zich laten schminken als hun lievelingsdier, kijken naar de Magic Zoo Show en een avontuur in de poppenkast meebeleven. Elke zondag geeft imkervereni ging Venray in de bijenstal imker demonstraties. In Born to be Wild staan pasgeboren dieren en hun opvoeding centraal. Wie wordt na de geboorte direct aan zijn lot overgelaten en wie blijft nog jaren onder moeders vleugels? Wie is er bang voor zijn eerste zwemles en wie weegt bij de geboorte al zes kilo? Op deze en andere vragen krijgen de deelnemers antwoord. Speurtochtformulieren zijn ver krijgbaar bij de kassa. De volledige opbrengst van de speurtocht gaat naar een natuurbehoudproject voor kraanvogels. Bezoekers van Zoo Parc Overloon kunnen op kraamvisite bij de kamelen: er is een hengstje geboren! Het was nog even spannend of de moeder het jong zou accepteren, want vlak na de geboorte keek het vrouwtje nog niet naar haar jong om. Maar door moeder en zoon achter de schermen bij elkaar te plaatsen, werd de band snel versterkt. Azibo, zoals het jonge kameeltje is genoemd, drinkt goed bij zijn moeder en beide kamelen zijn inmiddels weer bij de groep geplaatst en goed zichtbaar voor het publiek. Zoo Parc Overloon aan de Stevensbeekseweg in Over- loon is dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Zie ook www.over- loonzoo.nl. van den munckhoff bv r j 1 www.vandenmunckhof.nl Honingslingeren Bij de imkers van het prak tijkcentrum voor bijenteelt 't Zoemhukske aan de Kasteellaan in Horst wordt op zondag 3 mei tussen 11.00 en 13.00 uur bij de modelbijenstand een demonstra tie honingslingeren gegeven. De bijen hebben van fruit, kool zaad, bloemen en planten nektar kunnen verzamelen die zij in hun kasten omgezet hebben in honing. Deze zondag kan men zien hoe de bijen deze honing hebben opgeslagen in de raten. Voor het slingeren haalt de imker met een ontzegelvork de dekseltjes af van de voorraad honing, daarna plaatst hij de open ramen in de honing slinger en draait handmatig deze slinger krachtig rond waarbij de opgeslagen honing uit de raten tegen de wand wordt geslingerd om dan in emmers te worden opgevangen via een zeef. Men kan getuige zijn van deze slingerdemonstratie en de aanwe zige imkers kunnen alles vertellen over het leven van de honingbij. Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus B Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar orga niseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekes- huus een grote overzichts tentoonstelling van de schil derijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). In een serie arti kelen de kijk van Jeuken op zijn eigen werken. De veemarkt. Johan Jeuken, de schilder van dit werk, aan het woord: Misschien is het dat gillen van die biggetjes en het feit dat ze er uitzagen als baby's en op de armen werden gedragen, wat mij altijd is bijgebleven. Ook vonden wij het prachtig als zo'n klein ding ertussenuit kneep. Wij moch ten dan meehelpen om ze weer te grijpen. Dit tafereel speelt zich af op de Grote Markt in Venray. Het is geen fotografische weergave maar pure verbeelding. Ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortejaar organiseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstelling van de schilderijen en tekenin gen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Ven- ray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de kermis, de komst van de koningin, de wekelijkse vee markt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Johan Jeuken (1909-1982), Een Venrayse plezierschilder, t/m 30 augustus 2009, Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freule keshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Openings tijden: woensdag, zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Kijk ook op www.museumven- ray.nl Gallery Kunstwerk aan de Kerk straat in Panningen houdt een nieuwe tentoonstelling met werk van vijf kunstenaars. Peter van Gerwen toont zijn schilderijen met een imponerende kleuren pracht en een aanstekelijk ritme. Marielle Franssen laat keramische beelden van vrouwen in hun volle glorie zien. Rob Franssen brengt met zijn levendige en toepasse lijke manier van schilderen zijn passie over op vele kunstliefheb- Belevingstheater over oorlog en vrede, doden en dromen MMÉ I Rabobank bers. Verder zijn er sieraden te zien van Marleen Ramakers. Zij maakt ze van halfedelsteen, zaden uit allerlei landen, kralen van glas, steen, lava, schelp en hout. Tot slot kan men het werk van Anne Haeyen uit Venray bewonderen. In sprekende kleuren en vormen schildert ze de kwetsbare mens en zijn omgeving. Op de tweede verdieping van Gallery Kunstwerk is een galeriewinkel gevestigd met werk van gerenommeerde kunstenaars en een C-6-expositie. De expositie, die geopend is van vrijdag 1 mei tot en met zaterdag 20 juni, is te bezichtigen op don derdag van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur, op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op de eerste zondag van de maand en op koopzondagen van 13.00 tot 17.00 uur. Op Konin ginnedag is Kunstwerk gesloten. Zie ook www.grandcafegallery. nl/kunstwerk. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 3 mei gedemonstreerd wat er allemaal met hout gedaan kan worden, ambachtelijk en artistiek. Zo zijn er demonstraties houtbewerking, houtverbindingen maken en hout snijden. Daarnaast is de leerbe- werker aan het werk. Bezoekers kunnen ook terecht bij de wis selexpositie De twaalf maanden van het Jaar. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie www. delocht.nl. Sinds twee jaar hebben de kinderen in Venray de kans om gekozen te worden tot fraayste ondernemerke. Tij dens de Koninginnemarkt op het Schouwburgplein in Ven- ray zitten tal van enthousiaste kleine ondernemers hun spul letjes te verkopen. En buiten het plezier van het verkopen (en eventueel minstens zoveel spulletjes weer kopen) hebben de kinderen kans te worden gespot door een fotograaf van de Peel en Maas. Drie van deze jonge onderne mende kinderen komen dan ver volgens terecht de site van Fraay Venray waarna iedereen de kans heeft om te stemmen op deze kleine ondernemertjes; na het tel len van de stemmen zal een van hen tot Fraayste ondernemerke worden uitgeroepen. Het vorig jaar was Cai Ri Janssen na een stemming via de website www.fraayvenray.nl uitgeroepen tot Fraayste ondernemerke 2008. De benoeming tot Fraayste ondernemerke is al heel bijzonder maar er hangen ook enkele leuke prijzen aan. De winnaar mag een dagje op de kermis in Venray ver toeven op kosten van Venray Cen traal. Ze kreeg een zakje munten aangeboden door de kermisex ploitanten en een kermisporte- monnee van Knus. Als toetje dan mocht ze ook nog met een vriendje of vrien dinnetje naar de voorstelling Kruistocht in spijkerbroeken in Schouwburg Venray. Blaaskapel Freunde Echo uit Overloon viert van donderdag 21 tot en met zondag 24 mei haar veertigjarige bestaan. Er staat verschillende activitei ten op het programma: Donder dag Lons Artiestengala. Aanvang 20.30. Vrijdag 22 mei Brabantse Aovend. Aanvang 20.00 uur. Zater dag Countryavond met Cash on Delivery. Aanvang 21.00 uur en zondag vanaf 11.30 uur dorps- brunch en muziekfestival.Aanvang muziekfestival 12.30 uur. Op don derdag lanm men vele artiesten bewonderen. Deze Overloonse artiesten worden door Toine Teu- nissen en zijn team omgetoverd tot de artiest van wie zij een num mer ten gehore brengen. Men kan deze avond bijvoorbeeld genie ten van de Overloonse versie van Guus Meeuwis, Robbie Williams en Linda, Roos en Jessica. Claudia Kuenen, Barry van Opbergen en Bram Antonis zorgen deze avond voor de backing vocals. Aanslui tend is er een after party door de liveband, compleet met blazers sectie. Vrijdag is er de Brabantse aovend op z'n Lons. Deze avond staat in het teken staan van Bra bantse artiesten die hun 'kletspro- gramma' laten horen. Zo gaat de Boxmeerse Frank Schrijen optre den, is er een bekende tonprater wiens naam menigeen een belle- tje zal doen rinkelen. Frank heeft als Gradje Boemel in de regio de nodige kletsavonden verzorgd en een optreden zonder te lachen, bestaat niet bij deze rasartiest. We maken vervolgens ook kennis met Frans Bevers alias Ciske, de 'opgepimpte boer' uit Oirschot. Sinds 1988 is deze tonprater actief op verschillende kletskampioen- schappen en in 2007 werd hij kletskampioen van Groot Deurne. Zijn grappen a la Andre van Duijn zorgen gegarandeerd voor de nodige lachsalvo's in het publiek. De avond wordt verder opgeluis terd worden door De Noot. De vier heren van De Noot nemen de toeschouwers mee in een stukje cabaret van de bovenste plank. De Berlicums Cor Swanenberg gaat deze avond ook optreden. Deze rasechte Brabander is een echte dialectkenner van het Brabants. Naast 'dialectspecialist' is Swa- nenberg ook een rasartiest met humor. Een avond zonder muziek past natuurlijk niet bij een jubile um van een blaaskapel. De Lonse formatie en gelegenheidsband Achterstevurre maakt deze avond zijn opwachting. Kaarten kunnen besteld worden bij Plus Verbeeten en Home Body Bijoux Mary. Kaarten voor het evenement op zondag zijn te verkrijgen bij Bak kerij Degen. Boekrecensie in Peel en Maas Will Campbell is ridder en lid van de Broederschap, een mysterieuze genootschap dat na jaren van bloedvergieten een wapenstilstand tussen christenen en moslims tot stand heeft gebracht. Maar de kwetsbare vrede lijkt ten einde. Europa maakt zich op voor een nieuwe kruistocht en in Egypte ontbrandt er een machtsstrijd tussen sultan Bai- bars en de waarzegger Kadir, die de vernietiging van het Beloofde Land bepleit. Terwijl Oost en West de degens kruisen, heeft Will zo zijn eigen problemen. Hij worstelt met zijn eed aan de Orde, zijn geheime rol in de Broederschap en zijn gevoe lens voor Elwen, de vrouw die hij liefheeft maar niet mag trouwen. Kruistocht is het tweede deel van Will C ampbells avontuurlijke strijd om een man van eer te wor- RÖBYN YOUNG den te midden van oorlog, passie, politieke intriges en verraad. Kruistocht is te koop bij boek handel Van den Munckhof, Hof straat 6. Prijs: 22.50 euro. Silvester Alone, zakdoeken en Cesar Booming piano's Kunst Cultuur De veemarkt a Stichting Brink presenteert: De reis loopt via de Duitse Militaire Begraafplaats en komt uit in een kopie van de kamer van Anne Frank. In die kamer verschijnt een jonge Duitse soldaat, die niet weet dat hij dood is. Hij ontmoet een vrouw, die zegt dat zij Anne Frank nog heeft gekend. Zij weet hoe de Tweede Wereldoorlog is afgelopen. En dat het niet de laatste was. Van hem weet ze niets. Voor haar is hij een onbekende Duitse soldaat. Nog wel. Spel: Piet van der Pas en Odette de Theije met een bijdrage van spelers uit de regio Regie: Ruud Hendriks Tekst: Kees van der Zwaard Muziek: Roelof van Wijngaarden en Marcel Siebers Productie: Mark van Dooren Publiciteit: JP Art, Venray Coördinatie: Stichting Brink Speeldata: 2 en 3 mei (try-out), 4 mei (première), 5, 8, 9, 10, 16 en 17 mei 20.30 uur Reserveren: JOC Ysselsteyn, tel. 0031(0)478-541916 of via info@joc-ysselsteyn.com Locatie: Militaire Duitse begraafplaats Timmermannsweg 75, 5813AM Ysselsteyn Info: www.stichtingbrink.nl Toegangsprijs: Euro 15,- De voorstelling is een reis, dus wandelschoenen zijn aanbevolen Met dank aan: ernhard Gemeente VSHTOy provincie limburg Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21