"Het ontbreekt aan sturing van bovenaf Boom van Anne Frank 'Bent u voorbereid op een ramp?' Horeca Odapark moet zich aan de wet houden HeerlijkLentekriebels!!! r Werkstraf voor neerschieten vriend Bijdrage voor onderhoud carillon Geen extra subsidie voor museum 11 F=m/V Gunhoek - ff "HF* 111 l n 111 y 7 jf/l ook voor uw tri in PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 2 april 2009 - Pagina 5 Samenwerking: ook recente aanbestedingen niet volgens de regels In het onderzoek van de rekenkamercommissie naar het aanbestedingsbeleid kwam de gemeente Venray er niet goed vanaf. Wethou der Hans Teunissen (Lokaal Aktief) erkent dat er nog veel te verbeteren valt. Volgens Teunissen had de commissie vooral oude dossiers bekeken en zouden bij de meer recen te aanbestedingen de regels veel beter nageleefd worden. Samenwerking nam de proef op de som en spitte drie dos siers door: de inhuur van Intergarde, de rotonde Leun- seweg en de nieuwe sporthal. "Onvoldoende", oordeelde Martin Leenders dinsdag in de gemeenteraad. Bijna alle fouten die de rekenka mercommissie oprakelde, blijken nu nog steeds gemaakt te worden. Een onvolledig dossier, waarin offerte-aanvragen en onderteken de bevestigingen ontbreken. Bij de inhuur van Intergarde, voor de beveiliging van het gemeentehuis, werd in februari nog gestoeid over de overeenkomst, terwijl de verleende dienst al per 1 januari was ingegaan. Het college wordt pas achteraf om toestemming gevraagd. Nergens wordt duidelijk waarom van het aanbestedingsbe leid is afgeweken. Ook het dossier Leunseweg krijgt van Samenwer king een onvoldoende, want ook hierin ontbreken belangrijke stuk ken. De raadsleden Leenders en Ver- koeijen konden bij het inzien van het dossier van de sporthal hun ogen eerst niet geloven. Het dos sier was helemaal compleet. Er lag zelfs een checklist bij uit het rapport van de rekenkamercom missie. Maar navraag leerde dat dit dossier daags tevoren speci aal voor Samenwerking zo was samengesteld. Het viel Leenders vooral op dat er op de diverse afdelingen zo ver schillend wordt gewerkt. Hoe kan dit?, vroeg hij zich af. "Het ont breekt aan sturing van bovenaf", denkt Leenders. Later tijdens de raadsvergadering trok fractielei der Ike Busser over de renovatie van het gemeentehuis precies dezelfde conclusie. Volgens Leen- ders proberen welwillende amb tenaren telkens zelf het wiel uit te vinden. "Dan komt het aan op cen trale regie. Daar lijkt de zwakke schakel te zitten." De opmerking van het college dat het met het aanbestedings beleid 'niet slecht' gesteld zou zijn, viel niet alleen verkeerd bij Samenwerking, maar ook bij de SP. "Het is ondoorzichtig en gebrek kig", zei Ronald van Hal (SP). "B en W moeten er minder vrijblijvend mee omgaan." Toon Loonen (CDA) haalde alle minpunten nog eens aan. Volgens Loonen is een cultuur omslag de enige remedie, waarbij afstand moet worden gedaan van gewoontes en gemakzucht. De CDA'er sprak ook van een ondui delijke regie waarbij 'niemand verantwoordelijk is'. Ook Loonen eist dat het college serieus werk maakt van de aanbevelingen. Mari- us Emons (PvdA) denkt dat met de aansluiting bij het regionaal inkoopbureau de meeste tekort komingen zijn ondervangen. Frans van der Kruijf (VVD) vindt dat het college te luchthartig met de 'pijnlijke' conclusies uit het rapport omgaat. "De verbetersla gen moeten duidelijk van bovenaf worden opgelegd." Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) heeft er alle vertrouwen in dat het in de toe komst beter gaat. "Het haperde van alle kanten. De gemeente moet zich wel aan de regels hou- den." Gerard Thijssen (inVENtief) spreekt van een complexe mate rie. "Maar zover ik weet heeft het niet tot calamiteiten geleid." Wethouder Hans Teunissen rea geerde dat hij 'allesbehalve lucht hartig' met het rapport omgaat. "Die indruk is misschien gewekt, maar we zijn serieus bezig met de verbeterslagen. Want het is ons menens." Teunissen wilde op de drie concrete dossiers van Samenwerking ingaan. Het sterkte de wethouder wel in zijn mening dat er heel wat te verbeteren valt. "Samenwerking heeft aangetoond dat we er nog lang niet zijn", aldus Teunissen, die weerspraak dat het rapport in een of andere bureaula zou verdwijnen. "Het zou juist bij iedereen op het bureau moeten liggen", aldus de wethouder, die toezegde jaarlijks met een evalu atie van de gemaakte vorderingen te komen. irmr De theaterproductie 'Een kamer op het kerkhof wordt in de maand mei opgevoerd bij de Duitse militaire begraaf plaats in Ysselsteyn. Deze productie is tot stand geko men nadat het Jongeren Ont- moetings Centrum (JOC) in Ysselsteyn een replica van de kamer van Anne Frank aange boden kreeg. De combinatie van deze kamer en de Duitse begraafplaats prik kelde de verbeelding en was de aanzet tot het initiatief voor een theatervoorstelling. In samen werking met professionals en amateurs is de nieuw opgerichte Stichting Brink erin geslaagd dit project van de grond te krijgen. De speeldata zijn op 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 16 en 17 mei telkens vanaf 20.30 uur. Daarnaast zijn er zes schoolvoorstellingen op 11, 14 en 15 mei. Burgemeester Jos Waals beloofde aan de stichting Brink om voor een kastanjeboom te zor gen (Anne Frank keek immers uit op en kastanjeboom). Donderdag kwam hij zijn belofte na en zette hij samen de vervanger van de Duitse ambassadeur, Konrad Arz von Strausssenburg, de kastanje boom op de juiste plek. Raadpleeg voor meer informatie over de belevingstheaterproductie de websites www.joc-ysselsteyn. com en/of www.stichtingbrink.nl. Overstroming, extreem weer of een ramp met gevaarlijke stoffen. Dat zijn de rampen die centraal staan in de nieuwe campagne van Veiligheidsre gio Limburg-Noord. De aftrap vond dinsdag 31 maart plaats. Limburg-Noord is de eerste veiligheidsregio in Nederland die regionale invulling geeft aan de landelijke 'Denk Voor- uit'-campagne. Het doel van de campagne is om de inwo ners van de 21 gemeenten in Noord- en Midden-Limburg beter bewust te maken van de noodzaak van zelfredzaam heid bij grote calamiteiten. Ook in Venray en Meerlo- Wanssum gaan bussen van de campagne rijden. Ook komt er een promotieteam langs en is op enkele plaatsen - zoals in het gemeentehuis - informatie beschikbaar. Voor deze campagne zijn drie rampen geselecteerd die de meeste kans hebben ooit voor te komen in Noord- en Midden-Lim burg. Overstroming, een ongeluk waarbij gevaarlijke stoffen vrijko men, extreem slecht weer of juist een hittegolf zijn in Limburg goed denkbaar. De regionale campagne sluit naadloos aan op de lande lijke 'Denk Vooruit'-campagne. Toch zijn er volgens Chris Trines, adviseur Communicatie PR van Brandweer Limburg-Noord, ook verschillen te ontdekken. "Waar de landelijke campagne gericht is op het veranderen van het gedrag van mensen, zoomen wij in onze regionale campagne in op bewust wording. Wij vinden het belang rijk dat mensen weten wat hen te doen staat in het geval van een overstroming, extreem weer of een ramp met gevaarlijke stoffen. Het landelijke team staat volledig achter deze regionale verfijning van de campagne." KRASLOT Mensen kunnen op verschillen de manier in contact komen met de campagne. Con Delissen, mana ger van het veiligheidsbureau van Veiligheidsregio Limburg-Noord: "In de gemeenten Venray en Meer- lo-Wanssum rijden de komende weken bussen rond om de cam pagne onder de aandacht te bren gen. Daarnaast zijn er op drukbe zochte plekken in de gemeente, zoals in het gemeentehuis, borden geplaatst die duidelijk maken wat gedaan moet worden in geval van nood. Verder krijgen mensen in Noord- en Midden-Limburg een kraslot in de brievenbus, onder het mom 'jij bepaalt je lot bij een ramp!'. Met deze communicatie middelen hopen we dat mensen bij zichzelf nagaan of ze goed zijn voorbereid op een ramp." 'Ben jij voorbereid op een ramp?' is het centrale thema van de campagne. Het promotieteam zal dit op een leuke manier onder de aandacht brengen de komende weken. Op zaterdag 18 april is het team te vinden in de gemeente Meerlo-Wanssum en op zaterdag 9 mei in de gemeente Venray. Vol gens Chris Trines is de campagne ook bedoeld om gemeenten te stimuleren verder te gaan met het informeren van de burgers. "Het blijft belangrijk mensen bewust te maken wat te doen bij rampen. Mensen denken te vaak dat ze in het geval van een ramp meteen worden geholpen. Calamiteiten kun je niet plannen, ze gebeuren gewoon. Het kan dus even duren voordat de hulpverlening op gang komt. Wij hopen dat ieder een even nadenkt over wat hij of zij zou doen in het geval van een ramp." Het landelijke 'Denk Vooruit'- team is blij met deze hulp uit de regio. Gemeenten zijn wettelijk verplicht om eens in de vijf jaar extra aandacht te besteden aan risico's bij rampen. Veiligheids regio Limburg-Noord is de eer ste regio in Nederland die de gemeenten helpt met deze cam pagne over rampen. De campagne benadrukt dat iedere ramp vraagt om specifieke acties. Zo wordt bij een overstroming aangeraden een evacuatiepakket klaar te maken. Bij een ongeluk met giftige gassen moeten zo snel mogelijk de ramen en deuren worden gesloten. Een ramp gebeurt vrijwel altijd onver wacht, maar een gewaarschuwd mens telt voor twee. "De Stichting Odapark dient zich met horeca-activiteiten aan de wettelijke regelgeving te houden." Dat stelde burge meester Jos Waals dinsdag. Het Odapark wil meer hore- caactiviteiten ontwikkelen om daarmee extra inkomsten te genereren. "Het Odapark moet net als elke andere horecagelegenheid vol doen aan de eisen die gesteld wor den in de Horecawet. Niet alleen qua fysieke ruimte, maar ook met personeel. Als aan die eisen wordt voldaan, heeft de gemeente geen probleem met die activiteiten", aldus Waals. Volgens de burgemeester is het probleem al langer bekend bij het Odapark, maar is het daar door de gemeente nog eens op gewezen. Zo moet de dagelijkse leiding in handen zijn van gekwalificeerde mensen. Volgens Waals is dit ook een minimale voorwaarde voor een drank- en horecavergun- ning. "Nu nog draait de horeca op papieren van derden", aldus Waals. De horeca in het Odapark draait nu grotendeels op vrijwilli gers. "Logisch omdat het Odapark mede dankzij die vrijwilligers gegroeid is", stelt Waals. Volgens hem is het een logische stap dat de horeca-activiteiten formeel in een vergunning worden vastge legd. SUBSIDIES Volgens Fred Welschen, voor zitter van het Odapark, is dat inderdaad een logische stap. "De huidige vergunning biedt niet vol doende ruimte. Daardoor hebben we onlangs een activiteit zelf afge zegd omdat dat niet binnen die vergunning paste. Als kunstinstel ling zijn we afhankelijk van subsi dies, maar daarnaast wordt gesteld dat we zelf geld via sponsoring of andere inkomsten moeten genere ren. De horeca speelt daarbij een belangrijke rol. Onze plannen zijn dan ook om de horeca verder te professionaliseren en onder te brengen in een aparte onderne ming." 'P-W 1 jwww.rooynet.nl ÜJ ui De rechtbank in Roermond heeft de 25-jarige Venraynaar Samir veroordeeld tot een werkstraf van 200 uur en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank strafte hem voor het onvoorzichtig ter hand nemen van een vuurwapen en het frauderen met studiefi nanciering. Samir schoot op 2 februari 2007 met een wapen een vriend neer. Een ongeluk, hield hij de rechtbank voor. De uitspraak valt behoorlijk lager uit dan de eis van het Openbaar Ministerie. Die eiste een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van negen maanden. Volgens Samir was het neer schieten van zijn vriend een onge luk en was van opzet geen sprake. Samen met enkele vrienden speel de hij op de bewuste avond van 2 februari 2007 computerspellen in een appartement aan de Lang straat in Venray. Bij het aansluiten van de Xbox zag hij een wapen liggen. Het wapen ging de groep rond en iedereen bekeek het en speelde er een beetje mee. Op een bepaald moment kreeg Samir het wapen in handen. Hij zag dat de slede naar achteren zat en pro beerde deze terug te duwen. Op dat moment klonk er een knal en was één van de aanwezigen geraakt in het onderlichaam. "Ik schrok, want ik was er van over tuigd dat het wapen ongeladen was. Het was echt een ongeluk en ik heb me meteen over mijn vriend ontfermd." Volgens de officier van justitie is deze verklaring van Samir niet te weerleggen. Uit het dossier is niet exact te herleiden wat er die avond is gebeurd, zodat alleen onzorgvuldigheid met het vuur wapen en het toebrengen van lichamelijk letsel kon worden bewezen. De Venraynaar werd ook gestraft vanwege het frauderen van de Informatie Beheer Groep. Hij zou gedurende een periode van bijna twee jaar onterecht studiefinan ciering hebben ontvangen en gebruik hebben gemaakt van een OV-kaart. Samir bekende nalatig te zijn geweest in het verstrek ken van juiste informatie aan de IB-groep. Venray De Hoveniers wxsjim De stichting Carillon Venray krijgt van de gemeente Venray een eenmalige exploitatiebij drage van 30.337 euro. Daar van kan zij het achterstallig onderhoud aan het carillon van de Grote Kerk bekostigen. Daarnaast wil de gemeente met de stichting Carillon Ven- ray een onderhoudsovereen- komst opstellen, om het struc turele onderhoud te regelen. Sinds 1991 zorgt de Stichting Carillon Venray voor het beheer, plaatsing, bespeling en onder houd van het carillon in de toren van de Sint Petrus' Bandenkerk. Het carillon is een schenking van de gemeenschap aan de gemeente Venray en is een van de betere carillons van Europa. Het leent zich bij uitstek om met de hand te bespelen. Tot op heden gebeurt dit alleen tijdens Koninginnedag en de nachtmis. De stichting wil het carillon graag tweemaal per maand laten bespelen, oplopend naar wekelijks vanaf 2012. De Stichting Carillon Venray heeft een eenmalige subsidie voor het wegwerken van achter stallig onderhoud aangevraagd van 30.337 euro en een struc turele subsidie van 12.000 euro ten behoeve van een beiaardier voor de bespeling van het caril lon en structureel onderhoud. De gemeente heeft besloten geen structurele subsidie te verlenen, maar wel een eenmalige exploi- tatiebijdrage van 30.337 euro te verstrekken voor het achterstal lig onderhoud. Zij wil vervolgens met stichting Carillon Venray een onderhoudsovereenkomst opstel len om ook het structurele onder houd te regelen. De gemeente geeft stichtingen en verenigingen graag de moge lijkheid om onderhoud en beheer van accommodaties zelfstandig uit te voeren. Tot op heden verzorgt de gemeente zelf het onderhoud van het carillon naast de voorma lige Vredeskerk. Om kennis van onderhoud aan carillons te bunde len en hier wellicht ook financiële voordelen uit te halen wil zij dit onderhoud straks ook bij de Stich ting Carillon Venray neerleggen. De nieuwe stichting Venrays Museum krijgt geen extra subsi die van bijna 200.000 euro om de exploitatie sluitend te krijgen. Dat heeft het college van B en W dins dag besloten. Burgemeester en wethouders willen eerst nog een keer samen met het museum kij ken naar de huurprijs en de perso nele lasten. Het nieuwe museum in Ser- vaashof, een samenvoeging van 't Freulekeshuus en het Psychia trisch museum, krijgt al structu reel 79.000 euro subsidie van de gemeente. Een extra subsidie van bijna twee ton zit er voorlopig niet in. "We wijzen de subsidieaan vraag af vanwege het grote exploi tatietekort", aldus wethouder Patrick van der Broeck. "We stel len met name vraagtekens bij de huurprijs en de personele lasten." Samen met de GGZ, eigenaar van het gebouw en het Psychiatrisch Museum dat onderdeel zou uitma ken van het Venrays Museum, wil de gemeente bespreken welke mogelijkheden er zijn om te komen tot een dekkende exploi tatie. De eerste gesprekken zijn inmiddels gepland. Het Venrays Museum stelt zich ten doel het verwerven, bewaren, conserveren, toegankelijk maken en presente ren van voorwerpen, documenten en beelden die betrekking heb ben op de geschiedenis van Ven- ray en omgeving, en daarnaast de geschiedenis van de psychiatrie. De gemeente draagt via het fonds Maatschappelijke Doelen en de verkoop van het Freulekeshuus ruim 500.000 euro bij aan de ver bouwing van de ruimte in Servaas- hof. Volgens Van der Broeck bete kent het niet toekennen van de subsidie niet dat de komst van het museum op losse schroeven staat. "Absoluut niet, want ook wij wil len dat het museum er komt. Met alle betrokken partijen gaan we nu naar een oplossing kijken." een abonnement waard Twee gewonden Een 46-jarige Venraynaar en zijn 14-jarige zoon zijn zondagavond gewond geraakt bij een aanrijding tussen twee personenwagens op de Deurneseweg in Venray. Rond 19.15 uur wilde de Venraynaar op de weg keren om de afrit naar Brukske te nemen. Tijdens deze manoeuvre zag hij een auto die uit de richting Deurne kwam over het hoofd. De vader en zijn zoon raakten bij de aanrijding gewond. Ze zijn per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De vader had letsel aan zijn linkerarm en linkerschouder en zijn zoon had nekklachten. De moeder en twee andere kinderen, die achter in de auto zaten, kwamen met de schrik vrij. De andere auto werd bestuurd door een 51-jarige vrouw uit Ven- ray. Haar 22-jarige dochter, die naast haar in de auto zat, bleef net als de bestuurster ongedeerd. Dorpsradenoverleg vergadert De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 6 april vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda staat onder meer inspraak van het publiek en een inleiding, Uitvoering van het energie- en kli maatbeleid in de gemeente Venray, door Hanny van Dinther van de gemeente Venray. - -me»„„ySe„,Ven„y ll'tllll-"' l bfVOf-k Oll^e ïite: www.gi.inhoek.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5