"We maken het niet te moeilijk" Speeltuintje Landweert Koester uw Monument Honderddertigste jaargang - week 13 - donderdag 26 maart 2009 Venrays Dictee op maandag 20 april "Het Venrays Voorjaarsdic tee 2009 is niet al te moeilijk. Het gaat in de eerste plaats om een gezellige avond rond taal. Niet om wie de meeste moeilij ke woorden in het Nederlands goed kan opschrijven of alle uitzonderingen in de gramma tica kan opdreunen. Het Ven- rays Dictee moet stimuleren om met taal bezig te zijn, niet afschrikken. Bovendien, nie mand gaat af, want het dictee is anoniem." Dat zeggen de bestuursleden van de stichting Venrays Dictee, die voor de vierde keer het dictee hebben samengesteld. Het dictee wordt gehouden op maandag 20 april en gaat dit keer over 'Venray aan de Maas'. De gemeente gaat weliswaar niet zo heten, maar na 1 januari ligt de gemeente Venray toch echt aan de rivier. Goede din gen moet je lekker zo laten. Dus is er ook bij het Venrays Dictee niet heel veel veranderd. Belangrijkste wijziging is de correctieprocedu re. De Venrayse organisatie heeft eens goed rondgekeken en ont dekte dat ze in Horst een handig systeem hanteren: de deelnemers kijken zelf elkaars werk na aan de hand van de correcte versie op het groot beeldscherm. De deskundi ge correctoren, docenten van het Raayland College en Gilde Oplei dingen, kijken daarna nog eens kritisch naar de hoogste scores. Dat scheelt tijd die de deelnemers na afloop kunnen gebruiken om na te kaarten. De beste drie dic teeschrijvers gaan naar huis met fraaie prijzen, beschikbaar gesteld door boekhandel Van den Munck- hof in Venray. Van den Munckhof is al vanaf het begin hoofdsponsor van het Venrays dictee. Het Venrays Voorjaarsdictee wordt ook dit keer weer vooraf gegaan door het Kinderdictee. 's Middags buigen ongeveer zestig kinderen van groep 7 en 8 van vijftien scholen uit de gemeente zich over hun schriftjes. De deel nemers zijn de winnaars van de voorrondes op school. De leerling die het in de finale het beste doet, wint een mooie prijs voor zichzelf en de school van de winnaar mag een jaar lang met de knots van een wisselbeker pronken. Ook voor de nummers twee en drie zijn er leuke prijzen en voor alle deelne mers een leuke herinnering. Inschrijven voor het Venrays Voorjaarsdictee kan nog. Ga naar de website www.venraysvoor- jaarsdictee.nl en onder 'info' vindt u een inschrijvingsformulier. Tele fonisch of schriftelijk inschrijven kan ook. Bel met 0478-550044 of schrijf naar Venrays Voorjaarsdic tee, Langstraat 103, 5801 AC Ven ray. Vermeld in uw aanmelding uw naam, adres, telefoonnummer en e-mailadres. Door bewoners werd onlangs het speeltuintje aan de Zilver schoon in Landweert aangelegd. Iedereen uit de buurt hielp een handje mee, van klein tot groot. De harde werkers kregen koffie met vlaai en de kinderen mochten zelfs even op de graafmachine. Samen bouwen aan iets moois stond dan ook centraal tijdens deze dag. Met een mooie speel tuin als resultaat. Ieder jaar wordt er in de vastentijd een Vastenactie gehouden, waarvoor in iedere parochie wordt gecollecteerd. De opbrengst van de Vasten actie van clusterparochie Leu nen, Veulen en Heide komt dit jaar ten goede aan het project van de vorig jaar overleden Wiljo Fleurkens. Hij is twaalf jaar actief geweest als ont wikkelingswerker in Ghana. Zijn werk is voortgezet door Stichting Kalebash Ghana. Op vrijdag 27 maart is er een bij eenkomst in Veulen. In deze bijeenkomst wordt onder meer ingegaan op de werk zaamheden in Ghana. Wiljo Fleurkens, geboren en getogen in Veulen, vestigde zich in 1995 in Ghana. Daar zette hij een aantal projecten op met als doel een basis te leggen voor water voorziening, scholing en gezond heidszorg. Helaas kon hij zijn werk niet zelf voortzetten: Wiljo Fleur- kens bezweek een jaar geleden aan de gevolgen van leukemie. Hij liet naast zijn familie in Nederland dochter Kiki achter. Tijdens zijn afscheid is geld ingezameld om door te gaan met het goede werk dat hij gestart is. Stichting Calebas Nederland heeft de taak op zich genomen om toe te zien op de besteding van het geld in Ghana. De provincie waarin Wiljo Fleur- kens werkte, is anderhalf keer zo groot als de provincie Limburg. Het is er warm, hongersnoden zijn aan de orde van de dag, veel men sen kunnen niet lezen en schrij ven, en er is een nijpend tekort aan medische voorzieningen. Reden genoeg om het werk van Wiljo Fleurkens voort te zetten. De projecten die door Wiljo Fleurkens zijn opgezet, bleken bijzonder succesvol. Wiljo Fleur- kens, die zeer geliefd was onder de Ghanese mensen, vond het belangrijk de lokale bevolking zelf de verantwoordelijkheid voor projecten te geven. Zijn broer Jan Fleurkens denkt dat dit de kracht was van zijn werk. "Door mensen te helpen zelf iets op te bouwen, kan de bevolking zelf verder met het werk dat gestart is. Dit zie je ook aan het feit dat de projec ten die door Wiljo zijn opgezet, zich goed ontwikkelen. Wiljo trad steeds meer op als intermediair tussen lokale initiatieven en finan cieringsbronnen." Jan Fleurkens heeft voor de Ruuper en het Hets krentje een drieluik geschreven over zijn broer en de projecten in Ghana. Twee weken geleden ging hij in op de projecten in Ghana. Vorige week deed hij zijn verhaal over het leven van Wiljo Fleurkens en deze week vertelt hij over wat er dit jaar allemaal gedaan is in het kader van de projecten in Ghana. Normaliter gaan de gelden van de Vastenactie niet naar particu liere projecten. Het kerkbestuur van clusterparochie Leunen, Veu len en Heide heeft het Bisdom echter weten te overtuigen van het nut van de projecten van Wiljo Fleurkens. Door de inspan ningen van het kerkbestuur gaan de opbrengsten dit jaar volledig naar de voortzetting van deze bij zondere projecten. Op vrijdag 27 maart wordt in de Hoefslag in Veu len om 19.30 uur een bijeenkomst georganiseerd. Tijdens deze avond zal Jan Fleurkens een presentatie geven over zijn broer en diens projecten. Daarnaast zal Stichting Calebas Nederland vertellen over de besteding van het geld dat is ingezameld tijdens het afscheid Wiljo Fleurkens samen met zijn ouders en dochter op de foto. van Wiljo Fleurkens. Tevens zul len zij toelichten wat er dit jaar allemaal is gebeurd met de projec ten en wat er in de toekomst op de rol staat. Dit alles zal muzikaal worden omlijst met Afrikaanse liederen. Het plan is om over een tijd een tweede bijeenkomst te houden, waarin de besteding en het resultaat van het geld van de Vastenactie centraal staat. De Ballonzuil is het eerste luchtvaartmonument van Neder land, opgericht in 1896 ter herin nering aan het landen van ballon La poste de Paris in 1871. De Bal lonzuil is te vinden midden in de Ballonzuilbossen op het einde van Roosendael, een zijweg vanaf de Beekweg. Roos betekent riet; toen de ballon in 1871 landde, was het hier nog een groot, open Peel- gebied met heide en vennen. In 1871 woedde de Frans-Duitse oor log en Parijs was omsingeld door de Duitsers. Met behulp van een ballon wilden 3 Franse postbodes hulp halen bij de regering in Bor deaux. Ze stegen 's nachts om drie uur op uit Parijs, maar de wind draaide en 's morgens rond half 11, stond men in Merselo aan de grond. Het touw van de klep waar mee het gas bediend kon worden om de hoogte te regelen was kapot. In het zicht van de molen van Merselo gooide men daarom een anker uit. Omdat de grond nog hard was pakte dit niet, maar met behulp van de aangesnelde bevolking lukte het uiteindelijk toch om de ballon aan de grond te krijgen. De nieuwsgierigen die te dichtbij kwamen werden prompt bedwelmd door het uitstromende gas. Zij werden door de Fransen bijgebracht met behulp van flesjes eau de cologne en cognac. Matthijs Michels, een schaapherder, bracht de eerste communicatie op gang. Hij kende enig Frans vanuit de schapenhandel met Parijs. De drie Fransen gaven 200 franc aan hun redders en zijn met de trein vanaf station Horst-Sevenum via Brussel terug naar huis gegaan. Over deze sensationele ontsnapping werd zolang nagepraat dat het idee geopperd werd om op de plek van de landing een gedenknaald op te richten. Precies 25 jaar later werd dit monument in aanwezigheid van de ballonvaarders E. Cavaillon en E. Cleray (de derde was inmid dels overleden), feestelijk onthuld (zie foto links). Het bos rondom de Ballonzuil is het eerste in Ven- ray aangeplante bos. De gemeente maakte gebruik van de mogelij k- heid om met steun van de staat, woeste grond te ontginnen door er bos op te zetten. In 1906 wer den de eerste grove dennen en eiken geplant. Er staan nog bomen van de oorspronkelijke aanplant, maar branden, luchtvervuiling, ver droging en een letterzetterplaag (klein kevertje) geven het bos steeds een andere verschijnings vorm. In de recent aangelegde ver- jongsingsvlakken wordt niet meer aangeplant maar mag de natuur haar gang gaan. De directe omging van de Ballonzuil is nu opnieuw ingericht en de ballonzuil zelf werd gerestaureerd. Op zondag 29 maart vindt om 11.00 uur de ont hulling plaats. Foto gemeentear chief, Frans de Roos. Bron Limburg ...dat lijkt nergens op, L. Janissen en website St. De Marke. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secre tariaat Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Koester uw monument 2009 - week 13 foto: Frans de Roos Tekst: Leonie Cals Vrijwilligerswerk in Guate mala: dit klinkt niet als een standaard huwelijksreis. Toch kiezen Alda Haegens en Jan Hendriks uit Venray liever voor het helpen van kinde ren in San Mateo Milpas Altas dan voor wittebroodsweken in een luxe resort. Na hun huwelijk op 09-09-'09 vertrek ken zij voor ruim drie weken naar Guatemala. Daar gaan zij vrijwilligerswerk doen op een school voor kinderen en hun ouders. De keuze is op Guatemala gevallen, omdat Alda Haegens en Jan Hendriks daar al eerder zijn geweest. Met hulp van hun toenmalige reisleidster zijn ze bij een bij zonder project in San Mateo uitgekomen. Alda Haegens (49) en Jan Hen driks (53) waren op zoek naar een bijzondere bestemming voor hun huwelijksreis. Jan Hendriks heeft in het verleden al vrijwil ligerswerk gedaan in Cuba en Nicaragua. Het paar was tijdens een eerdere vakantie helemaal weg van Guatemala en daarom is hier de keuze op gevallen. "Trou wen is heel bijzonder voor ons. Daarom willen wij een bijzondere huwelijksreis maken. Wij hebben ons hart verloren aan Guatemala, nu gaan we het terugzoeken," zegt Alda Haegens. De keuze is uiteindelijk op een project in San Mateo gevallen, omdat mensen in deze streek vaak nog onder erbarmelijke omstan digheden leven. "Mensen zijn afhankelijk van vervuild water en leven in armoede. Kinderen dra gen lompen vol gaten. Wij hebben met eigen ogen gezien dat deze mensen echt dringend hulp nodig hebben. Op deze manier willen wij een heel klein steentje bijdra gen aan de Guatemalteekse maat schappij." ALFABETISERING San Mateo is een hooggelegen dorp in de buurt van Antigua, een grote stad in Guatemala. Door de inspanningen van een Guatemal teekse vrouw, Lys Flores, is in San Mateo een gebouw neergezet. Hier kunnen schoolgaande en niet-schoolgaande kinderen lessen volgen in alfabetisering, huiswerk- begeleiding en computer- of type- lessen. Tevens krijgt de jeugd een eerste kennismaking met land bouw, zodat jongeren meer kun nen leren over onder meer land bouwtechnieken en hygiëne. Hun ouders (voornamelijk moeders) kunnen in dit gebouw terecht voor alfabetiseringslessen en naai lessen. Lys Flores en haar twee dochters - van 12 en 15 jaar, die 's ochtends zelf naar school gaan - vangen de kinderen en ouders in de namiddag op. De uitbreiding van het project is sterk afhanke lijk van de vrijwilligers van Stich ting Los Ninos. "De insteek is om kinderen die hier nu naar school gaan de mogelijkheid te bieden om verder te leren. Een vergelijk baar project in een andere streek in Guatemala boekte goede resul taten: de eerste groep leerlingen heeft al verder kunnen leren." Alda Haegens en Jan Hendriks vertrekken drie dagen na hun huwelijk naar San Mateo. In plaats van in een hotel verblijven ze bij een gastgezin in Antigua. "Het voelt niet goed om na een dag werken in San Mateo terug te keren naar een luxe hotel met een warme douche." Na aankomst krijgen ze een week elke ochtend Spaanse les. Dat is ook wel nodig. "De men sen uit de buurt van San Mateo spreken een Maya-taal. Spaans is pas hun tweede taal. Daarom moe ten wij wel een woordje kunnen spreken." Het paar gaat op school lesge ven in onder meer ICT, Engels en creatieve vakken. Daarnaast geven ze voorlichting aan ouders. Ze zul len met geld dat ze de komende tijd inzamelen zelf ter plekke broodnodige zaken kopen. "De school heeft bijvoorbeeld nog geen ramen. Het lijkt ons een goede besteding om ramen aan te schaffen." Door middel van een aantal acties willen Alda Haegens en Jan Hendriks flink wat geld inzamelen. "Natuurlijk staat onze huwelijksdag in teken van dit pro ject. Daarnaast hebben we een twintigtal scholen in Venray en omstreken aangeschreven. Ook hopen we hulp te krijgen van de gemeente Venray. Bij Medisch Fit ness Venray, waar ik sport, heb ik folders opgehangen en hebben we de mogelijkheid gekregen een collectebus neer te zetten. Het mooiste initiatief komt van onze vier kinderen, die ons volledig steunen in dit project. Onze kin deren, in de leeftijd van 14 tot 20 jaar, hebben besloten vanaf nu tot in september een groot deel van hun kledinggeld en studielening af te staan voor het project." Alda Haegens vindt het ook belangrijk te vermelden dat ze na hun reis een financieel verslag zul- Alda Haegens en Jan Hen driks vertrokken na hun huwe lijk voor ruim drie weken naar Guatemala. Daar gingen zij vrij willigerswerk doen op een school voor kinderen en hun ouders. len presenteren. Op deze manier kan iedereen zien wat met het geld is gedaan. Daarnaast is het toekomstige echtpaar van plan tussentijds verslag te doen als zij in Guatemala zijn. Zij hopen in de toekomst de mogelijkheden te hebben terug te gaan naar San Mateo. "Wat ons betreft blijft het niet bij een eenmalig gebeurte nis!" Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Alda Haegens en Jan Hendriks, tele foonnummer 0478-510897 06 10292205 of via email aldahae- gens@home.nl. EN MAAS L Vastenactie in teken van projecten Wiljo Fleurkens Vrijwilligerswerk in Guatemala als huwelijksreis

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19