iHElSMilili Themaweek homeopathie en allergie Nieuwe directeur PEEL EN MAAS Wat is een +evenement? De komende tijd zult u regelma tig deze nieuwe term tegen komen. Een +evenement is een evenement dat (gedeelte lijk) in het teken staat van de gezamenlijke toekomst van de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en de dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray. Binnenkort vindt het eerste +evenement plaats. Wat de zestien dorpen van de nieuwe gemeente Horst aan de Maas in ieder geval duidelijk bindt, zijn de vele evenementen die hier het hele jaar door georganiseerd worden. Met het oog op de fusie per 1 januari 2010 staan veel eve nementen in het teken van de saamhorigheid van die zestien dorpen. Dat kan op verschillende manier tot uiting komen: een wedstrijd tussen dorpenteams, de uitreiking van een fusiegemeente bokaal of juist de samenwerking tussen zoveel mogelijk organi saties uit die nieuwe gemeente. Meestal zijn het bestaande, jaar lijks terugkerende, evenementen, maar in 2009 wordt ook een aan tal unieke evenementen georgani seerd die het predicaat ^evene ment' dragen. In december 2008 hebben de raden van Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum ingestemd met een initiatief voorstel om in 2009 en 2010 1 euro per inwoner beschikbaar te stellen voor het subsidiëren van evenementen die de integratie van de gemeenschappen in de nieuwe gemeente stimuleren. Op initiatief van de stichting Horst Promotie is in de loop van 2008 een werkgroep opgericht waarin vertegenwoordigers zitten van de betreffende zestien dorpen. De werkgroepleden zijn met name aangezocht vanuit hun betrok kenheid bij het organiseren van evenementen in hun dorp. In de meeste gevallen hebben de leden ook nauw contact met de dorps raden. Vanuit deze werkgroep is de stichting +evenementen ontstaan. Deze stichting heeft zich tot doel gesteld om de saamhorigheid in de fusiegemeente Horst aan de Maas te bevorderen door het 'opplussen' van evenementen. In bepaalde gevallen stimuleert de stichting de organisatie van nieu we evenementen die de saamho righeid in de nieuwe gemeente bevorderen. Hiervoor heeft men de beschikking over het budget dat de gemeenteraden hiervoor vrij gemaakt hebben. De stichting heeft inmiddels een groot aantal evenementen geselecteerd die in aanmerking komen voor het predicaat ^eve nement'. De extra kosten die de organisatoren moeten maken met het oog op de verleende 'plus' worden door de stichting ver goed. Daarnaast zorgt de stichting ook voor aanvullende publiciteit van de evenementen en voor zover gewenst kan de stichting ook adviseren in de organisato rische aanpak van evenementen. Op de fusiesite www.van4naar2. nl treft u een overzicht aan van de plusevenementen die tot nu toe geselecteerd zijn. Ook treft u hier informatie aan over de stichting +evenementen en de manier hoe een aanvraag in kunt dienen voor een +evenement. De +evenementen die de komende periode op stapel staan: 18 april Nightrun Powerman Horst (hard loopwedstrijd in centrum van Horst 's avonds voorafgaande aan de Powerman plus een spe ciale wedstrijdvoor dorpenteams (informatie www.powerman.nl), 19 april WK Vette Haas America (ludieke wedstrijden tussen vier teams waarbij men een jute zak (vette haas) naar z'n eigen honk moet spelen plus speciale dorpen wedstrijd fusiegemeente), 30 april Promsconcert Sevenum. Tijdens dit concert op Koninginnedag in het centrum van Sevenum wordt een talentenwedstrijd georgani seerd met als inzet de titel Beste jonge muziektalent uit de fusiege meente. Trio vijftig jaar lid Tijdens het Lenteconcert werden Wiel Clabbers, Twan Smeets en Wiel Franssen in het zonnetje gezet vanwege hun 50-jarig lidmaatschap van Fanfare Vriendenkring uit Swolgen. Wiel, Twan en Wiel woonden in hun jeugd vlak bij elkaar op de Osterbos, een buurtschap van Swolgen, en haalden wel eens gezamenlijk kattenkwaad uit. Zo ook op een historische dag, eind vijftiger jaren, toen ze besloten bij Lei Litjens appels weg te halen. Lei betrapte hen daarbij en gedrieën vreesden ze de toorn van Lei, maar vooral die van het thuisfront. Lei was de beroerdste niet en stelde de appeldieven voor de keuze. Of ze zouden zich nuttig maken, of ze zouden bij de fanfare komen, ofhet thuisfront zou ingelicht worden. De keuze was toen snel gemaakt, en gedrieën meldden ze zich op 4 februari 1959 aan bij de fanfare als muzi kant, waarbij diezelfde Lei Litjens zich als een vader over hen ont fermde, en de drie muzikanten met raad en daad terzijde bleef staan. Twan Smeets en Wiel Frans- sen zijn momenteel nog steeds actief als muzikant op respectie velijk de bas en bariton, maar alle drie hebben ze binnen de vereni ging ook op ander gebied hun sporen ruimschoots verdiend! Van de reparatie van instrumenten, tot het begeleiden van nieuwe leer- Twan Smeets (links),Wiel Clab bers en Wiel Franssen. Fotograaf: Erik Elbers. lingen, van het leggen van water leidingbuizen tot het schoffelen van plantsoenen, gedrieën waren ze van alle markten thuis. De jubilarissen werden geëerd met een insigne en een oorkon de van de FKM, de Federatie van Katholieke Muziekbonden, waar Fanfare Vriendenkring bij aange sloten is. Donderdag 9 april 2009 - Pagina 15 Voorbijgangers van de dieren weide aan het begin van Meerlo houden even pauze als ze ken nismaken met het beroemdste dierenduo van Meerlo: de ezel en de haan. Bijna de hele dag staat de trotse witte haan met zijn rode snavel statig op de rug van de ezel. En de viervoeter vindt het allemaal goed. Soms staat de haan zelfs boven op het hoofd van de ezel en kraait hij alles bijeen. De dierenweide ligt aan de ingang van het dorp vlak bij de brug bij het Brugeind op de hoek Dorp- broekstraat/Tienrayseweg. De weide is van de familie Van Lankveld, die aan de andere kant van de Tienrayseweg de boerderij bewoont. Voor moeders en vaders, opa's en oma's is het een plezier om bij deze weide met hun kroost en kleinkinderen stil te staan. Als de haan toevallig even niet op de ezel staat, duurt het meestal niet lang voordat hij er weer op vliegt. Mantelzorgers De maandelijkse bijeen komst voor mantelzorgers in de gemeente Meerlo-Wanssum vindt plaats op dinsdag 14 april van 9.30-11.30 uur in het sociëteits gebouw van de KBO aan de Mgr. Jenneskensstraat 13a in Meerlo. Gastspreekster is Bep Holla, mede werkster van Proteion Thuiszorg. Op woensdag 22 april 2009 van 09.30 uur tot 12.00 uur houdt het Steunpunt Mantelzorger Arcen en Velden in de Kiêsstolp aan de Schoolstraat 29 in Velden een informatiebijeenkomst met als thema 'persoonsgebonden budget, zelf zorg inkopen in acht stap pen'. Mantelzorgers die wonen in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum zijn van harte uitgenodigd om aan deze bijeenkomst deel te nemen. Gastspreker is Hans van der Knijff van Per Saldo (de belangenver eniging van mensen met een per soonsgebonden budget, red.). Aan melden is niet nodig. Heeft u geen vervoer of heeft u vervangende hulp nodig, dan kunt u contact opnemen met het Steunpunt Man telzorg Horst. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Man- telzorgers die wonen in het werk gebied van steunpunt Mantelzorg Horst en vóór 15 november het mantelzorgcompliment 2008 heb ben aangevraagd bij CIZ of bureau Jeugdzorg en hiervan nog geen bericht hebben ontvangen, kun nen contact opnemen met het Steunpunt Mantelzorg. Voor meer informatie over de genoemde onderwerpen, individuele hulp en advies of de verzorging van een presentatie over mantelzorg kunt u terecht bij Synthese, het Steun punt Mantelzorg Horst, Bemmelstraat 2, telefoon 077 3978500. E-mail R.vaneijk@syn- these.nl. Vette haas Het WK Vette Haas staat weer voor de deur, en wel een spe ciale editie om de fusie van de gemeente Horst a/d Maas met Sevenum en Meerlo-Wanssum te vieren. Het evenement bestaat uit ludieke wedstrijden tussen vier teams waarbij men een jute zak (vette haas) naar z'n eigen honk moet spelen. Hou je van een uitda ging, kun je tegen een stootje en durf jij met je vrienden de strijd aan te gaan met de andere teams uit de regio? Kom dan op zondag 19april naar America om je dorp een echte wereldkampioenstitel te bezorgen. Meld je aan op www. vettehaas.nl en strijdt voor de WK Vette Haas-bokaal en natuur lijk een heel jaar lang de eer om jezelf wereldkampioen te noe men. Na het WK gaat het feest in de feesttent door met onder meer Schandalica en Fishnet Stockings. Tevens is er op zaterdag 18april een feestavond, waarop onder meer Pigtail optreedt, met onder steuning van dj Gurde en een spe cial guest. Kaartjes kosten 17,50 euro inclusief drank en zijn te verkrijgen in Station America. Aan vang: zondag 13.00 uur, zaterdag 20.00 uur. Adres Jacob Poelsweg 9 te America. De organisatie is in handen van VC Altied Dorst. Onder grote belangstelling ging zaterdag de eerste van een serie van acht films over Limburgers met een passie in première in het Parkhotel te Horst. De eerste film stond in het teken van de Stichting Sint Martinus en haar vicevoorzit- ter René Poels uit Meerlo en hun inzet in de regio en in Rio de Janeiro voor de straatkin deren. Na de première bood René Poels het nieuwe boek over straatkinderen 'Vliegeren in Rio de Janeiro' aan de 86-jarige pater Martin Cox aan. Deze Limburgse pater startte een kwart eeuw gele den als een van de eersten met de opvang van straatkinderen en dankzij zijn tomeloze inzet zijn er thans twee organisaties in Rio die zich voor deze kansloze kinde ren sterk maken: Sao Martinho en AMAR. In het boek is als bijlage de dvd L1mburg Helpt! opgenomen. Het boek kan besteld worden via rag.poels@home.nl en kost s15 euro. Het is ook verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venray en bij de TVI-computer winkels in Horst en Meerlo. Onder de meer dan honderd belangstellenden tijdens deze feestelijke bijeenkomst in Horst waren vertegenwoordigers van o.a. de Martinusschool in Venlo, Stichting Omroep LImburg, SOS Meerlo-Wanssum en de jonge rengroep, collega-organisaties uit Venray en Hors familie en veel donateurs en sympathisanten. De presentatie en première werden muzikaal opgeluisterd door de ambassadeur van de Martinus- stichting, de musicus Nard Reijn- ders uit Broekhuizenvorst, met onder meer het nummer 'The Girl from Ipanema'. René Poels legde zaterdagavond uit dat hij de titel 'Vliegeren in Rio de Janeiro' had gekozen om een speelse titel te hebben en geen trieste. "De problematiek van straatkinderen is verschrikkelijk. Maar er zijn ook veel positieve punten te melden over het straat hoekwerk. Zo gaan straathoek werkers dagelijks de stad in om contacten te leggen met kinde ren. Vaak gaan ze vervolgens naar een park om daar allerlei sport en sociale activiteiten te ontwik kelen. Een van de onderdelen is het maken van een vlieger en zelf vliegeren. Daarvoor moeten deze Journalist René Poels biedt pater Martin Cox het eerste exemplaar aan. Rechts Servaas Huijs van Stichting Omroep Lim burg. kinderen zich enorm concentre ren, iets dat ze moeilijk kunnen. Maar spelenderwijze gaat dat wel met de vlieger. Een soort therapie. Vandaar de titel: 'Vliegeren in Rio de Janeiro'." Truckrun Horst in de startblokken De Truckrun Horst vindt dit jaar plaats op zondag 19 april. De rit wordt gehouden voor mensen met een beperking uit Horst aan de Maas en wijde omgeving. Net als voorgaande jaren start deze dag op zondagmorgen om 09.00 uur met het opstellen van ruim 350 trucks op industrieter rein in Horst. Rond 11.00 uur verzorgt slagwerkgroep Drums Roses uit Lottum een optreden. Na het inschrijven van de deelnemers verricht rond 12.00 uur Schutte rij St. Lucia uit Horst de muzikale opening. Om 12.45 uur klinkt het startschot en zet de tiende editie van de truckrun zich langzaam in beweging voor het ruim 55 kilo meter durende konvooi dat door een aantal plaatsen in de gemeen te Horst aan Maas, Meerlo - Wans- sum en deels door Venray trekt. De verwachte terugkomst op het industrieterrein Hoogveld Horst is omstreeks 16.15 uur. Meer spe cifieke informatie over Truckrun, programma en de routebeschrij ving op de website www.truck- run.nl Symposium over klokken in Venlo Ieder jaar organiseert de Deutsche Gesellschaft für Chonometrie (DGC), Fach- kreis Turmuhren, een groot internationaal symposium over openbare tijdaanwijzing, torenuurwerken, astronomi sche uurwerken en andere klokken en uurwerken. Nor maliter wordt het symposium bijna altijd gehouden in Duits land. "Aan dit symposium nemen specialisten en uiteraard ook hob byisten en verzamelaars deel uit landen als Duitsland, Nederland, België, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Amerika en Engeland", laat oud-Meerlonaar Bert Cremers, die tegenwoordig in Horst aan de Maas woont, de redactie van Peel en Maas weten. "Het symposium bestaat uit bezoeken aan bedrij ven, musea, diverse uurwerken van de openbare tijdaanwijzing in gebouwen, kerken, raadhuizen en zelfs particuliere verzamelin gen. Tevens worden er lezingen gegeven over alles wat te maken heeft met de torenuurwerken, hun bouwers, restauraties etc. etc. Van mij zijn tijdens het besloten symposium, het is alleen bedoeld voor genodigden, een paar toren uurwerken te zien." Dit jaar wordt het symposium - op Nederlands verzoek- gehouden in Venlo, in het Van der Valk Hotel van donderdag 23 tot en met zon dag 26 april. Er worden circa 110 deelnemers uit de diverse landen verwacht. In samenwerking met de (Nederlandse) Studiegroep Openbare Tijdaanwijzing SOT), waarvan Bert Cremers lid is, heeft de DCG het symposium in Neder land dit jaar georganiseerd. De cijfers liegen er niet om. Het aantal patiënten dat lijdt aan één of meerdere allergie- en blijkt iedere tien jaar te ver dubbelen. In de homeopathi sche praktijk komen we deze 'allergiepatiënten' dan ook steeds meer tegen. Allergie betekent zoveel als overmatige activiteit van de levenskracht. Een breed scala aan klachten kunnen het gevolg zijn van deze onderliggende allergi sche gevoeligheid. Ons lichaam zit prachtig in elkaar. Van nature heeft het een zelfherstellend vermogen (de levenskracht); zo weert het ziek makende invloeden, waardoor we gezond blijven. Bij klachten is dat zelfherstellend vermogen ontregeld en heeft het lichaam hulp nodig om weer in balans te komen. De zich manifesterende symp tomen kunnen variëren van een voedingsallergie tot hooikoorts en van een contacteczeem tot bijvoorbeeld een zonlichtallergie. In enkele belangrijke kenmerken komen alle allergieën overeen, ze zijn veelal hevig, ze bepalen het welzijn van de patiënt meestal in hoge mate, ze treden vaak perio diek, repeterend op en zijn vooral chronisch van aard. Chronisch van aard houdt in dat ze niet vanzelf overgaan en de neiging hebben om van jaar tot jaar te verergeren. Wel kunnen allergieën geleidelijk overgaan in andere chronische klachten als bijvoorbeeld COPD. Om mensen die last hebben van allergieën te wijzen op de moge lijkheden die homeopathische behandeling kan bieden bij hun klachten vindt in de week van 10 tot 16 april de landelijke the- maweek Homeopathie en allergie plaats. Deze week wordt georga niseerd door de patiëntenvereni ging voor klassieke homeopathie (KVHN) in nauwe samenwerking met de beroepsgroepen NVKH en VHAN. Tijdens deze week is in de verschillende praktijken voor klas sieke homeopathie in Venray en Meerlo-Wanssum van M. Camps, A. van As, Dynamus en Annika uitgebreide informatie te verkrij gen. Voor meer informatie zie de advertentie elders in dit blad. Merlinpop in Meerlo Tijdens het jaarlijks terugkeren de festival Merlinpop op zondag 12 april staat de band Modesty calls, de winnaar van de Knokke om te Rokkuh, om 16.00 uur. op de planken. Ook kan het publiek genieten van optredens van de rock-'n-rollband The Stilettos en de rockbands Fullcirclebroken, Failsafe en 10 Seconds Down. Het popfestijn wordt afgesloten door twee dj's: Mashup bastardz, Aan vang: 16.00 uur, deuren open om 14.30 uur. Entree 8 euro (legitima tie verplicht). Voor meer informa tie over Merlinpop en de bands kijk op de website www.ojcmer- lin.nl. Ilse Lenders is de nieuwe direc teur van de nog jonge Stichting Promotie Noord-Limburg. Deze stichting, die recentelijk haar visie en agenda presenteerde in Toverland, is met de komst van de directeur per 1 april klaar om concrete projecten op te starten. Lenders (36) brengt als ervaren netwerker met commerciële con sultancy en projectmanagement ervaring de nodige bagage mee. Verbeteren van de toeristische informatievoorziening is het eer ste actiepunt dat meteen zal wor den aangepakt. Daarvoor worden lokale platforms opgericht waarin ondernemers in recreatie en toe risme samenwerken. De compac te regio organisatie wil samen met de ondernemersplatforms méér bekendheid geven aan de recre atie en toerismemogelijkheden in Noord-Limburg en daarmee de eigen inwoners, recreanten en toeristen beter boeien en binden. Verder geeft de nieuwe directeur uitvoering aan een business deve lopment plan, een Gastvrijheids academie initiëren om de kennis te vergroten en gastvrijheid te ver beteren en een plan ontwikkelen om optimaal te profiteren van de Floriade. Evenementen centraal Gouden jubilarissen Vriendenkring Swolgen Meerlo-Wanssum Bekijks voor ezel en haan Eerste boek 'Vliegeren in Rio' voor pater OORKONDE 'RKONDE

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15