i Solisten- en ensembleconcours Excursie Barbara's Weerd Toneelvoorstelling Tom, Dick en Harry Genealogische contactdag Venrayse kerk niet in top 3 Jubilarissen Dameskoor Oirlo gehuldigd Odapark slaat vleugels uit naar Venlo Expositie Bas de Wit open J PEEL EN MAAS Donderdag 19 maart 2009 - Pagina 22 Lezersactie: win tien keer twee vrijkaarten "We hebben er zin in", zeg gen de dj's Eddy Jones en Jean Paul Vis, die op zaterdag 28 maart in De Witte Hoeve in Venray nog eens alle disco hits uit de 70's, 80's en 90's de revue laten passeren. "Je kunt weer lekker uit je dak gaan op onze verlichte dansvloer; we gaan er een geweldig feestje van maken!" Classics Dance Night was al vier keer eerder in de Witte Hoeve in Venray. En vier keer eer der was het uitverkocht. "Daaruit blijkt dat er ook in Venray een enorme behoefte is aan een der gelijk feest. Er is in Venray voor mensen tussen de 30 en 55 jaar niet veel te doen. Blijkbaar zijn de mensen de tijden van weleer met discotheken als d'n Alde Hoed en Palladium nog niet vergeten. Dat is logisch, want dat waren gewel dige jaren! Alle stappers van toen hopen we in de Witte Hoeve weer tegen te komen!" Jones: "Eigenlijk doen we niet zo heel veel bijzon ders. In De Witte Hoeve toveren wij de grote zaal om tot een heuse discotheek in de stijl van Saturday Night Fever en Studio 54 met een grote verlichte dansvloer, een zee van licht en spiegelbollen en alle discomuziek, die de seventies en eighties tot zo'n geweldig tijdperk maakte. Zo'n avond is meer dan alleen maar swingen. Er ontstaat vaak spontaan een reüniegevoel. Mensen die elkaar lang niet meer gezien hebben, vroeger samen gin gen stappen of elkaar (her)kennen van school of de sportclub, praten bij en je kunt nog eens met dat jeugdvriendinnetje van vroeger de dansvloer op. Wie wil dat niet? Bovendien: Classics Dance Night draait geen muziek van vandaag: we beperken ons tot 70's, 80's en early 90's!" Jones is de dj die er af en toe nog wat bij praat en Vis is een mees ter in het naadloos mixen van oude discohits. Vis: "Ons publiek zijn mensen die in de 70's en 80's actief uitgingen om lekker te swingen. Die sfeer willen wij weer helemaal terughalen. De eerdere avonden in De Witte Hoeve waren een schoolvoorbeeld van hoe gezellig zo'n avond kan verlopen! Op www.classicsdancenight.nl. kan men kaartjes reserveren. In samenwerking met de orga nisatie stelt nieuwsblad Peel en Maas 2x10 gratis kaartjes beschik baar. Meedoen is heel simpel. Beantwoord de volgende vraag en stuur de oplossing naar prijs- vraagvenray@classicsdancenight. nl. De winnaars krijgen dan auto matisch bericht. De vraag luidt als volgt: uit welke film is het num mer Disco Inferno van de The Trammps afkomstig? De eerste tien goede inzenders ontvangen de vrijkaartjes. Toneelvereniging Comedia uit Leunen voert op zondag 22, zaterdag 28 en zondag 29 maart de komedie Groeten van de Veluwe op. Dit stuk in drie bedrijven van Carl Slotboom wordt opgevoerd in De Brink aan de Albionstraat in Leunen. Op de zondagen begint het toneelstuk om 19.00 uur en op zaterdag om 20.00 uur. Kaar ten zijn te reserveren via tele foon (0478)581699 op dinsdag 17, donderdag 19, dinsdag 24 en donderdag 26 maart tussen 18.00 en 20.00 uur. Het stuk speelt zich af tijdens het hoogseizoen op camping Den Hertenhorst op de Veluwe. Hier ontmoet men de families Zwaanswijk en Bruinsma. Grootmama Thérèse Hoogstraten wint de eerste prijs met het oplos sen van een cryptogram: een hele week vakantie op de Veluwe. In een vijfsterren hotel, denkt ze. In gezelschap van haar schoonzoon Jan-Hein Zwaanswijk, haar doch ter Mathilda en kleindochter Cla rissa arriveert zij op de camping. Het kamperen is voor deze men sen van 'goede komaf' een volsla gen nieuwe wereld. Dit geldt echter niet voor de familie Bruinsma die vaker met dit bijltje gehakt heeft. De fami lie Bruinsma is een 'eenvoudige' familie, vader Sjef, moeder Bep en zoon Boris. Het toeval brengt deze families samen; hun caravans staan naast elkaar. Al snel ontstaan er lichte irritaties. Kunnen de ver schillen tussen beide families over brugd worden en lukt het Michiel Hulst, de stagiair van de camping, om de lieve vrede te bewaren? Het jaarlijkse solisten- en ensem bleconcours FMV wordt dit jaar gehouden op zaterdag 21 en zon dag 22 maart. De organisatie ligt, namens de FMV, bij Muziekvereniging De Peelklank in Ysselsteyn. Het concours wordt gehouden in gemeenschapshuis De Smelehof aan de Puttenweg in Ysselsteyn. Gedurende de twee concours- dagen worden een kleine 160 optredens verzorgd door de leden van de alle harmonieën, fanfa res en muziekverenigingen in de gemeente Venray. Er zijn deelnemers in alle vijf divisies waarbij de jongste deel nemer negen jaar oud is en de oudste 76 jaar. De deelnemers spelen op achttien verschillende instrumenten. Jongste deelnemer is Luuk Lemmens en hij mag zater dagavond vanaf 18.00 uur op zijn kleine trom voor het eerst zijn kunnen laten horen voor slag werkjurylid Jan Peeters. De oudste deelnemer is Theo Deters en hij speelt zondagavond vanaf 18.00 uur op zijn tuba het muziekstuk Concertino van A. den Arend in de eerste divisie. Het programma: zaterdag van 11.00 tot 17.30 uur optreden blazers en van 18.00 tot 22.30 uur optreden slagwer kers. Zondag 22 maart van 13.00 tot 20.30 optreden blazers. De deelnemende verenigingen zijn Muziekvereniging De Peelklank De jongste en oudste deelnemer aan het concours Ysselsteyn, harmonie St. Catharina Leunen, Veulen en Heide, MMSK St. Petrus'Banden Venray, Koninklijke Harmonie Euterpe Venray, fanfare De Dorpsklank Castenray, fanfare St. Oda Merselo, muziekvereniging Ons Genoegen Oirlo, harmonie Sub Matris Tutela Oostrum en fan fare Onze Lieve Vrouwen Gilde Holthees-Smakt. Natuurhistorisch Genootschap Het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg is een provin ciale vrijwilligersorganisatie die zich bezighoudt met onderzoek van de Limburgse natuur. Het Genootschap is gevestigd in het GroenHuis in Roermond. Honder den vrijwilligers werken momen teel aan verspreidingsatlassen van zoogdieren, reptielen en amfibie- en, libellen en sprinkhanen. Ook worden er meerdere natuurtijd- schriften uitgegeven. De vereni ging is op zoek naar een nieuwe penningmeester. Gezocht wordt naar iemand met bedrijfsecono mische kennis en ervaring, die er als vrijwilliger een uitdaging in ziet om de organisatie financi eel gezond te houden. Voor meer informatie kan men contact opne men met het bureau via telefoon (0475)386470 of via e-mail kan- toor@nhgl.nl. Promotie Ex-Venraynaar Tim Smits, in 1994 geslaagd voor gymnasium beta aan de scholengemeenschap Jerusalem, promoveert 23 maart aan de Radboud Universiteit van Nijmegen tot doctor in de genees kunde. Zijn proefschrift heeft als titel 'Application of fluorescence diagnosis and photodynamic the rapy in psoriasis and sqamous (pre)malignancies of the skin' en gaat over fluorescentiediagnos tiek en fotodynamische therapie, twee relatief nieuwe methoden om bepaalde vormen van huid kanker te detecteren en te behan delen. Momenteel is hij bezig met het afronden van zijn opleiding tot dermatoloog. IVN Geijsteren-Venray houdt op zondag 22 maart vanaf 14.00 uur in aansluiting op de lezing Begrazen van Natuurterreinen, een excursie in Barbara's Weerd in Arcen. Deze excursie wordt gege ven door boswachter Bart van der Linden. Het in 1998 gestarte natuurgebied Barbara's Weerd is vernoemd naar het voormalige klooster St. Barbara. Resten van dit klooster uit 1452 liggen in een bosje aan de zuid/ oostzijde van het terrein. In Bar bara's Weerd ligt een duidelijke terrasrand die het gebied verdeelt in een vochtig en frequent over stroomd laag terras en een hoger gelegen deel dat zelden of nooit overstroomt. In ieder geval vanaf 1800 zijn de laaggelegen delen in gebruik geweest als grasland en de hoger gelegen delen als bouw land. Op de rivierkaart van 1850 lag er tussen Arcen en de Wijmar- sche Watermolen een kade tussen het laaggelegen deel en de hoge akker. Deze kade is rond 1998 opgehoogd, maar in de zuidwest punt steekt nog een deel van de oude kade onder de nieuwe uit. De Lingsforsterbeek mondt in de Barbara's Weerd uit in de Maas. Hoewel ooit hier naar toe omge legd als voeding voor het kasteel Arcen en de watermolen is het nu een betrekkelijk natuurlijk ontwikkelde beekmonding met broekbos en kleine kwelmean- ders. Een tweede beekje, een zij tak van de Lommerbroeklossing, stroomt door het bos aan de zuid kant naar de Maas. Het moerasbos langs de beek is al op oude kaar ten zichtbaar. Het thans aanwezi ge bos op de Maasduinrelicten in de zuidoosthoek is van veel latere oorsprong en bestaat uit loof- en naaldhout. Voor de start van natuurontwikkeling was het hoge deel van het terrein in gebruik als akker, met name voor de teelt van aardbeien, asperges en prei. Het gebied gaat in de toekomst onder deel uitmaken van een keten aan natuurgebieden langs de oostkant van de Zandmaas. Richting het zuiden wordt Barbara's Weerd verbonden met het toekomstige natuurgebied rondom de hoog watergeul van Lomm. Het gebied wordt begraasd door Galloway- runderen. De start is vanaf de par keerplaats met informatiebord bij De Schanstoren aan De Schans in Arcen. Toneelvereniging Crescendo uit Ysselsteyn brengt op zaterdag 28 en zondag 29 maart in gemeen schapshuis De Smelehof in Yssel- steyn de klucht Tom, Dick en Harry van Ray en Michael Cooney. Onder regie van Henk Stevens is maandenlang gerepeteerd om dit stuk op het toneel te brengen. Het stuk gaat over Tom en Linda die een baby adopteren. Het wordt de gelukkigste dag van hun leven, althans, als Toms broers, Dick en Harry, niet besloten hadden hen te komen helpen. Het resultaat van hun 'hulp' zijn onder andere twee illegalen, een lading smok kelwaar en iets anders waar een luchtje aan hangt. Met de komst van mevrouw Potter van het adoptiebureau, en de wijkagent wordt Tom tot het uiterste gedre ven om vindingrijke oplossingen te verzinnen: hij is echt wel een geschikte vader en zijn huis is een prima omgeving om kinderen fatsoenlijk in op te voeden. Dus alles komt goed, want nog erger kan het niet worden, of toch wel? Beide opvoeringen beginnen om 20.00 uur. Op zondag 19 april is er nog een extra opvoering gepland in de Venrayse schouwburg. Kaar ten zijn te koop bij de Winkel van Vitelia in Ysselsteyn of bij super markt COOP Seuren. De Sectie Genealogie van het Limburgs Geschied- en Oudheid kundig Genootschap en de Neder landse Genealogische Vereniging afdeling Land van Cuijk en Raven- stein houden op zaterdag 28 maart van 10.00 tot 17.00 uur de Genealogische Contactdag Noord Limburg. Op deze contactdag die gehouden wordt in museum De Kantfabriek aan de Americaanse- weg in Horst is er de mogelijkheid tot het leggen van contacten tus sen de genealogen en het uitwis selen van onderzoeksgegevens in de regio Noord-Limburg. Er zijn stands van de Sectie Genealogie van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG), de Neder landse Genealogische Vereniging afdeling Land van Cuijk en Raven- stein met veel bronnen uit Noord Oost Brabant en van een aantal regionale historische verenigin gen en heemkundeverenigingen. Tijdens deze dag presenteert heraldicus René Vroomen familie- en gemeentewapens en laat zien wat de mogelijkheden zijn bij het ontwerpen van een familiewapen. Verder gaat hij vertellen over de achtergronden van de heraldiek. In het documentatiecentrum en de bibliotheek van De Kantfabriek kan men zoeken naar gegevens over voorouders. Er zijn boeken en tijdschriften op geschiedkundig en genealo gisch gebied aanwezig en verder kan men de uitgaven van het Limburgs Geschied- en Oudheid kundig Genootschap inzien (Lim burgs Tijdschrift voor Genealogie) alsmede het maandblad Gens Nostra. Uniek is de verzameling van meer dan 80.000 bidprentjes en diverse weekbladen zoals De Echo van Horst en het Klokske van Sevenum. Een aantal genealogen uit Noord-Limburg tonen hun histo rische uitgaven en genealogische collecties op papier en op compu ters, waaronder ook de makers van diverse genealogische websites. Bovendien zijn er microfiches en gezinskaarten uit Noord-Limburg en Noordoost-Brabant, bidprent jes en regesten van het notariaat in te zien. Ook zijn er demonstra ties van het gebruik van het gene alogische computerprogramma Pro-Gen. Voor beginners wordt er uitleg gegeven over het zelf star ten van een stamboomonderzoek en kan men in De Kantfabriek een speciale tentoonstelling bezichti gen. De internationale Pfaff Art Embroidery Challenge 2007 kreeg dit keer het thema Stilleven. De expositie laat de resultaten van de internationale kunstwedstrijd zien. Alle werken zijn vervaar digd met huishoudnaaimachines terwijl de borduurwerken uit de vrije hand of met borduursoft- ware zijn ontworpen. Museum de Kantfabriek kreeg de beschikking over meer dan veertig winnende werken uit twintig verschillende landen. Een aantal werken is bovendien gemaakt door bekende kunstenaars die door Pfaff werden uitgenodigd speciaal voor de Pfaff Art Embroidery 2007 een textiel- kunstwerk te maken. De bijzonde re werken waren eerder te zien in London en Frankrijk. Museum de Kantfabriek haalde de expositie naar Nederland. Voor meer infor matie kan men kijken op www. ngv.nl. De Venrayse St.-Petrus'Ban- denkerk is door de jury van het NCRV-radioprogramma Plaza niet genomineerd voor de titel mooi ste kerk van Limburg. De jury koos voor de Onze Lieve Vrouwebase- liek in Maastricht, de Onze Lieve Vrouw Geboortekerk in Kessel en de Minderbroederskerk in Roer mond. Ook de Venrayse kerk was aangemeld, maar werd door de jury niet bij de top 3 van mooiste kerken van de provincie Limburg gekozen. De kerken worden per provincie geselecteerd. Wekelijks kiest de jury uit de aanmeldingen een top 3. Via de website kan wor den gestemd op de drie kerken uit de provincie van die week. Elke zondag wordt in Plaza de winnaar bekendgemaakt. Dit resul teert in een top 12. Luisteraars bepalen vervolgens de top 3 door tot 30 mei zoveel mogelijk stem men voor hun kerk te vergaren op plaza.ncrv.nl. In de uitzending op 31 mei wordt de mooiste kerk van Nederland bekendgemaakt. Tijdens de viering van het 40- jarig jubileum van het Dameskoor Oirlo zijn verschillende leden gehuldigd. Dirigent Frans Verhof stad kreeg bij die gelegenheid het erediploma van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging. Op de foto van links naar rechts: dirrigent Frans Verhofstad en de dames die veertig jaar lid zijn van het koor: A. Voermans-Baten, M. Versleijen-Kuijpers, T. Peeters-Cox, D. Drabbels-v.d. Ven, T. Classens- Swinkels en R. Baten-van Rijssel. Het Odapark in Venray slaat zijn vleugels uit naar Venlo. Op 20 maart wordt een dependance geopend in de Venlose culturele wijk Q4. De extra vestiging zal onder de naam Oda Bureau wor den gevestigd aan de Ginkelstraat 34. Het kantoor wordt officieel geopend door de wethouders van cultuur van Venlo en Venray, Peter Freij en Patrick van der Broeck. Met de dependance in Q4 slaat het Odapark meerdere vliegen in één klap. De extra werkruimte is niet alleen een plek waar cura toren Marijke Cieraad en Theo Lenders ongestoord aan nieuwe tentoonstellingen kunnen werken, maar vormt ook een versterking van de relatie met Venlo als cul tureel centrum van Noord-Lim burg. Daarnaast kunnen vanuit de grensstad de contacten met Duitse kunstinstellingen versterkt worden. Omdat Q4 onderdak- mogelijkheden biedt aan jonge kunstenaars, is het bovendien een ideale plek voor creatieve kruisbe stuivingen. Kortom, een inspire rende omgeving en een positieve impuls voor de samenwerking met de gemeente Venlo en Duits land. Behalve een werkplek is het Oda Bureau een verlengstuk van de expositieruimte in Venray. In de 'etalage' aan de Ginkelstraat worden, parallel aan de tentoon stelling 'Danke, Mercy, Thank You' in het Odapark, enkele werken van Bas de Wit gepresenteerd. De stormachtige carrière van deze jonge kunstenaar kreeg vorig jaar een extra impuls met de Konink lijke prijs voor de vrije schilder kunst 2008. De eerste Nederlandse solo-expositie na deze bekroning vindt nu plaats in het Odapark en kwam tot stand in samenwerking met galerie Figge von Rosen in Keulen. In het Venrayse Odapark vond vorige week de officiële opening plaats van de tentoonstelling van kunstenaar Bas de Wit (Budel, 1977): 'Danke, Mercy, Thank You'. De merkwaardige figuren van De Wit roepen vraagtekens op en geven zijn werk iets ongrijp baars. In een inleidend gesprek probeerden Wolfgang Linnewe- ber en Philip von Rosen iets van het mysterie te ontrafelen. En dat maakte nieuwsgierig. De Wit, zelf ook aanwezig, hield zich op de achtergrond. Liever laat hij zijn sculpturen en schilderijen voor zich spreken. "Als een vreemde en ietwat nare droom." Zo typeerde gespreks leider Wolfgang Linneweber het gevoel dat hij krijgt bij de schilde rijen en sculpturen van Bas de Wit. Philip von Rosen van Galerie Figge van Rosen uit Keulen, met wie het Odapark voor deze expositie samenwerkte, kon dit beamen. En dat is niet zo gek. De schijn baar onschuldige personages van Bas de Wit zien er op het eerste gezicht misschien melig uit, maar wie beter kijkt, zal de sarcastische ondertoon zeker niet ontgaan. Zijn merkwaardige figuren zijn metafo risch voor de menselijke illusies en mislukkingen in de hedendaag se consumptiemaatschappij. De beelden die daarbij horen, zorgen dan ook voor verontrusting bij de toeschouwer. De inleidende dis cussie was een geslaagde aftrap voor de expositie. Dankzij de huis kamersetting hing er een ontspan- Genieten van bijzondere kunst in het Odapark. nen sfeer, waardoor het publiek op een luchtige manier kon ken nismaken met leven en werk van Bas de Wit. Veel uitleg bij zijn werk gaf de kunstenaar zelf niet. Tijdens het inleidende gesprek werd meerdere malen vragend in de richting van De Wit gekeken, die zich schuilhield in het publiek, maar antwoorden bleven uit. Zijn associatieve en gevoelsmatige manier van werken laat zich wel licht moeilijk toelichten. Toch wisten Linneweber en Von Rosen tijdens de discussie een tipje van de sluier op te lichten, voldoende om het publiek nieuwsgierig te maken. Een succesvolle opening met een opzet die zeker voor her haling vatbaar is. De Wit was al op eerdere mani festaties van het Odapark ver tegenwoordigd: bij LAT - Living Apart Together en bij Rock My Religion met de spraakmakende sculptuur Kapitein Klaterhout. De expositie is het laatste deel van de vierdelige serie 'Lost in Won der' over schoonheid en illusie. Deze tentoonstellingsreeks weer spiegelt de wil het conflictueuze bestaan te ontstijgen en glans te geven aan de nuchtere werkelijk heid. De expositie duurt tot en met 7 juni 2009. Open: woens dag tot en met zondag van 11:00 uur tot 17:00 uur, zaterdags vanaf 13:00 uur, entree gratis. Informatie via website www.odapark.nl. Discoparty Classics Dance Night Groeten van de Veluwe Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 22