Te dure benzine in Venray? voor de rechter Bedreigers Van Boekel Vertraging gemeentehuis Kerk twee weken dicht SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN 1 Q|l Cy Donderdag 19 maart 2009 - Pagina 3 PEEL EN MAAS Rechtbank Roermond geeft met forse gevangenisstraffen signaal af De rechtbank in Roermond heeft drie Venrayse inbrekers veroordeeld tot een gevange nisstraf van ruim negen jaar, inclusief een voorwaardelijke straf die ze nog hadden uit staan. De rechtbank acht bewe zen dat de drie mannen ruim honderd inbraken, diefstallen en andere vermogensdelicten in de regio Venray hebben gepleegd. De uitspraak is bijna conform de eis van het Open baar Ministerie (OM). Met de forse gevangenisstraffen heeft de rechtbank in Roermond een duidelijk signaal afgege ven: op diefstal en inbraak staan flinke sancties. Twee van de drie inbrekers, de 22-jarige Dimitri E. en de 23-jari- ge Feda S., zijn bekenden van de politie. Hun strafblad beslaat vele pagina's. Daar zijn nu opnieuw heel veel feiten bijgekomen. Dinsdag 24 maart is er in de burgerzaal van het gemeen tehuis een informatiebijeen komst over de herinrichting van de stationsomgeving. Voor deze informatiebijeenkomst zijn omwonenden, gebruikers en andere geïnteresseerden uitgenodigd. De bijeenkomst start om 19.30 uur. Dat het college Albert Heijn een nieuwe plek wil geven naast Intratuin aan de Deur- neseweg, is helemaal verkeerd gevallen bij de politiek en de meeste Venrayse supermark ten. In de commissie Middelen barstte vorige week de kri tiek los. Jan Linders, C1000, Schuitema, Aldi en Plusmarkt Van Dijck uitten hun grote ongenoegen. Ze reageren verbijsterd dat de gemeente Albert Heijn wil toelaten op een 'onmogelijke locatie', die in strijd is met de regels van de provincie en de gemeente. Bovendien zal de komst van AH de doodsteek betekenen voor het vernieuwde winkel centrum in Veltum. Wethou der Lei Heldens (CDA) kon niet anders dat het omstreden voorstel weer van tafel halen. Ook de fracties reageerden afwijzend. Ze vinden de onderbou wing van de beoogde locatie wel heel zwak. Waarbij de belangen van Albert Heijn zwaarder wegen dan die van Venray. Het heeft er alle schijn van dat de gemeente zich laat opjagen door de forse schadeclaim waarmee de Zaanse grootgrutter dreigt. Omdat Albert Heijn op de huidige plek aan het Bovendien zaten zij beide nog in de proeftijd van een voorwaarde lijke straf uit een eerdere veroor deling. Die moeten ze nu alsnog uitzitten, omdat ze weer in de fout zijn gegaan. E. werd veroor deeld tot een onvoorwaardelijke celstraf van 36 maanden plus de vier maanden voorwaardelijk uit een eerdere veroordeling. S. moet dertig maanden de gevangenis is, vermeerderd met acht maanden. De derde verdachte, de 24-jarige Danny H., had nog nagenoeg een blanco strafblad. Maar hij heeft wel de meeste feiten gepleegd: liefst 56, tussen april en november 2008. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van vier jaar, waarvan één jaar voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Hun werkwijze was even eenvoudig en doeltreffend als brutaal. Ze liepen, alleen of in koppeltjes, rond door wijken en keken waar een bovenraam of De directe aanleiding voor de herinrichting van de stationsom geving is onder andere de fiet senstalling. Momenteel staan er bij het station ruim 600 fietsen- klemmen. De gemeente verwacht echter dat ze er binnen een paar jaar ongeveer 1600 nodig heeft. Daarnaast is er behoefte aan een betere doorstroming van de bus- Schouwburgplein een omzet verlies van meer dan 15 procent lijdt - door het verdwijnen van de grote parkeerplaats in de Gou den Leeuw - kan de gemeente een fikse rekening gepresenteerd krijgen. Moederconcern Ahold schermt hiermee en sommeert de gemeente haast te maken met een alternatieve plek voor een regio nale supermarkt. Henk Bisschops (PvdA) maakte ernstig bezwaar tegen deze handelwijze. Het collegevoorstel werd geheel onderuit geschoffeld. Wethouder Heldens stond met de rug tegen de muur. Het had geen enkele zin dit krakkemikkige voorstel naar de gemeenteraad te sturen. "Ik ben niet doof voor alle gelui den", zei Heldens. "Wij vragen ons ook af of het wel een verstandig voorstel is. Gezien alle belangen die spelen. Veel is nog onduidelijk. We zijn nog lang niet toe aan een besluit." Het hele probleem kan in een klap worden opgelost als Albert Heijn alsnog besluit naast Jan Lin- ders te gaan zitten op de locatie van de voormalige garage Van Haren. De hoek Raadhuisstraat- Noordsingel is juist bedoeld voor supermarkten die verplaatsen uit het winkelcentrum. Heldens beloofde 'een ultieme poging te deur openstond, waar een fiets onafgesloten op een oprit stond, waar de bewoners voor in het huis tv keken zodat zij achter konden inbreken. Het was hen met name te doen om goederen die 'op straat geld waard waren'. Luxe zaken als televisies, camera's, geluidsinstallaties, laptops. Vaak zochten ze ook naar de autosleu tels, waarna de auto die op de oprit stond, werd meegenomen. Niet zozeer om te verkopen, maar wel om een vervoersmiddel te hebben voor de volgende inbraak. Heel professioneel waren ze ove rigens niet. Ze lieten DNA achter bij inbraken, veroorzaakten onge lukken met gestolen wagens, of kwamen na een inbraak de politie tegen en sloegen op de vlucht. E. en S. werden al eerder opgepakt en veroordeeld. Ze volgden ook hulpprogramma's, maar telkens ging het mis en vervielen ze in dezelfde fouten. Tot dusver kregen sen en draagt een meer open en overzichtelijk station bij aan de sociale veiligheid. Tijdens de informatiebijeen komst presenteert Adviesbureau Movares enkele conceptschetsen voor de herinrichting van de sta tionsomgeving. Bezoekers van de informatiebijeenkomst kunnen hun voorkeur uitspreken voor één wagen' Albert Heijn te bewegen voor Van Haren of voor een ande re plek in het centrum. Advocate P. Standhardt sprak namens C1000 Van Hout, C1000 Kiosk, Schuitema, Aldi en Plus markt Van Dijck. "Aldi wilde ook graag naar deze locatie toe. Maar dit was onbespreekbaar", zei de Utrechtse advocate. De provincie wijst de plek zonder meer af. Ter wijl de gemeente supermarkten, vanwege de leefbaarheid, ver spreid over de wijken wil. Boven dien is er al sprake van overbewin- keling waardoor er geen ruimte is voor nog een nieuwe supermarkt. Op deze gunstige, goed bereikba re plek aan de Deurneseweg met veel gratis parkeergelegenheid zal Albert Heijn ongetwijfeld een 'slagveld' aanrichten. Niet alleen in het nabijgelegen Veltum, maar ook in de wijken Brukske en Land- weert. "Niemand is gediend met leegstaande supermarkten. Dit is slecht voor Venray en de wijken. Het voortbestaan van de wijkwin kelcentra is in het geding", meent Standhardt, die het voorstel onbe grijpelijk vindt. Schuitema heeft al aangekondigd zich terug te trek ken uit Brukske. "Schuitema gaat daar niet investeren als er zo'n concurrent bijkomt", weet de advocate. ze van justitie, rechters en Reclas sering het voordeel van de twijfel: straffen met een voorwaardelijk deel, kansen op rehabilitatie, plaat sing in hulptrajecten. Het baatte niet. Uit het dossier werd duidelijk dat ze soms enkele dagen nadat ze uit de gevangenis waren en beter schap hadden beloofd, weer op het dievenpad gingen. De recht bank wilde ze daarom ook geen voorwaardelijke straf meer opleg gen. "Eerdere voorwaardelijke straffen hebben geen effect gehad. Daarom krijgt u nu een onvoor waardelijke straf. Ook begeleiding door de reclassering is niet meer geïndiceerd Officier van justitie Masse- link trok tijdens de inhoudelijke behandeling van de zaak, twee weken geleden, fel van leer tegen met name E. en S. "U heeft de rechtbank belazerd, justitie bela zerd, uzelf belazerd en heel veel van de concepten. Na de presenta tie van Movares kunnen de bezoe kers de plannen zelf bekijken en eventuele vragen stellen aan de medewerkers van de gemeente en adviesbureau Movares. Uiteindelijk maakt de gemeen teraad een definitieve keuze uit de verschillende concepten. De gekozen conceptschets wordt Projectontwikkelaar Built to Build wil op zijn beurt de stek ker trekken uit de nieuwbouw- plannen van Van Haren. Naast supermarkten, winkels en com merciële ruimten zou er ook een gezondheidscentrum komen. "Albert Heijn heeft geen interesse. Het hele plan staat nu op losse schroeven", vertelt Mark Titulaer, die meldde dat Aldi graag wilde verhuizen van Brukske naar Van Haren. "Maar het college wilde niet meewerken." Bart Pluk, vastgoedmanager van Jan Linders, somde de onmogelijk heden van de locatie van Intratuin op. In Roermond doet zich een vergelijkbare situatie voor. "Daar heeft de rechter de nieuwbouw van Aldi, naast Intratuin, stilge legd", weet Pluk, die vindt dat er geen enkele noodzaak is om aan de wensen van Albert Heijn tege moet te komen. "Want er is plaats voor een tweede supermarkt bij Van Haren. De ongewenste ves tiging bij Intratuin zal het win kelcentrum in Veltum om zeep helpen. De gemeente mag hier nooit aan meewerken." Ook Frans Lemmers, van ondernemersver eniging Venray Centraal, reageert afwijzend. "Het gaat niet om wat Albert Heijn wil, maar wat Venray onschuldige slachtoffers gemaakt", hield ze S. voor. En tegen E. zei ze: "U bent een psychopaat. En psy chopaten behandelen heeft geen nut." Voor Masselink was een straf met een voorwaardelijk deel voor E. en S. geen optie meer. "Jullie hebben genoeg kansen gehad. Het is nu over." De rechtbank nam ze het kwalijk dat ze amper berouw toonden. "Een inbraak heeft een grote impact op de persoonlijke levenssfeer van mensen. Die is ernstig geschonden." Met de uitspraak komt de recht bank tegemoet aan de wens van Masselink. "E. en S. hebben hun kansen gehad en verprutst. En hoe langer zij in de gevangenis zitten, hoe langer de maatschappij geen last van deze heren heeft." De drie mannen hebben tot 31 maart de kans om in hoger beroep te gaan. De conceptschetsen herinrich ting station Oostrum. vervolgens verder uitgewerkt. Met de omwonenden en gebruikers is dan tussentijds overleg over de precieze invulling van deze plannen. De daadwerkelijke herin richting van de stationsomgeving is gepland in 2011. wil. Albert Heijn tast op die plek het voortbestaan van de winkel voorzieningen in de wijken aan." De commissieleden zaten boor devol vragen. "Het is bijna onbe grijpelijk, die locatie bij Intratuin", verzucht Martin Leenders (Samen werking). "Is die plek überhaupt wel geschikt te maken?", vraagt hij zich af. CDA, VVD en PvdA konden nog geen uitspraak doen. Henk Bisschops (PvdA) en Frans van der Kruijf (VVD) willen eerst zeker weten of de provincie wel aan het plan meewerkt. "Wellicht is deze discussie dan overbodig", zei Bis schops. Van der Kruijf vindt dat er beter over nagedacht had moeten worden. "Ik hoop dat dit niet vaker voorkomt." Ook Roland van Hal (SP) vindt het voorstel onvoldoen de uitgewerkt en te veel in het voordeel van Albert Heijn. Richard de la Roy (Lokaal Aktief) voorziet nogal wat schadeclaims als de gemeente het plan doorzet. De la Roy vraagt zich of wel alles uit de kast is gehaald om Albert Heijn naar een andere plek te bewegen. Hans Janssen Groesbeek (inVEN tief) sprak zijn verwondering uit. "Wij snappen dit voorstel niet. Het staat bol van tegenstellingen", zegt Janssen Groesbeek, die vermoedt dat de dreigende schadeclaim van AH een grote rol speelt. Het CDA vindt dat de auto mobilisten in Venray te veel moeten betalen aan de pomp. Het blijkt dat de brandstof prijzen in de omtrek een stuk lager liggen. Het CDA meent dat de prijzen kunstmatig hoog worden gehouden door dat er in Venray een gebrek aan concurrentie is. Toon Loonen (CDA) kaartte de kwestie aan in de commissie Middelen. Het CDA vindt het een gemiste kans dat het college vorig jaar de vestiging van een tankstati on op industrieterrein Keizersveld afwees. "Concurrentie zal leiden tot dalende prijzen", denkt Loo- nen. Het college zou de komst van meer tankstations juist moeten bevorderen, vindt hij. Wethouder Heldens (CDA) meldt dat twee tankstations in het centrum van Venray mogen verplaatsen naar bedrijventerrein Keizersveld. Het gaat om Van Ger- ven aan de Raadhuisstraat en het nabijgelegen BP-station van Van Haren aan de Noordsingel. "Beide hebben voorrang bij een nieuwe plek", aldus Heldens, die niet kon zeggen wanneer de verplaatsing daadwerkelijk plaatsvindt. De gemeente ziet liever dat de ben zinepompen verdwijnen uit de woonwijken. De kwestie loopt al jaren, maar de eigenaren maken niet veel haast. Dat komt ook omdat ze een paar jaar geleden op de huidige plek nog grote inves teringen hebben gedaan om aan alle milieueisen te voldoen. Loo- nen vindt het vreemd dat er geen termijn is gesteld waarbinnen de verhuizing moet plaatsvinden. De gemeente heeft aan de Henri Dunantstraat op bedrijventerrein de Hulst I toestemming gegeven voor de komst van een onbe mand tankstation. Heldens geeft aan dat meer concurrentie geen argument is om extra tankstations toe te laten. Frans van der Kruijf Zes verdachten van voetbalge weld tegen de Venrayse scheids rechter Pol van Boekel moeten zich verantwoorden voor de rechter. Vorig jaar werd Van Boe- kel naar aanleiding van het duel tussen Roda JC en NEC bedreigd en verder werden zijn auto en woning beklad. Eind december werden zeven verdachten aangehouden en gehoord. Zes van hen worden Wethouder Elly van Dijck (PvdA) meldde vorige week woensdag in de commissie Middelen de eerste vertraging van de verbouwing van het gemeentehuis. Nog voor de zomervakantie zou er een voor ontwerp op tafel liggen met een financieel plaatje. Dit is nu onhaal baar. Van Dijck wijst op de werkzaam heden die gedaan moeten worden voor de aanstaande herindeling en het informatiebeleidsplan. "We moeten daarbij een beroep doen op steeds dezelfde mensen. Zaken die voor 1 januari gedaan moeten worden voor de herindeling, die De St. Catharinakerk in Leu nen gaat twee weken op slot, van maandag 23 maart tot zondag 5 april. In het nieuwe gedeelte van de kerk - de vleugel werd veertig jaar geleden aangebouwd - moet de gehele vloer vervangen wor den. De laatste tijd lieten er steeds meer grijze tegels los. Het verwij deren en opnieuw leggen van de vloer is een hele klus, ook omdat alle kerkbanken losgeschroefd en (VVD) vindt dat het geen zaak van de politiek is. "Daar gaan wij niet over. Iedereen die wil kan in de omringende dorpen gaan tanken, waar het goedkoper is. En als je grens overgaat, dan is het voordeel nog veel groter." Henk Bisschops (PvdA) merkte op dat Venray vaak 5 tot 7 eurocent duurder is. "Dat is wel vreemd, maar wij kunnen dat niet oplossen." Daar was René Houben (inVENtief) het mee eens. "Wij kunnen er inderdaad niets aan doen. Laat de markt maar zijn werk doen", zei Houben, die het idee opperde de nieuwe locaties voortaan te veilen. "Er zullen dan veel pomphouders op inschrijven. Dan bevorder je vanzelf de con currentie". Jolanda Dijkema (SP) stapt op SP-fractievoorzitter Jolanda Dij- kema (47) is per direct opgestapt als raadslid. Dat heeft ze begin deze week in een brief aan bur gemeester Waals bekend gemaakt. Ze geeft haar zetel terug aan de SP-fractie. In de brief spreekt ze van een 'moeilijke, lastige en pijnlijk keuze waar ik lang over na heb gedacht'. Aanleiding is de raadsvergadering van 17 februari waarin de SP een harde aanvaring had met het CDA. SP-raadslid Eli- anne Sweelssen hekelde toen de bestuurscultuur van het CDA. Fractieleider Dijkema moest na een schorsing de ruzie weer sus sen. Het blijkt sindsdien niet meer zo goed te boteren tussen de twee raadsleden Sweelssen en Dijkema. Ook de fractie en het bestuur zit ten niet op een lijn. "Ik ben van mening dat ik niet meer kan func tioneren als raadslid van de SP", meldt Dijkema in haar brief. De SP maakte in maart 2006 het debuut in de Venrayse gemeenteraad met twee zetels. Lijsttrekker Jolanda Dijkema was in haar eentje goed voor 1199 van de 1664 stemmen. door het Openbaar Ministerie nu vervolgd voor openlijke geweld pleging en vernieling. De zaak tegen alle zes verdachten dient op 16 april voor de politierechter in Roermond. Naar aanleiding van de strafrechtelijke afwikkeling van deze affaire heeft de KNVB eind februari de zeven verdachten een landelijk stadionverbod opgelegd voor een periode van negen jaar. Eerder al vaardigde Roda JC lokale stadionverboden uit. gaan voor. Daardoor schuift de planning op", aldus de wethouder, die beloofde nog deze maand met een nieuw tijdschema te komen. Toon Loonen (CDA) ziet de bui al hangen. "Vertraging betekent altijd dat de kosten oplopen", verzuchtte de CDA'er, die de argu menten wel erg mager vond. "Zo is er altijd wel wat. We willen weten waarom het niet op tijd kan." Van Dijck reageerde dat kwaliteit boven snelheid gaat. Met de reno vatie van het gemeentehuis is 30 miljoen euro gemoeid. In oktober 2008 stemde de gemeenteraad in met het renovatieplan. weggehaald moeten worden. Het kerkbestuur hoopt het werk bin nen twaalf dagen te klaren.Vrijwil- ligers van de kerkhofgroep helpen mee met het weghalen en het terugplaatsen van de banken. Als alles volgens planning verloopt, dan kan op zondag 5 april weer in Leunen de mis worden opgedra gen. In de tussentijd kunnen de parochianen uitwijken naar Heide, Veulen of de kerken in Venray. Afhandeling bezwaren traag "Burger hebben er recht op dat hun bezwaar binnen de wettelijke termijn wordt afgehandeld. Vanaf 1 januari 2010 moeten alle bezwa ren binnen veertien weken zijn afgedaan. Daar is het belang van de burger mee gediend." Dat zegt burgemeester Jos Waals als reactie op de uitkomsten van een rapport van de Rekenkamercommissie. Uit dat onderzoek blijkt dat in de jaren 2006 en 2007 de afhande lingstermijnen van bezwaarschrif ten door de gemeente Venray vaak werden overschreden. De commissie waarschuwt de gemeente dat de burger vanaf 1 januari 2010 een bedrag van 1260 euro per bezwaarschrift mag claimen als die de wettelijk bepaalde termijn overschrijdt. De gemeente Venray concludeerde in 2004 overigens zelf ook al dat de afhandeling van bezwaarschriften veel beter geregeld moet worden. Tot 2006 bedroeg de gemiddelde afhandelingstermijn per bezwaar schrift in Venray, overeenkomstig het landelijk gemiddelde, onge veer zes tot negen maanden (26 tot 39 weken). Dat kan beter, constateerde de gemeente Venray, die in september 2005 op eigen initiatief startte met het doorlich ten van de bezwaarprocedure. Als gevolg daarvan is een andere werkwijze en procedure op poten gezet om tot een effectievere en efficiëntere afhandeling te komen. In 2007 was er door deze gewij zigde aanpak volgens de gemeen te al sprake van een aanzienlijke verkorting van de behandelter mijn. De verbeterslag was in 2008 nog niet geheel voltooid, maar de bedoeling is zeker om per 1 janu ari 2010 alle bezwaarschriften binnen de wettelijke termijn van veertien weken af te handelen, verklaart Waals. "Dat moet. Daar voor is de bestaande formatie ook versterkt met extra personeel. Het college vindt het namelijk politiek niet acceptabel als burgers niet fatsoenlijk en niet op tijd worden geholpen. Nog los van de ellende met drangsommen en het beeld van de gemeente naar buiten." Venray Muzikaal Totaal zoekt muzikanten De dertiende editie van Ven ray Muzikaal Totaal (VMT) wordt gehouden op vrijdag 17 juli. Het centrumstaat deze hele dag in het teken van muziek. Om wederom te zorgen voor een goede muzikale avond is de organisatie van VMT op zoek naar lokale muzikanten. Naast de vele muzikale optredens biedt VMT ook Late Night Shopping. De winkels in het centrum zijn deze dag tot 23.00 uur geopend. Vele leden van Venray Centraal komen met speciale acties om het feest compleet te maken. Verder is er dit jaar weer een kinderpodium. Vanaf week 24 is het mogelijk om zich hiervoor aan te melden. Een inschrijfformulier opvragen kan via e-mail info@venraymuzikaalto- taal.nl. De inschrijvingen dienen binnen te zijn voor 1 mei. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg ZZI trottoir ZZI parkeren ZZ fietsenstalling busplaats bomen I groen water bebouwing - r.rt ;f s, Supermarkten en commissieleden schoffelen locatie Intratuin onderuit Ruim negen jaar cel voor Venrayse inbrekers Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Herinrichting omgeving station Oostrum Bestaande stationsomgeving Rommelige uitstraling Looproutes zijn verstoord Geen goed visitekaartje van Venray Ontwikkelingen stationsomgeving Uitbreiding knoopfunctie openbaar vervoer Uitbreiding programma, vooral fietsparkeren Loopstroom naar Gilde Opleidingen (ROC) fietspad ^Z7 Programma besta beeldbepalend ogelijk te Waardevolle bome Plattegrond bestaand Beelden Storm van kritiek op nieuwe plek Albert Heijn

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3