Samen zijn we sterk Scherm voor KBO Essentie: niet links, niet rechts, maar lokaal Dikke winst Venray op Essent-aandelen Meerlo-Wanssum Uitstapje ouderen Oude foto Service rubriek 4 t PEEL EN MAAS Donderdag 9 april 2009 - Pagina 13 Gouden bruidspaar Piet en Annie van Meijel-Spreeuwenberg in Wanssum De een woonde in Heide, de ander in Ysselsteyn. Maar na een avondje dansen tijdens de Venrayse kermis bracht Piet van Meijel uit Heide zijn kers verse vriendin Annie Spreeu- wenberg voor het eerst naar huis, naar Ysselsteyn. "Dat was in 1955", weet Piet (76) nog precies. "Ik had Annie al eerder ontmoet tijdens de kermis in Ysselsteyn, maar toen had ze nog een vriend. Ik moest dus even een paar weken wachten, want Annie wilde geen 'dubbele'. Ja, ik vond Annie direct een leuke meid, het klikte eigenlijk met een. Al is het nog wel twee keer uit geweest tussen ons", zegt hij met een brede grijns op zijn gezicht. Het is al snel duidelijk. De man des huizes houdt wel van een grapje. Piet van Meijel, geboren en getogen in Heide, heeft het echter lang niet altijd gemakkelijk gehad in zijn leven. Hij werd geboren in een gezin met negen kinderen, van wie hij de oudste jongen was. Al op jonge leeftijd moest hij het gemengd familiebedrijf samen met zijn jongere broer Johan gaan leiden. "Onze vader verongelukte in de Tweede Wereldoorlog toen ik elf jaar was. Hij werd geraakt door een Engelse granaat. Op zeventienjarige leeftijd moest ik samen met Johan, die twee jaar jonger was, het bedrijf gaan lei den. Nee, dat was niet gemakkelijk, maar je had geen keus. Er moesten monden gevuld worden. Nee, rijk waren we niet, maar je had op het land altijd wel wat staan dat eet baar was." Hard werken, weinig verdie nen. De woorden van Piet komen Annie (74) bekend voor. Want ook zij moest in haar jonge jaren flink aan de bak om de kost te verdie nen. "Ik ben geboren in een gezin met negen kinderen. Als een na jongste werkte ook ik mee op de kleine boerderij van ons. Toen ik dertien was, ben ik in de huishou ding gaan werken. Eerst bij een familie in Ysselsteyn, maar later ook in Reuver. Daar woonde ik in huis bij een fijn gezin, drie jaar lang. Later heb ik ook nog in de winkel van bakkerij Bos gewerkt." TROUWEN Na hun eerste kermisavondje uit in Venray in de zomer van 1955 kregen de twee verkering. Toen Piet, die inmiddels bij de spoorwe gen werkte, in Susteren een huis kon krijgen, besloot het duo om de stap te zetten en samen in het huwelijksbootje te stappen. "Want dat was de voorwaarde: je kreeg alleen een huis als je getrouwd was. Er was woningnood in die tijd, dus zo'n kans moest je met beide handen grijpen", vertelt Piet. "We hadden inmiddels al zo'n vier jaar verkering en zijn toen in janu ari 1959 voor de wet getrouwd. Op 11 april 1959 was het kerke lijk huwelijk. Ik weet nog dat de moeder van Annie zei: 'Als ons An trouwt, krijgt ze de hemel op aarde'." Piet grijnst, Annie reageert. "Maar die hemel hebben we nooit gezien!" Na zeven jaar in Susteren te hebben vertoefd, verhuisde het gezin naar Wanssum, waar Piet als operator aan de slag ging bij Landbouwbelang. "Daar heb ik dertig jaar gewerkt, tot aan mijn pensioen. Ik kwam er graag. Het werk was niet zo zwaar en ik had tenminste contact met collega's. Dat kende ik niet toen we nog in Susteren woonden. Ik werkte in die jaren bij de spoorwegen, maar daar stond ik vaak alleen hand- matig spoorbomen te bedienen. Dag en nacht, je zag niemand. Dat beroep was een stuk eenzamer. Bij Landbouwbelang ben ik ook jarenlang voorzitter geweest van de personeelsvereniging." Hun woning aan De Houskuil- straat was net gebouwd toen ze vanuit Susteren naar Wanssum ver huisden. "Het was prachtig, hele maal nieuw. Ik weet nog goed dat onze dochter Gerrie op de eerste dag meteen naar school moest", zegt Annie glimlachend. "Ja, dat was goed voor de contacten. Als je kinderen hebt, kom je snel met andere ouders aan de praat. We hebben onze draai in Wanssum toen eigenlijk al snel gevonden, al moet ik wel zeggen dat ik ook graag terugdenk aan onze periode in Susteren." Ook Annie verdiende in Wans- sum regelmatig een centje bij. "Ik was niet alleen moeder, maar heb bijvoorbeeld ook heel wat uren op het land gewerkt. Ik heb in mijn leven heel wat aardbeien geplukt, maar heb bijvoorbeeld ook bij Landbouwbelang en Golf club Geijsteren in het onderhoud gewerkt. Ja, er moest voor het gezin toch een extraatje verdiend worden." KLEINKINDEREN Piet en Annie zijn de trotse ouders van een zoon (Leon) en twee dochters (Gerrie en Petra) en inmiddels ook al jaren opa en oma. "We hebben vier kleinkin deren", zegt Annie. "Ja, dat is ont zettend leuk. We zijn ook blij dat ze regelmatig bij ons op bezoek komen." Bij ons, ze zegt het met nadruk. Want in de tuin van Piet en Annie ligt een prachtige bernard senner in de zon bij een volière. "Dat is Haico, zegt Annie. "Een ontzettend lieve hond, ook onze Het gouden bruidspaar Piet en Annie van Meijel-Spreeuwenberg. kleinkinderen zijn gek van hem." Dat Piet en Annie van dieren hou den, is al snel duidelijk. "Dat komt ook door vroeger", denkt Piet. "Want je werkte altijd met dieren. Ik hou bijvoorbeeld als hobby ook al jaren kanaries en zebravinken." Wandelen met de hond staat dagelijks op de agenda van het echtpaar Van Meijel-Spreeuwen- berg. "Verder maak ik kaarten en puzzel ik veel", zegt Annie. "Dat is goed om mijn hersenen te trai nen." Piet, die 25 jaar actief was al vrijwilliger van het Rode Kruis, vertelt dat Annie vijf jaar geleden ziek werd. "Sindsdien verzorg ik haar zo goed al ik kan en is ons leven erg veranderd. Annie mag niet autorijden en dus ga ik altijd met haar mee. Bijvoorbeeld naar het Hobby- en Creativiteitencen- trum in Venray, waar Annie op maandagavond bij een damesclub zit en kaarten maakt. Ja, daar zit ik dan als enige man tussen de dames." Erg lijkt Piet dat niet te vinden. "Nee, ik hou wel van een praatje en een grapje op z'n tijd. Ik doe het graag voor haar, want Annie is een eerlijke, lieve, hard werkende vrouw. Ze heeft altijd goed voor mij en de kinderen gezorgd." Wat het geheim achter hun huwelijk is? Annie kijkt Piet met een lach aan. "We zijn allebei geen moeilijke mensen", zegt ze. "Ja, we kunnen het nog altijd goed met elkaar vinden en doen nog altijd heel veel samen", vindt ook Piet, die het niet kan nalaten om het gesprek met een kwinkslag te beëindigen. "Annie is al vijftig jaar gelukkig..." Piet en Annie van Meijel-Spreeu- wenberg vieren hun gouden brui loft op zaterdag 11 april in beslo ten kring. Tijdens een lezing over erf recht bij de KBO-afdeling St.Goar in Meerlo overhan digde Ronde Tafel 160 Venray- Horst officieel het geschonken projectiescherm. Namens de KBO nam Wim Baken het pro jectiescherm symbolisch in ontvangst. De KBO-afdeling St.Goar Meer- lo houdt regelmatig bijeenkom sten voor haar leden in de Sint Goar- sociëteit met een bijzonder en informatief karakter. Omdat de sprekers steeds meer gebruikma- ken van beamers, is een projectie scherm onmisbaar. De middelen uit de kas van de KBO waren hier voor niet toereikend. Deze wens kwam via een KBO - lid bij Bart Lemmen van Ronde Tafel Venray- Horst terecht. Gezien het struc turele en regionale karakter van deze aanvraag en het sociale doel dat hiermee wordt gediend, was het besluit hierover snel geno men. Op vrijdag 27 maart werd door notaris Annemarie Beijers van Notivitas Horst een interessante lezing over erfrecht verzorgd. Het bijzondere hieraan was natuur lijk dat in dit geval alles over erf recht op het nieuwe scherm werd geprojecteerd. De Ronde Tafel is een service club voor jongeren die inzicht wil len verschaffen in de wijze waarop anderen zich, zowel in persoonlijk als in beroep, ontplooien en die elkaar willen stimuleren bij de ontwikkeling van de eigen per soonlijkheid. Ook het bevorderen van onderlinge en van internatio nale vriendschap en wederzijds Een delegatie van Ronde Tafel 160 Venray-Horst overhandigt symbolisch het projectiescherm aan het bestuur van St. Goar Meerlo. begrip behoort tot de doelstel ling van de Ronde Tafel. Daarnaast stelt de Ronde Tafel ten doel het besef bij haar leden te versterken dat eenieder op zijn eigen wijze de gemeenschap behoort te die nen. Vanuit deze gedachte zet de Ronde Tafel-serviceprojecten op voor verschillende doelgroepen in de maatschappij. Nieuwe gemeente, nieuwe partij Het grote publiek merkt er nog niet zoveel van, maar ach ter de schermen zijn de voor bereidingen voor de gemeen teraadsverkiezingen in Venray en Horst aan de Maas al in volle gang. Een nieuwkomer in de Horster politiek is Essen tie, een lokale partij die in alle kernen van de gemeente voet aan de grond probeert te krij gen. Ook in Meerlo, Swolgen en Tienray is ze druk bezig met het werven van leden en kan didaat-gemeenteraadsleden. Woordvoerder van Essentie is Freek Selen, van 2002 tot 2006 raadslid voor Sevenum 2000 en vanaf 2006 namens diezelfde partij wethouder in Sevenum. Hij bezweert dat Essentie geen voort zetting van Sevenum 2000 onder een andere naam is: "Nee, we heb ben heel bewust gekozen voor een nieuwe partij. Dus geen fusie van bestaande partijen en ook geen verlengstuk van een landelij ke partij." Waar moeten we Essen tie dan plaatsen in het politieke spectrum? Selen: "Je kunt geen links-rechts etiket op ons plakken. We zijn in de eerste plaats lokaal. Landelijke partijen in de plaatse lijke politiek zitten vaak met een hele hoop ballast, zoals ik het voor het gemak maar even zal noemen. Daar heeft Essentie geen last van. Met Sevenum 2000 hebben we gemerkt dat het heel goed bevalt om onze eigen dingen te kunnen doen zonder verantwoording af te hoeven leggen aan een overkoe pelende partij-instantie." Lokale afdelingen van landelijke partijen kunnen wel gebruikma ken van de infrastructuur van die partijen. Hoe zit dat met Essentie? Selen: "Wij moeten vanaf het nul punt beginnen. Inschrijving bij de notaris, statuten, financiën, logo, website: allemaal zaken waarbij we helemaal op onszelf zijn aan gewezen. In de afgelopen maan den is daar dan ook de meeste tijd in gaan zitten. Pas nu komen we meer toe aan het inhoudelijke." Afgelopen maandag vond de eerste ledenvergadering plaats en werd een bestuur gekozen. Selen: "In sessies met de leden gaan we nu het verkiezingsprogramma opstellen. Want het zijn uitein delijk de leden die onze stand punten bepalen. Maar we gaan uiteraard ook met verenigingen en dorpsraden praten om te zien wat daar leeft. De eerste dorpsra den hebben ons al weten te vin den. Verwacht trouwens geen tot op de komma nauwkeurig uitge werkt programma. We proberen bij belangrijke thema's de kern te raken, vandaar de naam Essentie." Op de kandidatenlijst voor de verkiezingen is het eveneens nog even wachten. Ondanks anders luidende berichten ontkent Selen ten stelligste dat zijn lijsttrekker schap al vaststaat: "Ook dat wordt bepaald door de leden. We zitten nu nog in de fase waarin we men sen aan het benaderen zijn. Daar zitten zowel mensen met politie ke ervaring als nieuwelingen bij. Vanuit Horst hebben zich bijvoor beeld een aantal VVD'ers bij ons aangesloten. In Meerlo-Wanssum hebben we een aantal gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van GP'94. Door alle politieke ver wikkelingen in Meerlo-Wanssum heeft dat contact enige tijd op een laag pitje gestaan, maar de lijn naar GP'94 is nog altijd open. Ver der hebben we met oud-gemeen teraadslid Bert Cremers iemand in het bestuur die de weg kent in Meerlo, Swolgen en Tienray. Zo bouwen we aan een netwerk dat de hele toekomstige gemeente zal gaan omspannen. Dat heeft wel z'n tijd nodig, van de ene dag op de andere lukt het beslist niet. Vandaar dat we mensen ook vragen om zichzelf te melden. We staan altijd open voor een gesprek en dan zien we vanzelf wel of er iets uit voortvloeit." Durft Selen - afgestudeerd poli ticoloog - zich al aan een voor spelling van het aantal zetels voor Essentie te wagen? "Nee, dat zou echt koffiedik kijken zijn. Op het moment is nog niet eens bekend welke partijen precies meedoen aan de verkiezingen. Essentie wil in elk geval wel een partij van betekenis zijn. We zullen graag deel uit gaan maken van de coa litie. Daarvoor is een substantieel aantal zetels vereist, maar pin me nu niet vast op een exacte voor spelling." De gemeente Venray neemt 58.995 Essent-aandelen van Meerlo-Wanssum over voor een bedrag van 39.674 euro. Dit is slechts een schijntje, want bij de verkoop later dit jaar brengen deze aandelen liefst 2,75 miljoen euro op. Na de opheffing van de gemeen te Meerlo-Wanssum per 1 januari 2010 moet de inboedel verdeeld worden tussen Venray en Horst aan de Maas. De Essent-aande- len zijn wel het meest lucratieve onderdeel. Meerlo-Wanssum bezit op dit moment 128.250 aandelen. Hiervan gaan er volgens de vastge stelde verdeelsleutel 69.225 naar Horst aan de Maas en 58.995 naar Venray. Op 25 juni 2009 neemt de alge mene vergadering van aandeel houders van Essent een besluit over de overname door het Duitse energiebedrijf RWE. De financiële afwikkeling met de gemeenten die aandeelhouders zijn, kan nog wel zes jaar duren. Het college van Meerlo-Wans- sum heeft op 17 maart 2009 het besluit genomen om zijn aande len Essent tegen de boekwaarde te verkopen aan Horst aan de Maas (46.574 euro) en aan Venray (39.674 euro). Op 23 maart heeft Meerlo-Wanssum dit in een brief aan Essent bekendgemaakt. Het grote voordeel voor Ven- ray is dat het nu al in het derde kwartaal van dit jaar 2,75 miljoen euro kan 'cashen'. Anders zou dit bedrag pas in de loop van 2010 beschikbaar komen. De gemeente Venray is de for mele rechtsopvolger van Meerlo- Wanssum. Dit betekent dat alle financiën van Meerlo-Wanssum via Venray lopen. Als de aandelen nu niet worden overgenomen, dan moet Venray nog gedurende zes jaar de aandelenkwestie finan cieel afhandelen met Horst aan de Maas. Met de versnelde overname wordt dan ook veel administratie ve en juridische rompslomp voor komen. Meerlo-Wanssum moet nog wel eerst toestemming krij gen van Essent om de aandelen nu al van de hand te mogen doen. Accordeon centraal in Meerlo Op tweede paasdag 13 april houdt het Trio Buddiger een accordeon- en harmonicafesti val in café-zaal 't Brugeind aan de Hoofdstraat 74 in Meerlo Een open podium vanaf 13.00 uur voor jonge en oudere spelers De entree is gratis. Opgave/ inlich tingen via telefoonnummer 077 3982232 of 0485-342671. Een foto van een uitstapje van Meerlose ouderen naar Wittem. Van links naar rechts: mevrouw Vullings, Agnes Vissers, Martien Coenders, mevrouw Vissers, mevrouw Seelen, mevrouw Spe- ijken, mevrouw Reijnders, Her man Linskens, mevrouw Teuws, mevrouw Tax, onherkenbaar, mevrouw Vissers. Mevrouw Keetje Wijnhoven, onherkenbaar, hulpchauffeur, mevrouw Cox, Piet Martens, mevrouw Wijnho ven, Herman Wijnhoven, onher kenbaar, Elizabeth Poell, Handrie Poell, chauffeur. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans- sum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13