Niet voor de Poes Bibliotheek Horst Doe mee met het literair café Reünie in Zenith Oorlogsdagboek PEEL EN MAAS Donderdag 26 maart 2009 - Pagina 23 Programma Schouwburg Venray In Schouwburg Venray de komende week drie voorstel lingen: een concert van de Nederlandse/Ierse folkband Fling, Familyman door Jörgen Raymann en Footloose. Fling verzorgt op donderdag 26 maart vanaf 20.00 uur een optre den in de schouwburg. Fling is een Nederlandse Ierse folkband. Aangezien deze Nederlandse band regelmatig op de Ierse radio te horen is, moet het wel van bijzon dere kwaliteit zijn. Want alhoewel de Ieren hun cultuur graag met anderen delen, bewaken ze deze ook met eigen leven. Ze zijn er trots op en leggen de lat hoog. Fling voldoet aan hun maatstaf - de band heeft een uitgebreid repertoire met opzwepende dans melodieën en melancholieke bal lades uit Ierland en Schotland. Zij vertolken de nummers op eigen zinnige en originele wijze, maar wel met alle respect voor, en diep geworteld in de traditie. Na een aantal jaren met groot succes te hebben opgetreden op vele folk- festivals, maakt Fling nu de stap naar het theater. Een bijzonder moment voor fans van Ierse en Schotse Keltische muziek. Op maandag 30 maart kan men vanaf 20.00 uur genieten van de voorstelling Familyman door Jör- gen Raymann in de schouwburg in Venray. Het enige wat men in dit leven niet kan kiezen, is fami lie. Je hebt familie waar je trots op bent en familie waarvoor je liever een blokje om gaat. Voor het ene familielid heb je een zwak en voor het andere familielid nummerher kenning. Familie kan van levens belang, maar ook een noodzakelijk kwaad zijn. Raymann analyseert het fenomeen familie op micro en op macro niveau. In Schouwburg Venray wordt op dinsdag 31 maart en woens dag 1 april de voorstelling Foo tloose opgevoerd. Lets hear it for the Boy en Holding out for a Hero zijn nummers die men in de jaren tachtig meezong. De film Footloose was een hit en maakte een ster van acteur Kevin Bacon. Na New York en Londen kan nu ook Nederland gaan genieten van de musicalversie van deze swingmusical. Het is het verhaal van een jongen die met zijn moe der naar een klein dorpje ver- huist. Het is een leuk dorp maar er is één probleem; er mag niet gedanst worden. Aanvang beide Footloose (foto: Roy Beusker). voorstellingen 20.00 uur. Concert St. Oda Op zondag 5 april verzorgt fanfare St. Oda Merselo- Vre- depeel ter voorbereiding op het Peeltoernooi van 13 juni samen met fanfare St. Caecilia Guttecoven een concert in Zaal 't Anker in Merselo. Voor fan fare St. Caecilia Guttecoven is dit concert ter voorbereiding op het Maasgouwtoernooi. St. Caecilia Guttecoven speelt in de tweede divisie en staat onder leiding van dirigent Martijn Pepels, die tot 1 januari van dit jaar ook dirigent is geweest in Castenray. St. Oda, opgericht in 1918, is een allround fanfare orkest onder lei ding van dirigent Frank Steeghs en speelt in de eerste divisie. Beide fanfares, komende uit kleine dorpjes (met een 1100 inwoners), werken er hard aan om het supe rieure niveau, ondanks de krappe bezetting te handhaven. Het con certprogramma is een gevarieerd en toegankelijk programma met daarin voor elk wat wils. Voor de muziekliefhebber een avond om van te genieten. Het concert begint om 19.00 uur, de entree is gratis. Bijen en wespen Donderdag 26 maart is er weer een bijeenkomst van kring Venray van het Natuurhistorisch Genoot schap Limburg. Op deze avond zal Lei Hensel de geheimen van de solitaire bijen en wespen uit de doeken doen. De meeste men sen hebben bij het horen van de naam bijen en wespen meteen enge gedachten van irritante prik kende insecten. Dat solitaire bijen en wespen niet te vergelijken zijn met de meer bekende soorten honingbijen en wespen zal Lei deze avond haarfijn komen uitleg gen. Hij zal aan de hand van mooie plaatjes meer duidelijk geven over hun levenswijze en voorkomen. Solitaire bijen zijn erg kieskeurig en daarom erg gevoelig voor ver anderingen in het landschap of in de tuin. Daardoor gaat het dus niet zo goed met deze insecten. Waarom deze insecten daar zo gevoelig voor zijn en wat precies de relatie is tussen deze bijen en de betreffende bloemen zal gepro beerd worden om duidelijk te maken. En wat kunnen wij precies doen om deze beestjes te helpen? Niet alleen door het aanplanten van de juiste bloemen en planten in de tuin maar ook het aanbren gen van nestblokken voor bijen kan helpen. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn welkom op deze avond in gemeenschapshuis D'n Oesterham in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. In Schouwburg Venray kan men op woensdag 8 april genieten van de wervelende show The Army Vegas Years, Elvis In Concert. De show is een muzikaal eerbetoon aan Elvis Presley. Twee Elvis imi tators, Steve Halliday en Richard Atkins, nemen de toeschouwers mee naar de diensttijd van Elvis in Duitsland en naar The Vegas Years. In het eerste deel worden de toe schouwers meegenomen naar The Army Years, de terugkeer van Elvis uit zijn diensttijd in Duitsland. De hits uit de jaren '50 en '60 flitsen voorbij en worden op onnavolg bare wijze gebracht door Elvis imitator ter wereld Steve Halliday. Halliday is onder andere bekend van zijn vele optredens op tv en trad op met bandleden die ook daadwerkelijk met Elvis hebben gespeeld; gitarist Scotty Moore en drummer D.J. Fontana. Richard Atkins, ook een wereldberoemd Elvisimitator, gaat een deel van de show naar The Vegas Years. Hierbij worden nummers als Suspicious Minds en The Wonder Of You ten gehore gebracht. Atkins geniet bekendheid in Amerika en Enge land, mede door zijn optredens op radio en tv. Van That's Allright Mama tot Way Down: ten gehore gebracht door deze rasartiesten en een tienkoppig begeleidingsband. In Schouwburg Venray kan men op woensdag 15 april de voorstel ling Niet voor de Poes bezoeken. Niet voor de Poes is een kome die van Nederlandse bodem met Peter Lusse en Kiki Classen. In dit stuk raken twee mensen die niets met elkaar gemeen lijken te heb ben, onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Rens, een nogal stoffige intellectuele schrijver, laat op een dag zijn overbuurvrouw Lisa het huis uit zetten vanwege betalend mannelijk bezoek. Lisa is razend en besluit die nacht bij hem aan te kloppen. Tot grote schrik en erger nis van Rens is ze ook niet meer van plan om weg te gaan. Als een wervelwind stormt ze zijn leven binnen. Niets uit hun werelden lijkt elkaar te raken. Lisa gelooft nog steeds dat zij een tijdelijk wer keloos actrice is en voelt zich niet erg serieus genomen door Rens die haar continue kleineert. Ter wijl ook Rens zichzelf voor de gek houdt als weinig succesvol schrij ver wiens schrijfsels bol staan van nepemoties en waanideeën. Dit leidt tot de meest flitsende en komische gesprekken tussen beiden. Waarin ze elkaar kwetsen, frustreren, uitdagen en uiteinde lijk aan elkaar verknocht raken. De regie is in handen van Caroline Frerichs. Zij was eerder werkzaam bij het Koninklijk Ballet en V&V Entertainment. De bibliotheek van Horst is vanaf zaterdag 18 april gehuisvest in het nieuwe pand aan de Librije 60. Van zaterdag 18 tot en met zaterdag 25 april zijn er diverse activiteiten in de nieuwe biblio theek, waaronder een lezing over dementie door Huub Buijssen en een lezing over het gevange nisdorp Veenhuizen door schrijf ster Suzanna Jansen. Op vrijdag 24 april van 20.30 tot 22.00 uur vertelt Oud-Hegelsommer Huub Buijssen over de raadselachtige ziekte dementie. Buijssen ontdek te dat achter het vreemde gedrag van iemand met dementie een verborgen logica zit en dat twee simpele wetten in combinatie met enige eenvoudige psychologische kennis volstaan om de dementie symptomen te kunnen begrijpen. In zijn lezing doet hij op een begrijpelijke, speelse en soms ook humoristische manier zijn twee dementiewetten uit de doeken doen. Verder gaat Buijssen met het publiek in gesprek en gaat hij vra gen vanuit de zaal beantwoorden. Op woensdag 22 april vanaf 19.30 uur verzorgt Susanna Jansen een lezing over het gevangenisdorp Veenhuizen. Zij schreef hierover in haat boek Het Pauperparadijs. Deze avond wordt georganiseerd in samenwerking met het LGOG afdeling Horst-Sevenum. In Het pauperparadijs geeft Janssen de geschiedenis van haar familie weer. Op zoek naar de feiten stuit zij op een verborgen stuk Nederlandse geschiedenis: een uniek herop- voedingexperiment in de Drentse nederzetting Veenhuizen, waar aan haar voorouders zijn blootge steld. In drie enorme gestichten werden vanaf 1823 tienduizen den arme stadsgezinnen gedrild tot nuttige burgers. Veenhuizen wil op de werelderfgoedlijst van Unesco geplaatst worden. Een delegatie van gemeente en provin cie Drenthe is onlangs naar Den Haag getrokken om het kabinet te vragen het dorp voor te dragen. Jansen was hierbij aanwezig. Het Pauperparadijs werd een bestsel ler. Aanmelden voor deze lezingen kan via aanmeldingen@biblionu. nl. Ook zijn er kaartjes verkrijg baar bij de VVV aan de Steenstraat in Horst. Van mosasauriër tot Maas Het IVN Geijsteren-Venray houdt op maandag 6 april een lezing omtrent de geschiedenis van de Maas. De lezing wordt ver zorgd door John Jagt, werkzaam bij het Natuur Historisch Museum in Maastricht. Een slordige 66 mil joen jaar geleden lag het gebied dat men nu kent als Zuid-Limburg een heel stuk zuidelijker. Alleen was het toen nog geen vaste land omdat het nog onder zeeniveau lag. De dieren en planten die in de krijtzee leefden hadden hele maal niets van doen met de soor ten die in de Atlantische Oceaan en Noordzee voorkomen. Aan top van de voedselketen stonden aan het leven in deze zee aangepaste, bloeddorstige reptielen: de mosa- sauriërs. In 1998 werd in de St. Pietersberg bij Maastricht een nog onbeschreven soort gevonden, die in de volksmond wordt aange duid als Bèr, maar officieel Prog- nathodon saturator heet. Tijdens deze lezing komt het hele verhaal van Bèr aan de orde. Daarna gaat het verhaal 60 miljoen jaar later verder. Het gebied van Zuid- Lim burg dat een stuk noordelijker terecht is gekomen, is boven het zeeniveau komen te liggen en vast land geworden. In die periode, 6 miljoen jaar geleden, ontstond in deze regio de oermaas. Op grond van geologische gegevens pas seert de historie van de Maas de revue. De lezing Van mosasauriër tot Maas vindt plaats in café 't Tref punt in Geijsteren en begint om 20.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 29 maart brood gebakken in de bak oven. Kinderen mogen de bakkers daarbij helpen. Ook is er deze mid dag een optreden door Mart en Marion Vervoort. Zij brengen vro lijke en nostalgische liedjes. Het is ook beslist de moeite waard om de wisselexpositie Die twelf maan- dekes s'jaars te bezoeken. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Jeugdcircus Mirable Jeugdcircus Mirable is een cir cus voor jeugd van vijf tot en met achttien jaar. Deze kinderen kun nen iedere woensdag terecht van 14.00 tot 15.00 uur in de gym zaal naast De Toverbal voor les sen in jongleren en acrobatiek. Er worden ook workshop en shows gehouden. The Shiner Twins In Cambrinus in Horst kan men op zondag 29 maart een optreden bijwonen van de Nederlandse rootsband The Shiner Twins. Cri tici waren na het debuutalbum All in Store van The Shiner Twins ver rukt van het bijzondere niveau van deze vierkoppige band uit Eindho ven. Het tweede album Southern Belles scoorde nog beter. Op deze cd staat zo'n beetje alles wat er op muzikaal gebied te beleven valt in het diepe zuiden van de Verenigde Staten. Blues, soul, country, texmex, het komt allemaal voorbij. The Shi ner Twins maakten ooit furore als begeleiders van de Amerikaanse soulmuzikant Malford Milligan en in Nederland diende gitarist Richard van Bergen bij JW Roy in diens One Night Band. The Shiner Twins waren al eens eerder te gast in Cambrinus. Het is een echte liveband die zonder technische vernuftigheden en met veel gedre venheid, bezieling en muzikale vak kundigheid na ieder concert een onuitwisbare indruk achterlaat. De band wordt gevormd door Jac Hustinx (gitaar en zang), Richard van Bergen (slidegitaar en zang), Dick Wagensveld (bas en tuba) en Nicky Hustinx (drums). Het con cert begint om 16.00 uur. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. Musical Tijd in Overloon De jeugd van Het Overloons Toneel presenteert voor iedereen vanaf de leeftijd van zes jaar de musical Tijd in het gemeenschaps huis in Overloon. De uitvoeringen zijn op zaterdag 4 april om 16.00 uur en om 20.00 uur, zondag 5 april om 15.00 uur en zaterdag 18 april om 16.00 uur en om 20.00 uur. Het stuk gaat over Sam, een jongen die graag wil voetballen. Jammer genoeg heeft hij hier niet voldoen de tijd voor door alles wat hij moet doen voor school. Toevallig ontdekt hij met zijn drie vrienden een tijde lijk land. Een land van hout, vuur, aarde, lucht en water. Een land vol chaos, bedreiging, onbegrip, druk te en angst. Maar ook een land van plezier, kracht, rust en begrip. Een land dat er nu is maar ook een ver leden en een toekomst heeft Een land wat er tijdelijk is. Een land dat er even is, om de vier jongeren iets te leren. Een land vol klanken, geluiden, bewegingen, mysteries en lessen. Een land om voor even jezelf te zijn! Samen met je vrien den! Een land dat ontstaat door 39 kinderen en jongeren van tien tot en met zeventien jaar die toneel spelen, dansen en zingen. Kaarten zijn te koop bij Plus, Bakker Degen en Home Body in Overloon of te bestellen via e-mail musicaltijd@ hotmail.com. aeur Uit het te zoeken gedicht van de maand maart komt het volgende fragment. Het gedicht heeft geen titel, maar gezocht wordt de begin regel! ik heb 't gevoel, of 'k op 't bevroren glas cirklend, zwevend, zwenkend op kunst'ge wijs, met 't buigend bovenlichaam daal en rijs: 't is in mijn rug, of 'k zelf op schaatsen was. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 24 april. Op www.literair-cafe-venray.nl. is deze opgave ook te vinden. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs ver loot. Alle deelnemers van januari wisten het gedicht te vinden. Hun beloning is 10 punten erbij, zodat de dames H. Craghs en I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen, L. Lahay en P Weerts nu allen 20 punten hebben. Gerrit Achterberg is de dichter van onderstaande dichtregels. 's Morgens is de ik-figuur een ander mens dan 's nachts. In het donker is alles anders, de dichter probeert de herinneringen aan de gestorven geliefde levend te houden. Ontwaken Des morgens kruipt een beest van vrees door aderen en ingewanden, en maakt mij weder tot een ander, dan die ik slapend ben geweest. Riep ik vannacht uw verten hees om mij te vinden, en 't ontvangen? Ik weet het niet, het woord is anders dan het in 't donker is geweest: brandend van den Heiligen Geest om uwe allerlaatste gangen nog in te lijven bij de lange verhalen die wij zijn geweest. Mijn vreemde handen gaan vergeefs den dag aanvangen. Zo vindt van 't uitgedoofde feest de wind de dode bloemen hangen. Gerrit Achterberg Na Tommy Wieringa, die afgelopen zondag de weg naar het Literair Café Venray-regio wist te vinden, is de kijker nu gericht op de laatste twee activiteiten van het seizoen gericht. Op dinsdag 14 april is er de toneelvoorstelling Brandende liefde in de schouwburg en op 3 mei is Wanda Reisel te gast in het Theehuis van het St. Odapark. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Jarenlang was uitgaanscentrum De Steeg in Leunen dé plek om feest te vieren. Ruim drie jaar na de sluiting van De Steeg is het daarom tijd voor een reünie. 18 of 60 Jaar oud, iedereen is meer dan welkom in Zenith Venray op vrijdag 3 april. Wat begon als dorpscafé in 1978 met vele vaste klanten en een sterk verenigingsleven, ontpopte zich in de jaren daarna tot een begrip in het Limburgs, Brabants en Gelders uitgaansleven. Jong en oud leefde zich uit in De Dancing, Pullenbar, Cocktailbar en later de Q. Ont stane liefdes en huwelijken, uit zinnige kermissen met een mega feesttent, dolle carnavalsdagen met matinees, overvolle discobus sen. en alles wat god geschapen heeft aan artiesten voor trouwe en gezellige klanten: dat was de Steeg. Artiesten als Anouk, Jacques Herb, Divine, Frans Bauer, de Alpen Zusjes, Maribelle, Zangeres zonder Naam en bands als Rowwen Hèze, Clouseau, Spring, Baseball, Trip to Trip, Monte Video en Big Deal zorgden iedere week weer voor spektakel. Dé klapper van vroe ger is Unity. Deze heren uit België hebben het repeteren opgepakt en treden weer regelmatig op. Bij D Steeg reünie zullen zij je terug nemen in de tijd, met onvervalste songs. Maar de klanten, dat maakte D Steeg tot wat het was. Ton en Hanneke van Dijck open veel klan ten van de afgelopen dertig jaar te zien op deze speciale avond in Zenith. Het gevoel van vroeger met classics, rock en top 40 hits van toen wordt gebracht door DJ Ciske, die maar liefst twintig jaar draaide in De Steeg. De Steeg blijkt onvergetelijk en blijft door de reü nie in Zenith voortbestaan met nog meer nieuwe oude herinne ringen van een prachtige tijd. Op 3 april zijn de deuren van Zenith geopend van 21.00 tot 04.00 uur en is de minimum leeftijd 18 jaar. Meer informatie staat op www. thezenith.nl. Boekrecensie in Peel en Maas In het dagboek van Hélène Berr, dat de periode bestrijkt van 7 april 1942 tot 15 februari 1944, volgen we het leven van een Joods meisje uit een gegoe de familie in bezet Parijs. Aanvankelijk beschrijft Berr hoe ze geniet van het studentenleven en haar studie aan de Sorbonne, de wandelingen door Parijs en haar beginnende liefde voor Jean Morawiecki. Maar algauw wordt die ogenschijnlijke zorgeloosheid verstoord. Door de anti-Joodse verordeningen van de bezet ter wordt het leven van Hélène en de mensen in haar omgeving steeds meer ingeperkt en nemen de dreiging en eenzaamheid toe. Uiteindelijk wordt het dagboek een manier om haar ervaringen te delen met haar verloofde Jean, die Frankrijk heeft verlaten om zich aan te sluiten bij de Vrije Fransen van generaal de Gaulle. 'Ik weet', schrijft Hélène, 'waarom ik dit dagboek bijhoud, ik weet dat ik wil dat Jean het krijgt als Hélène Berr ik er niet ben wanneer hij terug komt. Ik wil niet weggaan zonder dat hij alles weet wat ik in zijn afwezigheid heb gedacht.' Oorlogs dagboek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22.50 euro. Fling, Raymann en Footloose Elvis in concert Kunst Cultuur Met een voorwoord, van Patrick Modiano

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23