Het kelderleven op Sint Servatius Paasconcert in Mariakapel Holthees Gospelkoor, Wouter Deprez en Fling De verbouwing Heideroosjes op Jera on Air Sixties Music in De Witte Hoeve Lezing Peter Schols inspirerend SASKIA NOORT PEEL EN MAAS De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 23 maart vanaf 19.45 uur de lezing Het kelderleven op Sint Servatius in het najaar van 1944, in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan in Venray. De lezing Het kelderle ven op Sint Servatius in het najaar van 1944, wordt gegeven door Jan Min. Tijdens de bevrijding van Ven ray, bijna 65 jaar geleden, en de daaraan voorafgaande slag bij Overloon zijn vele duizenden burgers op de vlucht geslagen. Via omzwervingen zijn deze mensen in Venray terechtgekomen. Een deel in klooster Jerusalem een ander deel in de kelders van St. Servatius. Deze mensen hebben gedurende een langere periode samen met patiënten, verplegend personeel, broeders en dorpsbe woners van Venray in deze kelders opgesloten gezeten. Aanvankelijk mocht men ook na de bevrijding van Venray de kelders niet verla- geen sanitaire voorzieningen en met een provisorische maaltijd voorziening letterlijk gevangen tussen twee vuren. Uiteindelijk was er de dwang om te evacueren van de Engelse zijde. De bewoners gingen naar het Brabantse achter land en de patiënten naar inrich tingen in België. Pas een jaar later konden de patiënten terugkeren naar Venray. Het duurde erg lang om de geleden schade aan de gebouwen enigszins te herstellen en de nodige reparaties uit te voe ren. De lezing gaat voornamelijk over de tochten van de inwoners van Overloon en omliggende dor pen. De opvang in Venray en de gedwongen vlucht binnen Venray. Aan de hand van dagboeken en verslagen is getracht een samen hangend beeld te schetsen van deze barre periode, het verblijf in België en de terugkeer naar de inrichting. Voorafgaande aan de lezing begint om 19.00 uur de jaarlijkse ledenvergadering. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor Fotograaf Peter Schols heeft een lezing gegeven in de aula van Kun stencentrum Jerusalem in Venray. Op uitnodiging van de afdeling Beeldend is Schols (World Press Photo winnaar) zijn verhaal komen vertellen aan de cursisten digitale fotografie. Ook waren een drietal fotoclubs uit Venray en Horst uitgenodigd en met een totaal van meer dan zestig foto grafieliefhebbers was de zaal goed gevuld. Schols heeft eerst verteld over hoe hij in de fotografie is terecht gekomen en hoe hij het vak heeft geleerd en uiteindelijk de foto heeft kunnen maken die hem de World Press Photo heeft opgeleverd (kopstoot van voetbal ler Zidane tijdens de WK in Duits land). Een korte documentaire over zijn werkzaamheden als foto graaf bij Dagblad De Limburger werd getoond en aangevuld met enkele leuke, maar ook serieuze anekdotes. Na een indrukwekken de impressie van zijn werk was er tijd voor het stellen van vragen. Donderdag 19 maart 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray Muziekspektakel Harmonie en slagwerkgroep de Herleving in Vierlingsbeek viert op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart de vierde Rabo Music Night. Dit muziekfestijn vindt plaats met medewerking van de gemengde zangverenigingen Vondel en Ever green en de Revivre showband, ondersteund door een show van licht en geluid. Tijdens deze avond kan men genieten van klassieke muziek en popsongs! Onder lei ding van dirigent Roel van Beunin- gen passeren onder andere Metal- lica, Spartacus, Robbie Williams, Hollandse Hits, Think en Music de revue. Op vrijdag zijn er alleen zitplaatsen. Op zaterdag zijn er staanplaatsen met hangtafels. De avond begint om 20.30 uur en wordt gehouden in Zalencentrum Concordia in Vierlingsbeek. Kaar ten zijn te verkrijgen bij Plus Ver- beeten en Concordia. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo geeft de heer Jeuc- ken uit Leunen op zondag 22 maart een demonstratie klom pen maken. Kinderen mogen een klompje verven. Ook de smid en de zadelmaker zijn deze dag aan het werk. Heel bijzonder is ook het handmatig scherpen van een molensteen. Dit gebeurt door Toon van As, de molenaar van De Meterik. Bezoekers kunnen ook nog terecht bij de wisselexpositie Die twelf maandekes s'jaars. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Spirit van Lou Reed in Cambrinus Zondag 22 maart staat de Nederlandse band Stammer Lee op het podium van Cambrinus in Horst. Stammer Lee is de vier mansband rond zanger-gitarist Leo de Vlieger, die al eens eerder als gitarist bij een indrukwekkend concert van de Canadese Natha lie Matteau op ons podium stond. Begin jaren '90 was Leo de Vlieger actief bij Red Kidney en behaalde met deze band in 1990 de finale van de Grote Prijs van Nederland. Als Red Kidney in 1995 stopt, gaat Leo verder als Stammer Lee. Bij vriend en producer Oscar Holleman (Krezip, Heideroosjes, Nailpin) gaat hij op zoek naar een authentieke vorm in tekst en muziek, met invloeden van helden als Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed, Leonard Cohen en Tom Waits. Tijdens meerdere opnamesessies wordt een uitge breid repertoire vastgelegd, waar van een selectie te horen is op de eerste naamloze cd 'Stammer Lee'. Als semi-akoestische band richt Leo zich nu op liveconcer ten met Peter Sorg op contrabas en gitarist Rob van Rijswijk. Deze laatste heeft met zijn ruime erva ring als arrangeur en componist een groeiende invloed binnen de band. Onlangs is Stammer Lee uitgebreid met drummer Kees Swanenberg. Het concert begint om 16.00 uur. Meer informatie 077-3983009 en www.cambrinus- concerten.nl Shane Alexander in Cambrinus Woensdag 25 maart is de Ame rikaanse singer-songwriter Shane Alexander te gast bij Cambrinus in Horst. In 2004 deed deze uit Los Angeles afkomstige singer- songwriter voor het eerst van zich spreken met zijn debuutplaat The Middle Way en oogstte meteen veel lof bij muziekliefhebbers, journalisten en radiomakers. Zijn eerste Nederlandse tournee was een eerste klein succes en een jaar later tijdens het Roots of Hea ven Festival in 2005 groeide de relatief onbekende Alexander uit tot een van de publieksfavorieten. Behalve een waanzinnig gitarist is Alexander ook nog eens gezegend met een prachtige veelzijdige stemgeluid, waarmee hij laag en hoog kan uithalen en afwisse lend ingetogen dan wel rauw kan klinken. In 2006 heeft Alexander zoveel nieuw werk geschreven dat het tweede album Stargazer uit kon komen en weet hij zich te omringen met een keur aan muzi kanten uit bands van James Blunt, Anastasia, Tori Amos en David Crosby. Toen zijn derde album The Sky Below het licht zag, had den zijn eerste twee platen hem al voldoende credits opgeleverd dat zijn muziek al in diverse populaire tv-series werd gebruikt. In pro gramma's van MTV, BBC, ABC en Nickelodeon, maar ook in Neder landse series als Bones en zelfs de soapmarathon Goede Tijden, Slechte Tijden klonk zijn muziek. Dit concert begint om 20.30 uur en reserveren is aan te raden. Meer informatie 077-3983009 en www.cambrinusconcerten.nl Het Arnhems Slavisch Koor verzorgt op zondag 29 maart een concert met Russisch-orthodoxe en Slavisch-Byzantijnse gezangen uit de ritus van de passietijd en het paasfeest in de Mariakapel in Holthees. Het concert begint om 15.30 uur. Russisch-orthodoxe litur gische muziek weet luisteraars direct in het gemoed te raken. Sonore bassen, hoge tenoren, diepe alten en heldere sopranen, gevoegd bij de romantische, dan weer lijdende, dan weer uitbun dige Russische ziel, bezorgt de Het Arnhems Slavisch Koor. luisteraar meestal kippenvel. Het geloof in een leven na de dood, het geloof in de opstanding: het is tekenend voor de Russische muziek. De Mariakapel prijst zich gelukkig met het optreden van het Arnhems Slavisch Koor, onder leiding van dirigente Elena Sji- manskaja. Het koor telt circa veer tig leden en is in 1970 opgericht door de naar Nederland uitgewe ken Rus Jevgeni Firsoff. Het koor wil bekendheid geven aan de Russisch-orthodoxe kerkmuziek en de Russische volksmuziek en verzorgt per jaar een groot aantal concerten. Ook heeft het enkele cd's op zijn naam staan. Het koor is niet kerk- gebonden, maar wordt wel veel gevraagd om allerlei kerkdiensten op te luisteren met meerstemmi ge werken uit de Slavisch-Byzan- tijnse ritus. Kaarten reserveren en bestellen, a 9 euro per persoon, kan bij de familie Ermers via tele foonnummer 0478-636480, en de familie Weijenberg via telefoon nummer 0478-636390. Kinderen tot en met twaalf jaar betalen de helft. Daarnaast is het mogelijk kaarten te reserveren via de web site van de Mariakapel (www. mariakapel.nl). Boekrecensie in Peel en Maas De Kantfabriek Textielkunstenares Dirkje van der Horst komt op vrijdag 20 maart naar Museum de Kantfabriek in Horst om te laten zien welke werken zij te voorschijn kan tove ren op de naaimachine. Zij was in 2005 deelneemster aan de wereld- borduurtentoonstelling van Pfaff. Het museum is geopend op vrij dag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Met Pasen is het museum het hele weekend open. Men vindt De Kantfabriek aan de Americaanseweg in Horst. Verder heeft men nog een kleine maand de kans om de expositie Still Life te bewonderen. Het is het resultaat van de tweejaarlijkse wedstrijd die Pfaff organiseert. Tweehonderd kunstenaars zijn uitgenodigd bor duurwerken op de naaimachine te maken. De veertig mooiste inzen dingen zijn nog tot en met 26 april te bezichtigen in De Kantfabriek in Horst. Men vindt Museum de Kant- fabriek aan de Americaanseweg in Horst. Het museum is geopend op vrijdag, zaterdagen zondag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Ook tijdens de Paasdagen is men welkom. Zie ook www.museumde- kantfabriek.nl. Mathilde, succesvol plastisch chirurg, opent haar privékli- niek. Ze lijkt aan de vooravond te staan van wat een glansrijk vervolg van haar carrière moet worden. Mathilde is als vrouw in elk opzicht geslaagd te noe men: ze is slim, combineert een groot zakelijk inzicht met een hoge morele standaard, is gelukkig getrouwd en heeft een intelligente puberzoon. Maar schijn bedriegt. Haar huwelijk wankelt en de verbou wing van hun huis, die geleid wordt door haar echtgenoot en een 'groene' aannemer, dreigt uit te lopen op een ramp. Dan accep teert Mathilde, wanhopig als ze is, de helpende hand van een oud vriendje. Daarmee manoeuvreert ze zich in een positie waaruit geen uitweg meer mogelijk lijkt. Van de thrillers van Saskia Noort werden tot nu toe meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Het werk verschijnt in vijftien talen. De verfilming van zowel Terug naar de kust als De eetclub is in voorbereiding. De verbouwing is Saskia Noorts vierde thriller. De verbouwing is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. Schouwburg Venray heeft de komende week vier voor stellingen op het programma staan: The Beauty Queen of Leenane, de Soweto Spiritual Singers, Wouter Deprez en Fling. Vrijdag 20 maart om 20.00 uur is de voorstelling The Beauty Queen of Leenane te zien in Schouwburg Venray. Een 40-jarige vrijgezelle vrouw (Annick Boer) woont nog thuis bij haar moeder (Nelly Frij- da) in een armoedig huisje op het Ierse platteland. Als een vrouwe lijke Stiefbeen en zoon kibbelen ze zich een weg door het leven. Hun verstoorde relatie zorgt vanaf het begin van het toneelstuk voor bizarre en komische ontwikkelin gen. Totdat een trouwgrage man (Waldemar Torenstra) en zijn broer (Teun Luijkx) zich melden. De verhoudingen worden op scherp gezet en niets blijkt wat het lijkt. Er wacht het publiek een span nende en aangrijpende ontkno ping. Dit toneelstuk is overal in de wereld met veel succes gespeeld en is bedolven onder prijzen voor de schrijver en voor de acteurs. In New York en Londen werd maandenlang voor uiverkochte zalen gespeeld. Nu is er eindelijk de kans voor het Nederlandse publiek zich mee te laten slepen in een wervelwind van emoties die men zich nog lang zal heugen. De Soweto Spiritual Singers zijn dinsdag 24 maart om 20.00 uur te gast in de schouwburg. Gospels recht uit het hart. Zuid-Afrika kent honderden (misschien wel duizen den) gospelkoren. Iedere zondag is er op de nationale televisie een lange live uitzending met oude en nieuwe gospels en bijna ieder dorp heeft zijn eigen jaarlijkse gospelcompetitie. Vicky Vilakazi, een gospelster in Zuid Afrika (en één van onze African Mamas!), heeft aan de wieg gestaan van zulke beroemde koren als Soweto Gospel Choir en Joy Celebration. Samen met haar muzikale zus Gift besloot ze een nieuw koor op te richten met de nieuwste en beste talenten uit de township Soweto. Het koor is in notime uitge groeid tot een absolute topper. Met hartverwarmende gospels en prachtige harmonieën uit het hele Afrikaanse continent, maar ook spirituals uit Amerika en internati onaal bekende nummers. Een live In De Witte Hoeve in Venray wordt op zaterdag 18 april een Sixties Music-festival gehouden. Dit evenement wordt twee keer per jaar gehouden en geniet al vele jaren een grote populariteit, mede door de grote variatie aan muziekstijlen. Zo is er onder meer een optre den door John Leyton. Hij staat voor het eerst in Nederland op het podium, 48 jaar na zijn hit Johny Remember. In Engeland is eind 2008 een film gemaakt over de befaamde Joe Meek die begin zestiger jaren een aantal hits pro duceerde, onder meer het num mer Telstar van The Tornados dat in de USA op der eerste plaats terechtkwam. Ook Leyton speelt in deze film als zichzelf. Leyton is een Engelse acteur die als Biggles al erg populair was begon zijn zangcarrière in 1960. Zijn eerste en enige nummer een hit Johnny Remember Me stond in augustus 1961 drie weken in de Engelse hitparade. Zijn tweede single Wild Wind behaalde nog de tweede plaats in de UK Singles Chart. Hij stortte zich daarna op zijn carrière als acteur. Hij speelde onder meer in The Great Escape en Von Ryan's Express. Sinds 2006 is hij weer op vele podia te vinden daarbij bege leid door de Engelse The Flames (foto) The Flames zijn in 1988 opgericht door sologitarist John Burleigh en bassist Roger Cover met verder Jeff Jeffery op slaggi taar en Jeff Tuck op de drums. Hun repertoire bestaat onder meer uit authentieke songs van The Shadows, uitgebreid met muziek van Johnny Kidd, Chuck Berry en Dave Edmunds. Vanaf de oprichting speelden zij op vele evenementen. The Flames bege leidde veel Engelse Rock n' Roll legendes, zoals Wee Willie Har ris, Tommy Bruce, Terry Dene, de Engelse 'Queen of Rock n' Roll' Jean Vincent en sinds 2006 ook Leyton. Verder is er nog een optre den door Big Caz the 4 Bobs. Begonnen als een hobbyband in 1996 is Big Caz the 4 Bobs inmiddels uitgegroeid tot een rock 'n roll sensatie. De muziek die ten gehore wordt gebracht stamt uit de eind vijftig, begin zestiger jaren. Grote hits van onder andere Elvis Presley, Cliff Richard, Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, Buddy Holly, Roy Orbi- son, The Shadows en vele andere worden weer helemaal tot leven gebracht. De Witte Hoeve is gele gen aan de Gasstraat in Venray. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de avond begint om 20.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Sigaren v/h Jan sen en De Witte Hoeve in Venray. Voor meer informatie en reser veren, telefoon (0478)580624 of (0478)581626 of via e-mail l-lin- ders@home.nl. De formatie De Heideroosjes viert dit jaar haar twintigjarig bestaan met een jubileumtoer en een optreden op het Jera on Air-festival op Hemelvaartsdag 21 mei in Ysselsteyn. Stichting Jera on Air presenteert De Heideroosjes als tweede band. Verleden week maakte de organi satie al bekend dat de Amerikaan se grootmacht Anti-Flag op de planken van het festival staat. De Heideroosjes hebben in de afge lopen twintig jaar een meer dan uitstekende naam opgebouwd in de Nederlandse punkwereld. Wie had verwacht dat het ooit zover zou komen? Nou, niet die vier vijftienjarige pubers die in 1989 in een oud kippenhok een bandje begonnen. Maar door hard werken en een ontembare ener gie groeide de band uit tot een internationaal opererende tour monster. Met acht studioalbums en een prestigieuze Edison in de achterzak worden de bandleden alom gewaardeerd. Ook heeft de band inmiddels honderdduizenden albums ver kocht, niet in de laatste plaats door de energieke liveshows. Pinkpop, Rock Werchter, Lowlands, Puk kelpop, ze zijn allemaal veroverd. In 2008 verraste de Heideroosjes vriend en vijand met de eerste theatershow. In 2009 toert het viertal weer rond om het twin tigjarig bestaan te vieren. Tijdens deze toer staat er dus ook een ongetwijfeld spetterend optre den bij Jera on Air op de rol. Het De Heideroosjes. optreden op het festival in Yssel- steyn (Hemelvaartsdag 21 mei) is een van de weinige shows in de regio Noord-Limburg die de band tijdens deze jubileumtour doet. Meer informatie over Jera on Air op www.jeraonair.nl. band begeleidt het koor en natuur lijk zullen de zangers en zangeres sen niet stil blijven staan! Net zo min als u stil zult kunt blijven zit ten. Wouter Deprez staat met EELT op woensdag 25 maart om 20.00 uur op de planken van Schouw burg Venray. De vader van Wouter kaapt de voorstelling. Frans fol tert zijn publiek met gezaag over vroeger en nu. Over rimpels vol stof en splinters. Over ruggen als haarspeldbochten. Hij trakteert op eelt. Hij is afwisselend wild en mild. Hij kijkt met ogen vol staar in een troebele toekomst. Wouter Deprez won Humorologie, het Amsterdams Kleinkunst Festival, Humo's Comedy Cup, de Slimste Mens ter Wereld en de hutsepot- kaarting van Harelbeke. Donderdag 26 maart om 20.00 uur speelt Fling in de schouw burg. Fling is zonder twijfel de beste Ierse folkband van Neder land. Aangezien deze Nederlandse band regelmatig op de Ierse radio te horen is, moet het wel van bij zondere kwaliteit zijn. Want alhoe wel de Ieren hun cultuur graag Wouter Deprez (foto: Stephan van Fleteren). met anderen delen, bewaken ze deze ook met eigen leven. Ze zijn er trots op en leggen de lat hoog. Fling voldoet aan hun maatstaf - de band heeft een uitge breid repertoire met opzwepende dansmelodieën en melancholieke ballades uit Ierland en Schotland. Zij vertolken de nummers op eigenzinnige en originele wijze, maar wel met alle respect voor, en diep geworteld in de traditie. DF. VERBOUWING L.tERAIRE ril* LlE^f \NtH:»>

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21