Meerlo Ontmanteling afvaldepot Swolgen 'Bouw sportpark Noord mogelijk' Fly-pass boven monument Actie voor paard 't Raayke Donderdag 26 maart 2009 - Pagina 15 PEEL EN MAAS Het kerkje aan de Maasweg in Blitterswijck bestaat al 181 jaar. Van oorsprong is het kerkje gebouwd door barones se Mackay voor het personeel van het kasteel van Willem van Blitterswijck. Het kasteel is tijdens de Tweede Wereldoor log verwoest, maar het kerkje is goed bewaard gebleven. Tegenwoordig behoort het tot de Protestantse Kerkgemeen schap Venray e.o. Van juni tot en met augustus worden er kerkdiensten gehouden. De rest van het jaar staat het kerkje leeg en daarom zoekt de Protestantse Kerkgemeen schap Venray e.o. naar aanvul lende activiteiten. Onlangs heeft de kerkenraad van de Protestantse Kerkgemeen schap Venray e.o. mensen en instanties opgeroepen om sugges ties voor het kerkje in te dienen. De kerkenraad wil het beheer In het dorpje Kalundu View (Zambia) is dinsdagmorgen in alle vroegte de nieuwe basis school geopend. Deze school is gerealiseerd dankzij de acties van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum in samenwerking met Wilde Ganzen en NCDO. Bij de openingsplechtigheid waren 230 kinderen, veel ouders en dorpelingen en een delegatie van de Nederlandse ambassade en het ministerie van Educatie aanwezig. Uiteraard was ook de SOS-con- tactpersoon, Sonia Doras, van de partij. Met de opening van de uit drie klassen bestaande basis school gaat een lang gekoesterde wens van de Kalundu View Com munity School in vervulling. In het dorp werd provisorisch onderwijs gegeven door ouders in een klein hutje. Door bemiddeling van de in Sambeek woonachtige Mien- tje Deenen (en haar Hetty Dee- nen Stichting) en de secretaresse van SOS Meerlo-Wanssum, Gertie Over negen maanden is het zover. Dan gaan Meerlo, Swol- gen en Tienray samen met de huidige gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum een nieu we gemeente vormen. Achter de schermen wordt al maan den alles op alles gezet om de geboorte straks soepel te laten verlopen. De vraagstukken, uitdagingen en dilemma's die de nieuwe gemeente staan te wachten, zijn onlangs vastge legd in een 'Visiedocument'. Het document werd dinsdag avond in een gezamenlijke vergadering besproken door de gemeenteraden van Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Het Visiedocument is het resul taat van de afgelopen tijd door de gemeenteraden gevoerde discus sies. Het zet het bestaande en voor genomen beleid in de drie huidige gemeenten op een rijtje en daar aan wordt een visie op de nieuwe van het kerkje onderbrengen in een vereniging, om zo het kerkje het hele jaar door een bestem ming te geven. De reden hiervoor is dat de huidige beheerder van het kerkje, Dick van der Ben (63), na 14 jaar een stapje terug doet. "Ik heb het altijd graag beheerd, maar mijn vrouw en ik voelen ons genoodzaakt om het iets rustiger aan te gaan doen. We verzorgen niet alleen het onderhoud van het kerkje, maar we doen ook het onderhoud van de omliggende tuin en graven." In de maanden juni tot en met augustus zijn er iedere zondag ochtend om 11.00 uur diensten in het kerkje, dat plaats biedt aan ongeveer 90 personen. De kerk dienst in de andere protestantse kerk in Brukske in Venray is in die maanden om 9.30 uur in plaats van om 10.00 uur. Zo'n 40% van het publiek in deze maanden in het kerkje in Blitterswijck komt van deze andere protestantse kerk. Mooren, kwam SOS Meerlo-Wans- sum in contact met Kalundu View. Dit project paste precies in de doelstelling van SOS en de millen niumdoelen waarin onder meer staat dat in 2015 alle jongens en meisjes in de gehele wereld goed onderwijs moeten kunnen vol gen. SOS Meerlo-Wanssum zette de schouders onder het project. In totaal moest 49.000 euro inge- gemeente gekoppeld. Ambitieus, ondernemend, authentiek, kritisch, zelfsturend. Deze eigenschappen moeten kenmerkend worden voor de nieuwe fusiegemeente, zo stelt het document. Of in andere woor den: bezield en gedreven. Behoor lijk abstracte begrippen, die in het stuk op enkele plaatsen ook een wat meer concrete uitwerking krijgen. Belangrijk punt is bijvoorbeeld het behoud van de leefbaarheid in de kleinere dorpen. Het bou wen van levensloopbestendige woningen kan daaraan bijdragen. Daardoor kan iedereen namelijk zo lang mogelijk in zijn of haar eigen dorp blijven wonen. In de agrarische sector gaat het er voor al om balans te vinden. Balans tus sen lange en korte termijn, tussen groot- en kleinschaligheid, tussen ecologie en economie. Het vinden van een balans tussen groot- en kleinschaligheid speelt eveneens een rol in de toeristische sector. De nieuwe gemeente zal zich op De rest van de kerkgangers komt van de nabijgelegen camping. In de andere maanden is het te koud om diensten te houden, omdat er geen verwarming is. Interessante bestemmingen voor het kerkje zijn er volgens Dick van der Ben genoeg. "Het zou mooi zijn als er muziekuitvoerin gen of tentoonstellingen gehou den zouden worden. Maar het kerkje zou ook als retraite kunnen dienen voor bedrijven die een rus tige plek zoeken. Daarnaast zijn andere geloofsgemeenschappen natuurlijk van harte welkom." Ook de Werkgroep Blitterswijck van de Protestantse Kerkgemeen schap Venray e.o. ziet veel moge lijkheden. Er zouden literaire en culinaire bijeenkomsten kunnen worden gehouden, evenals lezin gen, symposia en kleine con gressen. Tevens zou het kerkje geschikt zijn voor trouw- of rouw- plechtigheden. De nieuwe basisschool, enkele weken voor de opening. zameld worden om de school te kunnen bouwen. "Dat lukte dank zij de geweldige medewerking van de scholen in Meerlo-Wans- sum, veel verenigingen en bedrij ven en particulieren. Samen heb ben we de inwoners van Kalundu View geholpen", aldus voorzitter beide schalen proberen te ontwik kelen, zonder dat dit ten koste gaat van de natuur en het behoud van het groene en open karakter van het buitengebied. Dienstverlening is het terrein bij uitstek waarop bewoners hun gemeente be- en veroordelen. Dat verklaart de stevige ambities op dit punt: 'De nieuwe fusiege meente Horst aan de Maas wil een nieuwe, belangrijke en grote stap voorwaarts zetten met een betere dienstverlening voor de inwoners, bedrijven en instellingen.' Dienstverlening stond dins dag in Horst ook centraal op de gezamenlijke vergadering van de gemeenteraden van Meerlo-Wans- sum, Horst aan de Maas en Seve- num. De in het Visiedocument geformuleerde uitgangspunten op dit terrein zijn dat de nieuwe gemeente haar klanten wil koeste ren, de dienstverlening wil onder steunen met moderne technolo gie, bewust wil omgaan met haar klanten en bewoners uitnodigt Het protestants kerkje aan de Maasweg in Blitterswijck. Op 1 april wordt door de Pro testantse Kerkgemeenschap Ven- ray e.o. vergaderd met geïnteres seerde instanties en personen. Op cultureel- en verenigingsniveau is al veel interesse getoond voor het kerkje. Het heeft momenteel weinig parkeerruimte, dus dat is een punt waar in de toekomst aan gewerkt moet worden. Daarnaast dienen wellicht andere aanpassin gen gedaan te worden, zoals een verruiming van de bestaande faci liteiten: bijvoorbeeld toiletten en keuken. Een deel van de financi- ele steun hiervoor kan verkregen worden via de Landelijke Beheers commissie Kerkgebouwen. Deze commissie buigt zich over reno vatie van bestaande locaties. Om financiële steun te krijgen, zal eerst een volledig plan over de nieuwe bestemming moeten wor den ingediend. René Poels van SOS Meerlo-Wans- sum. De school wordt binnenkort overgedragen aan het ministerie van Educatie, dat vervolgens zorgt voor de jaarlijkse exploitatie en het benoemen van gediplomeerde leerkrachten. Op dit moment wor den er ook nog drie lerarenhuizen bij de school gebouwd met steun vanuit Meerlo-Wanssum, Wilde Ganzen en NCDO. Voor de kinderen van Kalundu View had SOS Meerlo-Wanssum nog een bijzondere cadeautje bij gelegenheid van de opening: een uitstapje naar de dierentuin en de speeltuin in de hoofdstad Lusaka. Dinsdag stonden negen autobus sen in het dorpje gereed om de kinderen en begeleiders te ver voeren naar de dierentuin Munda Wanga. Daar werden de kinderen ontvangen, kregen er lessen over dieren en planten, bekeken educa tieve films en bezochten natuur lijk het dierenpark en de speel tuin. De kinderen leefden zich helemaal uit. Nooit eerder hadden de kinderen van Kalundu View een schoolreisje gehad. om mee te denken. Tot discussie over deze uitgangspunten kwam het nauwelijks, ondanks diverse pogingen van de Horster burge meester Van Rooij de aanwezige raadsleden daartoe te verleiden. Er bleek namelijk een grote mate van overeenstemming te bestaan over de - weinig concrete - uitgangs punten. Het bleef bij enkele waar schuwingen ('Laat snelle dienst verlening niet ten koste gaan van kwaliteit'), aansporingen ('Zorg voor een toegankelijke website'), oproepen ('Kom afspraken na') en suggesties ('Nodig burgers in een zo vroeg mogelijk stadium uit om mee te denken'). Ook die wisten geen debat op gang te brengen. Daarom sloeg het Meerlo-Wans- sumse CDA-raadslid Ger Verstrae- len de spijker op z'n kop met zijn vaststelling dat het Visiedocument een ideaalbeeld schetst waar slechts weinig op af valt te dingen. Ongetwijfeld is de werkelijkheid straks weerbarstiger en is er dan wél stof voor discussie. Sinds februari geldt in de Dorpbroekstraat in Meerlo een eenzijdig parkeerver bod. Aan de oostkant van de straat, waar de brandweerka zerne ligt, mogen geen auto's meer geparkeerd worden. De gemeente heeft het parkeer verbod ingesteld op verzoek van de commandant van de brandweer. Enkele straatbe woners zijn het niet met de maatregel eens. Ze willen dat het parkeerverbod wordt teruggedraaid. Dinsdag verschenen W. Peters, G. Wagemans en P. Wagemans bij de commissie bezwaarschriften. Woordvoerder Wiel Peters vindt dat de gemeente wel erg lichtzin nig te werk is gegaan. Het argu ment dat de brandweer niet tijdig kan uitrukken - als aan twee kan ten van de Dorpbroekstraat auto's geparkeerd staan - gaat volgens hem niet op. "Ik heb het enkele brandweerlieden gevraagd, maar die weten van niets", zegt Peters. De bewoners vinden bovendien dat het parkeerbod voor de ver keerde straatkant geldt. Want aan de overzijde van de uitrit van de De gemeente Meerlo-Wans- sum gaat het gemeentelijk afvaldepot aan de Jan van Swolgenstraat in Swolgen ont mantelen. Dat heeft het college van B en W onlangs in overleg met de gemeente Horst aan de Maas besloten. In het afvaldepot worden natuurlijke grond- en afvalstoffen opgeslagen, zoals snoeiafval, maai- sel, zand en verkleind groenafval, afkomstig van werkzaamheden binnen de eigen gemeente. Het terrein aan de Jan van Swolgen- straat wordt schoon opgeleverd met behoud van de omheining. De nieuwe afvalstromen worden voortaan afgevoerd naar het over slagstation van fusiepartner Horst aan de Maas. Door het depot te ontmantelen en het terug te geven aan de natuur wordt volgens het college van B en W meteen een eind gemaakt aan de illegale situ atie ter plekke. Het is namelijk al jaren in gebruik zonder geldige vergunningen. De provincie Lim burg heeft in het verleden bij verschillende gemeenten verge lijkbare situaties met bestuurlijke boetes beëindigd. Om te voorko men dat de gemeente ook op de Het Lancaster-comité Meer- lo, dat vorig jaar het oorlogs monument aan de Heesweg te Meerlo realiseerde, kreeg deze week bericht vanuit Engeland dat op 4 mei een zogeheten fly- pass wordt gevlogen boven het monument. Dat gebeurt door de Britse organisatie BBMF (Battle of Brittain Memorial Fligts) op 4 mei rond kwart voor drie. Namens het Lancaster-comité Meerlo reageert Arnold Holl zeer verrast over dit nieuws. "We zijn zeer verheugd dat ook Meerlo is opgenomen in deze bijzondere vlucht en fly-pass", aldus Holl, die vorig jaar samen met René Poels heeft geijverd om dit monument, een wens van de enige overleven de van de crash, piloot Jack Trend, te realiseren. De vereniging van oorlogsvoertuigen Sante Fé heeft al aangekondigd tijdens de fly- pass met een aantal voertuigen op de Heesweg aanwezig te zijn. De Britten maken dan een vlucht boven alle Lancastermonumenten in ons land. Meerlo heeft het laat ste Lancastermonument vorig jaar onthuld. De fly-pass wordt gedaan met een gerestaureerde Lancaster, van hetzelfde soort als destijds op het einde van de oorlog aan de Heesweg in Meerlo neerstort- brandweer mogen nu gewoon auto's geparkeerd worden. Waar door de brandweerwagen nau welijks de bocht kan nemen. Bovendien ligt aan de andere kant een trottoir. De bewoners moe ten nu hun auto's op een smalle groenstrook zetten, vlak tegen de afrastering van een wei aan. Parkeren aan de overzijde is veel praktischer omdat aan deze kant een voetpad ligt. Er is meer ruimte en het is ook veiliger voor kleine kinderen die uitstappen. Maar het liefst zien de straatbewoners dat de oude situatie weer wordt hersteld. Sinds het eenzijdige par keerverbod van kracht is, is de Dorpbroekstraat een racebaan geworden, vinden de bewoners. Terwijl ter plaatse een maximum snelheid van 30 kilometer geldt. Vooral brandweerlieden die op weg zijn naar de kazerne schij nen het niet zou nauw te nemen. Commissievoorzitter Van Roessel: "Op dat moment zijn ze burger en geen brandweerman. Ze dienen zich gewoon aan de toegestane snelheid te houden." In het voorjaar en de zomer is het veel drukker in de straat van wege de camping en de manege. bon wordt geslingerd en vanwege de hoge kosten die gemaakt moe ten worden om het depot in stand te houden, heeft de gemeente Meerlo-Wanssum in overleg met Horst aan de Maas besloten om het depot te ontmantelen. Na de ontmanteling komt het terrein braak te liggen. De omhei ning wordt voorlopig gehand haafd om te voorkomen dat het terrein voor allerlei ongewenste doeleinden gebruikt gaat worden. Pas nadat er voldoende natuur lijke vegetatie is gegroeid, wil de gemeente het hekwerk ver wijderen. De gemeente Horst aan de Maas is bereid om het vrijko mend snoeiafval van de gemeente Meerlo-Wanssum mee te nemen in haar eigen afvalstroom. Horst aan de Maas voert al haar snoeiaf- val via een eigen overslagstation (gemeentewerf) af naar erkende afvalverwerkers. Met de gemeen te Venray is een principeafspraak gemaakt dat zij per 1 juli 2009 het onderhoud voor de dorpen Wanssum, Geijsteren en Blitters- wijck zal verzorgen. De totale kosten voor het ontmantelen van het gemeentelijk depot bedragen ruim 20.000 euro. te. In totaal doen de Britten die dag tien vliegtuigmonumenten in Nederland aan. Aangekomen boven het monument in Meerlo zullen de Engelsen drie rondjes laag overvliegen om zodoende hun omgekomen kameraden te eren. De fly-pass start overigens in Engeland. Vervolgens vliegt de Lancaster via Brunssum en de monumenten in Heythuijsen, Hae- len en Hunsel naar Meerlo. Vanuit Meerlo gaat de vlucht naar Asten en via Amsterdam keren de Engel sen weer terug op hun basis. Behoudens slecht weer of tech nische problemen kan dit unieke toestel op de genoemde locaties en tijden worden bewonderd. Er zijn wereldwijd nog slechts twee Lancasterbommenwerpers in vliegwaardige staat. Maria centraal Op woensdag 25 maart viert de kerk het Hoogfeest van Maria Boodschap. En waar kan dat beter dat in de Mariabedevaartsplaats van Tienray? Daar staat Maria steeds centraal. Om 18.30 uur wordt de rozenkrans gebeden bij de grot en om 19.00 uur begint de gezongen hoogmis in de kerk. De kerk is ook overdag geopend voor een bezoek aan Maria. Ook veel vrachtauto's maken er gebruik van. Een paar jaar geleden is besloten er een eenrichtings- weg van te maken. Het besluit is later weer teruggedraaid omdat het te veel nadelen had voor de brandweer. Volgens Wiel Peters heeft de brandweer meer last van het drukke vrachtverkeer dan van de geparkeerde auto's. Een ambtenaar van de gemeen te legt uit dat het probleem al langer speelt. In 2007 is er een inspraakavond geweest. De bewo ners hebben toen het dringende verzoek gekregen om niet meer dubbel te parkeren in hun straat. "Daar is helaas geen gehoor aan gegeven. Daarom moesten we wel deze maatregel treffen zodat we ook kunnen handhaven", aldus de ambtenaar, die aangeeft dat de brandweer er bijna niet door kan als er aan beide kanten auto's staan. "Dan gaat het van spiegel tot spiegel." Wiel Peters meent dat dit zelden voorkomt. Volgens hem is er maar één bewoner die zich hieraan bezondigt. "Pak die ene persoon maar aan en straf niet de hele straat", stelt hij voor. De gemeenteambtenaar meent dat er parkeergelegenheid genoeg is. De ontwikkeling van het nieuwe sportpark Noord op de locatie De Helling is financieel en planologisch mogelijk. Ook is er meer dan genoeg draag vlak in de dorpen Wanssum en Meerlo voor de realisatie van het multifunctionele sport park tussen de dorpen Meerlo en Wanssum in. Dat zijn twee van de belangrijkste conclu sies uit de onderbouwing van het plan dat de stuurgroep De Helling heeft opgesteld op ver zoek van de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum. Woordvoerder Jan Lensen, lid van de stuurgroep De Helling, is trots op het resultaat. In het plan worden onder meer de totale bouwkosten van het sportpark, de financiering ervan, de exploi tatiekosten voor de komende tien jaar, de beheersstructuur en een de bestemmingsplanwijziging belicht. "Het is een lijvig en kwali tatief erg goed rapport geworden waarin in onze ogen antwoord wordt gegeven op alle vragen die de raad over het sportpark heeft gesteld. De stuurgroep heeft vijf werkgroepen opgericht die afzon derlijk van elkaar bepaalde aspec ten tot een gedetailleerd plan heb ben uitgewerkt. Die uitkomsten worden samengevoegd tot een rapport. Ja, er is hard gewerkt om in beeld te brengen dat het echt mogelijk is om het sportpark, dat zo belangrijk is voor de leefbaar heid in Wanssum en Meerlo, te bouwen. Met steun vanuit het bedrijfsleven gaat dat zeker luk ken. Daar willen we de politiek nu ook van gaan overtuigen." De gemeenteraad van Meerlo- Wanssum koos begin januari voor alsnog niet voor het plan van het college van B en W om het nieuwe sportpark Noord op de locatie 't Hoogveld in Blitterswijck te gaan Bianca Smits zet zich in voor project 'Paardenwens 't Raayke' in Tienray, waarvoor op zondag 29 maart het startschot wordt gege ven op de Wijsneuzendag in de Mèrthal in Horst. De cliënten van het kortverblijf- tehuis 't Raayke in Tienray, onder deel van Stichting Daelzicht, heb ben ruim vijftien jaar lang kunnen genieten van de huifkartochten door het bos of door de nabijge legen dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo. In de zomer van 2008 is hun paard Harlekin, eigendom van 't Raayke, echter overleden aan een ziekte. Anno januari 2009 stond door de diverse bezuini gingen in de gezondheidszorg de paardenstal van 't Raayke nog steeds leeg. Dat deed Bianca besluiten om haar eigen project "Het zijn bijna allemaal vrijstaande huizen met een oprit. Daarop kun nen makkelijk twee auto's staan." Voorzitter Van Roessel heeft zijn bedenkingen over het parkeer verbod. Het mag alleen worden ingesteld op basis van de Wegen verkeerswet. Er zijn vier criteria, waaraan in dit geval geenszins wordt voldaan. "De uitruktijd van de brandweer is geen criterium", zegt Van Roessel. "Maar bijvoor beeld de verkeersveiligheid wel, maar dat is hier niet aan de orde." De voorzitter wil ook weten of de gemeente het wel goed onder zocht heeft. "Zijn er metingen gedaan?", vroeg hij zich af. Daar blijkt geen sprake van te zijn. "We hebben het alleen gedaan op ver zoek van de brandweer. Zij heb ben verder ook geen logboek of iets bijgehouden", verklaart de ambtenaar. Van Roessel vindt dit wel erg mager. "Ik mis een goede afweging en er is niet voldaan aan de criteria uit de wet", stelt hij vast. De straatbewoners lijken dan ook een goede kans op succes te hebben. De commissie brengt bin nenkort een advies uit waarop de gemeente het besluit moet her overwegen. ontwikkelen. SV United en/of de stichtingen mocht(en) van de poli tiek een onderbouwd plan maken voor de bouw van een multifunc tioneel sportpark op De Helling, tussen de dorpen Meerlo en Wans- sum in. Zoals bekend riepen de huidige gebruikers van de sport parken in Meerlo en Wanssum, te weten SJN-kampen, Kindervakan tiewerk Wanssum-Geijsteren, zes kamp, PDV De Maasvogels, MAC Wanssum, SV United en Doema, de stuurgroep De Helling, bestaan de uit Jan Lensen en Jan Huren kamp van stichting De Broekberg uit Wanssum en Henk Janssen van stichting Bergsbos uit Meerlo, in het leven om de onderbouwing te coördineren. Het doel was om in beeld te brengen of de bouw van een multifunctioneel sportpark op De Helling wel of niet haalbaar is. Die stichting besloot na de opdracht van de Meerlo-Wans- sumse gemeenteraad om een vijftal werkgroepen op te richten om een bepaald aspect uit te wer ken. In deze werkgroepen namen inwoners uit Meerlo en Wanssum zitting. "Het nieuw te realiseren multifunctionele sportpark voor beide gemeenschappen is belang rijk voor de leefbaarheid in de dorpen. Naast de huidige gebrui kers heeft ook scholengroep Dynamiek interesse getoond om van het nieuw te realiseren mul tifunctionele sportpark gebruik te maken voor de buitenschoolse opvang." Het rapport is woensdagavond (gisteren, red.) aan alle werk groepleden en gebruikers gepre senteerd. Op maandag 30 maart wil de stuurgroep de onderbou wing van het rapport toelichten in de gezamenlijke commissiever gadering Leefbaarheid en Bestuur en Ruimte en Economie, die open baar is voor belangstellenden. Aan vang: 19.30 uur. op te starten en geld in te gaan zamelen voor 't Raayke. Het doel is om met het ingezamelde geld één braaf rijpaard te kopen, dat tevens de huifkar kan trekken. Een ander doel van het project is dat de cliënten zich even volle dig kunnen ontspannen als ze het paard aan het verzorgen zijn. Dit laatste kan ertoe bijdragen dat de cliënten even al hun zorgen kun nen vergeten. Om het juiste paard te vinden, krijgt Bianca al hulp en de huifkar wordt opgeknapt. Wilt u ook uw bijdrage leveren, neem dan contact op met Bianca Smits via telefoonnummer 0478-697555 of stort uw bijdrage op rekening nummer 66.61.12.312, Stichting Daelzicht te Heel - o.v.v. gift project Paardenwens 't Raayke nr.23000. Meerlo-Wanssum Protest bewoners Dorpbroekstraat tegen parkeerverbod Nieuwe bestemming voor protestants kerkje School Zambia open Nieuwe fusiegemeente: betere dienstverlening

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15