Raayland bruist in Jerusalem Dieper Niet Schieten!, Vuil en Waan Dorris and Friends in concert bad De lange weg naar Fame Gitaarduo in Mariakapel Wanda Reisel in Literair Café The good the and the Ugly Melodramatic bij OJC Jera'70 PEEL EN MAAS Donderdag 23 april 2009 - Pagina 19 In Kunstencentrum Jerusalem in Venray is medio april het start sein gegeven voor een groots CKV-project voor leerlingen van havo 4 van het Raayland College in Venray. Het vak Culturele Kunst zinnige Vorming is vooral een praktisch ervaringsvak. Behalve dat leerlingen voor stellingen en tentoonstellingen bezoeken, zijn ze ook zelf actief op kunstzinnig terrein. Op vijf terreinen zijn de leerlingen bezig: beeldend, drama, dans, muziek en fotografie. In iedere kunstvorm wordt er op een eigen manier gewerkt aan het thema: de huidige maatschappij in al zijn facetten. Drukte, lawaai, agressie versus rust, ontspanning en harmonie. Een 'soundscape' van blaasin strumenten en cello. Verder hef tige percussie en melodieuze key board- en gitaarklanken. In tableaux vivants en mime, in dans en beweging zoeken ande ren hun weg binnen deze thema's. Bij de afdeling beeldend is vooral gebrainstormd en geschetst om dit de volgende keer groot uit te kunnen werken. De werkgroep fotografie legde na een korte instructie, de making of vast. Nog twee vrijdagmidda gen wordt er gewerkt om op vrij dag 24 april alles samen te laten komen in de eindpresentatie. Deze presentatie wordt gehouden in de aula van Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Boekrecensie in Peel en Maas Dieper is het superspan- nende vervolg op Tunnels. Het avontuur is nog lang niet voorbij voor Will Burrows. In de zoektocht naar zijn vader moet Will zelfs nog verder afdalen in het verstikkende warme en pikzwarte gangen stelsel. Alsof dat nog niet erg genoeg is, komt hij achter de snode plannen van de Styx, die niet alleen de ondergrond se wereld zullen beïnvloeden. En dan is er nog zijn zus. Wat is zij van plan? Aan wiens kant staat zij eigenlijk? Dieper is geschreven door Roderick Gordon en Brian Williams. De schrijvers zijn mees tervertellers die de lezer moeite loos meeslepen in een spannend avontuur. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 16.95 euro. Programma Schouwburg Venray Countrydansen De Red Valley Country Line- Dance vereniging houdt op zondag 26 april van 19.30 tot 22.30 uur een open dag voor alle geïnteres seerden in deze vorm van dansen. Er wordt volop gedanst worden en er is een ervaren instructrice aanwezig. De dag wordt gehou den in gemeenschapshuis De Wis aan de Matthiasstraat in Castenray. Zie ook www.redvalleycountry- dancers.nl. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zondag 26 april een accordeon- en harmonicafestival met open podium in café/zaal 't Trefpunt aan de Gildestraat in Holthees. Er is deze middag een gastvrij open podium. De middag duurt van 13.00 tot 18.00 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (0485)342671. Fietstochten In De Mèrthal in Horst staat op donderdag 30 april alles in het teken van fietsen. Toer- en Wieler club Oranje houdt dan voor de zeventiende keer de Oranjetocht. Speciaal voor de gewone fietsers zijn er drie routes uitgezet door de omgeving. De routes van 30 en 45 kilometer gaan richting Well, met als pauzeplaats Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck. De 60 kilo meter gaat een stukje over Duits grondgebied richting Leuth, om via Schandelo weer terug te fiet sen naar Horst. Inschrijven voor deze tochten kan tussen 10.00 en 14.00 uur in de Merthal aan de Gasthuisstraat in Horst. Naast de gezinsfietstochten houdt TWC Oranje deze dag ook nog tochten voor racefietsers (95, 120 en 150 km, met beklimmingen rond Hins- beck en Herongen). Inschrijven hiervoor kan van 7.30 tot 9.00 uur. Het is mogelijk om de 120 km tocht te fietsen met een testfiets van Shimano. Hiervoor is opgave nodig via de website. Er zijn nog enkele testfietsen beschikbaar. Ver der zijn er routes voor mountain- bikers. Speciaal voor de jeugdige en beginnende mountainbikers heeft TWC Oranje een 20 kilome ter lange mountainbikeroute aan het programma toegevoegd. Naast de 30, 40 en 50 kilometerroute die er is voor de 'ervaren' bikers is de 20 kilometer route met name geschikt voor de jeugd. De gevarieerde en uitdagende route bevat veel single tracks. Deelname aan deze routes kan individueel, maar speciaal voor de jeugd die de 20 kilometer route wil fietsen, bestaat de mogelijkheid om dit onder begeleiding van een erva ren mountainbiker te doen. Deze begeleide tocht start om 9.30 uur vanaf De Merthal. Inschrijven voor de mountainbiketochten kan van 9.00 tot 10.00 uur. Daarnaast is er in De Merthal de hele dag een fietsenmarkt, waar men op zoek kan naar een twee dehands fiets, of waar men over bodig geworden fietsen door des kundige leden van TWC Oranje kan laten verkopen. In september nemen vier leden van TWC Oranje deel aan de mountainbiketocht Duchenne Heroes. Doel van deze tocht is om geld in te zamelen voor onderzoek naar de Ziekte van Duchenne, een ongeneeslijke spierziekte. Om sponsorgeld in te zamelen bemannen de deel nemers deze dag een stand, waar alle informatie te vinden is over de ziekte en over de tocht. Meer informatie over deze dag staat op www.twcoranje.nl. De Kantfabriek De tentoonstelling Still Life in museum De Kantfabriek is nog te zien op zaterdag 25 en zondag 26 april van 14.00 tot 17.00 uur. De te bezichtigen kunstwerken zijn gemaakt op de naaimachine en geborduurd door kunstenaars uit twintig landen. Bovendien demon streert Dirkje van der Horst hoe men kan 'schilderen' met de naai machine. Zie ook www.museum- dekantfabriek. De mannen van Niet Schie ten!, Vuil door Femmage en Pieters Derks met zijn voor stelling Waan. Schouwburg Venray heeft de komende week drie voorstellingen op de cultuurkalender staan. De mannen van Niet Schieten! willen hun excuses aanbieden. In hun vorige programma Loverboys hebben ze gelogen, gemanipu leerd, gechanteerd, bedreigd en afgeperst. Puur uit eigenbelang. Hiermee hebben zij de speciale band, die zij met de bezoekers hebben, op het spel gezet. Daarom krijgt men het in Nymfomannen (16+) op vrijdag 24 april in de schouwburg voor het zeggen. De bezoekers bepalen het verloop van de avond en welke zintuigen er geprikkeld moeten worden. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 25 april vanaf 20.00 uur kan men in de schouw burg in Venray genieten van de voorstelling Vuil door Femmage. De vrouwen van Femmage zijn verwikkeld in een bikkelharde en vooral smerige afvalrace vol vuile streken. Het publiek bepaalt uiteinde lijk wie er blijft en wie er af moet vallen. Misschien wel die magere! Zijn de vier maffe types van Fem- mage op tijd klaar voor de belang rijke liveshow? Durft het publiek zich uit te spreken? Wat zegt de jury? Het is nogal wat om te kiezen tussen de winnaar van de honden show, de travestiet, het fanfarelid of de kruisruiker. Gelukkig schept de smetteloze zang weer orde in de chaos. In Schouwburg Venray brengt Pieters Derks op dinsdag 28 april zijn voorstelling Waan. Zijn eerste programma wekte ver bazing. Omdat hij nogal bang is voor verandering gaat hij in zijn tweede programma op dezelfde voet verder. Sterker nog: hij doet er gewoon een schepje bovenop. Meer muziek, rakere liedjes. Zijn verhalen ontsporen nog krankzin niger, en zijn terzijdes zijn van een nog diepzinniger onnozelheid. Hij foto: Ruth Besselink gaat op zoek naar oude verhalen en nieuwe overtuigingen. Aanvang 20.00 uur. Coverband Melodramatic verzorgt op zaterdag 25 april een optreden op het podium van Jera'70 in Yssel- steyn. Deze uit Woerden afkomstige achtkoppige band speelt rock- en skacovers. Zonder pardon wordt de ene hit na de andere het publiek ingegooid. De blazers zorgen ervoor dat de uitstapjes naar feest en ska onverwacht en helemaal raak zijn. Tijdens een show wordt een kroeg omgetoverd tot bruisend feestcafé en de bezoekers van een schuur- of tentfeest sluiten hun avond al crowdsurfend af. De avond begint om 20.00 uur. Ruilbeurs Het Peelmuseum in America is op zondag 26 april van 10.00 tot 13.00 uur het adres van de maandelijkse ruilbeurs. Een mooie gelegenheid voor verzamelaars om hun collec tie uit te breiden en voor andere belangstellenden om eens te snuf felen tussen de verzamelobjecten. Een twintigtal standhouders staat met een grote variatie aan oude en jonge verzamelobjecten zoals postzegels, munten, ansichtkaar ten, bidprentjes, sigarenbandjes en balpennen op de beurs die wordt gehouden in museumgebouw De Kamphut aan de Griendtsveen- seweg in America. Voor reserve ring van een tafel of informatie (077)4641626. Zie ook www.stich- tingpeelmuseum.nl. Koninginnedag Beukenrode Verpleeghuis Beukenrode in Ven ray staat op donderdag 30 april in het teken van Koninginnedag. In samenwerking met het Oranjeco mité van de gemeente Venray, Jeugd centrum De Springplank en de Wijkraad-Zuid worden er kinderspe len gehouden. Van 14.00 tot 16.00 uur is er een spellencircuit voor de kinderen van de basisscholen onder aanmoediging van de bewoners. Er is een springkussen en er zijn optre dens van diverse artiesten. Ook is er een ballonnenwedstrijd en de kin deren kunnen zich laten schminken. Bij mooi weer vinden de activiteiten buiten plaats. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek kan men op zaterdag 25 april genieten van een optre den door Dorris and Friends. Het gezelschap bestaat uit Dorris van de Meerendonk, Sjraar Klaassen, Mary van Leipsig, Margrit Omloo, Helie Renkens, Loes Willems, Guido Willems en Bert Wolf. Aan de piano zit Von Reinders die ook de leiding heeft. Deze musici hebben al jaren muziekles en treden deze zater dag allemaal solo op, met de piano als begeleiding. Men krijgt een Schumann's selectie te horen met onder andere Myrthen, Dichter- liebe en Frauenliebe und Leben. Die Winterreise van Franz Schu bert is de bekendste liederencycli uit het repertoire van de klassieke muziek. De compositie van Schu bert bestaat deze avond uit der tien delen met onder meer Guten nachte, Der Lindenbaum, Wasser flut, Die Post en nog veel meer. Het wordt een avond vol met wer ken van Schumann en Schubert. Aanvang 20.00 uur. Reserveren kan via koningskerkje@home.nl. of via telefoon (0478)632172. Oirato speelt Typisch Wej Het Oirloos amateurtoneel bestaat al 25 jaar. Vanwege dit feit zijn er drie speciale jubileumvoor stellingen. Deze voorstellingen vinden plaats op vrijdag 24 april vanaf 20.00 uur, zaterdag 25 april vanaf 20.00 uur en zondag 26 april vanaf 19.00 uur in gemeen schapshuis De Linde in Oirlo. De voorstelling van zondag is uitver kocht. Voor de andere voorstellin gen zijn nog kaarten verkrijgbaar. Kaarten zijn nog te reserveren bij Marjolein Joosten via telefoon 06 54931666 of bij Erik Vullings via telefoon 06-24155156. In café De Evenaar in Venray kan men op zondag 26 april genieten van een optreden door de nieuwe formatie The good the bad and the Ugly. De muziek van de band omvat onder meer Ierse, Hollandse en Duitse feestmuziek en bestaat uit: Marcel Daniels (zang en elek- trische motorbike gitaar). Tontje Hebben (zang en swamp accor deon). Boudewijn Pelzer (zang en akoestische skunk gitaar). Mar cel Daniels (zang en elektrische gitaar). Tontje Hebben (zang en swamp accordeon). Boudewijn Pelzer (zang en akoestische skunk gitaar). Aanvang 16.00 uur. In café De Lange in Horst wordt zondag 26 april De Lange weg naar Fame gehouden. Dit is een nieuwe formule in de vorm van een gecombineerd festival waarin nieuwe bands/acts gecombineerd worden met gevestigde namen uit de regio. De eerste twee bands zijn nieuwelingen aan het muziekfront. De spits wordt afgebeten door Imke en Shinta uit Lottum en The Ducktapers uit Venay als nieuwe bands, en 2-Late en de Early Adop ters als gevestigde namen. Het eerste optreden wordt verzorgd door Imke en Shinta uit Lottum. Ze zijn pas net begonnen met het maken van muziek. Ze hebben pas enkele optredens achter de rug en spelen alleen nog maar covers van onder meer Alanis Morrisette, KT Tunnstal, Jackson 5, Ilse de Lange, Sandi Dane en Milow. De zang is afwisselend solo en tweestemmig en wordt begeleid door akoesti sche gitaar. De tweede band is The Ducktapers uit Venray. Deze band bestaat bijna een jaar en maakt sinds kort eigen nummers. Ver der spelen de bandleden covers van onder meer Rage Against The Machine, Red Hot Chili Peppers, Porcupine Tree en Nickelback. Een van de hoofdacts is een optreden door 2-Late uit Venray. 2-Late maakt poprock met een funky randje. De muziek wordt geschreven door de bandleden en de teksten zijn van zangeres Lisanne Jacobs. Tweede hoofdact is Early Adopters. Deze vierkoppige rockband produceert luchtige en toegankelijke muziek met diepgang. Live resulteert dit in een spannende set met een hoog contrast. Vurige rock wordt moeiteloos afgewisseld met sub tiele akoestische songs en elek tronische passages. De zaal is deze dag open vanaf 16.00 uur en het festival duurt tot ongeveer 22.00 uur. Liefhebbers van klassieke gitaarmuziek kunnen op zon dag 26 april hun hart ophalen bij een concert van het gitaar duo Aart Strootman en Hans Schepens in Mariakapel in Holthees. Het concert begint zoals gebruikelijk op zondag middag om 15.30 uur. Het gitaarduo wordt gevormd door de jonge musici Aart Stroot- man en Hans Schepens. Stroot- man startte met gitaarlessen aan de muziekschool in Oud-Beijer- land. Hij vervolgde zijn opleiding in Rotterdam bij gitaardocenten Dick Hoogeveen en Jorge Oraison. In die periode viel zijn spel al op, en mocht hij al voorspelen voor studenten van het conservato rium en volgde hij master-classes bij Annette Kruisbrink en Stephen Dodgson. Vanuit Rotterdam vertrok hij naar het conservatorium in Til burg, waar hij zijn studie in 2008 cum laude afsloot. Inmiddels is hij gestart met een masteroplei- ding muziekwetenschp aan de Universiteit Utrecht. Schepens is nog studerend aan het conserva torium in Tilburg. Hij is sinds 2008 als vaste docent gitaar verbonden aan muziekschool De Heraut in Kaatsheuvel. Ook hij heeft al enkele master- classes gevolgd en hij treedt regel matig op in verschillende ensem bles, zoals het duo Castelnuovo en in een duo met Aart Strootman. Het programma van dit concert bevat composities van bekende oude meesters, en van meer hedendagse componisten. Zo staan duo's op het program ma van Ferdinando Carulli (1778 1841), vijf miniaturen van Igor Strawinsky (1886-1971), en een toccata van Katchaturian (1903- 1978). Van Ton de Leeuw (1926 1996) wordt de Lydic Suite uitge voerd, en dat is de première van dit werk op gitaar. Kaarten voor dit concert zijn te bestellen en te reserveren bij de familie Ermers, Kapelstraat 3 in Holthees, telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg, tele foon (0478)636390. Kaarten kun nen ook besteld worden via www. mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschik baar zijn. Wanda Reisel sluit op zondag 3 mei vanaf 11.30 uur het seizoen 2008 -2009 van het Literair Café Venray-regio af in het Theehuis Odapark in Venray. Reisel groeide op in Amsterdam in een artsenge zin met zes kinderen. Na het gym nasium studeerde Reisel geschie denis en schreef ze zich in voor de regieopleiding van de Thea terschool in Amsterdam. Deze opleiding voltooide ze in 1981. Sindsdien heeft ze een tiental toneelstukken geschreven, onder andere Ansichten. Op de hellingen van de Vesuvius en De zindering. Ze debuteerde in 1986 als proza schrijver met Jacobi's tocht. Haar eerste roman Het Blauwe Uur ver scheen in 1988. Ze werd in 1997 bij een breder publiek bekend dankzij de nominatie van Baby Storm (1996) voor de Libris litera tuurprijs. Ook haar volgende roman, Een man een man (2000), stond op de shortlist van de Libris litera tuurprijs, in 2001. De roman Witte Liefde werd genomineerd voor de AKO Literatuurprijs. In januari 2008 won ze de Anna Bijns Prijs 2007 voor Witte liefde. Haar laatste roman Die zomer is in september 2008 onder grote belangstelling gepresenteerd op de boekenmani- festatie Manuscripta in Ansterdam. Naast proza en toneel schrijft Rei- sel ook film- en televisiescenario's. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door Ad Haans met piano en accordeon. In het Theehuis Odapark is Boekhandel Venray present met meerdere titels. In de pauze is er gelegenheid tot signeren. Lezers van Dichterbij krijgen tegen inle vering van de bon op de bege leidende brief korting. Meer informatie staat op www.literair- cafe-venray.nl. of is verkrijgbaar via telefoon (0478)582948. Uiun-ruft «li fnétit*-; .viü-rm j# trii wtra i^^wr. rn^infierJ H fi: i»<v* jur. - «Vm.vfc

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19