Koester uw Monument Meer dan alleen samen muziek maken Honderddertigste jaargang - week 18 - woensdag 29 april 2009 Gouden bruidspaar in Merselo Sponsorloop in Oostrum Dans Amusementorkest Flavour uit Venray Iedere week weer komen de leden van Flavour samen om te repeteren, zich voor te berei den op komende optredens, hun repertoire uit te breiden, maar vooral om muzikaal te genieten. Met twee bijzondere optredens binnenkort is het tijd om Flavour en zijn leden alvast even in de schijnwer pers te zetten. (Door Sanne Claessens) Ze hebben er zin in, zijn enthousiast en fanatiek. Toch zijn orkesten vaak niet heel bekend bij mensen. Dans Amusement orkest Flavour uit Venray bestaat alweer bijna zeventien jaar en telt op dit moment een bezetting van maar liefst 28 mensen. Een orkest dat bestaat uit vijf volledige instru mentsecties (saxofoons, trombo nes, trompetten, keyboard, ritme sectie) en een zangsectie. Jaren geleden, tijdens het begin van het orkest, zat dat allemaal iets anders in elkaar. Nu zijn er nog vier leden over die het begin hebben mee gemaakt, maar de afgelopen vijf jaar is de bezetting vrij constant gebleven. Onder professionele leiding van arrangeur Rob Rey- mersdal gaat Flavour verschil lende bedrijfsfeesten, pleinfeesten en (vaak) buitenfeesten af in de buurt, maar ook bijvoorbeeld in Duitsland. Wiel Swaghoven (toetsenist) is al bijna vanaf het begin fanatiek lid van het orkest. "Het begon met een groep muzikale studenten die iedere zaterdag voor het uitgaan samen repeteerden. Het verloop was destijds groot, aangezien het voor de studerende jeugd moei lijk was te combineren", vertelt Wiel. Het orkest is bekend op het gebied van verschillende genres. ballads, latin, pop of blues. Neder landstalig of Duitstalig, stijldans of juist big band swing. Flavour is echt van alle markten thuis. Iedere woensdagavond komt de band in ieder geval bijeen in Timmerfa briek Venray, waar de leden dank baar gebruik mogen maken van een eigen repetitieruimte. Ideaal natuurlijk! Veel Venraynaren ken nen Flavour misschien wel van zijn optredens tijdens Muzikaal Totaal in Venray of op Koninginne dag (zo ook weer dit jaar!), maar voor het orkest staat er binnenkort wel iets heel bijzonders op stapel. Op zondag 10 mei 2009 vindt in Vierlingsbeek namelijk een bijzon der concert plaats, samen met de politieband Mid West Tilburg, die vooral bekend is vanwege zijn jazz. Rob Reymersdal, ook muzikaal lei der van deze band, bracht de twee muziekgezelschappen met elkaar in contact. "Ze zijn enorm aan elkaar gewaagd en het is een mooi project om naartoe te leven. Het is echt de bedoeling om van twee verschillende bands, twee nieuwe te maken. Echt de bands door elkaar husselen en samen voor een spetterend optreden zorgen." De leden van de band kijken er dan ook enorm naar uit. Franqoise Custers, al bijna tien jaar lid, is een van de altsaxofonisten van Flavour. "Het is zo enorm leuk. We zijn echt een heel hechte club, staan voor elkaar klaar en hebben voor al ook enorm veel plezier", vertelt ze. Maar het is meer dan alleen maar een hechte groep die het leuk vind samen muziek te maken. Muzikaal leider Rob Reymers- dal, die sinds 2002 bij de band is, heeft zelf de afgelopen jaren veel vooruitgang waargenomen bin nen het orkest. "Qua muzikaliteit zijn ze echt met sprongen voor uitgegaan in de afgelopen jaren. Maar sowieso ook qua groep. Alle leden zijn enorm fanatiek en dat heeft ertoe geleid dat ze bijvoor beeld momenteel zomaar zestig nummers speelklaar hebben. En dat is veel!" Tijdens het concert in Vierlingsbeek wordt meteen de gelegenheid genomen om een live-cd op te nemen. Het is niet de eerste cd. Ter ere van zijn 12.5- jarig jubileum nam het orkest ook al een cd op, maar deze keer is het toch weer anders. "Het blijft een momentopname, maar dat maakt het tegelijkertijd ook wel leuk. We regelen het allemaal zelf. Hebben genoeg apparatuur en een prima geluidstechnicus bij ons dus komt wel goed", aldus Wiel Swaghoven. Voor iedereen die benieuwd is of die al enthousiast was, op 30 april zal Flavour 's mid dags te bewonderen zijn op het Schouwburgplein. Uiteraard is ook iedereen uitgenodigd om op zondagmiddag 10 mei te komen kijken naar het unieke project van samenwerking tussen de politie band Mid West Tilburg en Flavour. Voor meer informatie over beide bands kun je terecht op www. orkestflavour.nl. Op deze website is ook de link naar de politieband te vinden. Beiden geboren en getogen in Merselo, kenden ze elkaar al een tijd voordat ze echte verkering kregen. Op 2 mei is het inmiddels alweer vijftig jaar geleden dat Harry van der Zanden (74) en Annie van der Zanden-Arts (76) elkaar eeuwi ge trouw beloofden in de kerk en nog steeds zijn ze samen gelukkig in Merselo. (Door Sanne Claessens) De ouders van Annie zijn in die tijd eigenaar van het inmiddels bekende partycentrum 't Anker in Merselo, dat destijds vooral als plaatselijk café deugd doet. Harry zit bij de fanfare en repeteert altijd in het café, waar hij Annie regel matig ziet. Maar het duurt even voordat de vonk overslaat. "Haar vader was aannemer en via mijn werk leerde ik hem beter kennen. Toen zag ik Annie nog vaker en hij vond me wel een goede knakker", lacht Harry. "Maar met het carna val begon het pas echt, tijdens het dansen in de zaal, toen gingen we voor het eerst samen uit." Merselo was toen al niet zo groot en Annie en Harry delen dan ook nog dezelfde interesses. Beiden zijn gek op sport en lei ders bij de sportclubs in het dorp. Harry woont en werkt thuis op de boerderij bij zijn ouders en heeft vrijstelling van de militaire dienst. Hij gaat van boer naar boer om te werken, terwijl Annie bij haar ouders thuis werkt. Na vier jaar serieuze verkering trouwen de twee op 24 april 1959 voor de wet en korte tijd daarna, op 2 mei, voor de kerk. Dezelfde dag als waarop ze samen ook hun eerste huis midden in Merselo betrek ken. Nog geen jaar later wordt hun eerste dochter geboren en in de jaren daarna maken ze hun gezin compleet met nog eens twee dochters. Harry vindt een baan bij een champignonkwekerij in Yssel- steyn. Hier werkt hij dertien jaar voordat hij een baan aanneemt bij Nieuw-Dalland, een varkensonder zoekcentrum waar hij maar liefst 24 jaar werkzaam is voordat hij de vut instapt. In de tussentijd zorgt Annie thuis voor de kinderen en verricht ze werkzaamheden als secretaresse. Sport blijft een belangrijk onderdeel in hun leven. Vooral Harry is erg actief in die tijd. "Lange afstanden lopen, verschil lende atletiekonderdelen zoals kogelstoten en hoogspringen. Ik was sportleider en deed mee aan provinciale sportdagen, zat in het comité van de jeugdwielerronde van Noord-Limburg en ben 24 jaar jeugdtrainer geweest bij de voet balclub", vertelt Harry. Nog maar negen jaar geleden wordt Harry zelfs Nederlands kampioen hand- boogschieten in zijn klasse. Maar ook samen zijn en blijven ze actief. Ze helpen mee een jeu-de-boules- club in Merselo op te richten en zijn beiden groot fan van koersbal- len, wat ze tegenwoordig iedere woensdagmorgen doen. Inmiddels zijn Annie en Harry ook in het trotse bezit van drie kleindoch ters en één kleinzoon die gelukkig allemaal in de buurt wonen. "Elke zondag hebben we de familie over de vloer. Niet alleen de kinderen, maar ook gelukkig de kleinkinde ren. Zondag is echt een vaste prik en dat is heerlijk", vertelt Annie. Sinds twee jaar wonen ze in het derde huis dat ze samen gekocht hebben in Merselo en dat bevalt ze erg goed. Stilzitten doen ze zeker niet, iedere dag staat er wel iets op de planning. Harry houdt samen met anderen het groenon derhoud in de buurt bij op dins dagmorgen en is voorzitter van de KBO in Merselo. Annie gymt nog graag en repeteert op donderdag avond met het zangkoor en zingt in de mis op zaterdag. Ze heeft zich ook goed bekendgemaakt met de computer en het internet. Chatten, e-mailen, uitslagen van het koersballen uitwerken, tele bankieren en spelletjes spelen. Vrijdag is de dag dat ze samen het hele huis aan kant maken zodat ze weer klaar zijn voor de vol gende drukke week, waarin ook vaak verschillende kaartavonden ingepland staan. Na vijftig jaar nog altijd kwiek en gelukkig dus! Hoe krijgen ze dat voor elkaar? Het gouden bruidspaar Harry en Annie van der Zanden-Arts. "Alles bespreken en respect voor elkaar hebben. Geen geheimen voor elkaar, dat is het geheim. En van elkaar blijven houden natuur lijk", aldus Annie. Een soort geven en nemen dus? "Nee nee", lacht Annie", de pastoor zei destijds, het is geen geven en nemen, maar geven en ontvangen!" Samen met de familie gaan Harry en Annie op zaterdag 2 mei de bloemetjes eens buiten zetten. Om 15.00 is er een mis in de Johannes Doper Kerk in Merselo met aansluitend tot 17.30 een receptie. Een mooie gelegen heid om het gouden bruidspaar te feliciteren! Eens in de twee jaar orga niseert basisschool de Meule- beek in Oostrum een sponsor loop. Bijna alle kinderen van de school deden donderdag 23 april mee om deze keer geld in te zamelen voor de Duchen- neHeroes. Een fietstocht van maar liefst 700 kilometer met als doel: de strijd tegen de spierziekte Duchenne. Vijf heren uit de gemeente Venray gaan in september deze zware tocht doen en moeten hier voor samen minimaal 12.500 euro aan sponsorgeld verza melen. (Door Sanne Claessens) Aan de sponsortocht van DuchenneHeroes 2009, die plaats vindt van 13 tot en met 19 septem ber, nemen maar liefst 400 mensen deel. De lange mountainbiketocht bestaat uit zeven zware etappes, door vier verschillende landen, van Luxemburg door Duitsland en België naar Nederland met Nijme gen als finishplaats. Per dag leggen de deelnemers gemiddeld 100 kilometer af over vaak unieke mountainbiketracks. De route gaat zo min mogelijk over asfalt. Michel Verstappen en Pedro van Veghel uit Oostrum, Marcel van de Vorst uit Venray en Rob Krebbers en Ruud Verhaegh uit Wanssum doen dit jaar als team mee aan deze zware tocht. Deze vijf moun- tainbikers van de Venrayse vereni ging Mudhunters vormen samen het team Mudhunters4Duchenne. Iedere fietser moet 2.500 euro aan sponsorgeld meebrengen naar te tocht om samen zoveel mogelijk geld in te zamelen, dat volledig ten goede zal komen aan onderzoek omtrent de spierziekte. Duchenne is een aangeboren, erfelijke spier ziekte, die veroorzaakt wordt door een fout op het x-chromo- soom, waardoor de ziekte hoofd zakelijk bij jongens voorkomt en de levensverwachting vaak niet hoger is dan 20 a 30 jaar. In Neder land lijden ongeveer 800 kinderen aan deze slopende ziekte. De zoon van deelnemer Pedro van Veghel, Tom, zit in groep 5 van basisschool de Meulenbeek en hield een tijd geleden een spreekbeurt over de spierziekte in zijn klas. Zijn klasgenoten waren zo onder de indruk dat ze hierna spontaan een flessenactie op touw zetten om geld op te halen. Dit bleef niet onopgemerkt bij bijvoorbeeld de ouderraad en het bestuur van de school en zij besloten daarom dit jaar de spon sorloop te houden voor Duchen- neHeroes. Annemarie van Veghel, vrouw van Pedro, is bekend met de ziek te vanuit haar werk. "Ik heb in alle klassen op de Meulebeek voor lichting gegeven over Duchenne en het is gewoon bijzonder om te zien hoe erg het leeft. De jon gens die straks gaan fietsen heb ben ieder op hun eigen manier wel een raakvlak met de ziekte en de opkomst bij deze sponsorloop geeft ook nog eens aan dat heel het dorp hen steunt." Hoewel de sponsorloop voor de leerlingen van de basisschool in Oostrum niet verplicht is, zijn ze bijna allemaal aanwezig op het veld bij de Watermolen, waar twee verschillende rondes zijn uitgezet. Als eerste mogen de jongste kin deren rennen. Zo veel mogelijk rondjes in vijf minuten. Daarna is het de beurt aan groep drie en vier, die één minuut langer de tijd krijgen. De hoogste vier groepen krijgen de uitdaging om grote rondes te rennen en dan zo vaak mogelijk. De kinderen zien er uit geput en rood aangelopen uit na het rennen. Sommigen struike len, vallen of verliezen zelfs een schoen halverwege maar het is een kwestie van opstaan en weer doorgaan. "Ik heb zeven rondjes gerend. We rennen voor Duchen- ne, een goed doel. Een hele erge spierziekte namelijk", weet Luc (9) te vertellen. Veel van de kinde ren zijn goed op de hoogte waar om ze eigenlijk meedoen aan deze sponsorloop Het zonnetje schijnt en de tem peratuur is precies goed, wat ook zorgt voor een enorme opkomst aan kijkers. Niet alleen ouders, maar ook andere belangstellende zijn uitgelopen en moedigen de kinderen aan. Aansluitend aan de sponsorloop vindt er op het schoolplein van de Meulenbeuk nog een open dag plaats. Er wor den ballonnen opgelaten, er is muziek en alle opbrengsten van de middag komen ten goede aan dat zelfde goede doel. Op verschillen de manieren zijn de vijf mountain- bikers bezig met het ophalen van Rennen voor het goede doel in Oostrum: de DuchenneHeroes. geld voor de DuchenneHeroes. Zo bakt bakkerij van Gassel een spe ciaal meergranenbrood dat de toe passelijke naam Duchenne draagt. Van elk verkocht brood gaat een gedeelte de sponsorpot in. Ook wordt er een loterij georganiseerd (met als hoofdprijs een mountain bike, gesponsord door Bike Totaal Dekkers Tweewielers te Wanssum) en hopen ze nog meer sponsoren achter zich te krijgen. Wilt u meer weten van die bijzonder mooie initiatief, dan verwijzen wij u door naar de site van fietsers uit Ven- ray, www.mudhunters4duchenne. nl. Hier vindt u informatie over de spierziekte, over de tocht, de deelnemers en leest u wat u kunt doen om te helpen. Op de bovenste foto staat een Lancaster bommenwerper, een uit vier motors bestaande zware Engelse bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog. Daaronder twee oorlogsmonumentjes in Cas- tenray. Die zijn door het Heemkun dig Genootschap Castenray in juni 2002 geplaatst ter herinnering aan een tijdens de Tweede Wereldoor log op of nabij de bewuste plek neergestort vliegtuig van de geal lieerden. Tevens als gedenkteken van de daarbij omgekomen militai ren. Linksonder het monumentje op de hoek Valkenberg/Diepeling, waar op 22 juni 1943 een Engelse Halifax II bommenwerper door een Duitse jager 's-nachts in brand werd geschoten. Rechtsonder het monumentje op de Oosterbosweg, vlakbij de veldkapel op de hoek van de Lollebeekweg, waar op 30 mei 1943 een Engelse Lancaster III (vliegtuigtype volgens de foto), ook 's-nachts, eveneens door een Duitse jager werd getroffen. In de Tweede Wereldoorlog was 1943 een historisch jaar. Er was sprake van een kentering in de oorlogs- strijd, doordat de geallieerden op verschillende oorlogsfronten de overhand kregen. Van zo'n kente ring was ook sprake in het lucht ruim boven Nederland. Daarbij werden aan geallieerde kant ech ter aanzienlijke verliezen geleden. In de maand juni 1943 verloren de geallieerden 220 vliegtuigen boven Nederland, het grootste maan delijkse verlies sinds mei 1940. De in Castenray neergeschoten bommenwerpers keerden na een boven Duitsland voltooide missie terug naar Engeland en werden boven Nederland verrast door de Duitse Nachtjagd. De monument jes in Castenray bestaan uit een eenvoudige staander, voorzien van een paneel met tekst, geplaatst in een grindbed met omranding. De tekst op het paneel geeft vol doende aanknopingspunten tot een overdenken. Zoals het feit dat onder de militaire slachtof fers veel jonge mensen waren, die eigenlijk nog aan hun leven moes ten beginnen. Sommige van hen waren heel ver van huis. Fragment van de tekst op het monumentje aan de Valkenberg/Diepeling: "Twee leden van de bemanning zaten nog in het vliegtuig en kwamen om het leven: sergeant WBrown-Air Gunner-Engeland-28 jaar en officier H.Krohn-Australië- 21 jaar. Zij gaven hun leven voor onze vrijheid." Fragment van de tekst op het monumentje aan de Oosterbosweg: "Zes bemannings leden verloren het leven: Sergeant Raymond Stoddart-Air Gunner- Engeland-22 jaar, sergeant Harry Robinson-Air Gunner-Engeland- 21 jaar, sergeant Walter Young-Air Gunner-Engeland-25 jaar, sergeant Ivor Tucker-Flight Engineer-Wales- 19 jaar, officier Peter Holt-Piloot- Canada-21 jaar, sergeant Donald McColl-Observer-Engeland. Zij gaven hun leven voor onze vrij heid." Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Heemkundig Genoot schap Castenray, Commons en NIMH. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat: Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonumentaal@live.nl. EN MAAS L "Geen geheimen, dat is het geheim!" Spieren voor spieren

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17