Geen beweging in inwoneraantal Meer kansen voor starters op woningmarkt "Met Pasen geen races op circuit De Peel SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 2 april 2009 - Pagina 3 Gemeente trekt onduidelijke dorpsgrenzen recht Het opnieuw afbakenen van de dorpsgrenzen levert niet alleen nadelen op voor Oirlo. Het dorp raakt weliswaar bedrijventerrein De Blakt kwijt aan Oostrum, maar het krijgt er het AC-restaurant en de twee Texaco-tankstations aan de A73 voor terug. Deze bedrij ven, met de adressen Venlose- weg 6, 7 en 9, zijn destijds bij hun komst aan Castenray toe gewezen. Maar ze blijken ach teraf op het grondgebied van Oirlo te liggen. Op 28 september 1976 zijn alle dorps- en wijkgrenzen in Venray door de gemeenteraad opnieuw vastgesteld. Dit was nodig omdat de toenmalige PTT de postcodes ging invoeren. De grenzen zijn ingetekend op kaarten, maar in de loop der jaren zijn ze wat vervaagd. Ook is niet altijd even nauwkeu rig omgegaan met de komst van nieuwe woningen en bedrijven. Vaak was het niet helemaal dui delijk waar precies de grens liep. Door deze onnauwkeurigheid zijn er verschillen ontstaan tussen de woonplaatsgegevens die TNT Post hanteert en die van de gemeente Venray. Met het opnieuw trekken van de grenzen worden deze ver schillen nu opgelost. De gemeente is dit ook ver plicht in het kader van de wet BAG (Basisregistratie Adressen en Gebouwen). Het doel is de kwa liteit van de dienstverlening en de efficiëntie van de overheid zo te bevorderen. Het is een afspraak tussen de VNG (Vereniging Neder landse Gemeenten), het ministerie van VROM en TnT Post. In het geval van het AC-restaurant en de beide tankstations aan de A73 heeft de gemeente besloten de grens niet te verleggen. De bedrij ven hebben nu nog de postcode (5811 CA) van Castenray. Ze krij gen straks de postcode van Oirlo (5808 PA). Zowel AC als Texaco heeft ingestemd met een admi nistratieve verhuizing naar Oirlo. De gemeente betaalt hiervoor een vergoeding van 1500 euro. Een vergelijkbare situatie doet zich voor aan de Maasheseweg, waar McDonalds en hotel Asteria zich gevestigd hebben. Volgens de vastgestelde grenzen uit 1976 liggen ze op het grondgebied van Smakt. De gemeente heeft destijds echter Venray als woonplaats toe gewezen, met als postcode 5804 AB. McDonalds en Asteria heb ben beide laten weten weinig te voelen voor een verhuizing naar Smakt, ze willen liever bij Ven- ray behoren. De gemeente heeft daarom besloten de dorpsgrens te verleggen, waardoor de twee horecazaken ook daadwerkelijk in Venray komen te liggen. En zo zijn er verspreid over de gemeente nog meer voorbeelden van ondui delijke grensgevallen. De betref fende bewoners zijn allemaal aangeschreven door de gemeente waarbij ze hun voorkeur kenbaar konden maken. Zo voelden de bewoners van de Blakterweg 1, 3A en 3B er niets voor - samen met het bedrijven terrein - naar Oostrum te verhui zen. De gemeente heeft hiermee ingestemd, waardoor deze drie huishoudens gewoon bij Oirlo blijven. De bewoners van Hoog- riebroekseweg 1A gebruiken al sinds jaren de postcode 5811 CE en de woonplaats Castenray. Ter wijl deze woning feitelijk in Oirlo ligt. De bewoners hebben er geen moeite om naar Oirlo te verhui zen, waardoor de gemeente op deze locatie de grens niet hoeft te verleggen. De postcode wordt veranderd in 5808 AA. Het adres Steegse Peelweg 100 ligt op het grondgebied van Veulen. Maar de woning heeft de postcode 5813 BG die bij Ysselsteyn hoort. De bewoners willen het liefst bij Ysselsteyn blijven. Daarom moet de dorpsgrens op deze plek wel opgeschoven worden. De Steegse Peelweg kent meer grensgevallen. Een stuk verderop liggen de adres sen 73 en 75 feitelijk in Leunen. Maar ze hanteren de postcode 5814 AS van Veulen. De bewoners willen bij Veulen blijven, waardoor ook hier een grenscorrectie moet plaatsvinden. Hetzelfde geldt voor Spurkt 8 en Metaalweg 1. Deze woningen liggen in Smakt, maar ze zijn destijds ingedeeld bij Ven- ray. De bewoners willen dit graag zo houden, waardoor de grens iets moet opschuiven. De woning Ossendijk 90 is ook zo'n twijfelgeval. Het huis ligt in Merselo, maar het heeft de post- code 5813 AX van de woonplaats Ysselsteyn. De bewoners willen dat dit zo blijft en hun verzoek is door de gemeente ingewilligd. Ook het agrarisch bedrijf aan Kempkensberg 9 wordt nu for meel aan Ysselsteyn toegekend. Het had al de postcode van Yssel- steyn, maar het bedrijf lag in Mer- selo. De eigenaar koos voor Yssel- steyn. Aan de Deurneseweg krijgt Ysselsteyn er drie woningen/ bedrijven bij. Het gaat om de adressen Deurneseweg 94, 96 en 96A. Ze liggen op het grondgebied van Heide, maar ze hebben de postcode 5813 AB van Ysselsteyn. De drie willen bij Ysselsteyn horen, waardoor de gemeente de grens op deze locatie een stuk opschuift in oostelijke richting. Voor de nieuwbouw in Vlakwa ter, tussen Venray en Merselo, is eerder al besloten dat deze adres sen bij Venray gaan behoren. Dit had ook de voorkeur van de bewo ners. Formeel moet de dorpsgrens hier nog aangepast worden door middel van een nieuw woon- plaatsbesluit. Zondag vond de feestelijke onthulling van de gerestaureerde Ballonzuil. Vanwege het strenge winterweer moesten de geplande festiviteiten op 18 januari worden uitgesteld. Op 18 januari 2009 was het precies 113 jaar geleden dat de gedenksteen werd opgericht. Vijf entwintig jaar eerder, op 18 janua ri 1871, landde de uit Parijs afkom- stige luchtballon in Merselo. Een restaurateur heeft het verweerde monument een opknapbeurt gege ven. De directe omgeving van de Ballonzuil in de bossen van Dal- land is opnieuw ingericht. Er zijn parkeerplaatsen en een fietsen stalling aangelegd. Omdat het een bosrijke omgeving is, is voor een eenvoudige uitvoering gekozen. De schutterij en heemkundever- eniging 't Raokeliezer waren zon dag eveneens van de partij. Verder was er een ballonwedstrijd gekop peld aan de feestelijke onthulling. Ook in 2008 is er nauwelijks beweging gekomen in het inwo neraantal van de gemeente Venray. Het aantal bewoners daalde licht van 39.107 naar 39.090. Zowel in de dorpen als in de wijken waren er nauwelijks grote verschillen. In het jaar 2002 werd voor het eerst de grens van 39.000 gepasseerd. Sindsdien blijft de teller steken. De verwachting was dat de snel de grens van 40.000 bereikt zou worden, maar ook de komende jaren ziet dat er niet naar uit. De woningbouw is ook in 2008 niet echt van de grond gekomen. Er kwamen vorig jaar 65 nieuwe woningen bij. Het streefgetal is een jaarlijkse groei van 200 tot 300 woningen. Dit wordt al jaren lang niet gehaald. De oorzaak ligt grotendeels in de vertraging van enkele grote bouwprojec ten zoals de Gouden Leeuw, Servaashof, St. Anna en het circus terrein. Inwoneraantal gemeente Venray Dorp 2009 2008 saldo Castenray 790 791 -1 Heide 470 467 +3 Leunen 2195 2196 -1 Merselo 1060 1060 +0 Oirlo 1200 1202 -2 Oostrum 2310 2320 -10 Smakt 215 218 -3 Veulen 500 497 +3 Vredepeel 240 241 -1 Ysselsteyn 2180 2180 +0 Tot.dorpen 11160 11172 -12 Venray 27930 27935 -5 Gemeente 39090 39107 -17 Wonen Venray wil afzien van dure parkeerkelder Wonen Venray moet in Vel- tum een parkeerkelder bou wen onder het complex van 27 koopappartementen. Dit gebouw aan de Veltumse Klef- fen komt naast wijkcentrum 't Schöpke. Om kosten te bespa ren had de woningstichting het verzoek gedaan voor een bovengrondse parkeerplaats. De gemeente Venray wil niet aan dit plan meewerken. Van wege de beoogde woonkwaliteit van Parc Velt, een nieuwbouw project met 169 woningen en een nieuwe winkelcentrum. De gemeente houdt Wonen Venray aan de afspraak dat het parkeren ook hier deels ondergronds moet gebeuren. Het ARK (Adviesbureau Ruimte lijke Kwaliteit) heeft al veel moei te gehad met de 'matige steden- bouwkundige kwaliteit' van Parc Velt. Dit zou grotendeels gecom penseerd kunnen worden door het landschappelijke karakter en kwaliteit van de buitenruimte, zoals de glooiingen en groen- en waterpartijen. De toename van de bebouwing (winkels en appar tementen) gaat ten koste van de oorspronkelijke groene uitstraling. Er moest daarom een goed land schapsplan komen, vooral met het oog op de aanwezige bomengroe pen. Maar dit verliep uiterst moei zaam. Het heeft langer dan een jaar geduurd. 'Wanneer hier 27 parkeerplaat sen aan worden toegevoegd doet dit ernstig afbreuk aan het karak ter en de kwaliteit. Het deel Parc in de naam Parc Velt verliest dan haar betekenis', vinden B en W Voor de komst van Parc Velt zijn twee van de zes grote flatge- bouwen gesloopt. Het ging om de flats die het dichtst bij het win kelcentrum lagen. De opzet was een flinke kwaliteitsimpuls voor het centrum van de wijk. Parc Velt moest bijdragen tot de opwaarde ring van de omgeving. Door twee galerijflats te vervangen door nieuwbouw, zou de woonkwali teit een flinke impuls krijgen voor de komende veertig jaar. Een ander nadeel van boven grondse parkeerplaatsen is, dat ze openbaar zijn. De gemeente denkt dat vooral de verkoopbaarheid van de duurdere appartementen in het geding komt, als de bewo ners niet over een eigen (onder grondse) parkeerplaats kunnen beschikken. Het doet ook afbreuk aan de kwaliteit en de toekomst waarde van het wooncomplex, zo vindt het college. De gemeente Venray versoe pelt de regels om starters op de woningmarkt meer kansen te bie den bij de koop van een nieuwe woning. Starters kunnen voortaan bij de aankoop van een woning met een maximale koopprijs van 200.000 euro, exclusief verwer vingskosten, in aanmerking komen voor de startersregeling. Dit geldt voor nieuwbouw en bestaande woningen. De maximum koopprijs was tot nu toe nog 170.000 euro, echter inclusief bijkomende kosten. In de praktijk betekent dit dat starters een woning met een koopprijs van maximaal 157.000 euro kun nen kopen. "Door de maximale koopprijs naar 200.000 euro te verhogen komen nu 150 wonin gen beschikbaar voor de groep starters, terwijl voor de nieuwe regeling slechts twaalf woningen met een starterslening gekocht konden worden", aldus wethou der Hans Teunissen. Ook de eis dat het belastbaar inkomen maxi maal 37.000 euro mag zijn vervalt. Teunissen: "In de laatste twee jaar maakten slechts zeven mensen gebruik van de regeling. Dit biedt voor meer mensen kansen." Met de verhoging naar 200.000 euro zijn veel meer woningen bereikbaar met de lening. Daarnaast loopt Venray dan ook meer in de pas met de grenzen die in omliggende gemeentes gehanteerd worden. De regels die gelden voor de star- terslening blijven wel hetzelfde. Starters kunnen maximaal 30.000 euro van de koopprijs lenen. Ze betalen de eerste drie jaar geen rente en aflossing. Afhankelijk van hun inkomen betalen ze daarna wel rente en aflossing. "Met de nieuwe regeling wil de gemeente Venray starters op een woning markt meer kansen geven, maar ook de woningmarkt, die op dit moment ontzettend onder druk staat, stimuleren", aldus Teunissen. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen L. Bot Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld f# De SP stelde dinsdag in de gemeenteraad verontruste vragen over het nieuwe race circuit De Peel dat volop in aanbouw is. Volgens de Eli- anne Sweelssen wordt het nu al gebruikt en zouden er met Pasen zelfs races worden gehouden. Terwijl het circuit nog niet af is en ook nog niet aan de veiligheidseisen kan worden voldaan. Burgemeester Waals antwoord de dat het circuit op drie zaterda gen is gebruikt voor geluidstesten. "En dat gebeurt nog een keer", zei Waals, die meldde dat er bij de politie hierover geen aangifte is gedaan. De burgemeester sprak tegen dat er paasraces worden gehouden. Volgens de SP wordt hiervoor al reclame gemaakt. "Nee, het zijn geen races", aldus Waals. "Er is met de paasdagen alleen een open dag met een demonstratie." Elianne Sweelssen wilde weten of er tegen wordt opgetreden. De gemeente zou de raceactiviteiten ook moeten mel den bij de provincie, die over de milieuvergunning gaat. De bouw vergunning en de milieuvergun ning zijn al eerder verleend, maar er lopen nog enkele bezwaarza ken bij de Raad van State. "Binnen afzienbare tijd zal de beroepsfase zijn afgerond", verklaarde Waals, die zei dat er geen overtreding is van de bouwvergunning die door de gemeente is verleend. Volgens Waals is de provincie op de hoogte van de activiteiten die er momenteel plaatsvinden. "De provincie moet zelf bepalen of er sprake is van een overtreding en of er moet worden opgetreden." De SP vroeg zich af of het cir cuit, dat nog niet af, nu al gebruikt mag worden voor races. Volgens Waals kan dat. "Er mag geracet worden als voldaan wordt aan de milieuvergunning Vervolg voorpagina "Tijdens verbouwing niet te werken in gemeentehuis" De gemeente durft het niet aan om gelijktijdig met de verplaatsing van servers, netwerkverbindingen en hardware ook een groot aantal softwareprogramma' s te vervan gen. De kans op uitval is te groot. Veel software is al over de techni sche levensduur heen. Vervanging is vanwege invoer van nieuwe wetgeving vaak noodzakelijk. Het zal gespreid in de tijd moeten gebeuren om risico's op uitval te minimaliseren. De gemeente Venray heeft ook veel extra werk met het opschonen en digitaliseren van het archief van Meerlo-Wanssum. Deze klus moet dit jaar geklaard zijn zodat de overgang naar de nieuwe gemeente per 1 januari 2010 soepel verloopt. De komende weken wordt een nieuwe planning opgesteld waar bij met alle genoemde zaken reke ning wordt gehouden. Duidelijk is dat er pas in 2010 een definitief besluit over de renovatie kan wor den genomen door de gemeente raad. Het college meldt dat uitstel niet zal leiden tot kostenverho ging. Door de economische crisis stijgen de bouwkosten niet meer maandelijks. Omdat de markt zo slecht is, denkt de gemeente zelfs aanbestedingsvoordelen te kun nen behalen. Het college denkt wel extra geld nodig te hebben voor 'de nieuwe digitale werkomgeving'. Binnen het budget van 30 mil joen euro is hiermee nog geen rekening gehouden. Vervolg voorpagina Nu al consternatie over verbouwing gemeentehuis Ike Busser (Samenwerking) had er helemaal geen goed woord voor over. Tijdens een besloten bijeen komst op 9 oktober werd hij, vol gens eigen zeggen, weggehoond toen hij over de indeling van de werkplekken begon. Niet alleen door raadsleden, maar ook door de architect en gemeentesecreta ris Lucassen die toen gezegd zou hebben dat een flexibel kantoor concept het uitgangspunt was. Busser vindt het zeer vreemd dat dit een half jaar later nog steeds niet is uitgewerkt. "Een bewijs van onvermogen. Het ontbreekt gewoon aan sturing. Door de wet houder en de gemeentesecreta ris", meent Busser, die opmerkte dat Lucassen twee dagen per week buitenshuis werkt voor de Veiligheidsregio in Venlo. "Het is bedroevend dat er nu pas over de organisatie van de toekomst wordt nagedacht", zei Busser, die de aangehaalde excuses 'ronduit zielig' vond. "De automatisering en de herindeling hebben niets met de renovatie te maken. Het is een kwestie van goed plannen en sturen."Wethouder Van Dijck hamerde in haar beantwoording op de dienstverlening aan de bur gers. "Dit moet altijd vooropstaan, ook tijdens de renovatie." De wethouder vertelde dat het pas mogelijk is een kredietvoorstel op tafel te leggen 'als alles goed op orde is'. Burgemeester Waals zegde na de schorsing toe dat het college met een aanvullende brief met informatie komt. "Want de raad moet over alle feiten kunnen beschikken." Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg NODIG? Selfstorage Subsidie voor De Papierkraom De Papierkraom. Zo heet het project waarmee Synthese oude ren en mensen met een minimum inkomen gaat ondersteunen bij hun administratie. De gemeente subsidieert het initiatief met 12.842 euro. In het kader van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) wil de gemeente graag de zelfstandigheid van burgers bevorderen. De gemeente vindt het belangrijk dat iedereen zo lang mogelijk zelfstandig kan blij ven wonen en zo goed mogelijk kan meedoen in de maatschappij. Belemmeringen hierin moeten dan ook zo veel mogelijk worden voorkomen. De gemeente wil dat welzijnsorganisaties hierop inspe len. Welzijnsorganisaties kunnen de behoeften in de samenleving signaleren, zodat zij in een vroeg stadium laagdrempelige dienst verlening kunnen bieden. Met het project De Papierkraom speelt Synthese in op een behoefte in de samenleving.De ouderenadviseurs en maatschappelijk werkers van Synthese komen namelijk steeds vaker in contact met mensen die niet of onvoldoende in staat zijn de eigen administratie te voeren en/of (mede daardoor) financiële problemen hebben. Het college heeft daarom besloten dit project mede te financieren. Het project wordt daarnaast met 4.000 euro door de provincie gesubsidieerd. De dienstverlening van De Papier- kraom is laagdrempelig, heeft een informeel karakter en geschiedt bij de klant thuis. Een pool van vrijwilligers van Synthese Ven- ray ondersteunt samen met een beroepskracht de cliënten van dit project, zodat zij in de nabije toe komst hun administratie (weer) zelf kunnen voeren. Cliënten kun nen zichzelf aanmelden, maar kun nen ook worden doorverwezen door bijvoorbeeld het algemeen maatschappelijk werk, ouderenad- vieswerk, de GGZ of schuldhulp verlening van de gemeente. "Het is een laagdrempelig pro ject om mensen te steunen die niet in staat zijn om hun admini stratie te ordenen", aldus wethou der Twan Jansen van Venray. "Het project draait al en is succesvol. Door onze steun kunnen we het uitbreiden en meer mensen hel pen, zodat zij in een later stadium de administratie weer zelf kunnen bijhouden." Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) AC-restaurant en twee tankstations A73 naar Oirlo Gerestaureerde Ballonzuil Merselo feestelijk onthuld Begin met een goed en gratis gesprek T (0478) 54 63 39 E info@keutenvanloon.nl W www.keutenvanloon.nl Parkeren in Veltum mag niet bovengronds p k w r> k Fi r i honrnverrnrging Dejuiste weg in de goede nohting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching CU ccfcx www.coxselfstorage.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3