Peter Nel en Koester uw Monument Jeanne 25 jaar bij De Springplank féj&vfae>y\t>e>n'trvH Prettige Paasdagen Honderddertigste jaargang - week 15 - donderdag 9 april 2009 WBE-voorzitter Jan Loonen: "Wildbeheerders zijn natuurliefhebbers" Op de eerste zaterdag van april houden overal in Neder land de Wild Beheer Eenheden - de vroegere jagersverenigin gen - de jaarlijkSe wildteldag. Het begon ooit met de reetel ling. Niet alleen de jagers maar ook de critici wilden wel eens weten welk en hoeveel wild er leeft in bos, hei of open veld. Zaterdagochtend was het om half zeven in alle vroegte ver zamelen bij de Endepoel in Merselo. Vanaf die locatie trok ken de leden van de Venrayse WBE in vijf groepjes eropuit om de jachtvelden rond Mer- selo en Ysselsteyn te inspecte ren. Verslaggever Jan Leijsten ging met Jan Hoedemakers, Camile Peters en Boy Vermeulen op pad. Het blijkt dat de jacht in ons land weer aan populariteit wint. Wild Beheer Eenheid Venray-west (Merselo, Ysselsteyn en Veulen) telt zestig leden. Landelijk zitten de cursussen met zo'n zeshon derd personen volgeboekt. Dit is zowel een theoretische als een praktische opleiding. Er wordt geschoten met kogels en hagel waarbij uiteraard de veiligheid vooropstaat. "In Nederland is het met de jachtwet goed geregeld", zegt Jan Hoedemakers. Zo wordt het wapen altijd opgeborgen in een afgesloten wapenkast. Er is vergelijkingsmateriaal uit voor gaande jaren. Het blijkt dat hier bijna tweehonderd vossen wonen. Dit mogen er, volgens de jagers, beslist niet meer worden. Daarom wordt 'Reinaerd' in de Venrayse jachtvelden actief bestreden. De ree heeft in deze omgeving geen natuurlijke vijand zodat het aantal ook wordt 'gereguleerd'. Zaterdag is er bijzondere aandacht voor de haas, die niet meer zo vaak is waar te nemen in het rijk van de Piël- hazen. Veel minder dan het konijn, fazant of patrijs. Ook de houtduif en de wilde eend komen nog veel vuldig op de telformulieren voor. Nog voor half acht worden op de Bakelsedijk de eerste houtdui ven gesignaleerd. Ze zijn ook te zien in de Testrik, onder Merselo. Dit is nog een mooi stukje onge repte natuur. "Vijfentwintig jaar geleden kreeg je ze op deze plek niet eens geteld", vertelt Hoede- makers. "En nu krijgen we er maar zes te zien." Mogelijk dat de lichte mist ervoor zorgt dat er niet veel duiven in de lucht zijn. De ruilver kaveling heeft er volgens Hoede- makers ook geen goed aan gedaan. "Je moet de imkers eens horen klagen. Veel bijenvolken zijn hier volledig verdwenen." Bij het Defensiekanaal bespeu ren de geoefende ogen een viertal eenden. Het is al jaren geleden dat de kievit, wulp, kemphaan, grutto en tureluur hier in groten getale aanwezig waren. De kievitseieren zijn voor de kraaien een ware deli catesse. We passeren een dassen- burcht van zeker honderd meter lengte. Plotseling, nabij de Ballon zuil, lopen er twee reeën. Boy Ver meulen valt het op dat de ligus terbessen zeker zo'n twee weken later bloeien dan normaal. Op de plek waar vorig jaar zes konijnen zijn waargenomen, worden er nu achttien geteld. Maar nog steeds geen spoor van de haas. "Hazen zie je ook meer in de polder", weet de ervaren Hoedemakers. "Konijnen tref je vooral aan waar het meer 'rotzooi' is." Tevens valt het de kenners tegen geen enkele patrijs aan te treffen. Voorzitter Jan Loonen vertelt dat het geweer voor zijn club van ondergeschikt belang is. "Het is juist fantastisch om op enkele meters afstand van een groepje reeën te staan. We zijn niet alleen wildbeheerders, maar ook natuur liefhebbers." Op het vliegveld werden half maart nog 32 reeën geteld. Dat waren er een kwart minder dan vorig jaar. De ree is een omnivoor. Deze alleseter graast niet maar is tuk op een plantje of het topje van een boom. Ze laten zich vooral 's ochtends vroeg of 's avonds laat zien. We zien enkele kieviten en de grotere kraai. Iemand heeft ooit gezien dat vier kieviten vechtend tien kraaien verdrongen. De ekster laat het ook nog opvallend afwe ten dit in tegenstelling tot de bui zerd die fraai in de lucht hangt. Alle tellingen werden zaterdag nog door secretaris Lei Swinkels per computer doorgegeven naar Arnhem, waar de KNJV (Koninklij ke Nederlandse Jagers Vereniging) zetelt. Het wildbeheer is erop gericht de populaties optimaal in stand te houden, zodat de schade aan bos en land zo minimaal mogelijk is. Overbevolking werkt negatief op andere soorten. Zoals de vos die veertig procent van de eieren van de weidevogels opeet. Of de holenduiven en de houtduiven die tot in september de slatelers vaker moedeloos maken. Op de haas, het konijn en de vogels fazant, hout snip, wilde eend en patrijs mag het langst in het seizoen gejaagd Drie leden van de Venrayse WBE in actie tijdens de wildtel dag. Jo van de Broek tuurt door zijn verrekijker, naast hem Peter Fleurkens en links Alex Willems. worden. Volgens Swinkels zijn er in Venray nog geen wilde zwijnen. "Ze leven dichtbij in het Duitse grensgebied. Vergeet niet dat een wild zwijn 's nachts gemakkelijk 25 kilometer kan afleggen.. Ik ga er niet voor naar Duitsland, maar ik zou wel eens een keer een zwijn willen afschieten." In het buurt van het vliegveld schijnen ze wel eens gesignaleerd te zijn. Uit de eerste indrukken van de telling blijkt dat het aantal kraaien stabiel is gebleven. Er zijn minder eksters, wat mede komt door de opmars van de havik. Swinkels heeft wel eens haviken geringd en gechipt. De Venraynaar houdt nu vijf roofvogelnesten met eieren in de gaten. In augustus vliegen ze uit. Er blijken liefst achttien kraamburchten van dassen en 21 van vossen bewoond te zijn. Per vossenpaar komen er zo'n vijf jon gen. De leden van de WBE hebben alles weer in kaart gebracht. Met deze gegevens kan het evenwicht in de natuur een handje geholpen worden. Dertig bewoners hebben met hun kinderen, medewerkers van gemeente, NLW en Synthese de speelplek aan de Etude- en Ouver turestraat in de wijk Brukske in Venray opgeknapt. Dit initiatief is vorig jaar door bewoners geno men, omdat men voor de kinderen graag uitbreiding en vervanging van de speeltoestellen wilde en een oplossing zocht voor het dum pen van zwerfafval in de struiken bij het speeltuintje. In overleg met de gemeente en Synthese is deze wens opgenomen in het project Samen Doen! uitgevoerd.Zo zijn er een aantal nieuwe bomen geplant, een betegelde fietsbaan aange legd, nieuwe toestellen geplaatst, knikkerpotjes aangebracht en een hinkelbaan gemaakt. Al eerder zijn door de gemeente de strui ken verwijderd. In de komende weken wordt de speelplek ver der afgewerkt. Er wordt nog een speeltoestel bij geplaatst en er wordt gras ingezaaid. Niet alleen de kinderen genieten nu van hun nieuwe speelplek, maar ook de ouders en andere bewoners heb ben er een prettige ontmoetings plek voor terug gekregen om wat zomerse uurtjes met elkaar door te brengen. Wie een idee of pro bleem heeft met betrekking tot Brukske kan contact opnemen met opbouwwerker van Synthese Venray Diana Ummels via tele foon (0478)517348 of via e-mail d.ummels@synthese.nl. In de loop der eeuwen hebben talrijke kunstenaars uitdrukking gegeven aan het lijden van Jezus aan het kruis. In de loop van de tijd heeft de manier van uitbeel den zich ontwikkeld en hebben kunstenaars elkaar beïnvloed. In dat verband schenken wij in deze Goede Week aandacht aan een wegkruis in Wanssum. Op de foto links en rechts het wegkruis op de hoek van de Venrayseweg en de Geijsterseweg. Vermoedelijk vroeg 1900 werd er een wegkruis geplaatst aan de Venrayseweg, ongeveer ter hoogte van de west gevel van het huidige restaurant De Schellaert. Dat is het gebouw van het voormalige naoorlogse gemeentehuis van Wanssum. Rond 1955-1956 kwam er op initiatief van burgemeester G. Rutten een nieuw kruis, ter vervanging van het door de oorlog vernielde Hagelkruis. Het werd geplaatst op de plek waar het momenteel nog altijd staat, namelijk aan het begin van de Geijsterseweg. Het is een hoog houten kruis met een kera miek corpus, bevestigd op een van hardstenen keien gemetseld voet stuk en omgeven door opgaande sierheesters. "Het is een kruis naar een bekend schilderij van Mat thias Grünewald", weet inwoner Huub Rutten zich anno 1992 nog te herinneren. De Duitse schilder en architect Matthias Grünewald (ca. 1470-1528), schilderde zijn beroemdste werk het Isenheimer altaarstuk in de jaren 1512-1516. Dat in opdracht van het Antonie- tenklooster van Isenheim, een plaats nabij Colmar (Elzas, Frank rijk). Het altaarstuk of retabel van Grünewald is een veelluik. Afhankelijk van de positie van de scharnierende luiken kunnen drie verschillende aanzichten getoond worden. In de situatie met de lui ken gesloten is op het middendeel van het altaarstuk een tafereel van de kruisiging van Jezus te zien (een fragment daarvan midden op de foto). De stijl van Grünewald is monumentaal en realistisch, ech ter in het tafereel van de kruisi ging heeft hij vormen en kleuren dusdanig toegepast dat er sprake is van een expressionistisch werk. Hij heeft daarmee de kruisiging wreder uitgebeeld dan in die tijd gebruikelijk was. Het altaar stuk bevindt zich in het Musée d'Unterlinden in Colmar, waar het jaarlijks duizenden bezoekers trekt. Het is opmerkelijk dat het werk van Grünewald, zoveel jaar nadat het is gemaakt, in een geheel ander tijdperk en op een andere plaats, zoveel invloed heeft gehad en het wegkruis in Wanssum een bijzondere uitdrukking heeft mee gegeven. Wellicht aanleiding om dat wegkruis met andere ogen te bekijken. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen; Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wanssum en Wikipedia. SVM secretariaat: Beek- weg 62, 5815 CN in Merselo, e mail venraymonumentaal@live.nl. Een nietsvermoedende Jeanne Rommen is thuis verrast door haar collega's van jeugdvereniging De Springplank. In de veronder stelling dat ze door haar schoon dochter opgehaald zou worden, werd haar duidelijk gemaakt dat het bezoek verband hield met het feit dat zij 25 jaar bij de Spring- plank actief is. Na van de schrik bekomen te zijn, is het genieten geblazen van de meegebrachte jubileumtaart. Eind van dit jaar komt er nog een vervolg zijn op deze feest avond. In april 1984 kwam Rom- men de leiding bij de jongste groep versterken. In oktober 1991 kwam ze het bestuur versterken. Haar taak is het begeleiden van leiding en leden. Tevens is ze vice- voorzitter. Tussendoor verhuurt zij voor De Springplank sint- en pietenpakken en coördineert ze de werkgroep Sinterklaasavond. In 2001 nam ze de rol van penning meester op zich. De nieuwste keukens staan voor u opgesteld. Een zorgvuldig keukenassortiment tegen aangename prijzen. CoT 1e en 2e Paasdag gesloten Zorgvuldig keukenaSSoctjment tegen aangename prijzen EN MAAS L www.peternellenkeukens.nl De Hulst 9a Oostrum-Venray Tel. 0478-569328 Vroeg uit de veren voor jaarlijkse wildteldag Speelplek opgeknapt

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19