Projectgroep Jonge Socialisten Noord-Limburg Zuid-Amerikaanse sferen in Tienray Duizenden euro's schade in Swolgen Bijdrage voor DOP Tienray Kinderen Zambia dagje naar dierentuin Mental Theo op Giant Tribute y* PEEL EN MAAS Donderdag 2 april 2009 - Pagina 13 De Jonge Socialisten in de PvdA (JS) zijn een project groep rijker, de JS Noord-Lim burg. Met deze projectgroep worden activiteiten voor jon geren in de regio Noord-Lim burg georganiseerd en gaan jongeren zich meer bemoeien met de sterk vergrijsde poli tiek. Daarnaast houdt de JS zich bezig met het politiek bewust maken van jongeren, in de leeftijd van 14 tot en met 27 jaar. Kenny Kontzen (Voorzitter JS Parkstad) en Roy Bouten (gemeen teraadslid Horst aan de Maas) zijn de initiatiefnemers voor deze projectgroep. "Het is de bedoe ling dat de jongeren begrijpen en te weten komen dat er meer is in de politiek dan alleen de PVV", aldus Kontzen. Bouten heeft al meteen een idee voor een ludieke actie: "We willen proberen of wij Geert Wilders een hangertje kun nen aanbieden. Dit hangertje, de hand van Fatima, is afkomstig uit Marokko en beschermt de houder tegen het boze oog. Wij hopen dat dit hangertje ervoor zorgt dat de partij van Wilders, nu en in de toekomst politiek bedrijft vanuit een constructieve opbouwende manier en wordt verlost van het boze oog." Doel van deze projectgroep is niet alleen om de jongeren poli tiek bewuster te maken, maar ook om op den duur een eigen afde ling in de regio Noord-Limburg op te richten. "Ik spreek de hoop uit om over vijf jaar hier nogmaals te staan met de mededeling dat de afdeling Eindhoven graag haar grondgebied afstaat aan de nieuwe JS afdeling Noord-Limburg", aldus Palmen in zijn openingstoespraak bij de officiële start van de werk groep. Kenny Kontzen voegt eraan toe "Dit is een initiatief gestart van uit het gewestelijk bestuur van de PvdA Limburg om de lokale afde lingen te ondersteunen met een eigen jongerenafdeling." Kontzen heeft vier jaar terug de JS-afdeling Parkstad opgericht en deze afde ling wordt nu zelfs in JS-kringen als de creatiefste afdeling betiteld: "Mede daarom zal ik de komende maanden deze projectgroep bege leiden en ondersteunen." Olaf Palmen (22), voorzitter van de JS Eindhoven: "Limburg is voor onze afdeling een belangrijke regio. De reden hiervoor is gele gen aan het feit dat hier veel kan sen liggen voor de JS. Limburg is een echt CDA-bolwerk. De jonge ren, die het sociaaldemocratische gedachte aanhangen, zijn vaak in de minderheid. Wij stellen ons tot doel om dit CDA-bolwerk te door breken door het starten van een goed georganiseerde JS-werkgroep in deze regio." Op dit moment staat er al een aantal ludieke acties gepland. De eerste is een actie in Beesel. Omwonenden van de fietsroutes voor scholieren erva ren hier veel overlast van zwerf afval, veroorzaakt door gebruikers van deze fietsroutes. Binnenkort neemt de projectgroep een kijkje in Beesel en omgeving om deze ludieke actie vorm te geven. f8 De kinderen van de Maria- school hebben vrijdagavond, samen met de muziekver eniging Tienray, een concert opgevoerd. Ter afsluiting van het schoolproject 'Zuid-Ame- rika' lieten zowel de kinderen als de muzikanten zich van hun beste kant zien. De muziekvereniging Tienray benaderde eind 2008 de Mari- aschool met de vraag of er niet een gezamenlijk concert plaats zou kunnen vinden. Leuk en leer- zaam voor de kinderen en voor de muziekvereniging een mooie manier om meer bekendheid te geven aan haar bestaan. Gekozen werd om dit te koppelen aan het project Zuid-Amerika. Op school hebben de kinderen op eenvoudige wijze kennisge maakt met dit, voor kinderen, toch vrij onbekende werelddeel. De muziekvereniging verzorgde nog gastlessen en op school oefenden de kinderen hun dansje, toneel stuk of blokfluitact op muziek van de muziekvereniging. Vrijdag avond uiteindelijk de afsluiting plaats. In een vol Parochiehuis dansten de kinderen van groep 1-2 met linten op het swingende 'Carnaval de Paris' en groep 2-3 danste op 'Brazilian Bay Dance'. Groep 4-5 had tijdens de blokfluit- lessen op school een mooi stukje blokfluiten voorbereid en liet dit onder begeleiding van de muziek vereniging horen, terwijl de oud ste kinderen van de school op muziek van 'Pirates of the Caribbe an' een toneelstuk opvoerden. Na De kinderen van de Maria- school voerden vrijdagavond, samen met de muziekvereniging Tienray, een concert op. een stuk uit 'The Lion King' moch ten de kinderen tijdens de instru mentenparade nog zelf blazen en trommelen. Dit zorgde voor flink wat kabaal en enthousiasme! De reacties na afloop waren zeer lovend. Zowel over de muziek en inzet van de muziekvereniging als over de opvoering van de kinde ren. Graffitispuiters melden zich bij SOS Meerlo-Wanssum - - - De graffitispuiters die afge lopen weekend huishielden in de Mgr. Aertsstraat in Swolgen, hebben zich gemeld. Dankzij de inspanningen van medeor ganisator Gert Jan Vermeulen van het Swolgense rockfes tival Swolgen Rocks zijn de jongeren getraceerd. Ze heb ben met Vermeulen afgespro ken dat ze zich melden bij SOS Meerlo-Wanssum en de politie om de kwestie af te handelen. Het rockfestival heeft niets te maken met deze kwestie. Dankzij het feit dat er 's nachts in de kom van Swolgen een auto uit de bocht was gevlogen, was er veel volk op de been. Getuigen hebben toen van alles gezien. Via via kwam Gert Jan Vermeulen in contact met de jongens. Een van de jongens komt uit Swolgen, een andere uit Blitterswijck. Of er meer dan twee jongens actief zijn geweest, was tijdens het ter perse gaan van Peel en Maas nog niet bekend. De herstelwerkzaam heden die de gemeente moet uit voeren, kosten al snel 1500 euro, zo laat een woordvoerder van de gemeente weten. Wat de kosten zijn van de bekladde informatie- paal van Veolia is nog niet bekend. De graffitispuiters spoten het asfalt op de Mgr. Aertsstraat in Swolgen vol met teksten en namen. Bovendien is het fraaie door de jongerengroep van SOS Meerlo-Wanssum beschilderde abri beklad en zijn de TNT-brie- venbus en de glasbak voorzien van lagen verf en teksten. Ook de informatiepaal van Veolia moest eraan geloven. Bovendien is de plastic beschermlaag rondom deze informatiepaal vernield. De meiden van de SOS Jongeren groep Meerlo-Wanssum reageren verontwaardigd op deze vernie lingen. Op de abri's zijn tekenin gen geschilderd die ontworpen zijn door straatkinderen uit Zuid- Afrika. Ilse Grob van de SOS Jon gerengroep was daar en ontwierp samen met de straatkinderen het ontwerp. De graffiti is zo groot dat wellicht de hele abri opnieuw moet worden opgeschilderd. "Dit soort vandalisme is ernstig. Jon geren willen via de abri een posi tieve boodschap uitstralen en dat wordt dan op deze manier teniet gedaan. Maar SOS Meerlo-Wans- sum heeft wel grote waardering voor de manier waarop de organi satie van het rockfestival zich met de kwestie heeft beziggehouden", aldus zegt SOS-voorzitter René Poels. Hij heeft burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum inge schakeld, die op zijn buurt offici eel aangifte heeft gedaan bij de politie. 'Beschermde bomen kloostertuin behouden' De beschermde bomen blij ven behouden in de voorma lige kloostertuin van Tienray. Ook als er in het gebied wordt gebouwd. Dat verzekerde wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte) de politiek maandag avond tijdens de commis sievergadering Ruimte. "De bijzondere bomen die in de bomenlegger staan hebben een beschermde status. Er is een kapvergunning nodig om ze te mogen kappen." In de voormalige kloostertuin worden twee villa's, zestien (half-) vrijstaande woningen en 27 geschakelde woningen gebouwd in een 'parkachtige setting', blijkt uit het bestemmingsplan Klooster tuin Tienray. Op termijn worden eveneens vier vrijstaande wonin gen gerealiseerd op de voorma lige begraafplaats. "Er komen dus woningen op de oude begraaf plaats?", vroeg PK-raadlid Anne- Marie Berkhout. "Ik zie daar toch liever een gedenkteken dan kinde ren in een zandbak." Volgens wet houder Derikx hebben de zusters van het Kostbaar Bloed het ter rein echter als 'een economische zaak beschouwd'. "Ze hebben de begraafplaats als bouwgrond verkocht." Als de verjaringster mijn verlopen is, mogen er op de oude begraafplaats woningen gebouwd worden, aldus Derikx. "Dat is de economische realiteit." Ook beloofde Derikx de fracties dat een verkeerskundige gaat kij ken naar de verkeersveiligheid bij dienstencentrum Zonnehof, waar een ontsluiting van de nieuwe wijk wordt gerealiseerd. De raad spreekt zich tijdens de raadsverga dering op maandag 20 april defini tief uit over het bestemmingsplan Kloostertuin Tienray. "Een uniek terrein, met nogal wat monumen tale zaken", aldus CDA-raadlid Jan Kuijpers. "Waar toegankelijkheid, groen en rust gewaarborgd moe ten blijven", sloot PK-raadlid Truus Knoops-Kersten zich bij de woor den van Kuijpers aan. Paaswandeling Het Koninklijk Sint Willibrordus- gilde uit Geijsteren zet op tweede paasdag maandag 13 april een mooie wandeling uit in het bos rijke Landgoed Geijsteren. Deze nieuwe paaswandeling van het Geijsterse gilde volgt de traditie van de jaarlijkse kerstwandeling. De tocht duurt ongeveer ander half uur, maar kan met een extra route van een half uur worden verlengd. In de route is ook de historische Sint-Willibrorduskapel opgenomen. Voor de jeugd is er onderweg een paasverrassing. Bij terugkomst is er de mogelijkheid om te schieten bij het gilde, dat ook zorgt voor een hapje en/of een drankje. Het begin- en eind punt wordt dit jaar gevormd door het schietterrein van het Geijster- se gilde, de Schutroei, aan de Sint Wilbertsweg in Geijsteren. Starten kan tussen 11.00 uur en 13.00 uur. De kosten voor deelname bedragen 2,50 euro (inclusief vijf schoten lossen op de schietbo- men) voor personen vanaf 16 jaar en ouder. Jonge mensen van 11 tot 16 jaar betalen 1 euro (inclu sief een paasverrassing). Kinderen jonger dan 11 jaar mogen gratis deelnemen. Alle deelnemers ont vangen een routebeschrijving. De dag eindigt rond 17:00 uur. Nieuwe radiozender Woensdag startte de nieuwe commerciële radiozender Nolim haar eerst uitzendingen in de gemeente Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum. Het muziekformat van de zender zal hoofdzakelijk bestaan uit pop muziek, afgewisseld met internati onaal, nationaal en uiteraard lokaal nieuws. Het nieuwe station mikt op de doelgroep van luisteraars tussen 20 en 49 jaar. Ook worden er regelmatig prijzen weggegeven. De uitzendingen tussen 07.00 uur en 19.00 uur (op vrijdag en zater dag zelfs tot 21:00 uur) worden live gepresenteerd. Pas maandag viel de zendvergunning bij radio Nolim in de brievenbus. Het ver krijgen van de zendvergunning vormde het sluitstuk van een pro cedure die bijna een jaar duurde. In mei vorig jaar werd het nieuwe frequentieplan gepubliceerd, waar na geïnteresseerde kandidaten een aanvraagdossier konden opstellen. Het dossier werd in januari inge diend bij het Commissariaat voor de Media. Iniatiefnemer Pierre Vervoort, oud-voorzitter van Radio Grensland, is blij met het besluit van het CvdM en zal met een aantal (oud)gedienden van Radio Reindonk in Horst starten met de nieuwe zender, waarvan de studio in Tienray is gevestigd. De zender zal n de eerste plaats via de kabelfrequentie 87,5 te ont vangen zijn in de gemeente Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum. De gemeente Meerlo-Wans- sum heeft 1200 euro overge maakt aan de dorpsraad van Tienray voor het laten redige ren van het dorpsomgevings- programma (DOP) in concept. Het presentatiegeld wordt door de dorpsraad gebruikt voor het betalen van een pro fessionele tekstschrijver. De gemeenteraad besloot in februari 2006 een krediet beschik baar te stellen van 67.000 euro voor het opstellen van de DOP's. Dorpsraden die daar behoefte aan hadden, konden daarvoor gebruik maken van de diensten van het adviesbureau BRO. Dorpsraden die dat niet deden en besloten om zelf het DOP samen te stel len, konden op die wijze geld 'terugverdienen'. De bespaarde kosten mogen de samenstellers van het DOP naar eigen inzicht investeren in het dorp. Van deze mogelijkheid heeft de dorpsraad Meerlo volledig gebruikgemaakt. De dorpsraad Tienray zal ook een aanvraag indienen bij de gemeen te voor overmaking van de inver diende gelden. Op 23 oktober 2007 voegde het college nog een extra stap aan het DOP-traject toe: de presentatie van het DOP aan het dorp. Hiervoor werd 1.200 euro per kern gereserveerd. Ook in dit geval besloten burgemees ter en wethouders dat dorpsraden geld konden inverdienen als zij de presentatie zelf wilden ver zorgen. Eerder maakten de dorps raden van Swolgen, Meerlo en Blitterswijck al gebruik van deze mogelijkheid. De gemeente Meer- lo-Wanssum heeft inclusief de bijdrage van de provincie (20.000 euro) in totaal 100.000 euro gere serveerd voor de uitvoering van de DOP's. De verdeling van de DOP-gelden is als volgt: Blitters- wijck (15.506,03 euro), Geijsteren (11.263,76), Swolgen (16.700,39 euro), Meerlo (19.728,71 euro), Wanssum (21.190,66)en Tienray (15.610,45 euro). De gemeente Venray heeft de ondersteuning van het werk van de dorpsraden Wanssum, Blitterswijck en Geijste- ren voorlopig geborgd tot en met juni 2009 door de inzet van een adviseur dorpsraden. De gemeen te Horst overweegt een soortge lijke constructie aan te gaan voor de dorpsraden Meerlo, Tienray en Swolgen. Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe basisschool in Kalundu View bood SOS Meerlo- Wanssum de kinderen van het dorpje een schoolreisje aan naar de dierentuin van de hoofdstad Lusaka. De kosten van dit bijzonde re schoolreisje zijn mede betaald uit de acties die op de basis scholen in Meerlo-Wanssum zijn gehouden door de kinderen voor het scholenproject in Zambia. Het uitstapje is een groot feest gewor den, meldt Fred Hengelveld, de Nederlandse manager van dieren- tuin Munda Wanga in Lusaka. Met negen autobussen werden de ruim 200 kinderen en tientallen leiders en ouders vervoerd. De kinderen waren nog nooit in een dieren tuin of een speeltuin geweest. "Ze kregen lessen en mochten de dieren en de speeltuin in. En ze kregen allemaal een volledige maaltijd met een biefstukje en wat te drinken. Een ongelooflijke dag voor de jeugd van Kalundu View", zegt Fred Hengeveld. De meeste kinderen hadden nog nooit wilde dieren gezien. Dat klinkt onge- Alle kinderen en begeleiders in de dierentuin van Lusaka. looflijk in een dierenrijk land als Zambia. Maar de meeste wilde dieren leven in grote natuurpar ken waar de kinderen niet komen. Voor de kinderen van de Kalundu View Basischool was het een hele ervaring en via Fred Hengelveld danken de kinderen de leeftijdsge nootjes in Meerlo-Wanssum. Want mede dankzij deze acties heeft het arme dorpje in Zambia nu een eigen basisschool. De Giant Tribute 2009 in de Mèrthal in Horst vindt plaats op zaterdag 4 april. Een hele avond vol herinneringen aan de 'happy 90's'. Naast Paul Elstal en dj Dune staat ook het duo Mental Theo op de planken. Als Theo Nabuurs en Ramon Roelofs elkaar begin jaren '90 toevallig ontmoeten en besluiten samen een single uit te brengen, beseffen ze beiden nog niet dat ze aan het begin staan van de korte maar geweldige carrière onder de naam Charly Lownoise Mental Theo. Hun eerste echte hit in 1995 'Wonderfull Days' is ook meteen hun grootste hit en het startsein voor de verovering van vele hitlijsten. Het gouden duo doet 320 optredens dat jaar en de populariteit wordt met de volgende single 'Stars' alleen nog maar groter. Pas in 1997 begint de happy sound af te nemen en in 2000 gaan de twee, na hun laatste nummer 'Girls' gemaakt te hebben, iedereen hun eigen weg. Mental Theo presenteerde in de eerste helft van de nieuwe eeuw nog het programma 'Bounzz' op TMF, waarin het happy verleden nog eens herdacht werd, tegen woordig is Mental Theo diskjoc key bij Slam! FM. Kaarten kosten 17,50 euro en zijn te verkrijgen bij Hans van Bree Venray, Mikroshop Horst, Café Metieske Sevenum en Sounds Venlo. Ook kunnen kaarten besteld worden via tic- kets@themoment.nl. De Mèrthal is geopend zijn van 20.00 uur tot 01.00 uur. Kijk voor meer informatie op: www.gianttribute.nl of bezoek de hyves: www.giant-tribute.hyves.nl In samenwerking met café de Lange op het Wilhelminaplein in Horst heeft de organisatie een afterparty op touw gezet. Dj's als Texez Dymo, Luke V, R-Ror en Tango en Cash maken hun opwachting. Kaarten kosten 5 euro en zijn verkrijgbaar bij café de Lange. Meer informatie via www.cafe-delange.nl. Van de weg Een 51-jarige man uit Swolgen raakte in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto van de weg en schampte daarbij een lantaarn paal. Hij reed tegen het hekwerk van een bedrijf aan de Monseig neur Aertsstraat, waarna de auto op zijn zijkant belandde. De auto mobilist verloor de macht over het stuur met het ongeval als gevolg. De man is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De politie rook alcohol bij de bestuurder en van de man is in het ziekenhuis een bloedproef afgenomen. De bestuurder ging vervolgens naar huis. Tegen de man is proces ver baal opgemaakt. Expositie in Wanssum In de tuin van de familie Wijers, aan Agter de hoven 14 in Wans- sum, wordt op eerste en tweede paasdag de expositie 'Beeld en Beeld' gehouden. Ria Wijers toont haar keramiek werk (onder meer beelden) en sieraden en Carla Oude Elferink haar schilderijen en sieraden. Ria en Carla beoefenen hun kunst al vele jaren. De expo sitie wordt verder opgefleurd met workshopwerkstukken van Helma van Berlo uit Overloon. De expo sitie is beide dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Blitterswijckse gewond Een 39-jarige vrouw uit Blit terswijck is maandag rond 17.15 uur gewond geraakt bij een bot sing op de provinciale weg tus sen Meerlo en Wanssum. De Blit- terswijckse stond met haar auto voorgesorteerd om linksaf te slaan op een kruising toen ze werd aan gereden door een andere auto. De vrouw uit Blitterswijck raakte bij de aanrijding gewond. Zij is per ambulance naar het ziekenhuis in Venlo gebracht. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13