Handelen Venrayse ambtenaren integer? Kies Techniek een groot succes r N T Grote onrust bij NLW www.mijndierenspeciaalzaak.nl Aandacht voor het werk van de vrijwillige politie ETALAGE PRIJSVRAAG Pieter van Vollenhoven aan de slag als poiitievrijwilliger even vanachter de computer een leuke klimpaal voor mijn kat bestellen Historie van de Caprettoschoen PEEL EN MAAS Donderdag 19 maart 2009 - Pagina 5 Felle discussies over onderzoeksrapport aanbesteding Het ging er woensdag nogal fel aan toe in de commissie Middelen. Het onderzoek van de Rekenkamercommissie naar het aanbestedingsbe leid van de gemeente Venray, deed nogal wat stof opwaaien. Want er blijkt behoorlijk wat mis te zijn. Vooral de dossier vorming is een ramp, liefst 80 procent van de bewijsstukken ontbreekt. Martin Wijnhoven (Samenwerking) vroeg zich openlijk af of er nog wel spra ke is van integer handelen. Frank Claus, extern lid van de Rekenkamercommissie, repte over trucs die ambtenaren uithalen om onder een Europese of openbare aanbesteding uit te komen. Die opmerkingen schoten bij gemeen tesecretaris Piet Lucassen in het verkeerde keelgat. "De schijn van niet integer handelen, werp ik ver weg van mij", zei een duide lijk geïrriteerde Lucassen. Martin Leenders (Samerwerking) was er niet van gediend en kapittelde hem. Dat de gemeentesecretaris vervolgens sprak over een 'lerende organisatie', wekte weer de toorn op bij René Houben (inVENtief). "Hier krijg ik kromme tenen van. De overheid behoort de wet te kennen en uit te voeren. Dat hoor ik de gemeentesecretaris niet zeg gen. Terwijl bij hem als directeur toch de verantwoordelijkheid ligt", stelt Houben. Claus veegde de vloer aan met de dossiers die hij had ingezien. "Er klopte niet veel van." Boven dien worden er allerlei creatieve oplossingen bedacht om onder ingewikkelde aanbestedingen uit te komen. Zoals het schuiven met posten en het in stukken knippen van opdrachten. Claus merkte op dat de gunning van de telefoon centrale, die wel geheel volgens de regels verliep, juist een groot financieel voordeel opleverde. "Mensen zijn vaak bang voor zo'n procedure. Ze vinden het te moei lijk. Er worden dan ook allerlei argumenten verzonnen om ervan af te wijken. Daarbij wordt gehan- deld in strijd met de eigen regels", zei Claus, die vindt dat betrouw bare en volledige dossiers de basis zijn. Daarnaast moet een dubbele pet voorkomen worden. Te vaak is een budgethouder tevens degene die aanbesteedt. "Die denkt het op de goedkoopste manier te kunnen doen." De commissieleden waren verrast en tevens bezorgd over wat er allemaal mis blijkt te gaan. René Houben (inVENtief) wijdt het vooral aan een gebrek van kennis en ervaring. "Ik mis ook de aandacht vanuit de bestuur lijke kant. Goede dossiervorming is inderdaad heel belangrijk. Er wordt steeds harder gevoch ten om de opdrachten." Houben beschikte over een rapport van het ministerie. Daaruit blijkt dat Venray geen uitzondering is. Bij gemeenten met minder dan 50.000 inwoners blijkt slechts 15 procent van de werkopdrachten volgens de aanbestedingsregels te verlopen. Bij dienstverlening gaat het met 24 procent iets beter. Toon Loonen (CDA) wil vooral naar de toekomst kijken. "Bij de uitvoering gaat nogal wat mis. Er moeten verbeterslagen gemaakt worden. We willen hiervan eva luaties zien." Frans van der Kruijf (VVD) neemt het hoog op. "Dit is ernstig. De gemeente heeft een voorbeeldrol in het naleven van wetten en regels. Dan is het schijnend om te zien dat dit niet gebeurt", aldus de VVD'er, die vindt dat hier een taak ligt voor de directie die met een dwingend verbeterplan moet komen. Het college geeft als reactie dat het nog niet zo slecht gesteld is met het aanbestedingsbeleid. "Wel erg luchthartig en mager", meent Van der Kruijf. Ook Martin Wijnhoven (Samenwerking) vindt dat er behoorlijk wat mis is. Hij wist erop dat de raadsleden hun controlerende taak onvoldoende kunnen uitoefenen bij incomplete dossiers. "Het is nu onvoldoen de. Terwijl de dossiers op ieder moment op orde moeten zijn." Wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) merkt op dat vooral dossiers onderzocht zijn van enkele jaren geleden. "Sinds 2004 zijn er al heel wat verbe terslagen gemaakt", zei Teunis- sen, die wees op de aansluiting bij het regionaal inkoopbureau. "Veel problemen met het toepas sen van de aanbestedingsregels zijn nu ondervangen." In 2008 is er een interne controle gehouden bij de afdeling Openbare Ruimte. "Er zijn geen onrechtmatigheden aangetroffen. We zijn dus op de goede weg", meent de wethouder, die verzekert dat alle nieuwe dos siers voortaan compleet zijn. Dat zal straks blijken uit de jaarlijkse evaluatie. Piet Lucassen voegde er nog aan toe dat Venray 'pech heeft gehad met de inkoopcoördinator'. Frank Claus, die bij een fraudebu reau werkzaam is geweest, durft niet te zeggen dat Venrayse amb tenaren niet integer zijn. "Nee, ze hebben de beste bedoelingen. Ze maken alleen verkeerde keuzen en werken niet volgens de regels. Dat ligt meer aan kennisgebrek en aan de dubbele pet." 0' Zaterdag vond in Venray weer gen van groep 8 op praktische de retail en elektronicabranche. Ook dit jaar was Kies Techniek de organiserende Stichting Kies de manifestatie Kies Techniek wijze kennis met techniek. Gast- Zaterdag presenteerden tiental- een groot succes. "We hebben Techniek. "Een prachtig aantal dat plaats. Onder het motto Op weg bedrijf was dit jaar ND Logistics. len bedrijven en organisaties dit jaar meer dan 3000 bezoe- bewijst dat de manifestatie nog met Techniek maakten ook dit Dit bedrijf verzorgt logistieke zich, die op de een of andere kers mogen verwelkomen", aldus steeds enorm leeft onder de men- jaar weer veel basisschoolleerlin- activiteiten voor grote namen in manier met techniek bezig zijn. voorzitter Wilma Manders van sen." "Angst, onzekerheid, conflicten en veel ziekmeldingen" De sluimerende onrust NLW Bedrijven is tot een kookpunt gekomen. De aankondiging van een nieuwe reorganisatie was de druppel die de emmer deed overlopen. De werkne mers zijn angstig en voelen zich bedreigd. Ze weten niet wat er komen gaat en de con flicten nemen hand over hand toe, zo viel vorige week woens dag in de commissie Middelen te beluisteren. NLW Bedrijven voert namens de gemeenten de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) uit. Mensen die om wat voor reden dan ook (licha melijk, psychisch, sociaal) niet in het reguliere bedrijfsleven aan de slag kunnen, vinden onderdak bij NLW. Waar ze aangepast kunnen werken, meer begeleiding krijgen en de eisen minder hoog zijn. De laatste jaren komen er steeds meer klachten dat het werkvoor zieningschap zijn sociale gezicht verliest. Werknemers missen bege leiding, voelen zich onder druk gezet en onheus behandeld. Bij de recente reorganisatie raken zestig mensen hun baan in het produc tiewerk kwijt. Het gevolg is grote onrust en onzekerheid. Vorige week maandag hield de SP een bijeenkomst voor de getroffen medewerkers. Twee dagen later kwamen er zo'n dertig NLW'ers naar het gemeentehuis. Hennie van Gerven voerde namens hen het woord in de commissieverga dering. De SP had gezorgd dat het punt op de agenda stond. Met lood in de schoenen sprak Van Gerven - in duidelijke taal - de commissieleden toe. "Ik ben bang voor de gevolgen voor mijn werk", zo begon hij. "NLW zou een prachtbedrijf moeten zijn met individuele begeleiding en veel ruimte voor de werknemer", zei Van Gerven. De dagelijkse praktijk blijkt heel anders. "ik zie steeds meer mislukken. Er is slecht management, er zijn productie problemen, klanten lopen weg, de druk op de werknemers neemt toe. Het gevolg is stress, conflicten en veel ziekmeldingen", aldus Van Gerven, die vindt dat er van bege leiding al helemaal geen sprake meer is. "De bedrijfsarts is onbe reikbaar. Er zijn wel veel beloftes. We worden constant aan het lijn tje gehouden. We kunnen ons niet ontwikkelen. Aan opleiding wordt ook niets gedaan. Enkele werknemers zouden al grote gezondheidsproblemen - vooral psychische klachten - hebben opgelopen door alle toe standen. Van Gerven: "Er nu is er weer een reorganisatie. Ze zeggen vanwege de recessie. Het is lomp gepresenteerd met dreigende taal. Er heerst paniek, angst en onvre- de.Er is ook niemand bij wie je terecht kunt. We voelen ons in de steek gelaten. Er is absoluut geen sprake van een beschutte werk omgeving. Niemand die ons iets vertelt." De commissieleden werden er enigszins door overvallen. "We wisten dat er problemen waren. Vooral financieel gaat het niet goed", zei Toon Loonen (CDA). "Ik ben wel verrast door de grote onrust. Blijkbaar slaagt de leiding er niet in het in goede banen te leiden. Maar het management is wel verantwoordelijk." Martin Leenders (Samenwerking) denkt dat het vooral een communica tieprobleem is. Werknemers wil len duidelijkheid over hun baan. Hij meent dat de OR hierin een belangrijke rol kan spelen. Volgens Van Gerven durft niemand zijn mond open te doen. "Uit angst voor represailles." Roland van Hal (SP) vindt dat er haast geboden is. De ontwikkelin gen bij NLW zijn in een stroom versnelling geraakt. "De situatie is heel erg zorgelijk", zegt Van Hal, die meent dat de dagelijkse gang van zaken haaks staat op het recente beleidsplan 'De klant cen traal'. "Het klopt niet hoe er met deze mensen wordt omgegaan. De directie gaat rigoureus te werk. De mensen zijn bang over wat komen gaat." De SP'er wijst ook op de rol en de verantwoordelijkheid van de gemeente. Wethouder Twan Jansen (PvdA) erkent de onrust die heerst bij de medewerkers. "Dat geeft de hoge opkomst hier vanavond wel aan." De gemeente volgt de ontwikke lingen op de voet. "Want de werk gelegenheid van deze doelgroep is cruciaal", vindt Jansen. De NLW- directie heeft een extern bedrijf ingeschakeld om de toekomst vorm te geven. Die toekomst is onzeker. Het traditionele produc tiewerk verdwijnt steeds meer naar de lagelonenlanden. NLW probeert een omslag te maken van productie naar dienstverle ning, zoals groenonderhoud, post verwerking en schoonmaak. Dit is veel minder conjunctuurgevoelig. Mensen raken daardoor hun vertrouwde en veilige werkplek kwijt en moeten steeds vaker 'bui ten' aan de slag. Daarbij is zelfstan- dig werken de tendens. Het zijn te grote veranderingen ineens die veel werknemers niet zomaar aan kunnen. De gemeente steunt echter de ingezette koers. "Zelfstandig wer ken en het hebben van een vol waardige baan is goed voor het zelfbeeld. Het verkleint ook de stap naar het reguliere bedrijfsle ven", vindt de wethouder. "Maar het geeft ook onrust en onzeker heid. Het is een sprong in het diepe. In menselijk opzicht is het een grote stap", erkent hij. De reorganisatie is begin dit jaar in gang gezet in overleg met de vakbond en de cliëntenraad. Er is een sociaal plan voor 250 mede werkers die direct getroffen wor den. "Het doel is voor iedereen een nieuwe werkplek te vinden. Het proces is onomkeerbaar, want er valt gewoon werk weg. Het alternatief is dat de mensen geen baan meer hebben", waarschuwt Jansen, die zegt alert te zijn op gevolgen voor de werknemers. "We zullen de directie ook op de vingers tikken als zaken fout gaan. Dat zijn we vanuit onze sociale doelstelling verplicht." Nou, u heeft zelf anders ook tuiee fiïnKe glazen opfi uüjui. tedscomicart.nl Pieter van Vollenhoven helpt mee Op zaterdag 21 maart gaat prof. mr. Pieter van Vollenho ven in politie-uniform voor één dag aan de slag als politie- vrijwilliger. Hij verricht daad werkelijk politiewerk bij de regiopolitie Limburg-Noord tijdens twee verkeerscontro les. Van Vollenhoven doet dat in het kader van Make a Dif ference Day (MADD), waarbij landelijk het vrijwilligerswerk onder de aandacht van de bur gers wordt gebracht. Koningin Beatrix en andere leden van de koninklijke familie nemen deel aan Make a Differen ce Day (MADD), die op vrijdag 20 en zaterdag 21 maart plaatsvindt. Op deze dagen steken duizenden Nederlanders de handen uit de mouwen bij allerlei vrijwilligers- activiteiten in het hele land. Pie- ter van Vollenhoven komt naar de regiopolitie Limburg-Noord om landelijk de vrijwillige politie te promoten die in 2008 zestig jaar bestond. Alvorens Van Vollenhoven aan de slag kan gaan, zal korpschef Bryan Rookhuijzen hem beëdigen als politiefunctionaris. Ook wordt hij voor één dag aangesteld bij de politie Limburg-Noord. Er wor den controles uitgevoerd op het gebied van de verkeersveiligheid. Tijdens de controles wordt door de vrijwillige politie nauw samen gewerkt met beroepsagenten, leden van het Verkeershandha- vingsteam (VHT) en medewerkers van de RDW (Rijksdienst voor het Wegverkeer). Het doel van de controles is het vergroten van de verkeersveiligheid. Het gaat er immers om mensen bewust te maken van de verkeersveiligheid en hun rijgedrag. Er nemen onge veer 40 personen aan deel. Naast enkele beroepskrachten zijn er ongeveer 25 leden van de vrij willige politie en 8 van het VHT. Politievrijwilligers hebben zelf het draaiboek geschreven voor deze verkeerscontroles. Van Vollenho ven zal worden gecoacht tijdens zijn politiehandelingen. Jonge fietser verongelukt De zeventienjarige Guus Verste gen is in de nacht van zaterdag op zondag overleden als gevolg van een verkeersongeval in Wanssum. De jongen fietste rond half een over de Brugstraat waar hij werd geschept door een auto, bestuurd door een 20-jarige man uit Well. De jongen raakte ernstig gewond bij de aanrijding. De gealarmeerde traumahelikopter werd uiteinde lijk niet ingezet. De jongen over leed op de plek van het ongeval aan zijn verwondingen. De politie onderzoekt de precieze toedracht van het ongeval. Ze kon zondag niet zeggen of de automobilist te veel gedronken had. Polen aangehouden Twee Poolse mannen van 22 en 29 jaar zijn vorige week dinsdag avond in Oirlo aangehouden, naar aanleiding van een internationaal aanhoudingsverzoek. Beide man nen zijn in hun land veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2,5 jaar voor een gewapende overval op een geldloper. De verdachten worden uitgeleverd aan Polen. De vrijwillige politie maakt inte graal deel uit van het Nederlandse politiebestel. Leden van de vrijwil lige politie zijn burgers die ergens anders een baan hebben of zorg taken vervullen. Zij ondersteu nen, na een intensieve opleiding van drie jaar, in hun vrije tijd de beroepscollega's in het politie werk. De vrijwillige politie heeft dezelfde bevoegdheden als de beroepscollega's. Zij zijn geünifor meerd en doen volwaardig politie werk. Het uniform is hetzelfde, er is nauwelijks verschil te zien tus sen een politievrijwilliger of een beroepskracht. In Nederland zijn ongeveer 1.650 politievrijwilligers. De vrijwillige politie bestaat sinds 1948. Het korps Limburg-Noord heeft 95 politievrijwilligers. De vrijwillige politie verricht een breed scala aan werkzaam heden. Enkele voorbeelden: voor komen van kleine criminaliteit, houden van verkeerscontroles, toezicht houden bij evenementen, handhaving van de milieubepalin gen en wijksurveillance. Zij zijn de ogen en oren van de politie. Per persoon werken ze gemiddeld 250 uur op jaarbasis inclusief training en bijscholing. De politievrijwil- ligers ontvangen een bescheiden uurvergoeding voor hun werk zaamheden en de gevolgde oplei dingen en trainingen. Ook hebben de leden van de vrijwillige politie een rang. De meest voorkomende rangen zijn surveillant van politie, agent en hoofdagent. Er is ook een aantal brigadiers en inspecteurs. Hoofdprijs: schoenen t.w.v. 100,- 1e prijs: schoenen t.w.v. 75,- 2e prijs: schoenen t.w.v. 50,- Deelnameformulier etalageprijsvraag weeknummer: 12 Naam* Woonplaats*: Emailadres*: Telefoonnummer: ffyarfe- é>c/weaea £r latten De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl In samenwerking met Peel en Maas en Capretto Aparte Schoenen wordt een bijzondere etalage prijsvraag uitgeschreven. Bij Capretto Venray staan heel de modemaand maart "oude" schoenen uit ons verre verleden tentoongesteld. Denkt u te weten uit welk jaartal deze schoen was? Doe dan mee met onze prijsvraag door het deelnameformulier bij Capretto in te vullen of via onder staand inschrijfformulier. De "oude" schoenen worden wekelijks in de etalage gewisseld. Inschrijf formulier kan t/m 31 maar ingeleverd worden bij Capretto schoenen, Grotestraat 11 Venray. Uitslag wordt u per mail bekend gemaakt Etalage 1 jaartal:Etalage 2 jaartal: Velden met een verplicht invullen 1 deelnameformulier p.p. per week M

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5