m r Open dag van de Zorg Studenten helpen bij inentingen 'Te hoge subsidie museum' Opheffingsuitverkoop mm g-°"- Gunhoek ook voor üw tuin economie PEEL EN MAAS Donderdag 19 maart 2009 - Pagina 7 Gemeente Bergen tegen doorkruising natuurgebied Maasduinen Het CDA vindt dat er vanaf de brug over de Maas in Well een directe verbinding moet komen naar het vliegveld in Weeze. Vooral ondernemers in de regio Venray en Wanssum dringen hierop aan. Ze menen dat de Weezerweg, de huidige toegangsweg, ook na aanpas singen onvoldoende berekend is op het toekomstige verkeer. Bedrijven zullen steeds vaker gebruik gaan maken van vlieg velden voor transportvluch- ten. Met het oog op een betere samenwerking met de bedrijven in de regio Helmond-Eindhoven is het ook wenselijk de N270 door te trekken. De provinciale N270 is op Venrays grondgebied de Deurneseweg die straks om de kern van Wanssum een omleiding krijgt. De N270 houdt echter op bij de brug in Well. Toon Loonen (CDA) zei woensdag in de com missie Middelen het wenselijk te vinden dat deze oostwest verbin ding wordt doorgetrokken naar Weeze en mogelijk nog verder het Duitse achterland in. Zodat er voortaan vanaf Eindhoven een directe verbinding ontstaat. Het grote nadeel is dat de nieu we weg moet worden aangelegd dwars door nationaal park Maas duinen. Dit is een beschermd natuurgebied. De gemeente Ber gen heeft onlangs een onderzoek laten uitvoeren naar de verkeers afwikkeling van en naar het vlieg- veld. Daaruit blijkt dat een nieuwe weg niet nodig is. De Weezerweg zou na enkele aanpassingen de voorspelde groei kunnen opvan gen. Wethouder Lei Heldens (CDA) erkent dat een goede verbinding van economisch belang is. "Maar Maasduinen is een waardevol natuurgebied. Dat kunnen we niet zomaar doorkruisen met een weg", aldus Heldens, die meent dat de bestaande wegen voorlopig de verkeersstromen kunnen ver werken. De provincie is eveneens voor stander van een goede verbinding tussen Eindhoven en Weeze. Niet alleen de Venrayse bedrijven maar ook de haven van Wanssum zou veel baat hebben bij een nieuwe weg. Dat geldt tevens voor de ont wikkelingen op het Floriade-ter- rein met de komst van Greenport. "Er lopen nu veel kleinere wegen, ook door Maasduinen, naar het vliegveld toe", zegt Heldens. "Wel licht zou het beter zijn deze te vervangen door één grote, nieuwe verbindingsweg. Daar moeten we nog over doorpraten." Henk Bisschops (PvdA) voelt niets voor een snelweg dwars door Maasduinen. "We vinden het natuurgebied heel belangrijk. We zijn er geen voorstander van." Ook de SP reageert afwijzend. "Het belang van het park weegt zwaar. Voorlopig moeten we het laten zoals het is", zegt Roland van Hal. Frans van der Kruijf (VVD) denkt er heel anders over. Hij betreurt de afwijzende houding van de gemeente Bergen. "Die weg is van groot economisch belang voor de regionale industrie. Wij betreuren het dat deze belangen zo worden gefrustreerd." Ook Martin Wijn hoven (Samenwerking) spreekt zijn verwondering uit over de gemeente Bergen. "We moeten toch regionaal economisch den ken. Het breekpunt, dat die weg er moet komen, komt toch een keer. We moeten zorgen dat we straks niet te laat zijn." Toon Loo- nen (CDA) zegt ook veel waarde te hechten aan Maasduinen. "Maar ik ben er niet van overtuigd dat die verbinding het natuurbelang erg zal schaden." Oud-leerkrachten helpen leerlingen bij nieuwe stap De eerste maanden in het voortgezet onderwijs zijn cru ciaal. Veel vakleerkrachten zien de leerling slechts een paar uurtjes per week. De scholier, die wat stil en terug getrokken is, valt dan niet zo op. Het verschil met de ver trouwde basisschool is groot. Daarom is het van belang vlak na de overstap extra aandacht aan het kind te schenken. 'Coach 4 you' is een landelijk project dat in Venray is opge pakt door de Seniorservice. Door Jan Leijsten "De kans dat een kind zich niet goed ontwikkelt, of erger nog ont spoort, is veel groter dan vroeger", zegt Wil Schillings, vicevoorzitter van Seniorservice. "De overgang van de basisschool naar het Raay- land College, of een andere instel ling van voortgezet onderwijs, is immens. De maatschappij zit nogal ingewikkeld in elkaar. Kijk maar naar de claims die op kinde ren gelegd worden en de prikkels die ze krijgen. Er zijn zoveel din gen leuk." Landelijk zijn er nu vijftien pro jecten van 'Coach 4 you'. In 2007 sloot Venray zich al snel aan. Het doel is kinderen, die een extra steuntje in de rug kunnen gebrui ken, te helpen. In groep acht van de basisschool worden de leerlin gen en de ouders hiervoor bena derd. Gedurende een periode van anderhalf jaar kan er een coach toegewezen worden Het loopt tot aan de kerstvakantie in het tweede jaar van het voortgezet onderwijs Ans van Oers is ruim 25 jaar werkzaam geweest in het speci- aal voortgezet onderwijs. "Op een hogere school is alles anders", ver telt zij. "In overleg met de basis school wordt bekeken wie voor extra aandacht en begeleiding in aanmerking komt. Na de Cito-toets is het vaak, wat nu? Als het niveau te laag is, dan kan een kind het moeilijk krijgen. Dat geldt anders om ook als de lat te hoog wordt gelegd. Zeker dan is het raadzaam contact te leggen met een coach." De coaches zijn allen gepokt en gemazeld in het onderwijs. Ze hel pen graag. Er is in korte tijd al veel ervaring opgedaan in Venray. Er is voldoende aanbod van leerlingen, maar niet iedereen is bekend met de coaches. Wil Kellenaers. "De vrijwilligers hoeven niet per se gepensioneerd te zijn of uit het onderwijs te komen." "Het kan wel gemakkelijk zijn", haakt Jet Bovee in. "We zijn er voor het kind. Maar zie dit project niet als huiswerkbe geleiding. Dat doen wij beslist niet. Laat daar geen misverstand over bestaan", zegt Bovee, die ander half jaar geleden uit het onderwijs is gestapt. Hans Roelofs, die ook sinds kort over meer vrije tijd beschikt, gaat het project mee intensiveren. Wil Kellenaers in van huis uit logo pediste. "Ook voor veel ouders is de drempel naar het voortgezet onderwijs hoog. Centraal staat uiteraard het kind dat nu moet leren om echt te gaan leren." Ans Bistervels, Jet Bovee en Wil Kelle- naers zijn de coaches van het eer ste uur. Zij zouden graag enkele nieuwe collega's begroeten Ans van Oers prijst zich gelukkig met de steun van het Oranjefonds en het ministerie van Onderwijs. "Alles is erop gericht te voorko men dat een kind in de problemen Van links naar rechts: Wil Schil lings, Ans v an Oers, Hans Roe- lofs, Wil Kellenaers, Jet Bovee en Ans Bistervels. komt. Daarom moeten er in Ven- ray ook mensen zijn die aan deze mooie taak, voor de ontwikkeling van het kind, willen meewerken. Geïnteresseerden, met een onderwijs- of hbo-achtergrond, kunnen zich melden op telefoon nummer 0478-583385. De begelei ding vindt aan huis plaats, waarbij altijd een van de ouders aanwezig is. In het eerste jaar gaat het om bijna wekelijkse bezoeken. Pro jectleidster Ans van Oers en haar medewerkers zijn graag bereid informatie te verschaffen. In het belang van het kind, dat zo soepel mogelijk een weg moet zien te vinden in het voortgezet onder wijs. Alcoholgebruik onder jonge ren leidt regelmatig tot onac ceptabel gedrag. Jongeren die om deze reden in aanraking komen met de politie kunnen sinds 1 februari 2008 kiezen tussen het betalen van een geldboete of een verwijzing naar bureau Halt Limburg Noord. Hiertoe zijn in 2007 samenwer- kingsafspraken gemaakt tussen Openbaar Ministerie, politie Lim burg-Noord, Halt Limburg-Noord bezoek onze site: www.gunhoek.nl t Venray De Hoveniers 047s-57m en de GGZ-NML Het project is het vorig jaar gestart onder de naam 'Boete of Kanskaart'. Die leer straf is een goed middel om tot meer bewustzijn van de risico's en gevolgen van alcoholgebruik te komen. Dit blijkt uit de reacties van de deelnemers, na een jaar ervaring met deze nieuwe aanpak. De leerstraf zelf wordt uitgevoerd door outreachend preventieme dewerkers van de GGZ-NML en bestaat afhankelijk van de leeftijd van de jongeren uit minimaal een tot maximaal vier bijeenkomsten over alcohol. Dit is om jongeren meer inzicht te bieden in hun alco holgebruik en hun kennis te ver groten rondom alcohol(gebruik). Ook leren ze om te gaan met soci ale druk van hun omgeving.Daar- naast wordt er voor de ouders van de jongeren een aparte infobijeen- komst belegd. Ouders kunnen daar ook ervaringen uitwisselen. De samenwerking met de GGZ- NML bestond al voor jongeren die bijvoorbeeld vernielingen pleegden, soms onder invloed van behoorlijk veel alcohol. Naast een werkstraf, schadevergoeding en excuses aanbieden, moesten zij zo'n training bijwonen. Nieuw is dat deze aanpak nu ook geldt voor onder meer open bare dronkenschap, het onder invloed veroorzaken van overlast of het in bepaalde aangewezen gebieden nuttigen of bij zich heb ben van alcoholhoudende drank. Ook een aantal andere Haltbu reaus in Nederland is inmiddels een gelijksoortig project gestart of heeft plannen hiervoor en gezien de overwegend positieve reacties is de kans groot dat m.n..open- bare dronkenschap binnenkort als een Haltwaardig delict zal worden erkend. Sinds 1 februari 2008 kwa men er bij Halt Limburg Noord 46 jongeren in aanmerking voor een 'Boete of Kanskaart'. Dat waren 19 meiden en 27 jongens. Slechts twee keer werd van de verwijzing naar Halt geen gebruikgemaakt en koos men voor de geldboete in plaats van voor de training. Van de overige verwijzingen konden er 38 positief worden afgesloten. De leeftijd van de jongeren bedroeg 12 jaar (1); 13 jaar (7); 14 jaar (7); 15 jaar (13) 16 jaar (6); 17 jaar (12). Die reacties kwamen er op neer dat de trainingen gemiddeld met een 7,8 rapportcijfer door de deelnemers worden beoor deeld. 73% vond de cursus beter dan vooraf verwacht, de rest vond het niet minder dan verwacht. Men vindt de cursus leerzaam en niet vervelend. 80% van de deel nemers denkt dat jongeren zich hierdoor bewuster worden van (risico's van) alcoholgebruik. Wel is men van mening dat de infor matie vooraf van politie en Halt iets beter kan. Hoewel het aantal verwezen jongeren nog niet erg groot is, blijkt uit de ervaringen dat dit samenwerkingsproject van OM, politie, Halt en GGZNML zeker een succes genoemd mag worden. 'Veilige oversteek Deurneseweg' De dorpsraad van Heide pleit voor de aanleg van een ongelijkvloerse kruising tus sen de rotonde bij Intratuin in Venray en de rotonde bij Ysselsteyn. De maatregel moet ervoor zorgen dat de veilig heid op de Deurneseweg voor onder meer overstekende schoolkinderen, ouderen en landbouwvoertuigen een stuk wordt verbeterd. De wens van de dorpsraad is opgenomen in de notitie 'Veilige Oversteek Deurneseweg'. In het Dorpsontwikkelingsplan (DOP) van 2007 nam de dorpsraad van Heide de toenemende verkeers drukte op de Deurneseweg als een knelpunt op. Als vervolg hierop is de notitie 'Veilige Over steek Deurnseweg', waarin de problematiek van dit moment en de te verwachten ontwikkeling naar de toekomst toe is geschetst, opgesteld. Deze notitie wordt op vrijdag 27 maart overhandigd aan CDA-gedeputeerde Noel Lebens van de provincie Limburg en aan CDA-wethouder Patrick van der Broeck van de gemeente Venray. De bijeenkomst begint om 15.00 uur in de Gelderkoel in Heide en duurt tot circa 17.30 uur. Parkeerterreinen met slagboom De gemeente wil met ingang van 2010 ook betaald parkeren invoeren aan de noordkant van het centrum. Bij Jerusalem en het St. Jozefklooster komen slagbomen, op de andere loca ties komen parkeermeters. Dat heeft het college dinsdag besloten. Het centrumgebied is nu al gro tendeels betaald parkeergebied, met uitzondering van een aantal parkeerterreinen aan de noordzij de. Dat wordt nu gelijkgetrokken. Aan de noordzijde kan nog gratis geparkeerd worden bij Jerusalem, het St. Jozefklooster, het parkeer terrein bij het UWV de parkeer plaatsen bij de Witte Hoeve en in de Gasstraat. Na de invoering van betaald parkeren kost één uur par keren hier dan 1,10 euro (tarief 2009) en op het parkeerterrein bij het UWV geldt hetzelfde dag tarief als bij de Hoenderstraat. Op het terrein Jerusalem en het St. Jozefklooster komen slagbomen. Dat heeft voor parkeerders het voordeel dat zij betalen over de werkelijk geparkeerde tijd. Op de andere locaties komen centrale parkeermeters te staan. Het ter rein bij het UWV krijgt een tijde lijke verharding en een duidelij kere indeling. De gemeenteraad heeft in de eerste helft 2008 al bepaald dat invoering van betaald parkeren aan de noordkant van het centrum met ingang van 2010 gerealiseerd moet zijn. Om deze streefdatum te halen wil de gemeente alvast starten met de voorbereidingen, waaronder het overleg met bewoners en andere betrokkenen in dit gebied en de aanschaf van de benodigde betaal automaten. Hiervoor wil het colle ge van B en W een voorbereidings- en uitvoeringskrediet beschikbaar stellen van 475.000 euro. Conferentie platteland De gemeente Venray stelt een bedrag van 5000 euro beschik baar voor een conferentie over de plattelandseconomie. De conferentie is een initiatief van de gebiedscommissie Ven- ray Meerlo-Wanssum, de voor malige reconstructiecommis sie, die zich bezig houdt met de ontwikkeling van het plat teland in beide gemeenten. De conferentie, die plaatsvindt op maandag 20 april, heeft tot doel om initiatieven en projecten die bijdragen aan de ontwikke ling van de plattelandseconomie boven water te halen. In het idea le geval ontstaan er nog tijdens de bijeenkomst werkgroepen rond om die initiatieven die samenwer ken aan de uitvoering. Wethouder Heldens is blij met het initiatief van de gebiedscommissie: "Het past prima bij onze economische visie waarin we aangeven dat het platteland een belangrijk werkge bied is en een van de economi sche motoren van Venray. Het is een goed moment om eens stil te staan bij de innovatieve ontwikke lingen in de agrarische sector en tegelijkertijd na te denken over nieuwe economische activiteiten. Voor mij is de conferentie geslaagd als we na afloop enkele concrete initiatieven hebben en partijen die daaraan willen trekken." De totale kosten van de conferentie worden begroot op 15.000 euro. De gebiedscommissie, provincie Limburg en de gemeente Venray betalen ieder een derde. Parkeergarage 1 juli 2009 open De parkeergarage in De Gou den Leeuw wordt per 1 juli 2009 in gebruik genomen. Dat maakte wethouder Patrick van der Broeck (CDA) dinsdagmid dag bekend. Vanaf die datum komt de parkeergarage gro tendeels in beheer en onder houd bij de gemeente, die aan Q-Park de opdracht heeft ver leend voor het beheer van de parkeergarage tot 31 decem ber 2010. Het college kiest er bewust voor om eerst ervaring op te doen binnen een (tijdelijke) uitbreiding van het huidige contract met Q- Park tot eind 2010. Tot en met 2010 kan dan ervaring worden opgedaan met het beheer van de parkeergarage. "De gemeente kiest dus voor een praktische insteek", verklaarde wethouder Van der Broeck. "Vanuit die optiek heeft het de voorkeur om het hui dige beheercontract uit te breiden met een contract van beperkte duur voor het beheer van de parkeergarage ."Voor de periode na 2010 wordt het beheer Euro pees aanbesteed. De voorkeur van de gemeente gaat daarbij uit naar een beheerder voor zowel het straat- en terreinparkeren als voor het parkeren in een parkeergara ge. Het parkeerbureau van Q-Park wordt per 1 juli 2009 onderge bracht in de nieuwe parkeergara ge. Het bureau is nu nog gevestigd in een tijdelijke voorziening op het Mgr. Goumansplein. In maart 2007 is gestart met de bouw van de parkeergarage. Die biedt straks plaats aan 500 auto's, waarvan 376 op openbare parkeerplaatsen. Twee zorgcentra van De Zorg groep (de nieuwe naam van Zorg groep Noord- en Midden-Limburg) in de Regio Horst-Venray doen mee aan de landelijke open dag van de zorg op zaterdag 21 maart. Medewerkers en vrijwilligers laten tijdens de dag zien wat in de zorg allemaal mogelijk is op het gebied van dagverzorging, dagbehande ling, groepsverzorging en zorg boerderijen. De open dag duurt van 13.30 tot 16.30 uur en wordt gehouden in ontmoetingscen trum De Tol aan de St. Jozefweg in Venray en in verzorgingshuis Sevenheym aan de Maasbreseweg in Sevenum. Thuis een stukje zorg uit handen nemen, dat kan met dagverzorging. Een combinatie van dagbesteding en ontspanning. Bedoeld voor iedereen die zich alleen voelt en die behoefte heeft aan contact. Maar ook voor men sen die op een wachtlijst staan voor een verzorgingshuis. Groeps- verzorging is bedoeld voor bewo ners van verzorgingshuizen. Vaak is beginnende dementie hiervoor een aanleiding. Samen met andere bewoners een gestructureerd dag programma volgen. Spellen doen, geheugentraining en beweging, bijvoorbeeld. Dagbehandeling is voor cliënten die een lichame lijke aandoening hebben waarbij behandeling door onze fysiothera peut of logopedist noodzakelijk is. Bedoeld als ondersteuning van de thuissituatie. Daarnaast werkt De Zorggroep nauw samen met zorg boerderijen. De zorgboerderijen Samen (Overloon), De Hofsteeg (Oirlo) en Vorster Hand (Seve- num) zijn tijdens de open dag ook vertegenwoordigd. Bij de HPV-inhaalcampagne komen zo'n 12.000 meisjes in aan merking voor de inentingen tegen baarmoederhalskanker. Omdat er in een korte tijd op meerdere loca ties tegelijk gevaccineerd wordt, heeft de GGD Limburg-Noord samenwerking gezocht met de Gilde Opleidingen. Resultaat: 21 tweedejaars studenten worden ingezet tijdens deze campagne. In maart startte de inhaalcampagne voor de HPV-inentingen. De GGD Limburg-Noord verzorgt de uit voering van de inhaalcampagne in de regio Noord- en Midden Limburg, waar de meisjes voor de inentingen in aanmerking komen. De GGD Limburg-Noord heeft, in afstemming met de scholen voor reguliere voortgezet onderwijs, ervoor gekozen om de prikken op deze scholen te geven. Daar bevindt zich het overgrote deel van de meisjes. Op deze manier is het een 'groene' en CO2-arme campagne. Het schoolverzuim en de kans op spijbelen blijft tot een minimum beperkt. Omdat er in een korte tijd op meerdere loca ties tegelijk gevaccineerd wordt, is er veel personeel nodig om deze prikken te zetten. Hiervoor heeft de GGD Limburg-Noord contact gezocht met de Gilde Opleidin gen in Venlo voor het inzetten van studenten. Uiteindelijk helpen 21 tweedejaars studenten van de doktersassistente -opleiding van Gilde Opleidingen mee aan de campagne. Deze leerlingen zijn bevoegd voor het toedienen van vaccinaties en kunnen op deze manier praktijkervaring opdoen. CDA en Samenwerking vin den dat het nieuwe museum in Venray te veel subsidie vraagt. Zoals bekend gaat het Freule- keshuus straks fuseren met het museum op Servaashof, waar ook het nieuwe onderkomen komt. Er ligt een aanvraag van een eenmalige subsidie van 300.000 euro. Daarnaast wordt een jaarlijks bijdrage van 200.000 euro gevraagd. Deze twee ton moet gezamen lijk opgebracht worden door de gemeente en GGZ, de eigenaar van het instituutsmuseum op Servaashof. CDA en Samenwer king reageerden in de commis sie Maatschappelijke Diensten nogal geschrokken op de forse bedragen. Ze staan in schril con trast met de subsidie van 79.000 euro die het Freulekeshuus nu jaarlijks krijgt. "Het is niet niks wat gevraagd wordt. We hebben er grote moeite mee", zei Martin Wijnhoven (Samenwerking). "Er zal eerst gekeken moeten worden naar subsidies van de provincie of andere fondsen. Want de gemeen te moet de tering naar de nering zetten. De gemeentelijke belastin gen moeten beheersbaar blijven." Het huidige pand van het Freu- lekeshuus aan de Eindstraat wordt na de verhuizing verkocht. De verkoopopbrengst gaat als bruids chat mee in de fusie. John Michels (CDA) wilde weten om hoeveel geld het gaat. Tevens kan het nieuwe museum een beroep doen op het stimule ringfonds voor maatschappelijke doelen, dat is opgezet door de gemeente en GGZ. Voor het CDA is het totaalplaatje nog te onduide lijk. Michels vroeg zich ook af hoe veel huur er straks betaald gaat worden. "We wijzen de subsidie af. We vinden het bedrag te hoog. We willen het eerst beter kunnen beoordelen." Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) zei dat het pand van het Freulekeshuus, een voormalig woonhuis, eerst getaxeerd moet worden. Volgens Van der Broeck gaat de jaarlijkse subsidie van twee ton voor het grootste deel op aan huisvestings kosten. "GGZ zal een commerciële huurprijs doorberekenen." De een malige subsidie is vooral bestemd voor de inrichting van het nieuwe onderkomen. Bezwaar tegen vuurwerkbunker De gemeente Venray heeft een vergunning afgegeven voor de bouw van een vuur werkbunker op industrieter rein De Hulst 22 in Venray. Werner Brauckmann, eigenaar van het naastgelegen autobe drijf, heeft bezwaar aangete kend tegen het besluit van het college van B en W. De ondernemer is vooral bang dat door de komst van een vuur werkbunker, van waaruit vuur werk verkocht mag worden, de waarde van zijn pand zal dalen. Ook zet hij vraagtekens bij de controle van de opslag en uitgifte van vuurwerk. De verleende ver gunning ligt volgens de gemeente Venray binnen de mogelijkheden van het bestemmingsplan, maar de eigenaar dient zich wel aan de Vuurwerkwet te houden. Daarin staat bijvoorbeeld dat er maximaal drie dagen per jaar vuurwerk ver kocht mag worden. Bovendien moet er eerst een certificering worden afgegeven voordat in de bunker vuurwerk opgeslagen en/ of verkocht mag worden. Opslag door het jaar heen is niet toege staan, aldus de gemeente. De com missie bezwaarschriften behandelt op dinsdag 24 maart het bezwaar van Werner Brauckmann. magazVjnleegverkoop I showroo de COMFORTABEL WONENoonpo/f CDA wil directe verbinding naar vliegveld Weeze Coach 4 you, iets voor u? Halt: leerstraf tegen alcoholmisbruik werkt Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 Openingstijden: do - vr 1 0.00 - 1 7.30 uur za 9.00 - 1 6.00 uur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7