Brandweer Venray werkt aan betere score Stimulans voor leefbaarheid Explosieve stijging diefstal fietsen Verbazing over dure loods SM Bed Breakfast bij Hulsman Linskens lijsttrekker PvdA b Hulsman begint Bed^BfeaKfast BEDRIJFSONGEVAL? Sterretje in uw autoruit? Advocaten VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 23 april 2009 - Pagina 5 Begin 2010 samenvoeging Venray met Mook en Middelaar, Gennep en Bergen De Venrayse brandweer kwam vorig jaar augustus slecht in het nieuws. Uit een onderzoek van het bureau Berenschot bleek Venray met een magere score van 4,78 over een van de slechtste korpsen van Noord-Limburg te beschikken. Het verbeter plan moet ervoor zorgen dat Venray in oktober bij de nieu we meting veel beter uit de bus komt. De nieuwe commandant Frans Peijnenborg meldde maandag in de commissie Stedelijk Beheer dat het verbeterplan al aardig vordert. Van de 21 punten zijn er acht al helemaal uitgevoerd en aan elf wordt nog gewerkt. Aan twee ver- beterpunten is nog niets gedaan. Dit is het beleid rond de bluswa tervoorziening en de bereikbaar- heidskaarten. Deze kaarten geven allerlei informatie over gebouwen en objecten, bijvoorbeeld over de hoofdingang en de aanwezigheid van brandkranen en elektrici- teitskasten. De gemeenteraad zal in december de stand van zaken bespreken. Begin 2010 wordt het Venrayse korps samengevoegd met Mook en Middelaar, Gennep, Bergen en Meerlo-Wanssum. De regionalise ring in Noord-en Midden-Limburg leidt straks tot vier grote korpsen: Venray, Venlo, Weert en Roermond. Weert bijt in juli 2009 de spits af. Venray is na de jaarwisseling het tweede korps dat in regionaal ver- band gaat werken. Een buitenbeen tje vormen de gemeenten Horst aan de Maas en Helden, die niet aan de grootschalige opzet wil len meedoen. Frans Peijnenborg wordt de districtscommandant van het 'grote' Venray. "De regio nalisering van de brandweer heeft alleen maar voordelen. Zo kunnen we beter samenwerken met de andere hulpdiensten. Vooral de kleinere korpsen worden minder kwetsbaar. Er komt meer unifor miteit en de professionalisering neemt toe." Een betere samenwer king moet er ook toe leiden dat de brandweer voortaan sneller ter plekke is. Vooral in het uitgestrek te buitengebied van Venray wordt de opkomsttijd meestal overschre den. Volgens Peijnenborg moeten de korpsen straks veel meer over de eigen grenzen heenkijken, en zo snel mogelijk hulp bieden daar waar dat mogelijk is. "Alles draait erom dat de burgers bij een brand, ongeval of ramp zo snel mogelijk geholpen worden." Peijnenborg vermoedt dat de aparte status van Horst-Helden geen invloed heeft op het werk van de brand weer in de regio Venray. "Zij zullen zich niet helemaal kunnen afzon deren. Horst en Helden moeten ook mee in de vaart der volkeren. Maar ik ben geen bestuurder, daar ga ik verder niet over", zo wilde Peijnenborg zijn vingers duidelijk niet branden aan de omstreden opstelling van Horst en Helden. De regionalisering zal wel gevol- gen krijgen voor het aantal en de plekken van de brandweerkazer nes. "Wellicht komen er nieuwe kazernes om meer strategische plaatsen", verklaarde Peijnenborg. "We bekijken hoe we de brand weerposten het beste over de regio kunnen verdelen. We den ken daarbij ook aan twee kazernes met alleen beroepsmensen.Alles is erop gericht om tijdwinst te beha len bij het uitrukken. In 2015 moe ten we daarin een flinke verbe terslag hebben gemaakt." Volgens de commandant heeft de nieuwe opzet geen directe gevolgen voor het huidige korps van Venray, dat grotendeels uit vrijwilligers bestaat. "Alle beroepskrachten en vrijwilligers gaan straks mee over in het regionale verband." te w Wethouder Elly van Dijck (PvdA) stelt namens de gemeente Venray een bedrag van 25.000 euro beschikbaar voor goede initiatieven op het gebied van sociale samen hang in de dorpen en wijken. Dit gebeurde aan de einde van de leefbaarheidsconferentie, vrijdag in hotel Asteria in Ven- ray. Centrale vraag was: welk beleid is er mogelijk en nood zakelijk met betrekking tot leefbaarheid in de dorpen en wijken op de langere termijn. Op deze middag waren ook vertegenwoordigers van de 'nieuwe' dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum aan wezig. De ruim honderd genodigden waren vertegenwoordigers van diverse dorps- en wijkraden, maat schappelijke organisaties, leden van de colleges van B en W uit Venray en Meerlo-Wanssum en de gemeenteraden. De leefgemeen schappen waren er op de dag nog niet uit hoe de toegezegde 25.000 euro besteed kon worden, alhoe wel er al een aantal ideeën de revue passeerden. De algehele ten dens van de sprekers uit de zaal was dat er meer in sociale samen hang geïnvesteerd moet worden dan in voorzieningen in de dor pen en wijken. Mensen en niet de voorzieningen zijn het cement van de samenleving. Verder is hierbij de vraag in hoeverre de overheid zich hierbij moet terugtrekken en het initiatief bij de dorpsgemeen schappen moet houden. Dit vergt een andere opstelling van zowel de gemeente als de leefgemeen- schappen. De middag startte met een tweegesprek tussen Ben van Essen, voorzitter van de VKKL (vereniging van Kleine Kernen Limburg, red.), vrijdag in de rol als dagvoorzitter, en burgemeester Jos Waals. Burgemeester Waals zette de toon door in zijn inleiding een aantal demografische trends en ontwikkelingen neer te zetten die op de wereld, en dus ook op Venray, afkomen. Zo sprak hij over vergrijzing en ontgroening en het lage vruchtbaarheidscijfer. Verder schetste hij dat het opleidingsni veau van de Venrayse bevolking toeneemt en dat de bestaande werkgelegenheid hier niet op aansluit. Ook is er een herijking van de relatie tussen stad en dorp nodig voor Venray. Venray en de dorpen zijn niet verdeeld in twee kampen, maar een geheel. Het forum van de dag, gevormd door woningcorporatie Wonen Venray, onderwijskoepel SPOV en brede welzijnsorganisatie Synthese, benadrukte dat leefbaarheid veel meer gaat over het investeren in sociale samenhang dan het inves teren in voorzieningen. 's Mid dags werd er in kleine groepen met de aanwezigen gediscussi eerd over diverse varianten op het thema leefbaarheid. Ook in deze groepen kwam aan de orde dat mensen belangrijker zijn dan stenen en dat samenwerking met elkaar essentieel is. Enkele voor beelden vanuit de dorpen tonen dat er al goede voorbeelden zijn. Zo verbindt sport en dans. In Blit- terswijck is er een brede school waar het computerlokaal overdag Wethouder Elly van Dijck: "De conferentie is niet het eindpunt, maar veel eerder een trendbreuk in het denken over en werken aan leefbaarheid." door kinderen en 's avonds door ouderen wordt gebruikt. Elly van Dijck na afloop: "De conferentie is niet het eindpunt, maar veel eer der een trendbreuk in het denken over en werken aan leefbaarheid. Steeds meer dringt het besef door, dat in werken aan leefbaarheid voor iedereen kansen en rollen zijn weggelegd. Rollen die er toe doen. Leefbaarheid staat in Venray nu hoger op de agenda dan ooit." Tijdens deze leefbaarheidconfe rentie heeft het college ook infor matie opgehaald voor de herijking van de strategische visie 2020, die dit najaar wordt gepresenteerd. Politiechef Geraedts: "Ze gaan in busjes de grens over" In Venray is het aantal fiet sendiefstallen vorig jaar sterk toegenomen. Bij de politie werden 727 aangiftes gedaan, waarvan alleen al 377 in het vierde kwartaal. Politiechef John Geraedts maakt zich zor gen om de explosieve stijging. De werkelijke aantallen liggen wellicht nog veel hoger, omdat veel gedupeerden geen mel ding maken van de diefstal van hun fiets. Geraedts meldde maandag in de commissie Stedelijk Beheer dat het dievengilde het niet alleen meer gemunt heeft op luxe en duurdere fietsen. "Nee, er worden de laatste tijd ook opvallend veel oudere fiet sen gestolen. Vooral in het winkel centrum van Venray, bij het GGZ- instituut aan de Stationsweg en bij het NS-station in Oostrum." De politie merkt dat de fietsen ook steeds minder vaak worden terug gevonden. "In het verleden vonden we veel vaker de gestolen fietsen terug. Maar er blijkt nu interna tionale belangstelling te zijn voor de Venrayse fietsen. Want ze gaan met busjes tegelijk de grens over", weet de politiechef, die de sterke stijging van eind 2008 'onaccepta bel' vindt. "Het is voor de burgers toch iedere keer een flinke kos tenpost. Vooral in gezinnen waar voor de zoveelste keer de fiets van zoon of dochter is gestolen", aldus Geraedts, die daarom pleit voor de komst van een bewaakte fietsenstalling in het centrum. De politie heeft inmiddels veertien fietsendieven kunnen aanhouden. Zij blijken ook vaak inbraken in woningen en bedrijven op hun geweten te hebben. Het aantal inbraken is in 2008 eveneens flink toegenomen. Met de aanhouding van 23 inbrekers denkt de politie een goede slag geslagen te heb ben. Geraedts hoopt dat de strenge straffen die onlangs werden uitge sproken, een afschrikkend effect zullen hebben. Opvallend is dat er veel wordt ingebroken bij hore cazaken. "Blijkbaar ligt hier nog steeds veel geld onder de toon bank." Het aantal auto-inbraken is licht gedaald. De meeste autokra ken vinden in het centrum plaats. De politiechef vindt dat de auto mobilisten vaker zelf de aanleiding geven door laptops en navigatie- apparatuur 'in de etalage' onbe heerd achter te laten. Het aantal verkeersongevallen toont nog steeds een dalende lijn. Vorig vie len er in Venray twee doden en 47 gewonden. "Slachtoffers zijn veelal de meest kwetsbare verkeersdeel nemers zoals voetgangers, fietsers en bromfietsers", weet Geraedts. De zwaarste verkeersongevallen vinden plaats op de buitenwegen, waar vaak te hard wordt gereden. "Tijdens de ochtendspits is het in Venray een grote mierenhoop met allemaal kinderen die naar school gaan. Opvallend genoeg gebeuren er dan zelden ongelukken." Lourdesgrot De meimaand is van oudsher naast oktober de maand die aan Maria is toegewijd. Dit jaar wordt voor het elfde jaar bij de Lourdes- grot in het St. Josefklooster aan de Eindstraat in mei elke vrijdag om 19.00 uur het rozenhoedje gebe den. De grot is versierd en zangko ren zorgen voor de zang. De eer ste keer wordt het rozenhoedje gebeden op vrijdag 1 mei. Er zijn voldoende zitplaatsen. De nieuwe loods voor de beheerder op de gemeentelij ke begraafplaats Boschhuizen valt 30.000 euro duurder uit. Maandag in de commissie Ste delijk Beheer spraken de frac ties hun verbazing uit. Er was 50.000 euro uitgetrokken voor de loods. Door het hanteren van verkeerde bouwafmetin- gen, bleek het gebouw te klein uit te vallen. De gemeente sommeerde de aannemer een nieuwe offerte te maken voor een grotere loods. De kosten zijn nu gestegen naar 80.000 euro. De oude loods ver keert niet meer in een goede staat. Bovendien moet het gebouw plaatsmaken voor de nieuwe ingang van Bosschuizen wat wordt uitgebreid met een crematorium. "Een wel erg slordige bereke ning", vindt Wiske Koster (CDA). "Het is een overschrijding van 60 procent. Hoe kan dit?", vroeg zij zich af. Tineke Lamers (Samen werking) vindt dat het bedrag van 50.000 euro niet overschre den mag worden. "Er is weer iets misgegaan met een aanbesteding. Hieruit blijkt dat het nog steeds niet goed op de rails staat." Henk Bisschops (PvdA) noemde het 'kwalijk' dat er moet foutieve maten gewerkt is. Hij pleitte ervoor de kosten te delen met de initiatiefnemers van het crematori um. Ook Leonie Cals (VVD) raakte geïrriteerd. "Een misrekening van 30.000 euro is nogal wat. Als het met dit soort eenvoudige zaken al misloopt, hoe gaat het dan met meer complexere gebouwen? Wat staat ons nog meer te wachten?" VVD en Lokaal Aktief merkten op dat de gunning al is gedaan. De gemeenteraad kan het toch niet meer tegenhouden. "Hoe is het mogelijk? Wat is er fout gegaan?", wilde Mart Kessels (Lokaal Aktief weten. "Slordigheden alom. Wie gaat het betalen?", aldus Kees van de Molengraft (inVENtief). Wethouder Van der Broeck (CDA) zat ook met de kwestie in zijn maag. "Ik deel uw ongenoe gen. Het is heel vervelend dat het zo gelopen is." Van der Broeck legde uit dat, nadat de loods gegund was aan de aannemer, de gemeente erachter kwam dat het gebouw veel te klein was. "Daar om hebben we de opdracht weer teruggedraaid." Volgens de wet houder komen de kosten volledig voor rekening van de gemeente als eigenaar van de begraafplaats. "En als de gemeenteraad er een stokje voor steekt, dan hebben we met z'n allen een probleem." Het 'gat van Hulsman' wordt gevuld. Enkele jaren na de sloop van het voormalige horecabedrijf van Paul Huls man krijgt het braakliggend terrein aan het Hensenius- plein een nieuwe bestemming. Opnieuw horeca, maar nu een Bed Breakfast. Hulsman gaat een pand neerzetten met beneden een horecagelegen heid annex ontbijtzaal. Op de twee verdiepingen worden in totaal zestien tweepersoonska mers gerealiseerd. Paul Hulsman lijkt zeer opge lucht en is blij dat de kogel door de kerk is. "De tekeningen zijn bij Welstand goed ontvangen en hoe ven slechts op detail aangepast te worden. Met de hotelfunctie mikken we onder meer op de vele (fiets)toeristen die naar deze regio komen. In de kelder hebben we ook een speciale fietsenstal ling gepland. Ook het zakenleven is een van de doelgroepen", aldus Hulsman, die aangeeft dat met de Floriade in 2012 in deze regio veel slaapplaatsen nodig zijn. "Daar naast kunnen we met Plein 14 onze gasten ook iets meer bieden 'Vieze straattegels door Hema- worsten' De nieuwe klinkers liggen nu een halfjaar in de Grotestraat. Kees van de Molengraft (inVEN tief) ergert zich aan de vieze tegels voor de Hema. "Het ziet er niet uit. Het is het aanzien van het cen trum niet waard", zei hij maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Buiten voor de hoofdingang van de Hema worden broodjes, warme snacks en ijs verkocht. Het vet, de mosterd en de mayonaise zorgen voor veel smerige vlekken op de natuurstenen tegels. "Het is er inderdaad een smeerzooi door de beroemde Hema-worsten", rea geerde wethouder Patrick van der Broeck (CDA). "We moeten samen kijken naar een oplossing. Wellicht kunnen de stenen geïmpregneerd worden. Maar iedere ondernemer moet ook zijn eigen stoep schoon houden." Ergernis over vernieling abri's Politiechef John Geraedts ergert zich groen en geel aan de vele gla zen bushokjes die in Venray aan diggelen worden geslagen. Bijna ieder weekeinde is het wel ergens raak. Vooral aan de Langstraat en aan de Henri Dunantstraat moeten de abri's het regelmatig ontgelden. "Het stoort me iedere keer weer enorm", zegt Geraedts. "Het ziet er niet uit en het is slecht voor de beeldvorming van Venray. Waar om wordt er geen 'hufterproof' glas gebruikt?", vraagt de politie chef zich af. Burgemeester Waals beaamt het probleem. Hij meldt dat alleen het bushokje voor het politiebureau aan de Leunseweg de dans telkens ontspringt. "Dat is al twaalf jaar heel gebleven." Peel en Maas en Koninginnedag In verband met Koninginne dag verschijnt Peel en Maas die week een dag eerder, op woens dag 29 april. In verband hiermee zijn onze deadlines aangepast. Advertenties dienen op maandag 27 april uiterlijk om 18.00 uur in ons bezit te zijn. Sport- en vereni- gingsnieuws evenals kerkberich- ten op maandag 27 april 10.00 uur. dan alleen Bed Breakfast." Als alles volgens planning ver loopt, gaat Hulsman na de vakantie met de bouw van start. Hij hoopt de deuren van zijn horecagelegen heid volgende zomer te kunnen openen. Wethouder Theunissen (Lokaal Aktief) laat weten dat de gemeente de plannen maximaal wil faciliteren en stimuleren. Met de reconstructie van de pleinen vormt de invulling van het gat volgens de wethouder een goede afronding van de werkzaamheden. Teunissen verwacht, ondanks het feit dat in de tekeningen een serre is opgenomen, geen ellenlange procedures. "Het ontwerp past binnen het bestemmingsplan." Ook Hulsman verwacht op dat punt geen problemen. Zaterdag 25 april in Venray Bert Linskens voert voor de derde keer de PvdA-lijst aan in de gemeente Venray. Afgelopen don derdag tijdens de jaarlijkse leden vergadering werd hij tot lijsttrek ker gekozen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen van medio november. Linskens kwam in septem ber 1997 tussentijds in raad als opvolger van Twan Jansen, de huidige wethouder, die toen zijn zetel moest opgeven omdat hij in dienst trad van de gemeente Venray. Begin 2000 volgde Lins- kens fractievoorzitter Truus Kem- melings op. Bij de verkiezingen in 2002 behield de PvdA vier zetels. In maart 2006 zat de partij lande lijk flink in de lift. Ook in Venray boekte de PvdA een flinke stem menwinst en kwam op zes zetels. Bert Linskens trok de meeste stemmen (1336). Voor het eerst leverde de partij twee wethouders die inmiddels allebei alweer van het toneel zijn verdwenen. Has san Najja stapte een jaar geleden over naar woningstichting Wonen Horst. Hij werd vervangen door Elly van Dijck. Mathieu Emonts vertrok in september 2008 onder grote politieke druk. Twan Jansen was zijn opvolger. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl x Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzeke raars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand. Sportcentrum-zwembad De Sprank van 10.00-16.30 uur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5