Mijn werk in Ghana is nog niet af' Truckrun groot succes Hahn: "Geen baas over eigen begroting" Aardappelen Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 23 april 2009 - Pagina 10 Wendy van Gerven zamelt op Koninginnedag in Wanssum geld in voor projecten In Wanssum staat Koningin nedag 2009 niet alleen in het teken van oranjebitter en de traditionele rommelmarkt. Dankzij Wendy van Gerven (24) is er ook aandacht voor een aantal projecten in Ghana, het land waar ze vorig jaar twee maanden vrijwilligers werk heeft gedaan. Tijdens Koninginnedag staat zij met een stand bij de kerk in Wans- sum om een aantal projecten onder de aandacht te brengen. Er zullen schilderijen worden verkocht van Ghanese schil ders en er wordt geld ingeza meld. De opbrengst komt ten goede aan een basisschool, een weeshuis, sportverenigin gen en een culturele markt in de stad Tamale in het noorden van Ghana. Wendy van Gerven heeft vorige zomer mogen ervaren hoe het is om in Ghana te leven. Ze heeft lesgegeven op een basisschool in Noord-Ghana en zag dat de men sen daar nog veel hulp kunnen gebruiken. "Toen ik uit Ghana ver trok, had ik het gevoel dat mijn werk er nog niet af was," vertelt Wendy van Gerven. "Ik heb een geweldige tijd gehad, maar zag dat er nog veel te doen is. De kinde ren in Tamale stappen op verschil lende leeftijden in het onderwijs en komen uit verschillende situ aties. Toch krijgen ze allemaal dezelfde klassikale les. Engels is op de school de voertaal, maar er zijn slechts enkele Engelse boe ken en deze kennen de kinderen uit hun hoofd." Wendy van Gerven heeft een eigen praktijk in ondersteuning van leerlingen en huiswerkbe geleiding. Na de PABO heeft ze de opleiding Remedial Teaching gedaan. "Ik had het gevoel dat ik ondersteuning wilde bieden op een plek waar het hard nodig is. Via een vrijwilligersorganisatie ben ik op de basisschool in Tamale terechtgekomen. Ik heb bij twee gastgezinnen geslapen. Dat was goed. Zo leer je de bevolking van binnenuit kennen." Wendy van Gerven gaat deze zomer terug naar Ghana. "Ik wil aan de slag met een aantal projec ten. De basisschool heeft onder wijsmaterialen nodig. Een voor beeld is het bordkrijt in Ghana. Dat is van slechte kwaliteit en erg duur. Maar de leerkrachten hebben veel krijt nodig, omdat ze veelal klassikaal lesgeven. Ook zit de school verlegen om Engelse boeken. Voor de school zou ik daarom graag Engelse boeken, krijt en bordenvegers meene men. Daarnaast ben ik in contact gekomen met de oprichtster van een weeshuis. De situatie in het weeshuis is schrijnend. Als er een dag geen eten is, krijgen de kinde ren niks. De hygiëne is erg slecht. Ik zou graag hulp bieden aan dit weeshuis. Verder is er in Ghana een culturele markt, waar jonge ren hun schilderijen verkopen. Ik vind het prachtige kunstwerken en denk dat ze in Nederland ook gewaardeerd worden. Als laatste wil ik sportmaterialen meenemen en dan met name voetballen en volleyballen. Veel kinderen voet ballen graag, maar vaak is er geen bal of hebben ze alleen een stuk van een bal waar ze mee kunnen voetballen." GHANESE SCHILDERIJEN "Iedereen die wil helpen, is van harte welkom op Koninginnedag bij de kerk in Wanssum. Ik ga men sen vertellen over deze bijzondere projecten. Ze kunnen een schilde rij kopen van Ghanese schilders. Hopelijk kunnen we ook nog geld Wendy van Gerven is op 30 apri l te vinden bij de kerk in Wanssum. inzamelen, zodat ik school- en sportmaterialen kan kopen." Ze heeft vertrouwen in haar dorpsgenoten. "Wanssum is een hecht dorp. Daarom wil ik juist hier mijn actie starten. Ik hoorde dat Koninginnedag dit jaar anders wordt vormgegeven, met activi teiten voor jong en oud. Mijn pro jecten passen hier heel goed in. Ik wil mensen mijn verhalen uit Ghana vertellen." ACTIES In juli gaat Wendy van Gerven terug naar Ghana. "Hopelijk met veel spullen en geld om in Ghana de nodige spullen aan te schaffen." Naast de stand op Koninginnedag gaat ze waarschijnlijk nog andere acties organiseren. Wendy van Ger ven is op 30 april te vinden bij de kerk in Wanssum. Mensen die een financiële bijdrage willen leveren, kunnen dit doen op bankreke ningnummer 1563.04.619, ten name van W. van Gerven, onder vermelding van 'Project Ghana'. Meer informatie: wendyinghana. blogspot.com I De jubileumeditie van de Truckrun is zondag weer een groot succes geworden. Voor de tiende keer reden 350 vrachtwagens met als passa giers mensen met een beper king over de wegen in Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en de Venrayse kerkdorpen Oirlo en Castenray. "Het is elk jaar weer een feest voor de mensen met een beperking, maar ook voor de chauffeurs. Die staan te springen om aan deze tocht der tocht mee te mogen doen", vertelt een enthousiaste Truckrun- voor zitter Jan Poels na afloop van de geslaagde happening. Er deden dit jaar 50 trucks meer mee dan vorig jaar. En dat is ook zo ongeveer de limiet. Organisato risch is het een hele klus om het kleurrijke lint van vele kilometers toeterende vrachtwagens een vlotte doorgang te verschaffen. Enkele kerngetallen van de tiende Truckrun: 400 passagiers, 250 begeleiders, 350 vrachtwagens, waaronder enkele prachtige oldti mers, een grote bus van Munckhof Groep Horst met 50 personen, 80 motorrijders van de politie en ver keersregelaars en 70 vrijwilligers. Het begon zondagmorgen om half negen toen de eerste 'gewas sen' trucks verschenen en drie uur later stonden de 350 prachtig opgetuigde trucks keurig in het gelid. Veel trucks hadden tegen de motorkap prachtige grote bloemstukken. Ondertussen arri veerden ook de mensen met een beperking, die zich allemaal verza melden in een prachtige feesthal op het industrieterrein Hoogveld. Daar was een optreden van slag werkgroep Drums of Roses uit Lottum en rond het middaguur nam joekskapel Bèter as niks de muzikale opluistering over. Voor zitter Jan Poels verwelkomde de beide wethouders van de gemeen ten Venray en Horst aan de Maas: Twan Janssen (Venray) en Leon Litjens (Horst aan de Maas). Onder leiding van de wapenmeester van de schutterij Sint Lucia uit Horst werden door beide wethouders en kabouter Wijsneus van de Peelkabouters om 12.45 uur drie kanonschoten gelost. Dankzij het mooie weer was er veel belang stelling langs de route. Verschillen de joekskapellen en brandweer korpsen zorgden voor een mooie entourage voor de deelnemers. De reacties na de Truckrun waren dan ook geweldig. Het weer was prachtig, het publiek langs de weg erg enthousiast. "Het publiek langs de routes heeft ons wederom erg verrast door langs de route veel versieringen aan te brengen aan huizen en tuinen. In Meerlo en Castenray werden de deelnemers verrast met een extra natte veras sing. In beide plaatsen spoten de vrijwilligers van de brandweer Meerlo en Venray een waterboog over de weg, waar de colonne onderdoor moest. Kortom, het was weer een blij feest voor ieder een. Bij de meeste mensen leverde het ook wat traantjes op, het is dan ook altijd indrukwekkend om Een beeld van de Truckrun in Meerlo. dat geweld voorbij te zien komen, die blijde gezichten van de gas ten, de imposante trucks en de vele motorrijders. Het was weer een geweldige dag", aldus Poels, die alle medewerkers en vrijwil ligers dankte voor de geweldige inzet. Overigens betreurt de orga nisatie van de Truckrun het dat de enige regionale krant in de regio voor en na deze manifestatie geen enkele aandacht aan het festijn heeft besteed. "Maar gelukkig heb ben we de weekbladen nog", aldus Poels. Rond 16.00 uur kwamen de truckers met hun deelnemers terug. Bij terugkomst van de truc kers werden onder meer optre dens verzorgd door de niet meer weg te denken Boemboxband. En ook het trio Damazoeë kreeg de menigte goed in beweging. Het spektakel heeft natuurlijk ook mooie plaatjes opgeleverd, die te zijn te bewonderen op de nieuwe website: www.truckrun.nl Politiek: zorgen over speerpunten Ja, ze zijn zeker van plan om de aanbevelingen van de rekenkamercommissie van de gemeente Meerlo-Wanssum te volgen. Want de politiek maakt zich grote zorgen over het borgen van de oh zo belangrij ke speerpunten van de kleine Maasgemeente, die per 1 janu ari 2010 wordt opgeheven en waarvan de dorpen Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck bij Venray worden gevoegd en Tienray, Swolgen en Meerlo bij Horst aan de Maas. Maar zover is het nog niet, de tijd is rijp om koppen met spijkers te slaan, lijken de fracties te den ken. Met in hun achterhoofd de aanbeveling van de rekenkamer commissie, die de gemeenteraad adviseerde om de fusie en vooral de voorjaarsbegrotingen van de gemeenten Venray en Horst aan de Maas goed in de gaten te hou den opdat de speerpunten van Meerlo-Wanssum er goed en dui delijk in worden meegenomen, wilden de politici maandagavond tijdens de raadsvergadering het naadje van de kous weten van het college van B en W over, bijvoor beeld, de laatste stand van zaken van het Leefplein in Meerlo en de sportparken Noord en Zuid. De rekenkamercommissie deed een onderzoek in hoeverre en op welke manier de belangrijke dos siers en beleidsplannen van Meer- lo-Wanssum zijn verankerd bij de gemeenten Venray en Horst aan de Maas. De commissie kwam er tijdens het onderzoek achter dat er weliswaar toezeggingen zijn gedaan door Venray en Horst aan de Maas, maar dat op dit moment nog niet duidelijk is of en hoe de speerpunten in de begrotingen worden meegewogen, simpelweg omdat de buurgemeenten die cijfers nog niet hebben gepresen teerd. Volgens burgemeester Joep Hahn hebben de Meerlo-Wans- sumse speerpunten een plek in het harmonisatieproces dat momenteel in volle gang is. "De gemeenteraad heeft zijn prioritei ten aangegeven. De speerpunten moeten nu een plek krijgen in de begrotingen van beide gemeen ten." Volgens Hahn dienen de raadsleden nog even geduld heb ben. "Maar de processen lopen. Na de zomer zal er meer duidelijk heid zijn." De burgemeester wilde ook nog wel even reageren op de sugges tie die tijdens de raadsvergadering werd gewekt dat Venray zijn toe zegging van 2 miljoen euro voor de haven in Wanssum niet na zou komen. "Burgemeester Waals heeft vorige week nog verklaard dat die twee miljoen euro staat." SPORTPARKEN Ook het college van B en W is ervan doordrongen dat haast gebo den is, zeker als het gaat over de sportparken in Noord en Zuid en het Leefplein. Over het sportpark Noord wordt in de raadsvergade ring van 6 juli gesproken, over dat van Zuid in de raadsvergadering van maandag 19 oktober en ook het Leefplein in Meerlo is in bewe ging. "We zijn nu echt aan de slag om de huurprijzen per vierkante meter te berekenen. Die cijfers zullen binnenkort op tafel komen. Als de huurprijzen bekend zijn, zal ook duidelijk worden welke partijen wel en niet meedoen op het Leefplein", stelde wethouder Arnold Holl (GP'94). Volgens wet houder Mathieu Emonts (PvdA) kan de raad op maandag 6 juli de haalbaarheid van het sportpark Noord beoordelen en op maandag 19 oktober het uitgewerkte voor stel voor het veel duurder wor dende sportpark Zuid. "Die twee projecten lopen niet synchroon. Zuid zal dan veel verder zijn dan Noord. Maar ik wil hier ook nog wel even benadrukken dat ik er nog altijd vol in geloof dat sport park Zuid wordt uitgevoerd." Dui delijk is volgens wethouder Holl van Financiën dat de recessie ook goed voelbaar is in de gemeente Meerlo-Wanssum. "Maar alleen met tegenwind kun je opstijgen. Duidelijk is echter dat de ontwik kelingen van het laatste halfjaar niet in ons voordeel werken." De politiek wilde ook weten wan neer de financiële resultaten over 2008 bekend zijn. "Want vanaf dat moment weten we wat we nog wel of niet kunnen. Dat moet het startpunt voor informatie-uitwis seling worden", vond fractievoor zitter Rob van der Heijden (CDA). Wethouder Holl verklaarde te verwachten 'de cijfers binnenkort te kunnen presenteren'. Ook zal het college van B en W van de gemeenten Venray en Horst aan de Maas wijzen op de dikke winst die de verkoop van de Meerlo-Wans- sumse aandelen Essent de buurge meenten waarschijnlijk gaat ople veren. Venray bijvoorbeeld neemt 58.995 Essent-aandelen van Meer- lo-Wanssum over voor een bedrag van 39.674 euro. Dit is slechts een schijntje, want bij de verkoop later dit jaar brengen deze aande len voor de gemeente Venray liefst 2,75 miljoen euro op. De politieke partijen, met uitzondering van PK Meerlo-Wanssum, konden instem men met de verkoop van de aan delen. Met daarbij de uitdrukkelij ke wens dat het college van B en W van Meerlo-Wanssum de bood schap aan zijn collega's van de fusiegemeenten Venray en Horst aan de Maas overbrengt dat een mogelijke meeropbrengst van de aandelen ten goede komt van de Meerlo-Wanssumse speerpunten. Binnenkort neemt de algemene vergadering van aandeelhouders van Essent het definitieve besluit over de overname door het Duitse energiebedrijf RWE. "Iedereen moet wel beseffen dat wij vanaf het moment van het fusiebesluit geen baas meer zijn over onze eigen begroting", laat burgemeester Hahn daags na de raadsvergadering in een reac- tie weten. "Ik zal een voorbeeld noemen. Ieder jaar krijgen we een mooie dividenduitkering op onze aandelen Essent. Dit is een bron van inkomsten waarmee we jaarlijkse uitgaven kunnen betalen. Door de splitsing van de gemeente heeft Horst aan de Maas recht op 54% van onze aan delen of de opbrengst daarvan en Venray 46%. Er komen dus bij de verkoop van de Essent-aandelen geen tonnen, laat staan miljoenen, vrij waarvoor de raad van Meerlo- Wanssum in 2009 nog even een leuke bestemming kan aanwijzen. Dat we geen eigen baas meer zijn, geldt natuurlijk nog meer voor de periode na 1 januari 2010. Projec ten, zeg speerpunten, waarvoor op dit moment ook voldoende geld is, worden zonder meer overgenomen in de begrotingen van Horst aan de Maas en Venray. Maar als wij voor een project op dit moment onvoldoende eigen financieringsmogelijkheden heb ben, dan kunnen wij geen beroep doen op mogelijke of te verwach ten opbrengsten in de toekomst. In zo'n geval gaat een project wel iswaar over naar een van de buur gemeenten, maar samen met het financieringstekort. En dan komt zo'n project op een wensenlijst bij de nieuwe gemeente en zal in de toekomst blijken of de nieuwe gemeente extra geld vrijmaakt om zo'n project na 1 januari 2010 uit te voeren." Dassentunnel De gemeente Meerlo-Wans- sum gaat maatregelen nemen om te voorkomen dat er nog meer dassen sneuvelen als ze de Postbaan in Wanssum over steken. Door de aanleg van rasters en een tunnel moeten de beschermde dieren voort aan veilig de weg kunnen oversteken. Uit onderzoek van de stichting Das en Boom blijkt dat er veel dassen in het gebied rondom de Postbaan leven. Het komt dan ook regelmatig voor dat een das op de weg tussen Wanssum en Meerlo wordt doodgereden. Langs de Postbaan, een weg die offici eel verboden is voor autoverkeer, worden binnenkort drie berken en een eik gekapt om ruimte te maken voor het plaatsen van de rasters en de realisatie van de das- sentunnel. De Flora- en Faunawet schrijft voor dat gemeenten ver plicht zijn om voorzieningen te treffen om bedreigde diersoorten, zoals de das, te beschermen. Dorpsraad Tienray De dorpsraad van Tienray ver gadert op dinsdag 28 april in dienstencentrum Zonnehof. Aan vang: 20.00 uur. De agenda: ope ning, notulen vorige vergadering, bespreking actielijst, inkomende stukken, bespreking dossiers, nieuwe inwoners, DOP, rondvraag, sluiting. De aardappelen worden geoogst op het veld in Meerlo. Op de foto uit 1939 ziet u Betje van Neerven, Truus Poels, Maria van Neerven, Sef, Maria en Rein Poels. Staand: Bert, Sjaak en vader Poels. Foto uit het archief van Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10