pi Sterrenwacht op dak Raayland College COLBERT PANTALON inoo JACK PANTALON QQOO Corridor Mode Natura 2000 van start Speciaal onderwijs in Venray TOTAAL GEKLEED VOOR PRIJS AANBIEDING 1 AANBIEDING 2 PEEL EN MAAS Donderdag 2 april 2009 - Pagina 7 Dinsdag 7 april bijeenkomst over Ander Onderwijs Basisschool de Toverbal is aangenaam verrast door de explosieve groei van het aantal kleuters dat voor het komende schooljaar is aangemeld: liefst 27. Een duidelijke stijging ten opzichte van de voorbije jaren, toen het aantal aanmeldingen rond de 18 schommelde. De sterke groei heeft ook te maken met De Droom van Ven ray. De Toverbal participeert in dit vernieuwende onderwijscon cept. Op dinsdagavond 7 april is de volgende bijeenkomst over De Droom van Venray. Op de agenda staat 'Ander Onderwijs'. Iedereen die geïnteresseerd is in dit onder werp, is welkom. Aanmelden kan door een e-mail te sturen naar basisschool@de-toverbal.nl Een snel veranderende en moderne samenleving stelt hoge eisen aan de kennis en vaardighe den van de kinderen van nu: de volwassenen van de toekomst. Om tegemoet te komen aan deze ont wikkelingen volgen onderwijsver nieuwingen elkaar in snel tempo op. "Maar het huidige onderwijssy steem loopt tegen eigen grenzen aan", concludeert Monique Hees been, directeur van de Toverbal. "Om die reden is er een nieuwe onderwijsvorm ontwikkeld: wer- ken met kernconcepten. Ook wordt er veel aandacht besteed aan het anders organiseren van het onderwijs." Het 'werken met kerncon cepten' is een vernieuwende onderwijsvorm, waarin het kind mederegisseur is van zijn eigen leerproces. Monique Heesbeen: "Belangrijk hierin is wereldoriën tatie, zoals aardrijkskunde, geschie denis, natuur en techniek. De leerkrachten richten de leeromge ving in met meerdere uitdagende werkvormen en activiteiten, en maken gebruik van verschillende leerbronnen. Daarbij wordt er aan vastgestelde doelen gewerkt. Bij het werken met kernconcepten worden sociale, communicatieve en creatieve vaardigheden geïnte greerd en brengen de leerlingen taal-, lees- en rekenvaardigheden in praktijk. Door een gevarieerde leeromgeving is het mogelijk dat kinderen op allerlei manieren van en met elkaar kunnen leren." VERSCHILLEND LEREN Kinderen en leerkrachten van de groepen 1 t/m 4 van de Tover bal hebben de eerste ervaringen opgedaan met deze manier van werken rondom het thema circus. De groepen 5 t/m 8 zijn nog volop bezig met het onderwerp energie. "Het werken met kernconcepten geeft ook de mogelijkheid om het onderwijs anders te organiseren", stelt Monique Heesbeen. "Daar door kan het verschillend leren van alle kinderen beter tot zijn recht komen. Dat is een belang rijke doelstelling van De Droom van Venray." Tijdens de bijeenkomst op 7 april zal aan de hand van foto's en film toelichting worden gegeven over het werken met kernconcep ten. Ook wordt het onderwijs van nu en van de toekomst geschetst. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en zal tot uiterlijk 22.00 uur duren. 1 De dorpsraad van Heide heeft vrijdag aan gedeputeerde Noël Lebens (CDA) de notitie 'Veilige Oversteek Deurnese weg' aangeboden. De notitie is een pleidooi van de dorps raad om ter hoogte van Heide een veilige oversteekplaats te realiseren. Niet alleen voor de dorpsbewoners, maar ook voor andere groepen buiten het dorp. In de notitie wordt gewezen op de vele gevaarlijke situaties waar mee groepen dagelijks geconfron teerd worden. Zo kan de wachttijd bij de Heidseschoolweg voor fiet- sers om over te steken oplopen tot maar liefst elf minuten. De dorpsraad heeft bij diverse groe pen enquêtes gehouden. Reacties uit die enquêtes zijn in de notitie opgenomen. "We willen een veili ge oplossing", aldus Martin Peters, voorzitter van de dorpsraad. In zijn ogen en in de ogen van de dorpsraad is het aanbrengen van een ongelijkvloerse kruising (fiets- tunnel of viaduct) de beste oplos sing. De notitie heeft bovendien de steun van de dorpsraden van Leunen, Veulen, Ysselsteyn en Merselo. Naast deze notitie kreeg de gedeputeerde, evenals wethou der Van der Broeck, het nieuwe Gedeputeerde Noël Lebens (CDA) bracht vrijdag een bezoek aan Heide. Dorps Omgevings Plan (DOP) van Heide overhandigd. Naast de ver keersveiligheid staat daarin ook de toekomst van basisschool De Hei centraal. Belangenverenigingen in Venray en Meerlo-Wanssum bundelen krachten Een aantal gemeenten in Noord-Limburg krijgt komend jaar te maken met herindelin gen. Deze veranderingen heb ben gevolgen voor belangenor ganisaties van gehandicapten, chronisch zieken en ouderen. Zij grijpen de herindelingen en de komende gemeente raadsverkiezingen aan om een gezamenlijke lobby te starten. Ook in de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum worden de krachten gebundeld. Eén van de voornaamste punten in de samenwerking is Agenda 22: de 22 standaardregels van de Verenigde Naties. In Venray zijn verschillende belangenverenigingen actief voor mensen met een functiebeper king. Zo is er het Gehandicapten Platform Venray (GPV) voor alge mene belangen van gehandicapten en de Gehandicapten Organisatie Venray (GOV) die meer ingaat op persoonlijke problemen en wensen van gehandicapten. Deze verenigingen werken waar moge lijk samen. Ook in de gemeente Meerlo-Wanssum is een platform voor gehandicapten actief. De opsplitsing van deze gemeente heeft ook gevolgen voor dit plat form: een deel zal zich richten op Horst aan de Maas en een deel zal waarschijnlijk aansluiten bij Ven- ray. Hoe dit eruit gaat zien, is op dit moment nog niet bekend." Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen is het voor belangenverenigingen belangrijk te lobbyen bij gemeen ten. Jac Haegens van het GPV stelt dat juist nu gemeenten warm moeten worden gemaakt voor de belangen van gehandicapten en chronisch zieken. "Wij komen op voor de belangen van gehandicap ten. De gemeentelijke herindelin gen bieden ons de mogelijkheid om deze belangen meer onder de aandacht te brengen. Door nu actief contact te hebben met politieke partijen en gemeente bestuur kan het een en ander al worden opgenomen in het partij programma in de aanloop naar de verkiezingen. Momenteel hebben we twee keer per jaar overleg met ambtenaren van de gemeente en twee keer per jaar met betrokken wethouders." Belangenverenigingen voor mensen met een functiebeperking en chronisch zieken zijn nodig, want het gemeentelijk beleid laat nog wel eens te wensen over, vindt Jac Haegens. "Met name in bouwprojecten voor gehandicap ten of ouderen gaat het nog wel eens mis. Bijvoorbeeld met de bouw van het Ambachtskwartier, dat bestemd is voor senioren en mensen met een fysieke beper king. Doordat wij niet vanaf het begin een gedetailleerd en duide lijk ontwerp konden inzien, moes- ten na oplevering van de wonin gen meteen aanpassingen worden uitgevoerd voor mensen met een lichamelijke beperking. Als we ruim van tevoren uitgebreider overleg hadden gehad, was dat niet nodig geweest." Er zijn ook goede ervaringen met de gemeente Venray. "Wij heb ben volop meegedacht met het project 'Venray op de schop', het centrumplan van de gemeente Venray. Deze samenwerking is een voorbeeld van hoe het moet." Ook in Meerlo-Wanssum zijn er goede ervaringen. Truus Knoops- Kersten (voorzitter Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum): "Er is hier een pilot 'Toeganke lijkheid' en een driejarig project 'Toerisme voor iedereen' door Next Generation 4 All. Hier doen 23 bedrijven aan mee, dit verdient navolging." Om sterk te staan voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen, slaan belangenverenigingen de handen in elkaar. "Door samen te werken, kunnen we meer berei ken", zegt Jac Haegens. Eén van de voornaamste pun ten dit jaar van de belangenvereni gingen is Agenda 22. Dit verwijst naar de 22 standaardregels van de Verenigde Naties. Deze regels beschrijven op welke terreinen de maatschappij maatregelen moet nemen om mensen met een functiebeperking of chronische zieken gelijke kansen te geven. Het VN-verdrag is door de Neder landse regering al ondertekend en wordt na goedkeuring door de Eerste en Tweede Kamer mogelijk in 2011 bekrachtigd door de rege ring. "Wij gaan ons de komende tijd op verschillende politieke partijen richten, in de hoop dat zij Agenda 22 in hun verkiezingspro gramma opnemen. Het doel van Agenda 22 is om een samenleving te creëren met kansen voor ieder een. Partijen kunnen nu inspelen op deze regels door hier beleid op te maken." Het jaar 2009 is uitgeroepen tot het Internationaal VN-Jaar van de Sterrenkunde (Interna tional Year of Astronomy 2009 - IYA2009). De initiatiefnemers willen in het sterrenkundejaar bereiken dat de wereldbur gers hun plaats in het heelal herontdekken door met een gevoel van verwondering op een zoektocht door het uni versum te gaan. 'Het heelal: ontdek het zelf' is dan ook het thema van dit bijzondere jaar. Tijdens de 100 uur van de ster renkunde, een wereldwijd eve nement dat non-stop doorgaat van donderdag 2 april tot en met zondag 5 april, kunnen belangstel lenden sterrenkijken, er zijn live webcasts en observatoria over de gehele wereld worden met elkaar verbonden. Zie: www.astrono- my2009.nl Op vrijdag 3 april is sterren wacht Ceres te bezichtigen op het Raayland College te Venray van 20.00 tot 22.00 uur. Jong en oud kan een kijkje nemen door de diverse telescopen die wor den opgesteld. Enkele amateu rastronomen uit de regio zullen de leden van sterrenwacht Ceres daarbij assisteren. Bij twijfel over het doorgaan van deze activiteit kunt u het telefoonnummer 06 50925345 bellen. TOTAAL - Wi - Stropdas gratis - TOTAAL -1 paar >wlVi I sokken gratis - VERSCHILLENDE COMBINATIES MOGELIJK met stijlen karakter Lezers van Peel en Maas heb ben massaal gereageerd op de exclusieve actie om een gratis kaart te winnen voor het con cert van Guido's Orchestra op zaterdag 20 juni in het open luchttheater De Doolhof in Tegelen. Peel en Maas verloot exclusief voor haar lezers vier gratis kaarten voor de show. De prijswinnaars zijn: Petra Derksen-Janssen (Oostrum), Henk Dinghs (Castenray), Jan Wilms (Wanssum) en Judith van Dijck (Leunen). Zij ont vangen ieder een kaart voor dit bijzondere concert. Bilderberg Chateau Holtmühle Tegelen maakt het mede mogelijk dat Guido's Orchestra zaterdag 20 juni dé publiekstrekker is van het openlucht muziekfestival in De Doolhof in Tegelen. Guido's Orchestra is als poporkest voor al bekend van de concertreeks Symphonica in Rosso. Het orkest ontving wereldartiesten als Lionel Richie, Candy Dulfer, Alessandro Safina, Marco Borsato en Trijn- jte Oosterhuis. Guido's Orchestra verzorgt op zaterdag 20 juni een uniek concert in openluchtthea ter De Doolhof, dat zich kenmerkt door een terrasachtige structuur, niveauverschillen en talrijke ver bindingen via trappen, poorten en paden. Samen met de centrale tempel, geflankeerd door twee paleizen, is het geheel ruim 70 jaar geleden ontworpen als vast decor voor de Passiespelen. Een fraai overkapte tribune biedt aan zo'n 3500 bezoekers een droge zitplaats. Elke tribuneplaats geeft een volledig vrij uitzicht. Zo zul len duizenden bezoekers worden ondergedompeld in een avond vol warmte, romantiek, passie en ener gie, waarbij de show qua muziek stijlen, vorm en dynamiek onge kend zal zijn. Een spektakel van internationale allure. Het avond vullende programma bestaat ver der uit een aantal gastoptredens van Beppie Kraft, Ivo van der Bijl, Linda Smeets en de Boerejoekska- pel van VV De Boereraod. Meer informatie: www.ssooh.nl en www.boereraod.nl Vliegoefening In verband met de oefening Basic Windmill vinden van dins dag 7 tot en met vrijdag 10 april vliegactiviteiten plaats boven luchtmachtbasis De Peel in Ven- ray. De vliegbewegingen worden gehouden van dinsdag 7 tot en met donderdag 9 april van 9.00 tot 16.30 uur. Op vrijdag 10 april wordt er gevlogen van 9.00 tot 13.00 uur. De oefening Basic Windmill heeft als doel het oplei den van zogenaamde Forward Air Controllers, militairen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvlieg tuigen over de precieze locatie van de aan te vallen doelen. In het kader van hun opleiding moeten cursisten in praktijksituaties leren samenwerken met vliegtuigen van verschillende NAVO-bondgenoten. Hiertoe vinden gedurende het jaar verschillende oefeningen plaats in het luchtruim boven en rondom luchtmachtbasis De Peel. Er wordt niet gevlogen beneden de toege stane hoogte en de vliegtuigen starten en landen niet op lucht machtbasis De Peel. Naast deze oefening blijven de dagelijkse vliegoperaties van de Koninklijke Luchtmacht en haar NAVO-part- ners gewoon plaatsvinden. Voor eventuele geluidhinderklachten kan contact worden opgenomen met de Koninklijke Luchtmacht via telefoon 0800-0226033 of met Staf Voorlichting, luchtmachtbasis De Peel via telefoon 0493-598045. 't Zoemhukske Het praktijkcentrum voor bij enteelt, 't Zoemhukske in Horst, is van april tot en met oktober elke eerste zondag van de maand geopend van 11.00 tot 13.00 uur. De aanwezige imkers vertellen aan de bezoekers alles over het soms harde leven van de honing bij. Elke openstelling heeft een thema en voor 5 april is dat de voorjaarsborder. Na de winter is het bijenvolk weer klaar voor activiteit buitenshuis. Als het weer het toelaat, vliegen de bijen al direct naar wat de natuur te bie den heeft aan voorjaarsbloemen, de krokus, het sneeuwklokje en later de wilg. Meer informatie is verkrijgbaar bij Joep Verhaegh via telefoon (077)3983424. Verkeersongeval Bij een verkeersongeval op de N270 zijn vrijdagavond twee personen gewond geraakt. Beide bestuurders zijn naar het zieken huis gebracht. Rond 20.30 uur reed een 49-jarige Poolse automo bilist met zijn busje over de Deur- neseweg richting Wanssum. Vanaf de afrit van de A73 kwam een automobilist uit Venray de Deur- neseweg opgereden. Beide auto's kwamen met elkaar in aanrijding. De Venraynaar moest door de brandweer worden bevrijd uit het voertuig. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeval. De weg is enige tijd gestremd geweest. Om de gevarieerde en rijke natuur in Limburg te behou den, heeft de provincie Lim burg, in opdracht van de Europese Unie, het initiatief genomen het project Natura 2000 uit te werken. Voor vijf tien gebieden is de provincie Limburg initiatiefnemer voor het opstellen van conceptbe- heer plannen. De provincie werkt in overleg met direct betrokkenen, zoals beheerders, gebruikers, gemeen ten, natuurorganisaties en water schappen, in de gebieden aan de conceptbeheer plannen. Een beheerplan geeft aan welke maat regelen nodig zijn om voldoende bescherming te bieden aan de vele natuurwaarden die de gebie den rijk zijn. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) is door de provincie Limburg gevraagd om het proces rondom de beheerplannen te orga niseren. DLG houdt in dit kader informatieavonden, verspreid over de hele provincie Limburg. Doel van deze avonden is om de streek en belangstellenden te informe ren over Natura 2000 en de con- ceptbeheer plannen. Voor zeven andere gebieden in Limburg stelt DLG samen met Staatsbosbeheer Natura 2000 beheerplannen op. Uiteraard kan men op zo'n infor matieavond informatie krijgen. Voor het maken van de beheer- plannen wordt de ammoniakde- positie bekeken. Landelijk is er nog geen aanpak voor het meewe gen van de ammoniakdepositie in relatie tot het beheer van natuur gebieden. Hoewel de ammonia- kaanpak onderdeel wordt van het beheerplan, kan daar geen nadere informatie over worden gegeven. De ammoniakproblematiek komt dan ook niet aan de orde tijdens de informatieavonden. Er wordt een informatieavond gehouden op woensdag 8 april over de Sint Jansberg/Maasduinen en Bosch- huizerbergen/Zeldersche Driessen in het gemeentehuis aan de Raad huisstraat in Venray. Alle belang stellenden zijn welkom. De avond duurt van 20.00 tot 21.45 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. Kijk voor meer informatie over Natura 2000-gebieden in Lim burg op www.natura2000beheer- plannen.nl. Voor vragen over de informatieavond kan men terecht bij Alma van Esch, Dienst Lan delijk Gebied, via e-mail a.van. esch@minlnv.nl. of via telefoon 06-15826809. Venray krijgt nevenvesti gingen van scholen voor zeer moeilijke lerende, zeer moei lijk opvoedbare en langdurig zieke kinderen. Het college van B en W heeft ingestemd met een spreidingsplan van het Regionaal Expertise Cen trum om enkele nevenves tigingen te realiseren in de gemeente Venray. Binnen de gemeentegrenzen van Venray is tot op heden geen school voor speciaal onderwijs gevestigd. Er is alleen een locatie van De Wijnberg aan het Molen pad. Kinderen vanuit Venray en omliggende dorpen moeten voor vormen van speciaal onderwijs nu vaak naar Venlo of Nijmegen rei zen. De gemeente is verantwoor delijk voor dit leerlingenvervoer. Omdat Venray toch een regio functie vervult, heeft het college al eerder de wens geuit om voor deze kinderen onderwijs te rea liseren binnen de gemeente. Dit verzoek is tevens door verschil lende schoolbesturen geuit. Er loopt dan ook al een onderzoek naar de Expertisecampus Venray, waarbij wordt onderzocht wat de mogelijkheden zijn om verschil lende vormen van onderwijs (spe ciaal onderwijs, regulier basison derwijs, onderwijs voor meer- en hoogbegaafde kinderen) samen te voegen. Indien wordt besloten tot realisatie van nieuwbouw voor de expertisecampus, is het de bedoe ling dat de verschillende vormen van speciaal onderwijs daarbij aansluiten. Mocht de expertise campus er niet komen, dan wordt andere huisvesting gezocht voor de nevenvestigingen. Het speciaal onderwijs komt dan wel binnen de gemeentegrenzen van Venray. Het gaat om nevenvestigingen voor De Vijverhofschool (speci aal onderwijs voor zeer moeilijk lerende kinderen), De Wijnberg (speciaal onderwijs voor lang durig zieke kinderen) en Het Poortje (speciaal onderwijs voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren). In de vergadering van 12 mei spreekt de gemeenteraad zich over dit onderwerp uit. Sterke groei nieuwe aanmeldingen de Toverbal Pleidooi voor veilige oversteek Deurneseweg Gemeentelijke herindeling biedt nieuwe kansen Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 Prijswinnaars gratis kaarten Guido's Orchestra

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7