Strengere aanpak zwerfvuil 1 m SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Donderdag 23 april 2009 - Pagina 3 Wraakzuchtige fans bekladden huis en auto van scheidrechter Pol van Boekel Politierechter A. Bosma heeft zes supporters van Roda JC veroordeeld tot een werk straf van 56 uur. Zij bekladden op 12 april vorig jaar het huis en de auto van scheidsrechter Pol van Boekel. De supporters waren uit op wraak, omdat de Venrayse arbiter in hun ogen Roda JC had benadeeld in het duel tegen NEC, op 4 april 2008. Hij keurde een tref fer van NEC onterecht goed, stuurde een speler van de Kerkraadse club uit het veld en de trainer en verzorger naar de tribune. NEC won het duel met 2-0. Het zestal maakte deel uit van een groep van acht Roda-sup- porters die in het holst van de nacht van 12 op 13 april 2008 naar Venray togen om daar hun gram te halen op Pol van Boekel. De fans hadden eerder die avond uitvoerig en met veel alcohol een verjaardagsfeest gevierd in de Kick-Off, het supportershome van de Westside Ultra's van Roda JC. Tijdens het feest kwam het idee om de arbiter bang te maken en een lesje te leren. Met spuitbussen werden op het huis en op de auto leuzen beklad. Die varieerden van bedreigingen tot beledigingen. Twee daders gaven toe dat zij het huis en de auto hebben beklad, één dader maakte er foto's van, de anderen keken op afstand toe, en een man en een vrouw bleven bij de twee auto's van het groepje fans. Justitie besloot de zaak tegen de vrouw te seponeren. Wie de achtste verdachte was, heeft de politie nooit kunnen achterha len. De politierechter hield, op verzoek van het Openbaar Minis terie, alle zes de mannen even verantwoordelijk voor openlijke geweldpleging, ongeacht hun rol in de zaak. De politierechter sprak de zes supporters, in de leeftijd tussen de 19 en 26 jaar oud, vermanend toe. Hij noemde het bekladden van het huis en de auto een 'laff daadi. De uitspraak van de politierechter week sterk af van de eis van het Openbaar Ministerie. Die vroeg om een taakstraf van 30 uur, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar, een juridisch stadionverbod van 2 jaar, een omgevingsverbod bij het stadion gedurende 2 jaar en het betalen van de ruim 1200 euro schade aan Pol van Boekel. De politierechter verdubbelde de taakstraf bijna, omdat de suppor ters de Venrayse arbiter bewust in zijn gezinsleven hebben getroffen. De rechter wees de overige eisen af, mede omdat de KNVB de zes voetbalfans een landelijk stadion verbod van 9 jaar heeft opgelegd. De supporters werden ook niet veroordeeld tot het betalen van de schade, omdat Pol van Boekel geen claim heeft ingediend. De politierechter is wel van mening dat de zes fans moreel verplicht zijn de schade te vergoeden. Eén supporter heeft inmiddels een excuusbrief naar Pol van Boe- kel gestuurd. Ook de andere fans getuigden spijt, al ging dat niet bepaald van harte. De taakstraf van 56 uur leek geen indruk te maken op het zestal, dat lachend en opgelucht naar huis vertrok. Max Visser, nieuwe bestuursvoorzitter VieCuri: 'zorgvernieuwingsconcepten in Venray' VieCuri wil zijn locatie Ven- ray meer en meer gaan inzet ten voor zorgvernieuwing concepten. Dat zou, naast de planbare zorg, het tweede speerpunt van het ziekenhuis in Venray moeten worden. Max Visser, de nieuwe voorzit ter van de Raad van Bestuur van VieCuri, wil bovendien intensiever gaan samenwer ken met de huisartsen in Ven- ray en met andere zorgverle ners, zoals GGZ NML. Eén van de eerste zorgvernieuwing concepten die waarschijnlijk in het ziekenhuis in Venray zal worden uitgerold, is een slaaplaboratorium. "De plan nen zijn om het slaaplaborato- rium nog dit jaar te openen", geeft Max Visser aan. Max Visser (54), kinderarts van professie, was de voorbije drie jaar voorzitter van de medische staf van Orbis, het prestigieuze ziekenhuis van de toekomst in Sit- tard dat in grote financiële proble men is gekomen. Met ingang van 1 april maakte hij de overstap naar VieCuri. Na lang wikken en wegen heeft hij deze keuze gemaakt. "Dat had niets met VieCuri te maken, maar met het gegeven dat ik als bestuurder mijn werk als kinder arts zou moeten loslaten. Ik vond, en vind nog steeds, het werk van kinderarts heel erg leuk. Maar een functie als bestuurder sprak me ook aan. Uiteindelijk heb ik de knoop doorgehakt en voor het vak van bestuurder gekozen. Dat ik bestuurder bij VieCuri zou wor den, had ik nooit verwacht. Maar het is wel een mooie kans. Vie- Curi is een topklinisch ziekenhuis, ambitieus en financieel stabiel. Dat laatste aspect is voor mij heel belangrijk. Ik kom van een zieken huis dat in grote financiële pro blemen is gekomen en dat wil je als bestuurder niet, zeker niet als je begint als bestuurder of nieuw bent in een organisatie." Veiligheid en kwaliteit staan hoog op de agenda van Max Vis ser. Enerzijds omdat de overheid ziekenhuizen dwingt om meer aandacht aan veiligheid te beste den en managementsystemen voor veiligheid te ontwikkelen, anderzijds omdat ziekenhuizen nog veel kunnen leren van de fouten die ze maken. "In Neder land is lang de cultuur geweest dat ziekenhuizen onvoldoende van hun fouten leerden en daarin ook niet transparant waren. Dat is aan het veranderen en dat juich ik toe. Ook VieCuri maakt fouten. Ik vind dat we daarvan moeten leren én daarover moeten communice ren. Ben eerlijk en transparant, en wees niet huiverig om te zeggen dat je iets niet goed hebt gedaan. Het zou dus best mogelijk zijn dat VieCuri in de toekomst vaker het nieuws haalt omdat we hebben gemeld dat we fouten hebben gemaakt. Doen we het dan slech ter dan nu? Nee, integendeel. Als ziekenhuis worden we transpa ranter, omdat we missers melden, en professioneler en beter, omdat we van die fouten leren." Max Visser noemt zichzelf een 'teamspeler met ambitie'. Hij hecht aan een goede samenwer king intern, maar ook met externe partners zoals bijvoorbeeld huis artsen en verloskundigen. "Ik wil die relatie versterken en waar mogelijk de krachten bundelen. Zoals ik ook wil samenwerken met andere zorgaanbieders, zoals GGZ NML. Ik zie daar allerlei kan sen en mogelijkheden, met name om de zorg rondom de patiënt te verbeteren. De patiënt heeft nu nog met schotten in de zorg te maken, bijvoorbeeld tussen huisarts en ziekenhuis, en tussen ziekenhuis en verpleeghuis. Die schotten moeten weg. Zorgaanbie ders moeten samen de zorg orga niseren voor de patiënt. Bij Orbis participeert het ziekenhuis samen met huisartsen in een medisch coördinatie centrum, met als doel de patiëntenzorg te verbeteren. Max Visser: "De plannen zijn om het slaaplaboratorium in Venray nog dit jaar te openen." Waarom zou dat bij VieCuri ook niet mogelijk zijn?" INNOVATIE Het ziekenhuis in Venray wordt nu vooral gebruikt voor de plan bare zorg. Daar komt een tweede speerpunt bij: zorgvernieuwing. "VieCuri zet in op innovatie. Ver nieuwende zorgconcepten willen we vooral in Venray gaan aanbie den. We zijn bezig met allerlei spe ciale onderzoeksprogramma's en nieuwe, hoogwaardige zorgcon- cepten. Sommigen daarvan zijn nog in een pril stadium, andere concepten en programma's zou den vrij snel concreet kunnen worden. VieCuri wil bijvoorbeeld nog dit jaar een slaaplaborato- rium openen. Dat komt in Venray, omdat het ziekenhuis in Venray zich uitstekend leent voor zorg vernieuwing." Raadsmeerderheid wil woningen Molenhofweg toestaan Er gloort hoop voor de drie bouwers in Leunen. Zoals het er nu naar uitziet is er in de raadsvergadering van 12 mei een meerderheid. Zodat Van Ool, Swinkels en Strijbosch eindelijk toestemming krijgen een woning te bouwen op hun percelen aan de Molenhof weg. Op 23 september nam de raad nog geen beslissing. Op initiatief van het CDA werd wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) terug naar de onderhandelings tafel gestuurd. Volgens de ruimte lijke visie van Leunen mag er aan de Molenhofweg niet gebouwd worden. Omdat de 'groene buf fer' tussen Leunen en Venray open moet blijven. De dorpsraad staat achter de ruimtelijke visie en ook de provincie ziet woningbouw op die plek niet zitten. Ruim een halfjaar later is niet zoveel veranderd. De dorpsraad blijft tegen, alhoewel de provin cie niet langer dwars lijkt te lig gen. "Ze weten niet of ze bezwaar zullen maken", zei Teunissen, die van een onoplosbaar probleem sprak. Ton Teeuwen (CDA) vond dat de wethouder zijn huiswerk niet goed had gedaan. Het CDA had verwacht dat Teunissen met alle drie de partijen gezamenlijk aan tafel was gaan zitten en dat hij met een duidelijk voorstel was gekomen. In plaats daarvan laat de wethouder de keuze over aan de politiek. Teunissen verdedigde zich: "Het geeft geen zin om samen aan tafel te zitten als de standpun ten zo ver uit elkaar liggen. Ik kan de partijen niet dichter bij elkaar brengen." CDA, VVD, SP en inVENtief lie- ten dinsdag in de commissie Ste delijke Ontwikkeling weten dat ze het licht op groen willen zetten voor de drie bouwers. De vier par tijen hebben samen twaalf van de 25 raadszetels. Dat is nog net geen meerderheid. De PvdA was en blijft een felle tegenstander, zo liet raadslid Marius Emons weten. De PvdA vindt dat er niet zomaar van de ruimtelijke visie, die in decem ber 2007 nog door de gemeente raad is bekrachtigd, mag worden afgeweken. Blijven over Samenwerking en Lokaal Aktief. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) vindt dat sowieso Van Ool een woning moet kunnen bouwen op zijn perceel. "Want dat is hem destijds door de gemeente beloofd, toen hij dat stuk grond kocht. En belofte maakt schuld." Woordvoerder Math Strijbosch liet vooraf weten dat de drie bou- wers samen willen optrekken. Om zowel de dorpsraad als de drie perceeleigenaren tegemoet te komen, heeft de gemeente een alternatief bedacht waarin het perceel van Swinkels - op de hoek Albionstraat-Molenhofweg - in ieder geval niet bebouwd mag worden. Strijbosch vindt het onvoorstelbaar dat dit stukje wei als 'groene buffer' tussen Leunen en Venray wordt gezien. "Waar hebben we het hier over?", vroeg Strijbosch zich af. Met de komst van nieuwbouwwijk de Korenmo len is Leunen al jaren geleden aan Venray vastgegroeid. "En als er een fysieke grens is, dan kan dat alleen de Deurneseweg zijn", aldus Strij- bosch, die de opstelling van de dorpsraad hypocriet noemde. "Want ze waren er zelf voorstan der van dat het open gebied tot aan de beek werd volgebouwd." Ook haalde Strijbosch aan dat de gemeente elders aan de Molenhof weg toestemming heeft gegeven voor woningbouw in plaats van de sloop van een loods. Samenwerking zal straks in de raad waarschijnlijk de drie bou wers steunen. Dat liet Verkoeijen dinsdag blijken, alhoewel hij nog een slag om de arm hield. "Ik wil het eerst binnen de fractie over leggen." Blijft over Lokaal Aktief. In september zat de partij nog op een lijn met de PvdA. Dinsdag bleek er beweging in het stand punt te komen. Tom van den Hoek zei dat hij tegenstander was van bebouwing van het perceel van Swinkels, terwijl Van Ool en Strij bosch hun gang kunnen gaan. "Zo komen we ook deels tegemoet aan de wensen van de dorpsraad", aldus Van den Hoek. Politiechef Geraedts: "Het gaat vaak mis bij de opvoeding' Venray telt zo'n dertig jonge ren die op het criminele pad zijn beland. Ze zijn allemaal bekenden van de politie, jon geren die al regelmatig zijn opgepakt. Tegen een paar zijn onlangs zware straffen uit gesproken. Politiechef John Geraedts spreekt van een 'verloren groep'. Zijn groot ste zorg gaat uit naar zo'n 150 overlastgevende jongeren die tot nu toe vooral hinderlijk gedrag vertonen. "We moeten zien te voorkomen dat ook zij op het criminele pad raken. Want dan hebben we echt een groot probleem." De bekende groep van dertig jongeren heeft het merendeel (70 procent) van alle delicten in Ven- ray op haar geweten. De politie staat vaak machteloos. "Zij plegen heel veel strafbare feiten, maar het interesseert ze niets als ze worden opgepakt. Toch is het onaccepta bel. We moeten de maatschappij hiertegen beschermen. Hopelijk helpen de hoge gevangenisstraf fen", zei Geraedts maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Het is een groep jongeren zonder toekomstperspectief. Ze hebben bewust voor een loopbaan in de criminaliteit gekozen. De ouders hebben er geen enkele vat op en voor jongerenwerkers zijn ze onbereikbaar", aldus de politie chef, die de oorzaak zoekt bij een gebrek aan opvoeding. Volgens burgemeester Waals gaat het vaak om bekende gezin nen. "Er zijn in Venray al jarenlang gecriminaliseerde families die op de rand van de samenleving balan ceren. We moeten niet bij de pak ken neerzitten. Voorkomen moet worden dat deze groep groeit. De overlastgevende jeugd mag niet overlopen naar de criminaliteit." Waals hoopt dat het verblijf in de gevangenissen een positieve uit werking zal hebben. "Het is echt niet zo dat ze daar de hele dag alleen maar naar de televisie kij ken. De jongeren worden begeleid en hopelijk leidt het tot een beter perspectief. Zodat ze een betere basis hebben om in het leven te staan zodra ze vrijkomen", aldus Waals, die ook tbs-kliniek de Rooy- se Wissel hierbij wil inschakelen. "Want zij hebben de ervaring en deskundigheid op dit gebied." John Geraedts vindt dat het jon gerenbeleid zich vooral moet rich ten op de overlastgevende jeugd. "We moeten schoolverzuim tegen gaan en vooral zien te voorkomen dat ze voortijdig de opleiding ver laten." Tevens vindt de politiechef dat de ouders wel wat hulp kun nen gebruiken bij de opvoeding. "Ook op de basisscholen hoor je van leerkrachten steeds vaker dat er kinderen zijn met gedragsstoor nissen. Het blijkt dat in sommige gezinnen ouders niet in staat zijn hun kinderen fatsoenlijk op te voeden. Daarom moet de over heid hen daarbij helpen. Want hier ligt het begin van de oplossing", denkt Geraedts, die graag zou zien dat de politie en de overheid meer bevoegdheden krijgen 'om achter de voordeur te komen'. De politie in Venray is ook nogal wat tijd kwijt aan de sociale problematiek, zoals Geraedts dat noemt. Het gaat vooral om over last van ex-psychiatrische patiën ten in buurten en wijken. De insti tuten hebben jaren geleden een grote verhuizing in gang gezet. Zo veel mogelijk patiënten moesten gaan wonen in 'gewone' huizen tussen 'gewone' mensen. Omdat de begeleiding zich steeds vaker terugtrekt, nemen de problemen toe. "Vooral als er drankmisbruik in het spel is. Daar heeft de buurt veel last en het levert ons heel veel werk op", aldus Geraedts. Te veel storingen VIP-terminals De gemeente stopt met de inname van blikjes in de grote VIP-terminals. Blik mag over enkele maanden in de normale ondergrondse containers wor den gedeponeerd. Daarnaast mogen alle plastic flessen, shampoo- en frisdrankflesjes, bij elkaar verzameld worden. De VIP-terminals zullen hier voor worden omgebouwd. Te veel storingen in het systeem en een andere manier van afvalverwerking zijn de rede nen voor deze verandering. Anderhalf jaar geleden werden de VIP-terminals met veel bom barie gepresenteerd. Het zou dé oplossing zijn voor de toekomst waarbij de blikjes samengeperst werden afgevoerd naar de onder grondse container. Verder kon den plastic flesjes in de terminal worden gedeponeerd. Vanaf het begin heeft de moderne inza- meltechniek niet goed gefunc tioneerd. In het najaar van 2007 zijn er zes retourterminals in Venray geplaatst, meestal bij de supermarkten. Volgens wethou- der Patrick van der Broeck (CDA) zijn er te veel storingen. "Dat komt omdat de mensen er van alles ingooien. Als je er een hoefijzer inwerpt, dan slaat het ding op tilt", zei de wethouder maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Het blik moet straks weer in onder grondse inzamelbakken geworpen worden. De VIP-terminal wordt alleen nog gebruikt voor pet-fles sen en plastic afval. "Dit zijn vaak grotere volumes die direct geplet worden in het apparaat", aldus Van der Broeck. In zes dorpen komen de boven grondse bollen voor de inworp van blik weer terug. Bij de komst van de nieuwe containers in 2007 zijn de groene bollen overal ver wijderd. Dit was tegen de zin van de dorpsraden, die vaker hebben aangedrongen op de terugkeer van de blikinzameling. "De bollen zijn wel niet zo mooi als de onder grondse maar het is nu even een tussenoplossing", aldus de wet houder. "Over twee, drie jaar komt er een definitieve voorziening voor." De blikcontainers worden binnenkort geplaatst in Castenray, De gemeente wil strenger toezien op zwerfafval. Het illegaal dumpen van afval bij afvalcontainers, in publieke afvalbakken of in het buiten gebied wordt voortaan zwaar bestraft. "Tweehonderden vijftig euro per overtreding", aldus wethouder Van der Broeck. Ook het foutief aan bieden van afval wordt voort aan bestraft. De gemeente Venray heeft met NLW-bedrijven, het bedrijf dat de opdracht heeft om zwerfvuil te verwijderen, afgesproken dat na een melding het vuil binnen twee werkdagen moet zijn verwijderd. Daarnaast wordt regelmatiger opgeruimd bij de ondergrondse containers, waar afval wordt aan geboden. "Dat geeft een schonere aanblik", stelt Patrick van der Broeck. Ook zullen de groene afvalcontainers twee keer per jaar gecontroleerd worden. "Wan neer daar geen gft-afval inzit, is de aanbieder in overtreding en krijgt hij of zij een boete. Ook wanneer geconstateerd wordt dat een grij ze bak niet of nauwelijks wordt aangeboden, zullen we informe ren waarom dat is. Heeft de bur ger een legitieme reden, dan is er niets aan de hand." Ook op het dumpen van afval in het buitenge bied zal, indien de dader kan wor den achterhaald, zwaar bestraft worden. Dat geldt ook voor per sonen die dagelijks een zakje afval in een publieke prullenbak depo neren. De wethouder geeft aan dat medewerking van de burgers zeer welkom is. "Wanneer iemand constateert dat personen afval dumpen, kan dit bij de gemeente anoniem gemeld worden. Wij gaan dan controleren."Een goed voorbeeld noemt burgemeester Jos Waals een overtreding van een werknemer, die, met een auto van zijn werkgever, ergens illegaal afval dumpte. "Dit werd gezien en gemeld. De ondernemer heeft nu een vacature, terwijl de inmiddels ex-werknemer op zoek is naar een andere baan." Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Leunen, Merselo, Oirlo, Oostrum en Ysselsteyn. Daarnaast wordt de VIP-terminal in Ysselsteyn, na over leg met de dorpsraad, verplaatst naar De Bleek bij de Em-Té. Verder kunnen shampoo-, was middel- en frisdrankflessen nu in dezelfde container worden gede poneerd. "De ontwikkelingen bin nen de afvalverwerking maken het mogelijk dat diverse soorten plas tic in een later stadium geschei den kan worden. Ook zullen de VIP-terminals worden aangepast zodat ook flessen zonder streep jescode of met een onbekende code geaccepteerd worden. "Ook dat is nu nog een groot probleem. Door deze maatregel neemt het gebruikersgemak verder toe en hopen we het aantal storingen bij de terminals terug te dringen", aldus de wethouder, die aangeeft dat de bonnetjesactie bij de VIP- terminals gewoon doorgaan. "Dat is een groot succes", vindt Van der Broeck. Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Werkstraf voor 'laffe' supporters Roda JC Ziekenhuis Venray krijgt slaaplaboratorium -- y-t- Hoop voor bouwers Leunen 'Lastige jeugd uit criminaliteit houden' Blik weer gewoon in bakken Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Henk Willemssen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3