Pomp wordt replica Uitvaartbedrijf Theo Arts 20 jaar Oude Henschenius op nieuw plein Cor Bijl overleden Nick Poels in kennisquiz De Stek wint schoolprijs Kies Techniek Henschenius ff Monument PEEL EN MAAS Donderdag 9 april 2009 - Pagina 9 De nieuwe pomp op de Grote Markt wordt een repli ca van het hardstenen voor oorlogs model. De in België woonachtige kunstenaar Sten Linssen realiseert de nieuwe pomp aan de hand van foto's. De pomp wordt mogelijk nog voor de zomer geplaatst. In 1850 werd de toenmalige pomp vervangen door een monu mentale arduinstenen pomp in neoclassistische stijl. De pomp moest passen tussen het de oude lindebomen die toen op de Grote Markt stonden. De pomp bleef bijna 100 jaar intact, maar sneu velde in 1944 door het oorlogsge weld. Na de oorlog hebben er nog twee gemetselde pompen op het plein gestaan. Beide pompen bevatten het mechanisme van de vooroorlogse pomp. Datzelfde mechanisme wordt nu opnieuw gebruikt. De pomp wordt gehou wen uit een groot blok Ardens hardsteen. Het blok wordt uitge hold zodat de originele zuigerde- len kunnen worden aangebracht. Ook de originele slingers en de uitstroomopeningen met leeu- wenkop worden aan de pomp bevestigd. Leden van Vaat '69, die zich momenteel ook inzetten om het Henscheniusbeeld op het gelijkna mige plein terug te krijgen, zorgen er samen met medewerkers van Custers Hydraulica voor zorgen dat het pompmechanisme tech nisch goed functioneert. De pomp wordt, in tegenstelling tot vroeger, op de waterleiding aangesloten. De kosten van die aansluiting, het hardstenen blok en de plaatsing worden door de gemeente Venray betaald. Over het plan is door Vaat '69 ook contact geweest met het Pompgenoeëtschap. Dit is een groep Venraynaren die zich enke le decennia geleden heeft ingezet voor de terugkeer van de pomp op de Grote Markt. De pomp maakt in combinatie met de nieu we bestrating en de honingbo- men van de Grote Markt weer een plein met allure. Overigens is nog niet duidelijk wat er met de put gebeurt die enkele weken geleden werd ontdekt. Vermoedelijk blijft die zichtbaar door middel van een rooster en wordt er verlichting in de put aangebracht. Op 1 april was het 20 jaar geleden dat Theo Arts, samen met zijn vrouw Annie, startte met een eigen uitvaartonder neming. Toen nog vanuit de huiskamer. Nu heeft Arts drie kantoren in Horst, Venray en Nieuw-Bergen, drie uitvaart verzorgers en twintig mede werkers in dienst. Daarnaast beheert Theo Arts twee uit vaartcentra, in Horst en Seve- num. "De start was zeer verrassend. Slechts enkele uren na de offici- ele start van het bedrijf werd ik al uit bed gebeld voor de eerste uitvaart", aldus Theo. In de loop der jaren volgden vele uitvaarten en bleef Theo Arts dag en nacht bereikbaar voor nabestaanden. In de twintig jaar is er wel veel veranderd. "Destijds werd van ons verwacht dat we met gepaste afstandelijkheid gedroegen. Dat was echter nooit mijn stijl. Tegen woordig is de inbreng van de fami lie, maar ook van de overledene, steeds belangrijker. Wij staan de mensen dan met raad en daad bij. Het is een samenspel tussen uit vaartverzorger en nabestaanden. Of het nu gaat om de tekst van de rouwbrief of de wijze van uitvaart. De wens van de overledene speelt daarbij steeds meer een rol." Als voorbeeld noemt Theo de rouwbrieven en gedachtenisprent jes. Vroeger was de keuze zeer beperkt, tegenwoordig is bijna alles mogelijk en wordt steeds meer gekozen voor eigen ideeën en ontwerpen. Hetzelfde geldt ook voor de keuze van de rouw- wagen. Theo Arts beschikt over drie rouwauto's, maar een uitvaart met paard en wagen of met een motor met zijspan is niet vreemd meer. Veel mensen kiezen tegenwoor dig ook voor het thuis opbaren van de overledene. "Vroeger was de familie al blij als de overledene werd opgehaald en weggebracht. Nu willen de nabestaanden de overledene vaak zelf verzorgen en thuis opbaren. Met de huidige technische mogelijkheden is dat geen probleem. Daarnaast zijn we met twee uitvaartcentra gestart waar overledenen kunnen wor den opgebaard." Steeds vaker komt het voor dat, wanneer mensen weten dat ze sterven, zij vooraf al contact opnemen met de uitvaartverzor ger. "Hiervoor hebben wij een Eerste vaccinatieronde afgesloten Dinsdag is de eerste vaccina tieronde van de HPV-campagne tegen baarmoederhalskanker van GGD Limburg-Noord afgesloten. De opkomst in deze eerste ronde in Noord Limburg komt uit op 55,6%. GGD Limburg-Noord heeft voor de HPV-campagne in totaal 11.959 meisjes uitgenodigd. Hier van zijn 6644 meisjes in de eer ste ronde gevaccineerd. Daarmee komt de opkomst uit op 55,6 Landelijk zijn de opkomstcijfers nog niet bekend. Door diverse spookverhalen die circuleren over de vaccinatie, vooral op internet, hebben veel meisjes besloten om zich niet te laten inenten. Moch ten deze meisjes zich bedenken, dan kunnen zij alsnog instromen bij de tweede vaccinatieronde. Zij halen tijdens de tweede ronde vaccinatie 1. Vervolgens tijdens de inhaaldagen van de tweede ronde (18 of 19 mei op de GGD vestigin gen) vaccinatie 2. En vaccinatie 3 halen zij tenslotte in het regu liere programma. Meer informatie hierover: www.ggdlimburgnoord. nl/hpv speciaal uitvaartcodicil ontwor pen waarin wensen worden vast gelegd en een aantal zaken vooraf vastgelegd worden. Zo is het niet uitzonderlijk dat proefdrukken van rouwbrieven en gedachtenis prentjes dan al geregeld worden." Theo Arts heeft al jaren afspra ken met uitvaartverzekeraars zoals Ardanta, Aegon en Nuvema. Maar ook als mensen ergens anders ver zekerd zijn, dan kunnen zij toch hun uitvaart door Theo Arts laten regelen. Theo en zijn medewer kers lichten u ook graag voor over de kosten van een uitvaart en de dekking van de polissen. Zelf vindt Theo Arts de ont wikkelingen van de laatste jaren alleen maar positief. "Ik vind het prachtig om te zien, wat er tegen woordig allemaal kan en hoe men sen tegenwoordig invulling geven aan het afscheid van hun dierbare. Ondanks het verdriet is dat heel mooi." Overvaller aangehouden Een achttienjarige verdachte van een poging tot roofoverval is dinsdagmiddag even voor 16:30 uur door de politie aangehouden. De man kwam volgens de politie gewapend met een bivakmuts op een winkel aan de Langstraat binnen. Een medewerker van de winkel begon daarop te schreeu wen, waarna de overvaller direct de benen namen. Enkele getuigen zagen de verdachte wegrennen en belden de politie. Die wist de Venraynaar al snel aan te houden. Tijdens zijn vluchtpoging gooide de verdachte zijn bivakmuts weg. De verdachte is overgebracht naar het politiebureau. Vermiste man snel terug De politie heeft zaterdagavond door een sms-alert een vermiste man snel teruggevonden. Het gaat om een 38-jarige man uit Ysselsteyn met een verstandelijke beperking. Zijn familie maakte zich zorgen over zijn verblijfplaats waarna de politie werd gealar meerd. Het sms-alert met het opvallende signalement van de man, die op een driewieler fietste, leidde al snel tot diverse reacties bij de politie. Agenten troffen hem vervolgens aan op de Deurnese- weg in Heide. Sms-alerts worden bij incidenten door de politie in de omgeving verspreid via de mobiele telefoon. Pim Dupont derde De Venrayse voorleeskampi- oen Pim Dumont, van de open bare basisschool De Landweert, is maandag derde geworden bij de provinciale finale van de Neder landse Voorleeswedstrijd. Yasmin Mohamed uit Heerlen heeft die finale gewonnen. De Nationale Voorleeswedstrijd vond plaats in De Oranjerie in Roermond. Stichtingen moeten op last van gemeente verenigingen worden De gemeente Venray blijkt jarenlang ten onrechte sub sidies te hebben gegeven aan allerlei jongerenorganisaties. Dit zijn veelal stichtingen die op papier geen leden kun nen hebben. Toch heeft de gemeente op basis van de verstrekte 'ledenaantallen' de subsidies verstrekt. Om aan deze onrechtmatig heid een eind te maken moeten alle 28 stichtingen - inclusief die uit Meerlo-Wanssum - hun rechtsvorm omzetten in een ver eniging. Want een vereniging kan wél leden hebben. Een juridi sche omzetting kost normaal 350 euro. De gemeente heeft notaris Paantjens bereid gevonden het voor het gereduceerde tarief van 278,75 euro te doen. De gemeen te Venray wil de jongerenorganisa ties hiermee niet financieel belas ten en neemt daarom de totale kosten van 7.805 euro voor haar rekening. Voor de gemeente is in de meeste gevallen (sport, jeugd) het aantal leden bepalend voor de hoogte van de subsidie. Juridisch gezien kan dit alleen als deze organisaties een vereniging zijn. Onder jeugd en jongeren zijn in het verleden tal van organisaties opgezet met als doel het organise ren van activiteiten. Soms hadden ze de beschikking over een eigen accommodatie. De gemeente gaf subsidie voor de beheerskosten van het gebouw aan de hand van een exploitatieoverzicht. Daarom is toen veelal voor een stichting als rechtsvorm gekozen. De subsidie voor de activiteiten raakte steeds meer verweven met het geld voor de huisvesting. De gemeente raak te daardoor het overzicht kwijt. Ook omdat er grote verschillen in de huisvestingskosten waren. Organisaties hadden een gebouw in eigendom, zaten gehuurd of het onderkomen was geprivatiseerd. Sturing op beleid, doelgroep en activiteiten was voor de gemeente vrijwel onmogelijk. Laat staan dat er een objectieve normering voor de subsidie mogelijk was. Met ingang van 2010 wil de gemeente Venray het voortaan goed geregeld hebben. Er komt een duidelijke scheiding tussen de subsidie voor de activiteiten (op basis van het aantal leden) en de subsidie voor de huisvesting. Uit overleg met notaris Paantjens is gebleken dat de beste oplossing is dat de stich tingen al hun activiteiten gaan onderbrengen in een vereniging. De vereniging houdt een leden administratie bij op basis waarvan subsidie kan worden aangevraagd. Voor de huisvestingskosten wordt een geheel nieuwe normering opgesteld. Op woensdag 15 april organiseert de gemeente voor alle betrokken organisaties uit Venray een informatieavond waarbij nota ris Paantjens tekst en uitleg komt geven. Voor de organisaties uit Meerlo-Wanssum komt een aparte bijeenkomst, omdat zij eerst nog geïnformeerd moeten worden over het Venrayse subsidiebeleid. De Muinck Keizer neemt na 35 jaar afscheid "Zomaar een reactie. Ik kom een van mijn patiënten, een dame op leeftijd, tegen in het dorp. 'Wat jammer dat u weg gaat. Ik zal u missen, maar geniet er wel van'. Allebei heb ben we natte ogen." Aan het woord is Egbert de Muinck Keizer. Afgelopen vrijdag nam hij na 35 jaar afscheid als huis arts te Venray. De Muinck Keizer was de oudste praktiserende huisarts van Venray. Hij had eerder met pensioen kun nen gaan. In januari werd hij 65 jaar. "Hij kon niet eerder stoppen", zegt zijn echtgenote Will, waarmee ze de bevlogenheid, toewijding en betrokkenheid van haar man als huisarts onderstreept. Zelf is ze overigens 29 jaar lang in de prak tijk van haar man actief geweest. Egbert De Muinck Keizer kwam na zijn diensttijd naar Venray. "Ik kon kiezen tussen het Geuldal en Venray. Als doopsgezinde vond ik het Geuldal, met de pastoor en de brouwerij als buren, te katholiek. Het werd dus Venray, waar ik al eens kermis had gevierd en waar ik af en toe inviel bij de praktijk van Van Thiel." In diezelfde praktijk ging hij vervolgens aan de slag. Dat hij niet-katholiek was, was in Venray geen probleem. "De nonnen van St. Anna behoorden, na een goed gesprek met moeder overste, tot zijn patiëntenkring. Ik kon ook goed met de nonnen opschieten." Als huisarts was het, zeker in de beginjaren, dag en nacht werken. "Als je weekend dienst had, dan betekende dat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur bereikbaar zijn en op vaste tijden spreekuur hou den. En na zo'n weekenddienst op maandagmorgen weer gewoon aan de slag." De komst van de huisartsenpost heeft het werk voor de huisarts een stuk gemak kelijker gemaakt. "Sindsdien was het een keer in de veertien dagen acht uur dienst draaien. Soms in Venray, soms in Venlo. Niets ten nadele van, maar met de men- sen in Venray heb ik altijd veel fijner gewerkt." De patiënten zelf zijn in die 35 jaar ook veranderd. "Toen ik begon stond ik als huis arts op een voetstuk. Je had al een bepaalde status zonder dat je nog maar iets had gedaan. Gelukkig is dat allemaal veranderd. Destijds kwamen veel patiënten bij me om een penicillinekuur, ongeacht wat ze hadden. Penicilline was in destijds in zwang. Nu zijn patiën ten een stuk mondiger en weten ze meer." Vroeger hadden we ook een beter contact met het zieken huis. "Elke zaterdagmorgen gingen de huisartsen bij specialisten op de koffie in het ziekenhuis. We deden bovendien een ronde langs onze eigen patiënten. Iets wat nu niet meer denkbaar is. Venray was toen nog niet zo groot. Bijna ieder een kende elkaar. Dat is nu wel anders." Egbert De Muinck Keizers was ook een van de weinige huisartsen die zich specialiseerden in acu punctuur en homeopathie. "Daar Egbert de Muinck Keizer. werd door collega's wel eens vreemd tegenaan gekeken. Voor mij betekende het een andere benadering van de patiënt en een verruiming van mijn werkveld." Aan dat werk komt nu een eind. Vorige week dinsdag had hij zijn laatste werkdag en hing hij de stethoscoop aan de wilgen. Vrij dag was er een drukbezochte afscheidsreceptie in Asteria. "En dan de eerste paar maanden even niets." Hobby's heeft hij voldoen de. Een partijtje golf, zich met de Lions inzetten voor het goede doel en Mars en Mercurius, een vereni ging met voornamelijk oud-militai ren die gezamenlijk een netwerk vormen waarbinnen informatie en ondersteuning wordt uitgewis seld. "Daarmee komen we eens in de maand bij elkaar." "Een van de veelgehoorde complimenten is dat hij altijd een luisterend oor had voor zijn patiënten. Nu hoop ik dat bij hem te vinden", besluit zijn echtgenote gekscherend. Uw bijdrage is van harte welkom! Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Venraynaar Cor Bijl is zondag middag op 68-jarige leeftijd over leden. Tijdens de jaarlijkse wijk- dag van de wijk Brukske werd Bijl vorig jaar nog benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Cor Bijl was vanaf het aller eerste moment betrokken bij het wijkplatform in Brukske, dat in 1991 begon als wijkpanel en in 1994 officieel werd opgericht. Hij vervulde steeds functies in het bestuur van het wijkplatform. Ook was de Venraynaar al vele jaren voorzitter van het wijkradenover- leg.Tevens was hij een actieve vrij willige medewerker van het wijk centrum. Vanaf het begin van het wijkplatform zette hij festivals en bijeenkomsten op touw in Bruks- ke, met als doel verbroedering van alle groeperingen in de wijk. Bijl was verder initiatiefnemer van het Huiskamerproject, dat al jaren is gevestigd in wijkcentrum de Kiosk, en van het Wijkinformatie- punt in Brukske. Nick Poels gaat op zondag 12 april vanaf 20.00 uur deelnemen aan de Achmea Kennisquiz. Poels komt uit Venray en zit momenteel in de brugklas. Hij volgt tweetalig vwo op scholengemeenschap Ste vensbeek. Deze zondag gaat hij de strijd aan gaan met vijf andere brugklassers uit Limburg en strij den om de finaleplaats voor Lim burg tijdens de landelijke finale. Behalve voor een plaats in de landelijke finale strijden de kan didaten ook voor een computer. Voordat de kinderen in de uitzen ding terecht komen moeten ze eerst een test op internet maken. De honderd havo/vwo-brugklas- sers die deze test het beste heb ben gemaakt worden geselecteerd en samen met een van de ouders uitgenodigd naar de studio in Aalsmeer. Daar moet dan nog een test worden gemaakt. De zes beste daarvan komen dan in de uitzen ding. Poels gaat zondagavond de strijd aan met de vijf beste havo/ vwo-brugklassers van Limburg. Basisschool De Stek uit Cas- tenray heeft de scholenprijs van Kies Techniek gewonnen. Vorige week kregen de leerlin gen van De Stek de prijs over handigd. Jaarlijks mogen leerlingen van de basisscholen een ontwerp maken dat gerelateerd is aan het thema. Dit jaar stond Kies Tech niek, gehouden bij Norbert Den- tressangle op Smakterheide, in het teken van transport. Opdracht was om een eigen transportmid del te ontwerpen en te bouwen. De jury koos het ontwerp van De Stek als beste ontwerp. De tweede prijs was voor de basisschool uit Geijsteren, de derde prijs ging naar Tienray. De leerlingen krijgen een uitstapje naar TechnoPromo in Cuijk. Tijdens de prijsuitreiking werden ook prijzen uitgereikt door de deelnemende bedrijven. Kies Techniek telde dit jaar met 27 bedrijven een recorddeelname. Bij de meeste bedrijven mochten de kinderen opdrachten uitvoe ren waaraan ook prijzen ver bonden waren. Verder heeft een kinderjury tijdens Kies Techniek de bedrijven beoordeeld. Dit jaar kwam Interal als beste bedrijf uit de bus. Interal TC. Dit Venrayse bedrijf maakt trusssystemen en had op Kies Techniek een BMX- cyclingbaan staan. Dit parcours is vorig jaar door Interal speciaal vervaardigd voor youtech, een ini tiatief van de bedrijfstak metaal en elektra om techniek onder de aandacht van de jeugd te brengen. Volgend jaar is Kies Techniek op 11, 12 en 13 maart. Het gastbedrijf is dan Blitta. Terugkomst Originele Venray www.rooynet.nl Onterechte subsidie jongerenorganisaties "Ik zal vooral mijn patiënten missen Bankrekeningnummer 1410.47.836 ten name van Stichting VAAT'69 Dit najaar zal een replica van het oude Henscheniusbeeld geplaatst worden op het gelijknamige plein. Dat plein zal in het kader van Centrum op de schop vol ledig heringericht worden. Vaat '69, een groep Venraynaren, heeft een stichting opgericht om het beeld te bekostigen. Het nieuwe beeld is een replica van de Hensche nius die in de nadagen van 1944 onherstelbaar werd beschadigd door het oorlogsgeweld. De his torie van het beeld gaat terug naar 1860, bijna 150 jaar geleden. Op 26 september van dat jaar werd een beeld onthuld dat vervaardigd was door atelier Cuypers en Stolzenberg uit Roermond. Het beeld bleek van inferieure kwaliteit en bleek niet bestand tegen weer en wind. Twintig jaar later, 11 september 1881, op de 200e sterfdag van Henschenius, werd een nieuw beeld onthuld. Initiatiefnemer voor dit beeld was pastoor van Haeff van de Grote Kerk. Ook de gemeente Ven ray droeg fors bij aan het beeld, dat tot oktober 1944 ongeschonden bleef. Na de oorlog werd door het aannemersbedrijf Nelissen in 1957 het huidige beeld geschonken dat nu nog op het plein staat. Het beeld is in de loop der jaren enige malen verplaatst geweest en heeft ook diverse restauraties ondergaan. Het huidige beeld werd niet door iedereen even fraai gevonden en stemmen, om een replica van het oude beeld te herplaatsen, kregen steun van Vaat '69. Het huidige beeld krijgt een plek in het Oda- park terwijl de Limburgse kunstenaar Sten Lins- sen bereid is gevonden een zo natuurgetrouwe kopie van het oude beeld te vervaardigen. "Maar de realisatie van het beeld kost geld", laat Theo Michiels van Vaat '69 weten. "De kos ten worden op ongeveer 50.000 euro geraamd. Hiervoor zijn we een actie gestart en we hebben inmiddels diverse giften binnen. Maar nog lang niet voldoende. Onze actie is erop gericht om de Venraynaren zoveel mogelijk het gevoel te geven dat dit hun beeld is en niet zomaar een kunstwerk. Giften van particulieren zijn daarom ook van harte welkom. Daarnaast zullen we bin nenkort ook het Venrayse bedrijfsleven gaan be naderen voor een bijdrage." Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Thema Venrayse Monumenten: St. Josefkapel, Smakt HET □IBITftAL EEHEUEERJ \JF\fU UEOJRflV

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9