Laat je verleiden in 't Freulekeshuus Vrienden van Euterpe Jubilarissen Oirato gehuldigd Optreden Don't Lose It! Presentatie boek over straatkinderen van Rio De stem van mijn moeder mi 16ÏI Dinsdag 7 april 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur De stem van mijn moeder AbdelkaderBenali PEEL EN MAAS Donderdag 2 april 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray Twee voorstellingen komen de week in Schouwburg Ven ray en eentje in het Theehuis van het Odapark: de extra vagante Francis Bacon, een belangrijke Engelse schilder, gefileerd door Pip Utton, Arte Chorale, een a capella man- nenkamerkoor uit Moskou en The Elvis Show. In het Theehuis van het Oda- park in Venray kan men op zater dag 4 april kennis maken met de extravagante Francis Bacon, een belangrijke Engelse schilder, gefi leerd door Pip Utton. Utton is een meester in het in de huid krui pen van anderen In Bacon brengt Utton Francis Bacon (1909-1992) tot leven. Bacons extravagante levensstijl sprak veel mensen tot de verbeelding. Maar hij schonk de wereld ook de meest fantastische schilderijen. Hoewel die mening niet door iedereen gedeeld wordt. Deze voorstelling is Engelstalig. Aanvang 20.00 uur. Op maandag 6 april kan men in de schouwburg genieten van Arte Chorale, een A capella mannenka- merkoor uit Moskou. Eeuwenlang klonk in de Aartsengel Gabriël Kerk in Moskou Russisch-ortho- doxe muziek. Na de revolutie van 1917 kwam hieraan een einde en werd de kerk gesloten. Decennia later kwam men tot het besef dat een rijke traditie verloren dreigde te gaan. Musicologen reconstru- eerden de Russisch-orthodoxe zang en in 1991 werd Arte Corale opgericht. Het koor bestaat uit sluitend uit mannelijke zangers die allen zijn afgestudeerd aan het conservatorium van Moskou. Centraal in het repertoire van Arte Corale staan hymnen uit de periode tussen 1000 en 1600 met daarnaast gemoderniseerde tra ditionele kerkgezangen. Aanvang 20.00 uur. The Elvis Show wordt op woensdag 8 april vanaf 20.00 uur opgevoerd in Schouwburg Ven- ray. Imitator Richard Atkins was al jaren als Elvis te zien in de show Rockin' On Heavens Door en liet hier het publiek volkomen sprake loos achter. Hij is een echte Elvis fan die nooit minder dan honderd procent geeft op het podium met een steeds maar groeiende horde aan fans die steeds weer naar zijn shows komen kijken. Hij heeft de trend gezet voor alle imitators van Elvis. Niet alleen zijn kleding, maar vooral ook zijn stem doen de toeschouwers ver geten naar wie men werkelijk zit te kijken. Naast Richard Atkins gaat imitator Steve Halliday optreden als de jonge Elvis. Voor de pauze is Halliday te zien als de jonge Elvis en na de pauze is Atkins te zien als Elvis in The Vegas Years. Gedurende deze show passeren alle wereldhits van Elvis, dit onder begeleiding van een achtkoppige band. *"P', - /■ïT.-Ty Het motto van het Nationaal Museumweekend dat wordt gehouden in het weekeinde van 4 en 5 april is Laat je verleiden door een museumstuk. Naast de vaste collectie is in Museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat in Venray een tentoonstelling te bezichtigen met werken van Johan Jeuken. Jeuken (1909 1982) was een Venrayse plezier- schilder. Hij en zijn omvangrijk oeuvre staan van 20 maart tot 30 augustus van dit jaar centraal in 't Freulekeshuus. Aanleiding voor deze tentoonstelling is het feit dat deze kunstenaar honderd jaar geleden in 1909 in Venray werd geboren. Er is een keuze gemaakt van ongeveer honderd werken, schilderijen en aquarellen. Kunst historici delen zijn werk in bij de naïeve schilderkunst, zelf noemde hij zich eerder plezierschilder. Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Venray zoals hij het zich herin nerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Amster dam maar vooral uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de kermis, de processies, de wekelijkse veemarkt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Speciaal voor het museumweekend wor den er enkele nieuwe werken van Jeuken aan de tentoonstelling toe gevoegd. Er is een nieuwe dvd te zien met foto's van bijna tweehon derd schilderijen en aquarellen van Jeuken. Er is bij deze tentoon stelling een set van zes ansicht kaarten verschenen van schilderij en van Johan Jeuken. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn er op beide dagen enkele deskundigen in het museum aanwezig die toelichting kunnen geven op het leven, werk en hoeveel er nog over is geschil derde plekken in het werk van Jeuken. Voor kinderen van acht tot twaalf jaar is er een speurtocht door de tentoonstelling gemaakt. Het museum is tijdens het Muse- umweekeinde geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Voor meer informa tie kan men contact opnemen met het museum op dinsdag, woensdag en donderdag via tele foon (0478)583880. Amusement 40 jaar Dansvereniging Amusement vierde onlangs het feit dat de ver eniging 40 jaar bestaat. In maart 1969 is Amusement van start gegaan in zaal Vollenberg in Ven ray. In 1970 werd er verhuisd naar zaal In den Engel. In 2001 moest de vereniging vanwege sluiting van In den Engel een andere loca tie zoeken. Die werd gevonden in dans partycentrum Janssen in Venray. De dansavonden worden bezocht door dansliefhebbers uit de gehele regio, van beginners tot ervaren dansers en van jong tot oud. Iedereen die graag danst is van harte welkom bij Amuse ment, iedere laatste zaterdag van de maand in Dans Partycentrum Janssen aan de Raadhuisstraat in Venray. De Koninklijke Harmonie Euter pe en MMSK St. Petrus' Banden in Venray hebben een stichting in het leven geroepen om te komen tot de realisatie van een nieuwe oefenruimte. De gemeente Ven- ray heeft aan de stichting aan stuk grond toegewezen om een gebouw neer te zetten waar beide verenigingen zich verder kunnen ontplooien. Het gebouw komt te staan bij de ingang van sportpark De Wieën in Venray.Architect Stan Olieslagers heeft enkele ontwer pen gemaakt en de beide vereni gingen hebben daarover hun op en aanmerkingen kunnen maken. De architect heeft dat vervolgens verder uitgewerkt en nu zijn de verenigingen in de gelegenheid het ontwerp te presenteren aan de vrienden van Euterpe. Deze avond wordt gehouden op woens dag 15 april vanaf 20.00 uur in De Perdstal aan de Kempweg in Venray. Toneelvereniging Oirato in Oirlo bestaat 25 jaar en ook zeven leden vieren het feit dat ze 25 jaar lid zijn van de vereniging. Tijdens de receptie van afgelo pen weekend werd bij deze jubi larissen het erespeldje opgesto ken door Joke Versteden van het LFA. De jubilarissen waren Harm Hebing, Jo Wismans, Elly Janssen, Nel Verhaeg, Leo en Maria van Soest en Piet van Eldonk. De ver eniging is officieel opgericht in 1984 en het eerste toneelstuk was Een beeld van een man. Hierna volgde er jaar op jaar weer een nieuwe voorstelling en zelfs som mige eenakters. Men kon genieten van onder meer kluchten, blij spelen, drama's en thrillers. Op dit moment telt de vereniging 21 leden in de leeftijd van 16 tot 75 jaar. Vanwege het jubileum is dit jaar voor een heel andere voor stelling gekozen. Het jubileumstuk heet Typisch Wej en omvat toneel, muziek, zang en dans en wordt opgevoerd op vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 april in gemeen schapshuis de Linde in Oirlo. Kaartjes zijn te koop bij café/cafe taria D'n Terp in Oirlo. De Kantfabriek Het thema van het museum weekend op 4 en 5 april is dit jaar Laat je verleiden door een muse umstuk. In museum De Kantfa- briek gaan vijf bijzondere geschil derde portretten van de bewoners van Wittenhorst de bezoekers ver leiden. Na een verblijf van twee jaren in een donker depot pron ken zij weer in hun museum. Drs. Yvonne Hermans,kunsthistorica,is afgestudeerd op de kunstverzame ling van de Heren van Wittenhorst. Suppoosten van het museum ver tellen onder leiding van Hermans het verhaal van deze schilderijen. Slechts twee van deze portretten komen in de vaste opstelling van het museum, de anderen gaan dus na dit weekend terug in het depot. Verder zijn er op zondag twee fotografen aanwezig, leden van de fotoclub Horst en vrijwilli gers bij het museum, om een foto portret te maken zoals voorheen schilders dat deden van de familie van Wittenhorst. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo mogen kinderen op zondag 5 april palmstokjes versie ren. De bakkers bakken speciaal daarvoor broodhaantjes. Het gaat om een oude traditie. Verder zijn er demonstraties bier brouwen en manden vlechten. Bezoekers kun nen ook terecht bij de wisselexpo sitie De twaalf maanden van het Jaar. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. De middag wordt muzikaal opge luisterd door de band Alice's Res taurant met vrolijke Engelse en Ierse muziek. Het museum is deze zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten beginnen om 14.00 uur. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 5 april van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden door orkest De Vagenbonden. Dit orkest bestaat uit twee accordeonisten, een gitarist, een drummer en een zanger. Ze brengen muziek ten gehore van toen en nu. Belangstel lenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stations weg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activi teiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. BiblioNu Horst De nieuwe bibliotheek in Horst open op vrijdag 17 april officieel haar deuren in Librije. Vanaf zater dag 18 april wordt dit een hele week gevierd. Om ook de jonge bezoekers mee te laten feesten is voor hen een gevarieerd program ma samengesteld. Op zaterdag geeft Marian Touw de workshop Schilder je favoriete boek; van 11.00 tot 12.30 uur voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar en van 13.30 tot 15.00 uur voor kin deren van acht tot en met twaalf jaar. Samen met Marian Touw kun nen de kinderen dan hun favo riete kinderboekfiguur schilderen op een echt schildersdoek. Na afloop worden alle doeken als een groot kunstwerk in de bibliotheek opgehangen. Wie mee wil doen moet oude kleren aantrekken en zijn favoriete boek meenemen. Op woensdag 22 april verzorgt Theater Popi de voorstelling Gro ter Groeien voor peuters vanaf drie jaar. De voorstelling gaat over Popi. Wanneer Popi alleen in de cara van zit, droomt ze ervan ooit een grote clown te worden net als haar papa en mama. Ze treedt op voor haar knuffels en vindt dat ze heel wat kan. Maar hoe moet je dat laten zien aan ouders die niet willen luisteren...? "Ga jij eerst maar eens groter worden" zeg gen ze. Voor de voorstelling van 10.45 tot 11.30 uur zijn nog plaat sen vrij. Op woensdagmiddag 22 april verzorgt Adrie Gloudemans de verteltheatervoorstelling Nijl paard. Een voorstelling waarbij muziek een belangrijke rol speelt. Cloudemans neemt de kinderen mee naar de wereld waar tus sen woorden altijd wel ergens muziek klinkt. Terwijl de Afrikaan se rumba klinkt, beklimt het nijl paard de Hoge Berg waar Simba, de koning van de dieren, woont. Het nijlpaard mag van de krokodil het water niet in omdat hij denkt dat het nijlpaard al z'n vis opeet. Hij gaat Simba om hulp vragen. Aan alle bavianen in de zaal wordt gevraagd om hem daarbij te hel pen. Zal hij de krokodillen kunnen overtuigen dat hij geen vis eet? Een swingend en erg vies verhaal. De voorstellingen zijn van 14.00 tot 14.45 uur voor kinderen van vier tot en met zeven jaar en van 15.00 tot 15.45 uur voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Aanmelden kan via aanmeldin- gen@biblionu.nl. Kaartjes zijn ook verkrijgbaar bij het VVV kantoor in Horst. Uitgebreide informatie is te vinden op www.biblionu.nl. In De Witte Hoeve in Venray treedt op zondag 12 april de band Don't Lose It! op. Don't Lose It! is ontstaan uit de bluesband Blues-U- Hate-2-Lose. Dit was een succesvolle com binatie, eerst aangevuld met een saxofonist en enkele gitaristen die weleens wisselden. Na wat gemij mer over de muziekstijlen werd Bas van Meijgaarden uitgenodigd om de gelederen te komen ver sterken. Daarmee werd tevens de stijl wat meer uitgebreid en ook de naam van de band werd veran derd in Don't Lose It! Mede door de ervaring in verscheidene bands met verschillende muziekstijlen wordt hun repertoire beïnvloed. Op eerste paasdag 12 april komt de eerste cd uit en wordt gepre senteerd tijdens het optreden in de Witte Hoeve. Aumtumn Tour 2008 Live is de passende titel. Alle belangstellende muziekliefheb bers zijn welkom vanaf 16.00 uur in de Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. De band bestaat uit Marijn Vermeer (drums en zang), Johan Philipsen (zang en gitaar), Bas van Meijgaarden (gitaar en zang) en Thijs Verberk (bassgitaar en achtergrondzang). Op zaterdagavond 4 april om 20.00 uur wordt in Parkho tel Horst het boek 'Vliegeren in Rio de Janeiro' gelanceerd. Dat boek staat helemaal in het teken van de straatkinderen van de Braziliaanse metro pool Rio de Janeiro. Het is geschreven door de Meerlose journalist René Poels die ook vicevoorzitter is van de Stich ting Sint Martinus, voor hulp aan straatkinderen in Rio de Janeiro. De titel is afkomstig van een activiteit met straatkinderen in een groot park in deze Braziliaan se metropool. Elke morgen gaan straathoek- en maatschappelijke werkers van de hulporganisaties AMAR en Sao Martinho de stad in op zoek naar slapende straat kinderen. De kinderen, die vaak onder invloed van drugs zijn, krij gen brood en drinken en worden uitgenodigd om in een van de par ken mee te doen aan sociale, spor tieve en muzikale activiteiten. De bedoeling daarvan is om de kinde ren vertrouwd te maken met de hulporganisaties en ze te plaatsen in een van de opvangcentra. Daar wordt -voor zover dat mogelijk is- gewerkt aan de terugplaatsing van de kinderen in de gezinnen en wordt gezorgd dat de kinderen onderwijs kunnen volgen. Een van de activiteiten in het park is vlie geren. De jongeren mogen vlie gers uitzoeken met het embleem van hun favoriete voetbalclub. Het vergt erg veel concentratie van de kinderen om de kleine vliegertjes in de lucht te houden. "Het ontbreekt de kinderen aan concentratie, vandaar dat dit een uitstekende speelse therapie is", aldus de auteur van het boek. De auteur van het boek beschrijft de straatkinderenproblematiek in deze wereldstad en legt uit hoe verleidelijk het is voor deze kinde ren om als koerier te gaan werken voor de oppermachtige drugs bazen. Daarnaast ging hij enkele keren met straathoekwerkers op pad, ontmoette hij straatkinderen, bezocht hij favela's en opvangcen tra, was hij te gast in een bijzonder sociaal circus voor de straatkinde ren en volgde hij een theoloog tijdens zijn bezoek aan een jeugd gevangenis. Indrukwekkend zijn ook de persoonlijke verhalen van straatkinderen en ex-straatkinde ren, zoals het verhaal van Pablo, een jongen uit de favela, die nu als administratief medewerker bij een mensenrechtenorganisatie werkt. Poels ging met deze jongen terug naar zijn geboorteplek in de gevaarlijke wijk Vila Kennedy, waar de jongen nu als een held wordt gezien. In het boek is ook een portret opgenomen van de Braziliaanse Mayra Avelar Neves, die eind vorig jaar in Den Haag de internationale kindervredesprijs van de kinderrechtenorganisatie Kidsrights kreeg. Een van de oprichters van de straatkinderorganisaties Sao Mart- inho en AMAR, Roberto José dos Santos, legt in het boek uit dat de Braziliaanse regering onder leiding van president Lula steeds meer aandacht schenkt aan de straatkinderen en andere soci ale problemen in het land. Maar ondanks deze positieve ontwikke ling is steun vanuit het buitenland nog altijd welkom, aldus Roberto. Het boek is opgedragen aan Martin Cox, de in Treebeek gebo ren pater, die in Rio de Janeiro medeoprichter is van de twee straatkinderenorganisaties AMAR en Sao Martinho. Vanuit Neder land worden deze organisaties gesteund door de Stichting Sint Martinus. Pater Cox krijgt zater dagavond het eerste exemplaar van het boek uitgereikt in het Parkhotel te Horst. Vliegeren in Rio de Janeiro, wordt uitgegeven door de Stichting Sint Martinus (www.sintmartinus.newsman. com) onder ISBN/EAN nummer: 978-90-814043-1-0. Het boek kost 15 euro. Achter in het boek zit een dvd van een bijzondere repor tage van de publieke regionale Limburgse TV-zender L1 over het straathoekwerk van Rio de Janeiro in de serie: L1mburg Helpt! Het boek is zaterdagavond in het Park hotel te Horst te koop en kan ook per e-mail worden besteld (rag. poels@home.nl). Bovendien is het vanaf maandag 6 april te koop in bij boekhandel Van den Munckhof aan de Hofstraat in Venray. (herhaling om het uur) Items: Nieuwsflits Kampioenschap zaalvoetballers Venray? College van B en W aan het woord Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Boekrecensie in Peel en Maas Een fotograaf heeft zich een plaats verworven te mid den van de culturele elite van Nederland. Hij is een veelge vraagd vakman, werkzaam voor glossy tijdschriften en toonaangevende week- en maandbladen. Zijn ouders, die vijfentwintig jaar geleden toen hij een kleine jongens was vanuit Marokko naar Neder land emigreerden, ziet hij nauwelijks. Daarin komt verandering als hij op een dag gebeld wordt door zijn vader, die hem dringend vraagt naar huis te komen. Zijn zieke moeder wil het familiealbum zien. Dat album heeft zijn vader, met wie hij een erg moeizame verhou ding heeft, niet kunnen vinden. De fotograaf realiseert zich dat hij de ziekte van zijn moeder - en haar al jarenlange stilzwijgen - kan keren. Het fotoalbum is daarbij van het grootste belang, evenals de voorzichtige confrontatie met een uiterst trieste gebeurtenis die het gezin, nu al zo'n twintig jaar geleden, voorgoed heeft ont wricht. De herbeleving van dat drama heeft verrassende gevolgen. Auteur Abdelkader Benali keert met De stem van mijn moeder terug naar zijn oorspronkelijke thema uit onder meer Bruiloft aan zee: dat van het migrantenkind tussen twee culturen. De stem van mijn moeder is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 18.95 euro. Pip Utton, Arte Chorale en Elvis Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21