Laatste concert in Het Theehuis Daybroke in Gryphus 1 Vooruit veuroet in Odapark Midsummerpop centraal in museum Venlo De beschieting van Venray Maalstroom in Cambrinus Earth Wind Fire naar Merselo ft t PEEL EN MAAS Donderdag 2 april 2009 - Pagina 23 Tatiana Koleva en Rutger van Otterloo spelen zondag 5 april vanaf 15.30 het laatste concert in de serie 2008-2009 in Het Theehuis in het Oda- park in Venray. Ze slaan het publiek om de oren met ritmes en klanken uit het percussie-instrumentarium, marimba en saxofoon. Het wordt een concert voor nieuwsgierige oren met muziek die alle grenzen tussen de genres klassiek, jazz en pop overschrijdt. Beide muzikan ten hebben een indrukwekkende reeks concerten op verschillende nationale podia gegeven al of niet in samenwerking met ensembles als Theatergroep Hollandia, het Schönberg Ensemble/ASKO, het Maarten Altena Ensemble; ook leverden ze bijdragen aan film producties en richtte ze mede het Electra Kwartet op, vier vrouwen die zich wijden aan eigentijdse muziek. Koleva heeft op festivals gespeeld in onder meer Japan, de VS. Componisten onder wie Louis Andriessen, Jacob ter Veldhuis Yannis Kyriakides schreven werk speciaal voor Koleva of het duo. Van Otterloo sloot zich, na enkele jaren deel uitgemaakt te hebben van het trio New Hip Stilen in Rotterdam, aan bij de funkjazz formatie Future Shock. Hij speelt regelmatig met de Contraband, Fra Fra Big Band en richtte in 1998 zijn eigen saxofoonkwartet op. Lester Bowie, David Murray en Butch Morris waren collega's in optredens zoals ook Ernst Rey- seger, Hans Dulfer en Denise Jan- nah. Voor dit concert zijn kaarten verkrijgbaar bij Concertorgani satie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472 of via e-mail fredh. renirie.@home.nl. of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Het Oda- park ligt aan de Merseloseweg in Venray. Op zaterdag 4 vindt er in Gryp- hus in Vierlingsbeek een concert plaats van de band Daybroke. In het voorprogramma speelt de Horster band Early Adopters. Daybroke is een gloednieuwe band, opgestaan in Tilburg en gevormd door (ex-) leden van Wealthy Beggar, Krezip, Brother hood Foundation, Woost en Within Temptation. Geïnspireerd door de jaren zeventig en negentig maakt Daybroke sterke rock en power- pop. Genadeloos stuwende beats, heavy gitaren, melodische zang en subtiele synthlijnen creëren het krachtige geluid van het Tilburgse kwartet. Denk daarbij aan Foo Fighters, Muse, Weezer, Queens Of The Stone Age en Soulwax. Daybroke is: Tom Sikkers (zang, gitaar), Mike Coolen (drums), Jesse Klaase (gitaar) en Joost van Haaren (bass). Uit Horst komt Early Adopters. Mede door hun liefde voor Belgische bands als dEUS en Soulwax en hun grote bewondering voor Britse six ties bands klinkt Early Adopters als een frisse rockband met een alternatief randje. Vurige rock wordt moeiteloos afgewisseld met subtiele akoestische gitaarpop. Afgelopen december verscheen de debuutcd Colours en onlangs stond de band in de finale van de Limburgse popwedstrijd Nu Of Nooit, waar ze op een haar na het openingsoptreden van Pinkpop misten. Gryphus is geopend vanaf 21.00 uur. De entree bedraagt 5,00 euro. Voor bezoekers jonger dan 20 jaar is dit concert geheel gratis toegankelijk. Meer informatie over deze avond is te vinden op inter net www.gryphus.nl. De top van de singer/songwri ters uit Limburg komt met de the atershow Vooruit veuroet op zon dag 26 april naar het Odapark aan de Merseloseweg in Venray. Het is een samenwerkingsverband van Maud Wilms, Hans Emmen en Paul Logister. Nooit eerder stond zoveel singer/songwriterstalent op de bühne in Limburg in een theater show. Het drietal heeft de afgelo pen jaren verschillende prijzen in de wacht gesleept. Hans Emmen (Maastricht) won het Mooi Lim burgs Muziekfestival, Paul Logis- ter (Heerlen) was winnaar van de L1 singer/songwritercompetitie en de Lexor award. Maud Wilms (Maasbracht) won NCRV's Open Podium en de Pries van het Lim burgse Leed 2007/2008. Met hun titelnummer Vooruit veuroet staan ze nummer 1 op de Limburgse hitlijst. De show vormt het slot van een reeks van tien. Voor deze show staan acht snaarinstrumen ten klaar, van gitaar tot banjo. En toch zijn er maar drie stoelen, elk met een eigen lamp erboven en een microfoon ervoor. Het is Logis- ter die uit het niets verschijnt en zijn eerste nummer zingt. Soepel gaat het ene na het ander lampje aan en is het Emmen, Wilms of weer Logister, die de bezoeker meeneemt met een eigen lied. De opgeroepen emoties krijgen een extra dimensie doordat ze in hun moederstaal zingen. De show in Venray duurt van 15.00 tot onge veer 16.30 uur. Kaarten kunnen besteld worden via e-mail ticket- service@vooruitveuroet.nl. of bij de ticketservicelijn (0475)461902. Het Museumweekend staat voor de deur. Op 4 en 5 april gaat de Nederlander weer massaal op museumbezoek. Het voor Europa unieke fenomeen zorgt altijd voor veel extra publieksactiviteiten in de musea. Het centrale thema in 2009 is de kunst van het verlei den. Voor liefhebbers (m/v) die het Limburgs Museum eens in het verleidingsperspectief willen waarnemen, is een speciale muse umroute uitgezet. 'De Tour der Verleiding' beant woordt de prikkelend vraag wat de overeenkomst is tussen een Romeins godenbeeldje, een mid deleeuws triktrakspel en een ver zameling keukengerei uit de twin tigste eeuw. Ook is op beide dagen een filmprogramma gepland. Vertoond worden 'Typisch Lim burgs!?', een film over cultuur verschijnselen die voor typisch Limburgs worden gehouden, maar die dat niet per se hoeven te zijn. Verteller in deze film is de Venlose acteur Theu Boermans die de kij ker meeneemt door het Limburgs Museum (beide dagen om 11.15, 13.45 en 12.05 uur). De documen taire 'Boerinnenleven', waarvoor beelden uit 1938 als basis dien den, sluit aan bij de expositie 'Dit dorp, ik weet nog hoe het was. (beide dagen om 12 en 15 uur). De derde film die vertoond wordt tijdens het Nationaal Museum weekend is 'Midsummerpop in Meerlo' van journalist René Poels. Hij filmde in 1972 en 1973 dit legendarische Noord-Limburgse festival (beide dagen om 13 en 16 uur). Voor de jeugdige bezoekers zijn er speciale rondleidingen die zowel zaterdag als zondag starten om 14.00 en 15.30 uur. Volwassenen kunnen alle twee de dagen mee met de thema rondleiding 'Typisch Limburgs!?' die start om 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 uur en ook nog eens om 15.15 uur. Naast de vaste pre sentaties zijn er tijdens het Muse umweekend twee tentoonstel lingen te zien. 'Dit dorp ,ik weet nog hoe het was.' gaat over de veranderingen op het platteland van Noord- en Midden-Limburg in de twintigste eeuw. Bij de ten toonstelling wordt een inleiding gegeven (beide dagen om 11.45 en 15.30). Ook zijn er dorpsver tellers aanwezig die met eigen verhalen een persoonlijk cacbet geven aan het thema (zaterdag en zondag tussen 14 en 16 uur). In de expositie 'Licht op Limburg - Wer ner Mantz' worden foto's en films van deze beroemde Maastrichtse fotograaf vertoond. Het Limburgs Museum is in het Museumweekend gratis toeganke lijk. Blauwborstwandeling Het IVN Geijsteren-Venray gaat op zondag 5 april, onder leiding van de vogelwerkgroep Maas en Peel, op zoek naar vogels in de Peel. Dit jaar gaat de aandacht speciaal uit naar de blauwborst. Men gaat in de vroege ochtend naar de Maria- Peel, omdat hier de kans het grootst is, dat men de blauwborst ook wer kelijk te zien krijgt. Op de grens van Brabant en Limburg liggen de Deurnese Peel en de Mariapeel. De Maria-Peel is gelegen aan de Limburgse kant van de grens in de gemeenten Sevenum en Horst. Deze twee peelrestanten vormen samen met de op korte afstand gelegen Grote Peel een groot, internationaal erkend wetland. In deze peelgebie- den leven met name vele kleine insectenetende zangvogels, zoals de blauwborst en de sprinkhaan- rietzanger, evenals verschillende eenden. De zomertaling, slobeend, pijlstaart en krakeend broeden er. Verder leven er weidevogels als grutto, wulp, tureluur en watersnip. Ook moerasvogels als de roerdomp, porseleinhoen en waterral komen ervoor. Roofvogels zoals de bruine kiekendief kan men er zien en tien tallen boomvalken jagen er op libel len. En ook de klapekster, geoorde fuut, kraanvogel en rietgans maken de Peel, met zijn vele moerassige plekken en grote en kleinere plas sen, enorm belangrijk. Verzamelen om 7.00 uur bij de kerk in Griendts- veen. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zon dag 5 april een accordeon- en har monicafestival met open podium in café/zaal De Lange aan het Wil- helminaplein in Horst. Deze mid dag met muziek en zang begint om 13.00 en duurt tot 18.00 uur. Verzamelmarkt In Overloon wordt op zondag 12 april een ansichtkaarten- en verzamelmarkt gehouden. Deze markt wordt twee keer per jaar gehouden voor verzamelaars van onder andere ansichtkaarten, munten, postzegels, bidprentjes. Er is een ruim aanbod van stand houders uit heel Nederland, met ansichtkaarten van Brabant, Lim burg en Gelderland. Voor mensen uit Overloon zijn er diverse prin senplaatjes te verkrijgen en te ruilen. De markt duurt van 10.00 tot 13.00 uur en wordt gehouden in het gemeenschapshuis aan het Oktoberplein in Overloon. Voor informatie en reserveren, telefoon (0478)642168. Pasen in Zoo Parc De lente is aangebroken en dat is te merken in Zoo Parc Over- loon. Broedse vogels, verschillende geboortes en spannende activi teiten; Zoo Parc Overloon is hele maal klaar voor het voorjaar. Tij dens het paasweekend zondag 12 en maandag 13 april is er genoeg te beleven voor jong en oud: de voorjaarsspeurtocht Born to be Wild gaat van start, de educatieve Beestenboelkar rijdt uit, er worden roofvogeldemonstraties gegeven en de paashaas huppelt door het park. Vanaf het paasweekend kun nen bezoekers voor het eerst op avontuur door het nieuwe Australi sche Outback gebied. In dit nieuwe doorloopgebied wordt van dichtbij kennis gemaakt met de rode reu zenkangoeroes en wallabies. Ook start de voorjaarsspeurtocht Born to be Wild. Door de speurtocht te maken komen deelnemers van alles te weten over pasgeboren dieren en hun opvoeding. De volledige opbrengt van Born to be Wild gaat naar een kraanvogelproject in Rus land. De natuurbehoudstichting Stichting Zodiac Nature Watch, waarmee Zoo Parc Overloon nauw samenwerkt, steunt een project waarbij bevruchte kraanvogeleie ren van fokstellen in Europese en Amerikaanse dierentuinen worden uitgebroed in een fokcentrum in Rusland. De jongen worden met zo min mogelijk menselijk contact grootgebracht om ze vervolgens uit te zetten in de natuur. Zo wordt de populatie kraanvogels weer op peil gebracht. Speurtochtformulie ren zijn van 11 april tot en met 21 mei verkrijgbaar aan de kassa. In het kindertheater start vanaf Pasen de vernieuwde Magic Zoo Show. De theaterdieren beleven in de voorstelling een nieuw avontuur. De kinderen leven met de vrolijke Ollie en de ietwat humeurige Diz- zie mee en er mag zelfs iemand uit het publiek de theaterdieren mee helpen! Op het roofvogel demon- stratieveld worden beide paasdagen demonstraties gegeven. Om 13.00 uur, 14.30 uur en 16.00 uur laat valkenier Diana ten Klooster haar buizerds, haviken en uilen in volle vlucht langs de bezoekers vliegen. In de bijenstal is de Imkervereni ging Venray tussen 13.30 en 16.00 uur aanwezig om uitleg te geven over het leven van bijen. Voor de jonge bezoekers is het extra feest tijdens Pasen. Zo beleven de dieren een echt paasavontuur tijdens de poppenkastvoorstelling en toveren de schminkmeiden de kinderen in een mum van tijd om tot kleurige paaseieren. Ook kunnen de kin deren met de paashaas op de foto. Zoo Parc Overloon aan de Stevens- beekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.overloonzoo.nl. Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar orga niseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekes- huus een grote overzichts tentoonstelling van de schil derijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). In een serie arti kelen de kijk van Jeuken op zijn eigen werken. Johan Jeuken, de schilder van dit werk, aan het woord: 'Ik het een glimp van deze vuurzee gezien en getracht hiervan een beeld te geven. De horizon is hoog geno men zodat een vergezicht moge lijk was. De straten zijn nog verla- ten en de vliegtuigen keren naar hun basis terug nadat zij hun ver nietigend werk hebben verricht. Een triest schilderij, maar het was ook een trieste tijd.' Ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortejaar organiseert Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstelling van de schilderijen en tekenin gen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Ven- ray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de kermis, de komst van de koningin, de wekelijkse vee markt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Johan Jeuken (1909 1982), Een Venrayse plezierschil- der, t/m 30 augustus 2009, Venrays Museum van de Geest Locatie 't Freulekeshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Ope ningstijden: woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. info@museumvenray.nl, www. museumvenray.nl De folkformatie Maalstroom uit Haarlem staat op zondag 5 april op het podium van Cam- brinus in Horst. Maalstroom lijkt zich sinds het uitkomen van de cd Open Win dow in de bovenste regionen van de Nederlandse én Europese folkscene te nestelen. Onlangs speelde de formatie nog op het grote Musicport World Musicfes- tival in Bridlington. Maalstroom maakt nieuw gecomponeerde akoestische folkmuziek met invloeden uit de Engelse, Ierse en Nederlandse volksmuziek. De band bestaat uit Michel Duijves op (bas)klarinet, Gilles Rullmann op viool, Paul Pallesen op gitaar en bouzouki en Job Cornelissen op percussie en zang. De groep heeft een unieke stijl ontwikkeld, met weliswaar duidelijke ingre diënten uit de Keltische traditie, maar evenzeer klezmeraccenten en invloeden uit de Scandinavi sche folk. Het optreden begint om 16.00 uur. Zie ook www.cambrinuscon- certen.nl. OoitVenray houdt op zater dag 6 juni in navolging van de alom geroemde feesten in 2006, 2007 en 2008 wederom een evenement. Na achtereenvolgens Lee Towers, Jan Smit en Frans Bauer als hoofdact te hebben gepresen teerd, wordt nu een internationale band gepresenteerd: Earth Wind Fire featuring Al McKay Allstars in het sportpark van SV Merselo. Speciaal voor OoitVenray en het goede doel komen ze vanuit de USA naar Merselo. Daarnaast is er nog een verrassingsact. Er wordt de hele avond muziek gedraaid uit de jaren '70 en '80 door diverse dj's. Overdag wordt er net als vorig jaar een groots opgezet miniveldvoetbaltoernooi gehouden met 32 teams. Dit jaar maken twee teams met bekende Nederlanders hun opwachting. '4 Vele bekende gezichten zijn die dag aanwezig en er is natuurlijk ook ruimte voor een praatje met deze televisiepersoonlijkheden. Teams kunnen zich inschrijven om aan het toernooi deel te nemen. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23