Forse uitbreiding Nijsen Granico in Veulen Opvoeden van kinderen is zo gemakkelijk nog niet 'Geen zorgen over Floriade' Albionstraat krijgt twee veilige oversteken Subsidie voor St. Petrusmolen Paterskerk zonder pastoor t SP SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 9 april 2009 - Pagina 3 Verplaatsing naar bedrijventerrein financieel onhaalbaar Nijsen Granico heeft grote uitbreidingsplannen. Het Veulense bedrijf wil in de periode tot 2020 een nieuwe fabriek met loodsen bouwen plus een vergistinginstalla- tie. De gemeente Venray wil meewerken aan de plannen, maar heeft eerst bekeken of verplaatsing naar een bedrij venterrein geen betere oplos sing is. Uiteindelijk is hiervan afgezien, zodat Gijsen Granico toch op de huidige locatie aan de Veulenseweg verder kan groeien. Het bedrijf heeft zich de laatste jaren steeds verder ontwikkeld in het produceren van veevoeders en de recycling van restanten uit de voedselindustrie. Het is zelfs groter geworden dan volgens het bestemmingsplan uit 2000 is toegestaan. Nijsen Granico telt momenteel zestig fulltime banen. De uitbreiding betekent een toe name van tien tot vijftien arbeids plaatsen. De technologie wordt steeds hoogwaardiger zodat ook moeilijk verwerkbare producten voortaan gerecycled kunnen wor den. Het motto is 'afval is voedsel' Waarbij bij- en restproducten van de levensmiddelenindustrie weer waardevol worden. Op een aange kocht perceel wil het bedrijf in de verdere toekomst een vergisting- installatie oprichten voor de ener gieproductie. Vanaf 2006 zijn er al plannen voor uitbreiding. Vanwege de impact voor de omgeving zijn er heel wat gesprekken met de gemeente Venray gevoerd. Daarin is ook een mogelijke verplaatsing naar een bedrijventerrein bespro ken. De gemeente vindt dat zo'n grote industriële activiteit eigen lijk niet past in het buitengebied. Maar gezien alle investeringen die al zijn gedaan, blijkt een ver- huizing in bedrijfseconomisch opzicht onhaalbaar. Een splitsing is vanwege de logistiek en de extra vervoersstromen evenmin wenselijk. Op de huidige plek zijn nauwelijks of geen verkeerspro blemen. Bij de gemeente zijn er in elk geval geen klachten bekend. De gemeente staat nu op het punt medewerking te verlenen. Nijsen Granico kan de bouwaan- vragen indienen. Dat moet het bedrijf ook nog doen voor de ille gale bouwwerken die in de loop der jaren zijn verschenen. Zo zijn er tijdelijke silo's en een loods bij gekomen. Er zijn twee aangrenzende percelen illegaal bij het bedrijf getrokken. Veulenseweg 16 heeft een agrarische bestemming, maar wordt gebruikt voor de opslag van materialen en er is een bezinkvij- ver aangelegd. Ook het perceel Veulenseweg 18 heeft een agrari sche bestemming. Hier staat een opslagloods voor grondstoffen met een koelcel. Tevens is er een opslagruimte in de buitenlucht. De oude varkensstal is twee jaar geleden gesloopt. Het bestemmingsplan moet ver ruimd worden, zodat alle uitbrei dingen erin passen. Belangrijk is dat de milieutechnische gevolgen goed in kaart worden gebracht. De uitbreiding gaat ten koste van de bestaande parkeerplaats. Omdat de behoefte aan parkeer ruimte alleen maar zal toenemen, wordt aan de noordzijde een nieuwe parkeergelegenheid inge richt. Door de toenemende bedrij vigheid moet er een tweede inrit komen. De woning Veulenseweg 22 zal gesloopt worden voor deze inrit. Tussen beide inritten in ligt een bedrijfsweg. De woning Veu- lenseweg 16 wordt de bedrijfswo ning van het mengvoederbedrijf. Het bedrijf moet met een brede, groene singel in het landschap worden ingepast. Aan de west zijde (bij Veulenseweg 22) wordt de bestaande groenzone op de gemeentegrond doorgetrokken. Aan de voorzijde komt het groen op de eigen locatie. Aan de oost zijde (Veulenseweg 16) 'verdwijnt' de opslagvoorziening straks in het groen. De bomenrij aan de voor zijde langs de Veulenseweg wordt doorgetrokken. Aan de achterzijde is de komst van de groene singel afhankelijk van de gefaseerde uit breiding. De gemeente stelt ook eisen aan de verbetering van de uitstraling van het bedrijf. Dit geldt vooral voor de gevels van de hoogste gebouwen en de aanblik vanaf de straatzijde. Er moet een goede samenhang komen tussen de gebouwen. De hoogste staan op het middenterrein met de lage re bebouwing aan de randen. Aan de kant van de Veulenseweg mag geen nieuwe bebouwing komen. IKRA helpt allochtone ouders iv. >ta Opvoeden is zo gemakkelijk nog niet. Vaak kunnen ouders bij het opvoeden van hun kin deren op de een of andere manier wel een steuntje in de rug gebruiken. Karima Dimou- ni (34) en Kamelya Ertürk (35) van project IKRA organiseren in samenwerking met andere organisaties bijeenkomsten en thema-avonden om ouders en gezinnen van informatie te voorzien. (door Sanne Claessens) De naam IKRA betekent letter lijk 'leer'. Het project richt zich op de allochtone gemeenschap en wil haar ondersteunen in het leren met elkaar, leren van elkaar en vooral het blijven leren. Het doel van Karima en Kamelya, die dit project in het voorjaar van 2008 startten, is de participatie van Venrayse allochtone ouders. Hierbij richten zij zich vooral op opvoeding en onderwijs. Niet alleen voor allochtone ouders, maar voor alle Venraynaren gezin nen, is het vaak een ingewikkelde zaak om op de juiste plek de juiste hulp en ondersteuning hierbij te krijgen. Want waar moet je precies zijn en wie kan je helpen als je al zover bent om om hulp te vragen? En nog belangrijker, wat zijn de hulpvragen van ouders en opvoe ders? Op dit moment is Venray bezig om een 'Centrum Jeugd en Gezin' te realiseren. Een centrum waar iedereen terechtkan met vragen rondom kinderen tot 23 jaar. Momenteel kun je hiervoor terecht bij bijvoorbeeld de jeugdzorg, de maatschappelijk dienst of het consultatiebureau, maar volgens de dames vallen ondanks de inzet van deze instanties nog te veel kinderen buiten de boot. "Mensen weten niet precies welke instantie wat voor hen kan betekenen. Bij het woord jeugdzorg denken veel (allochtone) ouders direct aan het afpakken van je kinderen. Het is daarom belangrijk dat er meer informatie komt en dat er geluis terd wordt naar wat zij belangrijk vinden", aldus Karima Dimouni. Dat is dan ook meteen het ant woord op de vraag waarom het project IKRA gevraagd is door organisatie K2 om op donderdag 16 april (19.30 uur in het gemeen tehuis) een informatieavond te organiseren over de komst van het Centrum Jeugd en Gezin, speciaal gericht op allochtone ouders. Tijdens deze avond, in de vorm van een debat, worden ouders en opvoeders ook in de gelegenheid gesteld om te laten horen wat voor hen belangrijk is. "We willen meer bekendheid rondom het nieuwe centrum cre- eren en nagaan wat de behoefte van de ouders zijn. Daar draait het straks uiteindelijk om. Willen ze een website, een loket en op wat voor manier willen ze hulp? Hope lijk wordt hierdoor de drempel straks ook lager voor mensen om om hulp te vragen", legt Kamelya Ertürk uit. Het is de bedoeling dat het Centrum Jeugd en Gezin een plek wordt waar iedereen, ieder een die met de opvoeding van kinderen te maken heeft, met zijn vragen terechtkan en direct door verwezen kan worden naar de juiste instanties. Dit voorkomt dat verschillende organisaties langs elkaar heen gaan werken, waar door de hulp dus direct en doel treffender zal zijn. Een tweede bijeenkomst, met als onderwerp pleeggezinnen onder allochtone ouders, wordt een dag later, op vrijdag 17 april, gehouden. Project IKRA heeft in samenwerking met het Provinciaal Platform Minder heden (PPM) deze avond geor ganiseerd om meer informatie te verstrekken over de pleegzorg bin nen de allochtone gemeenschap. "Voor deze bijeenkomst zijn een imam en een pastoor uitgenodigd om mee te komen praten over het onderwerp. Het geloof is voor veel mensen een belangrijk onderdeel en dat maakt het belangrijk om te weten hoe verschillende geloven tegen de pleegzorg aankijken", aldus Karima. Deze avond staat los van de bijeenkomst een dag eer der, maar ook rondom dit onder werp is behoefte aan informatie. Er vindt ook nog een derde the mabijeenkomst, op zondagmiddag 26 april, plaats. In samenwerking met FilmFactory worden moeders en dochters (vanaf 12 jaar) uitge nodigd om samen te komen kij ken naar een film en aan de hand daarvan samen te praten. Onder de naam 'Hé Mam, Vertel Eens' worden in de film actuele onder werpen, zoals internet, drugs en loverboys behandeld. Voor doch ters is het vaak moeilijk om met hun moeders hierover te spreken. "Maar andersom geldt dat net zo goed", vertelt Kamelya, "voor moe ders is het net zo lastig om hun dochters over zulke onderwerpen aan te spreken. Toch is het juist zo van belang om het contact tus sen beiden te stimuleren." Deze middag zal Laïla Abid, bekend van het NOS-Journaal, de rol als dag voorzitsters voor haar rekening nemen. Het mag duidelijk zijn dat de Het doel van Karima Dimouni (l) en Kamelya Ertürk van pro ject IKRA is de participatie van allochtone ouders. dames van project IKRA op ver schillende manieren bezig zijn om de (allochtone) ouders van Venray te voorzien van informatie over opvoeden en de plekken waar ze zich kunnen melden voor onder steuning. Donderdag 16 april om 19.30 begint de eerste bijeen komst in het gemeentehuis. Eerder dit jaar, in januari, organiseerden zij al met succes een themavond genaamd 'Opvoeden anno 2009'. Voor meer informatie over project IKRA kunt u terecht op de web site www.stelcom.nl. De gemeente Venray maakt zich absoluut geen zorgen over de voortgang van de bouw van de toonaangevende gebouwen die op het Floriadeterrein in Venlo moeten verrijzen. Dat zegt burgemeester Jos Waals. De provincie Limburg en de gemeenten in de regio Venlo wil len tientallen miljoenen euro's investeren in de panden, om te voorkomen dat ze niet klaar zijn voor de opening van de wereld tuinbouwtentoonstelling in 2012. Door de economische malaise heeft zich nog geen enkele inves teerder gemeld voor de bouw van drie prestigieuze projecten: de Innovatietoren (een modern gebouw met kantoren en labora toria), een ontvangstgebouw en de Villa Flora (een 'kantorenkas' van circa 45 meter hoog en 2,4 hectare groot die zijn eigen ener gie opwekt). Het is de bedoeling dat de gebouwen na de manifes tatie blijven staan en onderdeel worden van Greenpark Venlo. De provincie wil in ruil voor de inves teringen wel dat kennisontwikke ling een belangrijke plaats krijgt op de Floriade. De regio hoopt op die wijze iets structureel over te houden aan de wereldtuinbouw- manifestatie. Algemeen directeur Paul Beck van de Floriade laat weten het besluit omtrent de rea lisatie van de permanente gebou wen met het volste vertrouwen tegemoet te zien. "De partijen die verantwoordelijk zijn voor de realisatie van de permanente gebouwen voor Venlo GreenPark, te weten Regio Venlo en provin cie Limburg, zijn voornemens te investeren in de gebouwen. Dit is voor de Floriade een positief besluit." Beck verklaart verder weten dat er geen sprake is van uitstel of afstel van de wereldtuin bouwtentoonstelling. "Een even tuele suggestie dat de deadline van 2012 niet gehaald zal wor den, is wat ons betreft niet aan de orde."Op 5 april 2012 opent de wereldtuinbouwtentoonstel ling haar deuren. "We zitten als organisatie volledig op koers en werken hard aan de realisatie van het evenement, dat is onze verant woordelijkheid. Het terrein is nog dit jaar gereed, de aanleg van de diverse paviljoens uit het buiten land en vanuit de tuinbouwsector kan in 2010 van start gaan. De plannen die er liggen maken het enthousiasme alleen maar groter", aldus Paul Beck. Aanpak verkeersknelpunten Leunen van 20 april tot begin juni De dorpsraad is al een paar jaar in de weer om de verkeers knelpunten in Leunen aan te pakken. Binnenkort starten de werkzaamheden zodat de kom van het dorp veel verkeersvei liger wordt. Vanaf maandag 20 april gaat wegenbouwer BAM aan de slag. Begin juni - voor de kermis - zijn de werkzaam heden afgerond. Afgelopen donderdag hield de gemeente Venray een informatie avond voor omwonenden. Die werd niet, zoals gebruikelijk, in het dorp zelf gehouden, maar in een zaal van De Witte Hoeve in Venray. "We hadden deze avond graag bij u in Leunen willen doen", zei projectleider Martijn Schreven. "Maar helaas was er geen ruimte in het gemeenschaps huis. Oh, is er in Leunen ook een café? Excuses, daar hebben we niet aan gedacht..." Schreven ver telde dat de dorpsraad in 2007 het rapport van Veilig Verkeer Nederland aan de gemeente had aangeboden. Na enkele gesprek ken was in juni 2008 het ontwerp klaar. Vorige week dinsdag is de opdracht gegund aan BAM Wegen, het bedrijf dat onlangs ook de rotonde op de Leunseweg onder handen nam. DRUK De Albionstraat is de drukke verbindingsweg die midden door het dorp loopt. Om het overste ken veiliger te maken, komt er ter hoogte van de Kapelweg een plateau met een zebrapad. "Want alleen een zebra is te weinig", zei Martijn Schreven. "Er moet tevens een verhoging komen die dient als snelheidsremmer. Want dit is het grootste knelpunt in Leunen. Deze oversteekplaats wordt ook veel door schoolgaande kinderen gebruikt." Er komt ook een zoge heten middengeleider zodat de Albionstraat op dit punt via een tussenstop kan worden overge- stoken.Tevens worden de beide bushaltes verplaatst naar een plek naast het plateau. Zodat de passa giers direct veilig de straat kunnen oversteken. De huidige bushaltes worden ingericht als parkeergele genheid. OVERSTEEK De oversteek van de Gussen- straat naar het tankstation is even eens onveilig. Om het autoverkeer af te remmen, komt er een slinger in de weg. Ook hier kunnen de voetgangers de Albionstraat in twee fases oversteken. "Dit is een druk punt. Voor velen is het lastig de Albionstraat veilig in één keer over te steken", zei de project leider. Er zijn nogal wat klachten over automobilisten die op hoge snelheid van en naar het tanksta tion rijden. Om dit te voorkomen komen er inritdrempels voor beide toegangen. De werkzaam heden aan de Albionstraat duren circa drie weken. De aannemer kan vanaf maandag 20 april begin nen. Gedurende deze periode wordt de weg afgesloten en wordt het verkeer omgeleid via de A73. "Dat is alleen voor mensen die de weg niet kennen. Inwoners van Leunen zullen de A73 echt niet gebruiken. Die vinden hun weg wel op een kortere manier", aldus Schreven. De bussen van Veolia moeten tijdelijk een andere route nemen. Richting Venray rijdt de bus via de Brienshoekweg en de Molenhofweg en in de richting van Castenray wordt de Zuivel- weg, Enge Steeg en de Catharina- straat als omleiding genomen. Aan de Brienshoekweg en de Cathari- nastraat komen tijdelijke haltes. SCHOOL Fase twee is de Kapelweg en de omgeving van de school. De Kapelweg wordt ingericht als schoolzone, zoals al bij meer Ven- rayse scholen is gebeurd. Het voet pad langs de kerk en de woning van de pastoor is veel te smal. Het gevolg is dat de schooljeugd vaak over het plein loopt. Om voortaan Eigenaar Gerard Stoks krijgt van de gemeente Venray een subsidie van 8.651 euro voor het in stand houden van het rijksmonument St. Petrusmo len. De nieuwe verordening voor Venrayse monumenten en cultuur historische waarden is per 1 maart 2009 in werking getreden. De eigenaar van een rijksmonument kan een bijdrage krijgen van maxi maal 10 procent van de door de Rijksdienst voor Archeologie, Cul tuurlandschap en Monumenten (RACM) goedgekeurde subsidie. Het maximale bedrag is 10.000 euro. Voor de St. Petrusmolen is een meerjarig onderhoudsplan opgesteld. Een goede staat van onderhoud is nodig om dure res tauraties achteraf te voorkomen. De werkzaamheden worden gedu rende de onderhoudsperiode van vijf jaar uitgevoerd. De Rijksdienst heeft het onderhoudsplan gecon troleerd en akkoord bevonden. De restauratiekosten voor de periode van 2007 tot 2012 zijn vastgesteld op 86.508 euro. De RACM draagt 30.000 euro bij in de restauratie. De molen heeft de status van rijksmonument en is voor Venray gezichtsbepalend, vooral vanuit de richting van Deurne. De molen is, volgens de gemeente, een cul tuurhistorische attractie. Naast bezichtigingen zijn er excursies van scholen waarbij de werking van de molen aan de kinderen wordt uitgelegd. In de aanloop naar de eerste communie neemt de molenaar met zijn molen deel aan het project 'van graan tot brood'. Om de communicanten en andere bezoekers veilig te kun nen ontvangen, moeten enkele verbouwingen worden gdaan van wege de Arbowet. Ook moet een uitstekende balk onder de kap vervangen worden zodat de molen in de wind kan worden gedraaid. Het college heeft besloten 8.651 euro toe te kennen. Sinds het vertrek van aal moezenier De Graaf Woutering naar Horst, zit de Paterskerk voor het eerst zonder vaste priester. Het bisdom Roer mond heeft het kerkbestuur laten weten dat voorlopig niet op een opvolger gerekend hoeft te worden. Waarschijnlijk is voor de Pater- kerk zelfs het pastoorloze tijdperk aangebroken. Het priestertekort gaat niet aan Venray voorbij. Dia ken Van Dierendonck is een dag in de week beschikbaar voor de twee Venrayse parochies (Grote Kerk en Paterskerk). De diaken is werkzaam voor de afdeling jeugd en jongeren van het bisdom. In de Paterskerk zal Van Dierendonck voortaan alle doopsels doen. Hij verzorgt de huwelijksvoorberei dingen en assisteert bij huwelijks missen. Om het andere weekend assisteert hij in de Paterskerk en eens in de maand houdt hij de preek. De andere pastorale werkzaam heden en de heilige missen wor den opgevangen door het pries terteam van Venray. Het maken van afspraken en het regelen mis sen loopt voortaan via de admi nistratie. Het aantal missen in de Paterskerk blijft ongewijzigd. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching veilig van en naar de Albionstraat te lopen, komt er een trottoir van 1,80 meter breed. Ook voor de school komt er een breder voet pad, zodat de auto's niet meer zo dicht tegen het schoolhek kunnen staan. Tussen de kerk en de school komt een lager plateau om het verkeer af te remmen. De derde en laatste fase is de Van Berlostraat, waar twee voetpaden komen. Eentje vanaf Pascherhof en de andere vanaf Beckershof. Gelijktijdig met de wegwerkzaamheden wordt de verouderde straatverlichting van de Kapelweg en de Albionstraat vernieuwd. Er komen nieuwe, lagere masten die wit licht geven. 's Nachts wordt de verlichting iets gedimd. De bewoners moeten er rekening mee houden dat tijdens de werkzaamheden de woningen niet altijd met de auto bereikbaar zijn. "Geen eenheid over woningbouw Leunen" Hij kreeg een halfjaar de tijd om te bekijken of woning bouw op twee kavels aan de Molenhofweg en een aan de Albionstraat in Leunen moge lijk is. Wethouder Hans Teu- nissen (Lokaal Aktief) kan ech ter melden dat het hem niet gelukt is om tussen provincie, dorpsraad en de grondeige naren Van Ool, Strijbosch en Swinkels 'een eenheid te sme den'. Dat gaat hij de fracties in de commissie Stedelijke Ont wikkeling deze maand vertel len. "Die moeten zich nu maar over deze kwestie uitspreken", aldus Teunissen. Van Ool, Strijbosch en Swinkels willen dolgraag een woning neer zetten op hun perceel. Maar dat mag niet van gemeente en provin cie omdat het bestemmingsplan de bouw verbiedt. De kwestie sleept al jarenlang. De meeste par tijen in politiek Venray willen dat er toch naar een opening wordt gezocht. Hoewel de gemeenteraad in december 2007 nog de ruimte lijke visie van Leunen heeft vast gesteld. Daarin staat dat de Molen hofweg niet verder bebouwd mag worden, zodat de groene buffer tussen Leunen en Venray open blijft. De dorpsraad staat achter de ruimtelijke visie. Wijziging van het bestemmingsplan zal niet zo eenvoudig zijn, omdat dit haaks staat op het gevoerde beleid van de laatste jaren. Ook de ruimte lijke visie spreekt niet in het voor deel van de bouwers. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) I i. V INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3